Ferdosondo
11.04.12,10:08
Zdá sa Vám vyberanie poplatkov za objednanie u lekára správne?
lubko6394
11.04.12,08:17
Nie. Myslím si, že objednávať by sa malo netom na presne určený čas a mal by to byť štandard.
Braňo
11.04.12,08:24
správne sa nám nezdá, ale keďže to zákon umožňuje a ani výška nie je dostatočne regulovaná - stále sa zneužíva. Už sa mi stalo, že som čakal 3 hodiny na chodbe aj po zaplatení 5 eur poplatku za prednostné vyšetrenie.
Katarina
11.04.12,08:33
správne sa nám nezdá, ale keďže to zákon umožňuje a ani výška nie je dostatočne regulovaná - stále sa zneužíva. Už sa mi stalo, že som čakal 3 hodiny na chodbe aj po zaplatení 5 eur poplatku za prednostné vyšetrenie.
V tomto prípade by som 5 € určite nezaplatila.
milo2
11.04.12,13:33
Určite by som nezaplatil. Mna by zaujimalo ako by zdr. Zariadenie vymahalo nezaplatenu sumu, asi tazko.
Druha vec platenie za vysetrenia. Legislativne je povinnost lekara vam pred vysetrnim oznamit že lekársky úkon bude hradeny z vlastneho vrecka, ak vas o tom dopredu neinformuje porušil zákon.
Avsak nie je zakon na to ktory by obmedzil resp. urcil strop.
Zneuzivaju to lekari. Toto treba zmenit je to na poslancoch.
Osobna skusenost v košiciach: na vysetreni ciev ultrazvukom my neoznamil lekar ze budem doplacat za výkon 10 eur.
Najvecsiac drzost bola ked ma sestricka zastavila pri odchode že za ukon sa doplaca.
V ten den som sa bol stazovat na inšpekcii mojej poistovne všeobecnej v kosiciach osobne som rozpraval s veducim oddelenie. Ten obratom dostal inf. Ze dotycny lekar dostane za moj ukon zaplatene!!! Takze v podstate 10 eur poputuje do vrecka lekara.
Čo k tomu dodať...
pasuliatko
11.04.12,18:03
áno aj nie... záleží na uhle pohľadu...
Gabhus
12.04.12,03:08
No ono je to aj o tom, že pacient je v tomto prípade akoby rukojemník. Zistili mi trombózu - potrebovala som cievne vyšetrenie. Jeden cievár v našom meste nemá zmluvu so VšZP, druhý má - ale toľko pacientov, že sa čaká aj 3 mesiace. Nebola som si istá, či tri mesiace môžem čakať, tak som si priplatila prednostné....... 12 eur. Ku cti doktorovi slúži, že ma bral na druhý deň. No neviem, tá suma je dosť - potom ešte predpísané lieky - doplatky cca 28,50 - teda dokopy 40 eur. Zdá sa mi to veľa, koľko ľudí si to nemôže dovoliť - to majú pokapať? S týmito vecami by sa malo niečo robiť a nie riešiť platy doktorov..... Inak je to moja prvá nie najlepšia skúsenosť s lekármi, iní sú v pohode, šak aj ten cievár, ale je jediný, tak.....
pepsikova
12.04.12,03:19
..ja platím u ortopeda 5€, za každú jednu návštevu, teda aj kontrolu, bez bloku, do vrecka..inak by som čakala vraj 3-4 mesiace...tí, ktorí si nepriplatia, musia už od piatej ráno čakať pred ambulanciou, teda vonku,(pod holým nebom) na to, kým príde sestra a vyloží papier, kde sa zapíšu na ten deň...a čakajú...ešteže v čakárni je televízor..vedia, že ich potrebujeme, tak si to dajú zaplatiť...čistý, nezdanený príjem..
Andy Kralik
12.04.12,03:26
Ludia co sa stazujete. Ak chcete vysetrenie zadarmo, kontaktujte svoju poistovnu - urcite vam povie kde nie je potrebne platit. Ono mozno to bude na inom mieste a objednaju ta na niekedy inokedy, ale to uz zavisi od poistovne ako si koho zazmluvni. Ak sa vam to nepaci, jej platite poistne, tak nech to riesi.

A poplatky za objednanie. Ak to ma lekar vypisane a da vam prijmovy blok (ak ho neda tak si ho pytajte), co by sme este chceli. Nepaci sa vam, mozete ist inde. Aj v autoservise zaplatime viac ak potrebujeme vybavit este dnes.

Platime si poistne, uvedomme si ze nasim financnym partnerom nie je lekar ale poistovna. Co maju co pacienti riesit platy lekarov. To nech riesi poistovna, ktorej platime nemale peniaze. A ak poistovna nedokaze zabezpecit starostlivost tak, aby boli vsetci spokojni, tak potom nech ju zavru.
pepsikova
12.04.12,03:39
Ludia co sa stazujete. Ak chcete vysetrenie zadarmo, kontaktujte svoju poistovnu - urcite vam povie kde nie je potrebne platit. Ono mozno to bude na inom mieste a objednaju ta na niekedy inokedy, ale to uz zavisi od poistovne ako si koho zazmluvni. Ak sa vam to nepaci, jej platite poistne, tak nech to riesi.

A poplatky za objednanie. Ak to ma lekar vypisane a da vam prijmovy blok (ak ho neda tak si ho pytajte), co by sme este chceli. Nepaci sa vam, mozete ist inde. Aj v autoservise zaplatime viac ak potrebujeme vybavit este dnes.

Platime si poistne, uvedomme si ze nasim financnym partnerom nie je lekar ale poistovna. Co maju co pacienti riesit platy lekarov. To nech riesi poistovna, ktorej platime nemale peniaze. A ak poistovna nedokaze zabezpecit starostlivost tak, aby boli vsetci spokojni, tak potom nech ju zavru.
..

..no, moja poisťovňa to vie, že jej lekári si dávajú priplatiť za prednostné vyšetrenie, ibaže odpoveď bola asi taká-viete, lekárov je málo, pacientov veľa a každý ich potrebuje, nuž je na ňom, ako sa k svojmu zdraviu postaví...a tak sa staviame za peniaze do vrecka,lebo oni (poisťovne) s tým nič nenarobia,aj im predsa unikajú peniaze (povedala pani v dôvere)
BXLmiami
12.04.12,05:07
..

..no, moja poisťovňa to vie, že jej lekári si dávajú priplatiť za prednostné vyšetrenie, ibaže odpoveď bola asi taká-viete, lekárov je málo, pacientov veľa a každý ich potrebuje, nuž je na ňom, ako sa k svojmu zdraviu postaví...a tak sa staviame za peniaze do vrecka,lebo oni (poisťovne) s tým nič nenarobia,aj im predsa unikajú peniaze (povedala pani v dôvere)
Jasné,že to vie,ved to schvaľuje samosprávny kraj,takže to vedia všetci.A VUC určuje aj výšku poplatku.
Andy Kralik
12.04.12,07:30
..lekárov je málo..
a čo poisťovni bráni zazmluvniť si viac? jáj to by potom nemohli vykázať zisk..
Jurino
12.04.12,07:46
V tejto dobe na Slovensku ovláda zdravotníctvo čistá komercia. Lekári poberajú od pacientov pochybné neoprávnené poplatky, ktoré zdôvodňujú tým, že predsa nebudú poskytovať zdravotnú starostlivosť "zadarmo", haha. Avšak každý občan Slovenska je povinní platiť zdravotné poistenie, z ktorého nedostáva poskytnuté adekvátne služby. Ja som to riešil tak, že som prestal navštevovať tie tmavé pochybné chlieviky, ktoré sa nazývajú čakárne a odignoroval som celý zdravotnícky biznis. Je mi z toho zle. Radšej chodím pár kilometrov na západ, kde dostanem aj adekvátnu a kvalitnú zdravotnícku službu a človek sa stretne aj s ľudským prístupom človeka k človeku. Tento systém postkomunistického úžerníckeho rukojemníctva nemienim podstupovať ani ako poistenec ani ako pacient.
Ale Vy ostatní, ktorí zo systému ťažíte, kľudne oslavujte zvrchované samostné Slovensko, nebránom Vám v tom :)
pepsikova
12.04.12,07:56
V tejto dobe na Slovensku ovláda zdravotníctvo čistá komercia. Lekári poberajú od pacientov pochybné neoprávnené poplatky, ktoré zdôvodňujú tým, že predsa nebudú poskytovať zdravotnú starostlivosť "zadarmo", haha. Avšak každý občan Slovenska je povinní platiť zdravotné poistenie, z ktorého nedostáva poskytnuté adekvátne služby. Ja som to riešil tak, že som prestal navštevovať tie tmavé pochybné chlieviky, ktoré sa nazývajú čakárne a odignoroval som celý zdravotnícky biznis. Je mi z toho zle. Radšej chodím pár kilometrov na západ, kde dostanem aj adekvátnu a kvalitnú zdravotnícku službu a človek sa stretne aj s ľudským prístupom človeka k človeku. Tento systém postkomunistického úžerníckeho rukojemníctva nemienim podstupovať ani ako poistenec ani ako pacient.
Ale Vy ostatní, ktorí zo systému ťažíte, kľudne oslavujte zvrchované samostné Slovensko, nebránom Vám v tom :)..

..no, dobre..ja mám k najbližším hraniciam dákych +-160km...tie neprejdem zadarmo, ako ty...a neviem, ako riešiš situáciu, ak by si potreboval pohotovosť...tiež ti prídu spoza hraníc?..
...platby u lekára to je začarovaný kruh...a tak skoro sa nevyrieši...
Ferdosondo
12.04.12,09:00
Objednávanie za peniaze (nie prednostné) je sprostý podvod lekárov na pacientoch. K niektorým dokonca nie je možné sa dostať bez toho, aby ste sa objednali. Už nevedia, čo majú pýtať. Pod desať eur už málokde(česť výnimkám).
Ferdosondo
12.04.12,09:05
Ďalší aspekt tohto podvodu je daňový. Dávajú príjmové pokladničné doklady. Niektorí sa ani netrápia s kópiami. Čiže nezdanený príjem.
Otázka na účtovníkov: Lekári nemusia mať registračnú pokladnicu?
mlisa
12.04.12,09:19
K lekarom ktory vyberaju poplatok za bezne objednanie (nie prednostne) jednoducho nechodim. Mozno mam vyhodu v tom ze som relativne mlada (t.j. menej navstev takychto zariadeni) a v okoli mojho bydliska nie je len jeden lekar pre kazdu specializaciu. Ale tych 5-6 ambulancii ktore za rok obehnem vybavujem zasadne bez poplatkov. Po tom ako mi alergolog oznamil ze zavadza poplatky za objednanie som sa s nim po 7 rokoch rozlucila a nasla si ineho. A takto riesim kazdeho lekara, ktory vybera poplatky za nic. Rozumiem ak si mam priplatit za prednostne osetrenie (aj uctovnik si za vypracovanie danoveho priznania 30.marca zrejme vypyta prirazku :-)), rozumiem ak si mam priplatit za ukon, na ktory uz lekar v danom mesiaci vycerpal limit v poistovni (a idem si to riesit priamo s poistovnou), ale platit za to ze sa objednam (ked inak ako bez objednania sa k danemu lekarovi dostat ani neda)... to je ako platit vstupne v obchode. Mozno na to tiez raz budem odkazana, ale kym to ide, takychto lekarov ignorujem.
Jurino
12.04.12,09:26
Nehovorím, že by lekári zrovna trpeli finančnou podvýživou, ale verím že to taktiež nemajú ľahké. Ambulancie prevádzkujú v prenajatých priestoroch v bývalých zdravotníckych zariadeniach, ktoré vlastní skupina vyvolených. S tichým súhlasom samosprávy vlastne vyberajú od ľudí peniažky, bez ohľadu na vek, pohlavie, zdravotný stav a finančnú situáciu pacientov, ktorí si platia povinné zdravotné poistenie, len aby sa rozkotúľali peniažky do tých správnych vačkov, k tým správnym vyvoleným...
Stanislav 1975
12.04.12,09:35
No ono je to aj o tom, že pacient je v tomto prípade akoby rukojemník. Zistili mi trombózu - potrebovala som cievne vyšetrenie. Jeden cievár v našom meste nemá zmluvu so VšZP, druhý má - ale toľko pacientov, že sa čaká aj 3 mesiace. Nebola som si istá, či tri mesiace môžem čakať, tak som si priplatila prednostné....... 12 eur. Ku cti doktorovi slúži, že ma bral na druhý deň. No neviem, tá suma je dosť - potom ešte predpísané lieky - doplatky cca 28,50 - teda dokopy 40 eur. Zdá sa mi to veľa, koľko ľudí si to nemôže dovoliť - to majú pokapať? S týmito vecami by sa malo niečo robiť a nie riešiť platy doktorov..... Inak je to moja prvá nie najlepšia skúsenosť s lekármi, iní sú v pohode, šak aj ten cievár, ale je jediný, tak.....
Gabi, píšeš doslovne citujem- "majú pokapať"?
bohužial, neexistujú síce nejaké štatistiky, ale už velmi vela ľudí takto "pokapalo",že nemali na úplatky,poplatky a pod.a nedostala sa im taká zdr. starostlivosť aká sa im mala dostať a dalšia skupina ľudí, najma dochodcov je tá, že radšej spáchali samovraždu...
Stanislav 1975
12.04.12,09:41
Ja neviem, ja dakujem všetkým lekárom ktorí zachraňujú životy ale ako sa posledných pár rokov na lekárov pozerám, tak veľmi im nedoverujem- neviem, ale velká časť z nich sú zbojníci- ja už dokonca viac verím policajtom ako lekárom a to som volakedy policajtov doslova neznášal...
a naša zdravotná starostlivosť? pred 2 rokomi som sedel po tej havárke veľkej pred chirurgiou na centrálnom príjme a v bolestiach som tam sedel 3 hodiny, pričom som bol na rade od začiatku, ale stále tam niekto došiel kto mal "prednosť" najskor dobitá prostitútka, potom doviezli policajti nejakého chlapca v putách , potom 45 min neordinovali a kedže som sa nemohol ani pohnúť, ani ruku dvihnúť( nenormálne ma bolel hrudník od pásov ako ma zachytili), tak som to po 3 hodinách vzdal a nechal sa odniesť do taxíka a doma som mesiac ležal na posteli...
ja lekárom neverím, sestričkám áno- tie mám rád...
kopretinka
12.04.12,09:48
Xanti
12.04.12,09:54
Stanko,
asi si starý, že si ťa nevšímali. U nás je bežné, že príde starší človek do lekára, odborného... že 4 odborný lekári odošlú pacienta na interné oddelenie, lebo je to s ním zle a tam ho nepríjmu a pošlú domov, až dokým toho človeka polomrtveho resp. viac mrtveho ako živého nedovezie sanitka.

