nina1671
30.04.12,20:13
bývam v 8-poschodovom paneláku. všetky paneláky dookola sú zateplené, len u nás sa ľudia nevedia dohodnúť. niektorí tvrdia - asi dvaja z 90 -, že to nie je zdravé, že panel potrebuje " dýchať", že spolu s plastovými oknami, si tak požičiame v banke na drahé plesne a choroby. neviem, sa rozhodnúť , ako mám hlasovať. môže to byť naozaj zdraviu škodlivé? aký máte na to názor?
Indeed
30.04.12,18:23
Sú také prípady a je ich vidieť po celom Slovensku a aj po Česku,

že bytový dom je zateplený len čiastočne

ak je tomu tak z rozumnych dovodov napr. že nie je zateplená južná stena kvoli tomu aby ju prehrievalo slnko
tak je to viac-menej v poriadku

Ak však je bytovka zateplená len z polovice tak je to kvoli tomu,že majitelia bytov sa nevedeli dohodnuť

Aj vedĺajšia bytovka pri bytovke kde bývam je takto urobená

3 vchody sú zateplené a 1 vchod ostal nezateplený avšak je to farebne tak urobené aby to nebolo vidno.

Teda možnosti sú všelijaké a vonkajší plášť bytovky rozhodne NEMUSÍ BYŤ ZATEPLENÝ komplet celý zo všetkých strán.
Indeed
30.04.12,18:28
bývam v 8-poschodovom paneláku. všetky paneláky dookola sú zateplené, len u nás sa ľudia nevedia dohodnúť. niektorí tvrdia - asi dvaja z 90 -, že to nie je zdravé, že panel potrebuje " dýchať", že spolu s plastovými oknami, si tak požičiame v banke na drahé plesne a choroby. neviem, sa rozhodnúť , ako mám hlasovať. môže to byť naozaj zdraviu škodlivé? aký máte na to názor?

Boli také prípady , že po výmene okien za plastové a zateplení fasady začalo v dome plesnieť ,

ale jednalo sa o RODINNÝ DOM, nie o panelák.

V paneláku-bytovke sa to nestáva a to z toho dovodu , že v paneláku je nutene vetranie
/obeh vzduchu/ cez šachty vedenia zvislých potrubných rozvodov + cez vnutorné chodby paneláku,
ktoré su prepojené vyťahovou šachtou alebo schodišťom.
nina1671
30.04.12,18:33
zatepliť sa musí celá bytovka, v žiadnom prípade nie len jej časti, ale môže to vyvolať nejaké nezdravé prostredie?
Indeed
30.04.12,18:36
prečo si to myslíš ?
hubatá
30.04.12,18:37
Naozaj je nutné zatepľovať, veď sa globálne otepľuje. Ja mám celú zimu vypnuté kúrenie, regulátor som ani nepootočila....
Indeed
30.04.12,18:39
Naozaj je nutné zatepľovať, veď sa globálne otepľuje. Ja mám celú zimu vypnuté kúrenie, regulátor som ani nepootočila....

Ak bývaš v "strednom" byte , ktorý je zo všetkých strán obklopený susediacimi bytmi...

Majitelia rohových bytov majú INÉ skúsenosti.
nina1671
30.04.12,18:46
nejde mi úsporu peňazí, ale o zdravotné problémy
Indeed
30.04.12,18:49
Doporučujem, či vlastne ODPORÚČAM si znova pozorne prečítať moj prispevok vyššie

prispevok #3
nina1671
30.04.12,18:55
takže, nemusím mať obavy o svoje alergické deti?
Indeed
30.04.12,18:58
To Ti ja nepoviem, čo s Tvojimi detmi, tému si založila o zatepĺovaní, tak odpovedáme v tomto zmysle , ake bolo zadanie témy.
Ľubomír
01.05.12,06:08
Keď sa dodržia všetké technologické podmienky, tak nehrozí žiadna katastrófa. Treba vybrať kvalitný projekt. Všetko je potom OK. My máme zateplenú bytovku asi 4 roky a žiadne plesne sa neobjavili. Skôr som mal problémy predtým, pretože jeden roh bytu bol krajný, a tam sa mi v zime tvorili plesne. Musel som to vysušovať teplovzdušným ventilátorom tak dvakrát týždenne. Zateplením sa rosný bod"vytiahol" mimo byt a odvtedy je to všetko také aké má byť. Moja skúsennosť hovorí. Zatepliť.
Andy Kralik
01.05.12,16:09
Mame tiez zateplenu bytovk a neviem si to vynachvalit. Ziadne plesne sa neobjavili.
osky
01.05.12,18:46
presne tak,kde su nevetrane miestnosti,plesnie.inak nie,je logicke,ze doma treba vetrat,je to predsa prirodzene...
osky
01.05.12,18:47
to si neviem predstavit,ved by som zamrzla.tento rok boli aj mrazy pod minus 20...
osky
01.05.12,18:50
my tiez nemame zateplene a ideme to robit v juni.mame v kupelni v rohu vkuse plesen,dufam ze sa to tym vyriesi,pretoze naozaj,ked v zime vymrzne mur zvonku a vnutri navlhne od vody,neda sa to ani vysusit ani vyvetrat...jednoducho-plesen.malujeme kazdy rok al s protiplesnovmi prisadami ale nepomaha to,treba to vyriesit inak...
220870
01.05.12,18:59
Zateplením paneláku sa zvýši vnútorná vlkosť.To môže vyvolať vznik pliesní.Zateplením sa znižuje životnosť paneláku.Betón má nižšiu paropriepustnosť ako polystyrén.Ale večšina panelákov nemá obvodové steny z betonu.Paneláky vetrajú hlavne cez okná, odhadnem to na 95%.
lujza.j
01.05.12,19:05
u nás v byte po určitom čase od zateplenia sa odula farba na plafone v chodbe a v kúpeľni v kuchyni stena, ale zato tento rok som velmi málo kúrila. byt máme v strede.
petermikuláš
03.05.12,05:45
no ja by som to zas tak jednoznačne iba pozitívne nevidel, samozrejme netreba nič dramatizovať, ale dôležité je nič nepodceniť. Ako Vám tu písali vyššie, treba kvalitný projekt, potom vybrať materiál a hlavne a to je podľa mňa najdôležitejšie- je to ako Vám to "majstri" nakoniec urobia. Či to odfušujú alebo nie. Či im to x - krát zatečie od dažďov alebo to budú chrániť prekrytím zhora. Ja som videl paneláky zateplené a pekne plesnivejúce. Ale podľa mňa je to len o kvalite zhotovenia. Skôr by som sa na Vašom mieste zameral na výber správnej partie robotníkov, ktorí to budú robiť - referencie, pozrieť si ich diela, a znova referencie. Ja by som to nedal hoci komu robiť ktor Vám povie, že v pohode, my Vám to zateplíme.
Indeed
03.05.12,06:27
Zateplením paneláku sa zvýši vnútorná vlkosť.To môže vyvolať vznik pliesní.Zateplením sa znižuje životnosť paneláku.Betón má nižšiu paropriepustnosť ako polystyrén.Ale večšina panelákov nemá obvodové steny z betonu.Paneláky vetrajú hlavne cez okná, odhadnem to na 95%.

Myslíš na paneláky sovietskeho typu, čo bolo montované na konci 70-tych rokov 20.storočia,
su skladané z akýchsi sivých panelov , ale rozhodne ich nie je väčšina.
Indeed
03.05.12,06:28
asi aj vekom, by som povedal..