Citroon22
23.04.12,13:54
Som chalan pochádzajúci z dediny a veľmi chcem vrátiť sa žiť na dedinu, vidiek, farmu...Problém je že som zaseknutý kvôli práci v BA už 7 rokov a život tu ma deprimuje, zhon, stres, workoholizmus,všade autá ktoré vás zrážajú už aj na chodníkoch, skoro žiadni normálni kamoši na inteligentnejšie trávenie voľného času o babách ani nehovoriac, všetci sa len flákať po nák. centrách a chľastať, proste nič pre mna.:) Môžem kašlat na dobre platený manažersky post ked ma takýto život nebaví.Chcem žiť v pokojnom dedinskom či vidieckom prostredí, starať sa o zvieratká, rastliny, byť obklopený prírodou, horami a prostými ľuďmi proste chem mat vidiecky život aj ked to mnohým príde ako blbosť...S hľadaním práce na strednom sk som zatial neuspel a asi sa mi to tak skoro ani nepodari a to som fakt ochotny robit skoro hocičo len nech mám na základné živobytie ...Viem že mi sotva niekto v tomto poradí ale ak by niekoho napadlo, ako sa môžem v tomto mojom sne posunúť dalej alebo ak viete aj o niečom konkrétnom tak napíšte kľudne..:)
Ingrid Ondruskova
23.04.12,14:54
šťastný chlapec...fakt Ti závidím...takto sa odosobniť...držím palce...
gymka
23.04.12,18:00
všetko závisí od financií, či niečo máš, koľko si do toho ochotný investovať. ja som z oravy, sú tu na predaj nejaké domy, chalupy, zadaj si reality,sk , potom tvrdošín, trstená, dolný kubín a uvidíš....... je to krásny sen, hlavne si za ním choď, lebo život uteká.
Janiela
23.04.12,18:04
túžim po tom istom
day
23.04.12,18:12
pekne :)
220870
23.04.12,18:19
Ty si moj človek,ani ja by som nedokázal žiť v meste (ani okresnom) v Ba už vonkoncom.Ak môžem odporučiť Moraváci sú fantastický ľudia tam hľadaj svoje šťastie.
korela
23.04.12,18:26
Zaujímavé..., áno.
buchač
23.04.12,18:36
...na inteligentnejšie trávenie voľného času
...žiť v pokojnom dedinskom či vidieckom prostredí, starať sa o rastliny , byť obklopený prírodou, horami a prostými ľuďmi proste chem mat vidiecky život aj ked to mnohým príde ako blbosť...
...v tomto mojom sne
...posunúť dalej alebo ak viete aj o niečom konkrétnom tak napíšte kľudne..:)
...mal som tri sny od určitého veku .....
Tie dva sa splnili postupom času ....

Ten tretí v roku 2010 ....kúpou chalúpky ako je opísané vyššie......

...nemenil by som za nič to ticho , žblkot potôčika pred domom , šum lesa v pozadí , ručanie jeleňov v ruji za jasných nocí , hukot vetra v komíne , húkanie sovy ....jasné hviezdy na oblohe ...podvečerné rozhovory v krčme - balady o ničom a všeličom ...ožitie na duchu , zničenie tela pri práci ...

...ach jo ...včera som došiel ( že výmena prádla a doplnenie zásob ;) ) , zajtra odchádzam nazad ...:)

...ako gymka spomenula , zadaj nejaký portál s realitami a už len vyberaj ....ja občas pozriem na
http://www.topreality.sk/?gclid=CI7hntyJ4KkCFYoJ3wodSTxmag
pavol54
23.04.12,18:39
Keď máš dosť nahrabané tak tie tvoje túžby sa dajú ľahko splniť, ja keby som sa nemusel na vidieku každý deň naháňať a mať obavy z prežitia tak by som tiež najradšej ráno vstal celý deň sa venoval svojim koníčkom z prírody trikrát denne sa kvalitne najedol večer potľapkal maminu, ale nie som Geissen.
pavol54
23.04.12,18:41
a dôchodok na účet
buchač
23.04.12,18:44
.....he tak dajako ......ale ako rýchlo príde , ešte rýchlejšie zmizne...
SzabM
23.04.12,18:56
My síce žijeme na južnom Slovensku, v meste - činžiaku, ale obaja pochádzame z dediny. Preto nám dedinský život chýba a preto každý týždeň chodíme na dedinu, kde máme chatu a veľa roboty - veľké záhrady (po rodičoch). Obaja pracujeme v meste, ale keď cez víkend vypadneme z neho, síce sa narobíme (a veľmi), ale je to fyzická práca, ktorá je protipólom našej každodennej psychickej - a preto si pri nej oddýchneme v príjemnom prostredí. V posledných týždňoch som čítala, že vláda sa snaží uľahčovať ľuďom predaj z domu, takže ak by si sa presťahoval na dedinu a baví ťa pestovanie, chovanie, mohol by si predávať priamo z domu dopestované ovocie a zeleninu, dochované zvieratá, resp. výrobky z nich. Ďalšia možnosť, že si zvolíš taký štýl života, že si necháš istú prácu v BA, kúpiš si v menšej vzdialenosti od nej chalupu a víkendy budeš tráviť tam.
niella
23.04.12,19:09
Som chalan pochádzajúci z dediny a veľmi chcem vrátiť sa žiť na dedinu, vidiek, farmu...Problém je že som zaseknutý kvôli práci v BA už 7 rokov a život tu ma deprimuje, zhon, stres, workoholizmus,všade autá ktoré vás zrážajú už aj na chodníkoch, skoro žiadni normálni kamoši na inteligentnejšie trávenie voľného času o babách ani nehovoriac, všetci sa len flákať po nák. centrách a chľastať, proste nič pre mna.:) Môžem kašlat na dobre platený manažersky post ked ma takýto život nebaví.Chcem žiť v pokojnom dedinskom či vidieckom prostredí, starať sa o zvieratká, rastliny, byť obklopený prírodou, horami a prostými ľuďmi proste chem mat vidiecky život aj ked to mnohým príde ako blbosť...S hľadaním práce na strednom sk som zatial neuspel a asi sa mi to tak skoro ani nepodari a to som fakt ochotny robit skoro hocičo len nech mám na základné živobytie ...Viem že mi sotva niekto v tomto poradí ale ak by niekoho napadlo, ako sa môžem v tomto mojom sne posunúť dalej alebo ak viete aj o niečom konkrétnom tak napíšte kľudne..:)

Tvoje názory sú mi sympatické a určite by s tebou súhlasil aj môj syn, ktorý kvôli prírode odišiel do Nórska...miluje hory, ticho, život v harmónii s prírodou a s ľuďmi, ktorí tomu rozumejú... páči sa mu aj stredné Slovensko, ale vraj na SK je na jeho vkus ešte príliš veľa ľudí... Tak držím palce pri plnení si snov.
mattto
23.04.12,19:19
asi tu budem jediný, ktorý si myslí, že si to príliš idealizujete :) všetko má svoje pre a proti. Na vidieku budete mať iné starosti ako v meste, ale stále to budú starosti.

Na Slovensku je stále ranný kapitalizmus/hyenizmus a chalanisko ako ty bude stále za exota. Ak by si chcel takto žiť, mal by si ísť do skupiny, kde majú ľudia rovnaké hodnoty a tu tých ľudí asi ťažko nájdeš. Ak by som mal takto žiť, išiel by som k Amišom do USA a vôbec by ma nezaujímal život okolo, žiadne správy, informácie o vojnových konfliktoch atď.
hubatá
23.04.12,19:24
Chcem presne to čo ty.
korela
23.04.12,19:55
asi tu budem jediný, ktorý si myslí, že si to príliš idealizujete :) všetko má svoje pre a proti. Na vidieku budete mať iné starosti ako v meste, ale stále to budú starosti.

Na Slovensku je stále ranný kapitalizmus/hyenizmus a chalanisko ako ty bude stále za exota. Ak by si chcel takto žiť, mal by si ísť do skupiny, kde majú ľudia rovnaké hodnoty a tu tých ľudí asi ťažko nájdeš. Ak by som mal takto žiť, išiel by som k Amišom do USA a vôbec by ma nezaujímal život okolo, žiadne správy, informácie o vojnových konfliktoch atď.
V Zaježovej? (Ak by si chcel takto žiť, mal by si ísť do skupiny, kde majú ľudia rovnaké hodnoty a tu tých ľudí asi ťažko nájdeš.)
hubatá
23.04.12,20:00
Asi by som si overila na www.katasterportal.sk či nemám nejakú zabudnutú pôdu po starých rodičoch na dedine. Pozemok je najväčšia položka. Ak budem mať pozemok, zvážim svoje možnosti či dokážem si svojpomocne alebo len za pomoci priateľov postaviť nejaký nenáročný rodinný dom (chatu). Záhrada a chov zvierat ma len čiastočne uživí: potrebujem peniaze na elektriku, na dane, cukor, soľ, múku, atď. Si ženatý? Riešenie vidím v tom že jeden by musel zarobiť na tieto "svetské veci", druhý by sa však mohol plne venovať práci okolo domu. Postupom času sa pokúsiť predávať v meste na trhu zeleninu, ovocie, vajíčka....., pokúsiť sa nájsť si pravidelného odberateľa vo forme napr. mestskej alergickej rodiny. Zdokonaliť sa napr. v práci s drevom, železom, murárčine, a tak sa pokúsiť privyrobiť.....

Myslím že ak sa zoznámiš s ľuďmi a krajom zistíš či si schopný sa na dedine (samote) uživiť a a byť tam šťastný. Sám to istotne nedokážeš, časom si možno nájdeš aj manželku na dedine.
mattto
23.04.12,20:03
V Zaježovej? (Ak by si chcel takto žiť, mal by si ísť do skupiny, kde majú ľudia rovnaké hodnoty a tu tých ľudí asi ťažko nájdeš.)

