eNBe
27.04.12,13:39
Ahojte.

Ak máte doma závislého, prípadne ste sám závislý na drogách a neviete čo robiť, tak ma skontaktujte. Rád vám poradím, prekonzultujeme problém, a pomôžem s vyriešením.
Sám som bojoval so závislosťou viac ako 10 rokov, no podarilo sa mi nájsť cestu k normálnemu životu, dnes som šťastne ženatý, žijem slobodný život, a rád sa s vami podelím so svojimi skúsenosťami :)
pasuliatko
27.04.12,18:33
ja som závislá na spreji do nosa,,,aj to sa ráta ako droga...
eNBe
28.04.12,09:09
hmmm, neviem. Ja som bral skôr tvrdé drogy, takže s týmto skúsenosť nemám. No myslím si, že pokial to nejakým spôsobom znižuje kvalitu vašeho života, tak môže byť.
danushka
29.04.12,08:41
Už Ti tu bola jedna téma s odkazom zmazaná a Ty sa stále prezentuješ svojim odkazom. Inteligentný človek rešpektuje pravidlá fóra a Ty stále pokúšaš.
Je pekné, že chceš ľuďom pomáhať, ale prečo to robíš takto násilne?

Vyhľadaj si tu témy, ktoré sú ideovo Tebe blízke, ale bez svojej reklamy tam prispievaj.
Pikoška
29.04.12,09:15
ja som závislá na spreji do nosa,,,aj to sa ráta ako droga...Presne tak, si závislá, a táto závislosť nie je vôbec zanedbateľná. Úspešne sa však dá liečiť, a rovnako je liečba dlhodobá.
Pikoška
29.04.12,09:26
Viac o mne, a o tom čomu sa venujem si môžete pozrieť na strankePečítala som si podrobne, čo máš uvedené v priloženom linku. A musím uznať, že od A-do Z s Tebou súhlasím. Faktom však aj naďalej je to, že závislý ak CHCE, tak s drogou prestane. A kto nepozná peklo drogy, považuje aj tekéto témy za uzavretiahodné. Nuž, budem Ti držať palce, ak pomôžeš aspoň jednému a nedaj sa odradiť, propaguj svoju činnosť a pomoc. Drogy a narkomafie sa rozrastajú nebývalým tempom a vyžierajú ľudstvo. Danushka ma isto iste pochopí, som proti a veľmi jednoznačne proti uzavretiu témy, nech by tu bolo podobných na tisíce. Už to, že obsah linku mnohí prečítajú je prínosom Tvojho snaženia. A skús tu propagovať biznis tak Ti urobím no,no,no.:) Ak tu prežila téma sex na dvore, tak predýcha aj táto výzva.Peknú nedeľu.
pepsikova
29.04.12,10:01
...aj ja som proti zatvoreniu tejto témy..a všetky tie "vieš, aké to je, keď..." by som dala na úplný začiatok tvojej stránky, lebo len ten, kto si prečíta a bude chcieť odpovedať na tieto otázky, má v sebe dosť síl dostať sa z tohoto svinstva...
...a čo osveta?..hovoríš niekde aj o tom, ako predísť potrebe mať drogu?..ako obísť všetkých tých, ktorí podstrčia fet len tak, na skúšku, však pre jeden raz sa nič nestane?..ako dať silu mladým ľuďom, aby neboli odvážni pri prvom šluku,aby neboli presvedčení o svojej sile- že im sa to nemôže stať,keď si šlahnú jeden krát?..
..neprečítala som celú tvoju stránku,ani nebudem,už ma ktosi upozornil, že príliš veľa diskutujem,ale zvýrazni aj túto časť,ak máš...
korela
29.04.12,10:37
Ako sa volá človek, dobrovoľník, ktorý bol dosť často, možno aj je, medializovaný za podobnú činnosť, ktorý sám prešiel odvykacou kúrou.
Má "zverencov" u seba doma, v ich pôvodnom rodinnom prostredí by sa im to nepodarilo.
Viackrát boli prezentovaní aj v TV.

Okolie Senca?
korela
29.04.12,10:58
Ešte dodám, že mal svoj blog na SME.
klemy
29.04.12,11:08
Vlado Schwandtner
lujza.j
29.04.12,11:17
mala som drogovo závislého bratranca, živé peklo pre okolie pre rodinu všetko aj tak dopadlo.... všetko je len o tom, že dotyčný musí CHCIEŤ SÁM, ak nie...smola....matka ho vyhodila, prichýlila ho babka s jeho otcom, ktorých dostal do hrobu, najprv išla babka, do polroka jeho otec....on myslím rok a pol nato zabili ho, nejaký parťák-bezdomovec.... vždy len sľuboval, že prestane...podporu mal...závislý sú neskutočný klamári. pri tom bol šikovný ešte pretým ako začal mal dobrú prácu v telekomunikáciách, kúpil si motorku normálny mladý chalan.
je veľa drogovo závislých aj medzi milionárskymi deťuškami , ktoré asi nevedia čo od roztopaše...potom ich rodičia pošlú akože na študijné pobyty, teda v čase ked si myslia že to ešte nejak ovplyvnia. len niekdy to asi nepomôže a vystrájajú dalej aj ked su už z nich "starí capi"
korela
29.04.12,11:37
Kolegyňa mala alkoholika manžela, dve malé detičky, rozviedla sa s ním, prestal piť, bolo to neuveriteľné, na odvykacej kúre nebol, dostal sa z toho vďaka cirkvi bratskej myslím, nepije niekoľko desiatok rokov.
Toľko kvapká voda na kameň, až vyhĺbi jamku. Alebo toľko budeš klopať na dvere, až sa otvoria. Takýto prístup mám k zadávateľovej aktivite. Kto si má prečítať jeho riadky, nájde ho. Lepšie sa oprieť o strom, ako ťahať batoh.
Katy a R
29.04.12,11:38
Mohol by si napísať .. ako to vlastne vyzerá na začiatku u takej začínajúcej závislej osoby? Že čo si hlavne treba všímať - nejaké prejavy :confused::confused:
Lebo podľa mňa, čím skôr sa zistí, tým skôr sa dá niečo robiť - myslím aj ako okolie môže pomôcť?
eNBe
29.04.12,12:20
danushka prepáčte, nevedel som, že to bolo zmazané za tie linky, no videl som tu v iných témach tiež linky, tie nevadia? Ja za to čo robím neberiem žiadne peniaze, takže tu nepropagujem zárobkovú činnosť. No ok, ako si želáte, budem rešpektovať.
Prajem vám fajn dník. :)
eNBe
29.04.12,12:25
Plne s vami súhlasím, že ak chce prestať, tak prestane.
Ďakujem vám za povzbudzujúce písmenká, a tiež prajem peknú nedeľu.
danushka
29.04.12,13:05
danushka prepáčte, nevedel som, že to bolo zmazané za tie linky, no videl som tu v iných témach tiež linky, tie nevadia? Ja za to čo robím neberiem žiadne peniaze, takže tu nepropagujem zárobkovú činnosť. No ok, ako si želáte, budem rešpektovať.
Prajem vám fajn dník. :)
Enbe, mne Tvoje linky neprekážajú a mám radosť z toho, že sú okolo nás ľudia, ktorí nemyslia len na seba.
Ja som upozornila na ten link len preto, lebo téma zmizne a pritom môžeš radiť na Porade aj bez toho, aby tu ten link bol. Formou súkromnej správy môžeš o sebe dať vediať viac, ak druhá strana prejaví záujem.
eNBe
29.04.12,13:23
...aj ja som proti zatvoreniu tejto témy..a všetky tie "vieš, aké to je, keď..." by som dala na úplný začiatok tvojej stránky, lebo len ten, kto si prečíta a bude chcieť odpovedať na tieto otázky, má v sebe dosť síl dostať sa z tohoto svinstva...
...a čo osveta?..hovoríš niekde aj o tom, ako predísť potrebe mať drogu?..ako obísť všetkých tých, ktorí podstrčia fet len tak, na skúšku, však pre jeden raz sa nič nestane?..ako dať silu mladým ľuďom, aby neboli odvážni pri prvom šluku,aby neboli presvedčení o svojej sile- že im sa to nemôže stať,keď si šlahnú jeden krát?..
..neprečítala som celú tvoju stránku,ani nebudem,už ma ktosi upozornil, že príliš veľa diskutujem,ale zvýrazni aj túto časť,ak máš...

Nie, o osvete som nepísal, a keďže nemám dávať linky, tak v krátkosti napíšem ako to bolo u mňa. Moji kamaráti skoro všetci už začali brať, no ja som vždy tvrdil, že "čo som hlúpy? Ja by som s tým nikdy nezačal." No prišiel deň keď mse sa s kamošom vybrali na chatu, a on sa ma opýtal, že ako je možné, že všetci okolo mňa berú, len ja som nikdy ani neskúsil. A tak som súhlasil, že "raz skúsiť môžem". A čestne povedané ten raz sa premenil na cca 13 rokov pekla v živote mojom, a aj mojej rodiny, na pád na absolútne dno a na situáciu z ktorej boli len dve cesty. Dostať sa z toho a začať žiť, alebo svoje prežívanie ukončiť samovraždou. Takže mne stačil jeden krát. Raz som skúsil, zničil som vsetko čo sa dalo. Teraz keď na to pozerám dozadu, tak väčšina s tých ľudí čo som poznal v mojich začiatkoch uź nežije, zomreli mladý. Je ich zopár (narátam na prstoch jednej ruky, aj to mi netreba všetky) čo sú z toho vonku, a sú ešte tí, ktorí za posledných 10 rokov viac prežili vo väzniciach ako na slobode, a sú spokojní, pretože aspoň vo vezení neberú drogy.
Takže ak si šľahne jeden krát, tak to ťažko zostane na tom jednom.......ja som si nemusel ani šľahnúť, na začiatku mi stačilo šňupať.
danushka
29.04.12,13:39
Mohol by si vysvetliť, čo znamená ,,šľahnúť"? A aké drogy sa šľahajú?
Možno vyznieva otázka hlúpo, ale o drogách mám len všeobecnú predstavu.
Rozumiem slovu šňupať, viem, že sa užívajú drogy v tabletkách, fetuje sa...Teda šľahnúť znamená pichnúť do žily?
marjankaj
29.04.12,13:59
Presne tak, si závislá, a táto závislosť nie je vôbec zanedbateľná. Úspešne sa však dá liečiť, a rovnako je liečba dlhodobá.
Vraj prvých 100 rokov je najťažších. Potom sa to už nejako poddá.
kopretinka
29.04.12,14:02
Už Ti tu bola jedna téma s odkazom zmazaná a Ty sa stále prezentuješ svojim odkazom. Inteligentný človek rešpektuje pravidlá fóra a Ty stále pokúšaš.
Je pekné, že chceš ľuďom pomáhať, ale prečo to robíš takto násilne?

Vyhľadaj si tu témy, ktoré sú ideovo Tebe blízke, ale bez svojej reklamy tam prispievaj.
:eek: a prečo tu nemôže mať odkaz??? veď to nie je reklama,ktorou upozorňuje na svoj eshop alebo nejaké svoje služby,za ktoré by chcel zaplatiť.Takáto téma sem pritiahne veľa ľudí,mohli by ste byť radi,že sa tu diskutuje o vážnych a zmysluplných veciach........to som fakt nepochopila.....
misoft
29.04.12,14:22
Šľahnúť - slangový pojem pre dať si dávku
danushka
29.04.12,14:41
:eek: a prečo tu nemôže mať odkaz??? veď to nie je reklama,ktorou upozorňuje na svoj eshop alebo nejaké svoje služby,za ktoré by chcel zaplatiť.Takáto téma sem pritiahne veľa ľudí,mohli by ste byť radi,že sa tu diskutuje o vážnych a zmysluplných veciach........to som fakt nepochopila.....

Kopretinka, zas sa len mňa nepýtaj, prečo tu nemože mať odkaz.
Ja som si všimla zadávateľa s jeho témou už pred pár dňami a postrehla som, že bola téma zmazaná, tak som mu poradila, aby ten odkaz tu nedával a nezmizne ďaľšia jeho téma.
Prečo Ty vždy chápeš veci úplne naopak?
Ja na Porade neupratujem ;).
danushka
29.04.12,14:42
Tak to vidíš softík, aká som ja nevzdelaná...
kopretinka
29.04.12,15:26
Kopretinka, zas sa len mňa nepýtaj, prečo tu nemože mať odkaz.
Ja som si všimla zadávateľa s jeho témou už pred pár dňami a postrehla som, že bola téma zmazaná, tak som mu poradila, aby ten odkaz tu nedával a nezmizne ďaľšia jeho téma.
Prečo Ty vždy chápeš veci úplne naopak?
Ja na Porade neupratujem ;) a prečo si Ty vzťahovačná? ja netvrdím,že TY si zmazala,ja sa IBA pýtam.ale keď som teda taká nechápavá,tak sa už nebudem.
.
eNBe
29.04.12,15:57
Mohol by si vysvetliť, čo znamená ,,šľahnúť"? A aké drogy sa šľahajú?
Možno vyznieva otázka hlúpo, ale o drogách mám len všeobecnú predstavu.
Rozumiem slovu šňupať, viem, že sa užívajú drogy v tabletkách, fetuje sa...Teda šľahnúť znamená pichnúť do žily?
Drogy ako heroín, pervitýn sa dajú aplikovať intrevenózne (teda môžu sa pichať) a tomu sa hovorí šľahnúť si, ďalej sa dajú šňupat (inhalovať do nosa), fajčiť pomocou alobalu, alebo fajčiť v cigarete.
buchač
29.04.12,16:25
Mohol by si vysvetliť, čo znamená ,,šľahnúť"? A aké drogy sa šľahajú?
Možno vyznieva otázka hlúpo, ale o drogách mám len všeobecnú predstavu.
Rozumiem slovu šňupať, viem, že sa užívajú drogy v tabletkách, fetuje sa...Teda šľahnúť znamená pichnúť do žily?
Drogy sa dajú aj piť ...napríklad silný výťažok z čierneho čaju ( povedzme jedna poriadna hrsť do 2 - 3 dcl vody ) sa volá magorák ...bežný výskyt v base...

Drogy sa dajú aj žuť ...napríklad pinang - betel ...ten sa používa najviac v krajinách Ázie alebo koka v Južnej Amerike...

Dajú sa aj fajčiť vo vodných fajkách ...tam je viacero druhov tých drog...


