vrbiss
26.04.12,13:49
Mám několik problémů se sousedem a jeho přístupem k jeho povinnostem. Na sousedním pozemku stál na hranici pozemků starý dům, který vlastnila obec. Tento dům obec odstranila a následně pozemek jako stavební parcelu prodala. Pozemek je méně než 20 m od plotu hřbitova, první od cesty (můj pozemek je druhý) a v územním plánu je tento pozemek veden jako pozemek, na kterém je možno stavět novou výstavbu.

Prosím, poraďte mi k jednotlivým bodům, na koho se mám obrátit (úřady, orgány, ...)?

1.Stavebník chce stavět na hraně pozemku, což se mi nelíbí (zde chápu, že se k tomu můžu vyjádřit v rámci stavebního řízení o povolení stavby).
Dotaz: Platí hrana pozemku NAD i POD úrovní země pozemku? (záměr je vybudovat 2 - 3 patra podzemních garáží, - můj dům stojí asi 5 m od hranice pozemku a mám obavy ze sesuvů půdy a narušení statiky)

Původní dům byl 1-podlažní s malým podsklepením a nová budova má mít 3 patra v zemi a 4 nad zemí. Tím pádem budu mít zastíněný celý pozemek, který je situovaný téměř přesně V-Z, přičemž na jižní straně má stát nová budova.

2.Stavební pozemek patří do ochranného pásma hřbitova, ale starosta o ničem "neví".
Dotaz: Má smysl obracet se na OÚ, nebo se mám obrátit na nějaký jiný úřad (na jaký)?

3.Stávající pozemek teď slouží jako skládka stavebního materiálu a plot mezi mým a tímto pozemkem je v dezolátním stavu. Majitel nechce slyšet ani slovo o vybudování pořádného plotu, protože tvrdí, že bude stavět na hranici pozemku novou budovu.
Dotaz: Kde se můžu domoct práva na náhradu „oplocení“, které tady bylo před demolicí starého domu? (t.j.: odhlučnění pozemku od cesty – křižovatky, bezpečnost mého pozemku, která mi teď chybí – plot se dá podlézt, s trochou odvahy i přeskočit, nemluvě o tom, že se dá lehko prestřihnout. Oplocení susedního pozemku je jen provizorní –dá sa naň vejít, není je strážený ani uzavřený, teda nás od cesty dělí jediná hranice – vetché oplocení upevněné na sloupcích, které sa hýbou i při slabém větru).

4.Přes tento "plot" neustále propadává odpad na můj pozemek. Neustále souseda upozorňuji aby pozemek nebo aspoň okolí plotu uklidil a nic se neděje. To samé je se sekáním plevele ... ignorace jakýchkoliv upozornění.Pro upřesnění se jedná o obec Rovinka (u Bratislavy). Mockrát děkuji za rady!
chandler
26.04.12,12:40
1. - pod zemou stavat moze, musi zabezpecit aby sa nezosunuli existujuce budovy. s tym nemozes robit nic.
- mozes nieco robit s tou vyskou nad zemou, daj si spravit svetelnotechnicky posudok.
2. spytaj sa na krajskom urade, ale moc velku nadej tomu nedavam
3. nie je povinnost suseda ti postavit plot
4. pokosit pozemok si musi, ale neviem ci sa mozes stazovat inde ako na obecnom urade

jedine kde vidim sancu je ta svetlotechnika a este uzemny plan obce - pochybujem ze sa tam mozu stavat 4 podlazne budovy.
vrbiss
26.04.12,12:49
Díky za odpověď.

Jde mi o to, zda může pod zemí stavět na hranici pozemku

Územní plán v podstatě porušuje zákon 470/2005 z.z., ktorý stanovuje okrem iného, že-citujem- "Ochranné pásmo pohrebiska je 50m, v ochrannom pásme sa nesmú povoľovať ani umiestňovať budovy". Ovšem je z roku 2001 čehož jsem si právě všiml.
bystrá
26.04.12,13:17
Ak sa nejedná o rodinný dom, neplatia tu predpísané odstupové vzdialenosti a za istých ppodmienok môže stavať aj na hranici, ak to dovoluje územný plán - odporúčam pozrieť textovú časť, v ktorej je podrobnejšie popísaný prípustný spôsob výstavby v danom území. Dodržanie ochranných pásiem v okolí cintorína by mala ustriehnuť hygiena, ale tá sa asi vyjadrovala aj pri schvalovaní ÚP, tak neviem prečo je to stavebný pozemok.
Čo sa týka zatienenia, zvyčajne sa posudzuje, len ak môže dôjsť k zatieneniu obytných miestností.
vrbiss
26.04.12,13:30
No problém asi je, že se jedná o návrh ÚP z roku 2001 a měl by být asi přepracován.

Stavba má být polyfunkčního charakteru (kanceláře + byty)

Má tedy smysl žádat OÚ o přepracování územního plánu tak aby byl v souladu se zákonem 470/2005?
draik
26.04.12,15:00
Upozornil by som obec už teraz doporučeným listom, že územný plán nie je v súlade so zákonom (teraz je platný 131/2010) a že teda nie je možné vydať stavebné povolenie, pre istotu môžte podať podnet aj na prokuratúru. Oficiálne sa budete môcť vyjadriť v stavebnom konaní, kde stavebný úrad bude povinný Vaše námietky vyhodnotiť. Nevzdávajte sa, ale pripravte sa na boj...