Majky11
20.04.12,15:07
Ahojte,

Chcem sa spýtať, či môže mať veľký vplyv na statiku - nový poter na poschodí starého domu.

Dom je 60 ročný murovaný z kameňa, s dosť hrubými nosnými múrmi... Momentálne sa plánujú rekonštrukčné práce a visí otázka nového poteru na poschodí, kde po rozobratí starej palubovky bol zistený nerovný povrch, na ktorý nieje možné položiť podlahu... Zrovnávať to nivelačkou nemá význam rozdiely sú veľké a zároveň chceme zdvihnúť podlahu...

Deka je dosť hrubá tak len sa chcem uistiť, či nemôže spôsobiť statický problém nový poter o hrúbke cca 7 cm, t.j. na miestnosti 4x4 m approx. 1,2 m3 betónu...

druhá otázka spojená s tým je, či sa oplatí do toho poteru dať kari sieť, nakoľko tam neplánujeme dať podlahový polystyrén, ak áno akú...

ďakujem



ďakujem...
chandler
20.04.12,13:39
urcite nedavajte 7 cm poteru, dajte tam len tolko aby sa to zarovnalo a to zdvihnutie podlahy spravte polystyrenom.
pritazenie stien a zakladov nie je dolezite. ale ta doska moze mat okolo 15 cm - takze 7cm betonu znamena o 50percent vacsie zatazenie a na to doska asi dimenzovana nebola.
kutilko
20.04.12,16:17
Nad suchým spôsobom podlahy neuvažujete?Je na trhu dost materialov na také riešenie podláh v podkroví či poschodí.Napr liapor,keramzit... na ktorý sa už len ukladaju OSB dosky.Je to odlahčená a tepelne i zvukovo výhodnejšia varianta ako tažký a studený beton.To len na margo toho zataženia.
220870
20.04.12,17:55
Polystyrén a osb dosky do interiéru nepatria.Do poteru nieje nutné dávať karisieť.
enee
20.04.12,19:27
riesil by som to pouzitim liaporu preliateho cementovym mliekom a na to zrealizovat poter hrubky 40 mm. tento postup sme pouzili pri nadstavbe nad bytovy dom, pricom hrubka liaporu bola od 150-200 mm. je to lacnejsie ako pouzit podlahovy polystyren.
Indeed
20.04.12,19:55
V prvom rade by som zistil štrukturu stropu, asi je urobený z hranolov , akého rozmeru, z akeho dreva ,

v akom stave sú a koľko sú od seba vzdialené a na základe zvaženia všetkých týchto skutočnosti by som sa rozhodol ,

ono drbnuť na strop cca tonu to chce si byť istý,že to udrží.

Ja by som pod to dal kari-sieť s tým,že by som okraje tých kari sieti zapustil/zasekal/ cca na 10 cm do steny

a tak by som zabetonoval ten poter, tak by som vytvoril takú pseudo-deku a bol by som pokojný,že to celé nebude pracovať
Indeed
21.04.12,05:31
Polystyrén a osb dosky do interiéru nepatria.Do poteru nieje nutné dávať karisieť.

Že polystyren nepaatrí do interieru to mi je jasné,

ale prečo nie OSB-dosky ???
220870
21.04.12,05:48
Pre to isté.Uvolňujú sa z nich chemické látky kacinogény.OSB je jedovatá.Ja som s tým sajrajtom obil šopu.Bola večne rozhryzená od potkanov.Za tri roky čo to tam je v OSB doskách nemám jedinú dieru.Radšej sa tý zmrdi prehrýzli cez beton.
Majky11
21.04.12,06:29
Polystyrén a osb dosky do interiéru nepatria.Do poteru nieje nutné dávať karisieť.


A teda ten betón cca 7cm schvalujete ? Alebo nie ??? pôvodná deka je betónová. resp. železobetón...
Indeed
21.04.12,06:40
A teda ten betón cca 7cm schvalujete ? Alebo nie ??? pôvodná deka je betónová. resp. železobetón...

V tom prípade , NO PROBLEM, možete dávať poter aký chcete.
Indeed
21.04.12,06:41
Ja sa pýtam len preto,že jeden moj sused si z OSB dosky urobil podlahu v byte
220870
21.04.12,06:58
Pri deke záleží hlavne od toho ,ako bola armovaná tj koľko oceľovej výstuže a ako je tam uložená.Nezáleží to od hrúbky deky.Ak to je armované podľa noriem nieje to odfláknuté tak váhu poteru to bez problémov udrží.
220870
21.04.12,07:03
To musí byť smrad že by jeden pad.Tá moja špoa je vonku na daždi a vetre a stále aj po troch rokoch tie osb smrdia chémiou.Sused si zarobil na rakovinu plúc a alergie detí.To isté platí o plávajúcich podlahách od Kronospanu(napr.v Rakúsku sú zakázané)
Majky11
21.04.12,07:36
Pri deke záleží hlavne od toho ,ako bola armovaná tj koľko oceľovej výstuže a ako je tam uložená.Nezáleží to od hrúbky deky.Ak to je armované podľa noriem nieje to odfláknuté tak váhu poteru to bez problémov udrží.

No tom asi nenájdem žiadnu zmienku... Robilo sa to pred 60 rokmi a robilo sa to na tú dobu tak ako sa robilo. Vieme že to nebolo ako dnes. No stojí a drží to.
220870
21.04.12,08:06
Popozerajte či nieje deka a múry popraskané.Ak niesú malo by to byť ok.Ak sú na deke odspodu praskliny tak by som bol opatrný.Veľmi lopatistická metóda.Jednoduchá skúška ak sa postaví do stredu miestnosti na deku 100kg chlap vyskočí a dupne na deku a deka nespadne je ok.Dynamické zaťaženie je niekoľkokrát väčšie ,ako statické.Váhu betonu musíte rátať taj že väčšina váhy je pri krajoch na múroch.Stred dosky nesie pri miestnosti 4x4 váhu betonu ,ktorý sa zmestí na plochu o rozmeroch cca 2x2 m2.
chandler
23.04.12,07:20
nie, pridat na dosku skoro 3 tony nie je v poriadku. musis zistit ako je ta doska podopreta, aka je hruba, kolko zeleza a akeho tam je - vysekat zo spodu. najjednoduchsie je zavolat si tam statika.