misada
18.04.12,09:53
Ahojte poraďáci, potrebujem pomoc s BSM po rozvode.Som 1, 5 roka po rozvode. Počas manželstva bola nadobudnutá nehnuteľnosť s pomocou hypo. Po rozvode som sa odsťahovala aj s deťmi do podnajmu. Ex býva v nehnutelnosti. 1,5 roka spláca hypo a energie sám, nakoľko ja platím vysoký podnájom za byt. Hodnota nehnuteľnosti cca 60 000 Eur. Hypo zostava vyplatiť nejakých 24 000 eur aj s úrokmi. Ex sa chce dohodnuť, ale nechce mi dať plnú polovicu sumy(chce mi dať 3000 eur slovom tritisíc eur :mad:). Na čo vlastne mám nárok a ako mám postupovať, aby som s deťmi nezostala na ulici??? prosím poraďte....ďakujem úprimne za každú jednu odpoveď. Verím, že veľa maminiek a žien je v podobnej, neraz horšej situácii ako ja....Diks all
Ice dive
19.04.12,13:57
no v prvom rade treba vyčísliť hodnotu hypotéky ku dňu rozvodu aj s príslušenstvom t.j. úrokmi... (to čo bolo zaplatené po rozvode bolo hradené z manželovho výlučného majetku...).

ak je hodnota nehnuteľnosti 60 000 € od tejto treba odpočítať hodnotu hypotéky ku dňu rozvodu s príslušenstvom, napr. dlžná suma hypoteky ku dňu rozvodu bola 30 000 € z tejto dostaneš polovicu, tak isto ako z hodnoty nehnuteľnosti... takže 60 000 - 30 000 € = 30 000 € t.j. tvoja časť je 15 000 €
bubkoch
19.04.12,14:13
no v prvom rade treba vyčísliť hodnotu hypotéky ku dňu rozvodu aj s príslušenstvom t.j. úrokmi... (to čo bolo zaplatené po rozvode bolo hradené z manželovho výlučného majetku...).

ak je hodnota nehnuteľnosti 60 000 € od tejto treba odpočítať hodnotu hypotéky ku dňu rozvodu s príslušenstvom, napr. dlžná suma hypoteky ku dňu rozvodu bola 30 000 € z tejto dostaneš polovicu, tak isto ako z hodnoty nehnuteľnosti... takže 60 000 - 30 000 € = 30 000 € t.j. tvoja časť je 15 000 €

to sa da pomenovat jednoducho a zrozumitelne - hodnota nesplatenej ISTINY ... aby si niekto nemyslel ze to co si napisal je sucet vsetkych splatok do konca splacania hypo ...
Mária27
20.04.12,08:07
Keďže ty platíš vysoký nájom a on využíva vaše spoločné vlastníctvo sám, môžeš okrem hodnoty tvojej čiastky BSM žiadať aj úhradu za užívanie celej nehnuteľnosti, teda aj tvojho podielu = niečo ako nájomné, len sa to tak nevolá. On by ti mohol vyčísliť fixné výdavky s nehnuteľnosťou (správa a pod), nie energie, ktoré spotrebúva výlučne sám.
misada
22.04.12,12:50
Ďakujem veľmi pekne za poradenie. Verím, že zúročím Vaše poznatky vo svoj prospech:-)