Sylvinka08
11.04.12,12:29
Máte niekto skúsenosť s prefinancovaním hypotéky?

My sme brali hypotéku v roku 2005 na 20 rokov vo výške 550.000,- SKK

Toho času máme zostatok istiny 13830,- EUR

VÚB nám ponúkla na tento rok úrokovú sadzbu 5,39% na 3 ročnú fixáciu.

Jedna finančná poradkyňa nás prehovára na SLSP na 4,79% na 3 ročnú fixáciu.

Tak ako tak rozmýšľam neviem či sa nám to oplatí, kedže som si zistila, že budú dalšie poplatky, neviem v akej výške presne a tiež že prvé roky sa platia len úroky a istina málo.

Neporadíte mi, či sa to oplatí a na čo si dať pozor?
Xanti
11.04.12,10:37
Skús obehať aj ostatné banky, či nedostaneš lepšiu ponuku ako dáva SLSP.
Potom s ponukami vbehni do VUB, či nevedia niečo urobiť so svojou ponukou.
No a poplatky, za uzavretie zmluvy, za vklad do katastra, za znalecký posudok ..
Indeed
11.04.12,10:41
Povedal by som,že najviac by sa vám oplatilo predčasne splatiť celú hypoteku.
Sylvinka08
11.04.12,10:53
ja by som rada splatila aj predčasne, len momentálne na to nie sú financie.

Ešte som zabudla dopísať, že hodnota nášho bytu je momentálne 60.000,- EUR.

SLSP nechce ani znalecký posudok, bez poplatku za uzavretie zmluvy.

Len mne sa to nezdá, nie že budem 3 roky splácať u SLSP a istina sa ani nepohne.

VÚB je veľmi neochotná, za 8 rokov sme splácali všetko načas. Len manžel mal exekúciu na účte ale VÚB sa to nijako nedotklo, lebo hypotéku sme splácali načas priamo na účet. Exekúciu sme už dávno vyriešili a všetko zaplatili.
srska
11.04.12,11:00
momentálne nám ponúknuté fixy v slsp po 5 ročnom fixe: 1 rok = 5,09 3roky = 4,89 a 5 rokov = 5,19

doplním:
v slsp platia od 23.03.2012 nové podmienky pre predčasné splatenie istiny. teraz je možné vložiť predčasnú, ľubovoľnú splátku každý rok
monika74
11.04.12,11:05
ja by som tiež doporučila obehať aj iné banky. momentálne tiež som v etape prefinancovania môjho úveru a mne vychádzala lepšia ponuka z unicreditbank ale aj od oberbank. lenže nestačí brať do úvahy len výšku úroku. je potrebné prihliadnúť aj na to, či banka si zaráta poplatok za spracovanie úveru alebo ho odpustí (teraz majú banky akciu na úvery čo sa týka odpustenia spomínaného poplatku), ďalej treba zarátať aj výšku poplatku za vystavenia potvrdenia o zostatku dlžnej istiny (výška poplatku osciluje od cca 40 eur do 110 eur treba kuk do sadzobníkov) od banky, ktorú chceš opustiť, ďalej potvrdenie od banky že dovolia uvaliť záložné právo v druhom poradí inej banky (teda u tej ktorá ti prefinancováva úver), a ešte aj či a akoľko ťa bude stáť nový znalecký posudok na nehnuteľnosť (niektoré banky akceptujú aj 3 ročný posudok, niektoré chcú nový a niektorým bankám stačí interný odhad nehnuteľnosti ktorý je trocha lacnejší ako znalecký posudok alebo banka ani za ten interný odhad nebude nič pýtať), ďalej je tu poplatok na katastri kedže sa bude meniť záložné právo. takisto čo sa týka splácania nového úveru treba si uvedomiť že sa postavíš na začiatok splácania t.j. pomer istiny a úroku bude zo začiatku iný t.j. na začiatku sa viac spláca úrok ako istina, na konci splácania úveru je to opačne. t.z. že za nejakých 6-7 rokov sa vám pomer úroku a istiny zmenil. takže prvý rok zaplatíš menej istiny z nového úveru ako keby si pokračovala v starom úvere aj ked s vyšším úrokom.
Pozn. k Indeed: dal si dobrú radu ale to len v prípade ak by mala dotyčná osoba dostatočnú hotovosť, inakšie by sa nepýtala na prefinancovanie ale na predčasné splatenie úveru a v tom je rozdiel.
Xanti
11.04.12,11:12
Ja so SLSP nebankujem, ty áno? Mňa pár krát oklamali, takže už sa nedám. :D
monika74
11.04.12,11:15
btw. ja mám unicredit za 4,2% 2 ročný fix na 25 rokov
oberbank núkala 4,09% 3 ročný fix na 25 rokov alebo 4,29% 4 ročný fix na 25 rokov
ale ako som napísala treba prihliadnúť aj na dalšie poplatky súvisiace s prefinancovaním úveru a takisto aj na RPMN
takisto doporučujem osloviť aj tvoju súčasnú banku či ti vedia dať lepšiu ponuku ako konkurencia.
srska
11.04.12,11:17
ja tiež nie :-)) ale refinancujem splátky do slsp :-))
Sylvinka08
11.04.12,11:21
Monika74 ďakujem za odpoveď presne toto som všetko potrebovala vedieť... čo to všetko obnáša ale ako to vidím, asi sa mi kvôli rozdielu 0,5 % medzi bankami neoplatí odísť a mať navyše dalšie poplatky.
Indeed
11.04.12,11:23
Ja som myslel predovšetkým na ZVÝŠENÉ splátky, aby bol uver SKOR splatený.
monika74
11.04.12,11:26
Monika74 ďakujem za odpoveď presne toto som všetko potrebovala vedieť... čo to všetko obnáša ale ako to vidím, asi sa mi kvôli rozdielu 0,5 % medzi bankami neoplatí odísť a mať navyše dalšie poplatky.

