fetya
08.04.12,20:28
mam bunglow na juhu slovenska z heluz 44 murovanu celoplosnym lepitlom sb-c. rozmyslam co robit s vonkajsimi murmi. (okna trojsklo, v strope 30 cm vata, v podlahe 12 cm xps)
varianta a, strojova omietka. neviem to robit sam, ponuka 8 eur/m2
varianta b, zateplenie eps v hrubke 5 cm. viem to robit sam. predbezny vypocet na 5 eur/m2
varianta c, zateplenie vata v hrubke 5 cm. viem to robit sam. predbezny vypocet na 8 eur/m2

neviem, ci treba zateplit, alebo nie. zateplenie by som zvladol som. co neviem: rosny bod: neverim ziadnym reklamam, kedy vznikne, kedy nie. laboratorne merane hodnoty su teoria, prax je nieco ine. nechcem jednou ziarovkou vykurovat dom, viem, ze kurit treba. chcel by som si vybrat najoptimalnejsi sposom vonkajsej upravy stien, bez plesne, a bez zbytocne vyhodenych penazi. nechcem pasivny dom, neviem co je pravda ze dom dycha, alebo nedycha a ine.
marko182
08.04.12,19:14
Na porade aj inych forach sa to uz x-krat rozoberalo.
Predpokladam, ze 44cm tehlu si volil prave preto, ze si nechcel zateplovat. Tak by som sa drzal toho. Keby to bola aspon 37.5cm, tak uz urcite odporucam zateplit.
Inak XPS v podlahe su vyhodene peniaze, ale s tym uz nic neurobis.
jahoszmsk
09.04.12,08:03
Na porade aj inych forach sa to uz x-krat rozoberalo.
Predpokladam, ze 44cm tehlu si volil prave preto, ze si nechcel zateplovat. Tak by som sa drzal toho. Keby to bola aspon 37.5cm, tak uz urcite odporucam zateplit.
Inak XPS v podlahe su vyhodene peniaze, ale s tym uz nic neurobis.

prečo vyhodené peniaze? veď strata pri nepodpivničenej podlahe sa udáva okolo 5-10%. podľa mňa ten kto prerába podlahu, mal by ju už aj zatepliť. a najmä pri podlahovom kúrení.
day
09.04.12,08:45
xps sa nedava do podlahy, pouziva sa podlahovy eps
bluejoz
09.04.12,11:13
Tepelný odpor zateplenia pri výpočtovej teplote, v našich podmienkach -12°C, by mal byť minimálne taký, ako tepelný odpor tých tehál.
marko182
09.04.12,13:54
prečo vyhodené peniaze? veď strata pri nepodpivničenej podlahe sa udáva okolo 5-10%. podľa mňa ten kto prerába podlahu, mal by ju už aj zatepliť. a najmä pri podlahovom kúrení.

Ako uz day spominal, XPS je na uplne ine pouzitie. Do podlahy sa pouziva podlahovy EPS S, ktory je vyrazne lacnejsi ako XPS pri porovnatelnych tepelnoizolacnych vlastnostiach.
jahoszmsk
09.04.12,15:01
no ak vezmeme do úvahy, že 5cm EPS S má porovnateľné tepelnoizolačné vlastnosti ako 4cm XPS, a ak XPS je okrem toho stabilnejší, odolnejší proti vlhkosti, a pevnejší, tak sa hodí na zateplenie podlahy viac, ak sme obmedzovaný hrúbkou izolácie (konštrukčnou výškou), napr. pri rekonštrukcii, alebo ak plánujeme podlahové vykurovanie, tak XPS sa odporúča na zateplenie viac ako EPS, lebo pokiaľ viem tak prípadná vlhkosť z podlahy by mohla podklad pod vykurovaním "pokaziť".

možno sa len fetya pomýlil, a miesto EPS napísal XPS. aj tak sa mi zdá veľa 12cm XPS v podlahe.
vladoziak
09.04.12,15:03
ak zateplovat tak vatou,ta hrubka tehly sa EPS neoplati zateplovat
bluejoz
09.04.12,15:08
to myslíš vážne, že 12 cm v podlahe je veľa? Ano včera to bol štandard, ale dnes je to už minimum. Avšak pre niekoho, komu nezáleží, koľko zaplatí za kúrenie to môže byť veľa...
jahoszmsk
09.04.12,15:13
jahoszmsk
09.04.12,15:19
dosť záleží od toho, z čoho máš urobenú podlahu, a či je podlaha podpivničená. pri novostavbe by mal byť tepelný odpor Rn = 2.3 m2 K/W
bluejoz
09.04.12,15:24
keď už uvažuješ o zateplení, tak asi najlepšie bude vlna, kde z hľadiska rosného bodu nezáleží na hrúbke, takže môžeš isť aj na menšiu hrúbku, než pri EPS. Na fasádu ale musí isť v tomto prípade silikónová omietka.
marko182
09.04.12,18:28
no ak vezmeme do úvahy, že 5cm EPS S má porovnateľné tepelnoizolačné vlastnosti ako 4cm XPS, a ak XPS je okrem toho stabilnejší, odolnejší proti vlhkosti, a pevnejší, tak sa hodí na zateplenie podlahy viac, ak sme obmedzovaný hrúbkou izolácie (konštrukčnou výškou), napr. pri rekonštrukcii, alebo ak plánujeme podlahové vykurovanie, tak XPS sa odporúča na zateplenie viac ako EPS, lebo pokiaľ viem tak prípadná vlhkosť z podlahy by mohla podklad pod vykurovaním "pokaziť".

