Zelkaem
24.04.12,09:43
Je alkoholik a už sme doma všetci na nervy. Lenže povedať si nedá.
Tweety
24.04.12,08:06
Je alkoholik a už sme doma všetci na nervy. Lenže povedať si nedá. Skúšala si pohroziť rozvodom?
Zelkaem
24.04.12,08:11
Už som skúšala všetko, i po dobrom i po zlom, aj som chvíľu odišla, stále je to to isté.
Tweety
24.04.12,08:13
Už som skúšala všetko, i po dobrom i po zlom, aj som chvíľu odišla, stále je to to isté.
Nezávidím, je to ťažké( chvála Bohu toto nepoznám) ak sám nechce, nasiuo ho tam nedostaneš, jedine, že by niekomu ublížoval, potom to pôjde ľahšie.
katarina.j
24.04.12,08:15
Ak je tvrdohlavy a neda si povedat, tak treba fakt konat. Je aj agresivny ked je opity? nadava vam/detom, ublizuje vam(bije vas), terorizuje vas psychicky? treba zvazit v akej ste situacii, vy najlepšie poznate povahu svojho manzela-čo na neho "zabera" najviac, musite poznat jeho slabinu...
petermikuláš
24.04.12,10:01
ziaľ podľa platnej legislatívy musí takýto človek súhlasiť s liečením sám a čo ešte ďalšie musí na takom liečení aj sám vydržať. Pretože keď si po týždni zmyslí, že ide domov, tak ho musia pustiť. Taká je žiaľ legislatíva v takomto prípade. Presvedčiť takéhoto človeka nie je nikdy jednoduché pretože sa to nasilu ani dokázať nedá. Vždy sa musí totižto rozhodnúť on sá. Ale je dobré ho do rozhodnutia trošku "pritlačiť" a to tým, že mu dáte nejaké ultimátum. Napríklad máš dva týždne na rozhodnutie či nastúpiš liečbu alebo nie, ak nie zoberiem deti a odídem, príp, podám o rozvod, prípadne o cirkevný rozvod /tzv. odluku v prípade, že ste veriaca a rozvod klasický pre Vás nepripadá do úvahy/. To i cirkevné súdy alias metropilitné tribunály Vás za takýchto okolností takmer ihneď od seba odlúčia. Samozrejme, že mu môžete dať aj iné ultimátum, ja som spomenul také krajné, aj keď často sa musí konať i takto. Musíte si totižto uvedomiť to, že v prípade, že máte deti sú manželovým pijnstvom a následným správaním významne ohrozené i oni a Vy musíte konať. Pretože ak jeden z rodičov "stratí rozum" druhý ho musí mať a zachrániť aspoň čo sa dá. Obaja máte totižto zodpovednosť za Vaše deti a ak to inak nejde, teda ak ani tak nenastúpi na liečenie, musíte svoje deti chrániť Vy. Veď oni okrem svojho otca majú len Vás ako mamu, tak ktor sa má za nich postaviť ak nie Vy. Len nesmiete zabudnúť, že ak sú alkoholici v niečom preborníci tak je to klamaní a sľubovaní náprav, teda, že prestanú piť. Tomuto nikdy neverte a chcite okrem sľubov i skutok a to tak, že nastúpi na liečenie. Potom mu môžete dať znovu šancu. Inak je to len kolotoč trápenia sa.
Bionda
25.04.12,08:09
Naozaj treba pozrieť aj staršie témy, v ktorých sa popísalo o závislých na alkohole. Problémom je naozaj nájsť pre závislého správnu motiváciu. Je tragédiou, že deti musia žiť taký život - s alkoholikom. ( nikto nevie ako sa to prejaví v budúcnosti na ňom samom , či sám sa nestane alkoholikom, ale zo začiatku určite je traumatizujúca hanba za takého rodiča).
Súhlasím aj s tým, že alkoholici sú odborníci na klamstvo - a pretvárku ... a naozaj ak sa on sám nemá záujem liečiť- zrejme musí padnúť až na samé dno - je dospelý a kým nie je zbavený svojprávnosti - žiadnu liečbu neabsolvuje na základe Vašej žiadosti. V tom prípade treba brať na zreteľ záujmy detí .
alaya1
25.04.12,08:18
Nie je iste, ze liecenie zaberie. Zial mame v rodine pripad, zenu, pije roky, sama sa pytala na liecenie. isla na neho opita, bola tam 3 mesiace, vela reci o polepseni, vysla a o dva dni bola na mol.-((