...šleha ????........to nevieš ......veď to je starý výraz ..." že takú Ti jednu šľahnem " ...je to odvodené od toho ... starý výraz , drogy vtedy neboli až tak dostupné jak dnes a už sme to používali ....
danushka
29.04.12,17:20
kopretinka, citácia príspevku je priama reakcia na pisateľa, takže ak chceš písať nepriamo, všeobecne, potom je citácia neúčelná :)
pasuliatko
29.04.12,20:55
viem, a?
Pikoška
30.04.12,07:39
mala som drogovo závislého bratranca, živé peklo pre okolie pre rodinu všetko aj tak dopadlo.... všetko je len o tom, že dotyčný musí CHCIEŤ SÁM, ak nie...smola....matka ho vyhodila, prichýlila ho babka s jeho otcom, ktorých dostal do hrobu, najprv išla babka, do polroka jeho otec....on myslím rok a pol nato zabili ho, nejaký parťák-bezdomovec.... vždy len sľuboval, že prestane...podporu mal...závislý sú neskutočný klamári. pri tom bol šikovný ešte pretým ako začal mal dobrú prácu v telekomunikáciách, kúpil si motorku normálny mladý chalan.
je veľa drogovo závislých aj medzi milionárskymi deťuškami , ktoré asi nevedia čo od roztopaše...potom ich rodičia pošlú akože na študijné pobyty, teda v čase ked si myslia že to ešte nejak ovplyvnia. len niekdy to asi nepomôže a vystrájajú dalej aj ked su už z nich "starí capi"Milá lujza.j, aký je rozdiel medzi závislým z Luníka IX a milionárskym synčekom? Droga si nevyberá. A treba dávať pozor, aby Ti ju neponúkli napríklad v cigaretke. Lebo potom to už nie je roztopaš, ale rozkoš. A podstatne iná, ako ju prežívame my. Dnes sú díleri "vyštudovaní", a ani sa nenazdáš, chvíľka nepozornosti a máš ju v otvorenej Cole. Vývoj ide aj u dílerov dopredu. A ako si iste v spravodajte postrehla, Krajský súd v Trenčíne zmenil rozsudok Okresného súdu, ktorým dílera poslal za mreže - na podmienku. Feťáka však zatvoria za krádež dvoch štanglí:) suchej salámy. Takže drogabiznis vládne na všetkých úrovniach. No, a starých capov poznám aj bez drogy. Občas šantia v susedinej posteli a rovnako trpí celá rodina. Cap ako cap. Najmä ak sa vydarí.;)
eNBe
30.04.12,11:37
Mohol by si napísať .. ako to vlastne vyzerá na začiatku u takej začínajúcej závislej osoby? Že čo si hlavne treba všímať - nejaké prejavy :confused::confused:
Lebo podľa mňa, čím skôr sa zistí, tým skôr sa dá niečo robiť - myslím aj ako okolie môže pomôcť?
Môžem napísať ako to bolo u mňa. Keď som ja začal brať, tak moji začali mať cca po pol roku tušenie, že sa niečo deje, no nemali mi to ako dokázať a keďže som sa nepriznal, tak to bolo také neisté. Prasklo to asi až po roku, keď už som začínal byť na tom horšie, nevedel som kde brať financie, no už som mal dlhy a nevedel som čo s nimi. Vtedy som to otvorene priznal a dobrovoľne som šiel aj na prvé liečenie. No nešiel som tam s tým, že chcem prestať, dôvodom boli dlhy. Rodičia mi pomohli sa ich zbaviť a keď som vyšiel, tak som mohol pokračovať, dlhy sa mi robili ešte ľahšie, keďže tie prvé "som" splatil.
Takže ak sa dieťa neprizná, tak mu to ťažko dokážete. Pokúste sa o konštruktívny rozhovor, a to môže zabrať. no nemôže to byť rozhovor kde je rodič autorita, teda "tu si sadni, chcem sa porozprávať" , ale rozhovor kde dáte dieťaťu pocítiť že ak má problém, tak sa vám môže zdvôveriť, že mu nikto neodreže hlavu, a ak bude chcieť, tak mu podáte pomocnú ruku a budete pre neho oporou. Chcem upozorniť, že tu robí veľa rodičou veľku chybu ktorú narkomani využívajú, a to takú, že im poskytnú financie. Uvedomte si, že nerkoman potrebuje pre život 1-2 veci. Hlavné sú peniaze, a druhou vecou je miesto na prespatie. Peniaze potrebuje vždy, a ak sa k tomu pridá aj posteľ, tak mu je super, netreba nič riešiť. Teda nikdy nedávajte narkomanovi peniaze, a to za žiadnu cenu. Ak mu ich dáte, tak si kúpi za ne drogu. A ak to aj je na dlhy, tak ak tie dlhy vráti, tak bude mať možnosť si urobiť nové.
K tomu ako hovoriť s dieťaťom keď už viete, že je závislé je treba individuálny postoj, veď každý človek je individualita, teda ak by niekto potreboval konkretnu radu, tak nech mi naíše, a ja rád odpoviem. No môžem všeobecne ešte poradiť, nerobte z toho koniec sveta, neprepadajte panike, neobviňujte seba. Ak niekto začne brať, tak si za to môže len on sám, a my tu máme byť preto aby sme mu pomohli pokial prejaví seriózny záujem.
A čo si všímať? Tiež dosť individuálne, no všeobecne platí, že narkoman prestane mať zaujem o veci ktoré ho zaujímali v minulosti, začne menej jesť, začne jesť viac sladkého, môže dlho nespať a potom prespať aj dva dni, niekedy jeho stav môže pripomínať maniodepresiu, začne byť ľahostajný, atď. Je toho veľmi veľa a záleží to aj od drogy ktorú užíva.
Okolie môže pomôcť tak, že sa čo najrýchlejšie spojí s niekým kto o tomto probléme niečo vie, a prekonzultuje situáciu, dá si poradiť čo konkrétne urobiť v ich individuálnej situácii.
eNBe
30.04.12,11:46
Enbe, mne Tvoje linky neprekážajú a mám radosť z toho, že sú okolo nás ľudia, ktorí nemyslia len na seba.
Ja som upozornila na ten link len preto, lebo téma zmizne a pritom môžeš radiť na Porade aj bez toho, aby tu ten link bol. Formou súkromnej správy môžeš o sebe dať vediať viac, ak druhá strana prejaví záujem.
Ďakujem, to je super nápad pretože je mnoho ľudí ktorí nechcú o tomto probléme písať, hlavne ak sa ich aj priamo týka moc verejne, takže prosím, ak máte otázky ktoré môžem zodpovedať aj všeobecne a môže to pomôcť aj druhým, tak píšte sem. Ja sa budem snažiť všetky zodpovedať. A ak by ste chceli prekonzultobať niečo osobne, tak mi kľudne napíšte osobnú správu.
veronikasad
30.04.12,12:10
Ďakujem, to je super nápad pretože je mnoho ľudí ktorí nechcú o tomto probléme písať, hlavne ak sa ich aj priamo týka moc verejne, takže prosím, ak máte otázky ktoré môžem zodpovedať aj všeobecne a môže to pomôcť aj druhým, tak píšte sem. Ja sa budem snažiť všetky zodpovedať. A ak by ste chceli prekonzultobať niečo osobne, tak mi kľudne napíšte osobnú správu.
eNBe, je možný s tebou aj iný kontakt ako cez Poradu ? Poznám zo svojho okolia človeka, ktorý by tvoju pomoc potreboval, ale na Poradu určite nechodí ...
eNBe
30.04.12,12:16
eNBe, je možný s tebou aj iný kontakt ako cez Poradu ? Poznám zo svojho okolia človeka, ktorý by tvoju pomoc potreboval, ale na Poradu určite nechodí ...
Áno samozrejme. Napíšte mi súkromú správu a ja vám odpíšem kontakt na mňa, pretože keď som chcel napísať súkromne ja vám, tak mi to napísalo že blokujete súktomné správy.
veronikasad
30.04.12,12:24
Áno samozrejme. Napíšte mi súkromú správu a ja vám odpíšem kontakt na mňa, pretože keď som chcel napísať súkromne ja vám, tak mi to napísalo že blokujete súktomné správy.
Mám blokované SS len pre priatelov, môžem si Vás pridať ?
eNBe
30.04.12,12:31
Mám blokované SS len pre priatelov, môžem si Vás pridať ?

pavdaže áno
eNBe
30.04.12,12:33
prepáčte, vynechala mi klávesnica a neskontroloval som.......pavdaže, malo tam byť "r" :rolleyes:
veronikasad
30.04.12,12:39
prepáčte, vynechala mi klávesnica a neskontroloval som.......pavdaže, malo tam byť "r" :rolleyes:
správu som odoslala, len to priatelstvo musíte potvrdiť, inak odpoveď nedostanem.
eNBe
30.04.12,13:03
napísal som vám :)
veronikasad
30.04.12,13:48
napísal som vám :)
odpoveď som nedostala.
ludmilla
30.04.12,14:52
Drogy ako heroín, pervitýn sa dajú aplikovať intrevenózne (teda môžu sa pichať) a tomu sa hovorí šľahnúť si, ďalej sa dajú šňupat (inhalovať do nosa), fajčiť pomocou alobalu, alebo fajčiť v cigarete.

Mňa zaujíma ako sa dajú fajčiť v cigarete?
eNBe
30.04.12,14:59
Prepáčte, no nechcem tu dávať návody ako je možné si aplikovať drogy. Radšej by som zostal pri tom ako drogy nebrať. Ďakujem za pochopenie :)
lujza.j
30.04.12,18:13
Milá lujza.j, aký je rozdiel medzi závislým z Luníka IX a milionárskym synčekom? Droga si nevyberá. A treba dávať pozor, aby Ti ju neponúkli napríklad v cigaretke. Lebo potom to už nie je roztopaš, ale rozkoš. A podstatne iná, ako ju prežívame my. Dnes sú díleri "vyštudovaní", a ani sa nenazdáš, chvíľka nepozornosti a máš ju v otvorenej Cole. Vývoj ide aj u dílerov dopredu. A ako si iste v spravodajte postrehla, Krajský súd v Trenčíne zmenil rozsudok Okresného súdu, ktorým dílera poslal za mreže - na podmienku. Feťáka však zatvoria za krádež dvoch štanglí:) suchej salámy. Takže drogabiznis vládne na všetkých úrovniach. No, a starých capov poznám aj bez drogy. Občas šantia v susedinej posteli a rovnako trpí celá rodina. Cap ako cap. Najmä ak sa vydarí.;)
žiadny....neviem o tom že by som sa vyjadrila inak. pre mňa sú fetáci jedna banda.... viem o nich svoje. pentagón na dohľad, dokonca kedysi v mojom pracovnom pôsobisku......takže ako to funguje a nefunguje viem veľmi dobre.:cool:
danushka
30.04.12,18:25
žiadny....neviem o tom že by som sa vyjadrila inak. pre mňa sú fetáci jedna banda.... viem o nich svoje. pentagón na dohľad, dokonca kedysi v mojom pracovnom pôsobisku......takže ako to funguje a nefunguje viem veľmi dobre.:cool:

Myslím Lujzi, že náš pohľad je iný na drogovo závislých, ako pohľad ľudí, ktorí sa ocitli v tesnej blízkosti s takýmto človekom a musia s ním žiť...
Našťastie a zdôrazňujem ešte raz našťastie, nemám skúsenosť vo svojej rodine s takýmto utrpením.

Môžem len hovoriť o skúsenostiach s osobou závislou na alkohole. Je to strašné, ničí to postihnutého človeka a jeho najbližších a preto slovo ,,banda" nepoužívam.

Závislosť môže naozaj postihnúť kohokoľvek a dôvody k nej sú rôzne. Niekto do toho vletí veľmi rýchlo a niekto si závislosť pestuje celé roky. Vždy ide o zúfalstvo a bezradnosť a boj málokto vyhrá.
buchač
30.04.12,18:42
...normálne......zapáliš a kuriš ....
lujza.j
30.04.12,18:48
Myslím Lujzi, že náš pohľad je iný na drogovo závislých, ako pohľad ľudí, ktorí sa ocitli v tesnej blízkosti s takýmto človekom a musia s ním žiť...
Našťastie a zdôrazňujem ešte raz našťastie, nemám skúsenosť vo svojej rodine s takýmto utrpením.

Môžem len hovoriť o skúsenostiach s osobou závislou na alkohole. Je to strašné, ničí to postihnutého človeka a jeho najbližších a preto slovo ,,banda" nepoužívam.

Závislosť môže naozaj postihnúť kohokoľvek a dôvody k nej sú rôzne. Niekto do toho vletí veľmi rýchlo a niekto si závislosť pestuje celé roky. Vždy ide o zúfalstvo a bezradnosť a boj málokto vyhrá.
určite áno....preto som spomenula aj milionárske dietko;) pre mňa to nie je "banda" len pretože, že som mala závisláka bratranca... ale aj preto, že som si ich v rámci svojej práci "užila" až dosť....
Pikoška
01.05.12,07:43
žiadny....neviem o tom že by som sa vyjadrila inak. pre mňa sú fetáci jedna banda.... viem o nich svoje. pentagón na dohľad, dokonca kedysi v mojom pracovnom pôsobisku......takže ako to funguje a nefunguje viem veľmi dobre.:cool:Pentagón poznám rovnako dobre a ešte aj znútra. Ako to ASI funguje poznám tiež. A ani netvrdím, že sú to anjelikovia. Je to na prvý pohľad banda vznikajúca v dôsledku istej diagnózy. Ja napríklad v téme o varení a pečení len čítam a učím sa. Lebo neovládam ani jedno ani druhé tak dobre, aby som mohla byť radami, či názormi užitočná. Zadávateľ má v úmysle riešiť to, ako drogy nebrať. Pre mňa ako matku však bolo dôležité to, čo sa môže diať, ak nepoznám spôsob užívania drogy. Takže každá matka skôr siahne po radách v tom zmysle, ako dieťa drogu aplikuje, kde skrýva svoje poklady, prečo po cigarete " sníva ", prečo sa mu svietia oči, prečo nemôžem nájsť retiazku, ktorá nie je v trezore, prečo dieťa večer ponocuje a cez deň pospáva. Droga u susedov je síce rovnako desivá, no desivejšia je priamo doma, lebo matka sa s tou pravdou vyrovnáva nerada, a susedia, aj keď vedia, mlčia. Napríklad. A ako to presne funguje a nefunguje vie možno čiastočne zadávateľ, ale presnú definíciu nezískaš od nikoho. Pretože všetci sme jedinenční a neopakovateľní. Feťáci rovnako a terapeuti tiež. Takže Ti prajem pekný 1. máj. A viem, že nič neviem je rovnako múdre, ako to, že predsa sa točí.....:)
Pikoška
01.05.12,08:13
Ďakujem, to je super nápad pretože je mnoho ľudí ktorí nechcú o tomto probléme písať, hlavne ak sa ich aj priamo týka moc verejne, takže prosím, ak máte otázky ktoré môžem zodpovedať aj všeobecne a môže to pomôcť aj druhým, tak píšte sem. Ja sa budem snažiť všetky zodpovedať. A ak by ste chceli prekonzultobať niečo osobne, tak mi kľudne napíšte osobnú správu.Vítam Tvoju snahu ochotne odpovedať. Ako vidíš, nemám problém o závislosti písať. A poznám štátne aj súkromné liečebne od východu na západ a od severu na juh. Poznám psychiatrov, psychológov ale aj abstinujúcich narkomanov v úlohe teraputov. Si jediný, ktorí radí, ako hovoríš, nezištne. Lebo ja som takého doposiaľ nestretla. Mám teda otázku, aký je Tvoj názor na terapiu prácou na počítačoch v Budmericiach, ako vnímaš účel sebatrestov, a prípadne aká forma terapie, okrem získania viery v niečo je v čase abstinencie najúčinnejšia. Ďakujem za Tvoju odpovede.
lujza.j
01.05.12,08:18
Pentagón poznám rovnako dobre a ešte aj znútra. Ako to ASI funguje poznám tiež. A ani netvrdím, že sú to anjelikovia. Je to na prvý pohľad banda vznikajúca v dôsledku istej diagnózy. Ja napríklad v téme o varení a pečení len čítam a učím sa. Lebo neovládam ani jedno ani druhé tak dobre, aby som mohla byť radami, či názormi užitočná. Zadávateľ má v úmysle riešiť to, ako drogy nebrať. Pre mňa ako matku však bolo dôležité to, čo sa môže diať, ak nepoznám spôsob užívania drogy. Takže každá matka skôr siahne po radách v tom zmysle, ako dieťa drogu aplikuje, kde skrýva svoje poklady, prečo po cigarete " sníva ", prečo sa mu svietia oči, prečo nemôžem nájsť retiazku, ktorá nie je v trezore, prečo dieťa večer ponocuje a cez deň pospáva. Droga u susedov je síce rovnako desivá, no desivejšia je priamo doma, lebo matka sa s tou pravdou vyrovnáva nerada, a susedia, aj keď vedia, mlčia. Napríklad. A ako to presne funguje a nefunguje vie možno čiastočne zadávateľ, ale presnú definíciu nezískaš od nikoho. Pretože všetci sme jedinenční a neopakovateľní. Feťáci rovnako a terapeuti tiež. Takže Ti prajem pekný 1. máj. A viem, že nič neviem je rovnako múdre, ako to, že predsa sa točí.....:)
aj ja... a "kedysi" veľmi dobre aj osadenstvo.....
eNBe
01.05.12,11:42
Vítam Tvoju snahu ochotne odpovedať. Ako vidíš, nemám problém o závislosti písať. A poznám štátne aj súkromné liečebne od východu na západ a od severu na juh. Poznám psychiatrov, psychológov ale aj abstinujúcich narkomanov v úlohe teraputov. Si jediný, ktorí radí, ako hovoríš, nezištne. Lebo ja som takého doposiaľ nestretla. Mám teda otázku, aký je Tvoj názor na terapiu prácou na počítačoch v Budmericiach, ako vnímaš účel sebatrestov, a prípadne aká forma terapie, okrem získania viery v niečo je v čase abstinencie najúčinnejšia. Ďakujem za Tvoju odpovede.
Ja som u pána Schwandtnera v Budmericiach nebol, no verím, že je jedným z najlepších v tom čo robí a to na základe plodov ktoré jeho práca ukazuje. So sebatrestami asi tuším kam mierite, a možno niekomu pomôžu drogu nebrať, no v žiadnom prípade nespravia človeka slobodným, teda u niekoho to možno pomôže, no ja som absolútne proti ak sú aj druhé možnosti. Sebatresty sú o kontrole seba samého a táto kontrola je tak tvdrá, že človek sa natoľko kontroluje a obmedzuje, až to podľa mňa nemá nič spoločné so zdravým, plnocenným, a hlavne slobodným životom. K tým formám terapie som sa vyjadril u mňa na stránke, mne nepomohlo nič. No to sa týka len osobne mňa, a nájdu sa jedinci ktorým to pomôže. A čo je najúčinnejšie? Zas odpoviem subjektívne, no verím, že to isté čo som urobil ja môže urobiť každý kto chce prestať a v tom prípade sa z toho dostane na 100%. A ja som prestal práve pomocou viery v Boha, On ma absolútne oslobodil a bolo to bez kríz, v sekunde. No prosím nepleťte si vieru s náboženstvom.