áno, o nich som počul, ale nie je ich viac ako 100 ľudí. Taká malá komunita nedokáže žiť iba vo svojom svete a keď chce utiecť pred stresom a mať kľud, potreboval by veľkú sebestačnú komunitu
pavol54
23.04.12,20:05
Pri istote sa dobre sníva, češi majú na to výraz lelkuje
Indeed
24.04.12,03:19
Páči sa mi myšlienka byť mimo stresov a venovať sa tomu čo ma naozaj baví.

K tomuto cieľu možno isť jednoduchou cestou a aj zložitou cestou.
Nechať z dňa na deň mestsky život a ocitnuť sa niekde na dedine by pre nepripraveného človeka prinieslo tiež stres, hoci by ten stres vznikal z inych dovodov ako predtým.

Život ma svoje nároky a tie treba z finančneho hľadiska plniť, aj na dedine potrebuješ auto
/traktor/ potrebuješ opravovať, či renovovať,alebo rozširovať dom a hospodárstvo.

Videl som aj takých ĺudí,čo odišli z veľkých miest aj z manažerskych pozícii na dedinu,
no nie oddychovať , vždy sa venovali nejakej zmysluplnej činnosti,ktorá ich dokázala uživiť, či
dokonca prosperovať.

Všetko sa začína v hlave, ak človek zvláda život a je zo svojho hĺadiska uspešny, tak bude uspešny a spokojny kam-koĺvek pojde, to je strategia, no niekedy je potrebne aj šťastie
aby sa veci podarili a aby človek získal to po čom túži.
akeber
24.04.12,04:50
Ja žijem na dedine 41 rokov , nie je nás tu ani do 200 obyv. vidíme si takmer na dno hrncov , ale nemenila by som za nič na svete. Keď mám ísť do Blavy ( čo musím pár krát do roka ) mám s toho traumu už týždeň pred tým ako tam mám ísť. Ticho , kľud sa nedá ničím nahradiť. Ale prácu tu asi ťažko nájdeš , ak len že by si začal sám podnikať.
AdaMtiM
24.04.12,05:16
Na severe Slovenska nie je takmer žiadna práca....myslím , že to je základ prežitia aj na dedine, mať prácu, mať z čoho postaviť /kúpiť/ ten dom a mať na neustále rekonštrukcie , všetko niečo stojí, či už samotný chod domácnosti a hospodárstva /je výhodou dopestovať vlastnú zeleninu, ovocie - ale tu na severe sa v posledných rokoch veľmi nedarí pre poveternostné a iné podmienky, vychovať si vlastné mäso, atď/, to tiež stojí nemalé peniaze, ktoré je nutné mať = mať prácu a sme na začiatku príspevku. Podnikať? Tu? A v čom? Je jedno či Kysuce alebo Orava .... nula bodov ....x podnikateľov krachuje, živnostníci sú bez práce, obchodíky sa zatvárajú, ľudia nemajú peniaze - za čo kupovať produkty a služby - lebo závody prepúšťajú ....kolotoč. Veľa ľudí odchádza práve do Bratislavy za prácou , lebo tu jej niet a je to z roka na rok horšie a horšie, darmo študujeme externe VŠ, vzdelávame sa .... . Ja si myslím, že ideálne pre teba bude zostať pracovať v Bratislave a niekde v okolí si postaviť dom , kde sa môžeš vo voľnom čase realizovať .... rozhodne svoju pracovnú pozíciu neopúšťaj! Buď rád a váž si, že máš možnosť si dobre zarobiť - ostatné si môžem splniť popritom. Tu sa mnohým nám , čo žijeme na dedine len sníva o dobre platenom mieste, ktoré by nám uľahčilo náš nie ľahký /a tomu ver/ aj keď v mnohom príjemný dedinský život. Ale je to na tebe, ako sa rozhodneš, tak sa budeš mať.
rhenus
24.04.12,08:02
Bývam na dedine, mám malé hospodárstvo pri dome, traktor stroje, ale bohužiaľ takých susedov akých neželám nikomu. Môj pozemok je situovaný kolmo na ich, takže ich mám štyroch... boli starousadlíci, ja som tam postavil dom pred 7 mimi rokmi a ja neviem či mi to všetko závidia alebo čo. Ja mám hospodárstvo, oni si dláždia dvory zámkovou dlažbou, robia anglické trávniky a podobné úpravy, ale to by bolo na založenie témy o susedoch... Takže len toľko, neidealizuj si život na dedine, lebo ostatní nemusia mať pochopenie pre to čo chceš robiť a budú ti osládzať život...
pavol54
24.04.12,08:39
Dnes včera aj predvčerom fúka poriadny víchor nepršalo už asi mesiac potrebujem zavlažovať zemiaky nedá sa, potrebujem vykonať aj iné práce v agrotechnickom termíne nedá sa, Citroon ako by si to riešil? Lebo to nie je len spoza okna sa pozrieť aké by to bolo krásne pracovať na poli. burina a háved rastie aj vtedy, keď je špatné počasie, nakoniec ti to všetko burina prerastie, háveď sa premnoží a máš po úrode.
Ingrid Ondruskova
24.04.12,08:56
...môj starý známy /nevideli sme sa celú večnosť/ prevádzkuje hádam aj 15 rokov jednu chatu vysoko v horách na Malej fatre, to je jeho obživa-a je zdá sa spokojný, vždy to bol taký "horal" ....tak raz za mesiac stretávam jeho mamu, tak ma občas informuje čo a ako....lenže je aj druhá strana mince...jeho mama si povzychla, že už asi nebude babkou, lebo ktorá by už išla do hôr bývať...najbližia civilizácia tuším 10 kilometrov, a vôbec to nie je prostredie pre deti...ako chodiť do školy a škôlky???atď...lekárska starostlivosť... takže si človek musí rozmyslieť akou cestou sa dá....lebo niekedy už nie je cesta späť...tipujem, že ten známy už z tých kopcov "nezlezie" nikdy späť do civilného života....až keď bude hodne starý, chorý a nemohúci....
devil777
24.04.12,09:06
Veľa ľudí začína mať rovnaké zmýšlanie ako ty, samozrejme aj ja, lebo každodenný kolotoč v BA je o nervy. Podnikám už 10 rokov a splnenie svojho sna vidím v tom, že biznis si už nebude vyžadovať moju každodennú účasť a väčšinu týždňa prežijem na svojej chalúpke s rodinkou, piatimi sliepkami, zeleninovou záhradou a ovocným sadom. Do práce prídem 1-2 krát do týždňa a vybavím všetko potrebné. Ostatné bude na zamestnancoch. Myslím, že sa nedá zrazu od všetkého utiecť a nemať aspoň nejaký príjem. Ako už niekto vyššie napísal, vždy sa nájdu nejaké veci, ktoré treba kúpiť. Minimálne leukoplast na mozole a náboje do brokovnice. :D Ale každopádne držím palce každému, kto má takýto sen.
petermikuláš
24.04.12,09:30
super téma, konečne taká iná, oddychová. Inak o tých susedoch je to podľa mňa vždy kľúčové. Môže sa totiž stať, že miesto super, príroda krása, orly nad hlavami, ale ak za plotom bude niekto kto Ti vždy túto romantiku "zasviní" tak aj romantika z prírody už nebude taká pekná
misomiso
24.04.12,09:46
Na severe Slovenska nie je takmer žiadna práca......... Podnikať? Tu? A v čom? Je jedno či Kysuce alebo Orava .... nula bodov ....x podnikateľov krachuje, živnostníci sú bez práce, obchodíky sa zatvárajú, ľudia nemajú peniaze - za čo kupovať produkty a služby - lebo závody prepúšťajú ....kolotoč. Veľa ľudí odchádza práve do Bratislavy za prácou ,

Vidim dobre, alebo mam ist reklamovat tu laserovu operaciu oci, co mi robili v zime???

Prace na severe Slovaneka je kolko len chces a aj penazi za nu mozes mat kolko len chces. Aky uz dnes problem, ked jestvuje internet?

Predavat mozes do celeho sveta, vyrabat mozes cokolvek, a predavat to mozes do Bratislavy ale aj do Tokia a New Yorku. Mozes robit weby, mozes robit grafiku, ak hovorime o sluzbach. Neviem ci vies, ale Indovia z Indie robia uctobnikov takmer vsetkym pravnikom a lekarom v USA.

A to stalei nehovorime o typickych oboroch, ako napriklad turisticky ruch, potraviny co vyroba z dreva.

Naposledy som sa zastavil v Ivachnovej na Shell pumpe a co nevidim, zaujimava restauracia http://kozivrsok.sk/web/sk/domov maju tam svoje kozia syry, pekne balene, tak, ze by boli predajne aj v Parizi a nikto by si nic nevsimol. Kedze som bol po obede, tak som si kupil iba syry, nabuduce ich rad otestujem aj v oblasti jedla. Aka vzacna lastovicka, preco nie je u nas viac vyrobcov, ktori su schopni spravit nieco, ze co sa nemusime hanbit.

Je to take zlozite? Vyrobit syr, ktory sa to vyrabal starocia aj v ovela horsich podmienkach by dnes nemal byt problem. Precitat aspon jednu knihu o brandbuildingu a spravit okolo toho pribeh so vsetkym, co k tomu patri, aby produkt neposobil odpodzujuco by tiez nemal byt problem.

Naozaj neviem, v com je u nas na Slovensku stale problem.
petermikuláš
24.04.12,10:05
Vidim dobre, alebo mam ist reklamovat tu laserovu operaciu oci, co mi robili v zime???

Prace na severe Slovaneka je kolko len chces a aj penazi za nu mozes mat kolko len chces. Aky uz dnes problem, ked jestvuje internet?

