danocka28
06.04.12,08:28
Dobrý deň, prosím poradťe mi, kúpili sme starší domček, rozhodli sme sa ho rekonštuovať, zavolali sme si projektanta a ten bez toho aby si pozrel stav dreva zhodnotil zburat a stavať na novo. Vyhotovil nám 5 navrhov. nakoniec sme sa rozhodli, že to nezoberieme a opravíme si drevenicu podľa seba bez projektu, pretože podľa slov iných ľudí je polovica domu zachovala a bolo by škoda to búrať. Tento pán projektant chce teraz od nás 250eur. Stále si lámem hlavu nad tým, či je normáne, aby si za svoju ponuku, ktorú sme my ale odmietli, pýtal toľko peňazi. Jedna známa, vzhladom na okolnosti tiež projektantka povedala, že nemáme platiť nič ak sme nič nekúpili. Každý predsa a nielen v stavebnictve musí niečo dať, odprezentovať sám seba ak chce niečo získať. Neviem ako to funguje v stavebnictve preto budem vďačná za každú radu. Vopred ďakujem za každý postreh.
220870
06.04.12,06:37
Pokiaľ ste súhlasili s tým že vám urobí návrh tak musíte zaň zaplatiť.
Xanti
06.04.12,06:40
Pokiaľ ste súhlasili s tým že vám urobí návrh tak musíte zaň zaplatiť. Si si istý?
Ak niekomu dávaš cenovú ponuku za svoju prácu, tak žiadaš peniaze?

Ešte som sa s tým nestretla. A tiež máš náklady, prídeš na stavbu, pozrieš .. a až na základe toho vieš dať potencionálnemu zákazníkovi cenovú ponuku že dokážeš vykonať stavebné úpravy za xy €. Ak si ťa nevyberie, bo iný majster mu dá ponuku na yy € tak predsa neposielaš faktúru za túto ponuku či hej?
danocka28
06.04.12,06:48
Presne aj ja som toho nazoru ako Xanti, nepodpisala som žiadnu zmluvu, chceli sme len vedieť čo sa dá z domčeka urobiť, urobil len návrhy aj to sme chceli len jeden, urobil 5. Prečo by som mala platiť za niečo o čo nemám záujem. Nije to to iste ako keď si chcem kúpiť auto, idem do salona, vyskúšam dve tri a nakoniec sa ani pre jedno nerozhodem, ale oni budu odomňa za ich čas a spotrebu paliva a opotrebenie auta pytať peniaze..Ale možno to v stavebníctve funguje inak...Nechcem niekomu krivdiť, ale ani nechcem vyhadzovať peniaze do vzduchu..
220870
06.04.12,06:54
Niekedy pýtam peniaze aj za cenovú ponuku.Väčšinou sa odrátava od prvej faktúry.Ale vždy to zákazník dopredeu vie.Keď urobíš niekomu dane a nepáčia sa mu tiež robíš zadara?
Si si istý?
Ak niekomu dávaš cenovú ponuku za svoju prácu, tak žiadaš peniaze?

Ešte som sa s tým nestretla. A tiež máš náklady, prídeš na stavbu, pozrieš .. a až na základe toho vieš dať potencionálnemu zákazníkovi cenovú ponuku že dokážeš vykonať stavebné úpravy za xy €. Ak si ťa nevyberie, bo iný majster mu dá ponuku na yy € tak predsa neposielaš faktúru za túto ponuku či hej?
day
06.04.12,06:58
ked ste si dali vypracovat pat navrhov nemozno hovorit o neakom nezavaznom stretnuti. chyba na oboch stranach.

p.s.: radit si nechajte od odbornikov na stavebnictvo, nie od susedov
Xanti
06.04.12,07:07
Niekedy pýtam peniaze aj za cenovú ponuku.Väčšinou sa odrátava od prvej faktúry.Ale vždy to zákazník dopredeu vie.Keď urobíš niekomu dane a nepáčia sa mu tiež robíš zadara?
No práve zákazník to dopredu vie,
tam zrejme došlo k nepochopeniu sa strán. A dane, tiež každý vie za koľko .. :D to nemôžeš porovnávať je to iné ako stavba.