P.S napíšem ešte raz, najdôležitejšie je vyplniť v človeku to strašné prázdno, ktoré v ňom zostane potom, ako sa vzdá drogy.
eNBe
01.05.12,12:27
Vítam Tvoju snahu ochotne odpovedať. Ako vidíš, nemám problém o závislosti písať. A poznám štátne aj súkromné liečebne od východu na západ a od severu na juh. Poznám psychiatrov, psychológov ale aj abstinujúcich narkomanov v úlohe teraputov. Si jediný, ktorí radí, ako hovoríš, nezištne. Lebo ja som takého doposiaľ nestretla. Mám teda otázku, aký je Tvoj názor na terapiu prácou na počítačoch v Budmericiach, ako vnímaš účel sebatrestov, a prípadne aká forma terapie, okrem získania viery v niečo je v čase abstinencie najúčinnejšia. Ďakujem za Tvoju odpovede.

Ak môžem, tak sa vyjadrím ešte k tomu čo som podčiarkol. Ja som slobodu získal zadarmo, a nemám tiež žiadne právo za svoju radu niečo brať, a ani to nechcem robiť. Áno, sú platené liečenia, no ja osobne to nechápem. Veď akú cenu má ľudský život? Akú cenu má keď niekomu pomôžete vymotať sa z toho strašného kruhu závislosti? Pripočítajte si, že vlastne nepomôžete len jednému narkomanovi, pomôžete aj celej jeho rodine, ľuďom ktorí sú v jeho okolí. Akú cenu to má??? Ak to dokáźe niekto spočítať, materiálne oceniť, tak mi napíšte. To bude zaujímavá informácia. No ja zostanem pri tom, že zadarmo som dostal a zo srdca rád sa svojou skúsenosťou, prípadne radou podelím bez toho aby som za to niečo bral. Aspoň na niečo je dobré, to zlé čo som prežil. No aby som bol čestný: Keďže je tiež možnosť, že ak má niekto s problémom "závisloť" záujem sa prísť k nám pozrieť, pobudnúť tu koľko bude potrebné a pozrieť sa ako vyzerá môj život, tak neni problém. Môže vziať nejakého rodinného príslušníka ktorý problém "závislosť" nemá, prísť k nám, a požiť tu u nás. A keďže ja viem, že väčšina týchto ľudí nemá financie nazvyš, tak chcem, aby aj toto bolo pre nich vždy bezplatné. A v tomto sa z času na čas nájde aj nejaký dobrotinec, ktorý nejako nášmu slúženiu pomôže. Píšem nášmu, pretože keďže ide momentálne o byt v ktorom bývame s manželkou, tak jej sa to tiež týka.
A prečo mi nevadí si vpustiť narkomana do súkromia? V čase keď som chodil po liečeniach, tak raz za čas som videl niekoho kto sa z "toho dostal" , no v mojich očiach to boli "ufóni" ja som si nevedel predstaviť ako môźu žiť bez drogy, proste to bolo absolútne ako z druhej planéty. A verím, že možnosťou pomôcť je práve to, ak človeku ukážem, že žiť sa dá naozaj aj bez drogy. A ako to môžem urobiť lepšie ako na svojom vlastnom živote?
Melnick
01.05.12,13:46
100% súhlas !!!!!
Melnick
01.05.12,13:46
100% súhlas !!!!!
Melnick
01.05.12,13:46
100% súhlas !!!!!
danushka
01.05.12,14:38
eNBe,
keď si sa naposledy odhodlal skončiť s drogou, pomáhal Ti niekto?
Myslím tým, či si bol pod dozorom lekárov, alebo si to zvládol len vlastnou vôľou?

Neviem, ako prebieha liečba závislosti, sú potrebné k tomu lieky na prekonanie kríz, či sa to dá vôbec bez nich?
eNBe
01.05.12,15:30
eNBe,
keď si sa naposledy odhodlal skončiť s drogou, pomáhal Ti niekto?
Myslím tým, či si bol pod dozorom lekárov, alebo si to zvládol len vlastnou vôľou?

Neviem, ako prebieha liečba závislosti, sú potrebné k tomu lieky na prekonanie kríz, či sa to dá vôbec bez nich?
Nie, nepomáhal mi nikto, teda nebol som pod dohľadom lekárov. A keďže som vlastnou vôlou nedokázal ani len vstať z postele, potreboval som k tomu drogu, tak verím, že mi pomohol Boh ;). Ja som nemal žiadnu vôľu, viem len že som nechcel už ďalej tak žiť. A krízu? Nie, nemal som absolútne žiadnu, bola to záležitosť sekundy. V noci som spal, a ráno som vstal s tým, že už si nikdy drogu nemusím dať. Od toho dňa už preślo pár rokov, a ja som ani raz nemal žiadne nutkanie sa k drogám vrátiť.
Takže asi naštvem mnoho ľudí hlavne z radov závislých, lieky môžu pomôcť, no niesú potrebné :).
Kvaka
01.05.12,15:53
Nie, nepomáhal mi nikto, teda nebol som pod dohľadom lekárov. A keďže som vlastnou vôlou nedokázal ani len vstať z postele, potreboval som k tomu drogu, tak verím, že mi pomohol Boh ;). Ja som nemal žiadnu vôľu, viem len že som nechcel už ďalej tak žiť. A krízu? Nie, nemal som absolútne žiadnu, bola to záležitosť sekundy. V noci som spal, a ráno som vstal s tým, že už si nikdy drogu nemusím dať. Od toho dňa už preślo pár rokov, a ja som ani raz nemal žiadne nutkanie sa k drogám vrátiť.
Takže asi naštvem mnoho ľudí hlavne z radov závislých, lieky môžu pomôcť, no niesú potrebné :).Ale abstinenčné príznaky má každý, to nemohlo byť len tak, že to bola záležitosť sekundy. Kŕče, bolesti a podobné príznaky, o ktorých sa píše, ktoré sú tak silné, že nútia k potrebe drogy, tie si mal predtým, ako nastal ten zlom?
eNBe
01.05.12,16:04
Ale abstinenčné príznaky má každý, to nemohlo byť len tak, že to bola záležitosť sekundy. Kŕče, bolesti a podobné príznaky, o ktorých sa píše, ktoré sú tak silné, že nútia k potrebe drogy, tie si mal predtým, ako nastal ten zlom?

Ja viem čo je to absťák. Ja ak som nemal ráno pri sebe drogu a musel som si ju ísť kúpiť k dílerovi, tak mi bolo na umretie. Presnejšie už keď som sa zobudil, tak mi robilo problém sa aj pohnúť. No v deň keď som prestal, tak som žiadnu krízu necítil. Necítil som ju ani v to ráno, ani nikdy potom. A ako prišiel zlom? Ja neviem, no už nejaký čas som cítil, že buď prestanem (chcel som prestať), alebo umriem. Vedel som, že ďalej v takom živote nechcem pokračovať.
pepsikova
01.05.12,16:15
..neverím..tie posledné dve vety ti neverím a veriť nebudem..mám feťákov vo svojom okolí aj takých, čo chceli a znova spadli...ale ani jeden si netrúfol toto povedať..
..ak si odmyslím fet, drogu,tak aj slabšie drogy sú, napríklad cigatery a ver, že nikto nie je taký silný, aby potom, keď si povie, že viac nie, aby potom nemal absťák, necítil potrebu zapáliť si, nájsť niekoho, kto má a dá...a ak feťák, ktorý bral drogy,nehovor, že potom nemá potrebu niečo si dať,môže si hovoriť čo chce!...že prestane sám...a sám od seba...
eNBe
01.05.12,16:26
..neverím..tie posledné dve vety ti neverím a veriť nebudem..mám feťákov vo svojom okolí aj takých, čo chceli a znova spadli...ale ani jeden si netrúfol toto povedať..
..ak si odmyslím fet, drogu,tak aj slabšie drogy sú, napríklad cigatery a ver, že nikto nie je taký silný, aby potom, keď si povie, že viac nie, aby potom nemal absťák, necítil potrebu zapáliť si, nájsť niekoho, kto má a dá...a ak feťák, ktorý bral drogy,nehovor, že potom nemá potrebu niečo si dať,môže si hovoriť čo chce!...že prestane sám...a sám od seba...

Ja váš výber či veríte, alebo nie. No je to tak, ako som napísal. Aj ja poznám veľa feťákov, a poznám osobne aj takých, ktorí prestali rovnako ako ja. Teda bez krízy a bez chutí. No bohužiaľ ich je málo.
buchač
01.05.12,16:41
Ja viem čo je to absťák. Ja ak som nemal ráno pri sebe drogu a musel som si ju ísť kúpiť k dílerovi, tak mi bolo na umretie. Presnejšie už keď som sa zobudil, tak mi robilo problém sa aj pohnúť. No v deň keď som prestal, tak som žiadnu krízu necítil. Necítil som ju ani v to ráno, ani nikdy potom. A ako prišiel zlom? Ja neviem, no už nejaký čas som cítil, že buď prestanem (chcel som prestať), alebo umriem. Vedel som, že ďalej v takom živote nechcem pokračovať.

..neverím..tie posledné dve vety ti neverím a veriť nebudem..mám feťákov vo svojom okolí aj takých, čo chceli a znova spadli...ale ani jeden si netrúfol toto povedať..
..ak si odmyslím fet, drogu,tak aj slabšie drogy sú, napríklad cigatery a ver, že nikto nie je taký silný, aby potom, keď si povie, že viac nie, aby potom nemal absťák, necítil potrebu zapáliť si, nájsť niekoho, kto má a dá...a ak feťák, ktorý bral drogy,nehovor, že potom nemá potrebu niečo si dať,môže si hovoriť čo chce!...že prestane sám...a sám od seba...
....tému čítam a sledujem......

Toto pepsi ale fakt neber osobne .......

Že máš vo svojom okolí takých alebo onakých ???.....no a čo ???
Že prečo reagujem ???.....
Nuž preto , že verím tým dvom vetám........nemám prečo inak ......
Že prečo verím tomuto názoru ???......toť iná kapitola ....

Len malá poznámka .....klobúk dole pred tým všetkým .....nič iné....
pepsikova
01.05.12,17:08
....tému čítam a sledujem......

Toto pepsi ale fakt neber osobne .......

Že máš vo svojom okolí takých alebo onakých ???.....no a čo ???
Že prečo reagujem ???.....
Nuž preto , že verím tým dvom vetám........nemám prečo inak ......
Že prečo verím tomuto názoru ???......toť iná kapitola ....

Len malá poznámka .....klobúk dole pred tým všetkým .....nič iné......

..tak nechápem, prečo máš pocit, že musíš silou-mocou polemizovať o mojom názore...a niečo dokazovať..a presviedčať o inom...
Jarka 1
01.05.12,17:18
Neviem, ci je zavislost na drogach silnejsia ako na cigaretach. Verim vsak poslednym dvom vetam. Pripomenuli mi kolegynu spred mnohych rokov. Z prace sa tesila domov najviac na to, ako si doma uvari kavu, sadne, vylozi nohy a zapali cigaretu. Jedneho dna prisla do prace a odmietla fajcit. Popisala nam, co sa stalo. Den pred tym prisla domov a zopakoval sa kazdodenny rovnaky scenar. Ked uz drzala v ruke zapalenu cigaretu, zrazu sa z nicoho nic, sama seba opytala: Potrebujem ja vlastne toto? To uz naozaj bez toho neviem byt? V jednej sekunde prestala fajcit. Kolegyne fajčiarky to nemohli pochopit.
eNBe
01.05.12,17:25
Neviem, ci je zavislost na drogach silnejsia ako na cigaretach. Verim vsak poslednym dvom vetam. Pripomenuli mi kolegynu spred mnohych rokov. Z prace sa tesila domov najviac na to, ako si doma uvari kavu, sadne, vylozi nohy a zapali cigaretu. Jedneho dna prisla do prace a odmietla fajcit. Popisala nam, co sa stalo. Den pred tym prisla domov a zopakoval sa kazdodenny rovnaky scenar. Ked uz drzala v ruke zapalenu cigaretu, zrazu sa z nicoho nic, sama seba opytala: Potrebujem ja vlastne toto? To uz naozaj bez toho neviem byt? V jednej sekunde prestala fajcit. Kolegyne fajčiarky to nemohli pochopit.

Ďakujem vám za tento príspevok. Ja som v ten deň keď som prestal mal tiež kúpenú drogu, no miesto toho aby som si ju dal, tak som ju vysypal. V prvom momente som sa zľakol, že čo som to urobil, veď za pár minút sa už budem zvíjať, no bolo to len pár sekúnd. Prešlo to, a už sa to nevrátilo. Možno aj preto teraz nemám problém o drogách hovoriť, prípadne sa stretnúť aj s ľuďmi ktorí v tom ešte sú a potrebujú pomoc.
buchač
01.05.12,17:27
..

..tak nechápem, prečo máš pocit, že musíš silou-mocou polemizovať o mojom názore...a niečo dokazovať..a presviedčať o inom...
mimotemy
...polemika je niečo iné ako diskusia o názore ...

TY neveríš , JA hej !!!! Tak o čo ide ???

...a už by si mohla vedieť , že vo vážnych témach nesrandujem ...diskutujem alebo argumentujem ...
pepsikova
01.05.12,18:20
mimotemy
...polemika je niečo iné ako diskusia o názore ...

TY neveríš , JA hej !!!! Tak o čo ide ???

...a už by si mohla vedieť , že vo vážnych témach nesrandujem ...diskutujem alebo argumentujem ......

..ja som sa teba na tvoj názor nepýtala a ešte stále nemám odpoveď, prečo si sa ty zastarel do môjho..ak budem chcieť diskutovať o mojej viere či neviere toho, čo tu píše zadávateľ, tak budem diskutovať s ním a tvoj názor ma nebude zaujímať...a ak máš pocit, že silou-mocou musíš niečo povedať, tak diskutuj napríklad o tom, čo písala pikoška, v jej príspevku je kopa otázok, ktoré zadávateľ nezodpovedal,síce nie sú písané priamo, ale ak by to bolo tak, ako on píše, tak si toho všimne a dá odpoveď...a keďže som svojprávna, mám právo na svoj názor a aj ho vyjadriť...a preto, že odpovede sa mi vidia dosť plytké a neplnohodnotné na to, aby jeden človek bol 10 rokov v bahne a jedno ráno vstal a povedal "dosť",preto si dovolím povedať, že neverím tomu, čo napísal...a dokážem pochopiť, že viera v Boha môže pomôcť feťákovi zbaviť sa návyku, ale sorry, to by bolo priveľmi jednoduché,však každý jeden by sa mohol spoľahnúť na to, že veď jedného slnečného rána sa zobudí a povie si "dosť", tak načo sa bude mordovať teraz, keď mu chutí...
..poznám abstinujúcich alkoholikov,fajčiarov, čo nefajčia,poznám dosť ľudí, ktorí si niekedy povedali "dosť", sami od seba,a títo ľudia nesú následky svojho rozhodnutia v sebe v podobe iných závislostí,alebo chorôb,alebo stavov mysle,snažia sa byť navonok frajeri a búchať sa do přs, že ako oni to zvládli, a popritom tajne chodia k psychiatrovi pre lieky, lebo nezvládajú svoje konanie, poznám feťáka, ktorý bol 4x na liečení, dostal sa z toho a drží sa, ale bez liekov na nervy a dušu by to nezvládol,drží ho matka a rodina a tie lieky...poznám..a poznám...ale ani jeden z nich, a to mi ver, ja s mojou hubou dokážem aj počúvať, čo tí ľudia hovoria, keď chcú rozprávať,tak ani jeden z nich nepovie také dve vety,ako tu, zadávateľ...a keďže ja píšem z mojich skúseností,mám právo neveriť...a teba je do toho riťpaľovu...asi toľko ja...
buchač
01.05.12,18:33
...
..ja som sa teba na tvoj názor nepýtala
PREPÁČ ,že som sa vôbec narodil ....
...a keďže ja píšem z mojich skúseností,mám právo neveriť...a teba je do toho riťpaľovu...asi toľko ja...
mimotemy

DETTO....... ....a detto...

