winner123
13.04.12,22:45
dobry
rozmyslam nad vrtanov studnov a preto by som potreboval par rad...mam 150m zahradu ...studnu planujem vrtat 40 m od domu ale chcem zavlazovat aj dalsich 110m..zahrada je na rovnom terene ziadne prevysenie...planovana hlbka je okolo 12m...Mam pouzit cerpadlo alebo vodarnu. voda bude len na zavlazovanie a pri dome by som chcel pouzivat vapku. Dokaze na takuto vzdialenost nieco vytlacit vodu?? Mohly by ste mi dat typy na cerpadlo...Aky priemer skruze by bol idealny? Mohla by byt 1colova zavlazovacia hadica?
Dakujem
draik
14.04.12,06:56
Ak to bude hlavne na zavlažovanie, tak ponorné čerpadlo bez expanzky. Je vždy lepšie (aj keď drahšie) dávať skruže (fabrikáty, žiadnu domácu výrobu) priemeru 1m, pretože do budúcnosti je možné studňu prehĺbiť pomocou skruží priemeru 80 cm. Závisí to však aj od podložia, prítoku a pod. Na otázku dimenzovania čerpadla sa nedá odpovedať, keďže ste nenapísali, či plánujete automatický systém zavlažovania alebo len chcete rozvody po záhrade. 100 metrov nie je taká diaľka, aby ste sa museli obávať toho, že budete musieť zháňať špeciálne čerpadlo. Do studne si dajte hadicu DN32 10barovú, rozvody po záhrade si spravte s hadicami DN 32 6barovými (majú tenšiu stenu a tým pádom nižšie tlakové straty). Zatiaľ čo pri prietoku 42 l/min 10barová hadica naležato má tlakovú stratu 1,4 baru/100 m, rovnaká 6barová len 0,8 baru. Tlakové straty by výrazne klesli pri využití 5/4 hadice, čo však vo Vašom prípade zrejme nebude nutné.