osky
23.04.12,20:57
mame tu uz temu o zdravom stravovani a vselico o bio potravinach.
mna by zaujimalo,ako by sa dalo zit bez cistiacich a pracich pripravkov.na eko baze.
co pouzivate v domacnosti miesto prasku na pranie,ci miesto saponatu na riad,s cim mate skusenosti?
aku prirodnu kozmetiku pouzivate a kde to vsetko kupujete?
docitala som sa nar.o mydlovych orechoch?funguje to naozaj?
ja som zatial objavila prirodnu kozmetiku v DM drogerii,tak ju skusame,zatial sme spokojni.nekupujem ziadne gely,len rastlinne mydla a sampony.aj deodorant alebo penu na holenie maju,dokonca i zubnu pastu.v bio markete maju vseljiake pripravky,ale su drahe.
mozno poradite nieco i vy.
uvitam kazdu radu,skusenost,odporucanie.
dakujem.
korela
23.04.12,20:23
Na riady, pranie Ecover z DM.https://www.google.sk/search?q=ecover&hl=sk&client=firefox-a&hs=i26&rls=org.mozilla:sk:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=q8WVT82_EcanhAfnhcG1BA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CCMQ_AUoAQ&biw=1280&bih=833&sei=sMWVT_ujLenY4QTnzb3QDw
Kozmetika. Bola som pri výbere opatrná, ale v ostatnom čase už iba to čo môže ísť do tela, tak i na telo. Kvalitné oleje, ale aj výrobky bez farbív, konzervantov, neparfumované, na bylinnej a natur báze. Dajú sa kúpiť. Som s nimi spokojná, dobre na ne reaguje aj poškodená pleť.
Dnes pomaly niet ženy, ktorá si nefarbí vlasy, všetko vsakuje do organizmu. Ale už aj tu sú výrobky k dispozícii, nemám však vlastné skúsenosti.
Paula
23.04.12,21:37
Čo je eko? Čo je bio? Čo je prírodné (podľa vás akože čisté či zdravé )? Z čoho sa to vyrába / produkuje, keď v každej jednej kvapke dažďa, ktorý dáva Zemi život, je kopa neeko, nebio, atp. ?:cool:
Letko
24.04.12,03:11
Čistá voda, mydlo z kostí, piesok.

V minulosti varili mydlo z kostného tuku. V kafilérii ho z kostí vyvarili a ďalej spracovali. Bola to najlacnejšia surovina. - je to dostatočne eko?
Piesok - s týmto sa perfektne vydrhnú hrnce, taniere, poháre,...
osky
24.04.12,03:59
jasne,ze cele prostredie je urcitou ciastkou znecistene a tak znehodnotene,ale preco by sme nadalej mali podporovat vyrobu syntetickych vyrobkov,ked existuju aj zdroje na priridzenej baze?podla tvojho zmyslania,paula,by si uz ani dychat nemala....
ked si to tak vezme kazdy,nikto nepodpori myslienku o zachrane zivotneho prostredia ako takeho.
ja ju vsak chcem podporit a preto sa snazim prispiet aj svojou troskou,nakolko mi to moje moznosti dovolia!!
je mi jasne ze nemozem ostat doma z prace a zit ako v praveku,ale iste veci sa daju celkom dobre zvladnut.staci len chciet.
osky
24.04.12,04:01
korel ale mas s tym aj osobne skusenosti?lebo na nete je toho velmi vela.a aku kozmetiku konkretne?
Letko
24.04.12,04:05
Možno by pomohlo porovnanie koľko zdrojov sa spotrebuje na výrobu ekologických a neekologických prípravkov prepočítaná napr. na umytie 1 taniera, (výskum, energia, suroviny, reklama, preprava, ČOV...).
osky
24.04.12,15:56
tak navstivila som este raz bio obchod a kupila som daco malo.pre zaciatok,

750 ml eko avivaz Ecover -2,55 eura
mydlove orechy 250 g-3,99 eura
jadrove mydlo-male ako na ruky-1,19 eura


okrem toho este uz vyskarabany a zomlety obsah vanilkoveho struku Naturata,10g-4,99 eura
tienik
24.04.12,16:40
no, vzhladom na terajsi boom eko a bio nalady je celkom zaujmave vziat do ruky kalkulacku a cisla z netu.
Zistite ze na 90% zeme sa musi pestovat aloe, samozrejme nad tym uzemim nikdy nelietali a nelitaju ani lietadla, nie to este prach.
Potom dojdete na to ze cela zem vratane oceanov su vlastne sire pastviny kde pobehuje biodobytok atd......
Pomedzi to mi nie je uplne jasne kde su vsetky tie bilofarmy produkujuce tony biozeleniny v bioobchodoch, lebo ak pestuju takym setrnym sposobom ako pisu, tak plocha zeme im je mala.
A tak sa da pokracovat dalej a dalej......

Ja by som ako uz tradicne zapojil do hry rozum a zabudol na vsetky reklamy. Najsetrnejsi sme totiz ked sa spravame rozumne - bez fanatickej orientacie na to ako "eko" je prave IN.
Takze ked chcem biozeleninu, pojdem na trhovisko, najdem nejaku staru babicku co predava zemiaky z ktorych pada hlina na vsetky strany a tie kupim - tam mam istotu ze pole videli.
Potom sa mrknem na stupnicu RAL a zistim ako vypada cervena farba - tu maju mat paradajky, to nie je ten odtien oranzovej co nam ponuka hyparmarket, aj v bio oddeleni :-) a ked este zbadam ze napriklad jablcko ma dierku od cervika - niet vacsej radosti, ak tam siel dobrovolne a prezil, prezijem aj ja. Atd, atd...
Indeed
24.04.12,17:09
tiež by som neveril takýmto bio-výrobkom,len preto,že maju označenie BIO