...ešte aj doplním ..........alebo radšej nie ........nepochopila by si ....
pepsikova
01.05.12,18:36
...ale , však keď si sa už narodil, tak, čo s tým...ale skús odpovedať,len keď sa ťa moje písmenká budú týkať a nekomentuj všetko, čo napíšem...
eNBe
01.05.12,18:40
Pentagón poznám rovnako dobre a ešte aj znútra. Ako to ASI funguje poznám tiež. A ani netvrdím, že sú to anjelikovia. Je to na prvý pohľad banda vznikajúca v dôsledku istej diagnózy. Ja napríklad v téme o varení a pečení len čítam a učím sa. Lebo neovládam ani jedno ani druhé tak dobre, aby som mohla byť radami, či názormi užitočná. Zadávateľ má v úmysle riešiť to, ako drogy nebrať. Pre mňa ako matku však bolo dôležité to, čo sa môže diať, ak nepoznám spôsob užívania drogy. Takže každá matka skôr siahne po radách v tom zmysle, ako dieťa drogu aplikuje, kde skrýva svoje poklady, prečo po cigarete " sníva ", prečo sa mu svietia oči, prečo nemôžem nájsť retiazku, ktorá nie je v trezore, prečo dieťa večer ponocuje a cez deň pospáva. Droga u susedov je síce rovnako desivá, no desivejšia je priamo doma, lebo matka sa s tou pravdou vyrovnáva nerada, a susedia, aj keď vedia, mlčia. Napríklad. A ako to presne funguje a nefunguje vie možno čiastočne zadávateľ, ale presnú definíciu nezískaš od nikoho. Pretože všetci sme jedinenční a neopakovateľní. Feťáci rovnako a terapeuti tiež. Takže Ti prajem pekný 1. máj. A viem, že nič neviem je rovnako múdre, ako to, že predsa sa točí.....:)

Keďže bolo napísané, že som nezodpovedal niektoré z týchto otázok, tak sa ospravedlňujem a pokúsim sa o to. No vyjadrovať sa môžem len k heroínu a pervitínu.
Aplikácie: už som to písal, no môže si drogu pichať, šňupať, fajčiť cez alobal, alebo v cigarete (málo kto využíva)
Kde skrýva svoje poklady? Neviem na to odpovedať, no keď som býval s rodičmi, tak som to skrýval tam, kde som si aj aplikoval....väčšinou v kúpeľni, v toalete.
Prečo po cigarete " sníva "? Z heroínu je stav keď je človek utlmený, je mu dá sa povedať vsetko jedno.
Prečo sa mu svietia oči? Z heroínu sú stiahnuté zreničky a z pervitínu naopak veľké.....platí to aj keď sa zmení v miestnosti osvetlenie, vyzerá to akoby nereagovali na svetlo.
Prečo nemôžem nájsť retiazku, ktorá nie je v trezore? Asi je v záložni, alebo u dílera.
Prečo dieťa večer ponocuje a cez deň pospáva? Zas, pervitin je stimulant, čo znamená, že po aplikácii človek nespí, môže byť bez spánku aj niekoľko dní, no potom sa to prejaví a spí dlho. Heroín je naopak opiát, teda uspáva. Hovorí sa tomu "kaprovanie".
Kvaka
01.05.12,20:11
Ďakujem vám za tento príspevok. Ja som v ten deň keď som prestal mal tiež kúpenú drogu, no miesto toho aby som si ju dal, tak som ju vysypal. V prvom momente som sa zľakol, že čo som to urobil, veď za pár minút sa už budem zvíjať, no bolo to len pár sekúnd. Prešlo to, a už sa to nevrátilo. Možno aj preto teraz nemám problém o drogách hovoriť, prípadne sa stretnúť aj s ľuďmi ktorí v tom ešte sú a potrebujú pomoc.
Opakujem, abstinenčný syndróm je daný závislosťou od tej ktorej drogy. Aj keď si sa rozhodol v jednej sekunde, že dosť, musel by sa stať asi zázrak, aby si sa tomuto vyhol. Sú novorodenci, ktorí sa narodili závislým matkám a majú absťák, musia sa liečiť, aby prežili, lebo je to stav organizmu, keď telo reaguje na chýbajúcu drogu. Napísal si:
A ako prišiel zlom? Ja neviem, no už nejaký čas som cítil, že buď prestanem (chcel som prestať), alebo umriem. Vedel som, že ďalej v takom živote nechcem pokračovať. Tomuto sa síce dá veriť, ale neverím ti, že bez absťáku. Musel si si prežiť svoje peklo, nijaký zázrak sa totiž nemohol stať. Pre Jarku, nedá sa porovnávať závislosť na cigarete so závislosťou od tvrdej drogy.
Absťák pri tvrdej droge sa prejavuje ťažkými telesnými (zvracanie, triaška, kŕče, bolesti) a psychickými (depresie, agresivita, samovražedné myšlienky) príznakmi, ktoré trvajú až niekoľko dní. Takže kde si bol v ten deň a nasledujúce dni, keď si prestal? Ani diabetik sa vôľou alebo pomocou Boha nedostane z diabetickej kómy alebo z hypoglykémie, len tak.
Pikoška
02.05.12,05:08
Ďakujem vám za tento príspevok. Ja som v ten deň keď som prestal mal tiež kúpenú drogu, no miesto toho aby som si ju dal, tak som ju vysypal. V prvom momente som sa zľakol, že čo som to urobil, veď za pár minút sa už budem zvíjať, no bolo to len pár sekúnd. Prešlo to, a už sa to nevrátilo. Možno aj preto teraz nemám problém o drogách hovoriť, prípadne sa stretnúť aj s ľuďmi ktorí v tom ešte sú a potrebujú pomoc.Ja Ti rovnako verím. Aj tým dvom vetám aj snahe pomôcť nezištne. Absolvovala som viac ako 200 hodín sedení s drogovo závislými. Boli medzi nimi podnikatelia, lekári, učitelia, študenti, športovci, robotníci, teda všehochuť. Naučila som sa od nich viac, ako oni odo mňa. Naučila som sa od nich jedno. Ak chceli abstinovať, museli sa rozhodnúť pre PRAVDU. Teda pre cestu k abstinencii bez faulov, podrazov, ale Ty vieš, o čom hovorím. Navyše každý musel priznať, že JA SOM ZÁVISLÝ. A my- rodičia, sme museli priznať - JA MÁM ZÁVISLÉ DIEŤA. Až vtedy sme mohli urobiť pokus o riešenie problému, lebo sme CHCELI. Kto chce problém závislosti riešiť, musí si ho priznať, stotožniť sa s realitou, neskrývať pocity, poznatky, vedieť si navzájom hodiť záchranné lano. A ako píšeš, boli takí, ktorým alkohol, droga, počítač, nákup, hrací automat, či iná droga " odpadli od chuti " v sekunde. Ja som ich nazývala osvietencami.:) Poznám ich osobne. A abstinujú roky. Nie je ich veľa, ale sú takí. A ja Ti držím všetky palce, lebo viem, že bez pravdy by si neabstinoval.:)
buchač
02.05.12,05:14
Pik ...ako vždy , múdro vravíš .....nie ako niekto , kto z počutia zažil... :-)
Kvaka
02.05.12,05:34
Pikoška, viem, o čom píšeš, rovnako verím, že niekto si povie dosť a prestane, tak ako si napísala, nazývaš ich osvietencami. Ja tiež poznám niečo okolo toho. Len nemôžem uveriť, že by to bolo bez krízy, po 13 rokoch, toto mi vysvetlite. Mne sa téma páči, je aktuálna, ak pomôže čo len jeden život zachrániť, tak má zmysel.
Pikoška
02.05.12,08:18
Pikoška, viem, o čom píšeš, rovnako verím, že niekto si povie dosť a prestane, tak ako si napísala, nazývaš ich osvietencami. Ja tiež poznám niečo okolo toho. Len nemôžem uveriť, že by to bolo bez krízy, po 13 rokoch, toto mi vysvetlite. Mne sa téma páči, je aktuálna, ak pomôže čo len jeden život zachrániť, tak má zmysel.Poznala som sa s mnohými maminami/ ale aj úžasnými otcami/, ale niektoré tu už dnes medzi nami nie sú. Aj to boli okamihy, ktoré rozhodovali. Závislý syn sa nad hrobom svojej mamy "osvietil ". Neskoro, ale osvietil. Dodnes abstinuje a mamka to prísnym okom zhora stráži.:mee: Musí byť k tomu veľmi veľká motivácia a prestane s tým humusom v sekunde. No a tlieskať netreba nikdy, recidíva potichu čaká. A aj tie krízy nie sú u každého rovnaké. Zažila som jeden " detox " s dievčinkou, ktorej mama bola na psychine. Prišla za mnou, že ona už to nechce. Hm, mala som doma Tramal. Tak sme spolu spali dve noci a dva dni. Držala som jej nohy, ruky, utierala pot z čela osuškou. No, ale vedela som, že nechcela prestať úprimne. Na tretí deň som jej robila raňajky a ona ušla balkónom, zviazala posteľné plachty a nebolo jej. Dnes jej už kvitnú v novom príbytku fialky. Bola múdra, bola pekná, bola jednoducho NAŠA! Ten JEJ absťák bol prisilný a vôľa nulová. A tých "detoxov" som zažila požehnane. Priznávam, že radšej desať pôrodov, ako prežiť jediný absťák. Takže dvaja rovnakí a predsa rozdieľni.

P.S. Vieš, koho majú radšej policajti? Dílerov. Tí dobre platia za prevoz drog. Aj tu v téme ešte nikto neopľul dílera, ale feťák, alkoholik je na rane stále. Čo už.
eNBe
02.05.12,08:36
Opakujem, abstinenčný syndróm je daný závislosťou od tej ktorej drogy. Aj keď si sa rozhodol v jednej sekunde, že dosť, musel by sa stať asi zázrak, aby si sa tomuto vyhol. Sú novorodenci, ktorí sa narodili závislým matkám a majú absťák, musia sa liečiť, aby prežili, lebo je to stav organizmu, keď telo reaguje na chýbajúcu drogu. Napísal si:
A ako prišiel zlom? Ja neviem, no už nejaký čas som cítil, že buď prestanem (chcel som prestať), alebo umriem. Vedel som, že ďalej v takom živote nechcem pokračovať. Tomuto sa síce dá veriť, ale neverím ti, že bez absťáku. Musel si si prežiť svoje peklo, nijaký zázrak sa totiž nemohol stať. Pre Jarku, nedá sa porovnávať závislosť na cigarete so závislosťou od tvrdej drogy.
Absťák pri tvrdej droge sa prejavuje ťažkými telesnými (zvracanie, triaška, kŕče, bolesti) a psychickými (depresie, agresivita, samovražedné myšlienky) príznakmi, ktoré trvajú až niekoľko dní. Takže kde si bol v ten deň a nasledujúce dni, keď si prestal? Ani diabetik sa vôľou alebo pomocou Boha nedostane z diabetickej kómy alebo z hypoglykémie, len tak.

Napíšem vám to ešte raz. Ja moc dobre viem čo je to mať krízu. Ja som sa ráno budil v krízach takých, že strašné. Mával som strašné kŕče, bolelo ma celé telo, triasol som sa tak, že som mal problém si drogu pripraviť bez toho, aby som ju nevylial na zem, viem aké to je obliekať si v 30 stupňovej horúčave zimnú vetrovku a cítiť zimu, viem aké je byť do nitky prepotený hnusne páchnucim potom, ja viem moc dobre čo to je kríza. No v deň keď som prestal, tak som krízu nemal. Zľakol som sa keď som nenávratne vyhodil dávku, že teraz bude zle, no podarilo sa mi v pár sekundách prekonať, teda zlomiť svoju psychiku ktorá býva pôvodcom kríz. A od toho momentu som žiadnu krízu nemal. A ešte raz napíšem, ja osobne poznám niekoľko ľudí, ktorí tiež prestali bez liekov a krízu nemali. Je to asi o tom, že ak človek berie takú dobu ako som bral ja, keď mu droga vezme absolútne všetko čo mal, keď zostane na ulici, bez rodiny, bez priateľov, bez akejkoľvek podpori, keď potrebuje k tomu aby sa pichol niekedy aj niekoľko hodín, pretože sa nemá kde pichnúť, má rozpichané všetko od najtenších cievok na prstoch až po jugulárku a femurálku (prepáčte, ja som toto nechcel písať, no nútite ma k tomu), tak ho to zlomí. A zostanú mu len dve možnosti: žiť, alebo umrieť. A s drogou sa nedá žiť!
Ďalej by som vám chcel napísať, źe áno, to čo píšete, tak sa dá dočítať v hociakej literatúre. No je to niečo čo len podporuje narkomanov v strachu premôcť samého seba. Ja nehovorím, že to je ľahké. Mne to trvalo 13 rokov kým som sa k tomu dopracoval a viem, že som mal šťastie, pretože väčšina mojich kamarátov ktorí začali vtedy keď ja už nežije. Literatúra udáva aj také, že narkománia je nevyliečitelná choroba. Dá sa s ňou žiť, teda ak človek abstinuje, no nedá sa vyliečiť. Ja viem, že radšej uveríte tomu ako mne. Pretože to vymyslel nejaký učený pán doktor a ja som len narkoman, ktorí podľa vás má šancu prinajlepšom na abstinenciu. No ja sa tak necítim. Ja som zdravý, teda vyliečený. A za nič na svete by som nechcel prežívať svoj život ako abstinent, ktorý si musí denno denne dávať pozor, aby neurobil chybu a aby neprišla recidíva. Viete prečo? Pretože taký človek žije v strachu. Cíti, že má v sebe niečo čo ho ohrozuje, bojí sa sám seba. Tak čo je to za život??? Za nič na svete by som si taký život nevybral. Takže máte na výber, môžete mi veriť a nemusíte, no prosíííííííím, nehádajte sa tu kvôli tomu. Ja nechcem, aby tu vznikali medzi vami rozbroje. Takže ak mi neveríte, tak kľudne napíšte, máte na to právo. Ak mi veríte, a budete potrebovať moju podporu, prípadne radu, tak pomôžem ako bude v mojich silách.
eNBe
02.05.12,09:24
Ja Ti rovnako verím. Aj tým dvom vetám aj snahe pomôcť nezištne. Absolvovala som viac ako 200 hodín sedení s drogovo závislými. Boli medzi nimi podnikatelia, lekári, učitelia, študenti, športovci, robotníci, teda všehochuť. Naučila som sa od nich viac, ako oni odo mňa. Naučila som sa od nich jedno. Ak chceli abstinovať, museli sa rozhodnúť pre PRAVDU. Teda pre cestu k abstinencii bez faulov, podrazov, ale Ty vieš, o čom hovorím. Navyše každý musel priznať, že JA SOM ZÁVISLÝ. A my- rodičia, sme museli priznať - JA MÁM ZÁVISLÉ DIEŤA. Až vtedy sme mohli urobiť pokus o riešenie problému, lebo sme CHCELI. Kto chce problém závislosti riešiť, musí si ho priznať, stotožniť sa s realitou, neskrývať pocity, poznatky, vedieť si navzájom hodiť záchranné lano. A ako píšeš, boli takí, ktorým alkohol, droga, počítač, nákup, hrací automat, či iná droga " odpadli od chuti " v sekunde. Ja som ich nazývala osvietencami.:) Poznám ich osobne. A abstinujú roky. Nie je ich veľa, ale sú takí. A ja Ti držím všetky palce, lebo viem, že bez pravdy by si neabstinoval.:)

