fero_b
26.04.12,20:21
Ahojte poradaci,
mame vydane platne stavebne povolenie z oktobra 2011. Do susedstva sa pristahovali bohati pravnici, a ked videli ze mame stavebne povolenie, isli sa pozriet na stavebny urad a zacalo im vadit okno do nasej chodby, smerujuce k ich domu . Medzi ich domom a nasim je 4metrova ulicka patriaca mestu - teda podla stavebneho zakona nie su nasimi susedmi - teda neboli ani prizvani na stavebne konanie. Odstup domov je dodrzany - je medzi nimi 8m v najblizsom bode. (navrhol som im dat tam matne sklo, ale na to nereflektovali - bud to okno tam nedam, alebo budu ziadat o obnovenie konania).Napriek tomu isli na stavebny urad do podatelne dat papier, kde sa dozaduju obnovenia stavebneho konania, lebo ich majetkove prava boli dotknute - ze budeme narusat ich sukromie. Sme tak tyzden pre odkrytim strechy a potom niet cesty spet. Mam sa obavat zastavenia stavby, resp. ak by sa nieco udialo a pocas odkrytej strechy by mi urady (z mne neznameho dovodu) zastavili stavbu, mozem tento havarijny stav dotiahnut pod strechu? Dakujem za reakcie Fr
tommi_d
27.04.12,05:03
Pokiaľ máš vydané právoplatné stavebné povolenie, nemáš čoho báť, svojich "práv" s pánu fiškáli môžu domáhať na súde s neistým výsledkom, pretože z toho čo píšeš nie sú
ani účastníkmi konania, takže sám som zvedaví čoho sa chcú domáhať.....
Okno do chodby nie je obytná miestnosť, takže o narúšaní súkromia nemôže byť reči....
fero_b
27.04.12,07:56
dakujem za odpoved :-)
chandler
27.04.12,08:28
tak odnes na urad oznamenie o zacati stavby, s tym ze si uz pred tyzdnom zacal. zda sa mi ze mas na to dva tyzdne. zastavit stavbu kvoli susedom sa uz neda.

a nesuhlasim s tommim ze sa nemas coho bat kym si nezacal stavat. teoreticky ma pravdu, ale prakticky rychlo zacni stavat.
tommi_d
27.04.12,08:50
zle si si prečítal moju odpoveď ja píšem, že sa nemá čoho báť pokiaľ je vydané a právoplatné stavebné povolenie o začatí stavby nikde nepíšem
Pokiaľ Stavebný úrad správoplatní SP svoje práva môžeš uplatňovať jedine na súde v rámci občiansko - právneho konania
fero_b
27.04.12,09:52
stavba je zacata, (co som mohol som spravil bez zhodenej strechy) - betonovy prievlak, stitova stena az kym som mohol. Strecha zatial nie je zhodena, ale od demontaze strechy ma deli tak tyzden max dva. Stavebne povolenie je pravoplatne od 10.10.2011
draik
27.04.12,10:00
zle si si prečítal moju odpoveď ja píšem, že sa nemá čoho báť pokiaľ je vydané a právoplatné stavebné povolenie o začatí stavby nikde nepíšem
Pokiaľ Stavebný úrad správoplatní SP svoje práva môžeš uplatňovať jedine na súde v rámci občiansko - právneho konania
Nemôže ísť o občianskoprávne konanie, keďže stavebné povolenie je vydané v správnom konaní (nemôžu sa teda v občianskoprávnom konaní domáhať ani odstránenia okna a pod., keďže je to v súlade s platným stavebným povolením). Správny poriadok pozná pojem obnova konania. Akurát nechápem, načo tí právnici chcú do toho rýpať, keďže úspech nemajú istý. Hold, niet nad dobrých susedov.
fero_b
27.04.12,10:11
veru - dobri susedia su na nezaplatenie :-( , mozno veria, ze ked to pojde po odvolaniach pred sud, tak ze tam nejak uspeju..hmm - len neviem na zaklade coho chcu postavit svoje "domahanie" ked vsetko je v sulade so zakonom (nie su mi susedia, odstup je viac ako hovori zakon o min. vzdialenosti)
tommi_d
27.04.12,10:30
Pokiaľ neuspeješ v rámci správneho konania - stavebného konania nič ti nebráni dožadavať sa svojich práv súdnou cestou - formou občiansko - právneho sporu.
O obnove konania v tejto veci nemôže byť reči, nakoľko stavebný úrad pôvodných majiteľov nazahrnul do účastníkov konania, takže koho práva vydaním stavebného povolenia neboli dotknuté nemôže namietať ich porušenie...
bystrá
27.04.12,10:34
Ak uz mas pravoplatne rozhodnutie, vsetky snahy susedov nemaju odkladny ucinok na toto rozhodnutie, teda mozes veselo stavat. Museli by poziadat sud o predbezne opatrenie, ale najskor musi odvolanie prejst krajskym uradom, mozno ministerstvom a potom sud, tak casu kopec.So zasahom do sukromia urcite nepochodia, lebo na to sa posudzuju okna len z obytnych miestnosti a ty tam mas chodbu. ... a ked to uz budes mat hotove, tazko s tym nieco urobia.
fero_b
28.04.12,08:45
dakujem za vsetky prispevky, ideme o tyzden zacat s buranim, tak snad sa vsetko podari. Podla toho co pisete, tak by nemal nastat nejaky "akutny" legislativny problem. Uz len aby nam prialo pocasie :-)
fero_b
28.04.12,13:47
dakujem vsetkym za prispevky. Podla toho co pisete, by nemal nastat "akutny" legislativny problem. O tyzdne zaciname s odkryvanim strechy (a potom mi treba cca 1.5mesiaca na "hrubu" stavbu). Este aby nam vyslo pocasie.
fero_b
28.04.12,13:48
som nevidel ze ten moj predosy prispevok sa ocitol uz na druhej strane, tak som si myslel ze nepresiel :-)