Firma, čo ich vyrába by mala mať nejaké medzinárodne uznávané certifikáty kvality,

ak ich nemá je to podvod a šarlatánstvo.
andreaS
24.04.12,17:31
osky: ja ti neviem, ale tie pomlete vanilkove struky... asi by som to nekupila... radsej kvalitne cele vanilkove lusky z madagaskaru uskladnene vo vzduchotesnej nadobke a podla potreby si cerstvo vyskrabat obsah a vies, ze je to ten obsah zvnutra a nie zomlete zvysky samotneho struku... lebo za tu cenu mi to tak vychadza... kvalitne struky su totiz drahsie ako 5e a kolko ich treba na 10g vyskrabaneho vnutra...

zvyknem si v bioobchode kupit 100% kokosovy olej (napr. vyrobca salos) ... a je vynikajuci ako do kolacov, na palacinky, do ovsenej kase (docitala som sa ze je velmi ucinny v boji s plesnami... ) a uplne super je natriet sa s nim, alebo votriet jemne do vlasov... ;)
Indeed
24.04.12,17:37
No prosím, a ked AMWAY vyraba L.O.C. z kokosového oleja uplne biologicky rozložiteľný, tak krutili nad nim nosom
kopretinka
24.04.12,17:46
Čistá voda, mydlo z kostí, piesok.

V minulosti varili mydlo z kostného tuku. V kafilérii ho z kostí vyvarili a ďalej spracovali. Bola to najlacnejšia surovina. - je to dostatočne eko?
Piesok - s týmto sa perfektne vydrhnú hrnce, taniere, poháre,...
s tým pieskom mám chodiť umývať riady na potok? lebo neviem si predstaviť,že mi bude piesok s vodou stekať normálne do drezu....s pieskom môžeš drhnúť medené kotle,ale skús s tým umyť sklenený pohár....:confused:
kopretinka
24.04.12,17:47
tak navstivila som este raz bio obchod a kupila som daco malo.pre zaciatok,

750 ml eko avivaz Ecover -2,55 eura
mydlove orechy 250 g-3,99 eura na koľko praní?
jadrove mydlo-male ako na ruky-1,19 eura


okrem toho este uz vyskarabany a zomlety obsah vanilkoveho struku Naturata,10g-4,99 eura
.
bjuty smis
24.04.12,18:19
jednoduché ..
pohybuj sa, stravuj sa, pracuj a celkovo prichádzaj ty aj všetci členovia tvojej domácnosti do styku len s takými látkami, prostredím , potravinami ako pred 300 rokmi a budú ti stačiť aj také čistiace prostriedky.....akurát musíš poriadne zvýšiť spotrebu tvrdého alkoholu ako dezinfekciu - najmä vnútornú :)
Indeed
24.04.12,18:27
Najlepšie sa mi páči reklama v TV ,že všetká mastnota je preč !

Ja to volám , že "televízny čistič".
arizona
24.04.12,18:54
Príprava ekologických čistiacich prostriedkov
Univerzálny čistiaci prostriedok:
- 1 hrnček (125 ml) prírodného mydla
- 4 litre horúcej vody
- Pre vôňu čistoty a pre lepšie odmasťovacie vlastnosti prilejte 1 hrnček (60ml) citrónovej šťavy. Týmto roztokom môžete čistiť všetky druhy povrchov, nezabudnite ich ale po aplikácii opláchnuť vodou. Prostriedok je určený na mnoho druhov čistenia a je veľmi účinný. Pre silnejší roztok zdvojnásobte dávku mydla a citrónovej šťavy.

Dezinfekcia:
Zmiešajte 50-100 ml eukalyptového oleja s jedným litrom vody. Tento roztok môžete naliať do rozprašovača, pred použitím ním ale nezabudnite poriadne zatriasť.

Prášok na umývanie:
Zmiešajte prírodné mydlo so soľou alebo jedlou sódou a za pomoci kefy s pevnými štetinami drhnite nečistoty. Nasypte trochu jedlej sódy na vlhkú hubku, je to tiež veľmi účinný čistiaci prostriedok na mnoho typov povrchov. Prášok na umývanie si môžete upraviť podľa svojej potreby, napríklad pridaním aromatických byliniek alebo kvetín. Zmiešajte všetky prísady tak, aby bol prášok prevoňaný arómou kvetín.

Špiny a nánosov v rúre sa zbavíte drhnutím jedlou sódou alebo zmesou jedlej sódy a silnejšieho univerzálneho čistiaceho prostriedku. Nezabudnite si pred drhnutím navliecť gumené rukavice.

Prostriedok na umývanie riadu:
Nastrúhajte tabuľku prírodného mydla na panvicu. Prikryte vodou a povarte na miernom ohni, kým sa mydlo nerozpustí. Proti mastnotám a na odstránenie škvŕn nalejte do zmesi ocot. Prelejte do fľaše a používajte ako normálny prostriedok na umývanie riadu.

Rady pre ekologické čistenie
Čistenie zrkadiel, skiel a okien:
Umývajte ich prírodným mydlom a vodou. Opláchnite roztokom z 1 dielu octu a 4 dielov vody. Namiesto papierových obrúskov používajte handričku na viac použití.

Koberce:
Pre kompletné vyčistenie a osvieženie vášho koberca ho najprv povysávajte, potom posypte kukuričným škrobom alebo jedlou sódou, jednu hodinu nechajte pôsobiť a potom znovu koberec povysávajte. Na nepoddajné škvrny vyskúšajte mydlovú vodou s octom.

Leštidlo na nábytok:
Nechajte rozpustiť 5ml citrónového oleja v 1 hrnčeku (250 ml) rastlinného oleja. Nanášajte pomocou čistej a suchej utierky.

Leštidlo na podlahu:
Zahrejte 1/8 hrnčeka (30ml) parafínu (vosku) vo vodnom kúpeli. Pridajte štvrť litra minerálneho oleja a pár kvapiek citrusového oleja. Nanášajte handrou, nechajte zaschnúť a potom vyleštite.