možno sa len fetya pomýlil, a miesto EPS napísal XPS. aj tak sa mi zdá veľa 12cm XPS v podlahe.

XPS ma voci EPS S vacsiu odolnost v tlaku. Ktora je ale v podlahe bezneho domu zbytocna. EPS S sa robi v 3 prevedeniach 100S, 150S a 200S, pricom rozdiel medzi nimi je (okrem ineho) v odolnosti voci tlaku. 200S sa vacsinou uz pouziva vo vyrobnych halach, pod tazke stroje a podobne. Taketo zatazenie v domacnosti nikdy nedosiahnes. Pokial samozrejme neparkujes v obyvacke tank.

Co sa tyka odolnosti voci vlhkosti, ta pod poterom nema co robit. Zospodu ma byt kvalitne urobena hydroizolacia, aby tam vlhkost neprenikala a zhora ma byt izolacia oddelna od poteru foliou, ktora ma zabranit zateceniu. Takze pokial je vsetko urobene ako ma, tak tam ziadna vlhkost nebude.

XPS je naozaj urceny na ine pouzitie. Nehovorim, ze sa neda vyuzit aj ako podlahova izolacia, ale EPS S, ktory je na to primarne urceny vyjde podstatne lacnejsie.
marko182
09.04.12,18:31
Este k tym 12cm izolacie v podlahe. U niekoho je to vela, u niekoho malo. Vsetko zavisi od skladby ostatnych konstrukcii a od toho, aku energeticku bilanciu chceme dosiahnut. Treba zladit prestupy tepla vsetkymi smermi. Nema vyznam mat super zaizolovanu podlahu, ak najviac tepla unikne stenami a podobne.
chandler
10.04.12,06:12
variant B nesmies pouzit. pri tejto tehle nesmies pouzit 5cm polystyrenu. ked neveris vypoctom rosneho bodu (robis spravne) tak aj 8cm je malo.

osobne si myslim ze sa ti zateplovat neoplati.
bluejoz
10.04.12,10:43
@chandler> nerozumiem Tvojmu príspevku, predovšetkým vete:ked neveris vypoctom rosneho bodu (robis spravne) tak aj 8cm je malo. Daj rozbor, ako si to myslel...
chandler
10.04.12,12:34
pri 5cm EPS bude mat na styku tehly a EPS pod nulou. pri 8cm podla vypoctu teoreticky asi nad nulou - ale prakticky to mozno tiez bude mrznut (tiez neverim ze tie vypocty su presne). takze na kvalitnu tehlu musi dat min. 10cm polystyrenu ak chce aspon dufat ze to bude ok.
bluejoz
10.04.12,14:01
Rosný bod je fyzikálny pojem používaný hlavne v meteorológii na celom svete, tak čomu sa tu nedá veriť? Teplota je objektívná veličina a jej prejavy sú v podstate rovnaké, či vo vzduchu vo vode alebo v murive. Tu si môže nasimulovať svoju budúcu skladbu muriva a zateplenia a ukáže mu to, aká bude teplota na styku EPS-murivo: http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/68-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci
a tu nájde pri akej teplote a vlhkosti bude para kondenzovať na vodu a z týchto dvoch linkov si môže odvodiť, kde mu to bude mrznúť, tzn. kde sa bude pri jeho skladbe muriva nachádzať 0°C...
bluejoz
10.04.12,14:02
Hop377
10.04.12,14:55
Ked uz tu kladiete taky doraz na rosny bod, bol by som zvedavy kde sa nachadzal rosny pri nezateplenej tehle, nebol nahodou tiez vo vnutri steny?
bluejoz
10.04.12,15:44
to máš úplnú pravdu, len tu je jeden trik, že pri nezateplenej stene sa ta vlhkosť, ktorá ide z interiéru cez murivo do exteriéru stihne dostať von skôr, ako skondenzuje a zamrzne. Je to overene, odkedy sa stavajú domy, lebo asi si nikde nevidel, žeby sa múr len tak rozpadol. Keď ale daš EPS, ktorý je paronepriepustný, tak tu vlhkosť zadrží v murive tam skondenzuje pri tej teplote rosného bodu a potom pri mínusových teplotách ta voda zamrzne atď. Takže celý trik je v tom, aby hrúbka zateplenie z EPS bola taka, že ten rosný bod bude v EPS a nie v murive. Takže v murive je potom ta vlhkosť vo forme pary a ta nemrzne. U vlny to nevadí, pretože ta je paropriepustná a vlhkosť sa stihne dostať von atď...
TomasHC
10.04.12,16:32
to máš úplnú pravdu, len tu je jeden trik, že pri nezateplenej stene sa ta vlhkosť, ktorá ide z interiéru cez murivo do exteriéru stihne dostať von skôr, ako skondenzuje a zamrzne. Je to overene, odkedy sa stavajú domy, lebo asi si nikde nevidel, žeby sa múr len tak rozpadol. Keď ale daš EPS, ktorý je paronepriepustný, tak tu vlhkosť zadrží v murive tam skondenzuje pri tej teplote rosného bodu a potom pri mínusových teplotách ta voda zamrzne atď. Takže celý trik je v tom, aby hrúbka zateplenie z EPS bola taka, že ten rosný bod bude v EPS a nie v murive. Takže v murive je potom ta vlhkosť vo forme pary a ta nemrzne. U vlny to nevadí, pretože ta je paropriepustná a vlhkosť sa stihne dostať von atď...