ĎAKUJEM :)
Kvaka
02.05.12,09:53
ENBe, ja sa s nikým tu nehádam, ja si ťa vysoko vážim, verím ti, že chceš nezištne pomôcť, verím ti, že si s tým (v hlave) skoncoval v sekunde, že máš radosť zo života, radosť z toho, že môžeš niekomu pomôcť. Už dávno som nečítala také úprimné vyznanie, aké si nám tu napísal ty. Pomáhaj teda druhým, ktorí to potrebujú, držím ti prsty, už sa nebudem tu vyjadrovať, lebo čo som chcela, som povedala.
Píšeš: Zľakol som sa keď som nenávratne vyhodil dávku, že teraz bude zle, no podarilo sa mi v pár sekundách prekonať, teda zlomiť svoju psychiku ktorá býva pôvodcom kríz. A od toho momentu som žiadnu krízu nemal.
Prepáč, že som žila v presvedčení, že psychická kríza a fyzická kríza sú dve odlišné veci. Ak sa dajú fyzické príznaky krízy potlačiť psychikou, tak tam naozaj len pravda, sila a Boh pomáha.
Držím ti prsty a ďakujem za to, že si ma obohatil o svoje skúsenosti.
Kvaka
02.05.12,09:58
K dílerom len toľko, dala by som im trest ako za viacnásobné zabitie, lebo vedome zabíjajú množstvo ľudí.
Jarka 1
02.05.12,13:02
eNBe, ďakujem za Tvoje úprimné príspevky. Držím palce, aby sa naplnila Tvoja snaha pomôcť iným. A k dílerom len toľko, dala by som ich zatvoriť do liečební k narkomanom, aby sa tam o nich museli starať počas najťažších absťákov. Nepustila by som ich odtiaľ domov, dokedy by nemali z toho nočné mory.
tomasjuve
02.05.12,13:39
ako dlho si zavisla ? ja uz devet rokov uzivam bez prestavky nosne kvapky
eNBe
02.05.12,13:58
ENBe, ja sa s nikým tu nehádam, ja si ťa vysoko vážim, verím ti, že chceš nezištne pomôcť, verím ti, že si s tým (v hlave) skoncoval v sekunde, že máš radosť zo života, radosť z toho, že môžeš niekomu pomôcť. Už dávno som nečítala také úprimné vyznanie, aké si nám tu napísal ty. Pomáhaj teda druhým, ktorí to potrebujú, držím ti prsty, už sa nebudem tu vyjadrovať, lebo čo som chcela, som povedala.
Píšeš: Zľakol som sa keď som nenávratne vyhodil dávku, že teraz bude zle, no podarilo sa mi v pár sekundách prekonať, teda zlomiť svoju psychiku ktorá býva pôvodcom kríz. A od toho momentu som žiadnu krízu nemal.
Prepáč, že som žila v presvedčení, že psychická kríza a fyzická kríza sú dve odlišné veci. Ak sa dajú fyzické príznaky krízy potlačiť psychikou, tak tam naozaj len pravda, sila a Boh pomáha.
Držím ti prsty a ďakujem za to, že si ma obohatil o svoje skúsenosti.
Ďakujem vám za vaše názory, a ak by vás čokoľvek zaujímalo, tak sa kľudne pýtajte.
K tómu hádaniu sa. Prepáčte ja som to prilepil k komentáru ktorý som poslal ako reakciu na váš text, no nebolo to mysené na vás. Bola to prosba ku všetkým ľuďom ktorí sem píšu. Kľudne môžete písať svoje názory aj keď sú v rozpore s mojimi. Verte, že si rád vypočujem aj také, prípadne vám odpoviem zo svojej skúsenosti. Možno potom trošku zmeníte pohľad na vec a možno nie. Každý máme právo na svoj výber.
Fyzická kríza a psychická sú dve rozdielne veci, no fyzická je dôsledkom psychickej.
Pikoška
03.05.12,04:53
ENBe, ja sa s nikým tu nehádam, ja si ťa vysoko vážim, verím ti, že chceš nezištne pomôcť, verím ti, že si s tým (v hlave) skoncoval v sekunde, že máš radosť zo života, radosť z toho, že môžeš niekomu pomôcť. Už dávno som nečítala také úprimné vyznanie, aké si nám tu napísal ty. Pomáhaj teda druhým, ktorí to potrebujú, držím ti prsty, už sa nebudem tu vyjadrovať, lebo čo som chcela, som povedala.
Píšeš: Zľakol som sa keď som nenávratne vyhodil dávku, že teraz bude zle, no podarilo sa mi v pár sekundách prekonať, teda zlomiť svoju psychiku ktorá býva pôvodcom kríz. A od toho momentu som žiadnu krízu nemal.
Prepáč, že som žila v presvedčení, že psychická kríza a fyzická kríza sú dve odlišné veci. Ak sa dajú fyzické príznaky krízy potlačiť psychikou, tak tam naozaj len pravda, sila a Boh pomáha.
Držím ti prsty a ďakujem za to, že si ma obohatil o svoje skúsenosti.Kvaka, nechápem, prečo by si viac v téme nebola. Aj závislí riešia abstinenciu cez konflikt. Ten posúva. A ak je konflikt vážny, zvolajú komunitu. Vieš, sem príde veľa mamičiek, ak tému objavia. A nebudú sa pýtať, lebo ešte sú len niekde na začiatku kamenistej cesty a cieľ je neistý. Dôležité sú pre rodičov informácie. Inak sa pozerá na problém zainteresovaný a inak ten, čo videl narkomana, alebo alkoholika len vyzízaným z balkóna. Mám známeho, ktorí mal postavenie a myslel si, že mu patrí celý svet. niečo na spôsob - do očí med, za chrbtom jed. No a pred dvomi rokmi sme sa náhodne stretli. Ponúkol cigaretku, už nebol veľký horenos, ale malilinký ako ja. A hovorí, - mám problém. A ja na to - ja viem, tamtamy fungujú. Vraj, ako sa to dá zvládnuť. A ja, nuž ťažko, ale s láskou.:) A nezastaviť sa, ale sa posúvať, aj keď potácajúc, dopredu. Mala som tú výhodu, že ja už som vedela, aká tá cesta je. A čo všetko ho na nej stretne. On to ešte ani len netušil. A tak som nemohla nič viac, ako mu poradiť. Nie v tom, čo robiť, ale čo nerobiť.;)
A vedz, že bez konfliktov by bola táto téma neúprimná. V tejto téme sa veľmi cmučkovať nemožno.
Katy a R
03.05.12,08:06
P.S. Vieš, koho majú radšej policajti? Dílerov. Tí dobre platia za prevoz drog. Aj tu v téme ešte nikto neopľul dílera, ale feťák, alkoholik je na rane stále. Čo už.

tak toto ma úplne dorazilo :mad:
Ak je to naozaj tak (ja to neviem posúdiť) čo by sa s tým dalo robiť (nič mi momentálne nenapadá), veď je to strašné - nemajú nejaké heslo že "pomáhaj a chráň"
Je pravda, že tiež už len tak ľahko nepožiadam o pomoc policajtov - tiež houby pomohli, keď som raz potrebovala - veľmi mierne povedané, že zľahčovali problém:mee:
Kvaka
03.05.12,09:35
ENBe, táto téma je zrejme pre rodičov, ktorí majú závislé deti, prípadne tu v téme môžu nájsť rady a pomoc, ktorú im ty ako bývalý závislák ponúkaš z vlastnej skúsenosti. Možno by bolo vhodné im ponúknuť pár rád, čoho najviac by si mali u svojich detí všímať, aby zavčasu odhalili užívanie drog. Lebo podchytiť to na začiatku je určite polovičná výhra. Potom im poradiť tiež to, čo by nemali robiť, ako napísala Pikoška. Mimochodom, klobúk dolu, Pikoška, nezávidím ti ani kúsok z toho, čo si si ako matka musela prežiť, aj keď nepoznám tvoj príbeh, teda neviem, či ste vyhrali.
Navrhovala by som v prípade hospitalizácie a liečby závislého, aby pri ňom vždy niekto blízky bol, bez toho by som hospitalizáciu nepovolila. Neviem, ako sa toto dá upraviť v legislatíve, lebo súčasný spôsob liečby sú zväčša vyhodené peniaze. Zavrieť niekoho do klietky a čakať pár dní na odoznenie absťáku neprináša nijaký úžitok. Ak sa to dá inak, s láskou a porozumením, úspech by bol možno bližšie. Takže dať nádej rodičom, že sa to dá, ale treba sa s tou myšlienkou, že chcem to naozaj, aj stotožniť. Moji známi mali závislého syna, viem, ako sa trápili. Motivácia by mala byť silná.
Kvaka
03.05.12,09:38
ako dlho si zavisla ? ja uz devet rokov uzivam bez prestavky nosne kvapky
Skús ich postupne nahrádzať morskou vodou. Znižuj dávky pomaličky, napríklad každý týždeň o jednu kvapku, možno ti to pomôže.
Pikoška
03.05.12,11:43
tak toto ma úplne dorazilo :mad:
Ak je to naozaj tak (ja to neviem posúdiť) čo by sa s tým dalo robiť (nič mi momentálne nenapadá), veď je to strašné - nemajú nejaké heslo že "pomáhaj a chráň"
Je pravda, že tiež už len tak ľahko nepožiadam o pomoc policajtov - tiež houby pomohli, keď som raz potrebovala - veľmi mierne povedané, že zľahčovali problém:mee:

Ja poviem len to, čo som aj videla. Mne počuť nestačí. A tak som po odchode môjho krpca z domu objednala taxík a urobila som zo seba " čistú " feťáčku. Nielen pri Pentagone, ale aj XXXXXXXXX. Uf, veľa aj na koňa. V sociálnych bytoch sa pelešili napuchnutí díleri, policajti si s nimi zasalutovali, a ja som myslela že ma rovno trafí šľak. A tak som si to pozrela všetko pekne po poriadku. Kúpila som si skladačku, založila u taxikára mobil/ tiež slušný nezdanený biznis/. No a nakoniec som jednému dílovi vykopla dvere, lebo do nich práve vchádzalo útle chlapča a tak som mala možnosť pozrieť, čo sa deje za dverami. Ale to som musela najskôr prekonať spoluobčianku tmavšej pleti, čo strážila toho gaunera pri práci. Keď sa dvere rozleteli, práve tomu chlapcovi aplikoval drogu priamo do krčnej tepny. To už je ten vyšší level. Tak ak si niekto myslí, že spadnúť hubou do drogy je slasť z roztopaše, tak ja tvrdím, že je to pomalá smrť cez biznis hajzlov najhrubšieho zrna. Mohla by som napísať knihu. Ale to by som bola druhá po Nicholsonovi, keď by mi ju zakázali bleskurýchlym predbežným opatrením. Píše sa to ťažko. Danielle Steel to má jednoduchšie.

P.S. Kvaka, my sme vyhrali už veľakrát:)
Kvaka
03.05.12,12:13
Ty kokos,... Toto jediné mi ako prvé vyšlo z úst, prepáč. A potom, och Bože..
Kvaka
03.05.12,12:28
Teraz som si na niečo spomenula, možno to bude vedieť niekto vysvetliť aj inak. Môj syn dlhodobo (skoro rok) užíval Adamon, čo je liek s tramadolom. Bolesti mu neustávali, tak mu tento liek vysadili a dali mu Lyricu. Pomohla až operácia. Vtedy som na webe našla mnoho článkov a debát o návyku na tramadol, o abstinenčných syndrómoch. Preto som aj syna upozornila na možné problémy s vysadením tohoto lieku. Napodiv, nemal nijaký absťák, viem, že moju logiku to vtedy zaskočilo, teraz už začínam chápať. Nie každý má "závislosť" v génoch. Možno tak. Lebo pacienti obvykle dostávajú na utlmenie bolestí tento návykový liek, mnoho z nich si naň aj zvykne, ale keď príde čas, vysadia ho. Pár z nich však do toho spadne a začnú liečivo vyhľadávať, čo už je zle.
buchač
03.05.12,12:32
...hm...s Tramalom mám fasa skúsenosť....3 dni v limbu som bol ...doma len kontrolovali , či vôbec dýcham ...
Katy a R
03.05.12,13:41
Myslím, že tú knihu by si mala napísať ....
eNBe
03.05.12,15:59
Teraz som si na niečo spomenula, možno to bude vedieť niekto vysvetliť aj inak. Môj syn dlhodobo (skoro rok) užíval Adamon, čo je liek s tramadolom. Bolesti mu neustávali, tak mu tento liek vysadili a dali mu Lyricu. Pomohla až operácia. Vtedy som na webe našla mnoho článkov a debát o návyku na tramadol, o abstinenčných syndrómoch. Preto som aj syna upozornila na možné problémy s vysadením tohoto lieku. Napodiv, nemal nijaký absťák, viem, že moju logiku to vtedy zaskočilo, teraz už začínam chápať. Nie každý má "závislosť" v génoch. Možno tak. Lebo pacienti obvykle dostávajú na utlmenie bolestí tento návykový liek, mnoho z nich si naň aj zvykne, ale keď príde čas, vysadia ho. Pár z nich však do toho spadne a začnú liečivo vyhľadávať, čo už je zle.
Pozor na všetko čo obsahuje Tramal. Je silno návykový, a zažil som pár spolupacientov, ktorých táto závislosť dostala na psychiatriu.
eNBe
03.05.12,16:47
ENBe, táto téma je zrejme pre rodičov, ktorí majú závislé deti, prípadne tu v téme môžu nájsť rady a pomoc, ktorú im ty ako bývalý závislák ponúkaš z vlastnej skúsenosti. Možno by bolo vhodné im ponúknuť pár rád, čoho najviac by si mali u svojich detí všímať, aby zavčasu odhalili užívanie drog. Lebo podchytiť to na začiatku je určite polovičná výhra. Potom im poradiť tiež to, čo by nemali robiť, ako napísala Pikoška. Mimochodom, klobúk dolu, Pikoška, nezávidím ti ani kúsok z toho, čo si si ako matka musela prežiť, aj keď nepoznám tvoj príbeh, teda neviem, či ste vyhrali.
Navrhovala by som v prípade hospitalizácie a liečby závislého, aby pri ňom vždy niekto blízky bol, bez toho by som hospitalizáciu nepovolila. Neviem, ako sa toto dá upraviť v legislatíve, lebo súčasný spôsob liečby sú zväčša vyhodené peniaze. Zavrieť niekoho do klietky a čakať pár dní na odoznenie absťáku neprináša nijaký úžitok. Ak sa to dá inak, s láskou a porozumením, úspech by bol možno bližšie. Takže dať nádej rodičom, že sa to dá, ale treba sa s tou myšlienkou, že chcem to naozaj, aj stotožniť. Moji známi mali závislého syna, viem, ako sa trápili. Motivácia by mala byť silná.
Skúsim začať s prevenciou. Rodičia by sa nemali podľa mňa s dieťaťom baviť takým spôsobom, že mu povedia "toto nemôžeš, to ti zakazujeme". Spomeňte si na seba, ako ste reagovali keď vám niečo zakazovali :)? Odtiahli ste od toho ruky preč a už vás to ani nenapadlo? Asi nie, veď čo si budeme hovoriť. Najlepšie asi je keď rodičia s dieťaťom dokážu normálne pohovoriť ako s rovným, a pri takomto rozhovore mu vysvetliť čo by mohli drogy s jeho budúcnosťou urobiť, teda pravdivo mu vysvetliť dopad užívania drog. Nie len na neho, no aj na nich. Ďalej by som sa dieťaťa opýtal čo chce v živote dosiahnuť, čo má rado. Nech povie čokoľvek, tak ak by podľahlo drogám, tak to nedosiahne a príde nie len o to čo má rado, ale o všetko. Je mi ťažko písať niečo konkrétne, no rodič viac vie čo to je u jeho dieťaťa a podľa toho môže aj formovať smer takéhoto rozhovoru. Teda najdôležitejšie je nájsť si správny čas, a porozprávať sa, no hovoriť na rovnocennej úrovni. Nezakazovať, nevyhrážať sa. Pohovoriť, a dať tomu voľný priebeh. Teraz sa zopakujem, no každý človek má na výber, a deti tiež. Ak by si vybrali zlú cestu, čo nikomu neprajem, tak im v tom zabrániť nedokážete. Bolo by podľa mňa fajn aj to ak by bolo viac ľudí, ktorí si prešli závislosťou a ktorí by boli ochotní sa s deťmi v rámci prevencie stretávať napríklad na školách, a hovoriť o dennej realite závislého. Heh, práve ma napadla taká idea ;). Ak máte doma niekoho kto by sa chcel opýtať na čokoľvek z dennej reality narkomana, kľudne tak môže urobiť cez súkromnú správu, budem sa snažiť odpovedať.
A čo ak zistíme, že dieťa už má problém? V prvom rade nevyleťte na neho, pamätajte si, vyhrážkami, zakazovaním, ani žiadnymi scénami neuspejete. Dosiahnete len to, že dieťa sa pred vami uzavrie a prestane s vami komunikovať, čo môže problém predĺžiť aj o niekoľko rokov. Skúste s ním pohovoriť, no zase nie ako autorita, ale ako priateľ, s láskou. Aj ak s vami nechce hovoriť, tak nezačnite s tým "tu si sadni a počúvaj!" Skúste povedať " ... môžeš na chvílku? Mám pocit, že sa niečo deje a neviem čo. Trápi ma to, pretože mi na tebe záleží a ak to je možné, tak ti chcem pomôcť." Je možné že dieťa zareaguje napr. "som unavený, idem spať", alebo "nič sa nedeje". A tým je po rozhovore. No v tomto prípade ste mu dali jasne najavo, že ste pri ňom, že má vo vás oporu, a verte mi, skôr či neskôr za vami príde a zdôverí sa vám. Ďalej by ste sa mali už radiť s človekom, ktorí vás môže konkrétne nasmerovať a poradiť ako bude najlepšie postupovať.
K tomu návrhu, že v prípade hospitalizácie by mal byť pri závislom aj niekto blízky. Ja plne s vami súhlasím, a aj preto ak chce niekto prísť vyriešiť svoj problém k nám, tak je tam podmienka, že u nás bude v doprovode niekoho kto je z rodiny, a nieje závislý.
A motivácia? Áno, tá musí byť. No podľa mňa sa dá človek motivovať, čím nemyslím že mu majú rodičia za abstinenciu niečo sľubovať. Veľa rodičov robí veľku chybu a to takú, že dieťaťu naslubujú hory doly, len nech prestane s drogami. No drahí rodičia, to nikdy nezaberie.
A na záver. Toto hovorím vždy a všade. Dajte dieťaťu najavo, že stojíte za ním a pomôžete mu, no nikdy mu nedávajte peniaze, ani ak by vám tvrdilo, že to je na dlhy. Vedzte, že ak mu dáte peniaze, nech je to na čokoľvek, tak tým len oddialite jeho vyliečenie.
Jarka 1
04.05.12,08:00
eNBe, prosím, opíš stručne priebeh jedného dňa totálneho závisláka, ktorý je už na samom dne. Možno to niekomu, kto to potrebuje, otvorí oči. Ďakujem.
Helik3
04.05.12,08:30
strašné byť v role matky
Helik3
04.05.12,08:32
veľa síl, aby si to takto cítil stále a navždy!
Helik3
04.05.12,08:34
tiež mám zlé skúsenosti vo svojom okolí, ale možno je to naozaj len o tom odhodlaní. neviem
Pikoška
04.05.12,17:14
To eNBe:
Zareagujem na Tvoj príspevok ako mama. Opäť máš pravdu. Ale dopracovať sa k nej je pre matku ťažké. Keď som sa ja dozvedela o tom, že môj syn je závislý na heroine / pritom to vedeli už dávno mnohí moji známi / tak som obtelefonovala všetky linky dôvery. Po nežnorevulečnej eufórii bola liečba závislosti na Slovensku v plienkach. A ešte dnes je tá plienka poriadne o....á. A rady? 50 na 50. Vyhodiť versus pomáhať. Zavolala som teda do českého DROP-INU. Hovorila som so starším lekárom. Povedal mi, že najlepšia rada od neho je tá, aby som nechala svojho syna zomrieť. Uchránim ho vraj utrpenia, bolesti, depresií a zlatej dávky. Zložila som, dala som si magnézium a povedala som si, že je to DEBIL! Odišli sme do prvej liečebne. Drogy tam pacientom expedovali šnúrami po stene až na izby. V ďalšej chodil díler rovno po dvore a drogy sa k pacientom dostali popod fugy pod dverami. Tebe nič nové pod slnkom neprezrádzam. Ale rady vyhodiť, nedať jesť, tak toto som nedokázala. Skôr som nenápadne podstrčila peniaze pri veľkom absťáku, aby nekradol. Na mobile som mohla aj sedieť, aj tak mi spod zadku:) odkráčal k dílerovi. Veď Vás nebolo treba vyhadzovať. Odišli ste sami. A vrátili sa vždy do mesiaca. Vychrdnutí, vyblednutí, a iní....;) Môj rozum bol vtedy na dovolenke a moje srdce vždy otvorilo dvere. Kúpeľ, vývar, buchty, vitamíny. Viem, budeš hundrať - chyba. Vedela som aj to, že niekde má ukryté zásoby na " prežitie ", lebo nemal veľké absťáky. Prešmírovala som ponožky, vrecká, no ale bolo mi to platné ako mŕtvemu zimník. Mal to na dvore v kvetináči. Aj testery mi boli k ničomu. V prezervatíve mal pripravený moč od " čistého " kamoša. Keď už pribral zo 5 kíl, tak aj farba pribudla na líčkach, aj jeho ďalší odchod. A liečebňa. Hm, nechala som v nej majetok, a on namiesto abstinencie si tam našiel nevestu. Sestričku. Vedela som, že svatba je začiatok jeho konca. Ale bol chvíľu úžasným manželom a otcom. Teda pardon, viac otcom ako manželom. Bol pri pôrode, malá ho ako prvého držala za malíček. Kúpal ju, kŕmil ju, prebaľoval, kočíkoval - chvíľu. Nikdy neudrel, nikdy nezakričal. No ale chyba lávky. Ženy občas ľúbia aj podľa výšky konta. Čím menšie konto, tým menšia láska. A bolo po motivácii. Potom rozvod, a potom som pochopila, že musím. Tak som otvorila v noci dvere/ doteraz neviem, ako som mohla/ ...........no a prišlo dno. To ďalšie by bolo len pre silné nátury. Takže môj odkaz pre mamy: ja som ten najhorší vzor, ako sa má chovať matka. Preto viem, ako poradiť, ale nikdy som to nedodržala. Ak dieťa nepošlete ku dnu čo najskôr, predĺžite celé to trápenie. / eNBe ja aj tak tomu neverím;)/