Ako firma kde pracujem robíme cenové ponuky, ale peniaze nepýtame. Ved by to bolo čudné, ísť do súťaže napr. a nevyhrať to, a žiadať si zaplatiť náklady kt. nám vypracovaním cenovej ponuky vznikajú.
Zitulda
06.04.12,07:16
Ja som iného názoru ako vy babenky a skôr má pravdu 220870, ale!!! Všetko závisí od toho, ako sa dojednali na začiatku.
Ak im povedal. že im vyhotový pár architektonicko -dispozičných riešení, mal povedať aj to, že za návrhy (aj v prípade ak si niektorý nevyberú) si žiada určité finančné ohodnotenie. To je všetko o korektnom dohovore a slušnom jednaní...či?! a mýlim?!
Xanti moja, iba technická pripomienka...to nebola cenová ponuka, lebo určite neudával predbežný rozpočet - koľko ktorý návrh bude stáť. Dobre píšeš, že sa mal pozrieť na jestvujúci dom (prípadne na fotky ale aj hneď sa baviť aj o financiách za jeho návrhy, či obhliadku domu atď. Vieš, dnes si každý myslí, že nech mu zaplatia aj za úsmev...sú takí mnohí...tú pažravosť na prachy doniesla táto doba, ktorá je plná neférových osôb.
Danocka 28 ináč sa mi zdá, že suma je neadekvátne vysoká a to, že za návrh si bude prosiť odmenu - to mal povedať hneď na začiatku. Mali ste dojednané ústne koľko návrhov urobí? Ak nie , tak to bola jeho vôľa lebo pri jednom návrhu ťa vždy napadne ďaľší, lepší a ešte ďaľsí...to on asi urobil...to bola jeho dobrá vôľa ukázať sa a za to by si nemal pýtať dodatočne zaplatiť. A v dobrých vzťahoch nemusí byť písomná zmlúva, stačí iba slovné dojednanie...no ale aj to je už fuč:)ú a
danocka28
06.04.12,07:42
ked ste si dali vypracovat pat navrhov nemozno hovorit o neakom nezavaznom stretnuti. chyba na oboch stranach.

p.s.: radit si nechajte od odbornikov na stavebnictvo, nie od susedov

Preto si pytam radu aj tu, neradila som sa so susedmi, to ze nemam platit mi poradila slecna, ktora ma stavebnu skolu, sice nerobi projekty na domy, ale cestne stavebnictvo..Ano urcite sa stala chyba na obidvoch stranach, ale podnikanie je aj o tom ze nie vzdy predam moj nazor,v tomto pripade navrh na dom.
danocka28
06.04.12,07:57
Ja som iného názoru ako vy babenky a skôr má pravdu 220870, ale!!! Všetko závisí od toho, ako sa dojednali na začiatku.
Ak im povedal. že im vyhotový pár architektonicko -dispozičných riešení, mal povedať aj to, že za návrhy (aj v prípade ak si niektorý nevyberú) si žiada určité finančné ohodnotenie. To je všetko o korektnom dohovore a slušnom jednaní...či?! a mýlim?!
Xanti moja, iba technická pripomienka...to nebola cenová ponuka, lebo určite neudával predbežný rozpočet - koľko ktorý návrh bude stáť. Dobre píšeš, že sa mal pozrieť na jestvujúci dom (prípadne na fotky ale aj hneď sa baviť aj o financiách za jeho návrhy, či obhliadku domu atď. Vieš, dnes si každý myslí, že nech mu zaplatia aj za úsmev...sú takí mnohí...tú pažravosť na prachy doniesla táto doba, ktorá je plná neférových osôb.
Danocka 28 ináč sa mi zdá, že suma je neadekvátne vysoká a to, že za návrh si bude prosiť odmenu - to mal povedať hneď na začiatku. Mali ste dojednané ústne koľko návrhov urobí? Ak nie , tak to bola jeho vôľa lebo pri jednom návrhu ťa vždy napadne ďaľší, lepší a ešte ďaľsí...to on asi urobil...to bola jeho dobrá vôľa ukázať sa a za to by si nemal pýtať dodatočne zaplatiť. A v dobrých vzťahoch nemusí byť písomná zmlúva, stačí iba slovné dojednanie...no ale aj to je už fuč:)ú a