Leštidlá na kovy:

Meď: handru namočte buď v citrónovej šťave s trochou soli, alebo v horúcom octe s trochou soli.
Chróm: posypte suchú handričku bielou múkou.
Mosadz: suchú handričku pokvapkajte roztokom z rovnakých dielov soli a múky a trochou octu.
Striebro: vo veľkom hrnci priveďte k varu 1 liter vody, 1 polievkovú lyžicu (15ml) soli, 1 polievkovú lyžicu (15ml) jedlej sódy a prúžok alobalu. Do hrnca potom vhoďte striebro, 3 minúty povarte a potom jemnou handričkou vyleštite. Striebro môžete vyleštiť aj pastou zo zmesi popola a vody. (Pozor, tieto metódy môžete aplikovať iba na rýdze striebro, nie na postriebrené predmety)

Čistenie odtoku a výlevky:
Vaša výlevka môže byť neupchatá, čistá a bez zápachu aj bez použitia ničivých čističov. Raďte sa dvomi pravidlami: nikdy nevylievajte mastnú tekutinu do výlevky a vždy používajte sitko na pokrytie výlevky.

Raz za týždeň využite tieto preventívne metódy: zmiešajte jeden hrnček (125ml) jedlej sódy s jedným hrnčekom (250ml) soli. Nalejte štvrť hrnčeka (60ml) tejto zmesi do výlevky. Potom do odtoku nalejte nádobu vriacej vody a na záver všetko spláchnite studenou vodou. Ak túto metódu opakujete raz týždenne, tak sa váš odtok neupchá a zostane bez zápachu.
V prípade, že sa potrubie upchá: nalejte do výlevky štvrť hrnčeka (60ml) jedlej sódy a potom do nej nalejte ešte pol hrnčeka octu (125ml). Výlevku uzavrite do chvíle, kedy prestane syčanie a potom prelejte vriacou vodou. V prípade neúspechu použite špirálu, ktorá sa dá kúpiť vo väčšine obchodov pre remeselníkov.

Vaňa a obkladačky:
Väčšina predávaných čistiacich prostriedkov na obkladačky im, aj vám, skôr škodí, než prospieva, pretože väčšinou obsahujú chlór, ktorý silne dráždi oči, nos a pokožku. Chlór je považovaný za jednu z najnebezpečnejších chemikálií z tých, ktoré môžete nájsť vo svojom odpade.

Pre čistenie kúpelne použite pevnú kefu so štetinami a jedlú sódu alebo kombináciu jemného čistiaceho prostriedku a jedlej sódy. Všetko potom spláchnite horúcou vodou.
Pre oblasti s tvrdou vodou použite ocot alebo citrónovú šťavu pre ľahšie rozpustenie minerálnych usadenín. V prípade hlbokých nánosov nechajte napustiť handričku octom či citrónovou šťavou, priložte ju k problémovej oblasti a nechajte niekoľko hodín pôsobiť.
Pre oblasti postihnuté plesňou, použite handričku navlhčenú octom a k drhnutiu použite starú zubnú kefku.

Pracie prostriedky:
V priebehu plnenia pračky pridajte do vody 1/3 hrnčeka (80ml) sódy na pranie. Potom pračku naplňte špinavým prádlom. Potom pridajte 1 a 1/2 hrnčeka (375ml) mydla. Ak je voda tvrdá, tak počas prvého vypláchnutia nalejte do pračky 1 hrnček (60ml) sódy alebo 1/4 hrnčeka (60ml) octu. Veľmi špinavé prádlo nechajte dopredu namočiť na 30 minút v teplej vode, v ktorej je rozpustený jeden hrnček (125 ml) sódy na pranie. Veľmi špinavé oblasti drhnite pomocou tekutého mydla alebo roztoku 1 hrnčeka (250ml) teplej vody a 2 polievkových lyžíc (30ml) sódy na pranie.

Bielenie prádla:
Pre to, aby bola biela belšia a farby žiarivejšie, pridajte do každej várky prania 1 hrnček (125ml) sódy na pranie alebo do programu žmýkanie pridajte citrónovú šťavu. Potom, pokiaľ je to možné, nechajte prádlo voľne usušiť na vzduchu. Nielenže tak šetríte energiu, ale slnko tiež pôsobí ako prírodný bieliaci prostriedok pre vaše prádlo.

Chemické čistenie:
Väčšina roztokov, použitá počas chemického čistenia, je toxického charakteru, rovnako ako chlór a formaldehyd, ktoré sú vysoko toxické a karcinogénne.. Tieto toxické látky môžu zostať vo vašom oblečení dlhú dobu. Preto doporučujeme nakupovať oblečenie, ktoré sa nemusí chemicky čistiť. Avšak väčšina oblečenia určená iba k chemickému ošetreniu sa dá veľmi dobre prať ručne v studenej vode s mydlom, potom stačí oblečenie vyžehliť. Ak určitý kus oblečenia nejde vyprať ručne, spýtajte sa vo svojom okolí, ktorá čistiareň ponúka metódu čistenia na mokro. Mokré čistenie používa na čistenie oblečenia teplo, paru, vákuum, vodu a prírodné mydlo. Tento druh čistenia vyžaduje schopných odborníkov, ktorí ošetria každý kus oblečenia zvlášť.

Ako na škvrny:
Prvé pravidlo týkajúce sa škvŕn je, že čím skôr ich ošetríte, tým je väčšia šanca, že sa ich zbavíte. Ďalším pravidlom je, vyskúšať si najprv na malom kúsku látky všetky druhy odstraňovačov škvŕn. Ak sa začne testované miesto odfarbovať, môžete to zastaviť tým, že čistiaci prostriedok zneutralizujete. Napríklad pôsobenie octu či citrónovej šťavy zneutralizujete pridaním zásady, akou je napríklad jedlá sóda a naopak. Po teste nezabudnite odev vyprať.