P.S. najhoršie je, ak sa manželia nedohodnú na spoločnom postupe. My sme sa nedohodli. Mám doma policajta.
eNBe
05.05.12,05:48
eNBe, prosím, opíš stručne priebeh jedného dňa totálneho závisláka, ktorý je už na samom dne. Možno to niekomu, kto to potrebuje, otvorí oči. Ďakujem.

Jarka k tomu neni čo písať. Deň narkomana sa skladá len zo "zháňania" peňazí, a niekoľko krát denne dania si dávky, aby nebola kríza. Narkoman sa nevenuje ničomu druhému, nemôže.
buchač
05.05.12,06:24
To eNBe:
Zareagujem na Tvoj príspevok ako mama. Opäť máš pravdu. Ale dopracovať sa k nej je pre matku ťažké. Keď som sa ja dozvedela o tom, že môj syn je závislý na heroine / pritom to vedeli už dávno mnohí moji známi / tak som obtelefonovala všetky linky dôvery. Po nežnorevulečnej eufórii bola liečba závislosti na Slovensku v plienkach. A ešte dnes je tá plienka poriadne o....á. A rady? 50 na 50. Vyhodiť versus pomáhať. Zavolala som teda do českého DROP-INU. Hovorila som so starším lekárom. Povedal mi, že najlepšia rada od neho je tá, aby som nechala svojho syna zomrieť. Uchránim ho vraj utrpenia, bolesti, depresií a zlatej dávky. Zložila som, dala som si magnézium a povedala som si, že je to DEBIL! Odišli sme do prvej liečebne. Drogy tam pacientom expedovali šnúrami po stene až na izby. V ďalšej chodil díler rovno po dvore a drogy sa k pacientom dostali popod fugy pod dverami. Tebe nič nové pod slnkom neprezrádzam. Ale rady vyhodiť, nedať jesť, tak toto som nedokázala. Skôr som nenápadne podstrčila peniaze pri veľkom absťáku, aby nekradol. Na mobile som mohla aj sedieť, aj tak mi spod zadku:) odkráčal k dílerovi. Veď Vás nebolo treba vyhadzovať. Odišli ste sami. A vrátili sa vždy do mesiaca. Vychrdnutí, vyblednutí, a iní....;) Môj rozum bol vtedy na dovolenke a moje srdce vždy otvorilo dvere. Kúpeľ, vývar, buchty, vitamíny. Viem, budeš hundrať - chyba. Vedela som aj to, že niekde má ukryté zásoby na " prežitie ", lebo nemal veľké absťáky. Prešmírovala som ponožky, vrecká, no ale bolo mi to platné ako mŕtvemu zimník. Mal to na dvore v kvetináči. Aj testery mi boli k ničomu. V prezervatíve mal pripravený moč od " čistého " kamoša. Keď už pribral zo 5 kíl, tak aj farba pribudla na líčkach, aj jeho ďalší odchod. A liečebňa. Hm, nechala som v nej majetok, a on namiesto abstinencie si tam našiel nevestu. Sestričku. Vedela som, že svatba je začiatok jeho konca. Ale bol chvíľu úžasným manželom a otcom. Teda pardon, viac otcom ako manželom. Bol pri pôrode, malá ho ako prvého držala za malíček. Kúpal ju, kŕmil ju, prebaľoval, kočíkoval - chvíľu. Nikdy neudrel, nikdy nezakričal. No ale chyba lávky. Ženy občas ľúbia aj podľa výšky konta. Čím menšie konto, tým menšia láska. A bolo po motivácii. Potom rozvod, a potom som pochopila, že musím. Tak som otvorila v noci dvere/ doteraz neviem, ako som mohla/ ...........no a prišlo dno. To ďalšie by bolo len pre silné nátury. Takže môj odkaz pre mamy: ja som ten najhorší vzor, ako sa má chovať matka. Preto viem, ako poradiť, ale nikdy som to nedodržala. Ak dieťa nepošlete ku dnu čo najskôr, predĺžite celé to trápenie. / eNBe ja aj tak tomu neverím;)/

P.S. najhoršie je, ak sa manželia nedohodnú na spoločnom postupe. My sme sa nedohodli. Mám doma policajta.
...hm , Pik....už som toto prečítal zopár krát ...
Nedá sa zareagovať inak ...teda podľa mňa ... s tým nejakým - aj obdivom...


...k tomu P.S. snáď len to ....a nemala si náhodou záhradku so zlatými plodmi ???...šak vyššia berie ,či ? ;) :---
pepsikova
05.05.12,07:08
...keď som pred dvadsiatimi rokmi povedala mojej najlepšej kamarátke, že jej syn fajčí (mal 10 rokov), ohradila sa, že čo jej to hovorím, jej syn by nikdy nefajčil..nikdy nie-doma, myslela som si..prestala sa so mnou baviť, lebo som obvinila jej synka,ktorý stále tvrdil, že nefajčí, presvedčivo do jej očí...potom, o dva roky,bolo to cez leto, prišiel môj syn a hovorí,že jeho kamarát leží pod mostom sfetovaný..šli sme spolu preňho, doniesli ho domov, ale moja kamarátka neverila..to len niekto sa chcel pomstiť,tak mu dal niečo do vína..potom zmizlo z domu zlato..potom peniaze..školu dokončil len so stálou prosbou k učiteľom...potom prvý odchod z domu,matka (mimochodom alkoholička)stále nepočúvala, čo som jej chcela povedať..decka nebolo týždne, prespával kadetade,potom prišiel domov,ako tieň, utekali dni, roky..a presne, ako píše Pikoška, nastali dni vykrmovania,rozhovorov, pritakávania, striedanie útekov, krádeží,rozhovorov a jedla a zase sa so mnou rozkamarátila, keď som jej povedala, že ho treba dať liečiť..sám by nešiel, ale možno by ju poslúchol..poslúchol, po ďaľších dvoch rokoch, keď ochorel otec,mimochodom, tiež alkoholik...pol roka v Záluží, týždeň doma a bol tam, kde predtým..a ona stále podkladala peniažky,jedlo,schovávala si, aby mala na žitie pre ostatné deti..a stále neverila...lebo jej syn by to nedokázal, to všetko kamaráti..slzy, nervy, psychiater,prášky, aby prežila..sama od seba prestala piť,aby mala peniaze pre syna,len aby jej občas prišiel domov..nekonečné rozhovory,lebo ma, ako kamarátku, zobrala na milosť...každú chvíľu vymieňané zámky na dverách,lebo v prípade neprítomnosti niekoho doma, vyprázdnená špajza, chladnička,presnorené, kde čo je, čo by sa dalo predať,matka často kupovala svoje veci späť,od dílerov,poznali ju....zlom nastal,keď otec skončil na dialýze...decko sa šlo znova liečiť, teraz už samo od seba,dokonca si našlo robotu a dosť dlho aj robilo...a potom otec zomrel..neviem, ako nazvať ten stav...ale už nefetuje, je na práškoch,čo je, podľa mňa silnejšia závislosť,alebo barla,ale je doma...drží sa dosť dlho...a matka je šťastná,lebo sa jej podaril husársky kúsok..vyliečila svojho syna zo závislosti na droge..má ho doma, len pre seba,ani do práce ho neposiela...všetko sa vraj musí zrodiť v jeho hlave...neviem, ako to nazvať,ale už to neriešim..len vypočujem...len tie stavy, jej, a vidina, ako vyzeral,keď sme ho zbierali z cesty, to sa nedá zabudnúť...
...a som v podstate šťastná matka, moji synovia mali toto pred očami a tak osobnú skúsenosť naozaj nemám,ale dotýka sa ma to takmer rovnako...
eNBe
05.05.12,12:42
...keď som pred dvadsiatimi rokmi povedala mojej najlepšej kamarátke, že jej syn fajčí (mal 10 rokov), ohradila sa, že čo jej to hovorím, jej syn by nikdy nefajčil..nikdy nie-doma, myslela som si..prestala sa so mnou baviť, lebo som obvinila jej synka,ktorý stále tvrdil, že nefajčí, presvedčivo do jej očí...potom, o dva roky,bolo to cez leto, prišiel môj syn a hovorí,že jeho kamarát leží pod mostom sfetovaný..šli sme spolu preňho, doniesli ho domov, ale moja kamarátka neverila..to len niekto sa chcel pomstiť,tak mu dal niečo do vína..potom zmizlo z domu zlato..potom peniaze..školu dokončil len so stálou prosbou k učiteľom...potom prvý odchod z domu,matka (mimochodom alkoholička)stále nepočúvala, čo som jej chcela povedať..decka nebolo týždne, prespával kadetade,potom prišiel domov,ako tieň, utekali dni, roky..a presne, ako píše Pikoška, nastali dni vykrmovania,rozhovorov, pritakávania, striedanie útekov, krádeží,rozhovorov a jedla a zase sa so mnou rozkamarátila, keď som jej povedala, že ho treba dať liečiť..sám by nešiel, ale možno by ju poslúchol..poslúchol, po ďaľších dvoch rokoch, keď ochorel otec,mimochodom, tiež alkoholik...pol roka v Záluží, týždeň doma a bol tam, kde predtým..a ona stále podkladala peniažky,jedlo,schovávala si, aby mala na žitie pre ostatné deti..a stále neverila...lebo jej syn by to nedokázal, to všetko kamaráti..slzy, nervy, psychiater,prášky, aby prežila..sama od seba prestala piť,aby mala peniaze pre syna,len aby jej občas prišiel domov..nekonečné rozhovory,lebo ma, ako kamarátku, zobrala na milosť...každú chvíľu vymieňané zámky na dverách,lebo v prípade neprítomnosti niekoho doma, vyprázdnená špajza, chladnička,presnorené, kde čo je, čo by sa dalo predať,matka často kupovala svoje veci späť,od dílerov,poznali ju....zlom nastal,keď otec skončil na dialýze...decko sa šlo znova liečiť, teraz už samo od seba,dokonca si našlo robotu a dosť dlho aj robilo...a potom otec zomrel..neviem, ako nazvať ten stav...ale už nefetuje, je na práškoch,čo je, podľa mňa silnejšia závislosť,alebo barla,ale je doma...drží sa dosť dlho...a matka je šťastná,lebo sa jej podaril husársky kúsok..vyliečila svojho syna zo závislosti na droge..má ho doma, len pre seba,ani do práce ho neposiela...všetko sa vraj musí zrodiť v jeho hlave...neviem, ako to nazvať,ale už to neriešim..len vypočujem...len tie stavy, jej, a vidina, ako vyzeral,keď sme ho zbierali z cesty, to sa nedá zabudnúť...
...a som v podstate šťastná matka, moji synovia mali toto pred očami a tak osobnú skúsenosť naozaj nemám,ale dotýka sa ma to takmer rovnako...

