galko
13.04.12,18:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať, končí mi 52 týždňová PN-ka. Do práce nastúpiť nemôžem, ďalej sa liečim a nemocenské dávky sú mojím jediným zdrojom príjmu. Podal som si žiadosť o ID, ale neviem, ako to dopadne. Bolo by vhodné riešenie ukončiť PN, zobrať si dajme tomu týždeň dovolenky a ísť na novú PN. Za akúkoľvek radu budem povďačný. Galko.
Xanti
13.04.12,20:39
Ak ukončíš PN vezmeš dovolenku týžden, a pôjdeš na PN, tak Ti preplatí novú PN 10 dní zamestnávateľ, a potom zase nemáš nič. Medzi 2 PN musíš mať odrobené aspoň 26 týždňov aby si mal nárok zase na 52 týždnovú platenú PN.

Ak odrobíš mesiac a pôjdeš na novú PN tak SP Ti zaplatí mesiac PN a potom zase nič.
tictac7
13.04.12,20:59
Dobrý deň, chcem sa spýtať, končí mi 52 týždňová PN-ka. Do práce nastúpiť nemôžem, ďalej sa liečim a nemocenské dávky sú mojím jediným zdrojom príjmu. Podal som si žiadosť o ID, ale neviem, ako to dopadne. Bolo by vhodné riešenie ukončiť PN, zobrať si dajme tomu týždeň dovolenky a ísť na novú PN. Za akúkoľvek radu budem povďačný. Galko.

....a ostala Ti aj nejaká D z minulého roka? Inak, tak, ako píše Xanti - je to skok z blata do kaluže....
ilona
20.04.12,12:46
Neviete niekto poradiť či po 52 týždňoch PN nie je nárok na nejakú dávku v hmotnej núdzi, alebo na niečo z čoho by ozaj ten človek prežil? Mám susedku, ktorá je už po 52 týždňoch PN a na operáciu ide len koncom mája. Potom ešte nejaký mesiac na zotavenie, má školopovinné dieťa a bez prijmu.Keby aspon zdravotníctvo bolo v lepšom stave, žeby sa nepredlžovali termíny na operácie tak takéto situácie by nevznikali tak často.
veronikasad
20.04.12,12:49
Neviete niekto poradiť či po 52 týždňoch PN nie je nárok na nejakú dávku v hmotnej núdzi, alebo na niečo z čoho by ozaj ten človek prežil? Mám susedku, ktorá je už po 52 týždňoch PN a na operáciu ide len koncom mája. Potom ešte nejaký mesiac na zotavenie, má školopovinné dieťa a bez prijmu.Keby aspon zdravotníctvo bolo v lepšom stave, žeby sa nepredlžovali termíny na operácie tak takéto situácie by nevznikali tak často.
Má manžela s iným zdrojom príjmu ?
ilona
22.04.12,18:24
Má manžela s iným zdrojom príjmu ?
Má, jeho príjem je okolo 350,- €,no zdravotne je tiež na tom dosť zle.
Xanti
22.04.12,18:43
Má, jeho príjem je okolo 350,- €,no zdravotne je tiež na tom dosť zle.
Hm... a požiadala o ID tá známa?

No ja som rátala dávku v hmotnej núdzi pre rodinu s jedným dieťaťom
dávka 157,60 eur + príspevok na zdrav. starostlivosť 3 x 2 eur + dieťa chodí do školy je školopovinné príspevok 17,20 eur + príspevok na bývanie 89,20 eur + ochranný príspevok 34,69 eur spolu 304,69 eur.

Kedže jej mng zarába 350 eur. Tak pre účely dávky v hmotnej núdzi sa berie 75% jeho príjmu teda 262,50 eur.

Tvoja známa má nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške rozdielu dávky 304,69 a platu manžela 262,50 , teda vo výške 42,19 eur/ mesačne.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,

Ochranný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, ak si z dôvodu nepriaznivej životnej situácie nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou a splnili podmienky na vznik nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
·· nepriaznivý zdravotný stav občana, t.j. choroba, porucha zdravia uznaná ošetrujúcim lekárom trvajúca nepretržite viac ako 30 dní,


Ak ide o občana v hmotnej núdzi s nepriaznivým zdravotným stavom trvajúcim nepretržite viac ako 30 dní, výška ochranného príspevku je 34,69 € mesačne.
ilona
23.04.12,04:33
O ID nepožiadala, lebo je to diagnoza s ktorou sa na ID nejde, ak dobre dopadne operácia problémy by mali pominúť a ona bude môcť nastúpiť do práce. Trvalo asi pol roka pokiaľ zistili diagnozu a teraz už viac ako pol roka čaká na operáciu a to ešte protekčne. Ďakujem Vám za pomoc.
BXLmiami
23.04.12,11:18
O ID nepožiadala, lebo je to diagnoza s ktorou sa na ID nejde, ak dobre dopadne operácia problémy by mali pominúť a ona bude môcť nastúpiť do práce. Trvalo asi pol roka pokiaľ zistili diagnozu a teraz už viac ako pol roka čaká na operáciu a to ešte protekčne. Ďakujem Vám za pomoc.
Mala by zažaľovať zdravotnú poistovnu o ušlú mzdu.
veronikasad
23.04.12,11:19
Mala by zažaľovať zdravotnú poistovnu o ušlú mzdu.
čo s tým má zdravotná poisťovňa ?
BXLmiami
23.04.12,11:24
Dala limit na operácie.Preto na nu aj po známosti čaká.
V zmluve je to takto-Objednávame si u Vás služby v cene XY euro.