Plienky: Dopredu ich nechajte namočiť vo vani či pračke v roztoku 3 polievkových lyžíc (45ml) jedlej sódy a teplej vody.
Ovocie a víno: Na škvrnu ihneď nasypte soľ a pred praním ju ešte namočte na nejakú dobu v mlieku.
Mastné škvrny: Prelejte vriacu vodu cez bielu bavlnenú látku, potom posypte suchou jedlou sódou, alebo skúste sódu na pranie rozpustenú vo vode. Pri iných druhoch látky prekryte uterákom, navlhčite škvrnu vodou a trite mydlom a jedlou sódou. Potom vyperte v čo najteplejšej vode s mydlom. Pred použitím vriacej alebo horúcej vody si ale pozorne prečítajte návod na pranie.
Atrament: Namočte v mlieku alebo odstráňte peroxidom vodíka.
Krv: Okamžite škvrnu posypte soľou, alebo namočte v studenej sódovke. Pred praním vyžmýkajte v studenej vode. Pre zažranejšie škvrny namočte do roztoku kukuričného škrobu s kozmetickým zásypom rozpusteným vo vode. Nechajte zaschnúť a oprášte


Prírodné mydlo
Už niekoľko generácií ľudia používajú na čistenie oblečenia, svojich domovov a vlastné umývanie prírodné mydlo. Dnes toto mydlo tvorí základnú zložku mnohých alternatívnych spôsobov čistenia. Prírodné mydlo sa úplne bezpečne rozpúšťa vo vode a naviac neobsahuje žiadne toxické látky. Dajte pozor, aby ste nepoužívali mydlo obsahujúce syntetické vône, farbivá či iné chemické prísady.

Aj prací prášok, ktorý je v prírode úplne rozložiteľný a neobsahuje žiadne fosfáty, spôsobuje znečistenie vody.

Ocot (5% kyseliny octovej)
Ocot je jemným druhom dezinfekcie, ktorý odmasťuje, čistí sklo, odstraňuje zápach a zároveň zbavuje usadenín vápnika, škvŕn a nánosu vosku.

Kukuričný škrob
Kukuričný škrob je prášok bez zápachu, ideálny na čistenie kobercov a mastných škvŕn.

Eukalyptový olej
Eukalyptový olej je výbornou dezinfekciou a osviežovačom vzduchu. Odstraňuje atramentové a mastné škvrny, ničí a odpudzuje niektoré druhy hmyzu a dokonca odstraňuje aj hrdzu.

Sóda na pranie
Dôležitou zložkou pri praní prádla je sóda na pranie, ktorá rozpúšťa tuk, zbavuje vás škvŕn, dezinfikuje a naviac zmäkčuje vodu. Sóda na pranie by nemala prísť do styku s hliníkom.

Jedlá sóda
Jedlá sóda (prášok na pečenie) je dobrým brúsnym práškom v niekoľkých alternatívnych receptúrach. Rovnako je aj osviežovačom vzduchu, zbavuje škvŕn, brúsi a zmäkčuje tkaniny.
viac http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/Novinky/zeleny-radca/Eko-cistenie/




(http://www.botanicus.eu.sk/ekologicke-cistiace-prostriedky-c-72.html)
osky
24.04.12,19:21
vidim ze ma tu mnohi povazuju za fanaticku.
chapem a uznavam aj ciastocnu pravdu v kazdom prispevku.je naozaj otazne,odkial pochadza bio a eko kvalita,kedze zem je dost mala....
ale kedze zijem v Rakusku,neskumam to.tu sa neda len tak hocikde vycapit letak a nalepka bio,eko.#ten certifikat mat musis,musis sa nim preukazat a musis ho ziskat-co je obtiazne ak nesplnis poziadavky...
rakusaci si drzia svoje a nepustia tu len tak smejdy.a tak viem ze ked si to kupim pod tou formulou,urcite to bude kvalitne.
ved napokon,ked pozrieme do inych tem,vela z vas sem chodi nakupovat,prave pre tu kvalitu.
nie som sialenec ani fanatik,chcem len skusit zit o cosi cistejsie a setrnejsie k okoliu a najmä k sebe.
chcem to skusit a uvidim ci to bude ucinne.

co sa tyka tych orechov,neviem na kolko prani,zavisi to od teploty.este som to neotvorila a navod je dnu.
ale pozriem si to na internete a ususdim.

co sa tyka toho vanilkoveho prasku-neviem ci ho v tej flasticke je za malu lyzicku.
mali hned vedla neho aj cele anilkove struky-balene po dva,jedna sklenena nadobka stala 3 eura,takze nemyslim ze by to bol podvod.
napokon take znacky ako naturata ci rapunzel si to nedovolia.to su vysokouznavane bio znacky.
osky
24.04.12,19:28
velmi pekne dakujem.
Dáša_
24.04.12,19:41
Ja som vyskúšala jedlú sódu na čistenie rúry. Výborné, aj keď teda na zvislé steny sa mi to nepodarilo dostať :) naniesť vrstvu sódy, z rozprašovača postriekať/vlhčiť a nechať tak dve tri hodiny. Krásne išlo všetko dole.

Varila som aj "sliz" na pranie. Ale nakoľko som mala vtedy relatívne malé dieťa, zdalo sa mi, že škvrny, ktoré dokáže synátor vyrobiť, to neoperie :)

A občas mávam také tie záchvaty sóda, ocot, soľ.... Cítim sa vtedy tak zodpovednejsie :)
tienik
24.04.12,20:13
vidim ze ma tu mnohi povazuju za fanaticku.
chapem a uznavam aj ciastocnu pravdu v kazdom prispevku.je naozaj otazne,odkial pochadza bio a eko kvalita,kedze zem je dost mala....
ale kedze zijem v Rakusku,neskumam to.tu sa neda len tak hocikde vycapit letak a nalepka bio,eko.#ten certifikat mat musis,musis sa nim preukazat a musis ho ziskat-co je obtiazne ak nesplnis poziadavky...
rakusaci si drzia svoje a nepustia tu len tak smejdy.a tak viem ze ked si to kupim pod tou formulou,urcite to bude kvalitne.
ved napokon,ked pozrieme do inych tem,vela z vas sem chodi nakupovat,prave pre tu kvalitu.
nie som sialenec ani fanatik,chcem len skusit zit o cosi cistejsie a setrnejsie k okoliu a najmä k sebe.
chcem to skusit a uvidim ci to bude ucinne.

