WRaves
24.04.12,07:54
Zdravím

konečne som si našporil na prvé auto a tak potrebujem ho aj poistiť. Včera som si prezrel náhodne 2-3 poisťovne z desiatich a tie ich ponuky PZP mi pripadajú celkom rovnaké. Resp výrazné rozdiel som našiel iba v cene a asistenčných službách.

Čo som sa informoval rovesníkov resp známych každý vždy bral tú najlacnejšiu a bez havarijného p.
A samozrejme nejaké konkrétne skúsenosti. Vždy iba známy povedal atď.

Sú ponuky jednotlivých poisťovní PZP rovnaké?

Havarijne poistenie

Čo ma zarazilo že pri ojazdenom aute (môj prípad) sa pri havarijnom počíta s cenou nového auta/modelu v základnej cene. Konkrétne ja by som kupoval ojazdené s hodnotou pod 9.000€ resp na papieri možno sa dohodnúť na 14.000€ ale poisťovňa bude počítať s cenníkovou cenou nového základného modelu čo je 22.000€.
Rád by som poistil svoje auto pri krupobitím, vandalizmom a čelné sklo. Lavína, povodeň už nie.


GAP poistenie

Aby som ma kľudnejší spánok zainvestoval by som aj do poistenia GAP, cca 350€ na 3-4 roky pri mojom aute. Akurát som nikde nenašiel ohlasy o platení pri udalosti resp žiadne kladné / negatívne ohlasy všade sa uvádza iba možnosť uzatvoriť.



Ak by bolo potrebné zopár informácií: Mám 25, som z GA, prvé auto prvá poistka.
Auto: Ford Mondeo, prvá registrácia 2007.12.21. Benzín, 2.0 benzín 107kW. Trhová, kúpna cena cca 8500 až 9000€, no na zmluve nie je problém hodiť sumu vyššiu (uveriteľnú) 14.000€. Ročný nájazd do 12.000km.


Budem vďačný za rady, postrehy, skúsenosti. Fakt sa strácam, ako sa k tomu postaviť kde začať.
TomasHC
24.04.12,15:06
PZP kryje škody ktoré TY spôsobíš, takže v princípe je jedno u koho si poistený Ty, skôr sa treba modliť aby do Teba búral taký čo nemá napr. Kooperativu :D Ale ak máš mizernú poisťovňu ktorá nebude chcieť robiť poistné plnenie za škodu ktorý si spôsobil, môže sa stať že poškodený si bude nárokovať na náhradu škody priamo od Teba.

Oblúkom by som sa vyhol asi iba Kooperative, ja osobne vyberám cez superpoistenie, mal som už AXA, Českú poisťovňu, Generali, teraz mám Uniqu, na prívesný vozík dokonca Kooperativu. Zatiaľ klop-klop všetko v pohode. Základ je nebúrať ;)
bjuty smis
24.04.12,15:16
nám anonymom veríš viac ako svojím rovesníkom a známym ? :))
PZP ako píše tomáš hc, vyber najlacnejšie, mne to stále vychádza na genertel, teraz ma nejakú akciu union....

havarijné poistenie je velmi drahé,na 5 ročné auto by som si ho nedal...nechápem, na čo by si si dával vyššiu cenu do zmluvy...
bubkoch
24.04.12,17:43
no, je potrebne opravit niektore tvrdenia v oboch prispevkoch ...
1.
môže sa stať že poškodený si bude nárokovať na náhradu škody priamo od Teba.
to sice moze, ale nic mu to nebude platne ... poisteny vinnik, pokial si splnil vsetky zakonne povinnosti (nahlasil udalost do 15 dni, nepil, nemal dlzne poistne) moze kludne spat a ziadna nahrada skody z vlastneho vrecka mu nehrozi, a to ani v pripade ze ho poskodeny zazaluje na sude ... vzdy to bude poistovna, ktora bude platit
2.
havarijné poistenie je velmi drahé,na 5 ročné auto by som si ho nedal
HP sa oplati aj na 10 rocne auto ... vzdy sa treba pozriet na to, ake je poistne na dalsi rok a aka je hodnota auta v danom roku ... ak je rocne poistne cca 300€ a hodnota auta cca 8-9000€, nie je o com, alebo mas pocit ze v pripade totalky alebo kradeze ti nebude chybat plnenie 7-8000€ ... ja som si napr. platil HP 200€ aj na 10r aute s hodnotou cca 3000€ a ked islo do totalky, bol som rad ze som tych 200€ na zaciatku roka zaplatil a tak dostal po odratani spoluucasti cca 2800€

poistne v HP sa pocita z ceny noveho auta, lebo skody sa hradia v novych cenach ... ak ti niekto na 5r aute rozdrbe dvere, dostanes nove dvere a poistovna zaplati plnu cenu novych dveri ... keby sa malo poistne pocitat z casovej ceny, musela by poistovna pouzivat amortizaciu a ty by si nedostal plnenie v 100% vyske faktury za opravu
WRaves
24.04.12,17:52
TomasHC (http://www.porada.sk/member.php?u=153075): takže PZP netreba veľmi riešiť - ok

bjuty smis (http://www.porada.sk/member.php?u=80462): neide o to že komu verím viacej ale o to že tí moji známy mi viacmenej nepovedali nič

havarijne by som rád, napríklad čelné sklo bude mať s dažďový a svetelný senzorom, vyhrievané a tonované, nový stojí 690€ + robota

vyššie suma má zmysel v prípade poistenia GAP ;) "EuroGap kryje rozdiel medzi obstarávacou cenou vozidla a trhovou (všeobecnou) cenou vozidla v dobe vzniku poistnej udalosti."