Krásne ste tu opísalu jednu z najčastejších chýb ktoré robia rodičia, a to takú, že mnoho krát nedokážu priznať, že ich dieťa je narkoman. Dokonca ak ich na to upozorníte, tak sa na vás urazia. Je to smutné, no býva to tak.
Darina1234
05.05.12,12:49
eNBe, neviem, ci si rodic, ale to je v nas v kazdom rodicovi prirodzene, ze nechceme vidiet zle veci na svojich detoch, su nasim pokracovanim v zivote a navyse z nasej krvi, je tam velmi silne vazobne puto, bez neho by sme zvladali vychovu deti lahsie, ale neda sa to.
eNBe
05.05.12,13:25
To eNBe:
Zareagujem na Tvoj príspevok ako mama. Opäť máš pravdu. Ale dopracovať sa k nej je pre matku ťažké. Keď som sa ja dozvedela o tom, že môj syn je závislý na heroine / pritom to vedeli už dávno mnohí moji známi / tak som obtelefonovala všetky linky dôvery. Po nežnorevulečnej eufórii bola liečba závislosti na Slovensku v plienkach. A ešte dnes je tá plienka poriadne o....á. A rady? 50 na 50. Vyhodiť versus pomáhať. Zavolala som teda do českého DROP-INU. Hovorila som so starším lekárom. Povedal mi, že najlepšia rada od neho je tá, aby som nechala svojho syna zomrieť. Uchránim ho vraj utrpenia, bolesti, depresií a zlatej dávky. Zložila som, dala som si magnézium a povedala som si, že je to DEBIL! Odišli sme do prvej liečebne. Drogy tam pacientom expedovali šnúrami po stene až na izby. V ďalšej chodil díler rovno po dvore a drogy sa k pacientom dostali popod fugy pod dverami. Tebe nič nové pod slnkom neprezrádzam. Ale rady vyhodiť, nedať jesť, tak toto som nedokázala. Skôr som nenápadne podstrčila peniaze pri veľkom absťáku, aby nekradol. Na mobile som mohla aj sedieť, aj tak mi spod zadku:) odkráčal k dílerovi. Veď Vás nebolo treba vyhadzovať. Odišli ste sami. A vrátili sa vždy do mesiaca. Vychrdnutí, vyblednutí, a iní....;) Môj rozum bol vtedy na dovolenke a moje srdce vždy otvorilo dvere. Kúpeľ, vývar, buchty, vitamíny. Viem, budeš hundrať - chyba. Vedela som aj to, že niekde má ukryté zásoby na " prežitie ", lebo nemal veľké absťáky. Prešmírovala som ponožky, vrecká, no ale bolo mi to platné ako mŕtvemu zimník. Mal to na dvore v kvetináči. Aj testery mi boli k ničomu. V prezervatíve mal pripravený moč od " čistého " kamoša. Keď už pribral zo 5 kíl, tak aj farba pribudla na líčkach, aj jeho ďalší odchod. A liečebňa. Hm, nechala som v nej majetok, a on namiesto abstinencie si tam našiel nevestu. Sestričku. Vedela som, že svatba je začiatok jeho konca. Ale bol chvíľu úžasným manželom a otcom. Teda pardon, viac otcom ako manželom. Bol pri pôrode, malá ho ako prvého držala za malíček. Kúpal ju, kŕmil ju, prebaľoval, kočíkoval - chvíľu. Nikdy neudrel, nikdy nezakričal. No ale chyba lávky. Ženy občas ľúbia aj podľa výšky konta. Čím menšie konto, tým menšia láska. A bolo po motivácii. Potom rozvod, a potom som pochopila, že musím. Tak som otvorila v noci dvere/ doteraz neviem, ako som mohla/ ...........no a prišlo dno. To ďalšie by bolo len pre silné nátury. Takže môj odkaz pre mamy: ja som ten najhorší vzor, ako sa má chovať matka. Preto viem, ako poradiť, ale nikdy som to nedodržala. Ak dieťa nepošlete ku dnu čo najskôr, predĺžite celé to trápenie. / eNBe ja aj tak tomu neverím;)/

P.S. najhoršie je, ak sa manželia nedohodnú na spoločnom postupe. My sme sa nedohodli. Mám doma policajta.

Myslím si že toto čo si napísala, tak je jedna z najvážnejších vecí a som ti za to vďačný, pretože to veľmi rád rozoberiem na mojom príklade, a možno po tvojom príspevku nebudem znieť až tak surovo, bezcitne. Ja viem, že toto je moc citlivá téma, hlavne ak sa dotýka osobne vás ako rodiča. Nepíšem ako príjmať takéto riešenie, lebo si to neviem ani predstaviť, a dúfam, že takéto rozhodnutie nebudem musieť príjmať nikdy v živote. No z mojej skúsenosti:
Píšeš, že tomu neveríš? Hmmm, rád by som s tebou súhlasil, a rád by som napísal, že tiež tomu neverím, no moja skúsenosť je druhá. Aj moja mama ma dlhé roky podporovala všetkými možnými spôsobami, no jediné čo som robil ja bolo to, že som to zneužíval. Raz sme mali aj taký rozhovor, kde som sám videl, že to je blúdny kruh a po tomto rozhovore ma vyhodila z domu, no po pár týždňoch to nevydržala a vzala ma späť. Čo sa tým dosiahla? Nič, moja drogová kariéra sa predĺžila :(. No po nejakom čase som znovu skončil na ulici, absolútne sám, bez akejkoľvek podpory, s podmienkou že ak sa chcem niekedy vrátiť domov, tak nie s tým že "mama chcem sa liečiť, pomôž mi" , ale mama som po liečení, som už nejaký čas v poriadku, môžem ťa prísť navštíviť? Najprv som to nebral vážne, no po čase na ulici sa mi stala taká vec, že mal som hrozne dopichané nohy, v nemocnici aj rozmýšľali nad amputáciou, no ja som podpísal reverz a radšej som s vysokou horúčkou odyšiel kam inam ako k mame. Myslel som si, mama uvidí ako na tom som a dovolí mi zotaviť sa. Heh, mýlil som sa. Mama mi povedala: "máš minútu na to, aby si odyšiel, inak volám políciu" Nepomohlo moje prosíkanie, mama aj keď so slzami v očiach neustúpila. Doteraz si neviem ani predstaviť čo ju tá noc stála, veď nevedela či ma nevidí posledný krát živého, no ja jej za ten moment budem vďačný celý môj život. Táto situácia ma zlomila. Od tohto momentu som prestal rozmýšľať len nad tým ako si zohnať na drogu, začal som rozmýšľať nad tým, ako prestať a prestal som neviem naisto 2, alebo 3 dni potom ;).
Takže môj subjektívny názor je taký, že k tomu aby človek prestal s drogou tak môže pomôcť práve pád na dno. Načo by prestával niekto komu droga nespôsobuje problémy? Možno si poviete, ale ja som rodič, milujem svoje dieťa, ako by som to mohol urobiť? Verte, že moja mama je tou najmilúcejšou mamou akú si možno predstaviť, možno práve preto jej to trvalo toľko rokov sa k tomuto kroku odhodlať, no nakoniec ma tým naštartovala k zmene. Áno, je tam riziko, že dieťa sa niekde predávkuje, no to sa môže aj keď je doma, a tým že má isté zázemie, teda má posteľ a raz za čas sa podarí aj z domu niečo odniesť, tak jeho závisloť len podporujete. Takže moja rada, ak vaše dieťa nemá naozaj záujem sa z toho dostať, teda zmeniť sa, tak ho vyžeňte, žiadne prosíkanie, žiadne výčitky, nech vás nič neodmäkčí. Jediné na čom sa môžete dohodnúť, teda ustúpiť je to, že pokial sa chce zmeniť, a budete to na ňom vážne vidieť, že naozaj chce niečo so svojim životom robiť, tak vtedy mu pomôžete, budete za ním stáť. No nezabúdajte!!! Zas sa zopakujem......pomoc a podpora neznamená dať mu peniaze, prípadne nasľubovať niečo materiálne.
eNBe
05.05.12,13:29
eNBe, neviem, ci si rodic, ale to je v nas v kazdom rodicovi prirodzene, ze nechceme vidiet zle veci na svojich detoch, su nasim pokracovanim v zivote a navyse z nasej krvi, je tam velmi silne vazobne puto, bez neho by sme zvladali vychovu deti lahsie, ale neda sa to.

Nie, nie som ešte rodič a to vám verím. Celkovo je pre mňa ťažké sa vcítiť do prežívania rodičou, a aj preto sa snažím veci opisovať skôr z môjho pohľadu, teda z pohľadu človeka ktorí rodičovské puto dokonale zneužíval dlhé roky.
eNBe
05.05.12,13:38
To eNBe:
Zareagujem na Tvoj príspevok ako mama. Opäť máš pravdu. Ale dopracovať sa k nej je pre matku ťažké. Keď som sa ja dozvedela o tom, že môj syn je závislý na heroine / pritom to vedeli už dávno mnohí moji známi / tak som obtelefonovala všetky linky dôvery. Po nežnorevulečnej eufórii bola liečba závislosti na Slovensku v plienkach. A ešte dnes je tá plienka poriadne o....á. A rady? 50 na 50. Vyhodiť versus pomáhať. Zavolala som teda do českého DROP-INU. Hovorila som so starším lekárom. Povedal mi, že najlepšia rada od neho je tá, aby som nechala svojho syna zomrieť. Uchránim ho vraj utrpenia, bolesti, depresií a zlatej dávky. Zložila som, dala som si magnézium a povedala som si, že je to DEBIL! Odišli sme do prvej liečebne. Drogy tam pacientom expedovali šnúrami po stene až na izby. V ďalšej chodil díler rovno po dvore a drogy sa k pacientom dostali popod fugy pod dverami. Tebe nič nové pod slnkom neprezrádzam. Ale rady vyhodiť, nedať jesť, tak toto som nedokázala. Skôr som nenápadne podstrčila peniaze pri veľkom absťáku, aby nekradol. Na mobile som mohla aj sedieť, aj tak mi spod zadku:) odkráčal k dílerovi. Veď Vás nebolo treba vyhadzovať. Odišli ste sami. A vrátili sa vždy do mesiaca. Vychrdnutí, vyblednutí, a iní....;) Môj rozum bol vtedy na dovolenke a moje srdce vždy otvorilo dvere. Kúpeľ, vývar, buchty, vitamíny. Viem, budeš hundrať - chyba. Vedela som aj to, že niekde má ukryté zásoby na " prežitie ", lebo nemal veľké absťáky. Prešmírovala som ponožky, vrecká, no ale bolo mi to platné ako mŕtvemu zimník. Mal to na dvore v kvetináči. Aj testery mi boli k ničomu. V prezervatíve mal pripravený moč od " čistého " kamoša. Keď už pribral zo 5 kíl, tak aj farba pribudla na líčkach, aj jeho ďalší odchod. A liečebňa. Hm, nechala som v nej majetok, a on namiesto abstinencie si tam našiel nevestu. Sestričku. Vedela som, že svatba je začiatok jeho konca. Ale bol chvíľu úžasným manželom a otcom. Teda pardon, viac otcom ako manželom. Bol pri pôrode, malá ho ako prvého držala za malíček. Kúpal ju, kŕmil ju, prebaľoval, kočíkoval - chvíľu. Nikdy neudrel, nikdy nezakričal. No ale chyba lávky. Ženy občas ľúbia aj podľa výšky konta. Čím menšie konto, tým menšia láska. A bolo po motivácii. Potom rozvod, a potom som pochopila, že musím. Tak som otvorila v noci dvere/ doteraz neviem, ako som mohla/ ...........no a prišlo dno. To ďalšie by bolo len pre silné nátury. Takže môj odkaz pre mamy: ja som ten najhorší vzor, ako sa má chovať matka. Preto viem, ako poradiť, ale nikdy som to nedodržala. Ak dieťa nepošlete ku dnu čo najskôr, predĺžite celé to trápenie. / eNBe ja aj tak tomu neverím;)/

P.S. najhoršie je, ak sa manželia nedohodnú na spoločnom postupe. My sme sa nedohodli. Mám doma policajta.

zabudol som, chcel som sa vyjadriť aj k tomuto. Áno, tieto testy nerobí problém oklamať nikomu závislému. Napríklad ja konkrétne som tiež mal niekde moč od niekoho čistého, prípadne len špinavú vodu. Tú som si potom dal do veľkej striekčky a už som nemal problém odovzdať moč na kontrolu. A je jedno či ho dať skontrolovať doma mame, alebo v nejakom Centre pre liečbu ....
Pikoška
06.05.12,06:14
pepsi,
pekne si to opísala a pravdivo. Ale mama skôr pomôže cudziemu ako svojmu. To bude tým citovým putom. Máš pravdu, abstinencia na liekoch nie je abstinencia. Rivotril, lexaurin, xanax, tramabene, tramal, subutox, metadon, svinstvo - jedno väčšie ako druhé. Ja osobne nepoznám, aby som syna niekde zbierala, vždy sa dotackal sám. Nikdy však na mňa nevztiahol ruku, nikdy nebol voči mne arogantný a násilnícky. Zbierala som iných.
Chcem napísať pre rodičov o niečom inom. A stotožniť sa eNBe v tom, že v liečebni ide o skleníkový efekt. Žiaľ, v tom mal jediný správny názor na liečebňu a liečbu aj môj manžel. Že sú to odložené deti a draho platené opatrovateľské služby. Inak v podstate len zavadzal. A nedokázala som od neho odísť. Z jednoduchého dôvodu. Nebolo už na byt, moje peniaze boli u liečiteľov a dílerov. Myslím, že osamelé matky zvládli toho viac ako ja. V tomto prípade treba ťahať spoločne za jeden koniec povrazu. My sme však boli na jeho opačných koncoch.
Preštudovala som všetku dostupnú literatúru o liečbe závislostí u nás a v zahraničí. Tie názory a metódy sú veľmi rozporuplné. Spoločnosť vníma závislých a aj nás, ich rodičov- ako plevel, ako spodinu, ako nehodných tvorov tejto Zeme. Z toho si ťažkú hlavu nerobím. Prevláda aj názor, že narkomani a alkoholici túto spoločnosť vyciciavajú. Tak o tomto niečo napíšem. Pretože na vyciciavanie tu máme gorilákov.
Štátne a súkromné liečebne sa navzájom kritizujú. Názor na liečbu sa odlišuje od jednej ku druhej. Aj metódy sú rôzne v každej z nich. Čo však tie súkromné majú spoločné, tak to sú platby. Pre rodiča je "výhodné", ak zistí závislosť u dieťaťa pred osemnástkou. Vtedy rozhoduje sám, a nečaká, v ktorej hodine podpíše decko po osemnástke revers. Má teda možnosť rozhodovať za neho a dať ho liečiť do štátnej nemocnice. Minimálne na detoxikáxiu.
Popíšem moju skúsenosť s jednou nemenovanou liečebňou, ktorá bola NAŠOU xtou v poradí. Poradil mi ju podnikateľ, abstinujúci alkoholik. S tým, že platby za liečbu sú vysoké, ale rovnako aj úspešnosť liečby je vysoká.:confused:Mala som dedičstvo po rodičoch. Peniaze, o ktorých som mohla rozhodnúť sama, môj manžel by nedal na liečbu ani halier. Postihnutý svojim odborom, lebo oni sú neomylní, vládol vo výchove radšej bičom ako cukrom.
V tejto súkromnej liečebni môj syn vydržal. Ba dokonca zo dňa na deň prestal aj fajčiť. Posiloval. Behal. Jedol. Chodil na komunity. Na terénky. Na kultúru. Vyspal sa. Najedol sa. Mal už aj svojich deväťdesiat kilov a čistú hlavu. No a ja som chodila na združenia, do nočných služieb, na komunity, nosila povolené nákupy, vraj aj sladkosti sú potrebné, aj kola, aj ovocie / dodnes teda neviem, za čo som platila / a makala som ako fretka. Dedičstvo má tiež svoje dno. Ale mamina zhora prikývla, že dobre robím. Peniaze som nosila aj na mesiace dopredu. Ak by som náhodou zomrela, aby sa doliečil. Aby abstinoval. Mesačnú čiastku výdavkov si radšej zoberiem do hrobu. Po roku mi zavolal lekár, že syn porušil liečebné metódy a musia ho vylúčiť. Tak som prišla. Ako porušil liečebné metódy, pýtam sa? Kritizoval vedenie liečebne. Hneď mi bolo jasné, že odo mňa nakúpil tie najhoršie vlastnosti.:) A za čo? Pýtam sa. ..píííííííííííp...Veď mal pravdu, ja na to. Aj keď mal, ale nemal si to dovoliť, rozložil tým komunitu. Hm, ale veď pacienti si to šepkajú po chodbe, ja na to. Namietam ďalej - veď majú žiť v pravde, tvrdíte. Vodu kážete, víno pijete. Asi som bola rovnako trúfalá, ako môj syn. Neuspela som v požiadavke, aby mohol v liečebni zotrvať. Argument?
Vraj - musí si ísť von naraziť čelo, aby vedel, že v liečbe treba rešpektovať terapeuta. Takže ho prepustili. Jednoznačný vyhadzov priamo k droge. Ale zvládali sme to dosť dlho. Majú svoj nalinkovaný režim. Večer si napíšu do denníka program na druhý deň, napríklad: 7-8 hod - hygiena. 8-9 hod. raňajky, upratanie izby.----bla,bla,bla, nesmiem prejsť cez cestu mimo prechodu pre chodcov. Pri myšlienke na drogu idem behať, potrestám sa, krivím si prsty. bla, bla, bla. Tak toto je život abstinujúceho narkomana podľa jednej metódy.
No a potom raz neprešiel cez prechod a zapálil si cigaretu. Prešla mnou hrôza, zlyhával v abstinencii. Vedela som, že pôjdeme nazad. Veď na nás čakali. Po roku sa opäť všetko zopakovalo. No ale to som už napísala. Reklamácie v tomto obore sú neprípustné. Dedičstvo v čudu, abstinencia rovnako.
Droga rodinu zcelí, alebo rozdelí. Ale naučila ma jedno. Pokore. Briliant vsadený do prestena že je zbytočný, že nerobí ženu dámou, ani ženu mamou, že je to márnosť rovnako ako náhrdelník, čo zaťažuje štítnu žľazu, náramky sú tiež kravina aj drahé hodinky, veď čas vidím aj na mobile.
Ja som tieto márnosti nebola nikdy zo záložne vybrať.
Občas Ti môžem len závidieť, že nemáš doma chlapa. Aj keď platí stará pravda, že s chlapom zle a bez neho ešte horšie, výnimka potvrdzuje pravidlo.
Podľa mňa by mohlo byť riešením aj to, aby ten z rodičov, ktorý je ochotný pomáhať závislému radšej opustil partnerstvo, ak ten druhý viac zavadzia, ako pomáha. Jednoducho a dobre, pacient potrebuje pocit, že nie je sám, že ho má niekto rád a stojí pri ňom.
Z vlastnej skúsenosti skutočne doporučujem nevyhadzovať peniaze za skleníkový efekt v súkromnej liečebni. Doporučujem poslať na dno, ale až som urobila všetky pokusy pred dnom. Lebo z dna už ide pacient/lebo závislosť je diagnóza a nie trestný čin/ k zlatej dávke, alebo za mreže. A to je už o inom.
Pepsi, každé slovo empatie je barlou najmä pre mamu, Tvoju priateľku. Občas sa potrebuje pristaviť a oprieť. Takže si sa sama podieľala na pomoci pre jej syna. A to sa len tak nevidí.
Musím sa aj ja pochváliť. Ja som takých stretla tiež. A sú z Porady. Tiež sú mi často barlou. Pomohli mi v najťažších situáciách. Slovom, aj činom. Ja preto na tú Poradu nedám nikdy dopustiť, aj keď to na nej občas vrie, aj keď sa tu objavia žabomyšie vojny. Ale život je už raz taký.
Veľmi si vážim ochotu od zadávateľa vstúpiť do tak závažnej, nepopulárnej a málo poznanej problematiky. Vie presne, o čom hovorí. Možno to bude práve syn či dcéra poraďáka, ktorému dokáže pomôcť. Držím mu k tomu všetky palce.
A ja ho o rady požiadam rovnako. Učíme sa celý život a nádej zomiera posledná.
kukučka
06.05.12,07:53
Musím sa aj ja pochváliť. Ja som takých stretla tiež. A sú z Porady. Tiež sú mi často barlou. Pomohli mi v najťažších situáciách. Slovom, aj činom. Ja preto na tú Poradu nedám nikdy dopustiť, aj keď to na nej občas vrie, aj keď sa tu objavia žabomyšie vojny. Ale život je už raz taký.
Veľmi si vážim ochotu od zadávateľa vstúpiť do tak závažnej, nepopulárnej a málo poznanej problematiky. Vie presne, o čom hovorí. Možno to bude práve syn či dcéra poraďáka, ktorému dokáže pomôcť. Držím mu k tomu všetky palce.
A ja ho o rady požiadam rovnako. Učíme sa celý život a nádej zomiera posledná.

