Pani Oravcová
28.04.12,18:03
Zdravím chcela by som sa spýtať že mám sestru ktorá robí v Rakúsku vyše 3 roky na živnosť opatrovateľku - všetky odvody včetne zdravotného poistenia si poctivo hradí. Teraz pred dvomi mesiacmi mala v rodine úraz pri dvíhaní pacienta sa jej odtrhla šlacha na ramene, operovali ju v Rakúsku a vyzerá to tak, že už nebude môcť dvíhať pacientov. Môže si požiadať o invalidný dôchodok v Rakúsku ? Ak áno ako sa to robí a čo musí mať k tomu? Trvalý pobyt v Rakúsku nemá ale nebol by problém vybaviť.Ďakujem
Andyke
28.04.12,17:22
Trvalý pobyt má v SR, takže o ID treba požiadať na Slovensku.
Postup : požiadať o ID v pobočke Soc.poisť. príslušnej podľa trvalého pobytu – podmienky či jej zdravotný stav spĺňa nárok na ID posúdi posudkový lekár na Slovensku, pokiaľ áno, tak jej priznajú ID. Pri výpočte jej budú brať do úvahy dobu dôchodkového poistenia získané na Slovensku. SP postúpi jej žiadosť aj do Rakúska – tam bude musieť splniť ich podmienky na priznanie ID, a dostane ID za odpracované roky v Rakúsku (lebo platila do ich systému)

Pokiaľ vybaví trvalý pobyt v Rakúsku tak postup bude opačný ako som napísala vyššie.
Pani Oravcová
29.04.12,08:19
Ďakujem za odpoveď Andyke. A ako má postupovať v Rakúsku keď tam bude mať trvalý pobyt ? Kde si to tam v Rakúska má požiadať - ako sa u nich volá tá sociálna poisťovňa ?