Minule som toto počúvala v autobuse ako sa staršie panie rozprávali, aj to pani nevedela či jej mng. ešte žije ked šla za ním na návštevu.

Pred pár rokmi som bola v takom úžase, mna chceli prijať na interné na lôžkové oddelenie a pritom som bola relatívne dobrá. A v čakárni čakal jeden pán, staručký chorý, ledva dýchal - podľa jeho polohy a ťažkého dýchania, som mala pocit, že má plúca zaliate vodou. Mal asi 70-80 rokov .. a jeho posielali domov, pritom umieral na vozíčku, a mňa chceli hospitalizovať. Asi zato, že som bola mladá a perspektívna ešte.

Je mi do plaču s takého prístupu. Tie poplatky u lekárov sú len čerešničkou na torte. Je pravda ak nechcem čakať, tak sa objednám na presnú hodinu a zaplatím si. Ale aby som si zaplatila a aj tak strávila celý den v čakárni tak to je už sila.
Jurino
12.04.12,11:18
V Bratislave momentálne berú lekári tieto taxy (aktuálne informácie od blízkej osoby)

Bežné vyšetrenie u obvodného - tu sa väčšinou dodržujú stanovené poplatky a pacient sa môže objednať na termín, ktorý vyhovuje jemu a nie lekárovi, alebo sa dohodnú spolu na iný najbližší termín.
Endokrinológia - od 10 - 35 eur s tým, že dátum a čas určí lekár, pretože majú plné termíny. Ak nemáte min. 10 eur vyhodia vás na ulicu z čakárne ako nejakého všivavého bezdomovca :)
Interné vyšetrenie - od 15 do 85 eur.
Zubné ambulancie - výkony sú lacnejšie a kvalitnejšie v zahraničí - Čechy, Maďarsko, Rakúsko... amalgám už ani nepoznajú.
buchač
12.04.12,12:15
..

..no, dobre..ja mám k najbližším hraniciam dákych +-160km...tie neprejdem zadarmo, ako ty...a neviem, ako riešiš situáciu, ak by si potreboval pohotovosť...tiež ti prídu spoza hraníc?..
...platby u lekára to je začarovaný kruh...a tak skoro sa nevyrieši...
...ako ???

Predsa zo zákona je dané , že pohotovosť MUSÍ prísť ...
...a ak už príde , tak automaticky berie do špitáľa ...
...ak pacient nechce a stačí mu iba to vyšetrenie , ošetrenie ...tak MUSÍ reverz podpísať , že odmieta odvoz na tie ďaľšie úkony v špitáli ...
ela77
12.04.12,13:17
Zubné ambulancie - výkony sú lacnejšie a kvalitnejšie v zahraničí - Čechy, Maďarsko, Rakúsko... amalgám už ani nepoznajú. To píše jeden z vás, ale ako je potom možné že rakušáci chodia autobusmi k nám k zubárom.
K tomu bordelu vo financovaní v zdravotníctve: začal vtedy keď sa zriaďovali poisťovne. Ľudia mali vtedy ukázať, že nepotrebujú úplatky od novovzniknutých poisťovní, ktoré ich tak lákali ku sebe. Bolo by to všetko pod jednou strechou a lepšie kontrolovateľné a nebol by zbytočne toľký aparát v každej poisťovni, ale by to bolo zastrešené jednou a prehľadnejšie a zároveň aj kontrolovanejšie a neukrajovali by si z tam odvedených financií toľké menežmenty a ich zlepence vytvorené z blízkych a rodinných príslušníkov a neviem ešte koho. Platili by jedni pravidlá, nikto by nemohol namietať z nich, že sa im porušujú ich pravidlá, bolo by to stanovené v zákonoch a pod patronátom štátu, ktorý aj tak musí prispievať na tých zárobkovo nečinných, od detí, cez dôchodcov a našim chráneným etnikom.
kopretinka
12.04.12,13:30
V Bratislave momentálne berú lekári tieto taxy (aktuálne informácie od blízkej osoby)

Bežné vyšetrenie u obvodného - tu sa väčšinou dodržujú stanovené poplatky a pacient sa môže objednať na termín, ktorý vyhovuje jemu a nie lekárovi, alebo sa dohodnú spolu na iný najbližší termín.
Endokrinológia - od 10 - 35 eur s tým, že dátum a čas určí lekár, pretože majú plné termíny. Ak nemáte min. 10 eur vyhodia vás na ulicu z čakárne ako nejakého všivavého bezdomovca :)
Interné vyšetrenie - od 15 do 85 eur.
Zubné ambulancie - výkony sú lacnejšie a kvalitnejšie v zahraničí - Čechy, Maďarsko, Rakúsko... amalgám už ani nepoznajú.
:eek: v živote som NIKDY neplatila za ŽIADNE vyšetrenie......iba u zubára....
mareko
12.04.12,15:19
Mám jeden úžasný príklad z Vrútok, od nemenovanej pani dr.. To, čo teraz budem citovať mám skutočne odfotené v mobile, nie je to moja fantasmagória:

" NEKLOPAŤ! Klopanie považujeme za prednostné vybavenie, za ktoré je poplatok 4 € "

pod tým pečiatka a podpis dr., ktorá je mimochodom zamestnenec istej s.r.o. a nie vlastník ordinácie. Vedľajšia ambulancia, ktorá patrí tej iste s.r.o.-čke nič také na dverách nemá, to znamená, že si to pani dr. určila a rozhodla "na vlastnú päsť".
Stefan2005
12.04.12,15:50
..." NEKLOPAŤ! Klopanie považujeme za prednostné vybavenie, za ktoré je poplatok 4 € "...

uvedený oznam môže byť aj účinný prostriedok na zamedzenie neustáleho klopania na dvere...
myslím si, že nápis "Nerušte našu prácu klopaním" je neúčinný; ak niekto zažil vyšetrenie u lekára, počas ktorého 6-8 krát "vyklopkávali" na dvere, určite uzná, že to nie je moc príjemný pocit ani pre pacienta, ani pre lekára ...
BXLmiami
12.04.12,16:37
Skvelý nápad od kolegyne,zajtra to mám na dverách.Super.A zrovna dnes,mala som pacientku od ktorej som sa nemohla cez hodinu pohnuť,no klopanie tým xxxxx nestačilo,oni mi začali do dverí kopať! Nebudem pokračovať,lebo aj mna vylúčia za vulgarizmy.
buchač
12.04.12,16:43
...staré .....:-)
Ferdosondo
13.04.12,03:25
BXLmiami to klopanie je fakt otravné a ruší pri práci. Téma je však o poplatkoch za objednanie. Mohla by si ako lekárka dať Tvoj pohľad na poplatky?
buchač
13.04.12,04:19
V Bratislave momentálne berú lekári tieto taxy (aktuálne informácie od blízkej osoby)

Bežné vyšetrenie u obvodného - tu sa väčšinou dodržujú stanovené poplatky a pacient sa môže objednať na termín, ktorý vyhovuje jemu a nie lekárovi, alebo sa dohodnú spolu na iný najbližší termín.
Endokrinológia - od 10 - 35 eur s tým, že dátum a čas určí lekár, pretože majú plné termíny. Ak nemáte min. 10 eur vyhodia vás na ulicu z čakárne ako nejakého všivavého bezdomovca :)
Interné vyšetrenie - od 15 do 85 eur.
Zubné ambulancie - výkony sú lacnejšie a kvalitnejšie v zahraničí - Čechy, Maďarsko, Rakúsko... amalgám už ani nepoznajú.
...za vyšetrenie ako také , alebo za to prednostné vyšetrenie...????...nie je to jedno ...

:eek: v živote som NIKDY neplatila za ŽIADNE vyšetrenie......iba u zubára....
...Jurino nepovedal , o aké zariadenie sa jedná , ak sa jedná iba o to vyšetrenie a či nie vlastne o ten termín...

...a u zubára sa nedopláca za výkon ako taký , skôr ide predsa len o ten materiál a ten poisťovne nepreplácajú v plnej výške , nakoľko pri tých dnešných materiáloch je v podstate všetko nadštandart...
lubko6394
13.04.12,04:46
No nedá mi. Čakal som na vyšetrenie, doterigala sa tam dôchodkyňa s dvoma barlami, že by sa chcela vyšetriť a dostala dve možnosti. Buď sa doterigá ráno o pol siedmej keď sa rozdáva 10 časeniek, alebo si priplatí 5 Eur za prednostné vyšetrenie. Najbližší termín na prednostné vyšetrenie je o DVA mesiace.
BXLmiami
13.04.12,04:52
BXLmiami to klopanie je fakt otravné a ruší pri práci. Téma je však o poplatkoch za objednanie. Mohla by si ako lekárka dať Tvoj pohľad na poplatky?
Nebudem sa opakovať,vyjadrila som sa opakovane.Neriešite čo máte riešiť s organizáciami ktoré pre Vás objednávajú zdravotnú starostlivosť,neberiete ich na zodpovednosť ked Vám zdravotné poistovne nezabezpečia dostatok lekárov a lekársky vyšetrení,tak sa nesťažujte.
lubko6394
13.04.12,05:31
Nebudem sa opakovať,vyjadrila som sa opakovane.Neriešite čo máte riešiť s organizáciami ktoré pre Vás objednávajú zdravotnú starostlivosť,neberiete ich na zodpovednosť ked Vám zdravotné poistovne nezabezpečia dostatok lekárov a lekársky vyšetrení,tak sa nesťažujte.

Nechápem čo majú ZP spoločné s poplatkami za objednanie. Ty ma kasíruješ a ja sa pýtam či je normálne aby som platil za to, že prídem na vyšetrenie v dohodnutom čase. Veď to by malo byť samozrejmým štandardom, alebo pozri na to ekonomicky. Koľko zaplatia zamestnávatelia svojim pracovníkom za čas strávený na návšteve u lekára zbytočne a len preto, že čakajú v čakárni. Z priemerného platu mi to vychádza 6,5 Eur na HODINU na každého zamestnaného čakajúceho pacienta v čakárni a tie peniaze sú úplne vyhodené von oknom, nepomôžu ani lekárovi ani zamestnancovi...
Ferdosondo
13.04.12,05:59
Nebudem sa opakovať,vyjadrila som sa opakovane.Neriešite čo máte riešiť s organizáciami ktoré pre Vás objednávajú zdravotnú starostlivosť,neberiete ich na zodpovednosť ked Vám zdravotné poistovne nezabezpečia dostatok lekárov a lekársky vyšetrení,tak sa nesťažujte.

Takže Vy lekári nás trestáte za to že neriešime čo máme riešiť??? Ty kokso to je už iný argument.
Čo máme riešiť? Sa preber, si úplne mimo reality.
kopretinka
13.04.12,06:16
Nebudem sa opakovať,vyjadrila som sa opakovane.Neriešite čo máte riešiť s organizáciami ktoré pre Vás objednávajú zdravotnú starostlivosť,neberiete ich na zodpovednosť ked Vám zdravotné poistovne nezabezpečia dostatok lekárov a lekársky vyšetrení,tak sa nesťažujte.
mimotemykuwa a kde sú tie haldy doktorov,čo každý rok končia školu????
BXLmiami
13.04.12,07:24
mimotemykuwa a kde sú tie haldy doktorov,čo každý rok končia školu????
Tam kde celá moja rodina.Od jesene definitívne aj s občianstvami.Myslíte že mám voliť Obamu alebo toho mormona?
Katy a R
13.04.12,07:27
v Česku a Nemecku ... :)
knoon
13.04.12,07:30
ja som bol raz v ambulancii na alerkologickom a sestricka isla na dovolenku a zaucala inu sestricku na zastupovanie - hovori jej ked pride pacient a chce ist prednostne tak mu povedz ze sa da za 15 eur na dnes ale nehovor mu ze sa da prednostne aj na zajtra lebo to stoji iba 7 eur. takze tak...
Ferdosondo
13.04.12,07:42
Moja suseda robí sestričku. Berú 10Eur za objednanie. Pri 15-20 pacientoch je to 150-200Eur denne x20dní ...
Doktor vraví, že ak jej bude musieť zdvihnúť plat podľa zákona, tak bude ambulancia stratová.
Čo na to povedať?
marjankaj
13.04.12,07:46
Tam kde celá moja rodina.Od jesene definitívne aj s občianstvami.Myslíte že mám voliť Obamu alebo toho mormona?
To akože tam máme ísť aj my?
Tam to budeme mať lepšie aj my? A posledný tu zhasne?
buchač
13.04.12,07:56
mimotemykuwa a kde sú tie haldy doktorov,čo každý rok končia školu????