Predavat mozes do celeho sveta, vyrabat mozes cokolvek, a predavat to mozes do Bratislavy ale aj do Tokia a New Yorku. Mozes robit weby, mozes robit grafiku, ak hovorime o sluzbach. Neviem ci vies, ale Indovia z Indie robia uctobnikov takmer vsetkym pravnikom a lekarom v USA.

A to stalei nehovorime o typickych oboroch, ako napriklad turisticky ruch, potraviny co vyroba z dreva.

Naposledy som sa zastavil v Ivachnovej na Shell pumpe a co nevidim, zaujimava restauracia http://kozivrsok.sk/web/sk/domov maju tam svoje kozia syry, pekne balene, tak, ze by boli predajne aj v Parizi a nikto by si nic nevsimol. Kedze som bol po obede, tak som si kupil iba syry, nabuduce ich rad otestujem aj v oblasti jedla. Aka vzacna lastovicka, preco nie je u nas viac vyrobcov, ktori su schopni spravit nieco, ze co sa nemusime hanbit.

Je to take zlozite? Vyrobit syr, ktory sa to vyrabal starocia aj v ovela horsich podmienkach by dnes nemal byt problem. Precitat aspon jednu knihu o brandbuildingu a spravit okolo toho pribeh so vsetkym, co k tomu patri, aby produkt neposobil odpodzujuco by tiez nemal byt problem.

Naozaj neviem, v com je u nas na Slovensku stale problem.

problém je v totálnej rigidite, strachu, úzkosti a vzájomnej závisti
korela
24.04.12,10:21
problém je v totálnej rigidite, strachu, úzkosti a vzájomnej závisti
Čo sa podpísalo pod tieto stavy? Čo je príčinou?
Ako to prekonať?
bromid
24.04.12,10:47
chalan ako pisal, ze pochadza z dediny, nenapisal, ze ci ma moznost sa vratit vlastne tam odkial pochadza? ved tam museli zit aj rodicia jeho, pribuzny, tak co je najlepsie sa vratit tam kde sa narodil? ja som sa tiez narodil na dedine a uz cez 20 rokov zijem v meste, ale vzdy mam moznost sa vratit na dedinu, kde este stale stoji dom, kde som vyrastal, zahrada, aj susedia su stale ty isty :). takze toto by bola najlepsia moznost a clovek by nesiel do neznameho prostredia
petermikuláš
24.04.12,10:50
Čo sa podpísalo pod tieto stavy? Čo je príčinou?
Ako to prekonať?

fú ha, to je dobrá otázka ale ťažká odpoveď. Sám si veľmi často kladiem. Čím to je? že si v toľkých veciach necháme "skákať po hlave"?, že necháme médiá vysielať to čo vysielajú a takto postupne decimujú inteligentnú triedu?, že máme na Slovensku 4000 jaskýň /nemám tu preklep/ a cestovný ruch taký ako máme. Toľko minerálnych prameňov a takmer žiadne využitie. Toľko prírodných bohatstiev a takmer žiadne využitie. Toľko šikovných ľudí a plejádu nezamestnaných. Také super výrobky ako písal mimoso a nevieme ich predať. Takú neúctu jeden voči druhému a takú závisť voči sebe a aj nenávisť voči tomu komu sa v podnikaní čo i len trocha darí. Neviem je to kultúrne podmieňované /neustálym "podrobovaním" Slovanov? Prečo tak lipneme na niektorých tradíciach a niektoré dokážeme hneď zajtra poslať na smetisko dejín? Prečo sa k sebe správame tak ako sa správame? Napadá mi jeden príklad z nedávneho strašného zemetrasenia z Japonska. Všetci si na to isto spomíname boli toho plné správy. Katastrofa jak fras, Kopa ľudí prišla o život, o svojich blízkych o strechu nad hlavou o majetok. A videli ste obrázky, videá ako japonci čakali pekne v radoch disciplinovane za sebou dva dni na liter benzínu či kúsok chleba. Ako je to možné? No v tomto prípade viem minimálne o dvoch faktoroch, ktoré sa na tom podielali: 1. Japonci sú od malička od škôlky výrazne vychovávaní a vedení k vzájomnej úcte jedného voči druhému /je ich veľa na malom území a uvedomujú si to, že je potrebné si medzi sebou vychádzať.
2. Japonci sú od malička a to znova od škôlky vedení k sebadisciplíne, ovládaniu svojich emócií a emocionality a teda rôzne náhle afekty, emocionálne výbuchy a pod. znamenajú nedokonalého jedinca
Alebo náboženstvo: Na slovensku sa pri sšítaní ľudu hlási stále skoro 80% ku kresťanskému náboženstvu. Hovoríme o sebe často hrdo akí sme katolíci. Pritom ak niekto totálne zdehonestuje osobu Krista mlčíme a ticho na to hľadíme a nič nerobíme. Spomeňme si ako dopadol ten autor ktorí nakreslil karikatúru Mohameda s granátom na hlave. 24 hodín denne ho strážia dve čaty ochranky , jeho a celý jeho dom nonstop pretože urazil moslimov a tí ho chcú v kuse za to zabiť. Myslím, že pokoj už nenájde do smrti. Dva extrémy jednej stupnice. Samozrejme považujem oba extrémy za choré. Občas čítam reakcie na internete ako reagujú a čo píšu na margo reality šou Farma 2. Takmer všetci píšu aké je to hnusné, perverzné a pod. ale urobil nejaký reálny podnet napr. na Radu pre rozhlasové e televízne vysielanie.? Všetkým vadí, že sa tam baba vyzliekla pre 22:00 hod. Ale zostaneme pri nadávaní pri svojich počítačoch.
misomiso
24.04.12,11:49
Ano, toto vsetko, co pise petermikulas je bohuzial pravda. Ale ja by som to nevidel tak cierno, pretoze mnohe z toho plati (aj ked nie vzdy v rovnakej miere) aj pre ine krajiny, alebo inak povedane pre ludstvo ako take.

Stastie a sloboda jednotlivca spociva v tom, ze ja zijem svoj vlastny zivot, ja sa dennodenne za seba rozhodujem, aku TV poveram, albo ci vobec TV pozeram, ja sa rohodujem co citam (preto som ja osobne Novy Cas kupil v zivote raz, po prvy a zaroven aj posledny), ja sa rozhodujem ci si budem kupovat losy a cakat na vyhru (ako dnes pani na poste predo mnou - "stryri prasata si prosim" - myslela 4x "Prasa v zite"... alebo sa sam pricinim o to, aby som sa mal lepsie. Zacnem sa ucit po anglicky, studovat odbornu literaturu, vyhladavat prilezitosti...

A samozrejme v osobnom zivote uz ani nehovorim, predsa ma nikto neprinuti pozerat Farmu a nikto mi nezakaze prechadzky v prirode alebo sachove partie.

Jedina vynimka z tych sanci na podnikanie je snad turisticky ruch. Preto som aj pisal, ze v tom by som u nas nikdy nepodnikal. Mozes kupit tu nakraksiu drevenicu v horach a prerobit ju na unikatny penzion, ale nemozes napriklad vyasfaltovat cestu z Nemecka az na stredne Slovensko ci zrekonstruovat budovu stanice v Bratislave (to je jedno, ci vlakovu alebo autobusovu) aby sa tam navsevnici nepogrcali.

Kto co len trocha pozna Nemcov (ale aj Rakusanov), a vie ako miluju a neustale puliruju svojich milackov - auta, tak dobre vie, ze typicky Nemec pride na Slovensko maxilamle raz - prvy a posledny, pretoze keby aj dostal akekolvek sluzby, tak tych 40 EUR, ktore denne usetri na ubytovani ci strave mu za to nicenie auta po nasich cestach nestoji. Z celej dovolenky mu ostane v hlave iba to, ako trpel pri prejazde kazdej diery na ceste. Nehovoriac uz o nejakych kradeziach.

Ale aj v gastronomii maju podnikatelia stale siroke moznosti. Napriklad ja takmer kazdy tyzden krizujem cele Slovensko napriec, a restauracie si vyberam nie lem podla kvality stravy, ale aj podla toho, ci mi majitel umozni vyhlad na zaparkovane auto (pretoze v nom zvyknem nechavat rozne veci). To je jedno, ci priamo, alebo cez kamery. Mnohych to netrapi, na plazme pod plafonom radsej pustia nejake videoklipy, ktore ludom kazia pohodu pri jedle, ako obraz z parkoviska. Preto mam na celej trase vyhliadnute iba dve restiky a ostatni maju smolu.


Otazka je, ako sa na to pozrieme, ci je smola, ze u nas takmer nic nefunguje, alebo stastie. Ja vravim, ze stastie, pretoze nech sa chytite cohokolvek, mate velku sancu, konkurencia je mizerna. Ak by u nas vsetko dobre fungovalo, napriklad ako vo Svajciarsku, tak by nebolo lahke otvorit akykolvek novy biznis. U nas je stale este taka situacia ako pri osidlovani Ameriky - ze vykolikujem si a mam. Obrabam, zarabam.

Ak mam pouzit konkretny priklad - tak prave to negativum, ze sa u nas masivne kradne a ze policia kryje skor zlocincov + lenivost vacsiny majitelov restauracii zabezpeci tym zopar podnikatelom, ktori poskytnu takuto extra sluzbicku svojim hostom (nestoji to vela) lojalitu takych zakaznikov, ako som ja - napriklad. Takze tesme sa, ze u nas (este) vela veci nefunguje.
niella
24.04.12,12:21
asi tu budem jediný, ktorý si myslí, že si to príliš idealizujete :) všetko má svoje pre a proti. Na vidieku budete mať iné starosti ako v meste, ale stále to budú starosti.