Mali sme dojednany jeden konkretny navrh, presne sme mu povedali ako si to predstavujeme. zameral si dom a povedal okej, dam vam vediet kolko budu plany stat. cena mala byt za stavebnu cast sesto az sedemsto eur..o tom ze navrhy nieco stoja nebola ani rec, logicky sme to brali ako ponuku. Prekvapilo ma, ze ked sme odmietli vypracovat plany, ze chcel zaplatit za navrhy,ale povedala som okej, ale ked poslal sumu, skoro som zinfarktovala..nechcem vyzerat ako debil, ale aj ja mam nejake zaklady podnikania, sice nie v tejto oblasti, ale za nieco co odprezentujem a snazim sa predat a nakoniec sa nepodari si nebudem pytat peniaze. Myslim, ze kazdy podnikatel musi ratat aj s tym, ze nie vsetko ide ako po masle a nie vsetko sa bude aj pacit. Traz jetoto moja velka dilema, pretoze som fer clovek ale toto mi z jeho strany neprislo ako fer, pytat si tolke peniaze.
ciners
06.04.12,09:27
Cenová ponuka je to, že spravím vám projekt za XY €. Návrh je návrh, to nie je ponuka. Ako vsak citam, chybne ste sa dohodli asi obojstranne. Ono je dnes moda, dat si vypracovat 10 navrhov a potom s s tym, co si vyberiem utiect za nejakym kreslicom. V tomto sa ani tomu projektantovi necudujem. Na druhej strane sa necudujem ani Vam, lebo Vam o taketo okradnutie o duchovne vlastnictvo zjavne neslo a prislo k nedorozumeniu.
Ale prejdem k podstatnejsim veciam. Vy ste sa rozhodli na zaklade laickych vypovedi, ze dom je ok. No poviem Vam, ze ja ako statik som na stavbe vzdy najmenej oblubeny a vzdy nosim tie zle spravy. Ale je mojou povinnostou zo zakona chranit verejny zaujem, v tomto pripade sa jedna o ten Vas (pohlad zo strany projektanta), aby Vam ten domek sluzil bezpecne a nie na zaklade toho, co Feri s Jozkom povedali. Zavolajte si 5 odbornikov a mozete relevantne povedat, co sa Vam oplati. Niekedy do celkom zachovalej chajdy nakoniec vrazite tolko, ze si na toho projektanta este spomeniete.
Druha vec je, ze super bez projektu sa da. Ale zase je tu to, ze asi ponimate projekt ako nutne zlo. Ten projekt je vsak cosi, co Vas ma chranit. K Vam pride navsteva, padne jej kus tramu na hlavu a Vy sa mozete ohanat papierom, ze to niekto zle navrhol. Je to smiesne, ale uz som mal moznost sudne obhajovat znalecky posudok a sudca sa natvrdo pyta, ako sa postupovalo podla projektu, aka bola odborna sposobilost zhotovitela. Potom zisti clovek, ze tie papieriky za kopu penazi ho chrania a nie je to len kopa penazi do luftu.
tommi_d
06.04.12,10:01
Ja osobne by som žiadal od projektanta nejakú kalkuláciu, čo tá suma 250,- EUR zahŕňa, mám na mysli koľko času venoval tým 5 návrhom, a zaplatil za 1 na ktorom sme sa dohodli, na druhej strane i projektant je človek, ktorý robí za peniaze a architektonický návrh nie je cenová ponuka...
day
06.04.12,11:45
ked ste pozadovali jeden navrh, vydelte pozadovanu sumu piatimi a je po probleme. ale ako sme vam pisali, zavolajte si odbornika, ten posudi stav nehnutelnosti
Ingrid Ondruskova
06.04.12,12:13
ked ste pozadovali jeden navrh, vydelte pozadovanu sumu piatimi a je po probleme. ale ako sme vam pisali, zavolajte si odbornika, ten posudi stav nehnutelnosti
Toto sa mi zdá ako dobré kompromisné riešenie.....
danocka28
06.04.12,13:57
Ja ako laik som aj navhr brala ako ponuku a vobec nemam v umysle bezat teraz s tymto k nejakemu kreslicovi, to urcite nie.My sme povodne volali statika alebo niekoho kto nam poradi, co by sa s domcekom dalo robit, polovica je totiz len 30 rokov stara a zo spodu je to pol metra vymurovane az na tom je drevo, preto sme chceli niekoho kto poradi co s tym, tento mlay pan, hned usudil, ze to treba dat dole ani sa na to nezrel, kedsme si pytali statika, povedal, ze to nieje potrebne, ze to by sa este predarzilo a ked budeme chciet plaan, ze statik plan ohodnoti.Ja viem, ze kazdy sa snazi zarobit ako da, ale neprislo mi velmi fer z jeho strany, ze nas odradzal od opravy domceka. Vieme ze minimalne dve steny sa musia vymenit, na ostatne si budeme volat asi sstatika, ale urcite nie z tejto firmy...Mala som na firmu velmi dobre referencie, je to mozno aj tym, ze pan projektant je mlady, mozno ma malo skusenosti, ale nepride mi fer pytat si tak vela penazi v podstate za nic. Rozmyslala som ako by som sa citila v jeho kozi, clovek hlavne v dnesnej dobe musi ratat so vsetkym, aj s tym, ze jeho navrhy sa nemusia ppacit vsetkym a preto si hned na zaciatku ujasnit ze a za navrh si bude uctovat, co sa v nasom pripade ani raz nespomenulo. rozpravalo sa len o hotovych planoch.
danocka28
06.04.12,14:08
day ja som si myslela, ze sme si zavolali na to odbornika, ktory poradi, co sa da robit, ake mame moznosti, no prenho bolo asi najjednoduchsie povedat dat vsetko prec a postavit nanovo, stale nechapem z coho to usudil...
co by ste teraz robili na mojom mieste? mam z toho totalnu dilemu, pretoze nechcem byt ta zla, ale kebysom vedela, ze aj za omietnutie budem platit, asi by som si ich nezavolala. Nieje to moja vina, ze on nepredal co navrhol, je to riziko podnikania...chcem aby sa ja vlk nazral aj aby ovca ostala cela...
ciners
06.04.12,16:32
Tu Vam asi tazko poradit, nepoznam projektantov, ktori si pytaju peniaze za odmietnuty navrh, takze nemam s tym skusenost. jednoznacne vsak odporucam zavolat statika+projektanta naraz a zhodnotit nie len statiku (aj tak to nespadne), ale celkovu ekonomicku narocnost prerabky a tu si prediskutovat. Asi ma tu kolegovia ukamenuju, ale nezaplatil by som to. Nikdy sa mi nestalo, ze by mi niekto zaplatil za navrh, konzultaciu atd., mozno si zanadavam, ale vymahat cosi by ma nenapadlo. On sa chalan tiez musi poucit...
Heni
07.04.12,06:20
myslím, že pre objektívnosť by sa mali vyjadriť obe strany, nielen zákazník, ale aj projektant, až potom sa dá radiť, či platiť - či neplatiť...