Tam kde celá moja rodina.Od jesene definitívne aj s občianstvami.Myslíte že mám voliť Obamu alebo toho mormona?

...a preto sa znova netajím svojím názorom ...

Za vysokú školu by sa malo PLATIŤ !!!

...myslím si , že vonku sa statočné sumy za štúdium medicíny dávajú ...
...o následných atestáciách sa nie je ani potrebné zmieňovať...
...a potom ???...záleží už len na šikovnosti doktora , aký kredit si vybuduje a od toho aj platby inkasuje...

...za socíku a aj neskôr v tej našej novodobej demokracii sa napríklad za vysokú vojenskú plná pálka cvakala ( je jasné ,že v tom bolo aj to ubytovanie , strava , ošatné , atď ...) , alebo sa bolo potrebné upísať na tých desať rokov ...
Žabinka
13.04.12,08:03
Tiež sa mi nepáčia poplatky za objednanie na presný termín- teda výška poplatkov. No keďže času nemám veľa nazvyš, a sedieť u odborného lekára od rána pol dňa, kým sa dostanem s dieťaťom do ambulancie nemám kedy, poškrípem zubami a radšej poplatok zaplatím.. Inkasovanie poplatkov za to, že tohto budem ušetrená, schvaľujem, len nerozumiem, ako si môžu lekári určovať výšku poplatkov od buka-do buka.. Jeden 5€, iný 20€..
Katy a R
13.04.12,08:10
Tiež sa mi nepáčia poplatky za objednanie na presný termín- teda výška poplatkov. No keďže času nemám veľa nazvyš, a sedieť u odborného lekára od rána pol dňa, kým sa dostanem s dieťaťom do ambulancie nemám kedy, poškrípem zubami a radšej poplatok zaplatím.. Inkasovanie poplatkov za to, že tohto budem ušetrená, schvaľujem, len nerozumiem, ako si môžu lekári určovať výšku poplatkov od buka-do buka.. Jeden 5€, iný 20€..
Schvaľuje im to VUCka pokiaľ viem... a tiež by nemali poplatky byť za každé vyšetrenie .. sestrička mi hovorila, že môžu pýtať peniaze za od jedného pacienta za hodinu - aby aj bezpoplatkoví sa dostali - a majú teda nastavené tak, že na celú hodinu objednávajú za peniaze ..
A napr u jednej mojej lekárky sa objednáva na čas - ale "sadarmo":) ... a pomimo berie len súrne prípady,alebo ak niekto nepríde..
Ľubica2
13.04.12,08:12
Tam kde celá moja rodina.Od jesene definitívne aj s občianstvami.Myslíte že mám voliť Obamu alebo toho mormona?

Nedá mi nereagovať :
... a predpokladám, že medicínu ste študovali na Slovensku .... zadarmo ...

Nesúhlasím, aby školstvo bolo spoplatňované, ale tiež sa mi nepáči, aby tí ktorí dostali zadarmo vysokoškolské vzdelanie po ukončení školy odišli do zahraničia pracovať !
Ľubica2
13.04.12,08:42
Čo sa týka poplatkov u lekárov ... samozrejme, že sa platí, ale to záleží od lekárov či budú vyberať poplatky. Chodím k lekárom, kde som nikdy nič neplatila, objednávam sa telefonicky a s prístupom lekárov som maximálne spokojná. Ale tiež chodím k lekárom, kde sa platí za objednanie, za úkony a ešte aj za potvrdenie priepustky si musím zaplatiť. Všetko cez poisťovňu.
Čo ma však ešte viac mrzí sú vysoké doplatky pacientov za lieky. Keď zaplatím lekárovi, tak si ešte poviem fajn, nevychádza mu to, nech má, ale keď doplácam na lieky (životne dôležité) tak koho podporujem ??? ... a ževraj bezplatné zdravotníctvo ...výsmech
Ferdosondo
13.04.12,08:56
Keď zaplatím lekárovi, tak si ešte poviem fajn, nevychádza mu to, nech má.
Ja som ešte chudobného doktora nevidel.
Učiteľ, keď mu je málo ide vykonávať inú prácu pri ktorej zarobí.
Poznáte doktora, ktorý nechal lekársku prax a išiel robiť niečo iné?
kopretinka
13.04.12,09:05
Tam kde celá moja rodina.Od jesene definitívne aj s občianstvami.Myslíte že mám voliť Obamu alebo toho mormona?
pred nástupom na školu by mali podpísať nejakú zmluvu,že odpracujú minimálne 10 rokov na Slovensku....a pred odchodom do zahraničia zaplatiť zo svojho štúdium....utópia,viem....tu u nás je jediná očná lekárka široko-ďaleko,už je na dôchodku,ale prehovorili ju,aby išla znova ordinovať.....chodím k nej už 20 rokov...
Andy Kralik
13.04.12,09:23
pred nástupom na školu by mali podpísať nejakú zmluvu,že odpracujú minimálne 10 rokov na Slovensku

Súhlas ale nech to platí pre všetky povolania. Nie že tu schopní murári, elektrikári vyštudujú odborné školy zadarmo a potom keď by človek potreboval niekoho kto aj vie pracovať a aj odborne rozumie, tak ho nenájde, pretože sú všetci na fuškách v Nemecku.

Nie len lekári študovali zadarmo. Ale keď som pred rokom potreboval klampiara, aby mi prišiel opraviť rúru od komína, tak ochotný prísť bol až štvrtý, za 30€ na hodinu. Ostatní mi len povedali, že pokiaľ nestaviam dom, nech im nevolám. Ale to už jemimotemy
Llívia
13.04.12,09:30
Súhlas ale nech to platí pre všetky povolania. Nie že tu schopní murári, elektrikári vyštudujú odborné školy zadarmo a potom keď by človek potreboval niekoho kto aj vie pracovať a aj odborne rozumie, tak ho nenájde, pretože sú všetci na fuškách v Nemecku.

Nie len lekári študovali zadarmo. Ale keď som pred rokom potreboval klampiara, aby mi prišiel opraviť rúru od komína, tak ochotný prísť bol až štvrtý, za 30€ na hodinu. Ostatní mi len povedali, že pokiaľ nestaviam dom, nech im nevolám. Ale to už jemimotemy
Murár študuje 3 roky, lekár 9 (alebo 10?). Náklady na štúdium murára sotva budú tak vysoké ako náklady na štúdium lekára. Súhlasím s Kopretinkou - ale malo by sa to vťahovať len na VŠ štúdium.
knoon
13.04.12,09:34
ja byvam vedla polikliniky a ked sa pozriem z balkona rano tak lekari : gynekologia 2x plucne, hematologia, usno-nosno.... ja ich tam asi 15 tych lekarov maju take auta: audi coupe, passat, audi A6, passat, skoda superb, BMW x5, BMW x3, mitsubishi, audi q3... najhorsie auto je tam asi mazda 6. Myslim, ze to hovori za vsetko.
pokial by zarabali 450 v cistom tak to by asi tazko na nich jazdili
Andy Kralik
13.04.12,09:59
Náklady na štúdium murára sotva budú tak vysoké ako náklady na štúdium lekára.
A v čom je rozdiel? Tiež študoval zadarmo. Každý zaplatí len objektívne náklady ktoré do neho štát investoval. Malo by sa to vzťahovať na všetkých.
Letko
13.04.12,10:01
A v čom je rozdiel? Tiež študoval zadarmo. Každý zaplatí len objektívne náklady ktoré do neho štát investoval. Malo by sa to vzťahovať na všetkých.

Murár - stredná škola
Lekár - vysoká škola

v tom je rozdiel.

Potom by museli platiť úplne všetci, ktorí pokračovali v štúdiu aj po ukončení povinnej školskej dochádzky (od 15 hore).
BXLmiami
13.04.12,10:21
No v poriadku,nech platia.Ako ja k tomu prídem,že ked potrebujem inštalatéra tak nemá kto zdvihnuť zadok a prísť?Lebo sú všetci von?A vyštudovali aj za moje dane?
Mimochodom,čítala som že vyrátali cenu záchrany ľudského života.Ak zachrániš tri mladé životy,zarobil si na svoje študium.Ste učtovníci najdite to.Ale aj tak,moja rodina liečila ľudí tejto krajiny od roku 1948.Predplatili sme si všetky štúdiá až po pravnukov.
kopretinka
13.04.12,10:21
A v čom je rozdiel? Tiež študoval zadarmo. Každý zaplatí len objektívne náklady ktoré do neho štát investoval. Malo by sa to vzťahovať na všetkých.
no neviem....ja by som nezohnala zamestnanie v obore,ktorý som vyštudovala na strednej škole....
lubko6394
13.04.12,10:41
No v poriadku,nech platia.Ako ja k tomu prídem,že ked potrebujem inštalatéra tak nemá kto zdvihnuť zadok a prísť?Lebo sú všetci von?A vyštudovali aj za moje dane?
Mimochodom,čítala som že vyrátali cenu záchrany ľudského života.Ak zachrániš tri mladé životy,zarobil si na svoje študium.Ste učtovníci najdite to.Ale aj tak,moja rodina liečila ľudí tejto krajiny od roku 1948.Predplatili sme si všetky štúdiá až po pravnukov.

A na koľko generácií by zarobil šofér autobusu, ktorý by dopravoval do práce 20 lekárov z ktorých každý by zachránil denne len 1 život ? :)
Stefan2005
13.04.12,11:03
ešte k tým poplatkom za objednanie (pokiaľ sa neminuli):
dnes som chcel využiť túto možnosť u špecialistu (jediná ambulancia v okrese) - vypýtať si termín na vyšetrenie. Odpoveď nemáme (sestry), sú vypredané (do konca leta). Jediná možnosť - prísť skoro ráno a pokúsiť sa získať jedno z 5 poradových čísiel na daný deň; ak sa neujde, skúsiť nasledujúci deň, prípadne ďalší, atď. Keď som sa opýtal, čo je to skor - či ráno o 5, 6 či siedmej - odpoveď skoro. Výdavky na 1 návštevu ambulancie (cestovné) zďaleka presahuj cenu objednania... Na prípadné zdravotné problémy, potiaže otázka položená ani nebola...
Andy Kralik
13.04.12,11:33
Odpoveď nemáme (sestry), sú vypredané (do konca leta). Jediná možnosť - prísť skoro ráno a pokúsiť sa získať jedno z 5 poradových čísiel...

Ale za to nemôže lekár. Opýtajte sa poisťovne prečo si objednala len tak málo vyšetrení a len u jedného lekára. (Keď šoférovi zaplatím za lístok do Trnavy, tiež ma neodvezie do Bystrice a teda nemôžem sa za to na neho hnevať.)
veronikasad
13.04.12,12:23
ešte k tým poplatkom za objednanie (pokiaľ sa neminuli):
dnes som chcel využiť túto možnosť u špecialistu (jediná ambulancia v okrese) - vypýtať si termín na vyšetrenie. Odpoveď nemáme (sestry), sú vypredané (do konca leta). Jediná možnosť - prísť skoro ráno a pokúsiť sa získať jedno z 5 poradových čísiel na daný deň; ak sa neujde, skúsiť nasledujúci deň, prípadne ďalší, atď. Keď som sa opýtal, čo je to skor - či ráno o 5, 6 či siedmej - odpoveď skoro. Výdavky na 1 návštevu ambulancie (cestovné) zďaleka presahuj cenu objednania... Na prípadné zdravotné problémy, potiaže otázka položená ani nebola...
Štefan, takúto odpoveď som dostala v roku 2010 z Uradu pre dohlad nad ZS, keď som sa sťažovala na nemožnosť dostať sa na vyšetrenie k endokrinologovi

Ďakujeme za dôveru, s ktorou ste sa obrátili na náš úrad. K problémom, ktoré ste popísali vo Vašej emailovej korešpondencii dávame nasledovné stanovisko:
Cit z Vašej správy: „...ako postupovať v prípade, ak odborný lekár odmietne vykonať kontrolné vyšetrenie v skorých ranných hodinách (návšteva do 8,00 hod), z dôvodu, že tento deň už má vyčasované...“:
Vami popisovaný postup lekára bol v súlade so zákonom o zdravotnej starostlivosti č. 576/2004 Z. z. § 12 ods. 2, písm. a):
„ Poskytovateľ môže odmietnuť návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ak
by uzatvorením takejto dohody prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie“.
Preveriť postup poskytovateľa v danom prípade môže Odbor zdravotníctva TSK na základe Vašej písomnej žiadosti.
Cit z Vašej správy: „...Doteraz fungovalo "prednostné vyšetrenie" za poplatok, dnes už to nie je možné.....
Pokiaľ ide o možnosť prednostného vyšetrenia, je výlučne na poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, či požiada Odbor zdravotníctva TSK o vyhradenie časti svojich ordinačných hodín na tzv. prednostné poskytnutie zdravotnej starostlivosti ( takého rozhodnutie TSK musí byť vyvesené k nahliadnutiu v čakárni ambulancie s vyznačenými hodinami a výškou poplatku).

Riešenie Vami popísanej problematiky je možné teda iba dvomi spôsobmi:


akceptovať lekárom navrhnutý spôsob a systém vybavovania pacientov
vyhľadať iného odborníka ( údaj o dostupných zmluvných partneroch Vašej zdravotnej poisťovne v súlade s §6 ods. 1 písm. f Vám poskytne revízny lekár Vašej zdravotnej poisťovne).