co sa tyka tych orechov,neviem na kolko prani,zavisi to od teploty.este som to neotvorila a navod je dnu.
ale pozriem si to na internete a ususdim.

co sa tyka toho vanilkoveho prasku-neviem ci ho v tej flasticke je za malu lyzicku.
mali hned vedla neho aj cele anilkove struky-balene po dva,jedna sklenena nadobka stala 3 eura,takze nemyslim ze by to bol podvod.
napokon take znacky ako naturata ci rapunzel si to nedovolia.to su vysokouznavane bio znacky.

nie ze by som bol proti vsetkemu ale neda mi nezamyslet sa.

Ono aj Titanic mal vsetky "nalepky" a doklady a predsa je na dne - proste nemyslim ze ze po vzore ISO noriem papier riesi kazdy problem, pochybnost a uz toboz ze by bol zarukou cohosi .
Pravdou je, ze tolko "eko" veci ako sa dnes vo svete ponuka sa tu deklarovanym sposobom vyrobit neda - proste cosi v tom smrdi.

Dalsou vecou je iny pohlad - na cenu vyrobku. Ludia aktivne vyznavajuci "eko" zivot dost veria na pocitanie hauznumera pod nazvom uhlikova stopa.
No a ak jeden produkt stoji miesto 1€ len pre nalepku eko zrazu 5€, tak kolko musim pracovat (a tym tvorit "uhlikovu stopu") aby som si ho zaobstaral? Takze zas ten eko sposob nejak kriva.

Proste ak si tie eko veci rozoberam na drobne nachadzam viac zahad ako v ufologii. Preto sa nemozem zbavit pocitu ze je to zas len jedna z moznosti skupiny ludi dobre sa nabalit, ale pre mna ako obycajneho cloveka to asi prinos nema....

Ale rad by som sa mylil :-)
Letko
25.04.12,04:07
Podľa mňa je naj eko to, čo je už vyrobené alebo voľne nájditeľné v našom okolí, či už vyššie spomínaný piesok alebo soľ, ocot, mydlo z kostí.

Stačí si len zobrať príklad z auta. Ľudia jazdia autami aj tam, kde by sa vedeli dostať busom, električkou, bicyklom, pešo. A keď si vyguglime spotrebu surovín, vody, vypúšťanie CO2,... na 1 auto, uvidíme, ako sme neekologickí.
Indeed
25.04.12,04:35
to osky :

Práve z týchto dovodov ,ktoré si opísala / vysoké ekologické povedomie a stupeń zodpovednosti v tomto ohĺade/
a tiež dobrá solventnosť obyvateľstva sa v Rakusku dobre darí firme Amway a jej ekologickym výrobkom, uplne biologicky rozložiteľným a minimálne zaťažujúcim životné prostredie.
avalik
25.04.12,09:14
AKO FUNGUJE MYDLOVÝ ORECH:
Mydlové oriešky vytvárajú mydlovú penu, akonáhle sa dostanú do kontaktu s vodou. Do priloženého vrecúška (alebo starej pančušky) vložte 4-6 polovičných škrupiniek a dobre zaviažte (čím tvrdšia voda, tým viac škrupiniek použite). Vrecko vložte priamo do práčky medzi bielizeň. Program môžete nastaviť s predpierkou alebo bez nej. Pri vysokých pracích teplotách oriešky zmäknú viac než pri nízkych. Preto ich pri nízkych teplotách môžete použiť viackrát za sebou. Po skončení prania vyberte vrecko a odstráňte oriešky. Vrecúško vysušte a použite pri ďalšom praní. Zvyšky škrupiniek môžete zlikvidovať ako biologický odpad, alebo dať do kompostu.

Mydlový oriešok sa výborne hodí na všetky pracie teploty (30° – 90°C aj na vlnu a hodváb). Froté uteráky budú príjemne nadýchané aj bez aviváže. Orech je ideálny pre normálne znečistené prádlo a chráni farby. Na bielu bielizeň a pri škvrnách je potrebné pridať lyžicu soli na škvrny! Na prirodzenú vôňu je možné do práčky pridať éterický olej, napr. levandulový. Pokiaľ periete v ten istý deň 2-3 práčky pri nízkých teplotách (30°- 60°C) za sebou, môžete použiť ten istý balíček škrupiniek.

VÝHODY
Tento prírodný prací prostriedok má neutrálnu vôňu, je biologicky odúrateľný a chráni farby. Farebné textílie ako džínsy a tričká si svoju farbu uchovajú omnoho dlhšie.
Mydlový oriešok zmäkčuje prádlo prirodzeným spôsobom, preto nie je potrebné pridávať aviváž.
Ak periete v mydlovom orechu, nepotrebujete plácha, pretože orech obsahuje len prírodné látky a netreba treba vymývať žiadnu chémiu.

Orech je výborný pre alergikov a osoby s kožnými problémami.
Ekologickým praním chránite vodu a rieky pred chemikáliami.

Ďalšie využitie mydlových orieškov


(http://www.biotextil.sk/novinky/bio-pranie---mydlove-oriesky/)POMER CENY A MNOŽSTVA
1 kg škrupiniek vystačí pre štvorčlennú rodinu pri 2-3 práčkach týždenne zhruba 9-12 mesiacov. Pre porovnanie - náklady za bežný prací prášok sú minimálne trojnásobné.