Na Slovensku je stále ranný kapitalizmus/hyenizmus a chalanisko ako ty bude stále za exota. Ak by si chcel takto žiť, mal by si ísť do skupiny, kde majú ľudia rovnaké hodnoty a tu tých ľudí asi ťažko nájdeš. Ak by som mal takto žiť, išiel by som k Amišom do USA a vôbec by ma nezaujímal život okolo, žiadne správy, informácie o vojnových konfliktoch atď.

Prečo, preboha, práve tam ???:confused:
Indeed
24.04.12,12:39
miso-miso tu predostrel veĺmi komplexný pohľad z mnohými hľadiskami na podnikanie a cestovný ruch.

Ja by som pripojil trošku jedno stanovisko , či odpoved k tomuto stavu v akom je na Slovensku podnikanie.

Myslím,že slovo podnikanie sa stalo synonymom rýchleho zbohatnutia, podmieneného členstvom v určitej uzavretej lobbistickej skupine.

Teda je zdegenerovaný názor na to čo je podnikanie.

Ked k tomu pripíšeme množstvo byrokratických pravidiel pri rozbehnutí podnikania, otvorení prevádzky, tak sa nečudujme, že podnikanie je na Slovensku vnímané, tak ako je vnímané, teda negatívne u veľkej väčšiny obyvateľstva.

A teda je jasné , že bežný človek je veľmi málo motivovaný aby sa púšťal do nejakého podnikania.

A ešte jedna vec.

Nechcem podceńovať slovenského občana, ja viem ,že aj ľudia ktorí denno-denne chodia do
nejakého zamestnania, maju spustu podnikateĺských nápadov , len im na ich realizáciu chýba základ , to znamená kapital a priestory.
BXLmiami
24.04.12,12:46
Prečo, preboha, práve tam ???:confused:
Pretože tam je tá pravá komunita ľudí spatých s prírodou a žijucich bez civilizácie.
Indeed
24.04.12,12:52
mne nevadi,že sa ta baba vyzliekla...
vulxy
24.04.12,13:46
pekne sa tato tema zvrhla.....zacalo to tuzbou po bezstresovom zivote na vidieku a uz sa tu radite ako rozbehnut biznis na dedine.
misomiso
24.04.12,14:11
pekne sa tato tema zvrhla.....zacalo to tuzbou po bezstresovom zivote na vidieku a uz sa tu radite ako rozbehnut biznis na dedine.

Ale ved o tom ta tema je. Chlapik si stazuje, ze by aj odisiel na stredne Slovensko, ale ze tam vraj nie je ziadna praca... Ja tvrdim, ze je jej tam viac ako v Bratislave, ktora je uz preplnena.

Odist nie je problem, aj vlaky chodia aj autom sa da. Kupit dom dnes tiez nie je ziaden problem, ak by som chcel, este dnes mozem byvat, a to uz je teraz 17:10. Lenze aj zit z niecoho treba a preto je tato tema o robote.
hubatá
24.04.12,14:14
Chápem že problémy môže narobiť počasie a nedostatok zrážok. Ale nechápem prečo ti robí problém burina a háveď. Prečo by mi mala burina prerásť všetko? Mandelinky som striasala ručne ak máš na mysli túto háveď......
misomiso
24.04.12,14:28
Apropos - idylicky zivot na dedine. Otec mi vzdy vravel, ze mam zvazit, ci nie je lepsie na vsetko sa vykaslat a odstahovat sa na stredne Slovensko, vraj by som si usetril stresy a pod. Navyse v tom regione, ktory spominal mala vzdy koruna 4 - 5 x vacsiu cenu (aspon v sluzbach, samozrejme ze nie v Lidli ani na pumpe), co u nas, Bratislavcanov vyvolavalo klamlivu iluziu, ze je tam lacno a dobre sa tam zije. Mame dobrych znamych, rodina na strednom Slovensku, otec mi ich daval za vzor, ako si spokojne ziju.

Je fakt, ze cela rodina bola naucena tvrdo pracovat, no otec je navyse aj poctivec, ktory tyzden nespava, ked dostane nejaku obsielku zo Zivnostenskeho uradu - napriklad. Mali vzdy velmi tazky zivot, nie vsetky deti mali zdrave, nebudem to tu rozvadzat, ale skratka vysledkom je, ze otec je uz po operacii srdca a matka spachala samovrazdu. Velmi smutne, su to pribehy ako z povinneho citania, z 19 storocia.

Teda pre nas Bratislavcanov na prvy pohlad "no stress" idylka, zvazanie sena a take tie idylicke prace, nedela iba v obleku a do kostola, ziadne prace, no realita je taka, ze 6 dni do tyzdna tvrda drina 16 hodin denne a k tomu neustaly strach, ci rodina prezije.

Takze ak chce niekto na vidiek kvoli idylke, tak tam musi mat zabezpeceny biznis, ktory ho zivi. V opacnom pripade je tazko povedat, ci lepsie hladovat na dedine alebo v meste.
hubatá
24.04.12,14:54
Myslím že veľkou brzdou v podnikaní na dedine sú nevysporiadané vzťahy k pôde, ROEP podľa mňa narobila viac zla ako dobra, v podstate dediny zostali rozkúskované tak ako boli aj predtým, pomohlo to jedine tým čo vlastnili veľké pozemky a o tie majú záujem aj s.r.o. na prenájom alebo na predaj. Čo keď má každý zopár hektárov pôdy ale rozdrobených na 5 árové parcely s 3-5 vlastníkmi? To nikomu sa neoplatí ani traktor kúpiť. Na pozemkové úpravy nie sú peniaze, nečistené potoky vysychajú, malé pozemky sú zaburinené, neupravené, hyzdia dediny.

Pritom by možno stačilo aj v rámci katastra nehnuteľností urobiť takú malú pozemkovú burzu: ja dám tebe roľu na Dolnom konci, ty dáš mne roľu na Hornom konci, t.j. vymeniť kus za kus. A každý budeme mať už nie 5 árov, ale 10 árov, oslovíme ďalšieho suseda, ktorý je však z vedľajšej dediny, ale pritom tiež má na Dolnom konci a na Hornom konci kúsok zeme. Ale jemu by sa hodilo sceliť pozemok v úplne inej dedine. Podľa teraz zakreslených pozemkov na www.katasterportal.sk sa veľmi zle orientuje: sú tam síce uvedené čísla parciel, LV, ale nie sú uvedené lokality v ktorej sa pozemok nachádza napr. "Horný koniec". Takže na Hornom konci ak mi babka za života roľu neukázala "aha tuto je" ju podľa katastra nenájdem. Chýba označenie miestnej zaužívanej lokality. A za každý kúsok role brať dovolenku, cestovať v úradný deň na obecný úrad a kuknúť sa na mapu kde je mojich 5 árov role predsa nie je možné. A ešte pohľadať vhodného človeka s ktorým by som si mohla vymeniť susediace parcely.

Ak by boli nechali zopár rokov pozemky tak ako boli na starých mapách, nerozorávali ich iným smerom takže teraz na pôvodnej 5 á parcele mám 10 užívateľov, ľudia by si podľa LV sami našli vlastníkov a urobili výmeny. Ale v rámci ROEP dostalo len zopár ľudí v dedine "náhradné pozemky" ktoré už samozrejme nepustia a ostatní nemajú šancu so svojou pôdou slobodne nakladať: vymeniť ju, predať, obrábať lebo k nej nemajú prístup, podľa mapy na katasterportáli ju nenájdu.
jahoszmsk
24.04.12,15:09
bývam 10km od KE, pracujem v KE, a myslím si, že sa dá pekne skombinovať cez deň stres v meste a popoludnie a víkendy na "dzedzine".
ale je to o tom, že prídem z práce a nedá sa ísť niekam peši do reštiky na večeru alebo presedieť celý večer v bare, nakoľko tu nič také nie je, len klasická krčma, a aj ak je pri dome záhrada, stále sa na nej nejaká robota nájde. ale je to asi akási daň za pohodu... býval som 10 rokov v paneláku, čiže to viem porovnať.
a keby ste vedeli, koľko ľudí odkupuje rodinné domy tesne za hranicou v H , keďže domy sú tam o polovicu lacnejšie ako u nás, a je to iba cca 10km ďalej. za chvíľu to tu bude ako v Rajke.
misomiso
24.04.12,15:21
Myslím že veľkou brzdou v podnikaní na dedine sú nevysporiadané vzťahy k pôde, ROEP podľa mňa narobila viac zla ako dobra, v podstate dediny zostali rozkúskované tak ako boli aj predtým, pomohlo to jedine tým čo vlastnili veľké pozemky a o tie majú záujem aj s.r.o. na prenájom alebo na predaj. Čo keď má každý zopár hektárov pôdy ale rozdrobených na 5 árové parcely s 3-5 vlastníkmi? To nikomu sa neoplatí ani traktor kúpiť. Na pozemkové úpravy nie sú peniaze, nečistené potoky vysychajú, malé pozemky sú zaburinené, neupravené, hyzdia dediny.

Pritom by možno stačilo aj v rámci katastra nehnuteľností urobiť takú malú pozemkovú burzu: ja dám tebe roľu na Dolnom konci, ty dáš mne roľu na Hornom konci, t.j. vymeniť kus za kus. A každý budeme mať už nie 5 árov, ale 10 árov, oslovíme ďalšieho suseda, ktorý je však z vedľajšej dediny, ale pritom tiež má na Dolnom konci a na Hornom konci kúsok zeme. Ale jemu by sa hodilo sceliť pozemok v úplne inej dedine. Podľa teraz zakreslených pozemkov na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) sa veľmi zle orientuje: sú tam síce uvedené čísla parciel, LV, ale nie sú uvedené lokality v ktorej sa pozemok nachádza napr. "Horný koniec". Takže na Hornom konci ak mi babka za života roľu neukázala "aha tuto je" ju podľa katastra nenájdem. Chýba označenie miestnej zaužívanej lokality. A za každý kúsok role brať dovolenku, cestovať v úradný deň na obecný úrad a kuknúť sa na mapu kde je mojich 5 árov role predsa nie je možné. A ešte pohľadať vhodného človeka s ktorým by som si mohla vymeniť susediace parcely.

