danoBA
13.04.12,11:49
zdravím vás, potreboval by som vediet odkial je financovane skolstvo v nitrianskom kraji, viem ze ide nieco z rozpoctovej kapitoly ministerstva školstva, ale ptreboval by som to blizsie vediet ake su zdroje financovanie prave v tomto meste...dakujem
GabiZ
13.04.12,10:08
Pokiaľ hovoríte o Meste Nitra, tak základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sú financované prostredníctvom rozpočtu z kapitoly ministerstva školstva (normatívne a nenormatívne financovanie, tzv. prenesené kompetencie mesta). Materské školy a školské zariadenia (Školský klub, školská jedáleň a pod.) sú financované z podielových daní mesta tzv. originálne kompetencie mesta. Stredné školy sú financované podobne ale peniaze idú cez zriaďovateľa, ktorými sú VÚC príslušného kraja. Špeciálne základné školy a školské zariadenia sú financované tiež z kapitoly ministerstva školstva, ich zriaďovateľom sú príslušné Krajské školské úrady. Bolo by dobré lepšie špecifikovať otázku, čo konkrétne vás zaujíma.
danoBA
13.04.12,10:33
hej hovorim priamo o meste nitra....presne co ste napisali ma zaujimalo, takto som to potreboval vediet, ze odkial presne su jjdnotlive druhy skol financovane resp. ich zdroje...a este by ma zaujimalo aky je dopyt a ponuka skolskych zariadeni v meste nitra a odkial su financovane vysoky skoly v meste Nitra...zatial vam velmi pekne dakujem za odpoved
GabiZ
13.04.12,10:47
Zrejme hovoríme o verejnej vysokej škole. Verejná vysoká škola je verejnoprávna a samosprávna inštitúcia, ktorá sa zriaďuje a zrušuje zákonom. Zákon tiež ustanoví jej názov, začlenenie a sídlo. Ak sa verejná vysoká škola člení na fakulty, pri jej zriadení sa súčasne zriaďujú aj tieto fakulty. Na finančné zabezpečenie hlavnej činnosti si verejná vysoká škola zostavuje rozpočet pozostávajúci z výnosov a nákladov. Výnosmi verejnej vysokej školy sú dotácie zo štátneho rozpočtu, školné, poplatky spojené so štúdiom, výnosy z ďalšieho vzdelávania, výnosy z majetku verejnej vysokej školy a pod. Takže sú financované priamo dotáciou z ministerstva školstva. K ponuke a dopytu školských zariadení sa neviem vyjadriť.