(http://www.biotextil.sk/novinky/bio-pranie---mydlove-oriesky/)
avalik
25.04.12,09:35
pre mna bio znamena napr., ze sa pri pestovani a vyrobe nepouzivaju zbytocne umele chemikalie, ktore ohrozuju nielen mna ale aj pestovatela a vyrobcu - na ochranu rastlin sa pouzivaju prirodzene prostriedky - t. j. take, ktore boli pouzivane volakedy - bez chemickej vyroby - oznacenie bio mozu mat len ak boli pestovane/vyrabane 3 roky bez chemie = maju na to certifikaty ... prve tri roky pestovania bez chemie sa nazyva "v konverzii"

eko pre mna znamena, ze dany produkt je vyrobeny z obnovitelnych zdrojov a je biologicky odburatelny t.j. nezasiera planetu tazko likvidovatelnym odpadom a jedmi

velmi dobra stranka: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/home_sk
Letko
25.04.12,09:44
Z čoho sa takýto mydlový oriešok vyrába?
avalik
25.04.12,10:00
Z čoho sa takýto mydlový oriešok vyrába?

mydlovy orech sa nevyraba - je to plod stromu
http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdeln%C3%ADk_%28rod%29
Letko
25.04.12,10:09
Z uvedeného článku vyberám:

Nezávislý test ale ukázal, že v porovnání s běžnými pracími „nemají žádný nebo jen minimální prací účinek“. Výsledek praní s mýdlovými ořechy je „přibližně stejný jako při praní v čisté vodě o teplotě 40 °C“. Navíc je diskutabilní, zda lze vůbec ořechy zařadit mezi ekologické, protože se dovážejí až z indického subkontinentu.

Tu je odkaz článku na článok:
http://hobby.idnes.cz/s-pracimi-koulemi-a-mydlovymi-orechy-vyperete-stejne-jako-v-ciste-vode-1zs-/hobby-domov.aspx?c=A120126_134033_hobby-domov_mce
avalik
25.04.12,10:21
Z uvedeného článku vyberám:

Nezávislý test ale ukázal, že v porovnání s běžnými pracími „nemají žádný nebo jen minimální prací účinek“. Výsledek praní s mýdlovými ořechy je „přibližně stejný jako při praní v čisté vodě o teplotě 40 °C“. Navíc je diskutabilní, zda lze vůbec ořechy zařadit mezi ekologické, protože se dovážejí až z indického subkontinentu.

Tu je odkaz článku na článok:
http://hobby.idnes.cz/s-pracimi-koulemi-a-mydlovymi-orechy-vyperete-stejne-jako-v-ciste-vode-1zs-/hobby-domov.aspx?c=A120126_134033_hobby-domov_mce


kedze periem bezne znecistene pradlo mydlove orechy mi vyhovuju, na skvrny pouzivam zlcove mydlo a na biele pradlo pridavam sol na skvrny


Nepředpokládejte ale, že bílé prádlo bude zářit jako v reklamě na bělicí prostředky. Také nečekejte, že by ořechy obnovily zašlé oblečení nebo zlikvidovaly uschlé skvrny. K běžnému praní ale postačí. Na zákeřné skvrny (například od vína nebo trávy) raději použijte chemický přípravek, který pomůže oblečení dokonale vyčistit. Zdroj: http://hobby.idnes.cz/pranim-pomoci-mydlovych-orechu-usetrite-stovky-korun-rocne-pr4-/hobby-domov.aspx?c=A090609_191620_hobby-domov_mot
Indeed
25.04.12,10:27
Takže ekologické pracie prostriedky maju opäť šancu ,

vivat L.O.C.! vivat SA-8 !!!
Letko
25.04.12,10:29
Neskúšal som, takže neviem ani posúdiť. Teoreticky by si mohla ušetriť na mydlových orechoch, keby si prala len v čistej vode a na zmäkčenie použila ocot, ktorý sa vyrába u nás. Ušetrila by si tým prírodu od importu z ďalekých krajín. Ale to by už bola asi extrémna ekológia.
avalik
25.04.12,10:35
Neskúšal som, takže neviem ani posúdiť. Teoreticky by si mohla ušetriť na mydlových orechoch, keby si prala len v čistej vode a na zmäkčenie použila ocot, ktorý sa vyrába u nás. Ušetrila by si tým prírodu od importu z ďalekých krajín. Ale to by už bola asi extrémna ekológia.

viem, ze ocot sa pouziva namiesto avivaze ... mydlove orechy su tiez citit za octom :)

orechov mam teraz dost, tak ked sa mi nahodou minu, vyskusam aj bez nich :)
Antea
26.04.12,07:08
osky
27.04.12,03:09
lenze zbera sa koren-to ked budeme pouzivat vsetci,vykynozime ju
osky
27.04.12,03:13
tato firma ale je len prostrednikom pre podporu nejakej sekty-schovavaju sa za tieto vyrobky,pretoze inak by im normalni ludia neprispeli.ja od Amway isto nic nekupim,aj ked som v minulosti odskusala par vyrobkov a boli zazracne ucinne.
osky
27.04.12,03:18
vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????
Letko
27.04.12,03:29
vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????

Osky, podľa skôr písaných komentárov si môžeš prečítať, že orechy perú tak ako keby si prala bez orechov, aspoň si to vyskúšala a prezentovala ostatným vlastnú skúsenosť.
osky
27.04.12,04:03
vyskusam to este na vyssich teplotach ale chystam sa aj na odskusanie ´jadroveho mydla.uvidime ci sme uz ozaj odkazani len na chemicke prosstriedky
tienik
27.04.12,06:51
vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????

no vidis a uz si ekologicky v minuse

2x isla pracka, zrala vodu a elektriku
aj tie orechy neboli zadarmo....

toto je miesto kedy sa treba zamyslet ci treba byt "zeleny" za kazdu cenu.