S úctou

MUDr. Alena Markovičová
vedúca oddelenia dohľadu nad poskytovaním
a nákupom zdravotnej starostlivosti
ÚDZS, pobočka Trenčín
Legionárska 17, 911 01 Trenčín
telefón 032/6505330
e-mail alena.markovicova@udzs.sk
mareko
13.04.12,14:01
Ja som ešte chudobného doktora nevidel.
Učiteľ, keď mu je málo ide vykonávať inú prácu pri ktorej zarobí.
Poznáte doktora, ktorý nechal lekársku prax a išiel robiť niečo iné?

Áno, farmaceutického distribútora (obchoďáka) :-).....
marjankaj
13.04.12,14:11
Alebo ministra.
Len neviem, prečo práve gynekológ alebo urológ. Zrejme tomu najviac rozumejú.
Ľubomír
14.04.12,18:10
V iných štátoch EU je nemysliteľné brať hotovosť za objednanie pacienta na stanovený čas. Konkrétne v GB je to bežný štandart. Žiadna tlačenica, žiadne predbiehanie, žiadna protekcia a už vôbec nie vstávanie ráno o piatej a statie vo fronte na časenku. A ešte taká maličkosť! Voľné miesta na partkovisku. Dobré veci treba prebrať a nevýhovárať sa na nadštandart. Objednanie netom by tiež stálo za úvahu. Máme sa ešte čo učiť.
buchač
14.04.12,18:42
V iných štátoch EU je nemysliteľné brať hotovosť za objednanie pacienta na stanovený čas. Konkrétne v GB je to bežný štandart. Žiadna tlačenica, žiadne predbiehanie, žiadna protekcia a už vôbec nie vstávanie ráno o piatej a statie vo fronte na časenku. A ešte taká maličkosť! Voľné miesta na partkovisku. Dobré veci treba prebrať a nevýhovárať sa na nadštandart. Objednanie netom by tiež stálo za úvahu. Máme sa ešte čo učiť.
...šak hej ........lenže tam je bežný štandart platiť cash .......


Dnes v tv novinách dávali príspevok o nejakom mlaďasovi , ktorý žije zo 6 rokov v Holandsku ...

Kua , dovliekol sa na rodnú hrudu a " čírou náhodou " ho drblo do OBIDVOCH KOLIEN .....a keďže ukázal preukaz poistenca vystavený v Holandsku a nie EU preukaz , tak ho doktorka vyšmarila a televízia z toho haló urobila ....
Letko
14.04.12,18:47
...šak hej ........lenže tam je bežný štandart platiť cash .......


Dnes v tv novinách dávali príspevok o nejakom mlaďasovi , ktorý žije zo 6 rokov v Holandsku ...

Kua , dovliekol sa na rodnú hrudu a " čírou náhodou " ho drblo do OBIDVOCH KOLIEN .....a keďže ukázal preukaz poistenca vystavený v Holandsku a nie EU preukaz , tak ho doktorka vyšmarila a televízia z toho haló urobila ....

V GB neplatíš cash, na to tam majú jednu poisťovňu, nestaráš sa vôbec o nič, platíš len pevnú čiastku za lieky (už nepamätám, ale možno okolo 4 alebo 7 libier to bolo) a je to jedno, aké sú drahé a koľko ti ich dajú na recept.
A keď si socka (napr. zarábať minimálnu mzdu a dostávať ešte tax credit od štátu), neplatíš ani za lieky.
Andy Kralik
14.04.12,20:31
Máme sa ešte čo učiť.
To nie je len o učení sa. Lieky, prístroje stoja u nás a GB rovnako. Nik nám nedá zľavu pretože sme chudobnejší. Ale v GB majú podstatne vyššie platy a podstatne vyššie odovody odvádzajú na zdravotníctvo.
korela
14.04.12,21:27
Nedá mi nereagovať :
... a predpokladám, že medicínu ste študovali na Slovensku .... zadarmo ...

Nesúhlasím, aby školstvo bolo spoplatňované, ale tiež sa mi nepáči, aby tí ktorí dostali zadarmo vysokoškolské vzdelanie po ukončení školy odišli do zahraničia pracovať !


...a preto sa znova netajím svojím názorom ...

Za vysokú školu by sa malo PLATIŤ !!!

...myslím si , že vonku sa statočné sumy za štúdium medicíny dávajú ...
...o následných atestáciách sa nie je ani potrebné zmieňovať...
...a potom ???...záleží už len na šikovnosti doktora , aký kredit si vybuduje a od toho aj platby inkasuje...

...za socíku a aj neskôr v tej našej novodobej demokracii sa napríklad za vysokú vojenskú plná pálka cvakala ( je jasné ,že v tom bolo aj to ubytovanie , strava , ošatné , atď ...) , alebo sa bolo potrebné upísať na tých desať rokov ...
Buchač, uvedomuješ si, k čomu a ako si sa vyjadril?
Prečo by sa mala celoplošne zdecimovať možnosť získania VŠ štúdia vďaka neveľkému počtu jedincov, ktorí získajú iné štátne občianstvo a ešte sa pritom nehumánne vysmievať krajine, v ktorej sa narodili a vzdelali.
Kto chce za kopčeky a vyštudoval VŠ zadarmo na Slovensku, nech sa vyplatí štátu. Komunisti s tým nemali najmenší problém v bývalom zriadení. Kto odišiel z republiky legálne, vydajom a pod.. vyplatil školné.
Je to taký problém upraviť legislatívu?
Alebo radšej voliť ešte väčšiu degradáciu vzdelanosti na Slovensku, i keď úroveň školstva nie je lichotivá?
To isté by sa malo vzťahovať na ľudí registrovaných v daňových rajoch.
korela
14.04.12,21:34
No v poriadku,nech platia.Ako ja k tomu prídem,že ked potrebujem inštalatéra tak nemá kto zdvihnuť zadok a prísť?Lebo sú všetci von?A vyštudovali aj za moje dane?
Mimochodom,čítala som že vyrátali cenu záchrany ľudského života.Ak zachrániš tri mladé životy,zarobil si na svoje študium.Ste učtovníci najdite to.Ale aj tak,moja rodina liečila ľudí tejto krajiny od roku 1948.Predplatili sme si všetky štúdiá až po pravnukov.
Ja si to dovolím obrátiť.
Ak lekári zničia život mladému človeku, nenapraviteľne, tak aká bude výsledná suma a hlavne pre koho?
Predpokladám, že v doživotnom mínuse bude stále iba jeden - pacient.
korela
14.04.12,21:37
To nie je len o učení sa. Lieky, prístroje stoja u nás a GB rovnako. Nik nám nedá zľavu pretože sme chudobnejší. Ale v GB majú podstatne vyššie platy a podstatne vyššie odovody odvádzajú na zdravotníctvo.
Podstatne vyššie platy sa vzťahujú na všetky profesie. Po celom západe.
BXLmiami
15.04.12,03:51
V GB neplatíš cash, na to tam majú jednu poisťovňu, nestaráš sa vôbec o nič, platíš len pevnú čiastku za lieky (už nepamätám, ale možno okolo 4 alebo 7 libier to bolo) a je to jedno, aké sú drahé a koľko ti ich dajú na recept.
A keď si socka (napr. zarábať minimálnu mzdu a dostávať ešte tax credit od štátu), neplatíš ani za lieky.
Neplatíš,lebo im to platí sociálna poisťovna.Lekárov do toho neťahajú a nečakaju,že zasupľuju štát.U nás sociálka neplatí ani to čo má platiť zo zákona,prvá sa snaží zo zdravotnáctva dostať zadara aj to,čo je jej povinnosť kúpiť,
pavol54
15.04.12,05:24
Buchač, uvedomuješ si, k čomu a ako si sa vyjadril?
Prečo by sa mala celoplošne zdecimovať možnosť získania VŠ štúdia vďaka neveľkému počtu jedincov, ktorí získajú iné štátne občianstvo a ešte sa pritom nehumánne vysmievať krajine, v ktorej sa narodili a vzdelali.
Kto chce za kopčeky a vyštudoval VŠ zadarmo na Slovensku, nech sa vyplatí štátu. Komunisti s tým nemali najmenší problém v bývalom zriadení. Kto odišiel z republiky legálne, vydajom a pod.. vyplatil školné.
Je to taký problém upraviť legislatívu?
Alebo radšej voliť ešte väčšiu degradáciu vzdelanosti na Slovensku, i keď úroveň školstva nie je lichotivá?
To isté by sa malo vzťahovať na ľudí registrovaných v daňových rajoch.
lenže ten zložitý systém sledovania kto je doma kto vonku ako dlho(vieš koľko úradníkov by bolo treba), podľa mňa každý(kto na to nemá financie) by mal povinne dostať od štátu študentský úver a nech sa po skončení školy stará aby zaplatil, myslím si že lekár by nemal mať problém s jeho splatením a nejaký sociológ či ný "lóg" ak nenájde uplatnenie nech spláca hoci aj zo zárobku za zametanie ciest.
Ľubomír
15.04.12,06:46
To nie je len o učení sa. Lieky, prístroje stoja u nás a GB rovnako. Nik nám nedá zľavu pretože sme chudobnejší. Ale v GB majú podstatne vyššie platy a podstatne vyššie odovody odvádzajú na zdravotníctvo.

Pokiaľ si si všimol nehodnotil som úroveň výbavenia lekárov, ale iba normalný prístup ku pacientom, čo nevyžaduje žiadne investicie. Telefón má hádam každý lekár. Za zavedenie poriadku pri návšteve lekára sa nemá platiť. Na tom by malo záležať každému lekárovi. Veď je také jednoduché. Cheš vyšetrenie? Zavoláš a lekár ti povie kedy máš prísť. Je to taký neriešiteľný alebo nákladný problém? Myslím si, že nie, ale prečo by si lekár nezobral 9 €, keď to robí aj jeho kolega.
Ľubomír
15.04.12,06:50
...šak hej ........lenže tam je bežný štandart platiť cash .......


Dnes v tv novinách dávali príspevok o nejakom mlaďasovi , ktorý žije zo 6 rokov v Holandsku ...

Kua , dovliekol sa na rodnú hrudu a " čírou náhodou " ho drblo do OBIDVOCH KOLIEN .....a keďže ukázal preukaz poistenca vystavený v Holandsku a nie EU preukaz , tak ho doktorka vyšmarila a televízia z toho haló urobila ....

Nevieš čo píšeš. Neplatíš nič. Je tam jedna štátna NP. Garantujem ti, že prí návšteve lekára nemusíš mať vo vrecku ani libru.
Ľubomír
15.04.12,07:11
Zdravotnícvo je už veľmi dávno o peniazoch. Na jednej strane je to pochopiteľné, pretože vybavenie ambulacii, prenájmy a plat sestričky niečo stoja. To sa nedá oklamať. To všetko je pravda, ale pravdou je aj to, že za bežné "služby" u lekára je vyberanie poplatkov neetické. Objednanie v presne stanovený čas nie je iba jeden poplatok, ktorý považujem za nefér. Veď si len zoberte začo všetko si lekár učtuje. Za rôzné potvrdenia, razítka, vypísanie nemocenskej, paragrafu. To všetko by si lekár účtovať podľa mňa nemal.
buchač
15.04.12,07:34
...a preto sa znova netajím svojím názorom ...

Za vysokú školu by sa malo PLATIŤ !!!

...myslím si , že vonku sa statočné sumy za štúdium medicíny dávajú ...
...o následných atestáciách sa nie je ani potrebné zmieňovať...
...a potom ???...záleží už len na šikovnosti doktora , aký kredit si vybuduje a od toho aj platby inkasuje...

...za socíku a aj neskôr v tej našej novodobej demokracii sa napríklad za vysokú vojenskú plná pálka cvakala ( je jasné ,že v tom bolo aj to ubytovanie , strava , ošatné , atď ...) , alebo sa bolo potrebné upísať na tých desať rokov ...


Buchač, uvedomuješ si, k čomu a ako si sa vyjadril?
....ja hej ...a Ty si na tom ako , keď ma len tak letmo , alebo vôbec nečítaš ????????????????????
VRAVÍM snáď niečo iné ????????????????????
Prečo by sa mala celoplošne zdecimovať možnosť získania VŠ štúdia vďaka neveľkému počtu jedincov, ktorí získajú iné štátne občianstvo a ešte sa pritom nehumánne vysmievať krajine, v ktorej sa narodili a vzdelali.
...prečo ????...lebo vysokých škôl je nadbytok na Slovensku , majú nízku úroveň , absolventi sa aj tak v inom odbore zamestnávajú , ako vyštudovali ...
Tak Ti poviem ......na dvoch vysokých školách som pôsobil ...viem , o čom rozprávam ...

Kto chce za kopčeky a vyštudoval VŠ zadarmo na Slovensku, nech sa vyplatí štátu. Komunisti s tým nemali najmenší problém v bývalom zriadení. Kto odišiel z republiky legálne, vydajom a pod.. vyplatil školné.
Je to taký problém upraviť legislatívu?
Alebo radšej voliť ešte väčšiu degradáciu vzdelanosti na Slovensku, i keď úroveň školstva nie je lichotivá?
To isté by sa malo vzťahovať na ľudí registrovaných v daňových rajoch.
Tvrdíš to isté čo ja , len inými slovami...

...poznám ( poznal som ) viacerých ....zaplatili kešovku , respektíve budúci zamesnávateľ následne refundoval tých 500 - 800 litrov ....v korunách ...
Teraz berú ročne tých 50 - 100 litrov ....v doláčoch ...

...a ozaj ...jeden čas pôsobili na našej Alma mater študenti medicíny ...podrobnosti nie sú podstetné ...
No zaujímavý je fakt , že po - pri promóciách nepodpísalo cca 90 - 95 % absolventov medicíny , diplom dostali až po podpise na finnančnom oddelení ...
buchač
15.04.12,07:37
Nevieš čo píšeš. Neplatíš nič. Je tam jedna štátna NP. Garantujem ti, že prí návšteve lekára nemusíš mať vo vrecku ani libru.

