Sliedič
28.04.12,15:16
Dobrý deň. Zaujímalo by ma, kde ľudia vyhadzujú "záhradný odpad", t.j. posekanú trávu, konáre a pod.? Ďakujem.
Kvaka
28.04.12,13:24
My trávu dávame do kompostu, podrvené konáre tiež, inak aj obec zbiera.
VieraPopluharova
28.04.12,13:50
Trávu ako Ty, konáre drvíme a používam to miesto mulčovacej kôry....
Sliedič
28.04.12,14:15
Keď ja ale nemôžem konáre drviť, ani kompostovať, kde to mám vyhodiť? Nezdá sa mi zrovna legálne to vyhodiť za mesto niekde do lesa a pod... To by ma zaujímalo.
Kvaka
28.04.12,14:22
Keď ja ale nemôžem konáre drviť, ani kompostovať, kde to mám vyhodiť? Nezdá sa mi zrovna legálne to vyhodiť za mesto niekde do lesa a pod... To by ma zaujímalo.Skús nechať trochu vysušiť, potom choď za požiarnikmi a opýtaj sa ich, za akých podmienok to môžeš spáliť. Ja som to kdesi čítala, že páliť môžeš, ale musíš oznámiť dopredu, no a za istých bezpečnostných podmienok, to ti oni povedia.
veronikasad
28.04.12,14:27
Keď ja ale nemôžem konáre drviť, ani kompostovať, kde to mám vyhodiť? Nezdá sa mi zrovna legálne to vyhodiť za mesto niekde do lesa a pod... To by ma zaujímalo.
U nás konáre na jar a na jeseň likviduje mesto. V jednotlivých častiach, aj záhradkárskych osádách sú umiestnené veľkoobjemové kontajnéry. Termíny sú vopred známe. Skús sa informovať na mestskom úrade.
VieraPopluharova
28.04.12,14:27
Páliť môžeš vo svojej záhrade, ale musíš tak, aby si neohrozil nič a nikoho, nám sa v záhradkárskej osade osvedčil spôsob, že každý má na toto svoj plechový sud a pomaly v ňom páli nepotrebný odpad, požiarnici proti takémuto spôsobu nemajú výhrady, aspoň u nás a samozrejme pri odchode musíme riadne uhasiť, nesmie ostať nič tlieť....
Kvaka
28.04.12,14:38
Páliť môžeš vo svojej záhrade, ale musíš tak, aby si neohrozil nič a nikoho, nám sa v záhradkárskej osade osvedčil spôsob, že každý má na toto svoj plechový sud a pomaly v ňom páli nepotrebný odpad, požiarnici proti takémuto spôsobu nemajú výhrady, aspoň u nás a samozrejme pri odchode musíme riadne uhasiť, nesmie ostať nič tlieť....To áno, ale môžu dať pokutu, ak neoznámiš. Tam to bolo aj o tom, že ak sú dodržané podmienky, zväčša ju vraj nedávajú.
Kvaka
28.04.12,14:44
obec zbiera = obec rozhlasom oznamuje, kedy a kde ich treba doniesť
Kvaka
28.04.12,14:59
Našla som niečo o zákaze, tu http://www.biospotrebitel.sk/clanok/1078-spalovanie-odpadov-zo-zahrad.htm
Tak neviem, čo a kde som to čítala, že spaľovať so súhlasom požiarnikov môže. My nepálime, ale susedov občas vidím.
arizona
28.04.12,20:04
Tiez sme s rozrastajucou sa zahradou riesili podobny problem. Stale viac travy, stale viac a hrubsich konarov...

Travu sme zacali pouzivat na zadrzanie vlahy. Obsypali sme kriky, zahony ale aj rajciny, ci papriky. Obmedzil sa rast buriny,korene sa v horucavach nepresusali a drzali vlahu,travu sme po zoschnuti zakopavali do zeme a prisypavali novu. Nieco sa davalo do kompostu.

Na konare sme kupili zahradny drtic. Neviem si to vynachvalit!!! Sice narobi hukotu,ale raz za cas sa to da vydrzat.
Odmenou nam je vela stiepky,ktorou okraslujeme zahony a miesta, kde nerastie trava.Vypada to efektne a upravene,po case sa rozlozi a dosypeme novu stiepku...na jesen sypeme okolo korenov rastlin,napr. ruzi, chryzamtem a pod., aby sme ochranili korene pred mrazom.

Hrubsie konare nechame preschnut a pouzijeme na spalenie do krbu.

Takze sme sa vyhli zbytocnemu spalovaniu a plneniu kompostu. Su to prirodne materialy, takze kolobeh sa opakuje. V zahrade narastlo, v zahrade skonci ;)
KEJKA
29.04.12,13:00
Pred časom -ešte minulý rok sme prisypávali odpad, napr.lístie do smetnej nádoby, ak nebola v čase odvozu plná. T.r. sa zaviedla separácia odpadu, vyfasovali sme kontajnery na sklo, papier. plast a zakázali záhradný odpad miešat s bežnými smeťami. Odvoz bežného odpadu bude raz za dva týždne, nie týždenne, ako doteraz, tomu sa musím prispôsobiť tiež. Odvoz separovaného odpadu vyhlásia rouhlasom, resp. smskou.
Takže zelený odpad dávam do vriec, aj do vaničky z umelej hmoty, a ked je plná, tak odveziem do zberného dvora, cca 1 km od nás.
Skosenú trávu hádžeme do kompostérov, ale aj okolo kríkov, podobne ako v predchádzajúcom príspevku. Hlavne posledné kosenie na jeseň - to iba doplníme kompostér a čo sa nezmestí, tak už dávame ku kríkom vo väčšej vrstve. Cez zimu to splní účel, na jar to prípadne rozhrabeme.
drevené konáriky - hrubšie skladujem pod strechou a pálime pri grilovaní, alebo cez zimu v krbe.
vhodné hrúbky drvíme na štiepku a čo nejde, tak z času na čas spálim na záhrade.
Nuž a snažím sa neponechať záhradu bez priebežnej úpravy, aby som toho odpadu nemala príliš veľa z dôvodu zanedbania.