Ale jasne, pokus je pokus
avalik
27.04.12,11:30
vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????

mydlove orechy neobsahuju bielidla ... preto nie je dobre orechy pouzivat na biele pradlo bez "soli na skvrny" ak chceme bielit
ak mas sol na skvrny alebo zlcove mydlo, tak skus na ten flak od prazenice

niekde som citala, ze starsie flaky od ovocia sa maju namocit do kysleho mlieka, nechat par hodin posobit a potom vyprat s mydlom
osky
27.04.12,18:17
tak vselico som si precitala a som mudrejsia.
biele pradlo treba prat s orechmi tak,ze k nemu treba vzdy pridat za lyzicu soli na skvrny.
okrem toho do prania sa odporuca dat aj cca 2 PL sody na dezinfekciu,zmäkcenie vody a pod.
a velmi velke znecistenia treba trochu namocit a preprat prirodnym mydlom.
poskusam,uvidim,este to nevzdavam.
orechy vseobecne sa odporucaju skor na farebne pradlo a na normalne znecistenie.
ak je znecistenie rozsiahlejsie,treba k nim este pouzivat podla typu znecistenia sodu,sol,ocot,citron....
arizona
29.04.12,17:26
Zahoďte chemikálie v domácnosti a použijte citrón


Nemusíte utrácet peníze za toxické chemikálie k čištění domů, léčení rýmy, nebo hýčkání vaší pokožky. Citronová šťáva je jednoduchou přírodní alternativou, kterou můžete nahradit nespočet lahví předražených chemikálií.10 kreativních způsobů, jak použít citronovou šťávu1. Odmaštění - směs čisté vody a citronové šťávy je dostatečná na to, aby odstranila jakoukoliv mastnotu na kuchyňských spotřebičích.http://www.naturalnews.com/gallery/dir/Food/lemons.jpg
2. Dezinfekce a odstranění pachu v kuchyni – Je vaše lednička nebo prkénko opravdu čisté? Plochy, kde budeme připravovat a uchovávat potraviny musí být čistý, ale to je také přesně tam, kde nechceme používat toxické chemické čisticí prostředky. Citronová šťáva je vynikající pro dezinfekci těchto ploch a také odstraní nepříjemné skvrny a zápach.
3. Uklidnění kašle – Smíchejte surový med se stejným množstvím citrónové šťávy, uklidní to váš kašel. Také to dobře funguje na bolest v krku.
4. Zlepšení trávení – Čerstvá citronová šťáva ve vodě může pomoci trávení při jídle. Je to také skvělý způsob, jak se ráno hydratovat po prvním probuzení.
5. Tónování vaší pleti – Použijte vatový tampon, naneste na něj lehkou vrstvu zředěné citrónové šťávy a použijte na na kůži. Nechte ji deset minut působit a poté opláchněte studenou vodou. Citronová šťáva přirozeně oloupá kůži a také zesvětlí tmavé skvrny a jizvy.
6. Čištění skla – Citronová šťáva je to, co potřebujete, abyste opět rozzářili temné vázy, kávové konvice nebo karafy. Můžete také použít jednu část citrónovou šťávy na deset dílů vody, abyste rozzářili vaše okna
.7. Čištění a zjemnění rukou – Citronová šťáva je vynikající pro odstranění skvrn a pachů, které zůstaly na rukách. Lehce drhněte citrónovou šťávu houbou do svých rukou, poté opláchněte a zvlhčete jako obvykle. Vaše ruce budou čisté, jemné a svěží
.8. Odstranění zašlosti – Hmota z citronové šťávy a kuchyňské soli může znovu rozzářit zašlou měď, chrom a mosaz. Naneste směs na deset minut, poté opláchněte teplou vodou a jemně vyleštěte.
9. Zesvětlení vlasů – Chemikálie používané k zesvětlení vlasů můžou být velmi jedovaté. Získejte přirozeně zvýraznění vlasů tím, že si je postříkáte citronovou šťávou, než půjdete na slunce. Jako bonus vám to dodá neuvěřitelný lesk.
10. Čištění toalety – Toaletní čistící přípravky jsou kruté a zbytečné. Směs práškuboraxu (http://cs.wikipedia.org/wiki/Borax) a citrónové šťávy udělá vaší toaletu nově vypadající!

Překlad článku How to use lemon juice to replace toxic chemicals in your home
http://www.naturalnews.com/035614_lemon_juice_toxic_chemicals_home.html

Čítajte viac:http://dolezite.sk/Zahodte_chemikalie_v_domacnosti_a_pouzijte_citron_ 95.html#ixzz1tSHtvHm1
osky
04.05.12,18:34
tak som pochodila v poslednych dnoch po obchodoch a zistila som ze na trhu su uz rozne ekologicke pripravky na cistenie domacnosti,daju sa kupit aj v beznych drogeriach/schlecker,dm/,treba poriadne pozerat.
dokonca i damske vlozky alebo jednorazove plienky sa uz daju kupit z plne recyklovatelnych materialov,100 percentne bavlnena vata alebo tycinky do usi z biologickej bavlny,kozmetika i gely na pranie....-premyslam,kde boli doteraz vsetky tieto veci,zrazu sa to da,ked uz je planeta v koncoch.....
sklamana som bola ale z toho ze je problem v obchode najst klasicku babätkovsku flasu zo skla.vsade same plasty-rozne farby a tvary,ale len jedina znacka,ktora okrem plastovych flasiek ponuka aj jednu sklannu variantu-v roznych farbach.asponze.ale je ovela drahsia ako plastove,stoji okolo 6 euro.

skusala som trosku doma.tentoraz,co dokaze ocot.
tak umyvanie riadu v octovej vode bolo ozaj ucinne,odmastovanie nefungovalo len u teflonovych panvic,na ktorych sa vysmazalo.ocot na to nestacil,chcelo by to nieco ine,mozno poradite.
ale napriklad sklo na stole boloumyte touto vodou tak leskle a po vytreti utierkou na skle neostali ziadne cmuhy-to sa mi s jarou bezne stavalo a muoj muz sa stazoval ze sklo pachne po pripravku.bola som prekvapena ze riad po octe nepachol.
cistym octom sa krasne dal odstranit vodny kamen a zacinajuca hrdza z kohutikov,vyborne vycistil antikorove hrnce a pribory-boli krasne leskle.takze nabuduce pokracujem.

nasla som staru knihu kde je tiez velmi vela dobrych rad,niekedy sem nieco odtial prilepim.
Letko
04.05.12,19:41
Ocot je momentálne nedocenený a pritom tak krásne umýva, ako bolo vyššie spomenuté.