Ak by boli nechali zopár rokov pozemky tak ako boli na starých mapách, nerozorávali ich iným smerom takže teraz na pôvodnej 5 á parcele mám 10 užívateľov, ľudia by si podľa LV sami našli vlastníkov a urobili výmeny. Ale v rámci ROEP dostalo len zopár ľudí v dedine "náhradné pozemky" ktoré už samozrejme nepustia a ostatní nemajú šancu so svojou pôdou slobodne nakladať: vymeniť ju, predať, obrábať lebo k nej nemajú prístup, podľa mapy na katasterportáli ju nenájdu.

Ano mas pravdu. Ja ta vzhladom k tvojmu extremne lavicovemu zmyslaniu tymto komentarom nepotesim, ale skus sa zamysliet, kto ma na svedomi takyto totalny chaos v pozemkoch a v pode, ktory ani za 100 rokov nikto neda do poriadku. No maju to na svedomi ti, ktori maju na svedomi aj totaly chaos, zaostalost v priemysle a napokon aj z nej vyplyvajucu "divoku privatizaciu" a nasledny odpredaj fabrik zahranicnym "investorom", ktori ich nachali padnut a ludi vyhodili na dlazbu.

Teda ono to pekne znie, zoberieme vsetky fabriky a podu, stat sa bude starat a gazdovat, lenze potom, ked takyto experiment nevyjde, tak uz nie je jednoduche a ako vidno, tak ani mozne vratit to naspat do normalnych kolaji.
hubatá
24.04.12,15:42
Zle si ma pochopil misomiso:
pokiaľ ju obrábali zaoranú vo veľkých lánoch ŠM a JRD, tak bol z pôdy úžitok, na lúkach sa pásli kravy, kozy, ovce, lúky neboli zaburinené, takže mi tej pôdy, potokov a lesov nebolo ľúto, nemalo byť prečo. Teraz mi je ľúto mojich zopár hektárov, ktoré mám roztrúsené po chotári tak ako ostatní menej bohatí a nedajú sa nijako obrábať, nie je k nim prístup, nedajú sa predať ani nikomu prenajať. Dokopy mi týmto spôsobom chátra niekoľko hektárov. A myslím že takto chátra všetkým ktorí ju nemajú v celosti ale roztrúsenú. Podnikatelia si prenajmú len veľké lány, prístupné nákladiakmi, ale nedorábajú na nich potraviny: používajú ju ako sklady na chemikálie, drevo, je zamorená naftou od áut. To mi je ľúto a nie to že by na nej keby bola v celosti mohli byť nasadené za použitia traktora napr. uhorky. Pokiaľ ju mal v nájme štát, tak sa prostredníctvom ŠM veru o tú pôdu staral a platil nám pravidelne nájom, dokonca sme dostávali aj naturálie (zemiaky, ovocie, jačmeň).
misomiso
24.04.12,16:09
Zle si ma pochopil misomiso:
pokiaľ ju obrábali zaoranú vo veľkých lánoch ŠM a JRD, tak bol z pôdy úžitok, na lúkach sa pásli kravy, kozy, ovce, lúky neboli zaburinené, takže mi tej pôdy, potokov a lesov nebolo ľúto, nemalo byť prečo. Teraz mi je ľúto mojich zopár hektárov, ktoré mám roztrúsené po chotári tak ako ostatní menej bohatí a nedajú sa nijako obrábať, nie je k nim prístup, nedajú sa predať ani nikomu prenajať. Dokopy mi týmto spôsobom chátra niekoľko hektárov. A myslím že takto chátra všetkým ktorí ju nemajú v celosti ale roztrúsenú. Podnikatelia si prenajmú len veľké lány, prístupné nákladiakmi, ale nedorábajú na nich potraviny: používajú ju ako sklady na chemikálie, drevo, je zamorená naftou od áut. To mi je ľúto a nie to že by na nej keby bola v celosti mohli byť nasadené za použitia traktora napr. uhorky. Pokiaľ ju mal v nájme štát, tak sa prostredníctvom ŠM veru o tú pôdu staral a platil nám pravidelne nájom, dokonca sme dostávali aj naturálie (zemiaky, ovocie, jačmeň).

Ako sa stat staral som mal moznost vidiet na strednom Slovensku, kde mame polosamotu este z cias socializmu. Pokosil a nechal zhnit.

Nejlepsie je, ked sa o podu staraju ich skutocni vlastnici, nie stat. Presne ako v pripade tovarni a dielni. Trocha iny vztah mali k nim skutocni vlastnici, ako "stat" alebo neskor mafiani, ktori ich sprivatizovali za Meciara za korunu.

To, ze sa dnes uz nekosi neseje a neorie ma aj trocha iny dovod. Aj v Chorvatsku a v Spanielsku mas cele pobrezie posiate terasovitymi zahradami, v ktorych este rodia stare figovniky, no majitelom (a hlavne ich detom) sa uz neoplati (skor nechce) uz ani pozbierat urodu, nie to este investovat nieco do obnovy tych sadov.

Podnikaju v turizme, preco by hrdlacili v prachu hore na kopci. Prenajmat vodne skutre je zabavnejsie aj vynosnejsie. Aj u nas je to podobne. Mladi chcu robit webovych grafikov, dovazat auta z Talianska, a ti, ktori na to maju chcu studovat VS a robit manazerov. Kazdy chce robit aspon poistovacieho agenta, a nie dojicku. S tym tazko niekto nieco narobi. Ludi, so vztahom k pode je velmi malo a prave tymi nasilnymi zasahmi do spolocnosti, ktore spravili komunisti ich rapidne ubudlol.

Ak by som daval za priklad Cinu alebo Japonsko, tak by som mohol trocha zavadzat, pretoze ti vychadzaju z totalne odlisnej tradicie a kultury. Ale Rakusko nie je tak daleko, ani fyzicky, ani kulturne. Zaujimave, za v Rakusku je kazdy kusok obrobeny, a to uz aj tesne za nasimi hranicami, vedla Petrzalky. V Alpach nemusi fotograf hladat pol dna idylicky zaber do katalogu s perfektne vykosenymi svahmi, pasucimi sa stadami. Aj tie farmy a domy maju v akomsi lepsom stave a tiez tam clovek nenjde ohyzdne stavby, ktore nepasuju do krajiny. Kazdy sedialk robi to co ma, to co robili uz aj jeho stari rodicia, iba s tym rozdielom, ze sa vozi na Toyote alebo Land Roveri a orie modernym traktorom.

Aka nahoda, ze tam nikdy nespoznali socializmus...
hubatá
24.04.12,16:45
Vidíš a majú v Rakúsku socializmus, aj keď si to neuvedomujú: robia na poliach to na čo tá pôda je určená - pestujú na nej potraviny, pasú sa ovce, kozy, milky (nekosia kosačkami). Nikde som v Rakúsku nevidela že by na ornej pôde bol stavebný odpad, poletovali igelitové sáčky, stáli kontajnery s chemikáliami alebo bola zaburinená. Nevozia diaľnicami do hyperbordelov ovčí syr z Grécka, mlieko z Čiech alebo z Poľska kurence...... atď. Jedia to čo si dorobia: čerstvé, zdravé, svoje potraviny.
Je to preto, že každý m2 zemi v Rakúsku niekomu patrí a stará sa oň či už sám alebo ho dá do prenájmu. ROEP vyšiel v ústrety len veľkým podnikateľom, na malých vlastníkov sa ako obyčajne štát vykašlal. Nemôže prísť vlastník z Bratislavy aby pokosil 5 árov v Dolnej Hornej, ale v Dolnej Hornej by si od neho ten 5 árový pozemok možno niekto rád pridal k svojej susediacej záhrade či už prikúpil alebo prenajal za malý peniaz tak ako v Rakúsku a obrábal by ju tak ako v Rakúsku - traktorom. Už si zabudol že aj u nás ŠM alebo JRD neobrábali pôdu motykami, ale traktormi, kombajnami? Ako chceš aby pri takej vysokej nezamestnanosti /pretože si nedorábame potraviny) mali ľudia krásne upravené domy s bazénmi a parkoval im pred domom Land Rover. Pokiaľ mali prácu na ŠM tak mali nové domy a aj tie Škodovky im stáli pred novými domami.
ACCNT
24.04.12,16:49
Prečo, preboha, práve tam ???:confused:
no zober si hocijaku situaciu a reakciu ludi na nu. napr. clovek sa pusti do podnikania:
-pristup slovaka: zkritizuje co sa da, najde x dovodov preco sa to neda. ziadne pozitivne myslienky
-pristup amika: oceni aspon pokus....ale zase aj kriticky pohlad je niekedy dobry.



.....Ked k tomu pripíšeme množstvo byrokratických pravidiel pri rozbehnutí podnikania, otvorení prevádzky, tak sa nečudujme, že podnikanie je na Slovensku vnímané, tak ako je vnímané, teda negatívne u veľkej väčšiny obyvateľstva.
no neviem, ale v takom francuzsku alebo taliansku to je zevraj este horsie.
pavol54
24.04.12,16:56
to si môžeš dovoliť lebo ťa to neživí, strasená mandelinka vylezie a ako chceš striasť vošky na pol hektári papriky?
Indeed
24.04.12,17:59
neviem ako je to vo Fr. no viem,že v Taliansku sa platia z príjmu z podnikania nehorázne dane
niella
24.04.12,18:26
BXLmiami, to myslíš vážne? môžeš mi to vysvetliť?, lebo ja tomu nerozumiem... Amerika -pupok a páni sveta, nenažranci, so svojim pretechnizovaným štýlom života - a to má byť tá pravá komunita ľudí spätých s prírodou, žijúcich bez civilizácie?
Indeed
24.04.12,18:30
hovorilo sa o Amišoch, uzavretej komunite ,žijucich podĺa pravidiel ktoré platili 200 rokmi
misomiso
24.04.12,18:31
BXLmiami, to myslíš vážne? môžeš mi to vysvetliť?, lebo ja tomu nerozumiem... Amerika -pupok a páni sveta, nenažranci, so svojim pretechnizovaným štýlom života - a to má byť tá pravá komunita ľudí spätých s prírodou, žijúcich bez civilizácie?

