mixaela
16.04.12,11:25
prosim vie mi niekto vysvetlit rozdiel v spotrebe energie spotrebica, ktory je v pohotovostnom rezime (stand by) a medzi spotrebicom, ktory je vypnuty!, ale je zapojeny v zasuvke (napr. umyvacka riadu, pocitac..)? dakujem vopred
Gapo
16.04.12,13:14
Keďže režim stand by vyžaduje na svoju činnosť energiu, tak nejakú spotrebúva. Vypnuté zariadenie na svoju činnosť nepotrebuje žiadnu energiu. Upresním, za vypnuté sa považuje prerušenie prívodu elektriky do spotrebiča vypínačom.
sito
16.04.12,13:39
Na niektorých spotrebičoch sú hodiny. Ak majú byť funkčné, musí byť spotrebič sústavne pod napätím. A babka k babce a je po kapcoch.
mixaela
16.04.12,13:42
nie, nie... my sme riesili spotrebic bez hodin... :D.. a bez stand by... tj vypnuty len snura od neho je v zasuvke... tj nic sa ani nenabija (typ mobil :) )
jahoszmsk
16.04.12,13:46
stačí ak si pozrieš tento článok, a sa budeš čudovať koľko euríkov ročne zbytočne minieme, ak nevypneme spotrebiče zo zásuvky ale iba na diaľkovom ovládači... http://www.setrime-elektrinu.sk/sk/Uspory-v-domacnosti/Setrenie-elektriny/Elektrospotrebice-v-standby.html

http://bestpage.cz/smiles/G420017.gif
mixaela
16.04.12,13:51
ano, vdaka, toto mi je jasne :).. aj ked ta moja zakladna otazka znela "slepačo" :D.. len som nejako nedokazala presvedcit spoludiskutujuceho o svojom nazore, ktory sa stotoznuje s vasim :D a preto som polozila danu otazku do placu :D
dakujem za vsetky reakcie este raz
Charon
16.04.12,13:56
Treba si ozrejmiť pojmy. Pohotovostný režim je taký, kde určitá časť zariadenia je neustále v prevádzke a pripravená na "okamžité" použitie. Medzi takéto zariadenia patrí televízor (svieti napr. červená dióda), rádio (hodiny, poprípade iná informácie), mikrovlnka ... v týchto prístrojoch je napr. mikroprocesor pod prúdom a očakáva minimálne signál z diaľkového ovládača, PC v spiacom režime - tu je pod neustálym napájaním napr. časť matičnej dosky s pamäťami + nejaký kontroler, ktorý spustí PC po stlačení klávesnice.
Zariadenie vo vypnutom stave = napájací prúd je prerušený hlavným vypínačom. Transformátor je odpojený od siete, čiže odber je = 0, do zariadenia netečie žiaden prúd. Stav je totožný s vytiahnutým zariadením zo zásuvky.
A tretí - zariadenie nepracuje ale napriek tomu odoberá minimálne množstvo elektrickej energie. napr. nabíjačka v zásuvke. O ako veľký odber sa tu jedná, záleží od veľkosti napr. zariadenia. Tuším sa to volá transformátor na prázdno, t.j. I=0 (ak sa nemýlim).
misoft
16.04.12,15:03
Nemýliš - veľmi jasne a odborne vysvetlené!
mafia10
17.04.12,16:55
kludne mi napis spravu, ozrejmim ti to ...