...viem , neviem .....

Pozerám a čudujem sa ....neviem čítať ?????......slabé okuliare mám ?????

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali urobiť po príchode do Británie, je registrácia u lekára prvého kontaktu (GP). Lekára ordinujúceho najbližšie k vášmu bydlisku nájdete na www.nhsdirect.nhs.uk. Registrácia je veľmi jednoduchá, pozostáva z vyplnenia krátkeho formulára na recepcii konkrétneho zdravotného centra (medical centre). Po určitom čase vám bude poštou doručená zdravotná karta (medical card). Registrácia je dôležitá, pretože v prípade akéhokoľvek zdravotného problému je GP lekár, za ktorým musíte ísť, a on rozhodne, na aké vyšetrenie vás pošle, prípadne rozhodne o hospitalizácii.

Jednoduché problémy, samozrejme, vyrieši sám. Lekári sú často preťažení a je malá pravdepodobnosť, že ak prídete do zdravotného centra, budete okamžite vyšetrení. Môže sa to stať, ale nedá sa na to spoliehať. Zvlášť nie, keď všade stretávate chorých ľudí. Pri registrácii by ste mali dostať leták s telefónnym číslom na recepciu a s ordinačnými hodinami. Spravidla sa nedá objednať na nasledujúci deň, ale musíte zatelefonovať ráno, ešte predtým, ako začne lekár ordinovať. Mali by ste však volať čo najskôr, zvlášť, ak chcete byť ošetrení ešte v dopoludňajších hodinách. Keď prídete v dohodnutom čase, musíte sa prihlásiť na recepcii. Pacienti totiž nie sú volaní podľa toho, ako sa objednali, ale ako sú nahlásení na recepcii, takže by ste mohli čakať hodinu a nikto by si vás nevšimol.

Lekárske ošetrenie je bezplatné. Lekár vám môže predpísať recept na lieky, alebo vás poslať do nemocnice na ďalšie vyšetrenie. Na niektoré špeciálne vyšetrenia sú poradovníky (waiting lists). Môžete sa dať ošetriť aj v súkromnej nemocnici, ale v takom prípade, by ste museli za všetko platiť. Ak máte komerčné cestovné poistenie zo Slovenska, môže náklady za ošetrenie uhradiť poisťovňa.

Aby sa znížila záťaž na lekárov, propagačné letáky odkazujú ľudí s bežnými problémami a ochoreniami, napr. s bolesťou hrdla, chrípkou alebo bolesťou hlavy do lekárne. Aj tu im má byť poskytnutá kvalifikovaná pomoc a potrebné lieky.





....pche .......
Ľubomír
15.04.12,07:49
Bucháč, nebudem ťa presvedčovať. Píšem o vlastných skúsennostiach, takže asi viem čo píšem. ...že si niekde nečo čítal? možno, ale v GB je to tak ako píšem.
Letko
15.04.12,08:12
Manželku bolel zub, zavolali sme na NHS a tam ju objednali k najbližšiemu zubárovi na presný čas na druhý deň, povedali jej meno lekára, adresu a čas, nemusela si sama nikde nič hľadať. Toto by mohli ponúkať aj naše poisťovne. (bolo to v UK)
buchač
15.04.12,08:15
Bucháč, nebudem ťa presvedčovať. Píšem o vlastných skúsennostiach, takže asi viem čo píšem. ...že si niekde nečo čítal? možno, ale v GB je to tak ako píšem.
...šak v pohode...ja Ti verím , nemám dôvod nie ...
...ibaže aj to , čo som čítal , snáď niekto normálny napísal .........link som vyššie nedal , tu je ...

http://www.pracavonku.sk/kniha-12-zdravie/lekarske-osetrenie.html
Indeed
18.04.12,04:50
netaraj , z pezinka ,žeby bolo tak daleko ?
Indeed
18.04.12,05:01
Ja som ešte chudobného doktora nevidel.
Učiteľ, keď mu je málo ide vykonávať inú prácu pri ktorej zarobí.
Poznáte doktora, ktorý nechal lekársku prax a išiel robiť niečo iné?

Ja poznam ,

jedna doktorka išla robiť liekovú dealerku a vynaša jej to "bohove", asi 3x až 4x toľko ako ked bola lekárka.

Dealerku už robí asi 15 rokov.
SAISAI
23.04.12,08:37
Poplatky za objednanie na presnu hodinu by sa mohli platit ale v unosnej miere a nie 10 Eur za ziadny vykon len za objednanie je to vela a potom ziadne vyclenenie z ordinacnych hodin, ale nech si doktor prida ordinacne hodiny len pre tych co mu naplnaju vrecka cistym ziskom za objednanie.
Letko
23.04.12,08:59
A najlepšie by to bolo podľa mňa objednaním cez svoju zdravotnú poisťovňu či už cez internet alebo telefonicky.
Príklad:
Prihlásil by som sa na svoje konto v zdravotnej poisťovni (cez net), môj lekár by tam mal rozpis kedy má voľný termín a takto by som si ho zarezervoval. Platil by som už priamo poisťovni.

Bolo by to podobné ako keď si objednávam lístky do divadla alebo na koncert, kde platím sprostredkovateľovi a viem si aj vybrať miesto na sedenie.

Takto by boli poplatky oficiálne a lekári by boli odbremenení od narážok na ich osobu. Prípadné sťažnosti (reklamácie) by riešili priamo zdravotné poisťovne.
buchač
23.04.12,09:39
A najlepšie by to bolo podľa mňa objednaním cez svoju zdravotnú poisťovňu či už cez internet alebo telefonicky.
Príklad:
Prihlásil by som sa na svoje konto v zdravotnej poisťovni (cez net), môj lekár by tam mal rozpis kedy má voľný termín a takto by som si ho zarezervoval. Platil by som už priamo poisťovni.

Bolo by to podobné ako keď si objednávam lístky do divadla alebo na koncert, kde platím sprostredkovateľovi a viem si aj vybrať miesto na sedenie.

Takto by boli poplatky oficiálne a lekári by boli odbremenení od narážok na ich osobu. Prípadné sťažnosti (reklamácie) by riešili priamo zdravotné poisťovne.
...neplatím....

Roky to takto funguje u mojich lekároch odborných .....
BXLmiami
23.04.12,09:51
A najlepšie by to bolo podľa mňa objednaním cez svoju zdravotnú poisťovňu či už cez internet alebo telefonicky.
Príklad:
Prihlásil by som sa na svoje konto v zdravotnej poisťovni (cez net), môj lekár by tam mal rozpis kedy má voľný termín a takto by som si ho zarezervoval. Platil by som už priamo poisťovni.

Bolo by to podobné ako keď si objednávam lístky do divadla alebo na koncert, kde platím sprostredkovateľovi a viem si aj vybrať miesto na sedenie.

Takto by boli poplatky oficiálne a lekári by boli odbremenení od narážok na ich osobu. Prípadné sťažnosti (reklamácie) by riešili priamo zdravotné poisťovne.
No to ale na Slovensku nie je realizovateľné,pretože by ste prišli všetci na to,že problémy nerobia lekári ale niekto druhý a to rozhodne v súčasných podmienkach nie je žiaduce.Nevyhovuje to poistovniam,štátu a ani politickým stranám.Akonáhle by ste zistili čo a ako a koľko za Vás vlastne platia,museli by sa z toho zodpovedať a to určite nedovolí nikto tam hore.Už pomerne dlho sa všetci čo do zdravotníctva vidia modlia,aby to ešte chvíľu vydržalo takto ako to je.Okrem lekárov samozrejme,tých to teda zo dňa na deň baví menej.
Letko
23.04.12,09:57
No to ale na Slovensku nie je realizovateľné,pretože by ste prišli všetci na to,že problémy nerobia lekári ale niekto druhý a to rozhodne v súčasných podmienkach nie je žiaduce.Nevyhovuje to poistovniam,štátu a ani politickým stranám.Akonáhle by ste zistili čo a ako a koľko za Vás vlastne platia,museli by sa z toho zodpovedať a to určite nedovolí nikto tam hore.Už pomerne dlho sa všetci čo do zdravotníctva vidia modlia,aby to ešte chvíľu vydržalo takto ako to je.Okrem lekárov samozrejme,tých to teda zo dňa na deň baví menej.

Za pokus by to stálo. Jeden kompatibilný softvér pre poisťovne a lekárov a už len zmeniť pohľad z "nezrealizovateľné" na "poďme do toho" :)
BXLmiami
23.04.12,10:04
Chceš povedať,že všetci máme ZASE kúpiť nový softvér?Mal si povedať hned o čo Ti ide.
Letko
23.04.12,10:10
Nie, uvediem príklad:
Prihlásiš sa ako lekár na web stránku, dajme tomu www.objednanieulekara.sk. Tam budeš mať kalendár s objednanými pacientmi.
Ja sa prihlásim na svoju zdravotnú poisťovňu alebo na www.objednanieulekara.sk a tam si zarezervujem termín.
Softvér a web stránku by spravovali napr. zdravotné poisťovne v pomere podľa množstva poistencov.

Ja sa objednám, vie o tom poisťovňa, vieš o tom ty. Ak budeš mať dovolenku, klikneš to na ten web stránke a poisťovňa mi dá vedieť, že môj termín bol zrušený alebo presunutý,...

Tebe poisťovňa zaplatí určitú čiastku za to objednanie a poisťovňa si to vypýta odo mňa.

Jednoduché, prehľadné, účinné.
BXLmiami
23.04.12,10:13
Jednoduché,prehľadné,účinné a nerealizovateľné.
1-Ako vyriešime že pacienti vezmú termín a neprídu...bežná prax.
2-ako vyriešime zákonné časy?
3-a tým pádom ako vyriešime čakacie lehoty?
4-čo ty ako pacient povieš na to,že poistovna za Teba zaplatí 10 minut aj ked potrebuješ u lekára hodinu?
MarcelkaT
23.04.12,10:15
Zišli by sa im registračné pokladnice a bol by prehľad koľko zarobia. Ale aj tak budu robiť bez bločka-príde známy,..........
Letko
23.04.12,10:19
1. ak sa objednajú a neprídu, budú mať napr. 48 hodín pred vyšetrením možnosť storna zdarma, 24 hodín polovica poplatku, do 24 hodín zaplatia. Aj keď si kúpim lístok na autobus cez internet a necestujem, je to moja chyba.
2. tomu nerozumiem
3. ako sa to rieši teraz?
4. tak ako v bode 3
BXLmiami
23.04.12,10:23
1-je to v rovine sci fi,nevymáhateľné,je národný šport nezaplatiť komukoľvek,nielen lekárovi.
2-koľko času potrebuješ na napr.neurologické vyšetrenie podľa Tvojho odhadu?
Letko
23.04.12,10:30
1. kto na to nemá alebo nechce, bude čakať v čakárni ako doteraz. Beriem to len ako pridanú hodnotu, zvýšenie pohodlia, prehľadnosť.
2. tak to vôbec netuším. Nech bude napr. každú hodinu jeden internetový pacient a keď ho vyšetrí lekár skôr, zoberie zatiaľ pacienta z čakárne. Veď tie časy vedia lekári. Zmení sa to, že namiesto toho, aby som telefonoval k lekárovi alebo sa tam išiel osobne objednať, prihlásim sa na internet a objednám sa takto.

Dobrá vec je už aj elektronický výpis či ako sa to volá. Prihlásim sa a vidím čo mi bolo účtované. Prečo by som sa takto nemohol aj objednať k lekárovi?
Ferdosondo
23.04.12,10:38
Forma objednania nie je až taká podstatná. Podstatné sú nezmyselné poplatky.
BXLmiami
23.04.12,10:39
Lebo by vyšetril dvoch ľudí za hodinu,takže možno maximum 10 denne a to som ešte veľa povedala.Takže by si si s tou seknutou chrbticou poriadne počkal.Takto lekár vletí,spraví čo vládze,niekedy aj dvaja dnu a čakáte možno o trochu menej.Poistovna platí za Vás 10 minut a dosť.
všetci sa boja poriadku v tejto oblasti.
Letko
23.04.12,10:42
Nerozumiem, veď aj teraz sa pacienti objednávajú na určitý termín a platia si za to.

Aj tak sa to nikde nepohne, lebo som to len ja a ty, kto o tomto diskutuje, čo nepredstavuje žiadnu reprezentatívnu vzorku.
Ferdosondo
23.04.12,10:52
Lebo by vyšetril dvoch ľudí za hodinu,takže možno maximum 10 denne a to som ešte veľa povedala.Takže by si si s tou seknutou chrbticou poriadne počkal.Takto lekár vletí,spraví čo vládze,niekedy aj dvaja dnu a čakáte možno o trochu menej.Poistovna platí za Vás 10 minut a dosť.
všetci sa boja poriadku v tejto oblasti.