Ale su tam taki exoti, taki guru, ktori ziju v lese so svojimi 40 manzelkami a obcuju este aj so svojimi dcerami, ziju vraj v totalnej zhode s prirodou a s vesmirom. Obcas sa dostanu do sprav, ked ich zatykaju.

Amerika je velka, tak najdes vsetko, aj zivot v sulade s prirodou.
Indeed
24.04.12,18:34
To su mormoni, to je ina fajta zase..
Bastian
24.04.12,18:58
Vidim dobre, alebo mam ist reklamovat tu laserovu operaciu oci, co mi robili v zime???

Prace na severe Slovaneka je kolko len chces a aj penazi za nu mozes mat kolko len chces. Aky uz dnes problem, ked jestvuje internet?

Predavat mozes do celeho sveta, vyrabat mozes cokolvek, a predavat to mozes do Bratislavy ale aj do Tokia a New Yorku. Mozes robit weby, mozes robit grafiku, ak hovorime o sluzbach. Neviem ci vies, ale Indovia z Indie robia uctobnikov takmer vsetkym pravnikom a lekarom v USA.

A to stalei nehovorime o typickych oboroch, ako napriklad turisticky ruch, potraviny co vyroba z dreva.

Naposledy som sa zastavil v Ivachnovej na Shell pumpe a co nevidim, zaujimava restauracia http://kozivrsok.sk/web/sk/domov maju tam svoje kozia syry, pekne balene, tak, ze by boli predajne aj v Parizi a nikto by si nic nevsimol. Kedze som bol po obede, tak som si kupil iba syry, nabuduce ich rad otestujem aj v oblasti jedla. Aka vzacna lastovicka, preco nie je u nas viac vyrobcov, ktori su schopni spravit nieco, ze co sa nemusime hanbit.

Je to take zlozite? Vyrobit syr, ktory sa to vyrabal starocia aj v ovela horsich podmienkach by dnes nemal byt problem. Precitat aspon jednu knihu o brandbuildingu a spravit okolo toho pribeh so vsetkym, co k tomu patri, aby produkt neposobil odpodzujuco by tiez nemal byt problem.

Naozaj neviem, v com je u nas na Slovensku stale problem.

Ľuďom chýba chuť, odvaha a schopnosť prevziať zodpovednosť za vlastný život do vlastných rúk. Drvivá väčšina Slovákov sa radšej obzerá okolo seba a hľadá dôvody na to čo a prečo nejde. A hlavne, kto každý za to môže. V tom :).
220870
24.04.12,19:05
Tak toto si si určite pozrite do konca.Možno niečo na zamyslenie.Video, ktoré by som nazval človek s veľkým Č.Užasné.

Životní příběh člověka který mohl být bohatý, úspěšný a žít život v luxusu moderního světa, místo toho odjel do Indie pomáhat druhým.

V Radžastánu, v Indii, učí v neobyčejné škole vesnické ženy a muže -- mnoho z nich negramotných -- stát se solárními inženýry, řemeslníky a lékaři v jejich vlastních vesnicích.

Škola se jmenuje Bosá univerzita a její zakladatel, Bunker Roy, vysvětluje, jak funguje.

http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/503-bunker-roy-lekce-od-boseho-hnuti
mariocka1103
24.04.12,19:29
Som tiež z Oravy, a nakoľko viem aká je momentálna situácia čo sa týka zamestnania tu u nás , tak by som ti odporúčala urobiť si popri tej vysnívanej chalúpke alebo dome nejakú menšiu farmu. A za výrobkami, ktoré by si ponúkal(syr, mäso, zelenina, ....) by sa tvoji kolegovia určite potrhali. Vieš niečo v štýle bio. A mal by si aj pokoj aj peniaze.
pavol54
24.04.12,19:59
Som tiež z Oravy, a nakoľko viem aká je momentálna situácia čo sa týka zamestnania tu u nás , tak by som ti odporúčala urobiť si popri tej vysnívanej chalúpke alebo dome nejakú menšiu farmu. A za výrobkami, ktoré by si ponúkal(syr, mäso, zelenina, ....) by sa tvoji kolegovia určite potrhali. Vieš niečo v štýle bio. A mal by si aj pokoj aj peniaze.
na skutočné bio časť populácie nemá a tá čo na to má radšej nedá pri predstave že by mohol zaplatiť za 2 dcl niečo cez 1€, niekoho obchádzajú mrákoty al na časopis ktorý vzápätí vyhodí neváha dať aj 2€, Inak vyrobiť bio znamená 5 rokov prechodného obdobia až potom ak splníš kritériá môžeš povedať že máš bio.
Martin1310
24.04.12,20:45
Ludia,nechcem vyrývať do tých čo by tak radi hospodárili na vidieku,chovali dobytok atd. Ale tam nieje problém z rolami,problém je inde,jednoducho ked ťa vyrobenie produktu stojí 1€ a ty ho musíš predať za 80 centov tak človeka rýchlo prejde chuť v tomto podnikať.A začať uplne od nuly,že kúpim pozemok,stroje atd.Takmer nemožné.
pavol54
24.04.12,21:03
a ešte ti povedia že si drahý
AdaMtiM
25.04.12,05:01
Takze ak chce niekto na vidiek kvoli idylke, tak tam musi mat zabezpeceny biznis, ktory ho zivi. V opacnom pripade je tazko povedat, ci lepsie hladovat na dedine alebo v meste.[/QUOTE]

Presne takto som to ja aj ja myslela ...
Indeed
25.04.12,05:04
Je tam aj nejaká kontrola, či sa dodržiavajú bio-postupy ? Nie že je na tovare bio a na záhony sa sype NPK , len to hučí..
misomiso
25.04.12,06:50
Ludia,nechcem vyrývať do tých čo by tak radi hospodárili na vidieku,chovali dobytok atd. Ale tam nieje problém z rolami,problém je inde,jednoducho ked ťa vyrobenie produktu stojí 1€ a ty ho musíš predať za 80 centov tak človeka rýchlo prejde chuť v tomto podnikať.A začať uplne od nuly,že kúpim pozemok,stroje atd.Takmer nemožné.

O tom tu uz boli temy... Ak budes spoliehat na Tesco, ze ti to preda, tak, ako mnohi spoliehali na BMG, ze im zhodnoti uspory - tak sa dockas iba toho, ze vyrobis za 1 a predas za 0,80. Podnikat znamena starat sa o vyrobu, marketing, predaj... Aj je tieto vsetky oblasti dodnes vo svojej firme riadim, alebo aspon kontrolujem.

Ja viem, nie je asi mozne, aby clovek, ktori doji v gumakoch aj predaval. Ale v ramci nejakej mensej rodinnej firmy to mozne je. Jedni pasu, doja, ini vyrabaju syr, balia, dalsi sa stara o marketing a predaj. Ma to jediny hacik. Nemoze dojit ten, ktory vie predavat a nemoze robit marketing ten, kto vie dojit.

