du.ch.
22.04.12,20:20
Dobrý deň,
Staviam rodinný dom a neviem sa rozhodnúť medzi elektrickým alebo plynovým kúrením. Vedeli by ste mi poradiť s výpočtom? Ide o dom - bungalov 1 podlažný, pôdorys 12,5 x 9 m, obvodové steny sú z Porothermu 30 cm + 12 cm polystyrén, strop trámový drevený 30 cm vaty, podlaha 10 cm polystyrén, okná trojsklo, oblasť Žilina a sme 4 členná rodina. Kotol by som chcel buď plynový kondenzačný s prietokovým ohrevom TUV a podlahové kúrenie, alebo potom el. podlahové kúrenie + el prietokový ohrev TUV. Ide mi hlavne o to, či by ma vyšlo lacnejšie kúriť elektrikou a pritom využívať tarifu zo zníženou cenou elektriky aj na ostatný chod domácnosti, alebo ma vyjde lacnejšie plynové kúrenie + drahšia el. energia na ostatný chod domácnosti, takže by som potreboval vypočítať komplet mesačné náklady na chod domácnosti za predpokladu plyn + elektrika, alebo čisto len el. pripojenie
Ďakujem
day
22.04.12,18:40
ked mate velmi nizke tepelne straty oplati sa aj elektrika, ale podla zlozenia nebudete mat, pripadne ked mate problem dotiahnut plyn, hladajte prispevky od TomasHC, on kuri elektrikou
TomasHC
22.04.12,20:04
Zdravím, NT v dvojtarife nie je nejako zásadne výhodnejšia oproti jednotarifu, takže výhodnosť sa nekoná, oni to majú dobre prepočítané... Pri lepšie zateplenom dome (váš prípad) je to akurát tak blbo, že je takmer jedno či si dáte dvojtarif+vyšší mesačný paušál alebo jednotarif+nízky paušál za hodiny. Každopádne, pri tom čo ste uviedli + moje skúsenosti - tipujem to tak na 120-130€ mesačne pri čisto elektrifikovanej domácnosti. Výhoda je že netreba komín (+povolenie na malý zdroj znečistenia), revízia kotla a komína, plynová prípojka od nedávna sa hradí v plnej výške a nie paušálna cena. No a elektrokotol je lacnejší, lepšie sa reguluje, menšie riziko (výbuch, únik). A ako bonus, keď vidím čo sa deje s plynom (tranzit mimo SR, nákup zo západu...), tak začínam byť spokojný, že kúrim elektrinou.
zelenydom
24.04.12,05:54
Zdravím, NT v dvojtarife nie je nejako zásadne výhodnejšia oproti jednotarifu, takže výhodnosť sa nekoná, oni to majú dobre prepočítané... Pri lepšie zateplenom dome (váš prípad) je to akurát tak blbo, že je takmer jedno či si dáte dvojtarif+vyšší mesačný paušál alebo jednotarif+nízky paušál za hodiny. Každopádne, pri tom čo ste uviedli + moje skúsenosti - tipujem to tak na 120-130€ mesačne pri čisto elektrifikovanej domácnosti. Výhoda je že netreba komín (+povolenie na malý zdroj znečistenia), revízia kotla a komína, plynová prípojka od nedávna sa hradí v plnej výške a nie paušálna cena. No a elektrokotol je lacnejší, lepšie sa reguluje, menšie riziko (výbuch, únik). A ako bonus, keď vidím čo sa deje s plynom (tranzit mimo SR, nákup zo západu...), tak začínam byť spokojný, že kúrim elektrinou.
Kedze mate skusenost z prvej ruky s elektrickym kurenim, chceli by sme sa opytat ohladne naseho domceka, co by ste poradili. Je to estet z prodomu, stavany z ytong lamda, okna trojkslo. Sme viac menej rozhodnuti za elektrinu, aj kvoli dovodom ktore uvadzate vyssie. Neviem este ake info potrebujete, ale cisto nas zaujima Vas nazor.
TomasHC
24.04.12,08:16
Kedze mate skusenost z prvej ruky s elektrickym kurenim, chceli by sme sa opytat ohladne naseho domceka, co by ste poradili. Je to estet z prodomu, stavany z ytong lamda, okna trojkslo. Sme viac menej rozhodnuti za elektrinu, aj kvoli dovodom ktore uvadzate vyssie. Neviem este ake info potrebujete, ale cisto nas zaujima Vas nazor.

Kde je nejaká otázka? ;)
zelenydom
24.04.12,08:27
xi-xi...sorry.
takze otazka je, ci by ste do takeho domu dali elektricke podlahove kurenie. Budeme tam mat aj krb, ale nebude ohrievat ziadnu vodu.
Edo1
24.04.12,10:01
Vašom mieste by som si dal straty vypočítať. Ja som to spravil tak, že som si našiel firmu, čo robí energet. certifikáty a dohodol som sa, že teraz mi spravia predb. prepočet strát s tým, že po dokončení od nich zoberiem celý energet. certifikát- bude to treba ku kolaudácii.
My sme postavili 147m2 zast., 118 užit. plocha bung- steny ytong p2-400 30cm+ 20cm FKDS nobasil, strop 58cm MPN nobasil, podlaha austroterm 200S25cm, rekuperačné vetranie.
Výpočtové tep. straty vyšli na 4.2kW.
Neviem či máte alebo zvažujete rekuper. vetranie. AK nie zvýši sa strata na cca 6.5kW
Momentálne ešte ale nebývame, ale od novembra sa kúri, cca na 12st, + od februára na 2st., zatial sme minuli 5000kW/hod elektrity, ael nie je dokonč. fasáda. Podlaha a strop a rekuper. je dokonč.
Čize si odhadnite. E
zelenydom
24.04.12,10:03
vdaka.
TomasHC
24.04.12,13:26
xi-xi...sorry.
takze otazka je, ci by ste do takeho domu dali elektricke podlahove kurenie. Budeme tam mat aj krb, ale nebude ohrievat ziadnu vodu.

