marcco.vaan
04.04.12,13:46
Dobrý deň

Chcem sa spýtať že či mám nárok na vrátenie peňazí alebo výmenu výrobku za iný ak mi stále notebook blbne ?! Kupoval som asi pred 3 mesiacmi v Shark Computer v hotovosti -notebook Toshiba Satellite L750-16V ( štvorjadro a 2GB grafická karta nVidia GeForce ), išiel v pohode, všetko šlapalo ako hodinky. Ale zhruba mesiac potom to všetko začalo,.. Keď som si chcel niečo napáliť tak som zistil že namiesto DVD±RW Dvojvrstvovej napalovačky tam bola obyčajná, potom mi odišlo tlačítko na vypínanie TouchPadu, začali mi sekať pesničky :D a potom mi spadol celý BIOS. Notebook som zaniesol do servisu kde ho poslali na diagnostiku a potom mi o cca týždeň zavolali že si môžem prísť poň. V protokole som mal napísané -( Poznámka technika: Analýza uvedenej vady výrobku, oprava zariadenia výmenou vedného komponentu - pevný disk + predinštalovanie OS, optická mechanika DVD, BIOS update, test ok. )

Ale je tomu asi 2 mesiace a notebook začína zase robiť blbosti. Zase mi prestalo fungovať tlačítko nad TouchPadom, sem tam mi zasekne pesničku a začína blbnúť grafika v hrách,.. -Call Of Duty -niekedy nestíha zvuk, a v hre mám sem tam také čierne čiary,.. Need For Speed Hot Pursuit 2010 -spustím hru, všetko ide Ok, ale keď hrám dlhšie ako 10 -15min tak už mi tam začínajú behať po obrazovke čiary a bodky, pri štarte som zistil že mi chýba koleso, potom našiel som ho na strome :D podľa mňa sú to dosť závažné chyby. Mám nárok na vrátenie peňazí alebo výmenu výroku alebo nie ?

Ďakujem za každú radu :)
bodliak
04.04.12,11:49
pri štarte som zistil že mi chýba koleso, potom našiel som ho na strome

tak to je fakt závažná chyba notebooku :rolleyes:
marcco.vaan
04.04.12,13:08
Ako ja viem, že to príde ako dobrý vtip,.. ale mne sa zdá že to bude fakt dosť zlé s tou grafickou kartou,.. a nepomohlo mi keď som tam dal nový driver. Robí to stále to isté :(
BSOD
07.04.12,23:01
Čo takto zistiť, či sa stroj, konkrétne grafárna nepreherieva... ? Ono to teda môže mať kvantum príčin, takže by sme mali niekde začať.

zahrievanie / nefunkčné chladenie

poškodený BIOS / poškodená, resp. čiastočne nefunkčná grafická karta

Namiesto nových ovladačov natiahnuť staré.

Ak toto všetko nezaberie, ešte existuje možnosť konfliktu software komponentov. Zistiť, aké aktualizácie sa medzičasom nainštalovali a odinštalovať ich. [ Tu by bolo ešte rozumnejšie mať zálohu čistej inštalácie systému, ktorú je možné natiahnuť v momente, kedy začne dochádzať k problémom. Ak problémy zmiznú, máme sa čoho chytiť. ]

Na základe Tvojich informácií nie je možné odhadnúť, či je vada v hardware alebo software. Pokiaľ sa preukáže vada HW, existuje reálna šanca, že Ti vrátia peniaze, alebo dajú náhradu /ja osobne by som vzal peniaze a PC kúpil od overeného NEPREDRAŽENÉHO internetového obchodu/ .