naozaj, kym sam clovek nechce, ani to liecenie nie je spasa.
Ferdosondo
25.04.12,08:53
Hrozenie rozvodom a tobôž nie s dátumom o dva týždne nie je až taká silná páka pre alkoholika, aby prestal piť. Sĺubovať bude, ale keď príde deň D, tak sa spráska rovnako ako kedykoľvek predtým. Alkoholik má alkohol radšej ako všetko ostatné.
Alkoholik dobrovoľne podstupuje liečbu až vtedy, keď mu alkohol prináša ťažké zdravotné problémy, alebo už nie je za čo piť a má stavy depresie.
petermikuláš
25.04.12,08:59
Hrozenie rozvodom a tobôž nie s dátumom o dva týždne nie je až taká silná páka pre alkoholika, aby prestal piť. Sĺubovať bude, ale keď príde deň D, tak sa spráska rovnako ako kedykoľvek predtým. Alkoholik má alkohol radšej ako všetko ostatné.
Alkoholik dobrovoľne podstupuje liečbu až vtedy, keď mu alkohol prináša ťažké zdravotné problémy, alebo už nie je za čo piť a má stavy depresie.

Moja prax a prax kolegov mi nedovoľuje súhlasiť.
Ferdosondo
25.04.12,09:09
Moja prax a prax kolegov mi nedovoľuje súhlasiť.
Však Ti Zalkem píše že už aj odišla od neho a nepomohlo.
Toto čo uvádzaš zaberá na pijanov, ktorí ešte majú akú takú kontrolu nad sebou.
P.s. Pozdravujem kolegov nech sa držia
petermikuláš
25.04.12,09:23
Však Ti Zalkem píše že už aj odišla od neho a nepomohlo.
Toto čo uvádzaš zaberá na pijanov, ktorí ešte majú akú takú kontrolu nad sebou.
P.s. Pozdravujem kolegov nech sa držia

Ok, tak jej skús poradiť čo má robiť.
Ferdosondo
25.04.12,09:36
Myslím, že pokiaľ sa nedostane do stavu ako som popísal vyššie, tak veľa s tým neurobí. Bohužiaľ.
V rodine máme alkoholika t.č. abstinujúceho. Na liečenie ho nedostali žiadne prosby vyhrážky... Pomohlo jedine, keď už zdravotné problémy boli silnejšie ako alkohol. Absolvoval veľa liečení, už ani neviem koľko
Niekoľko krát sa stalo, že mi volal, aby som prišiel pre neho a odviezol na liečenie. Kým som prišiel, už bol rozhodnutý neísť. To si nerobil srandu. Proste alkohol s ním robil svoje.
petermikuláš
25.04.12,09:41
OK, s tým súhlasím len nie vždy to, že sa prepracuje k depresii alebo ťažkým zdravotným problémom je ten dôvod, ktorý ho prinúti liečiť sa. Poznám viacerých ktorí ke´d mali depresiu, alebo nemali za čo piť spáchali samovraždu a mnohých, ktorým sa zhoršil ťažko zdravotný stav tak zomreli a nenastúpili liečbu. Ale Ok, je to veľmi individuálne a v takto ťažkej problematike je vždy každá rada drahá.
Ferdosondo
25.04.12,10:08
Máš pravdu na každého zaberá niečo iné. Dôležitá je aj podpora v rodine.
mmilka
25.04.12,10:38
Dobrý deň,
okrem toho, že som pracovala veľa rokov v ekonomickej oblasti, vyštudovala som sociálnu prácu na Trnavskej univerzite a v rámci tohto štúdia som musela absolvovať aj prax. Z tohto dôvodu Vám chcem napísať, že protialkoholické liečenie v súčasnosti nie je založené na odpore od alkoholu (fyzickom) , ale na uvedomení si jeho škodlivosti - sú to rôzne prednášky, komunitné sedenia, sedenia skupín, "vylievanie si pocitov", povedala by som úplné odhaľovanie svojho duševného bytia. Nie každý má na to silu ( napr. môj manžel by tam nebol ani jeden deň). Preto, napriek tomu čo nás učili v škole, ja by som tejto možnosti veľkú nádej nedávala. Ak chce, nech tam ide pre to, že vás chce získať späť, nie pre to, že mu to dáte ako podmienku.
Nechcem múdrovať, ale "nenaťahujte" svoje trápenie. Milka
erzet
25.04.12,11:19
Na odľahčenie. Ja som myslel, že sa to pýta Nora Mojsejová.
Ferdosondo
27.04.12,04:33
Na odľahčenie. Ja som myslel, že sa to pýta Nora Mojsejová.
Asi nie. Tá vie fšetko.