a v nadpise máte: Platiť za cenovú ponuku na projekt domu? ale vy sa predsa pýtate či platiť za už vypracovaný projekt, nie predloženú cenovú ponuku...
Xanti
07.04.12,06:52
myslím, že pre objektívnosť by sa mali vyjadriť obe strany, nielen zákazník, ale aj projektant, až potom sa dá radiť, či platiť - či neplatiť...


a v nadpise máte: Platiť za cenovú ponuku na projekt domu? ale vy sa predsa pýtate či platiť za už vypracovaný projekt, nie predloženú cenovú ponuku...Heni, projekt a návrh je rozdiel.
Návrh je podľa mňa len náčrtok, a hrubé rysy, že takto nejako by to mohlo vyzerať.
Projekt je kompletná práca, s výpočtami s výkresmi, ktorých je dosť a tiež aj s vypracovanou projektovou dokumentáciou s pečiatkou tvorcu.
danocka28
07.04.12,06:55
myslím, že pre objektívnosť by sa mali vyjadriť obe strany, nielen zákazník, ale aj projektant, až potom sa dá radiť, či platiť - či neplatiť...


a v nadpise máte: Platiť za cenovú ponuku na projekt domu? ale vy sa predsa pýtate či platiť za už vypracovaný projekt, nie predloženú cenovú ponuku...