bubkoch (http://www.porada.sk/member.php?u=191548): Ďakujem nejak takto som si to predstavoval
bjuty smis
24.04.12,18:13
bubkoch,
možno sa niekomu oplatí aj na 20 r. niekomu 30 r.auto, ale same poisťovne udávajú 7 rokov...ja jazdím cez 20 rokov, nespôsobil som žiadnu nehodu a to som už určite ušetril na havarijnom aspon jedno nové auto......
je to samozrejme na zadávatelovi, či je preň ročná suma - ( neuviedol kolko) prijatelná na zniženie rizika, že čo ak náhodou.....
ja som si robil asi pred rokom poriadok vo financiach a bol som zhrozený, kolko ročne vyhadzujem ( lepšie povedané vyhadzoval som) poisťovniam do gágora len pre to, že čo ak náhodou.....
bubkoch
24.04.12,18:22
bubkoch,
možno sa niekomu oplatí aj na 20 r. niekomu 30 r.auto, ale same poisťovne udávajú 7 rokov...ja jazdím cez 20 rokov, nespôsobil som žiadnu nehodu a to som už určite ušetril na havarijnom aspon jedno nové auto......
je to samozrejme na zadávatelovi, či je preň ročná suma - ( neuviedol kolko) prijatelná na zniženie rizika, že čo ak náhodou.....
ja som si robil asi pred rokom poriadok vo financiach a bol som zhrozený, kolko ročne vyhadzujem ( lepšie povedané vyhadzoval som) poisťovniam do gágora len pre to, že čo ak náhodou.....

to mas pravdu, ale na poistenie sa nemozes takto pozerat lebo nikdy nevies co sa stane zajtra ... to kolko si zaplatil doteraz je irelevantne, za to si dostal poistnu ochranu a tie peniaze su uz minuté ...
v poisteni si kupujes poistnu ochranu na dane obdobie, za ktore zaplatis poistne ... preto sa treba pozrat tak ze V DANOM ROKU zaplatim a kolko V DANOM ROKU dostanem keby niečo ...
TomasHC
25.04.12,07:08
Zvažujem HP, auto som kúpil za 10500 a má 4 roky :(
bjuty smis
25.04.12,12:20
:)) hej, presne to mi tvrdil ak môj poisťovák, ked som zrušil polku poistiek....

môže sa na to pozerať aj tak, že kolko v DANOM ROKU ušetrím, keby nič.....

štatisticky je ovela vačšia šanca, že keby nič, ako keby niečo...

ale k zadávatelovi, zváž si kde budeš parkovať, či v RD alebo na sídlisku, kde do mesiaca zmiznú 2 autá, ford mondeo sa vôbec nekradne, keby to bola nová strieborná oktafka alebo vw, to by bolo iné...dalej zváž, aké máš vodičské skúsenosti, štýl jazdy, či si " korytnačka alebo zajac"..., kolko najazdíš ročne km, či denne 80 km do práce, alebo v piatok a sobotu po 20 km....a potom sa správne rozhodneš..
TomasHC
25.04.12,12:45
môže sa na to pozerať aj tak, že kolko v DANOM ROKU ušetrím, keby nič.....

štatisticky je ovela vačšia šanca, že keby nič, ako keby niečo...

Viac-menej súhlasím, ale prax je taká že človek aj tak nič neušetrí, lebo poväčšine minie všetko čo sa dá :)
expeeert
25.04.12,13:28
to mas pravdu, ale na poistenie sa nemozes takto pozerat lebo nikdy nevies co sa stane zajtra ... to kolko si zaplatil doteraz je irelevantne, za to si dostal poistnu ochranu a tie peniaze su uz minuté ...
v poisteni si kupujes poistnu ochranu na dane obdobie, za ktore zaplatis poistne ... preto sa treba pozrat tak ze V DANOM ROKU zaplatim a kolko V DANOM ROKU dostanem keby niečo ak splním to, to a to a potom ešte oné a aj z toho mi ešte za niečo nejakú časť strhnú...

Nuž to je v závislosti od poistovne a podmienok - aj keď pravda je že kebyže si všetky tie peniaze čo dávam poistovni odkladám "do ponožky" a použijem ich ak sa niečo nepredvídané stane, tak ich skôr vymôžem z ponožky ako od tej ktorej poistovne :)
bjuty smis
25.04.12,16:05
Viac-menej súhlasím, ale prax je taká že človek aj tak nič neušetrí, lebo poväčšine minie všetko čo sa dá :)

to iste, ale predpokladám že havarijné poistenie na to jeho mondeo bude cca pekný týžden v egypte či tunisku.....