P.S.: Notebooky nie sú na hry. Majú zle vyriešené chladenie... teda okrem iného.
Ice dive
08.04.12,05:28
nárok na vrátenie peňazí má zákazník ak sa závada prejaví 3x po sebe, alebo ak sa vyskytnú nezávisle tri závady od seba... takže bude ešte musieť dlho reklamovať...
marcco.vaan
08.04.12,08:14
Super,.. Dobrá rada, ale ako to napísať. hmmm, Skúsim takto. Nwm vôbec čo sa s ním deje, skúsim som mu dať teraz nanovo aj WIN s drivermi a nič. Robí stále to isté :( ...Všetko ide Ok, ale keď spustím hru, tak mi teplota grafiky vybehne na cca 78 °C a už to začne robiť somariny. Ale keď robím iné veci tak ide bez problémov. Čo ja viem, konvertujem, napaľujem, pozerám film a ešte mám pustený FB tak grafika ide ledva na 60 °C
misoft
08.04.12,13:32
Všetko ide Ok, ale keď spustím hru, tak mi teplota grafiky vybehne na cca 78 °C a už to začne robiť somariny. Ale keď robím iné veci tak ide bez problémov. Čo ja viem, konvertujem, napaľujem, pozerám film a ešte mám pustený FB tak grafika ide ledva na 60 °C
Aj tu je pes zakopaný - grafika pri hrách je vyťažená na maximum - preto
začína blbnúť grafika v hrách,.. -Call Of Duty -niekedy nestíha zvuk, a v hre mám sem tam také čierne čiary,.. Need For Speed Hot Pursuit 2010 -spustím hru, všetko ide Ok, ale keď hrám dlhšie ako 10 -15min tak už mi tam začínajú behať po obrazovke čiary a bodky, pri štarte som zistil že mi chýba koleso, potom našiel som ho na strome :D podľa mňa sú to dosť závažné chyby.
Toto nie je chyba - je to nedostatok výkonu - grafika pri tomto robí chyby (aj vzhľadom na zvýšenú teplotu) - jednoducho - grafika (a možno aj celý NB) nie je primárne určený na takéto hardwardovo náročné hry.
marcco.vaan
08.04.12,16:05
Aha, nho super. A to som sa tak tešol keď som ho kupoval :(. Nho nič už asi nespravím, či ?? V servise s týmto asi veľmi nepochodím, že ?? ..Aby som sa dopracoval aspoň k vráteniu peňazí alebo na výmenu notebooku za iný, ale radšej vrátenie peňazí,.. ?!
misoft
08.04.12,17:48
Sekanie pri hre - nie je dôvod na reklamáciu, resp.výmenu (z toho pramení aj prehrievanie grafiky). Pri ostatných závadách (vyššie spomínaných): ak je v špecifikácii uvedená optická mechanika DVD-RW a ty máš dojem že je tam obyčajná, musíš to presne preveriť, napr. vyčítaním z údajov hardware (napr. Everest ti vypíše, čo tam máš) - chyba nemusí byť v napaľovačke, ale v ovládači, prípadne firmware (nie je "odomknuté" dvojvrstvové napaľovanie). BTW: má tam byť DVD Super Multi.
K BIOSu - ten sám od seba "nepadne" - jedine, ak sa niekto pokúša v ňom nastaviť niečo, prípadne urobiť upgrade a zle to dopadne - vtedy BIOS kľakne.
Tlačítko pre Touchpad: ešte jedna závada a môžeš si pýtať späť svoje €uráče.

BTW2: O grafike - je tam síce 2GB, ale neviem (zo špecifikácie nemožno určiť), či nie je zdieľaná (teda pre seba berie z RAM-ky - v tom prípade pri hrách grafika zoberie pre seba a pre "výpočet" pre hru veľa nezostane.
Takže som niečo našiel:

NVIDIA® GeForce® GT 525M s technológiou CUDA™
množstvo pamäte : 2 048 MB vyhradenej pamäte VRAM. Dostupnú grafickú pamäť je možné rozšíriť prostredníctvom systémovej pamäte pomocou technológie TurboCache™: až 3 830 MB so 4 GB nainštalovanej systémovej pamäte a až 4 095 MB s 8 GB systémovej pamäte (s predinštalovaným 64-bitovým operačným systémom).
typ pamäte : DDR3 Video RAM (resp. kombinácia pamäte Video RAM a systémovej pamäte)
pripojená zbernica : PCI Express® - teda berie si časť RAM-ky
BSOD
11.04.12,08:23
@misoft: Mylis sa snad v jednej veci. Je chyba vyrobcu, resp zlej konstrukcie chasis [teda tej krabice v ktorej su suciastky ulozene] a zle navrhnuteho chladenia, ze sa grafarna prehrieva, pripadne je to mozno vadny kus. Viem, ze od NVidie toto nie je prave neobvykle. Cas od casu im ujde par kusov, ktore potom menia. Asi 2-3 roky dozadu sa takto menili Dell XPS studio 13" ako na beziacom pase, pretoze NVidia dodala blbe cipy a tie sa smazili ako slanina na grile.
misoft
11.04.12,17:23
Aj to sa stáva - blbo navrhú a ty sa tráp.
marcco.vaan
11.04.12,18:52
Takže podľa Vás mám akože teraz čo robiť ?? Chodiť stále do servisu s tým že sa mi notebook prehrieva a mi úplne všetko blbne ?? Myslím že to bude na dlho :mee:
BSOD
12.04.12,07:05
@marcco.vaan> Tak... bud sa uspokojíš s tým, že si nezahráš náročnejšie hry, alebo na tom skús spustiť nejaké fajné benchmark testy, pri ktorých by sa to malo prehriať tiež a choď to reklamovať ako výrobnú vadu. Že sa to prehrialo pri normálnom teste. Ak sa Ti to prehreje pri benchmarku, holt smola, to nie je hra, niečo také by sa stať nemalo. A riešil by som to takto.

Inak plne súhlasím s nautilom. Notebooky, minibooky a Ultrabooky nie sú na hranie graficky náročných hier, nie sú na prevádzkovanie db servera, nie sú určené na PC grafiku /ok, podľa toho akú, ale určite by som na tom nestrihal veľké video, prípadne neskúšal renderovať nejaký veľký model/. Na niektorých modeloch to samozrejme ide, ale to neznamená, že to vedia všetky.