Skúste dať info ako zadávateľ tejto témy, potom sa môžeme o niečom baviť. To že máte krb neznamená že s ním budete aj kúriť. Koľko kW, ako často... atď. Zatiaľ sa nedá dať žiadna odpoveď.
TomasHC
24.04.12,13:31
My sme postavili 147m2 zast., 118 užit. plocha bung- steny ytong p2-400 30cm+ 20cm FKDS nobasil, strop 58cm MPN nobasil, podlaha austroterm 200S25cm, rekuperačné vetranie.
Výpočtové tep. straty vyšli na 4.2kW. Neviem či máte alebo zvažujete rekuper. vetranie. AK nie zvýši sa strata na cca 6.5kW

4.2 kW pri takom zateplení?!?!? A to pri akej vonkajšej teplote? -70°C? Ja mám stratu 4,2kW pri -15°C a 177m2 a nepomerne horšom zateplení (Ytong 250+12cm EPS, 24cm vata na strope, 9cm EPS pod poterom a bežné dvojsklá). Soudruzi z NDR nekde urobili chybu! A čo má rekuperácia so stratami...? Hlavne teda so statickým výpočtom.

PS: ak ten čo vypočítal straty je zároveň aj dodávateľ rekuperácie, tak to dáva zmysel :D
marko182
24.04.12,15:05
4.2 kW pri takom zateplení?!?!? A to pri akej vonkajšej teplote? -70°C? Ja mám stratu 4,2kW pri -15°C a 177m2 a nepomerne horšom zateplení (Ytong 250+12cm EPS, 24cm vata na strope, 9cm EPS pod poterom a bežné dvojsklá). Soudruzi z NDR nekde urobili chybu! A čo má rekuperácia so stratami...? Hlavne teda so statickým výpočtom.

PS: ak ten čo vypočítal straty je zároveň aj dodávateľ rekuperácie, tak to dáva zmysel :D

Tomas,
malo udajov na aspon nejaky hruby prepocet, ale len odhadom "by ocko" sa mi zda ta tvoja strata pri danej skladbe konstrukcie prinizka.
TomasHC
24.04.12,15:48
Tomas,
malo udajov na aspon nejaky hruby prepocet, ale len odhadom "by ocko" sa mi zda ta tvoja strata pri danej skladbe konstrukcie prinizka.

Počítal som to v aplikácii na TZB (http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210), realita to potvrdila s presnosťou na pár percent, takže sa s tým treba zmieriť :) Uznaj ale, že to na čo som reagoval je ozaj prehnané.
marko182
24.04.12,16:04
Počítal som to v aplikácii na TZB (http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210), realita to potvrdila s presnosťou na pár percent, takže sa s tým treba zmieriť :) Uznaj ale, že to na čo som reagoval je ozaj prehnané.

Tak potom nie je o com. V tomto pripade som rad, ze moj odhad sklamal :D

Inak suhlas, tie odhadovane straty u Eda sa mi zdaju velmi prehnane.
Edo1
24.04.12,19:24
Je to štandardný výpočet pri realizácii energetického certifikátu. Mne to robil nezávislý človek, nič mi nedodával a mám to celkovo 3x prepočítané. Ale ten výpočet štandardne zahrňa cca 30% kúrenársku rezervu- na čo sa dimenzuje kúrenie.
Rekuperácia má so stratami celkom dosť, lebo oknami sa stratí celkom dosť tepla pri vetraní. E
ps. ak to bude lepšie ja budem len rád. Osobne som sa porovnával s Miro M- má podobnú skladbu domu, a on má statu 3.5kW ak si dobre pamätám.
marko182
24.04.12,19:35
Neviem, ja mam len vlastne vypocty a ich spravnost si zatial nemam ako overit, ale moja tepelna strata bez vetrania je cca. 4,7kW pri -15 a to mam vacsiu podlahovu plochu a o min. 30% slabsiu izolaciu.

Ale nech uz vypocet hovori co chce, drzim palce, aby boli realne straty podstatne nizsie ;)
Edo1
24.04.12,19:40
Ono veľa tu zohráva vo výpočte faktor tvaru- lebo je to bungalov.
Keby to bol poschoďák, výpočet je lepší.:)
TomasHC
25.04.12,07:02
Sedliackym rozumom vzaté - ak mám elektrokotol ktorý ukazuje priamo výkon v kW, a vonku je celý deň -15°C, kotol je denne vypnutý 4x po 1 hodine (VT), zvyšok dňa si prdká na 5kW, tak to sedí, nie?
TomasHC
25.04.12,07:04
Ad rekuperácia - samozrejme, ale vo výpočte sa snáď štandartne rekuperácia nezohľadňuje...