Na Slovensku maju mnohi naozaj specificky vztah k marketingu, tych 40 rokov komunizmu tu zanechalo hlboku stopu. Napriklad v Kremnici, nad namestim je akysi zabudnuty, podla vsetkeho skrachovany (isiel som tade neskoro vecer, ale evidentne vyzera trvalo zavrety) obchod s cistiacimi potrebami. No ani niet divu, ze nijako neprosperoval. Maju tam totiz dodnes slogan "Vaša špina, naša radosť". Teda ktosi si zjednodusil cely marketing na to, ze kdesi letmo zachytil spravu, ze reklama by mala byt vtipna a takto to dopadlo. Ten clovek sice mozno vie drhnut podlahu, ale o predaji nevie nic... Priciny neuspechu v podnikani mozu byt naozaj rozne.
Pikoška
25.04.12,07:58
pekne sa tato tema zvrhla.....zacalo to tuzbou po bezstresovom zivote na vidieku a uz sa tu radite ako rozbehnut biznis na dedine.Pravdu máš. Život na dedine je o neustálej práci. Ale zároveň je to život oveľa slobodnejší ako v meste, bez smogu, bez stresu. Vyrastala som na dedine a na dedinu si idem vždy oddýchnuť. Ráno sa človek vystrie na nádvorí, prezrie kúsok zeleného trávnika, záhradu, koľko toho vychádza a čo teba ešte zasadiť. Nakálať zopár kúskov dreva, ak by prituhlo, navariť čaj z čerstvej púpavy a osladiť bazovým sirupom. K maslovému chlebu tanier čerstvej zeleniny, bez tlačenice na akciách v marketoch. Pri stole s čerstvo natrhanými kvetmi vo váze je nálada od rána úžasná. Lebo žiť z niečoho treba, a preto je táto téma najmä o robote, ako píše miso. O každodennej robote. Pre seba a svojich blízkych, na čerstvom vzduchu, s dostatočným pohybom. A keď treba, dopestovať, či vyrobiť aj na predaj. Ale to je už o inom. To už je o biznise. Táto téma je však viac o živote. pekná téma po dlhom čase.
petermikuláš
25.04.12,08:03
všetko je to v prvom rade len a len o nás samých, darmo sa tu rozčuľujeme o napr. nekvalitných potravinách, ktoré nám sem dovážajú - budú nám ich sem dovážať do doby lež ich my budeme kupovať. Ak by ich väčšina ľudí prestala kupovať, prestali by ich dovážať. Bolo tu spomínané, že neporovnávajme Japonsko lebo je to iná kultúra ale napr. Rakúsko. Tam si nikto nedovolí predávať všelijaké škodlivé šmejdy pretože by to nikto nekupoval a hnali by ho svinským krokom. Ale to je o našej akejsi "vyspelosti". Tým, že tieto veci sami podporujeme tak sa ich nezbavujeme. V rubrike stavba som v minulosti písal o niektorých stavebných materiáloch, ktoré majú dokázateľne škodlivé účinky na ľudské zdravie. Sú na to všade vo svete urobené seriózne vedecké štúdie. Už dobrých desať rokov o tom hovorím a aké sú reakcie ľudí. To nevadí, to nemôže byť pravda, však je to ale lacnejšie. Pokiaľ nepochopíme a nezmeníme naše myslenie /každý musí začať od seba/ tak sa nebude nič meniť ani v najbližších desaťročiach. Napr. v Nemecku je v stavebníctve napr. formaldehyd zakázaný od 1987 roku, rovnako ako isokyanády a PCP. U nás sa takmer výlučne predáva stavebný materiál najposlednejšej kvality s vysokým obsahom formaldehydu, lebo je najlacnejší. Tí, ktorí to sem vozia, vedia, že sa im to oplatí, lebo to tu predajú. A to už nehovorím o tom, že u nás podľa platnej legislatívy je povolený ešte aj v potravinárskom priemysle. Pritom vieme, že spôsobuje rakovinu. Je to len o našom povedomí a rozhodovaní sa, každého z nás deň čo deň.
buchač
25.04.12,08:48
Pravdu máš. Život na dedine je o neustálej práci. Ale zároveň je to život oveľa slobodnejší ako v meste, bez smogu, bez stresu. Vyrastala som na dedine a na dedinu si idem vždy oddýchnuť. Ráno sa človek vystrie na nádvorí, prezrie kúsok zeleného trávnika, záhradu, koľko toho vychádza a čo teba ešte zasadiť. Nakálať zopár kúskov dreva, ak by prituhlo, navariť čaj z čerstvej púpavy a osladiť bazovým sirupom. K maslovému chlebu tanier čerstvej zeleniny, bez tlačenice na akciách v marketoch. Pri stole s čerstvo natrhanými kvetmi vo váze je nálada od rána úžasná. Lebo žiť z niečoho treba, a preto je táto téma najmä o robote, ako píše miso. O každodennej robote. Pre seba a svojich blízkych, na čerstvom vzduchu, s dostatočným pohybom. A keď treba, dopestovať, či vyrobiť aj na predaj. Ale to je už o inom. To už je o biznise. Táto téma je však viac o živote. pekná téma po dlhom čase.
...mi povídej ...makám jak fretka...:---:D
...odkedy sa môžem realizovať , šak som normálne pookrial na tie moje staré kolená...:)
petermikuláš
25.04.12,09:34
Inak ešte mi napadá, je to aj o tých tradíciách a povedomí ako som písal vyššie. Prestali sme si vážiť pôdu a príliš ľahko sme zabudli a opustili myšlienku, že práve pôda je to čo nás bude živiť. Nie Brusel alebo dovoz z krajín EU. Ak bude sucho a v EU sa nič neurodí, tak nám nič nepošlú a my môžeme trávu žuť. Jedna z vecí, ktoré ma tiež trápia je to ako sme sa rýchle vzdali požiadavky vlastnej sebestačnosti. Myslím teraz poľnohospodárskej. Pritom sa stále hovorí o kríze.Pritom som presvedčený, že ak by sa výrazne pomery zhoršili, vyhrajú tí, ktorí budú schopní aspoň akej takej sebestačnosti.
pavol54
25.04.12,09:46
áno je uksup a pod
pavol54
25.04.12,10:00
áno ak si za vodou
ludmilla
25.04.12,10:25
Žijem čiastočne na dedine a aj v meste a nebudem klamať, že čím som staršia z mesta doslova utekám. Nič na svete mi nevynahradí lúku a háj za domom, kam vybehnem, keď mi je ťažko, našu maličkú záhradu a večere na terase pod hviezdnatou oblohou pri ohníku.
Máš odvážne myšlienky až ti ich závidím.
... a keď si dokážeš kladne odpovedať na otázky typu "nevadí mi keď sa občas poriadne ušpiním, musím skoro vstávať a práca okolo domu záhrady a u teba aj zvierat (máme len psa) je niekedy akoby bez konca" tak sa môžeš do toho smelo pustiť:)
Ako tu bolo vyššie spomenuté založenie farmy je hlavne pre individualistov, pretože ten, čo chce viesť farmu musí tvrdo pracovať, nemá to vôbec nič spoločné s dobrodružstvom, pretože deň na farme je tvrdý a dovolenka skoro v nedohľadne, vždy sa niekto musí postarať o zvieratá, musia sa napr. skoro ráno podojiť a potom je kolotoč celý deň. Podľa mňa sa to nedá robiť len z čistej lásky ku zvieratám, pretože zvieratá na farme sú väčšinou bezmenné a nie sú ani členmi rodiny. Ich život je založený na na dávaní úžitku - mlieko, mäso, čiže treba si vedieť reálne predstaviť ako tieto zvieratká skončia. K tomu aby sme ich mohli chovať, ošetrovať potrebujeme skúsenosti a kapitál.
Čo sa týka pestovania zeleniny a pod. nikdy nie je zaručená dobrá úroda, všetko záleží od počasia.
Čiže keď sa to zhrnie práca na farme dá veľa možností garantuje pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu, je dobrodružná a fascinujúca zároveň ale i tak je treba myslieť na to koľko fariem bojuje o prežitie, pretože produkovať bio výrobky je jedna vec a predať ich za rozumnú cenu je vec druhá.
Takýto krok potrebuje rady od ľudí, ktorí sa v tejto práci pohybujú a vedia ti rozumne zodpovedať veľa "pre a proti".
Neviem, či máš priateľku ak áno aký má názor ona? Ak nie - je podľa mňa lepšie nespojiť prácu aj s bývaním v mieste práce, pretože šance na stretnutie niekoho budú o to menšie.
buchač
25.04.12,11:01
Ludmila , Ty utekáš ???....ja tomu vravím ....že zdrhám ...
ludmilla
25.04.12,11:02
...Juraj ver, že keby sme utekali vedľa seba, predbehnem ťa :D:D:D
petermikuláš
25.04.12,13:33
No ja sa pridávam k ludmile a bucháčovi a tiež často utekám tým smerom. A presne ako to napísala ludmila - čím som starší, tým častejšie utekám. Niekde tu napísal 220870, že by nebýval v BA ani za nič. Rovnako by ste ma tam ani párom volov nedostali a keď tam občas musím chodiť - pracovne,tak keď odchádzam z BA , myslím, že by som aj ludmilu predbehol;)
buchač
25.04.12,13:52
...ja mám pod zadkom 1,9 dci turbo....neutekám , len dym a čááára....
buchač
25.04.12,14:34
......ešte také malé podpichnutie ...
...že na čo sa teším ??? :)
Nuž , viď nižšie ....sú síce staršieho dáta , ale predsa ...

Foto čučoriedok mám niekde na záložnom disku ...
Ekonomka-SR
25.04.12,18:38
hlope kúp si buď nejakú chatku na vidieku, aspon víkendy by si trávil mimo. Ale v nejakej satelitnej dedinke si kúp domček. Samozrejme neviem, aký je prievan v Tv. penazenke.
ludmilla
25.04.12,19:43
.... je to zvláštne zajtra odchádzam do Viedne a pobudnem tam do nedele, keď pôjdem naspäť to bude radosti ... viem o čom píšeš:)
ludmilla
25.04.12,19:44
... joooj na toto sa dám namotať ... aj moje srdcové záležitosti sú to ...
Martin1310
25.04.12,21:13
Mne tie satelitné dedinky pripadajú ako paneláky,akurát byty niesú nad sebou ale vedla seba ale možno sa mi to len zdá.Je to všetko geometricky usporiadané,nevidíš tam živú dušu všetci sú stále zalezený vnútri alebo tam vôbec niesu.
kukučka
25.04.12,21:23
a v minizáhrade akurát tuje, bŕŕ
niekedy sa sadili len ako stromoradie k márnici...
chandler
26.04.12,08:23
citroon a co vlastne vies robit? lebo ak nic okrem "manazovania" tak sa dokazes uzivit a prizivit len v meste.
ides na to uplne zle. chod na dva roky zit do londyna, tokia alebo new yorku. potom zacnes snivat o pokojnom dedinskom zivote v bratislave :)
misomiso
26.04.12,12:06
citroon a co vlastne vies robit? lebo ak nic okrem "manazovania" tak sa dokazes uzivit a prizivit len v meste.
ides na to uplne zle. chod na dva roky zit do londyna, tokia alebo new yorku. potom zacnes snivat o pokojnom dedinskom zivote v bratislave :)

