Ing. Eddy
22.04.12,22:52
Dobrý večer

Mám taký problem
Vlastním starší rodinný domček v jednej dedinke na východnom slovensku a pred týždňom som sa pustil do zo začiatku menšej rekonštrukcie domčeku. Zdanlivo z menšej rekonštrukcie sa stala rekonštrukcia rozsiahlejšia a došlo k rekonštrukcii všetkých stropov a to zníženie a zateplenie stropu, nové vystierkované steny a v jednej izbe aj k výmene starej drevenej podlahy a prístavbu kúpeľne a wc. Totižto čo by to bolo za rekonštrukciu keby v domčeku ktorý ma cca 72 rokov sa nevymenila aj elektroinštalácia pretože tie doba je pokročila a el. rozvody už niesú dostatočne dimenzované.
Takže vec je taká:
Po celom domčeku sú natiahnute nové el. rozvody a nastáva menší problem s ktorým sa chcem poradiť.
Dostal som sa aj k staremu elektromeru ku ktorému som samozrejme natiahol el. vedenie na pripojenie novej elktrickej siete ktorá je v dome natiahnutá. Totižto elektromer mam osadený v starej momentálne dezolátnej drevenej krabici v môre pri vchodových dverách. Tento týždeň v pondelok prišiel papier z elekrárni že nam prídu meniť elektromer kedže už bol 16 rokov a tak trebalo nový. Samozrejme všetko hradili elektrárne. Samotný problem je v tom že z tej dezolátnej drevenej krabici v ktorej sú všetky "čreva" starej elektroinštalácie natiahnuté by som chcel vymeniť. Tj. vybrať elektromer, starý istič ktorý samozrejme nahradím novým, vybraním starých poistiek ešte keramických a osadiť novú drevenú skrinku a natiahnúť do nej len nové rozvody aby v tom bol poriadok a nemiešala sa stará kabeláž s novou. Problém nieje ani tak v blombe lebo zablombovať a odblombovať nieje problem elektrárne prídu spraviť. Len sa chcem opýtať či môže byť drevená krabica v stene a nie kovová. Totižto nechcem tam napchať veľkú kovovú krabicu ktorá by mi tam akurát špatila. Neviete mali by s tým elektrárne nejaký problém že by mi nechceli potom elektromer osadiť do novej krabice ktorá by bola z dreva a nie z kovu? Pôjdem sa poinformovať aj na elektrárne s týmto mojim problémom ale chcel by som sa najprv poradiť s Vami.
Vopred vďaka za rady :-)
Martin1310
22.04.12,21:33
No v elektrarnach budú nadšený z tvojej drevennej skrinky.Nie toto ti nepovolia.A najhoršie je že budú chcieť aby si dal skrinku na hranicu pozemku teda na ulicu.Pokial nebudeš chcieť nič meniť tak ti tam tuto pôvodnú skrinku nechajú kolko len chceš ale ak chceš čokolvek zmeniť tak skrinka musí ísť von na ulicu.Popisovať čo to všetko obnáša ti nebudem je to kopec byrokracie a penazí.
Aj ja som robil skoro to isté ako ty len som potreboval hodiny zasekať trochu do steny aby netrčali a tiež napojiť novú inštalaciu.Poradím ti toto--najdi toho,čo má blombovacie kliešte,popíš mu situaciu a s nim sa porad ako to čo najbezbolestnejšie spraviť.
Inak tie krabice sa dnes robia z umelej hmoty ako skoro všetko.
Indeed
23.04.12,03:57
Tak ako píše prispievateľ predomnou,

zmena vlastníka nehnuteľnosti so sebou obnáša aj nahlásenie nového odberateľa elektriny na tomto odbernom mieste,

Rozvodný závod nepovolí tuto zmenu pokiaľ nebude meranie elektriny /elektromer/ umiestnené na verejne prístupnom mieste.


Obnáša to v prvom rade PROJEKT , ktorý musí urobiť certifikovaný elektro-projektant, ďalej schvaľovanie na RZ, čo niekedy nie je jednoduche, a samozrejme realizácia novej el.pripojky odbornou firmou.

Teda ak sa dostaneš pod 2000 eur tak to bude uspech,hlavne ak je väčšia vzdialenosť domu od ulice.

V SS Ti posielam kontakt na elektroprojektanta, čo je oprávnený aj realizovať el.práce a dá sa s ním dohodnuť.
Ing. Eddy
23.04.12,16:24
Vďaka za rady

Niečo také som aj očakával ale problém sa mi už podarilo vyriešiť. Mám revízneho technika oprávneného blombovať elektromeri takže mi to spraví aby to bolo pre mňa aj preňho výhodné.

Aj tak Vďaka :)