korienko
19.04.12,20:56
Ahojte, mam otazocku.
Idem zalievat zaklady na ne pojdu 2 rady tvarnic a potom deka. Ako dlho musim cakat po zaliati zakladov, aby som mohol ukladat tvarnice a zaliat ich a po akom case mozem zalievat deku a nasledne murovat tehly. Dakujem
day
19.04.12,19:13
cca 2-3 dni, zretie betonu ma rychly nabeh, potom zreje velmi dlho
220870
20.04.12,03:36
12 hodín.Hneď ,ako stvrdne beton.
acho
20.04.12,06:18
Nie je problem aj hned na dalsi den....zaklady predpokladam zalievas min. na 80cm pod teren, co uz je taka masa betonu, ze dodatocna zataz 2 radov DT-ciek nepredstavuje ziaden problem.
korienko
20.04.12,07:09
Dakujem za cenne rady. Este mam otazocku. Ako by sa dala deka vyrovnat do co najrovnejsieho stavu. Potrebujem mat co najrovnejsiu deku kedze nebudem davat poter ale priamo na deku budem ukladat hranoly a na ne palubovu podlahu pravde medzy hranoly izolaciu. Dakjem
vladoziak
20.04.12,10:45
Dakujem za cenne rady. Este mam otazocku. Ako by sa dala deka vyrovnat do co najrovnejsieho stavu. Potrebujem mat co najrovnejsiu deku kedze nebudem davat poter ale priamo na deku budem ukladat hranoly a na ne palubovu podlahu pravde medzy hranoly izolaciu. Dakjem

obsalovat z oboch stran doskami do roviny,rovinu merat slaufvahou,,pod hranolami poctivu hydroizolaciu
acho
20.04.12,13:24
Tak ako je pisane v prispevku vyssie, doplnim vsak ze pokial mas vzdialenosť medzi doskami viac metrov, je mozne si pomoct este dalsou vodiacou pomockou... ja som pouzili roxor ktory bol polozeny na lezato stredom deky a nastaveny na presnu vysku (navareny na kari sielt). Po tom sa beton zarovnaval medzi salovanim (po stranach) a tymto roxorom upevnenym stredom deky.
korienko
21.04.12,18:38
Acho:
Ja som myslel ze pouzijem lesenarske rury ktore ukotvim na kari ale tak aby som ich potom mohol vytiahnut.. bojim sa ze roxor by sa prehybal. Tebe sa to podarilo mal si to v rovine? A preco si to ty potreboval mat v takej rovine.
lapejko
21.04.12,19:42
My to robíme takto: jäklový profil 40x20 na stojato s privarenými maticami je nastoknutý na závitové tyče s kontra maticami, celá jeho výška je nad platňou, sťahuje sa upravenou latou ako pod zámkovku po obrubníkoch, jäklovina opakovane použiteľná...
Indeed
21.04.12,20:04
hlavne ten "budar" vzadu sa mi páči...
220870
22.04.12,04:32
Beton na základovú dosku je veľmi ťažké poriadne zrovnať .S betónovými zmesami z našich betonáriek takmer nemožné.Dôvod je jednoduchý.Riedky beton vytvorí jamu, hustý kopec .Môžete ho sťahovať najrovnejšou latou na svete po najrovnejšej kolajnici na svete.Keď beton začne tuhnúť tak sa začne zbavovať vody a tým meniť svoj objem .Preto akákoľvek kolajnica ,alebo navarený jokel zostane trčať urobí kopec.Preto odporúčam po betonáži deky (ak chcete priamo na ňu dávať podlahu) pred položením podlahy zrovnať každú miestnosť samostatne nivelákom ,alebo lepidlom na dlažbu.
Deku poriadne rovno zadebniť .Ak má veľký rozmer tak vo vhodných vzdialenostiach do požadovanej konečnej výšky , nabyť do zeme terče.Používajú sa na to drevenné kolíky .Počas betonáže sa tieto kolíky vyťahujú,dávajú preč.
lapejko
22.04.12,12:37
tak toto je na stavbe tiež ZÁKLAD
lapejko
22.04.12,12:47
Máš pravdu kolega, ale opakujem, z betónu ostanú trčať iba konce 10 mm závitových tyčí, ktoré sa odrežú pár hodín po betonáži, jäkle sa dotýkajú povrchu betónu iba jednou stranou, po demontáži sa povrch platne prebrúsi mrežou. Odchýlka z rovinnosti je na celej platni do 1 cm, na 2,5 m úseku cca do 3 mm. Nestačí ?
korienko
22.04.12,13:36
Lapejko:
Myslim ze pouzijem tvoj system. Tie zavitove tice ste len zabetonovali alebo ste ich vodchali do zeme a potom ostavaju tam alebo ste ich vyberali spolu s jaklovinou. Ja mam dom do L z jednej strany mam sirku cca 8m tak som myslel ze presne osalujem dookola a po strede by som som potiahol tu jaklovinu cize na kazdun stranu by som mal 4 m nebude to vela?
lapejko
22.04.12,19:30
závitové tyče fi 10 sú nabité to predvŕtanej diery v debnení a poistené zospodu maticou, na teréne sa dajútakisto nabiť, pri pohyboch s putzmeisterom je to však nestabilné, na priloženom fote je pod platňou hydroizolačná fólia prikrytá geotextíliou, takže tyčky majú navarené nožičky a sú bodovo pribetónované deň pre betonážou. Na jäkloch sú navarené matice fi 12 s prevŕtaným závitom. Rozteč medzi profilmi je max. 2,6 m na 3m latu, po zatvrdnutí betónu odskrutkovať kontramatice, odpojiť jäkle a prebrúsiť oceľovou mrežou sople po profiloch a late. Rovinnosť platne presne zodpovedá tolerancii v nastavení na závitových tyčiach medzi ktorými by nemala byť väčšia vzdialenosť ako 90 cm kvôli prehybu profilu. Jäkle sa použijú na ´dalšiu platňu alebo po odrezaní matíc na konštrukčné účely keďže konce profilov prečnievajú cez okrajové debnenie a nezatečie do nich betón. Ak sa zdá príprava nákladná a zložitá, tak materiál na 100 m2 platňu vyjde okolo 130,00 €, je s tým jeden deň práce pre dvoch s prípravou a pár hodín s finálnou úpravou čo predstavuje pri platených ľuďoch max. 300,00 €, dokopy teda bez svojpomoci 430,00. Vyrovnávací poter, ktorý sa ale často aplikuje na hydroizoláciu alebo na prepadnutý finálny poter koštuje cca 15,00/m2, čo je 1500,00-eurové riziko, rozdiel min. 1000,00. Na veľkých stavbách sa používa liaty betón s plastifikátorom, ktorý pôsobí čiastočne samonivelizačne, spracúvava sa vibračnými latami a následne sa dohladzuje motorovými hladičkami, na rod. dome to štandardnú betonáž takisto navýši, okrem tohomáme bežne problém po takomto spracovaní pri zakladaní múrov keďže pri debnení sú okraje nevyhladené a vykazujú dosť veľké odchýlky z rovinnosti.
lapejko
22.04.12,19:31
tyče sa odrežú nad platňou
edgarx1
07.07.12,19:41
opar rad pred vyrobou betonu (http://stavebnikomunita.cz/profiles/blogs/navod-na-vyrobu-betonu-svepomoci) mozete najst v tomto prispevku pripadne si aj precitajte ako spravit zaklady ridinneho domu (http://stavebnictvo.sk/profiles/blogs/staviame-rodinny-dom-cast-5)