Ja ale nemám vypracovany projekt!mam len 5 navrhov. beriem to ako cenovu ponuku. Ak by mi niekto povedal, ze urobim vam projekt za xy eur a ja suhlasim, ale este eni netusim ako to bude vyzerat, to b bolo trosku cudne a odvazne nie? my sme vsetko brali a stale som si myslela, ze toto je ponuka..ako si mam vybrat a suhlasit s niecim ked neviem ako to bude vyzerat a ci sa mi to bude pacit.
mona091
07.04.12,07:35
za cenovu ponuku - navrh by som urcite NEPLATILA,

navrh, nacrt je uplne nieco ine ako samotny projekt,
mona091
07.04.12,07:37
nasledujuci krok po prijati (nie akceptovani) navrhu by mala byt jeho alebo akceptacia (a pokracuje sa dalej), alebo nie, samozrejme, treba jednoznacne prejavit tuto volbu,
a je jedno v akej oblasti
day
07.04.12,09:29
su firmy ktore si fakruruju aj za vypracovanie ponuk, vsetko je na vasej dohode, dohodnite sa na neakej slusnej cene pre vas/projektanta
mona091
07.04.12,09:39
su firmy ktore si fakruruju aj za vypracovanie ponuk, vsetko je na vasej dohode, dohodnite sa na neakej slusnej cene pre vas/projektanta

- ak take su, maju to jednoznaznacne povedat este pred objednavkou!!!
- teraz uz by som sa na nicom nedohadovala, dohoda mala objednavke predchadzat,
- inac za co chcu vlastne platbu? za nacrt z dizain programu?

- su firmy, ktore spravia na objednavku - vizualizaciu - navrhy, ale hned dopredu upozornuju na platbu a jej vysku, a tie navrhy su uz spracovane presne na mieru
rbezko4
08.04.12,19:54
Ako civilizovany clovek by som preplatil naklady na cestu plus cas na stavbe, lebo som si to objednal... Navrh ktory neprijmem nie..., pretoze nezaplatim v obchode za rozok, ktory jest nebudem. Taktiez by som ale zhodnotil komplexnost ponuky a pracu, ktora bola vynalozena a mozno tiez ,,nieco,, zaplatil. Avsak ako stavebnik so zlymi skusenostami so stav. firmami, by som povedal....setrite peniaze, pretoze stavebne firmy Vas az na par vynimok ,,okabatia,, kde sa da... A peniazky Vam budu chybat na konci... Co by som ja dnes urcite ,,kralovsky,, zaplatil je stavebny dozor, ale ten by mal v zmluve zakotvene aj ,,kralovske,, sankcie v pripade zistenia pochybeni, kradezi, nedodrzania technologii, atd...
Ferdosondo
10.04.12,04:06
Tiež som mal podobný prípad.
Mal som v pláne stavať garáž k domu. Bol som na dvore a z ničoho nič sa u mňa objavil projektant, akože pokecať. Čo mám v pláne a tak. Tak mu vravím, že idem stavať garáž. On hneď, že mi to pomeria. Myslím si keď chce, tak nech meria. Hneď si aj zapisoval miery... Keď odchádzal, tak zamrmlal, že projekt bude hotový do dvoch týždňov. Ja mu na to, že neviem o tom že by som chcel od neho projekt(táral kadečo, ale aj cenu nejak "zabudol" spomenúť). Použil zopár hrubých výrazov a s dlhým nosom odišiel.
Ja viem,nebol som práve najmilší, ale po skúsenostiach so stavbou viem, že na podobných vychcálkov sa ináč ísť ani nedá.
Indeed
10.04.12,04:36
Že vraj "zničoho nič sa objavil projektant" Ferdo NETARAJ !
tommi_d
10.04.12,04:57
odkedy je stavebný dozor i vartáš na stavbe ?
chandler
10.04.12,06:02
vsetci maju v niecom pravdu. kedze si slusny clovek (inac by si temu ani nezalozila :) tak mu nakoniec nejake peniaze das, a je len na Tebe kolko to bude. Nejaky cas s tym stravil, mozno viac ako ste chceli - asi nema robotu, ale 250euro je vela. predpokladam ze ani neocakava ze dostane tolko.
problem je ze ste si rozmysleli ze vy vlastne projekt ani nechcete. na druhej strane strane on vam mal poradit aby ste si zavolali statika a zaplatili mu za to ze sa pozrie a povie co ma zmysel zachranit a co zhodit.
rbezko4
01.07.12,03:52
prepac, tu zlodejinu som myslel ako usporu materialu ci kvalitativne alebo kvantitativne robotnikmi a firmami a ich naslednu fakturaciu v proklamovanej kvalite a mnozstve.