Mackovka
11.04.12,13:30
Mate skúsenosti s pestovanim liečiviek v záhrade? Mala som šalviu ale vymrzla mi (alebo vyschla?). Tento rok som zasiala harmanček a materinu dúšku. Chcela by som nejaké trvalky, čo by moli rásť na trávniku alebo pod stromami. Poraďte. Vďaka
Estetic
11.04.12,11:37
Mäta,tam skôr musíš dávať pozor aby sa príliš nerozrástla,aj medovka,levanduľa má rada slniečko,nechať rásť žihľavu a púpavu,Ligurček je príjemný,fialky pod stromy-sirup je dobrý na vakašľávanie,nechtíky a niekde do kúta Bazu.Estragon ku paradajkám,aj bazalku,dodá im chuť,kôpor je výborný,atd.Doplnte ma niekto.
deli.
11.04.12,11:43
vlastne kazdá rastlina je aj liecivá bylina: doplnam pažítku, žeruchu, mám aj cesnak medvedí a chren (aj keď ten asi nie je bylinka :-)
mám aj yzop, ale chcem ho dať preč. Samoyrejme, top 1 je mäta a medovka! Aj pre deti do letných nápojov (mochito :-)
no a najnovším mojím objavom je burina: hviezdica prostredná-dočítala som sa, že aj ona je liečivá, pritom ju má v záhradke fakt každý. Ale to sa dá povedať aj o pýre...
A... zabudla som: lesná jahoda! mám ju a je výborná.
lujza.j
11.04.12,12:12
magda26
12.04.12,05:43
Mne tiež vyhynula šalvia cez zimu. Ale už som si zasadila dalšiu, ked som sada semienka na vatu tak mi pekne vžišla, ale akonáhle som ju presadila do hliny tak mi vyhynula. Tak som zasadila dalsiu.
Okrem nej pestujem ešte: mäta, medovka, oregano-slabšie vzišiel, ešte dosadím, tymián, saturejka, estragón, aníz, bazalka, rozmarín= tiež mi vyhynul, ale budem mať odrezok tak ten si zasadím, rebarboru, lípiu, jiogulant, ašvaganda= stej som prekvapená pekne mi vzišla, skoro každé semeno a pekne mi rastie, koliander,rasca= ta mi neschádza, echinacea.Ľevanduľa mi nevzišla vobec:(. čo mi nevzišlo tak ešte raz zasadím, asi som to skoro sadila.
O yzop by som mala zaujem...
Mackovka
12.04.12,11:10
...a cesnak medvedí ti sám narástol, či si ho sadila? Ja ho žiaľ nemám.
Estetic
12.04.12,12:13
...a cesnak medvedí ti sám narástol, či si ho sadila? Ja ho žiaľ nemám.
Cesnak medvedí som prvý raz zasadila na viac miest a teraz už tretí rok sa na niektorých rozrastá a na niektorých nie.Zabudla som samozrejme pažítku a tymian,viac druhov,tiež vavrín a rozmarín.
deli.
12.04.12,13:22
cesnak medvedí som si doniesla z mestského parku v našom meste. Rastie tam veľmi pekne a veľmi sa mu darí (teda v tom parku). Ja som ho zasadila ku mne do záhrady teraz na jar a zatiaľ sa drží. Tak uvidíme. V mestskej verejnej záhrade rastie v tieni stromov, kde je dosť vlhko. Možno to potrebuje.
A čo sa týka yzop-u, môžem ho dať. Ja už ho nechcem, lebo som sa dočítala, že s ním treba opatrne, môže za určitých okolností aj škodiť.
Ten vavrín, to je bobkový list? treba ho zimovať vo vnútri alebo prežije zimu vonku?
deli.
12.04.12,13:23
len tak mimochodom, nie je tu niekto, kto by vedel celú túto tému presunúť? nech zbytočne nepíšeme v dvoch duplicitných témach...
mazanova
12.04.12,14:06
Ten vavrín - bobkový list v zime musí byť vo vnútri!
Estetic
12.04.12,14:06
cesnak medvedí som si doniesla z mestského parku v našom meste. Rastie tam veľmi pekne a veľmi sa mu darí (teda v tom parku). Ja som ho zasadila ku mne do záhrady teraz na jar a zatiaľ sa drží. Tak uvidíme. V mestskej verejnej záhrade rastie v tieni stromov, kde je dosť vlhko. Možno to potrebuje.
A čo sa týka yzop-u, môžem ho dať. Ja už ho nechcem, lebo som sa dočítala, že s ním treba opatrne, môže za určitých okolností aj škodiť.
Ten vavrín, to je bobkový list? treba ho zimovať vo vnútri alebo prežije zimu vonku?
Je to bobkový list a ano treba prezimovať vnútri.