Airam30
24.04.12,09:18
Dobrý deň.Prosím o radu.Keďže som 2/3vlastník domu ktorý užíva môj brat a ja trvám na vysporiadaní a dohodou s ním to nejde, mám otázku ohľadom odhadu domu znalcom.Kontaktovala som brata,že prídeme aj so znalcom,ale nechce mi umožniť prístup do domu na obhliadku so znalcom.Ako postupovať, môžem ako väčšinový vlastník otvoriť dom za prítomnosti polície alebo???Ďakujem za rady.
chandler
24.04.12,09:34
myslim ze by si mal najprv dat ziadost na sud o vysporiadanie majetku. ten potom urci znalca, ktory spravi posudok. nie som si uplne isty, ale skus zistit skor presny postup ako len to aby si sa dostal so znalcom do domu.
arizona
24.04.12,11:00
myslim ze by si mal najprv dat ziadost na sud o vysporiadanie majetku. ten potom urci znalca, ktory spravi posudok. nie som si uplne isty, ale skus zistit skor presny postup ako len to aby si sa dostal so znalcom do domu.
Ale ved ten dom je jeho! On si tam moze prist hocikedy a s hocikym,nepotrebuje povolenia od mensinoveho vlastnika . Ak mu niekto brani vstupit do jeho nehnutelnosti, tak porusuje zakon.
chandler
24.04.12,12:30
dom je jej nie jeho :) tiez som si to nevsimol. sice suhlasim, ale problem nie je v tom ze by sa chcela pozriet do svojho domu, ale v tom ze chce aby ju brat vyplatil, pripadne sa dom predal. a myslim ze problem nevyriesi tym ze sa dostane so znalcom do domu.
arizona
24.04.12,14:26
Dobrý deň.Prosím o radu.Keďže som 2/3vlastník domu ktorý užíva môj brat a ja trvám na vysporiadaní a dohodou s ním to nejde, mám otázku ohľadom odhadu domu znalcom.Kontaktovala som brata,že prídeme aj so znalcom,ale nechce mi umožniť prístup do domu na obhliadku so znalcom.Ako postupovať, môžem ako väčšinový vlastník otvoriť dom za prítomnosti polície alebo???Ďakujem za rady.
Navrhla si mu vyplatenie jeho podielu ,aby dom bol vylucne tvoj? Ak ano a on napriek tomu odmieta,tak mozes podat ziadost na sud...
Alebo druha moznost je,aby on odkupil tvoju ciastku,aby mohol dom mat iba pre seba. S tym tiez nesuhlasi?
Ak on vyuziva cely dom a tebe neumoznuje pristup, ziadaj od neho "najomne" za uzivanie tvojej casti nehnutelnosti ;)

Priblizna hodnota domu sa da zistit aj tak, ze popozeras podobne nehnutelnosti vo svojom okoli na internete,alebo aj realitni makleri vedia pomoct za ovela nizsiu cenu...
Airam30
25.04.12,08:01
ďakujem všetkým za odpovede, k ujasneniu problému toľko,že ja som vlastíčka 2/3 domu.Teda väčšinová vlastníčka, v dome býva brat a ja ho asi 20rokov ho žiadam o vyplatenie z domu , vždy sa tomu smial a myslela som si naivne, že čím bude starší, sám si bude chcieť dať do poriadku majetok.Bohužiaľ ani po mojom naliehaní o vysporiadní dohodou nechce spolupracovať a všetko má už v rukách moja advokátka ,ktorá navrhla odhad znalcom.Toto nám ale neumožnil, pretože sa nemáme ako dostať do domu , lebo on s tým nesúhlasí.Preto bola moja otázka formulovaná či je možnosť otvoriť dom aj bez jeho súhlasu za prítomnosti polície.Advokátka mi povedala, že je, ale len v tom prípade ak je doma a nechce otvoriť, ale ak doma nie je nemôžeme vstúpiť do domu a po ďalšie bráni nám v tom aj jeho obrovský zúrivý pes, ktorý je voľne pustený.Zhodnotili sme, že podáme žalobu s tým, že súd navrhne znalca a hádam už toho vpustí do domu.Ja o dom nemám záujem, a preto som mu ponúkla možnosť odkúpenie mojej časti, ale že on nato nemá atď....celé roky užíva moju časť bez odplaty, bez môjho súhlasu robí zásahy do domu a posmieva sa mi..Hra skončila ako si myslel.Podanie žaloby si vyžaduje veľké finančné prostiedky a ja si musím vziať pôžičku na zaplatenie.Vie mi niekto poradiť ako by sa dalo vyhnúť súdnemu poplatku ktorý je vyrúbený ešte pred začatím pojednávania v sume 6% z hodnoty domu,alebo aspoň o jeho zníženie????Ak sa súd ukončí zaplatí všetky výdaje brat?Mám obavu aby súd nerozhodol , že ma vyplatí v splátkach keďže nemá na vyplatenie, ale brat má 58 rokov, takže vek už dosť vysoký, aby ma stihol vyplatiť.V dome s ním bývajú jeho dvaja dospelí synovia, ktorý si nechcú brať úver.