Chúdence idete sa pretrhnúť. Ako teda vysvetlíš, že začínate o 8:00 a končíte o 12:00-13:00 česť výnimkám.
BXLmiami
23.04.12,11:14
1-máme z poistovní limity
2-máme aj inú prácu-napr.téma kde sa niekto rozčuľoval,že čaká na popis EEG.Co myslíš,kedy to robíme?A aj kúpele,posudky pre všetky inštitucie sveta,hodnotenia atd atd.
Darina1234
23.04.12,11:21
Ale sale nechapem, preco za objednanie POPLATOK, naco a zaco, zlodejina
maja
23.04.12,13:17
V Šaci platíte za "otvorenie dverí" (takto to nazval lekár) 1,20 eur:eek:. Ale za objednanie neplatíte :D.
Ľubomír
23.04.12,17:53
Ako? Stačťí sa pozrieť k susedom ako to robia. Netreba vymýšľať vymyslené
Ľubomír
23.04.12,17:58
Chudáci lekári. Sú na tom tak zle, že keby nevyberali poplatky za objednanie, tak by musleli sedieť každý večer pred kostolom a dožobrať si ušlý zisk. Za rohom nasadnú do X6 a s pocitom dobre vykonanej práce ufujazdia domov. Neberte žobrakom palicu!
Andy Kralik
24.04.12,03:27
mimotemy Ja len že typický obraz Slovákov...

Zlí lekári - nič nerobia, nič nevedia, len hrabú veľké peniaze a jazdia na drahých autách;
Zlí učitelia - nič nerobia, nič nevedia, celé prázdniny sa flákajú;
Zlí ... doplňte povolanie svojho suseda... - nič nerobí, a určite hrabe veľké peniaze;
To len my ... doplňte svoje povolanie... - celý život ťažko pracujeme, máme zodpovednosť, študujeme a dostávame almužnu..
Letko
24.04.12,03:30
Môžem doplniť:

Zlí občania, stále sa im niečo nepáči, pchajú všade nos, nedržia hubu a krok.
Ferdosondo
24.04.12,03:57
mimotemy Ja len že typický obraz Slovákov...

Zlí lekári - nič nerobia, nič nevedia, len hrabú veľké peniaze a jazdia na drahých autách;
Zlí učitelia - nič nerobia, nič nevedia, celé prázdniny sa flákajú;
Zlí ... doplňte povolanie svojho suseda... - nič nerobí, a určite hrabe veľké peniaze;
To len my ... doplňte svoje povolanie... - celý život ťažko pracujeme, máme zodpovednosť, študujeme a dostávame almužnu..
Si vedľa jak tá jedľa. Nikto nepíše, že lekárom závidí ich zarobené peniaze. Tu je však reč o peniazoch, ktoré nezarobili. Tu je reč o peniazoch, ktoré drzo od nás pacientov vymohli na nezmyselných poplatkoch.
Andy Kralik
24.04.12,04:41
vymohli na nezmyselných poplatkoch.

V väčšine služieb platíme nezmyselné poplatky, nielen u lekára. Účtovná položka v banke, to je čo sa zmyselný poplatok napr. Ak sa nám to nepáči, nemusíme tie služby využívať. Nájdem si banku, ktorá účtovné položky neúčtuje. Rovnako sa nemusíš objednávať u lekára, nemusíš za to platiť. A ak lekár v tvojom okolí neberie pacientov bez objednania a zaplatenia - choď do svojej poisťovne, nech ti zabezpečia lekára ktorý ťa vyšetrí bez poplatku. Poisťovňa je tvoj partner, ktorý ti má zabezpečiť ošetrenie. Lekár si určil cenník, rovnako ako jemu určili cenník elektrárne, majiteľ ambulancie a hoci aj pekár ktorý mu pečie chlieb jeho každodenný.
BXLmiami
24.04.12,04:45
Môžem doplniť:

Zlí občania, stále sa im niečo nepáči, pchajú všade nos, nedržia hubu a krok.
Tak toto je kolosálny omyl.Zlí občania,pretože DRZIA 17 rokov hubu a krok a neriešia kam idú ich peniaze do zdravotníctva.Odmietate sa o to starať aj teraz,ked je všetko v kolapse.Kedy už konečne pochopíte,že ja ako lekár s tým nič nespravím.Poisťovne ľahko dokážu,že sa nikto nesťažuje,každý je spokojný a tak prečo by mali niečo na svojom fungovaní meniť...vid aj tema 52 týždnov PN a ako dalej,neviem presný názov.Caká na operáciu a nemá príjem a na vine sú lekári a nie zdravotná poisťovna,ktorá jej má zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a zabezpečila tak,že jej vznikla škoda.Choré.
Letko
24.04.12,04:47
Lekár je veľmi špecifické "povolanie", ktoré sa nedá porovnávať s ničím iným. Skôr by sa dalo povedať že je to až "poslanie".
BXLmiami
24.04.12,04:50
V tom prípade musí byť poslanie aj učtovať lekára,tiež musí byť česť pre majiteľa domu mať tam ambulanciu a štát od týchto ľudí s poslaním by nemal brať odvody,kedže je to poslanie tak je nemorálne chcieť aby som platila odvody do zdravotníctva,ked preň robím zadara.Či?
Letko
24.04.12,04:57
Tak toto je kolosálny omyl.Zlí občania,pretože DRZIA 17 rokov hubu a krok a neriešia kam idú ich peniaze do zdravotníctva.Odmietate sa o to starať aj teraz,ked je všetko v kolapse.Kedy už konečne pochopíte,že ja ako lekár s tým nič nespravím.Poisťovne ľahko dokážu,že sa nikto nesťažuje,každý je spokojný a tak prečo by mali niečo na svojom fungovaní meniť...vid aj tema 52 týždnov PN a ako dalej,neviem presný názov.Caká na operáciu a nemá príjem a na vine sú lekári a nie zdravotná poisťovna,ktorá jej má zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a zabezpečila tak,že jej vznikla škoda.Choré.

Odvážim sa nesúhlasiť. Práve vy s tým dokážete veľa urobiť. Ak sa dokážete mobilizovať pre to, čo koncom minulého roka, tak sa určite viete mobilizovať aj za zlepšenie verejnej mienky voči vám.
Táto téma je o poplatkoch. Neviem, či poplatky berieš alebo nie, je to tvoja vec.
Ako si si všimla, mne ide o to, že ak už lekár berie poplatky, nech je to za určitý "štandard" ako napr. objednávky cez internet.
Nerozumiem tomuto:
kamarát bol u špecialistu. Povedal mu, že najbližší voľný termín má až o pol roka. No ak chce, za poplatok ho môže zobrať už o dva dni. Tak teda má alebo nemá voľný termín skôr ako o pol roka?

Opačný príklad zo socializmu.
Do obchodu prišli práčky. Prídeš do obchodu, pýtaš si práčku a povedia ti, že tovar dostanú o pol roka. Dáš predavačovi "poplatok" a domov ideš veselo s práčkou už o týždeň, keď im príde ďalší tovar.

Joj, ale som otravný.
BXLmiami
24.04.12,05:06
Nie si otravný,ale nerozumieš tomu.Lekár nemá voľný termín na poisťovnu,najbližšie až o pol roka.Má ale času dosť,pretože by kľudne mohol vyšetrovať ,len to nemá kto platiť.Poisťovna čo spravíš nad limit-čiže objednávaku-nezaplatí.Ciže ak si priateľ zaplatí bude vybavený,ak nie tak o pol roka.Takže aj ja až do konca mesiaca mám dosť času byť na internete.A začiatkom dalšieho mesiaca sú už dnes termíny prakticky plné. Dovtedy len akútni pacienti.Ale akútni podľa poisťovne,čiže ohrozenie života.
Doplním prirovnanie s práčkami-minuli sa práčky zadara,inak ich majú dosť,ak zaplatíš môžeš s práčkou domov.
Letko
24.04.12,05:09
Ďakujem za vysvetlenie, takto som sa na to nepozeral, znie to logicky.
Letko
24.04.12,05:10
A takéto vysvetlenie by trebalo smerovať k pacientom.
Andy Kralik
24.04.12,05:16
Práve vy s tým dokážete veľa urobiť.
A ako pacienti predsa môžeme ticho sedieť v kúte a nadávať.. ale len ticho. Aby náhodou sme sa nemuseli ozvať. Opakujem, odvody platíme poisťovni, jedine od poisťovne môžeme požadovať kvalitnú starostlivosť. A áno, keď bude mať poisťovňa na stole X žiadostí, môžno raz vykáže menší zisk, možno predá jednu budovu a možno zazmluvní o jedného lekára naviac - resp. viac výkonov, aby si nemusel pol roka čakať na vyšetrenie.


..berie poplatky, nech je to za určitý "štandard" ako napr. objednávky cez internet...
Objednanie sa na určitý termín, či už cez internet alebo telefón je pre mňa dosť dobrý štandard.

A nech mi nik nerozpráva o poslaní. Každé povolanie je poslanie. Aj piecť dobrý chlieb je poslanie a tiež ho nik nerozdáva za vatikánsku menu.
BXLmiami
24.04.12,05:17
A takéto vysvetlenie by trebalo smerovať k pacientom.
Pozri si mnou založené témy odkedy som tu.Vysvetľujem,vysvetľujem....jediná odpoved...My sme chorí a my to riešiť nebudeme.A kto ked nie Vy čo platíte?Na nás sa ZP zvysoka.A ja sa mám vadiť s Penťáckymi právnikmi?Prečo by som to robila?
Ferdosondo
24.04.12,05:20
V väčšine služieb platíme nezmyselné poplatky, nielen u lekára. Účtovná položka v banke, to je čo sa zmyselný poplatok napr. Ak sa nám to nepáči, nemusíme tie služby využívať. Nájdem si banku, ktorá účtovné položky neúčtuje. Rovnako sa nemusíš objednávať u lekára, nemusíš za to platiť. A ak lekár v tvojom okolí neberie pacientov bez objednania a zaplatenia - choď do svojej poisťovne, nech ti zabezpečia lekára ktorý ťa vyšetrí bez poplatku. Poisťovňa je tvoj partner, ktorý ti má zabezpečiť ošetrenie. Lekár si určil cenník, rovnako ako jemu určili cenník elektrárne, majiteľ ambulancie a hoci aj pekár ktorý mu pečie chlieb jeho každodenný.
Zase splietaš dve na tri. Poplatok za prevod v banke je za službu, ktorou je prevod z banky do druhej banky. Nestalo sa mi že keď som sa objednal do banky na určitý čas, že by odo mňa driapali 10Eur za objednanie. Tebe sa to stalo?
Detto o pekárovi a elektrárňach.
Andy Kralik
24.04.12,05:29
Služba ako služba. Každý si určuje cenník. Ak nik službu nevyužíva, služba bude zrušená. Nástupné do taxíka je služba za čo? Za otvorenie dverí?
Ferdosondo
24.04.12,05:31
Nie si otravný,ale nerozumieš tomu.Lekár nemá voľný termín na poisťovnu,najbližšie až o pol roka.Má ale času dosť,pretože by kľudne mohol vyšetrovať ,len to nemá kto platiť.Poisťovna čo spravíš nad limit-čiže objednávaku-nezaplatí.Ciže ak si priateľ zaplatí bude vybavený,ak nie tak o pol roka.Takže aj ja až do konca mesiaca mám dosť času byť na internete.A začiatkom dalšieho mesiaca sú už dnes termíny prakticky plné. Dovtedy len akútni pacienti.Ale akútni podľa poisťovne,čiže ohrozenie života.
Doplním prirovnanie s práčkami-minuli sa práčky zadara,inak ich majú dosť,ak zaplatíš môžeš s práčkou domov.
Toto je pravda, čo píšeš. Limity nepustia a zadarmo robiť nebudeš.Ani sa Ti nedivím za robotu sa platí v tom s Tebou súhlasím.
Ale. Ale prečo by som mal platiť za to, že ma objednáš?
Ferdosondo
24.04.12,05:33
Tam kde žiješ sa platí nástupné do taxíka?
Andy Kralik
24.04.12,05:36
Úplný súhlas. Kto nechce platiť predsa platiť nemusí. Nik ťa predsa nenúti sa objednať za poplatok. Ak nevieš kto ťa vyšetrí bez poplatku za objednanie, treba sa pýtať poisťovne.
Andy Kralik
24.04.12,05:47
A tam kde ty žiješ platíte len za kilometre?
BXLmiami
24.04.12,06:02
Zase splietaš dve na tri. Poplatok za prevod v banke je za službu, ktorou je prevod z banky do druhej banky. Nestalo sa mi že keď som sa objednal do banky na určitý čas, že by odo mňa driapali 10Eur za objednanie. Tebe sa to stalo?
Detto o pekárovi a elektrárňach.
Zato za zrýchlený prevod si v pohode naučtuju 30 ečok.
Tiež by som privítala čistý stôl...toto som spravila,toto zaplatí ZP a toto doplatí pacient.Lenže na to musia tí darmožráči v parlamente prijať zákony.A kedže sami vedia čo by mali spraviť a čo nespravili,schválili tento uletený poplatok.Ale zase musíš uznať,že na Slovensku objednanie na termín u lekára všeobecne nie je štandard.
Ferdosondo
24.04.12,06:36
Áno. U nás je to tak. Platíme iba za skutočne odvedenú prácu.
Ferdosondo
24.04.12,06:40
Zato za zrýchlený prevod si v pohode naučtuju 30 ečok.
Tiež by som privítala čistý stôl...toto som spravila,toto zaplatí ZP a toto doplatí pacient.Lenže na to musia tí darmožráči v parlamente prijať zákony.A kedže sami vedia čo by mali spraviť a čo nespravili,schválili tento uletený poplatok.Ale zase musíš uznať,že na Slovensku objednanie na termín u lekára všeobecne nie je štandard.
Nemám problém zaplatiť za odvedenú prácu, službu...
Mám však problém platiť za objednanie(nie prednostné). Považujem to za okrádanie pacientov.
Andy Kralik
24.04.12,07:08
Mám však problém platiť...

Tak neplať. Ja objednanie považuje za super službu, keď nemusím riešiť či ma lekár stihne vyšetriť alebo nie, a keď je to objednanie na konkrétnu hodinu +- hodina je to úplne super. 10€ je, si myslím adekvátna cena.