mimotemy Nerušte pevné linky, dá sa na nich po nociach vyrozprávať do vôle. Niekedy len o bežných starostiach a niekedy o všetkých bôľoch. Za 7,95 € mesačne. A vaše číslo sa dá nájsť na nete. Koľko dáte za cigarety? Ale nie o tom som chcela.
Chcela som sa ti Danila poďakovať, že si sa, hoci pokorená, na našu milovanú Poradu vrátila. Je veľa mien, ktoré mi tu chýbajú...
A túto tému chodím čítať po špičkách a so zatajeným dychom. Držím palce! :)
Pikoška
07.05.12,06:02
mimotemy Nerušte pevné linky, dá sa na nich po nociach vyrozprávať do vôle. Niekedy len o bežných starostiach a niekedy o všetkých bôľoch. Za 7,95 € mesačne. A vaše číslo sa dá nájsť na nete. Koľko dáte za cigarety? Ale nie o tom som chcela.
Chcela som sa ti Danila poďakovať, že si sa, hoci pokorená, na našu milovanú Poradu vrátila. Je veľa mien, ktoré mi tu chýbajú...
A túto tému chodím čítať po špičkách a so zatajeným dychom. Držím palce! :)Kukulienka moja, veď ja som ešte vlastne nič nenapísala. A ďakujem.
Pikoška
10.05.12,13:02
Kvaka, ak Ti pomôže moja skúsenosť s tramalom a zmierni Tvoje pochybnosti, tak tu ju máš. Tiež som pred rokmi užívala tramal na moje artrotické koxy pri neznesiteľných bolestiach. Užívala som ho nepamätám si po koľko kvapkách. A raz som už k lekárovi neprišla po svojich, ale ma doviezli.
Tak mi dal tramal do injekcie a onedlho ma vystrelo. Zopár dní si ma tam nechali, tramal samozrejme okamžite vysadili. Nemala som žiaden absťák, a to bol moment, kedy som sa viac začala zaoberať alternatívnou medicínou.
Zostala mi však závislosť na nikotíne, a ak mi niečo dlhodobejšie pomohlo, bola to téma "Ako prestať fajčiť". Tam sme nepodvádzali, bolo to síce o držku, ale detox bol na nezaplatenie. Žiaľ, téma zapadla do zabudnutia, bez komunity som závislákom zostala, ale verím, že aj mne raz zabliká na konci tunela.:)


P.S. Píšem Ti sem, anketová téma je pre mňa uzatvorená.
danushka
10.05.12,13:18
Kukulienka moja, veď ja som ešte vlastne nič nenapísala. A ďakujem.
Och Pikoška, pre mňa téma v ktorej sa ocitneš je zárukou serióznosti. A nie vždy a všade sa my ľudia musíme zhodnúť v názoroch.
Vždy keď Ťa stretnem tu a mám možnosť čítať si Ťa, podskočím od radosti a úprimne! :)
Kvaka
10.05.12,13:30
Ja ti verím, Pikoška, aj synovi verím, takže faktom je, že nie vždy po vysadení "drogy" absťák nastúpi. Už len odkliať tú filozofiu slov abstinenčný syndróm. Princíp fungovania drogy či návykového lieku je merateľný, sám závislý to vníma tak, že potrebuje časom vyššie dávky na docielenie rovnakého účinku. Ak teda dávky nebude zvyšovať, ďalej sa cíti, ako keby drogu nebral, hoci droga vlastne stále na organizmus pôsobí. Ale toto fungovanie drogy asi treba prenechať odborníkom. Výhra niekoho je vždy motivačná, nalieva nádej iným, preto si myslím, že je treba o týchto výhrach písať.
kukučka
30.05.12,08:13
Ďakujem Samovi za založenie tejto témy, za úžasnú ochotu pomôcť a Danile za pripomenutie témy
Ako prestať fajčiť (http://www.porada.sk/t29270-ako-prestat-fajcit.html)
Písala som v nej, že som zo dňa na deň prestala fajčiť bez abstinenčných príznakov a nefajčím od roku 1995.
V poslednom príspevku som prilepila link na článok, ktorý ma nakopol a v ňom je táto veta:

Namiesto konania sa uspokojíte so zahrávaním sa s problémami v myšlienkach.

Rozhodla som sa skoncovať so svojou závislosťou na hrách a darí sa mi to už dva týždne.

Ten pocit je úžasný. Samo, Danila ďakujem.
eNBe
30.05.12,10:46
Ďakujem Samovi za založenie tejto témy, za úžasnú ochotu pomôcť a Danile za pripomenutie témy
Ako prestať fajčiť (http://www.porada.sk/t29270-ako-prestat-fajcit.html)
Písala som v nej, že som zo dňa na deň prestala fajčiť bez abstinenčných príznakov a nefajčím od roku 1995.
V poslednom príspevku som prilepila link na článok, ktorý ma nakopol a v ňom je táto veta:

Namiesto konania sa uspokojíte so zahrávaním sa s problémami v myšlienkach.

Rozhodla som sa skoncovať so svojou závislosťou na hrách a darí sa mi to už dva týždne.

Ten pocit je úžasný. Samo, Danila ďakujem.

To je krásne, a veľmi ma to teší :). Keď bude k tomu správny čas, tak by možno bolo fajn o tvojom rozhodnutí a o tom ako si to prežívala napísať aj niečo viac, :rolleyes: možno to pomôže nakopnúť sa aj niekomu ďalšiemu ;).
Ja ti veľmi držím palce a kedykoľvek by bolo niečo v čom budeš potrebovať podporu, tak sa obráť, a rád pomôžem.
A k tomu poďakovaniu :), nebol by som čestný ak by som napísal, že to neteší. No ja nerobím nič bez toho, aby mi to ukázal môj Pán Boh. A teda, ak ti to čo ja robím je nejakým spôsobom nápomocné, tak prosím, neďakuj mne, poďakuj Jemu :)
Fanta44
06.08.12,08:34
eNBE radis , ze nedavat dietatu ziadne peniaze, ano to je rozumne, ale kolky na zaklade toho zacali aj predavat drogy , aby si na tu vlastnu zarobili, co potom?
Halli
06.08.12,08:44
tak z tohto mám zimomriavky po celom tele....
eNBe
06.08.12,09:10
eNBE radis , ze nedavat dietatu ziadne peniaze, ano to je rozumne, ale kolky na zaklade toho zacali aj predavat drogy , aby si na tu vlastnu zarobili, co potom?

A myslíte si, že je lepšie ho podporovať a dávať mu financie? A čo keď bude v situacii keď mu nebude stačiť dajme tomu 100 EURo na deň? Budete pracovať na to, aby dieťa mohlo brať drogy kým sa nepredávkuje? Jednoznačne si stojím za názorom, že za žiadnu cenu nesmie rodič podporovať závislé dieťa financiami. Ak tak robí, tak nepomáha ani sebe ani dieťaťu, len ak tak do hrobu.
A áno, stáva sa, že začne predávať drogy, no percentualne neni veľká šanca, že k tomu príde, a väčšinou aj keď narkoman začne predávať, tak to dlho nedokáže robiť.
veronikasad
06.08.12,09:16
A myslíte si, že je lepšie ho podporovať a dávať mu financie? A čo keď bude v situacii keď mu nebude stačiť dajme tomu 100 EURo na deň? Budete pracovať na to, aby dieťa mohlo brať drogy kým sa nepredávkuje? Jednoznačne si stojím za názorom, že za žiadnu cenu nesmie rodič podporovať závislé dieťa financiami. Ak tak robí, tak nepomáha ani sebe ani dieťaťu, len ak tak do hrobu.
A áno, stáva sa, že začne predávať drogy, no percentualne neni veľká šanca, že k tomu príde, a väčšinou aj keď narkoman začne predávať, tak to dlho nedokáže robiť.
eNBe, aký je tvoj názor na pravidelné návštevy rodiča v liečebni drogovo závislých ? Sú vhodné častejšie návštevy (s darčekom vo forme zásob cigariet), alebo menej je v tomto prípade viac ?
eNBe
06.08.12,09:55
eNBe, aký je tvoj názor na pravidelné návštevy rodiča v liečebni drogovo závislých ? Sú vhodné častejšie návštevy (s darčekom vo forme zásob cigariet), alebo menej je v tomto prípade viac ?
Môj názor na to čo sa nazýva "liečebňami" poznáte, a čo sa týka cigariet, treba toľko, aby nebol odkázaný na spolupacientov. A návštevy? Myslím, že to je individuálne a závisí to od vzťahu dieťa + rodič. K jedném ak rodičia neprídu, tak sa zapnú myšlienky ako "nezáleží im na mne". U druhého ak neprídu tak príde kľud "veď aj tak nemáme o čom hovoriť" ... a t.ď.
Ja osobne som bol rád návštevám rodičov a tešil som sa na ne. No čo sa týkalo budúcnosti, tak nič tieto návštevy neovplivnili.
Fanta44
13.08.12,05:35
Mam doma závislého , ešte to stále nechce priznať, neviem ako to cele skonči či sa včas spamätá . Čítam tu názory a väčšinou radia, že ho nechať padnúť na samé dno a keď bude chcieť sa liečiť tak mu pomôcť. Zamýšľam sa nad tým co by mohli byt to dno, mam čakať možno na smrť alebo vážne psychické poruchy s ktorých sa už nedostane?, neviem či by som to chcela riskovať, skôr sa prikláňam riešiť to v krajnom prípade väzením, aký máte na to názor. Ďakujem
buchač
13.08.12,05:48
Mam doma závislého , ešte to stále nechce priznať, neviem ako to cele skonči či sa včas spamätá . Čítam tu názory a väčšinou radia, že ho nechať padnúť na samé dno a keď bude chcieť sa liečiť tak mu pomôcť. Zamýšľam sa nad tým co by mohli byt to dno, mam čakať možno na smrť alebo vážne psychické poruchy s ktorých sa už nedostane?, neviem či by som to chcela riskovať, skôr sa prikláňam riešiť to v krajnom prípade väzením, aký máte na to názor. Ďakujem
...lenže , čo je to " krajné riešenie "....????

- kupuje drogy ???....dostane pár rokov...
- díluje drogy ???....fasne ( podľa rôznych okolností ) tých 15 - 20 rôčkov...
- zbije , ublíži , nebodaj zavraždí niekoho pod vplyvom drog ???.......myslíš si , že to budú nejaké poľahčujúce okolnosti...skôr naopak , ešte mu to priťaží....

...a basa nie je materská škôlka , keď niekto chce , tak aj tam sa k fetu dostane ...

Pokiaľ závislák nechce prestať , nič ho nezastaví v pokračovaní nerestí.....či chlast , cigarety , drogy .....či sex....
Fanta44
13.08.12,06:38
Myslim si ze dat mu priucku nahlasit kradez veci z domu. Predstavujem si tak 1-2 roky.Poznam jeden pripad ,ako si chlapec ,,fical,, na heroine, zavreli ho za kradez a teraz je uz druhy rok v base , mal by ist uz domou a je z neho uplne iny clovek. No len dufam, ze sa k tomu nevrati. Mozno mam o tom mylnu predstavu, ale stale hladam niaku alternativu.
eNBe
13.08.12,07:17
Mam doma závislého , ešte to stále nechce priznať, neviem ako to cele skonči či sa včas spamätá . Čítam tu názory a väčšinou radia, že ho nechať padnúť na samé dno a keď bude chcieť sa liečiť tak mu pomôcť. Zamýšľam sa nad tým co by mohli byt to dno, mam čakať možno na smrť alebo vážne psychické poruchy s ktorých sa už nedostane?, neviem či by som to chcela riskovať, skôr sa prikláňam riešiť to v krajnom prípade väzením, aký máte na to názor. Ďakujem

Zavrieť ho? To nie je východisko. Poznám veľa ľudí ktorí boli zavretý a vôbec to nepomohlo, naopak spustil sa kolotoč basa-von fetovať-basa. A takto prežívajú dlhé roky. Takže to vám neodporúčam.
eNBe
13.08.12,07:22
Myslim si ze dat mu priucku nahlasit kradez veci z domu. Predstavujem si tak 1-2 roky.Poznam jeden pripad ,ako si chlapec ,,fical,, na heroine, zavreli ho za kradez a teraz je uz druhy rok v base , mal by ist uz domou a je z neho uplne iny clovek. No len dufam, ze sa k tomu nevrati. Mozno mam o tom mylnu predstavu, ale stale hladam niaku alternativu.

Veď to, že prvá cesta väčšiny ľudí je z väzenia k dílerovi :(. Ja vám môžem poradiť len to, aby ste ho dotlačili aby chcel prestať.