SyncMaster
02.04.12,19:25
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako to bude s mojím rastom.

Mám 17 rokov. Vážim 58kg a meriam 165cm. Otec má 180cm a mama 160cm. Cvičím priemerne 3/4 krát do týždňa posilovni. Cvičím s jednoručkami (15kg,17kg,20kg), na benchpress (60kg). Mal som problém so štítnou žľazou a bral som tabletky na ňu a injekcie. Tabletky som bral pokiaľ sa moja výška nedostala do normy. Minulý rok som vyrástol 6cm a tento 1cm. Je to zrejme tým, že som začal cvičiť. No rastie sa vraj do 18, niekde som čítal že aj do 21 rokov. Neviem sa premôcť a prestať cvičiť. Totiž vyše 2/3 roky nič nerobiť, len aby som vyrástol a ptm opäť začal cvičiť. Navrhovali mi aby som cvičil s ľahkými váhami, no ptm je to cvičenie asi zbytočné.

Čiže ak v tom budem pokračovať, viac už nevyrastiem?
jahoszmsk
02.04.12,17:38
pasuliatko
02.04.12,17:52
dosť bizardná otázka... na to sa opýtaj svojho lekára...
Jurivo
03.04.12,07:59
Na akú výšku vyrastieš, tak to je dané geneticky. Záleží aj na tom akú výšku majú rodičia. Čo sa týka rastu a posilňovania, tak v tvojom veku sa ešte celkom neuzavreli rastové chrupavky. Prílišným posilňovaním môže dôjsť k ich degenerácii a môže sa stať, že sa rast zastaví. Posilňovať môžeš s vlastnou váhou, kliky, brušáky, zhyby na hrazde a pod. Si ešte mladý, nič ti neutečie. Počkaj ešte nejaký rok a potom ti už v posilňovaní nič nebude brániť.
Zdravie je prednejšie ako veľké svaly. Myslím, že by sa ti moc nepáčilo keby si bol svalnatý a malý :)
Cvičenie nikdy nie je zbytočné, ak aj cvičíš s malými váhami alebo s vlastnou váhou. Vždy urobíš viac pre svoje zdravie akoby si nič nerobil.

P.S. Svaly nie sú všetko, dôležité je čo má človek v hlave.....
Indeed
03.04.12,08:17
Aj ja som prešiel týmto šialenstvom v Tvojom veku, no mne cvičenie pomohlo.

Dosiahol som nenormálny rozvoj svalovej sily a tiež navyšenie objemov svalovej hmoty, ktoré mi zostali doteraz.

len pre ilustráciu, objem paže meranej cez biceps išiel za rok cvičenia hore z 32 cm na 44 cm :eek: a objem hrudníka mam 136 cm

tato postava mi zostala doteraz /XXL/ no dnes /mam 41 rokov/ nie som spokojný z obvodom pasu :D

Od svojej mladosti som stale ťažko pracoval a aj dnes z obľubou relaxujem pri ťažkých prácach /chystanie dreva/ ak je príležitosť

tiež ťa povzbudzujem aby si okrem cvičenia pracoval na rozvoji CELEJ svojej OSOBNOSTI /kalokagathia/aby si čítal knihy pre osobný rast a sebazdokonaľovanie,

lebo vtedy získaš aj sebadoveru,ktorá Ti bude viac užitočná ako vymakaná postava

Prajem Ti veĺa uspechov v Tvojom živote.