Keď sme dcére šli dať robiť sono bedrových kĺbov, mali sme možnosť u lekára ktorý len objednáva za poplatok na konkrétnu hodinu, resp. u iného lekára ktorý neobjednáva, nič netreba platiť, ale treba skoro ráno prísť a čakať. Ten poplatok za komfort stál za to.

To nie je okrádanie pacientov. Je to voľba ktorú máš. Môžeš a nemusíš platiť. Pridaná služba. Komfort.
Xanti
24.04.12,10:03
Tak neplať. Ja objednanie považuje za super službu, keď nemusím riešiť či ma lekár stihne vyšetriť alebo nie, a keď je to objednanie na konkrétnu hodinu +- hodina je to úplne super. 10€ je, si myslím adekvátna cena.

Keď sme dcére šli dať robiť sono bedrových kĺbov, mali sme možnosť u lekára ktorý len objednáva za poplatok na konkrétnu hodinu, resp. u iného lekára ktorý neobjednáva, nič netreba platiť, ale treba skoro ráno prísť a čakať. Ten poplatok za komfort stál za to.

To nie je okrádanie pacientov. Je to voľba ktorú máš. Môžeš a nemusíš platiť. Pridaná služba. Komfort.
Súhlasím,
ak je to platba za komfort, za nečakanie na vyšetrenie.
Ale nesúhlasím, ak je poplatok vôbec za návštevu lekára. Aj ked sa objednáš musíš celý deň presedieť v čakárni a počkať na šoru. To je nonsens.
Ľubomír
24.04.12,17:24
Trepeš somariny.
Ľubomír
24.04.12,17:26
Preto potom vyberáš 10€ za objednanie?
Ľubomír
24.04.12,17:26
Iste, ale to ho neoprávňuje vyberať peniaze za nič.
Ľubomír
24.04.12,17:37
Súhlasím,
ak je to platba za komfort, za nečakanie na vyšetrenie.
Ale nesúhlasím, ak je poplatok vôbec za návštevu lekára. Aj ked sa objednáš musíš celý deň presedieť v čakárni a počkať na šoru. To je nonsens.


Čo keby sa lekári prebali a pacientov na vyšetrenia iba objednávali. Nie za peniaze, ale jednoducho preto, lebo v EU je to štandart. Návšteva lekára je chaos. Ráno o 5-6 h.tlačeníca na časenky, prepchaté parkoviska a ešte k tomu aj objednaní pacienti sa častokrát nedostanú v stanovený čas do ambulancie. Netreba hľadať argumenty, prečo lekár vyberá polatky, ale treba konečne pochopiť, že objednanie pacienta je bežná vec. Nechápem, prečo sa lekári takto urpútne bránia takému systému? Priniesol by trocha kultúry a slušnosti do čakárni.
Letko
24.04.12,18:10
Čo keby sa lekári prebali a pacientov na vyšetrenia iba objednávali. Nie za peniaze, ale jednoducho preto, lebo v EU je to štandart. Návšteva lekára je chaos. Ráno o 5-6 h.tlačeníca na časenky, prepchaté parkoviska a ešte k tomu aj objednaní pacienti sa častokrát nedostanú v stanovený čas do ambulancie. Netreba hľadať argumenty, prečo lekár vyberá polatky, ale treba konečne pochopiť, že objednanie pacienta je bežná vec. Nechápem, prečo sa lekári takto urpútne bránia takému systému? Priniesol by trocha kultúry a slušnosti do čakárni.

Tak ako to robia zubári :)
MarcelkaT
26.04.12,12:28
Ak večer mi je veľmi zle a príde zachránka a povie,že na druhý deň mám ísť k svojmu kardiologovi na vyšetrenenie. Dostavím sa tam a musím platiť za prednostné vyšetrenie. To je v poriadku?
buchač
26.04.12,12:49
Ak večer mi je veľmi zle a príde zachránka a povie,že na druhý deň mám ísť k svojmu kardiologovi na vyšetrenenie. Dostavím sa tam a musím platiť za prednostné vyšetrenie. To je v poriadku?
...fikcia , alebo skutočnosť ....

Povedal by som , že skôr to prvé .......a aj odpoviem ...

Keď je pacientovi VEĽMI zle , tak :
1. príde záchranka - a keď už príde , tak aj skončíš v špitáli - jednoznačne , lebo také je nariadenie pre záchranárov...
2. vyšetrenia sa neurobia všetky , nakoľko sa to proste nedá .........
3. takže pacient je následne hospitalizovaný ...

....a ozaj , ku kardiológovi sa objednáva teda fest dopredu ( ja cca 1/2 roka vopred ) ,takže aký problém ???

Zaplatiť - Nezaplatiť ??????

Znova opakujem , za seba ...ešte som nikdy neplatil nejaký poplatok za OBJEDNANIE sa na termín , za PREDNOSTNÉ vyšetrenie áno...
MarcelkaT
26.04.12,13:24
...fikcia , alebo skutočnosť ....

Povedal by som , že skôr to prvé .......a aj odpoviem ...

Keď je pacientovi VEĽMI zle , tak :
1. príde záchranka - a keď už príde , tak aj skončíš v špitáli - jednoznačne , lebo také je nariadenie pre záchranárov...
2. vyšetrenia sa neurobia všetky , nakoľko sa to proste nedá .........
3. takže pacient je následne hospitalizovaný ...

....a ozaj , ku kardiológovi sa objednáva teda fest dopredu ( ja cca 1/2 roka vopred ) ,takže aký problém ???

Zaplatiť - Nezaplatiť ??????

Znova opakujem , za seba ...ešte som nikdy neplatil nejaký poplatok za OBJEDNANIE sa na termín , za PREDNOSTNÉ vyšetrenie áno...


Nie je to fikcia, ale skutočnosť. Stalo sa to mojej mame.
buchač
26.04.12,14:45
Nie je to fikcia, ale skutočnosť. Stalo sa to mojej mame....no vidíš .....mne zasa osobne .... ...zo desať dní som si na JISke odležal .....
uctulienka
26.04.12,18:37
Na západnom Slovensku sa platí za vstup do nemocnice na vyšetrenie 3€, za objednávku 10 €. Ak musíte ležať v nemocnici, okrem akútnych prípadov sa najprv opýtajú či chcete izbu za 5, 20, 30, 40 €
za deň. A to s povolením VUC. Ak ste dôchodkyňa s 300 € dôchodkom čo spravíte ?
Halli
03.10.12,05:30
Dnešná skúsenosť...pri objednavaní telefonicky mi sestra povedala u ortopeda, že tam býva plno, či sa chcem objednať na určitú hodinu ...za 5€...no tak dobre objednala som sa. Prišla som tam dvaja ľudia v čakárni, doktor nervozny ako pes, keď som sa niečo spýtala , tak rýchlo, rýchlo...Predpísal mi masť a lieky od bolesti, čo ja už som dávno predtým používala ďaleko lepšie.../5€ vyšetrenie a ešte za snímok nohy 2€/
Na kontrolu mi vraví prídte o mesiac o 7,20h. No prišla som /zase dvaja ľudia v čakárni/ a samozrejme znova 5€, za 10 minút, čo som bola dnu. Ja som zdvihla obočie, to akože aj Vami nariadena kontrola?...a sestra, že však ste sa objednali. Ani som nestačila oponovať doktor, ak ste nespokojná chodte si inde...ja , že "výborne" a on "zbohom" áno...zbohom.....

....zbohom naše zdravotníctvo....je mi z nich na ...fuj ani to písať nebudem.
MarcelkaT
03.10.12,05:40
Treba im"zvýšiť platy",.........chudáci,......Česť výnimkam-poznám takých, čo si zaslúžia.
Halli
03.10.12,05:45
aj ja poznám takých, čo si to zaslúžia, ale z tohto mi je nanič! biznismen v honosnej budove...
Letko
03.10.12,05:47
Nič moc prístup.
Zdenka175
03.10.12,06:08
U nás sa za objednanie na hodinu platí najmenej 7 , potom 10 e...
Ja chodím bežne babke lieky predpisovať a nič neplatím.Aj minule som bola na kožnom... Ale čo 6 mesiacov treba ísť k špecialistovi na posúdenie stavu..... Išla mama s babkinou kartou,,od 5 hodiny čakala v čakárni.....A on si od ne vypýtal 7e , že nie je babka prítomná....Vypísal odporúčanie na lieky, recepty...Ale babka je nevládna, pochopíte to??
mlisa
03.10.12,06:25
nepochopím to, možno v malých mestách kde je tých špecialistov naozaj poriedko ok, inak naozaj nepochopím prečo ľudia chodia k lekárom kde musia platiť sa objednanie ak s tým nesúhlasia, resp. ak sa im nepáči prístup lekára. Nenakupujem v obchodoch kde majú predražený tovar a nepríjemné predavačky, a teda nechodím ani k lekárom kde platím za absurdity a sú na mňa drzí.
Občas mám pocit že žijem inde ako väčšina ľudí, ale ja si proste dokážem nájsť lekárov a ambulancie ktoré mi vyhovujú. Aby som bola konkrétna - región BB-ZV, pravidelne navštevujem zubára, gynekológa, urológa, alergológa a dermatológa. Nikde neplatím za objednanie, všade vidím len príjemný prístup. Predchádzajúci alergológ si vymyslel poplatok za "nadštandard" - rozumej objednanie sa cez mail - tak som ho vymenila.
Ďalších špecialistov navštevujem ako doprovod s mamou (má 73 rokov takže spektrum je široké), takisto žiadne poplatky za objednanie, keď nebola spokojná s prístupom, išli sme inde (jedine kde to nešlo bol ortóped/operatér pri výmene bedrového kĺbu v RK, tam to bolo naozaj príšerné).
Takže ak daný lekár nie je jediný špecialista v danom odbore v okruhu 50km, nerozumiem prečo k nemu niekto chodí ak s ním nie je spokojný. Aj zdravotníctvo sú v podstate služby, vyberajme si ak môžeme (a veľakrát sa to naozaj dá).
Halli
03.10.12,10:00
naším doktorom nepomôže ani svätenná voda...
Halli
03.10.12,10:40
Asi treba viac využívať túto stránku....
http://www.lekar.sk/ ....a napísať skúsenosti, mala som si to prečítať skôr...potvrdila sa mi dnešná skúsenosť.
Zdenka175
04.10.12,05:14
nepochopím to, možno v malých mestách kde je tých špecialistov naozaj poriedko ok, inak naozaj nepochopím prečo ľudia chodia k lekárom kde musia platiť sa objednanie ak s tým nesúhlasia, resp. ak sa im nepáči prístup lekára. Nenakupujem v obchodoch kde majú predražený tovar a nepríjemné predavačky, a teda nechodím ani k lekárom kde platím za absurdity a sú na mňa drzí.
Občas mám pocit že žijem inde ako väčšina ľudí, ale ja si proste dokážem nájsť lekárov a ambulancie ktoré mi vyhovujú. Aby som bola konkrétna - región BB-ZV, pravidelne navštevujem zubára, gynekológa, urológa, alergológa a dermatológa. Nikde neplatím za objednanie, všade vidím len príjemný prístup. Predchádzajúci alergológ si vymyslel poplatok za "nadštandard" - rozumej objednanie sa cez mail - tak som ho vymenila.
Ďalších špecialistov navštevujem ako doprovod s mamou (má 73 rokov takže spektrum je široké), takisto žiadne poplatky za objednanie, keď nebola spokojná s prístupom, išli sme inde (jedine kde to nešlo bol ortóped/operatér pri výmene bedrového kĺbu v RK, tam to bolo naozaj príšerné).
Takže ak daný lekár nie je jediný špecialista v danom odbore v okruhu 50km, nerozumiem prečo k nemu niekto chodí ak s ním nie je spokojný. Aj zdravotníctvo sú v podstate služby, vyberajme si ak môžeme (a veľakrát sa to naozaj dá).