Nóó, EPS je tiež paropriepustný, samozrejme menej ako vata, ale predsa. A keď už chceme ísť do detailov toho mystifikovaného "dýchania domu", tak treba brať do úvahy aký kleber a aká omietka sa použije, či už smerom do exteriéru, alebo interiéru... Nie je všetko len o izolácii, ale ale o komplexnej skladbe fasády.
fetya
10.04.12,18:07
k tomu rosnemu bodu: ak sa para kondenzuje uz v hocicom, meni sa na kvapky vody, vsak? a keby to bolo vela vody, tak by sa to tieklo smerom dole, t. j. mali by sme vidiet male potociky stekat na stene, alebo v rozhrani eps a mur. a to som este nikdy nevidel ani pri tom najhorsie zateplenom cinziaku.
uz viem, ze budem zateplovat. dnes som dostal viac cenovych ponuk na omietanie vonkajsej steny, a svojpomocne vyjde zateplenie o stvrtinu lacnejsie, a odpada x starosti o cakania na partiu robosov, cez vymenu hl. istica kvoli omietacke...
teraz uz len rozhodnut, ci vata, alebo eps.
a mensia oprava: v podlaha 12 cm eps s.
bluejoz
10.04.12,18:20
no, z Tvojho príspevku je vidieť, že si nepochopil podstatu rosného bodu, ale nevadí, teraz sa už len rozhodni v prípade EPS o správnej hrúbke. V prípade vlny je to jedno + ako píše Tomas HC...
chandler
11.04.12,07:55
bluejoz: tie vypocty su vsetky uplne presne. akurat vstupne udaje su velmi nepresne :) takze ich treba brat s velkou rezervou. ale inac suhlasim. hlavne s pouzitim vlny a nie polystyrenu.
bluejoz
11.04.12,10:00
vstupné údaje vychádzajú z údajov výrobcov a obecne používaných pri podobných výpočtoch. Ak máš nejaké presnejšie, tak daj do pľacu...
bluejoz
11.04.12,10:35
...ale v podstate máš pravdu, všetko je relatívne...
demiro
12.06.12,09:29
Urcite zateplit, pouzit aspon taku hrubku tepelnej izolacie aby bol rosny bod mimo murovanej konstrukcie. Bez zateplenia je riziko vzniku kondenzu v murive (samozrejme ze zalezi ako su osetrene rozvody el. vody a pod., ci ma vobec vlhkost moznost dostat sa do konstrukcie). Treba posudit rozdiel v cene vonkajsiej fasady so zateplenim a bez zateplenia. Pri prepocte navratnosti treba dat pozor aku cenu energii uvazujete, ceny energii neustale rastu a to co sa dnes javi ako nerentabilne moze uz o 5 rokov byt rentabilne. Cena dodatocneho zateplenia je podstatne vyssia ako cena zateplovacieho materialu nad ktorym v sucasnosti uvazujete.
robertkozich
24.06.12,19:44
ja byvam v 44cm tehla... a podla mojho nazoru je to uplne postacujuce, kurenie mam total na minimum , alebo vypnute...sice je to bytovka ale som na predposlednom poschodi..nado mnou je terasa a z troch stran nemam susedov do polovice bytu lebo som v takom vycnelku. Ale ked som staval dom tak som tiez pouzil 44 brusenu bez zateplenia...ale nie som proti zatepleniu...iba si tym pomozes a usetris na kureni. teraz staviam druhy a idem dat mensiu tehlu a zateplim lebo je to nizky maly bungalov....
mmaarreekk
27.06.12,05:37
ahoj, máme postavený dom zo 44_heluz a rozhodli sme sa nezateplovať. Chvíľu sme síce nad nejakým minimálnym zateplením uvažovali, ale vrátili sme sa k pôvodnému zámeru použiť čo možno najhrubšiu tehlu a nezateplovať ju.... Rozhodnutie je vždy na Vás