miso555
16.04.12,13:42
Aho j. Robím si zahradku a chcel by som tam co najviac ovocnych rastlin. Nemam prachy, tak si chcem vsetko vysadit a zaockovat sam, len neviem ako na to... Mám u dedka uz viacrocne maliny, pod ktorými vyrastli nove vyhonky... ako ich presadit do tej novej zahrady a to budu asi plane mailiny, ze? treba ich potom zaockovat? a este som sa chcel opytat, ze mozu byt maliny aj pod stromami(napr. broskynami, alebo ceresnami), alebo len zvlast ako kazda ina rastlina....
arizona
16.04.12,11:49
Maliny rastu ako burina.
Vykop koren starsej maliny a jednoducho rozdel.Z korena rastu "vymladky" ,tie odoberies a zasadis.
Malinam, tak ako aj inym bobulovinam trochu tiena nevadi,ale na dobre,chutne plody potrebuje kazde ovocie slniecko.
Pod stromami ti vyrastu,ale nie je to najvhodnejsie riesenie. Velke stromy im mozu brat ziviny z pody.
A k ovocnym stromom potrebujes zase pristup, nie? Ako sa chces predierat malincim?
miso555
16.04.12,12:25
no, s tym pristupom je to pravda... a treba ten vyhonok potom aj zaočkovať? nebude to plane?
tetrisss
16.04.12,13:16
Nie, maliny nemusis ockovat.
arizona
16.04.12,13:25
nie,netreba :-)
Valcake
16.04.12,13:53
..prečítaj si: http://www.rastliny.net/index.php?option=com_content&task=view&id=160&Itemid=44

...Ako písala arizona, maliny rastú ako burina. Netreba ich dávať ani husto. Moja suseda to dala blízko k plotu a mám to všetko v mojej záhrade. Nestačím vyťahovať zo skalky, spomedzi ruží aj v trávniku mám. Ani neviem čo s tým mám urobiť. Hneď na druhý rok sa tak rozrastie, takže si to rozmysli kde to dáš...
pablito74
16.04.12,19:22
Nic nebude plane, maliny, cernice a pod. sa neockuju, ale rozmnozuju korenovymi oddelkami. Keby maliny trebalo ockovat tak potom by sme to museli robit kazdy rok, nakolko klasicke maliny, rodia na minulorocnych vyhonkoch ktore po odrodeni uschnu.
Je zaujimave ze ockovanie uz mate nastudovane, ale ako sa rozmnozuju maliny si vygooglit neviete. Neurazte sa prosim. ;)
EDIT: Sorry ale nevsimol som si prispevok nadomnou od Valčake.
miso555
17.04.12,07:51
dakujem, pomoholi ste mi z tymi malinami... a ja to nemam nastudovane to ockovanie:) preto by ak by ste vedeli a boli taky ochotny, mohli trosku problizit..:) a nemam sa za co urazit. tou radou ste mi velmi pomohli.. ked som bol maly, tak dedko dal kostky broskyn myslim do piesku, z toho mu nieco vyrastlo, to potom presadil a potom zaockoval z kvalitnych odrod. ale to som si neni isty ako to robil. keby niekto vedel blizsie, dakoval by som za rady. viem, ze sa daju kupit hotove stromceky, ale na to nemam peniaze... a daju sa takto rozmnozovat vsetky stromceky?
arizona
17.04.12,08:57
dakujem, pomoholi ste mi z tymi malinami... a ja to nemam nastudovane to ockovanie:) preto by ak by ste vedeli a boli taky ochotny, mohli trosku problizit..:) a nemam sa za co urazit. tou radou ste mi velmi pomohli.. ked som bol maly, tak dedko dal kostky broskyn myslim do piesku, z toho mu nieco vyrastlo, to potom presadil a potom zaockoval z kvalitnych odrod. ale to som si neni isty ako to robil. keby niekto vedel blizsie, dakoval by som za rady. viem, ze sa daju kupit hotove stromceky, ale na to nemam peniaze... a daju sa takto rozmnozovat vsetky stromceky?

1. ockovanie,stepenie,pestovanie stromov z kostky je hotova veda. Bud si kup nejaku odbornu literauru a nastuduj si vsetko postupne,alebo pouzi google a vyhladavaj odborne clanky

2. ak chces rady ziskat na Porade, zaloz si novu temu s prislusnym nazvom,aby sa neplietli maliny s ockovanim stromov ;)
osky
17.04.12,11:26
ale vies kolko ti bude trvat kym si dopestujes vsetko z kostky,semienka...?????????????????
a sttepenie-to treba vediet.
bol u nas nas znamy prave v sobotu.naockoval mi do 35 rokov starej mirabelky stvorake ovocie.a to som myslela ze uz z nej nic nebude.
dufam ze sa to ujme.uz sa tesim.
nezabudni,ze okolo stromcekov budes musiet udrziavat obkopanu zem-priemer cca 30-50 cm,aby ich trava nedusila.
ela77
17.04.12,11:34
dakujem, pomoholi ste mi z tymi malinami... a ja to nemam nastudovane to ockovanie:) preto by ak by ste vedeli a boli taky ochotny, mohli trosku problizit..:) a nemam sa za co urazit. tou radou ste mi velmi pomohli.. ked som bol maly, tak dedko dal kostky broskyn myslim do piesku, z toho mu nieco vyrastlo, to potom presadil a potom zaockoval z kvalitnych odrod. ale to som si neni isty ako to robil. keby niekto vedel blizsie, dakoval by som za rady. viem, ze sa daju kupit hotove stromceky, ale na to nemam peniaze... a daju sa takto rozmnozovat vsetky stromceky?


teba stále asi pletie to, že nový výhonok pri stromkoch bol akože plánka a pod. to bolo aj s náhodne vyrasteným stromčekom z kôstky, ktorá sa zabudla v zemi. S tými malinami je to ale tak ako ti píšu ostatní. To čo je vyrastené od vlaňajška z koreňa, to treba na jar skoro zostrihnúť, tak možno(nie som odborník) jednu tretinu z hora, ten ponechyný zvyšok bude tento rok rodiť prvý, to čo vyrastá teraz ako nové zo zeme, to je nová rastlinka z toho istého koreňa a tá stihne ešte tento rok zarodiť, ale neskoršie koniec leta a začiatok jesene (predpokladám že píšeme stále o červených malinách. To čo zarodí v tomto roku prvé to na jeseň, alebo na jar zostrihneš až celkom pri zemi a ten nový výhonok z tohto roku zase zostrihneš na budúcu jar tak na tretinu od vrchu. Toto sa ti pri tých malinách bude stále opakovať a potom sa už iba rozhodneš, či si budeš nechávať všetky výhonky, alebo ich budeš riediť, lebo ako ti už písali poraďáci, je to ako burina a za chvíľu by si malinám mohol prenechať celú záhradku,. Je to ako keď sa ti množí v záhrade burina-pýr- z podzemkov.
osky
17.04.12,14:20
ale vsimli ste si,ze uz anilen toho pyru nieto?
ela77
17.04.12,17:23
no ako u koho......