Manžel chodí k dr. neurologičke- nie je s ňou spokojný....Keď jej povie , že má taký a taký problém...Povedala mu, dajte si ibuprofen.... Išli sme k inej neurologičke a ta ho nezobrala--dôvod - vaša OL nepatrí k nám????? Tak kde je tá slobodná voľba, povedzte mi????
Mila123
04.10.12,05:23
Manžel chodí k dr. neurologičke- nie je s ňou spokojný....Keď jej povie , že má taký a taký problém...Povedala mu, dajte si ibuprofen.... Išli sme k inej neurologičke a ta ho nezobrala--dôvod - vaša OL nepatrí k nám????? Tak kde je tá slobodná voľba, povedzte mi????
Zdenka aj u nás sa to stáva, nepreboxuješ sa cez sestru.....
prečo? lekári sa dohodli, nakoľko majú dosť pacientov, že nepotrebujú iných......a limity do ZP sú také. že okolo 20. v mesiaci už majú "prebodované".....
mlisa
04.10.12,05:52
Manžel chodí k dr. neurologičke- nie je s ňou spokojný....Keď jej povie , že má taký a taký problém...Povedala mu, dajte si ibuprofen.... Išli sme k inej neurologičke a ta ho nezobrala--dôvod - vaša OL nepatrí k nám????? Tak kde je tá slobodná voľba, povedzte mi????

ten dôvod je jasná blbosť a v rozpore so zákonom ale lekári ho zvyknú napriek tomu používať. Riešením je nenechať sa tým odbyť (ale potom bude zrejme nasledovať iná výhovorka); pre mňa je to jasným znakom že ani ten druhý lekár nie je to čo hľadám (zase to bude o jeho zlom prístupe resp. o tom že limity poisťovne ho ďalej nepustia ak nechce prerábať) a hľadám ďalej. Ale základ je hľadať.
Halli
04.10.12,06:08
u tohto MUDr. som bola dnes naposledy...
BXLmiami
04.10.12,10:35
Dohodnuť sme sa nemuseli,ale je fakt,že každý má viac ako poisťovna zaplatííí
BXLmiami
04.10.12,10:36
Tie 3xí tam nemali byť a neviem ako ich vymazať.
BXLmiami
04.10.12,10:37
Nie je to blbosť hlavne v nemocniciach na amb.Aj u nás nedávno dostali príkaz od riaditeľa brať len miestnych a je to trojková nemocnica.
Zdenka175
05.10.12,05:26
íííí to nevadí :)
jansi
12.03.13,15:55
dobrý deň,
je možné v našom zdravotníctve nasledovné? ....alebo práve v našom ::(
dňa 11.3. mi gynekologička vypísala výmenný lístok na interné odd. so žiadosťou o predoperačné vyšetrenie (jedná sa o cisársky rez plánovaný na 27.3.) na internom oddelení (podľa obvodu kam patrím) ma nepotešili, lebo najblišžie ma môžu objednať 5.4. teda viac ako týždeň po operácii :confused: vyšetrenie nemôže byť staršie ako 21 dní ...
ale bolo mi povedané, že môžem podstúpiť prednostné vyšetrenie, za ktoré sa platí 10 eur - nehoráznosť - máám nejakú inú možnosť?
martuli
12.03.13,16:07
A toto je čo za blbosť? Veď na predoperačné sa berie vždy /tj. aj každý deň podľa poradia, resp. sa vyš. posunie o pár dní) , akurát sa robí najskôr týždeň pred zákrokom. A žiaden iný internista na blízku nie je?
buchač
12.03.13,16:27
dobrý deň,
je možné v našom zdravotníctve nasledovné? ....alebo práve v našom ::(
dňa 11.3. mi gynekologička vypísala výmenný lístok na interné odd. so žiadosťou o predoperačné vyšetrenie (jedná sa o cisársky rez plánovaný na 27.3.) na internom oddelení (podľa obvodu kam patrím) ma nepotešili, lebo najblišžie ma môžu objednať 5.4. teda viac ako týždeň po operácii :confused: vyšetrenie nemôže byť staršie ako 21 dní ...
ale bolo mi povedané, že môžem podstúpiť prednostné vyšetrenie, za ktoré sa platí 10 eur - nehoráznosť - máám nejakú inú možnosť?
...sú to ale ........no nie ,všakže ....hehehe...

Máš pravdu ...dať 10 € je priveľa za zdravé dieťa .....
He , možno až príliš veľa....

Tú druhú možnosť nespomínam....

P.S.:
...poniektorí dávajú nie iba 10 € za to alebo onô ...určité úkony idú do stoviek a tisíciek € ....
jansi
12.03.13,16:47
máme tu len tohto jedného internistu, žiaľ :(
jansi
12.03.13,16:52
nie buchač, prečo to otáčaš?
ide o to, že na prednostné vyšetrenie čas je ...kým na normálne vyšetrenie ho niet....to je na tom smutné :(
buchač
12.03.13,17:04
nie buchač, prečo to otáčaš?
ide o to, že na prednostné vyšetrenie čas je ...kým na normálne vyšetrenie ho niet....to je na tom smutné :(
Neotáčam ......je to reál ......

Vezmi , že normálne vyšetrenie platí poisťovňa ...a niekedy je pacientov priveľa... limity nepustia ...
Tú druhú variantu platí pacient ...
Keďže lekár dnes nie je charita , nuž musí sa aj otáčať ....proste zarábať ...
martuli
12.03.13,17:25
Buchač, ale je rozdiel posunúť diabetika na kontrolu a žiadať za predoperačné peniaze za uprednostnenie, veď to je choré, a to som zdravotník!
buchač
12.03.13,17:36
Buchač, ale je rozdiel posunúť diabetika na kontrolu a žiadať za predoperačné peniaze za uprednostnenie, veď to je choré, a to som zdravotník!
Pozor !!!

Je nevravím o žiadnej konkrétnej diagnóze ... aj keď to tak z príspevku nevyznelo ...
Vravím totiž vo všeobecnej rovine ....zubár , gynda , chiro .......vsio rovno , hlavne v tých menších lokalitách ...

Choré je inak celé zdravotníctvo ...( aj keď ja sa nejak nemôžem sťažovať na tých " mojich " lekárov ...)...
wagner
12.03.13,17:43
Vyberať za predoperačné vyšetrenie je trestuhodné. A zvlášť za predoperačné na cisársky rez ponúknuť prednostné vyšetrenie:confused: za 10€, no zabiť ich je málo. Ja som tiež pred dvomi rokmi potrebovala predoperačné vyšetrenie. Bola som sa spýtať kedy môžem prísť. Tiež síce boli komentáre, že majú veľa roboty, ale dohodla som sa so sestričkou tesne pred operáciou. Nič nepýtali za to.
Andy Kralik
13.03.13,04:05
Ja by som tých 10€ zaplatil.. aj keď v prípade tehotnej a predoperačného vyšetrenia u problémového pôrodu je to no... choré...

Máte možnosť požiadať poisťovňu aby vám určila kde to vyšetrenie máte absolvovať - tak aby to bolo včas.. ale v pokročilom štádiu tehotenstva by som sa na to vykašľal.. Už nič lepšie vám nechýba.. len behať po poisťovniach a lekároch.
Letko
13.03.13,04:13
Príď do BJ, tu to urobili mojej manželke bez čakania a zdarma.
BXLmiami
13.03.13,06:26
máme tu len tohto jedného internistu, žiaľ :(
Musíte si uvedomiť jednu vec.Tento problém je tu od roku 1997.Vtedy dali limity prvý krát.Kedy sa o tomto pacienti dozvedeli?Kedy začali lekári robiť problémy?Minimálne 10 rokov to ťahali a snažili sa vyriešiť to sami.V určitom štádiu si každý z nás povedal dosť.U mna to bolo vtedy,ked mi jedna dnes už neexistujuca poisťovna poslala v novembri zmluvu platnú od marca a prišla som tým o 80 000,00 Sk.Pretože okresali limity a výkony a dali platnosť od marca-v novembri.Bola som za právnikom,povedal presudiš viac ako je 80 tisíc.Tak som to nechala tak a začala si dávať pozor.
Teraz k veci-je tam jediný internista na celú oblasť,takže má limity a zrejme poisťovna odmieta zazmluvniť dalšieho alebo riešiť problém.Viem že Ti to nepomôže,ale správny postup je požiadať poisťovnu aby Ti zabezpečila predoperačné.Však ak sú celoslovenský problém predoperačné vyšetrenia,povedzte mi čo bráni zdravotnej poisťovni povedať,že ich preplatí každému lekárovi nad limit?Prečo nechcete od poisťovni aby Vám zabezpečila služby a nadávate na lekárov?To nie je vecou lekára,kde si dáš spraviť predoperačné to je vecou poisťovne do ktorej platíš peniaze a ktorá v prípade neplatenia pošle na Teba exekutora.Pýtaj si služby tam kde platíš.
Zdenka175
13.03.13,06:35
mimotemy Ja mám takúto otázku , máme 89r babku, a užíva lieky od psychiatra. Musíme k nemu chodiť čo pol roka, aby potvrdil, že tie a tie lieky je potrebné užívať, a následne ich OL predpisuje... No s babkou tam nechodíme, nevydržala by tam ... A lekár si vždy vypýtame EURA zato, že babka tam nie je osobne, ale s jej kartou príde jej dcéra... Má lekár právo si pýtať takýto poplatok? . Na iných oddelenia si nikde nepýtajú. Ďakujem :)
BXLmiami
13.03.13,07:36
Specialista nemá kod predpisu lieku.Predpis lieku bez pacienta nehradí u špecialistu poisťovna.
babka - ježibabka
13.03.13,18:29
mimotemy Ja mám takúto otázku , máme 89r babku, a užíva lieky od psychiatra. Musíme k nemu chodiť čo pol roka, aby potvrdil, že tie a tie lieky je potrebné užívať, a následne ich OL predpisuje... No s babkou tam nechodíme, nevydržala by tam ... A lekár si vždy vypýtame EURA zato, že babka tam nie je osobne, ale s jej kartou príde jej dcéra... Má lekár právo si pýtať takýto poplatok? . Na iných oddelenia si nikde nepýtajú. Ďakujem :)
Zdenka ja tiež chodím každý pol rok s manželom k neurologičke a k diabetológovi. Zrejme je pre OL lekárov predpis, že špecialistom doporučené lieky môžu predpisovať iba pol roka a potom sa to musí doporučiť nanovo. U neurologičky sa telefonicky objednám pred uplynutím pol roka na určitý termín, diabetológ nás objedná sám na nasledujúci termín. Ani u jedného za objednanie nič nepýtali. Dokonca na neurológii naposledy bola p. doktorka taká zlatá, že mi sama povedala, aby som manžela tento raz (keďže je zimné obdobie a vie aké má problémy) nechala doma. :)
buchač
13.03.13,18:34
Zdenka ja tiež chodím každý pol rok s manželom k neurologičke a k diabetológovi. Zrejme je pre OL lekárov predpis, že špecialistom doporučené lieky môžu predpisovať iba pol roka a potom sa to musí doporučiť nanovo. U neurologičky sa telefonicky objednám pred uplynutím pol roka na určitý termín, diabetológ nás objedná sám na nasledujúci termín. Ani u jedného za objednanie nič nepýtali. Dokonca na neurológii naposledy bola p. doktorka taká zlatá, že mi sama povedala, aby som manžela tento raz (keďže je zimné obdobie a vie aké má problémy) nechala doma. :)

Veru je ...


Lieky a zdravotnícke pomôcky uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia, ktorých predpisovanie je viazané na odbornosť lekára, môžu predpisovať osoby, ak majú príslušnú odbornú spôsobilosť a ktorým pridelil číselný kód Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ktorí majú uzavretú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so zdravotnou poisťovňou, ktorú si poistenec vybral; všeobecní lekári môžu predpisovať lieky, zdravotnícke pomôcky alebo dietetické potraviny len na ich odporúčanie.
Odborný lekár v odporúčaní uvedie, ako dlho má všeobecný lekár liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu pacientovi predpisovať; tento čas nesmie byť dlhší ako šesť mesiacov.
Všeobecný lekár napíše na druhú stranu lekárskeho predpisu, ak ide o liek alebo dietetickú potravinu, alebo lekárskeho poukazu, ak ide o zdravotnícku pomôcku, poznámku „NA ODPORÚČANIE ODBORNÉHO LEKÁRA“ s uvedením mena a priezviska, názvu pracoviska príslušného odborného lekára, jeho kódu a dátumu lekárskej správy, v ktorej odporúčal predpísanie lieku alebo zdravotníckej pomôcky. Všeobecný lekár poznámku autorizuje odtlačkom pečiatky s názvom zdravotníckeho zariadenia, menom a priezviskom lekára, dátumom a vlastnoručným podpisom.


http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=979
babka - ježibabka
13.03.13,18:59
Jurko, nepátrala som po tom. Poctivo dodržujem, čo mi povedia. A na druhej strane receptu je skutočne napísané, že na základe čoho to predpisuje. Minule u ol prerábali a asi sa im rozsypali doklady a nemohli to nájsť, ale nakoniec sa to našlo.
BXLmiami
14.03.13,03:12
Zdenka ja tiež chodím každý pol rok s manželom k neurologičke a k diabetológovi. Zrejme je pre OL lekárov predpis, že špecialistom doporučené lieky môžu predpisovať iba pol roka a potom sa to musí doporučiť nanovo. U neurologičky sa telefonicky objednám pred uplynutím pol roka na určitý termín, diabetológ nás objedná sám na nasledujúci termín. Ani u jedného za objednanie nič nepýtali. Dokonca na neurológii naposledy bola p. doktorka taká zlatá, že mi sama povedala, aby som manžela tento raz (keďže je zimné obdobie a vie aké má problémy) nechala doma. :)

Zrejme to nejako vykáže,či už ako poradenstvo,alebo kontrolu,len kod predpisu lieku jednoducho nie je.Lenže ked dá kod nesprávny-kontrola napr.a na kontrole ste neboli,prví to na nás vytiahnete a rozčulujete sa akí sme zlodeji.Tiež som predtým dovolila aby pacient neprišiel ked nevládze,teraz sa neopovážim,čítam to tu,nedá sa svietiť,všetko podľa pravidiel.
Zdenka175
14.03.13,07:29
Zdenka ja tiež chodím každý pol rok s manželom k neurologičke a k diabetológovi. Zrejme je pre OL lekárov predpis, že špecialistom doporučené lieky môžu predpisovať iba pol roka a potom sa to musí doporučiť nanovo. U neurologičky sa telefonicky objednám pred uplynutím pol roka na určitý termín, diabetológ nás objedná sám na nasledujúci termín. Ani u jedného za objednanie nič nepýtali. Dokonca na neurológii naposledy bola p. doktorka taká zlatá, že mi sama povedala, aby som manžela tento raz (keďže je zimné obdobie a vie aké má problémy) nechala doma. :)


Áno, ja chápem, že sa musí čo 6 mesiacov chodíť k špecialistovi, a za objednanie na hodinu sa u nás platí asi všade, ale to že babka nebola prítomna, a lekár si pýta vždy peniaze to sa mi nepáči....len toľko som chcela, lebo nikde nepýtajú peniaze, keď prídem v jej mene ...
babka - ježibabka
14.03.13,18:33
Toto bola výnimka, poctivo chodím s ním už siedmy rok.