Ako napísala OSKY ohľadom vložiak a jednorázových plienkach z plne recyklovateľných materiálov - tu by som položil otázku - kto ich dokáže zrecyklovať?
bupi
04.05.12,20:09
Sklenenu flasu ma aj chicco.
avalik
04.05.12,20:12
ja prave "studujem" domaci prasok/gel na pranie: mydlo na pranie + soda na pranie/soda bikarbona

na nete je k tomu dost diskusii :)

chcelo by to ale vyjadrenie opravarov pracok - ci to nahodou neznici pracku


ekologicke su aj latkove plienky a vlozky. latkove plienky su nielen v tvare klasickych stvorcov ale aj tvarovane ako jednorazovky ... a bud sa ne ne pouzivaju vrchne nepremokave nohavicky alebo su all-in-one aj s nepremokavou vrstvou.
osky
04.05.12,20:27
no ja to babätkovske sledujem len tak,v ramci celku,pretoze skumam trh ako taky.viac by ma vsak zaujimali vlozky.tie detske veci nepotrebujem,zatial sa ma netykaju....
ale take damske potreby,to hej.
osky
04.05.12,20:52
ten praci sliz som uz studovala i ja.chystam sa ho odskusat najblizsie.
odporuca sa raz za mesiac naliat do bubna pracky 1 liter octu a nechat prazdnu pracku ist na vyvarku-90 stupnov.je to proti zaneseniu od vodneho kamena.

niektore vecicky ohladom prania,ktore som na nete objavila:

domaca avivaz
1 pohar pracej sody,1 pohar octu,1 pohar vody,zopar kvapiek eterickeho oleja

hrdzave skvrny
zmiesat ocot a sol,potriet tym flak,nechat chvilu posobit a potom oprat

skvrny
-pred pranim namocit a potriet zlcovym mydlom,nachat chvilu posobit a oprat
-do prania pridat sol na skvrny
-na skvrnu nasypat trochu sody bicarbony a aj preprat vo vode so sodou
-mastne skvrny zasypat kukuricnym skrobom,nechat posobit,vykefovat a oprat
-krvave skvrny odstrani pata z kukuricneho skrobu a vody

bielidlo
do lanoveho vrecuska dat kusky citronovej kory a vlozit do pracky spolu s pradlom-vraj to ma bieliace ucinky

belsie zaclony
pred pranim namocit do vody v ktorej rozpustime prasok do peciva,az potom oprat

lunarne pranie
pri ubudajucom mesiaci mozeme pouzit polovicne mnozstvo pracieho pripravku a operieme rovnako dobre ako bezne

pranie s mydlom:

mastne pradlo-terpentinove mydlo
velmi spinave pradlo-hexalinove mydlo,a pred pranim pradlo namocit do vody so sodou,najlepsie na noc/aj farebne,nielen biele,soda ustaluje farby/

suchy prasok
175g jadroveho mydla najemno nastruhat,
pridat 300g praskovej kalciovanej sody/napr.znacka LUX/
-davkovat priamo do bubna 1 -2 polievkove lyzice

proti zasednutiu/pri prani jadrovym mydlom/
- biele pradlo namacame pred pranim v roztoku sody
-do jedneho namacania davame maximalne 80 ml sody,aby sa pradlo neznicilo
avalik
04.05.12,20:54
no ja to babätkovske sledujem len tak,v ramci celku,pretoze skumam trh ako taky.viac by ma vsak zaujimali vlozky.tie detske veci nepotrebujem,zatial sa ma netykaju....
ale take damske potreby,to hej.

toto su vlozky z biobavlny - flanel
http://www.imsevimse.co.uk/simg/1801/magnified/1801_mini_webb.jpg

potom su aj z frote - tie su ale hrubsie a nemaju nepremokavu vrstvu

http://bmk-popolini.eu/images/product_images/popup_images/102100207-X.jpg
osky
04.05.12,20:56
ale ako to funguje,ako dlho to vydrzi a ked to je nasiaknute treba to oprat ci vyhodit?
avalik
04.05.12,21:59
perie sa
daria29
06.05.12,19:19
trocha sa zapojim do vasej temy.Ocot- ja som uz v dochodku, a stale sa ucim , ako sa povie az do smrti.ked umyvam okna , trocha pridam do vody, potom sa lesknu. ale na pracku - na gumove casti nie je dobre ho stale pouzivat, a zase ten ocot je pre mna drazdivy, nemozem ho dychat, je tolko ekologických pripravkou, ktore neznecistuju a nezatazuju nase prostredie.ak sa vam chce pozrite sa na (nerobim reklamu,ja v tomto pripade radim )euronabycerny.com.ekologia je na prvom mieste, nemaju ziadne fosfaty, chlor, formaldehydy atd.Co sa tyka vloziek- zase Winalite- vyrobene z bavlny, rozpusti sa v prirode, nie su chlorovane,prfekne saju,atd. nechodim po obchodoch, objednam,privezu. pri mojom malom dochodku som zistila,ze este je to pre mna lacnejsie, lebo to pouzivam vo velmi malom mnozstve - vsetko.to su moje skusenosti.Nie davno bol DEN VODY,DEN ZEME, vydela som film ,kolko spiny,plastu, kade coho je v mori, ako su zapletene ryby,zivocichy v tom, taksom si uvedomila ,ze uz ani nemusim kupovat mineralky vo flasiach, nalejem si do eko flasky filtrovanu vodu alebo caj, a hotovo, flasku umyjem a na druhy den mam tu istu....tak aj moje vnucata,nemusia sladke dzusy, kdo vie z coho to je vyrobene.
willma
12.11.12,18:08
už by so mohol prestať s reklamou na samého seba sa. Máš tu 16 príspevkov, veľa v témach starých viac ako rok. Zadaj si platenú reklamu.