To je samozrejme jedna z moznosti. No dnes je to uz ine, manazera mozes robit aj z Hornej Dolnej. Staci pripojenie na net. Ja by som uz dnes mohol riadit firmu odkialkolvek, jediny dovod, preco ostavam v BA je, ze chcem dopriat vzdelanie detom.
buchač
26.04.12,12:19
...dosť nepresvedčivý dôvod ...koľko mládeže dochádza a na intrákoch býva...respektíve , ak by na YALE boli prijaté , tak by si sa do New Haven presťahoval ???... :-)
Pikoška
27.04.12,08:35
...mi povídej ...makám jak fretka...:---:D
...odkedy sa môžem realizovať , šak som normálne pookrial na tie moje staré kolená...:)A o tom to je, Jurko. Na slnečnom nádvorí naberieš serotonín, ušetríš na antidepresívach, z natrhanej púpavy a šťavela sa detoxuješ, ušetríš na chemických sajrajtoch od lobistov lekární, vyhodíš condrosulf, lebo máš pohyb na kĺby pri okopávaní, ušetríš na postrekoch, lebo menej je viac. A na dedine žijú zväčša spôsobom z ruky do úst, ale vlastnou rácou. Zamestnanosť je tu cyklicky sa opakujúca - v zdravotnom stredisku, zopár ľudkov v obchodoch, zopár na pošte, v obecnom zastupiteľstve a v obecnej polícii. Zopár podnikateľov, chválabohu z mesta, ostatní na Úrade práce. Ale je tu veselo, sused Ti nič neukradne, a susedia sú takí, akými sme my susedmi, takže tak. Navyše kvitne práve orgován, o radosť viac. Takže sme tu takmer všetci za vodou. Ja síce len občas, no energia vydrží dostatočne dlho. Tiež makám ako fretka....;) a zdravotníkom dávam podstatne menej do kešene. V zdravom tele zdravý duch. Robím púpavový med, tak padám a už som ticho.:---
buchač
27.04.12,09:07
.....tak dajako ....... :-)
buchač
27.04.12,13:18
Na slnečnom nádvorí
...máš pohyb na kĺby
...ale je tu veselo, sused Ti nič neukradne, a susedia sú takí, akými sme my susedmi, takže tak.
...no energia vydrží dostatočne dlho. Tiež makám ako fretka....;)
V zdravom tele zdravý duch. ak padám a už som ticho.:---
...na slnečnom nádvorí dnes dostali klby statočne zabrať...so susedovcami sa pekne zdravíme , ešte aj tí viac opálení sú slušný a tým pádom aj ja ...
No energia išla vonku ...pred chvíľkou , keď som lopatu & company do kôľne šmaril , som si cukorku zmeral ...holt , málo sladký som dnes , ešte aj na mňa tých 4,7 mmol je primálo , hneď som do seba nalial colu ...
Energia musí do večera......šak kto pôjde miesto mňa do krčmy ?????....

...že padáááááám ( jak zvykne malinká ...:)...) ...:---
Tweety
27.04.12,14:23
nie je ešte skoro na karčmu, či?
bulnova
29.04.12,05:16
Život podobný ako na dedine môže byť aj v okrajovej časti mesta. Tiež som v určitom veku, po vyštudovaní detí, zatúžila po tichu a prírode. Mám to šťastie,že pod lesom, na okraji mesta máme 1 ha pozemok, kde sme pred 4-mi rokmi postavili dom. Je to na konci existujúcej ulice, ktorá vedie do rekreačnej oblasti v našom meste. Sme na kopci, máme výhľad na celé mesto. Tento krok považujem za jeden z najrozumnejších v mojom živote. Hovorím tomu štvrtý pilier. To preto, že náklady na energie v dome sú podstane nižšie, ako v bytovke. Čerstvý vzduch, veľa zelene, ticho, spev vtákov, veselé veveričky, v zime na dvore krmime srnce šupkami jabĺk, senom ....
Zatiaľ nič nechováme a sadíme len kvety ,ozdobné kríky a popínavé rastliny na členité nádvorie.
Indeed
29.04.12,06:07
Život podobný ako na dedine môže byť aj v okrajovej časti mesta. Tiež som v určitom veku, po vyštudovaní detí, zatúžila po tichu a prírode. Mám to šťastie,že pod lesom, na okraji mesta máme 1 ha pozemok, kde sme pred 4-mi rokmi postavili dom. Je to na konci existujúcej ulice, ktorá vedie do rekreačnej oblasti v našom meste. Sme na kopci, máme výhľad na celé mesto. Tento krok považujem za jeden z najrozumnejších v mojom živote. Hovorím tomu štvrtý pilier. To preto, že náklady na energie v dome sú podstane nižšie, ako v bytovke. Čerstvý vzduch, veľa zelene, ticho, spev vtákov, veselé veveričky, v zime na dvore krmime srnce šupkami jabĺk, senom ....
Zatiaľ nič nechováme a sadíme len kvety ,ozdobné kríky a popínavé rastliny na členité nádvorie.

Neverím tomu,žeby to bolo len o šťastí, skor tipujem dobré spoločenské postavenie a príslušné konexie ako bonus.
DanielaSL
29.04.12,06:15
Ja som bola dieťa vyrastujúce v bytovke veľkého mesta... netúžila som nikdy po dome.Moje slová vždy boli..že do domu a na dedinu...nikdy..... A zrazu sme začali , ako nám deti odišli z domu ,túžiť po chalúpke, kde budeme cez víkendy a prázdniny oddychovať, kde nebudeme počuť ktorý sused prerába, ktorý sa háda... ktorého deti si robia s kamarátmi mejdan...
Prerobili sme si starší domček kompletne..ostali len pôvodné 4 múry..na dedine.
Ako sme sa tešili, keď sme pred tromi rokmi domček zariadili a strávili v ňom prvý víkend. A potom to bol ďaľší..a zrazu sa nám už nechcelo ani v týždni vrátiť sa do mesta do bytu...Ráno nás budili vtáčiky a kohúty, božský kľud.
Tak sme ostali celé leto....pridali september....sused nám povedal, že aj zima tu býva krásna....a sme tu dodnes. Náš byt je prázdny...a my už tri roky v domčeku. Len trochu ľutujeme, že sme ho nezväčšili....aby sme mali viac úložného priestoru. Tak sezónne veci nosíme do bytu... a každú jar a jeseň ideme s plnými kuframi...
Náš byt je krásny, prerobený s vlastným kúrením....ale dom je dom.A vonkoncom mi nevadí, že na dedine.
buchač
29.04.12,06:28
...na karčmu nie je nikdy neskoro...ale šak by mi stihla načapovať teplú kofolu a takú ja nejak nemusím...
legolas
29.04.12,07:50
..krásne fantazirovanie...,
legolas
29.04.12,08:00
..krásne...
bulnova
29.04.12,13:25
Naozaj len musím súhlasiť s Danielou. V byte je celkom pohodlné bývanie, kým sú deti malé. Až odídu z domu, človek zatúži po zmene, bližšie k prírode. Tiež máme chalupu v malej dedinke (30 domov) medzi PO a KE - po oboch stranách les. Ak by sa nám nebolo podarilo dostať stavebné povolenie v Prešove, určite by som situáciu riešila podobne, ako Daniela.
Indeed, ten pozemok sme zdedili a stavebné povolenie sme vybavovali 26 rokov. Ktosi si zmyslel, že priamo cez náš pozemok povedie diaľnica a ponad mesto pôjde na pilieroch. Hoci tento návrh pred dvadsiatimi rokmi padol, stavebnú uzáveru mesto nechcelo zrušiť. Keby ten pozemok nebol tak krásny a nepripomínal mi dedinku a prostredie, kde som vyrástla, určite schodnejšia a finančne menej náročná cesta by bolo kúpiť si nejaký pozemok.
Najpriek tomu neľutujem čas, úsilie a prostriedky, ktoré sme s manželom vynaložili
buchač
29.04.12,15:09
Ja som bola dieťa vyrastujúce v bytovke veľkého mesta... netúžila som nikdy po dome.Moje slová vždy boli..že do domu a na dedinu...nikdy..... A zrazu sme začali , ako nám deti odišli z domu ,túžiť po chalúpke, kde budeme cez víkendy a prázdniny oddychovať, kde nebudeme počuť ktorý sused prerába, ktorý sa háda... ktorého deti si robia s kamarátmi mejdan...
Prerobili sme si starší domček kompletne..ostali len pôvodné 4 múry..na dedine.
Ako sme sa tešili, keď sme pred tromi rokmi domček zariadili a strávili v ňom prvý víkend. A potom to bol ďaľší..a zrazu sa nám už nechcelo ani v týždni vrátiť sa do mesta do bytu...Ráno nás budili vtáčiky a kohúty, božský kľud.
Tak sme ostali celé leto....pridali september....sused nám povedal, že aj zima tu býva krásna....a sme tu dodnes. Náš byt je prázdny...a my už tri roky v domčeku. Len trochu ľutujeme, že sme ho nezväčšili....aby sme mali viac úložného priestoru. Tak sezónne veci nosíme do bytu... a každú jar a jeseň ideme s plnými kuframi...
Náš byt je krásny, prerobený s vlastným kúrením....ale dom je dom.A vonkoncom mi nevadí, že na dedine.
...včera som odišiel do bytu ........


...dnes , toť nedávno som došiel na chalupu ........................že zdrhol som ......kde sa dalo , pod 120 -140 km/ h som rýchlosť neznížil....ešte aj dedinky som preletel tou 80 - kou .....

ALE už som v kľude ...60 cm múry ma chránia pred tým teplom alebo oným hlukom....;)
DanielaSL
29.04.12,16:44
Juro šak neodchádzaj..ako ja.... zrovna som nachystala kufor... bude treba urobiť výmenu...zimné zo skríň do kufrov....potom do bytu...a odtiaľ jarné s letnými...do chalúpky. Nejako prevoz zvládnem hádam..lebo sb netuší kde čo uložiť a kde čo zobrať. A to bude zase na dlhú dobu.... pokoj od bytu. ;)
petermikuláš
30.04.12,05:22
tak tomuto sa povie aké šťastie? hektár pozemku na okraji mesta pod lesom: - no nemám slov, takto by sme si to asi všetci predstavovali
petermikuláš
30.04.12,05:23
prekrásne
hubatá
01.05.12,05:05
Svätá pravda: mestskí ľudia si doniesli na dedinu aj mestské zvyky: vysoké múry, bazény, tuje, anglický trávnik, 2-3 autá. Nesedia na lavičke, nepozdravia, nepestujú zeleninu a ovocie, nechodia do krčmy, nehrajú futbal, nerozprávajú sa s nikým ......