miso555
27.04.12,18:42
Zdravím. Dedko má na záhrade višňu, ktorú obklopili jej dcéry, teda plané višne. Plánky majú výšku asi1m, možno aj viac a počul som, že z višne sa dá spraviť čerešňa začkovaním. Ako to mám presne spraviť a môžem to aj hneď presadiť do inej záhrady? dakujem
pablito74
27.04.12,19:51
Zdravim, to nebude az take jednoduche, lebo visne zvycajne rastu podstatne slabsie, ako ceresne. Hoci som visnu ako podnoz pre ceresnu neskusal, myslim si ze by to nebolo dobre, pokial chcete aby z nich v buducnosti vyrastla plnohodnotna ceresna. :)
Pokial ide o ockovanie, tak v nasich podmienkach sa ockuje v auguste alebo pripadne mozno skoro v jari (forketovo ockovanie). No neni to take jednoduche, vysvetlit vsetko dopodrobna pomocou textu, a preto bude lepsie ked vam to niekto ukaze, alebo si kopu navodov najdete cez google, pripadne youtube a potom uz len skusat, skusat, skusat...
Len dodam, ze ak uz si najdete nejaku planku (vtacnicu), a zaockujete do nej uslachtilu odrodu, neodporucam ten stromcek presadzat hned, ale az o rok.
miso555
28.04.12,13:02
a keby som chcel robit z tej visne zasa visnu, tak mozem aj teraz, alebo len v auguste? teraz by sa nechytila? a na toto iste som sa chcel spytat aj na tuju... je mozne si vychovat z odrezkov dalsie tujky aj teraz, alebo len v auguste?
pablito74
28.04.12,14:48
Spravna dobu ockovania ste uz premeskali..., len sa spytam, ked uz tak chcete ockovat... mate zimne vruble (ocka) odlozene ?
Ako som uz pisal, z ockovanim (vrublovanim) na podnoz visna, nemam skusenosti, no pokial viem, tak stromceky ktore vyrastu z kôstky visne, by mohli mat relativne dobre plody, aj bez ockovania, lepsie vam poradi wabi alebo niekto, kto ma viac skusenosti z visnami, ja mam len jediny stromcek visne..., nepestujem ich, lebo mi ich nici, monilia laxa proti ktorej sa mi nechce striekat.
Tuje sa tu uz riesili (http://www.porada.sk/archive/index.php/t-116580.html).
wabi
02.05.12,00:31
Myslímže pablito to pekne napísal. Vyšňa naozaj na 90% bude aj z odkopku či semenáč v pohode. Amla by aj pomerne rýchlo začať rodiť... Iba ak by si chcel inú sortu.
Čerešňasa na ňu dá naočkovať bez večších problémovaj za zelena v júni...