Bambit
11.02.06,10:56
Ahojte , ako robíte lekvárové perky? Potrebovala by som napísať cesto ,či sa robí zo zemiakov alebo len z múky? Chcem ich robiť na obed. Ďakujem
GABAZ
11.02.06,11:24
Veľmi jednoducho sa dajú urobiť zo zemiakového cesta - polotovar z obchodu.
treba postupovať podľa návodu. Ale dajú sa urobiť aj z klasického cesta. Mne chutili v detstve babkine pirohy - obyčajné rezancové cesto naplnené slivkovým lekvárom. Poliate roztopeným maslom, prípadne ešte posypané strúhankou nasucho opraženou na panvici a s cukrom. Hneď by som si dala - ale som v práci, účtujem a som na suchej strave.
Gaba
luebchenko
13.02.06,12:55
Jednoznačne zo zemiakového cesta!!! Z toho istého, čo sa robia šúľance - recepis z hlavy neviem, ale myslím že tu niekde je :D mňam dala by som si uramľované šúľance :D - pre neznalých: šúľance dozlatista opražené na masti, osolené a za veľmi krátku dobu zožrrrrané mňam mňam mňam
janasv
13.02.06,15:37
Jednoznačne zo zemiakového cesta!!! Z toho istého, čo sa robia šúľance - recepis z hlavy neviem, ale myslím že tu niekde je :D mňam dala by som si uramľované šúľance :D - pre neznalých: šúľance dozlatista opražené na masti, osolené a za veľmi krátku dobu zožrrrrané mňam mňam mňam
Alebo s cibulkou opecenou na masle :p:p:p:p:p:p. Robila som minule. Nechvalim sa, ale jedna basen.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: MNAM!!!!
vema
03.08.09,20:13
Ja by som poprosila, kto robí lekvárové perky bez zemiakov. Moja svokra robila perky zo slížikového cesta a veľmi nám chutili. Ja keď som skúšala, boli tvrdé a keď som ich dlhšie varila, vytiekol lekvár. Neviem aká múka, či ide vajce a aké husté cesto? Poradí niekto?
Darina1234
03.08.09,20:35
ja robim so zemiakmi, lebo bez nich mam tvrde cesto, ale moja 80 ročna mama ich robi len z hladkej muky a vody , cesto robi celkom volne, aby sa dalo pohodlne rozvalkať, dava dobry pozor, aby sa dokonale zlepili, ked da do nich lekvar, aby nevytiekol. su ozaj vynikajuce, u mojich chlapcov najoblubenejšie, ked pridu zo školy a zbadaju misu na stole, od radosti až... variť len dotial, kym nevyjdu na povrch
Kazu
03.08.09,20:41
Ja by som poprosila, kto robí lekvárové perky bez zemiakov. Moja svokra robila perky zo slížikového cesta a veľmi nám chutili. Ja keď som skúšala, boli tvrdé a keď som ich dlhšie varila, vytiekol lekvár. Neviem aká múka, či ide vajce a aké husté cesto? Poradí niekto?

Perky sa u nás robievali z múky pol na pol /polovica hladkej a polovica hrubej/, ja ich robím aj z polohrubej. Trochu posoliť, 1 vajíčko a vlažnú vodu. Cesto nemá byť tak tuhé ako na slížiky, má byť ako mäkká plastelína, aby sa dalo dobre rozvaľkať a pekne sa spojilo keď ho popritláčaš. Cesto treba hnetením dobre vypracovať aby sa nelepilo na ruky.
vema
03.08.09,21:11
Perky sa u nás robievali z múky pol na pol /polovica hladkej a polovica hrubej/, ja ich robím aj z polohrubej. Trochu posoliť, 1 vajíčko a vlažnú vodu. Cesto nemá byť tak tuhé ako na slížiky, má byť ako mäkká plastelína, aby sa dalo dobre rozvaľkať a pekne sa spojilo keď ho popritláčaš. Cesto treba hnetením dobre vypracovať aby sa nelepilo na ruky.Ďakujem Vám, dievčatá, skúsim.
ivka70
03.08.09,21:39
aj ja robim bez zemiakov a len z hladkej muky ako Darinkina mama ...

a su vynikajuce.

zemiakove cesto pouzivam na slivkove, marhulove gulky a sulance.
na perky len vajicko ,hladku muku a vodu
Vlastak
04.08.09,04:20
Ja by som poprosila, kto robí lekvárové perky bez zemiakov. Moja svokra robila perky zo slížikového cesta a veľmi nám chutili. Ja keď som skúšala, boli tvrdé a keď som ich dlhšie varila, vytiekol lekvár. Neviem aká múka, či ide vajce a aké husté cesto? Poradí niekto?
Podľa mňa iba rezancové cesto bez vajíčka, lebo od vajca je cesto tvrdné - teda iba polohrubá múka a voda. Aspoň tak to robím ja.
Kazu
04.08.09,06:54
Podľa mňa iba rezancové cesto bez vajíčka, lebo od vajca je cesto tvrdné - teda iba polohrubá múka a voda. Aspoň tak to robím ja.

Už som robila aj iba z hrubej múky + vajíčko a boli jedlé :--- Vtedy je treba dať viacej vody, dobre vypracovať cesto a nechať trochu odležať. Cesto musí byť mäkké a nesmie sa lepiť. Súhlasím, že sa dá aj múka, voda a bez vajíčka. Koľko kuchárok toľko spôsobov :)
vema
04.08.09,11:42
Skúsim aj s vajcom aj bez vajca. Cesto si dám vymiesiť v pekárničke, už sa teším. Ďakujem.
trisestri
04.08.09,16:15