rado sa stalo, všetko je len o číslach čo sa týka finančných produktov, netreba mať citový vzťah k banke, len pekne vyobracaj aj vúb ak je to banka v ktorej máš aj doteraz úver, nech ti dajú lepšiu ponuku a postraš ich konkurenčnými ponukami. ale jeden môj kolega má tiež vo vúb úver a veľmi nechceli a nakoniec ani neustúpili a žiadne zľavy mu nedali.
btw. poďakovanie patrí aj Xanti lebo ma upozornila, že ti treba poradiť, ja chodím zriedkavo na poradu a ona je taká dobrá duša, že ked vie o niekom kto vie poradiť tak ho upozorní že je otvorená nejaká téma a poprosí o radu pre dotyčnú osobu a takisto vedela, že momentálne aj ja riešim rovnakú vec ako ty. :-)
Sylvinka08
11.04.12,11:38
VÚB sa mne zdá veľmi nesriozna, lebo ich prvá ponuka bola 6,39%, to som reklamovala, tak mi dali ponuku 5,39% len na rok, tak ja som opäť nesúhlasila, že aspoň na 3 roky. A toto všetko sme riešili mesiac, t. z. dala som reklamáciu, mesiac s ňou nič nerobili po mesiaci sa mi ozvali a teraz som opäť reklamovala roky fixácie, tak 2 týždne prešli a stále to neriešia.

Veľmi neseriozny prístup, ako novým klientom, sa nám vtedy skoro niekde vopchali, teraz ich už nezaujímame. Pritom poctivo splácanie každý mesiac.
Sylvinka08
11.04.12,11:40
A najlepšie, že nemáš s kým komunikovať, lebo pani v banke na hypotekách, len jej stručná odpoveď "toto rieši Bratislava" no super, do Bratislavy sa nemáš ani len kde dovolať... takže to nemám ani s kým riešiť.
Sylvinka08
11.04.12,11:41
rado sa stalo, všetko je len o číslach čo sa týka finančných produktov, netreba mať citový vzťah k banke, len pekne vyobracaj aj vúb ak je to banka v ktorej máš aj doteraz úver, nech ti dajú lepšiu ponuku a postraš ich konkurenčnými ponukami. ale jeden môj kolega má tiež vo vúb úver a veľmi nechceli a nakoniec ani neustúpili a žiadne zľavy mu nedali.
btw. poďakovanie patrí aj Xanti lebo ma upozornila, že ti treba poradiť, ja chodím zriedkavo na poradu a ona je taká dobrá duša, že ked vie o niekom kto vie poradiť tak ho upozorní že je otvorená nejaká téma a poprosí o radu pre dotyčnú osobu a takisto vedela, že momentálne aj ja riešim rovnakú vec ako ty. :-)

Ďakujem aj Xanti
Sylvinka08
11.04.12,11:43
Ver mi Ideed, že keby bolo z čoho tak to tak urobím, momentálne sa to nedá... Hypotéka je pre náš ťarcha a ja by som sa jej tiež čo najradšej zbavila, keby sa dalo.
monika74
11.04.12,11:43
no ja už radšej nereagujem na tému banka a klient, lebo mi to dobrá výchova nedovolí :-P
Xanti
11.04.12,11:45
Ale nemusíš. :) Skús obehať viac bánk, či niektorá nedá ešte lepšiu ponuku.
draik
11.04.12,20:32
Zľava 0,6 p.b. a len na tri roky je málo. To by sa oplatilo vtedy, ak by neboli žiadne poplatky s predčasným splatením existujúcej hypo a poskytnutím novej.
Sylvinka08
12.04.12,09:05
draik ďakujem za názor, keď mám pravdu povedať, už som zo všetkého zmätená a neviem ako si vybrať, lebo aj finanč. poradkyňa radí niečo iné, v banke jednej a druhej niečo iného a neviem kto z nich sleduje vlastne moje záujmy a kto z nich svoje vlastné, t. j. zarobiť na mne....


Kedže ani neviem predpokladať ako sa bude vyvíjať trh s úrokovými sadzbami a hlavne ako to dopadne s eurom, nevieme ako sa rozhodnúť...

Ale pravde je, že zľava 0,6% je nič moc a veľmi sa neoplatí... to je pravda.