OdráškováM
01.05.12,13:04
Dobrý deň, mám takýto problém: vlastním pozemok aj so starším domom po starej matke, no zrhuba pred dvoma rokmi sme zistili, že nám chýba určitá parcela. Po preskúmaní aj geodetom sa prišlo na to, že to bol spoločný pozemok, kedže vo dvore boli dva domy. Zistili sme, že tam je asi 16 vlastníkov, z ktorých viac ako polovica nežije. Asi rok to má v rukách právnička, ktorá sa mi zdá, že nevie čo s tým, keďže ešte nič nevyriešila a stále chce odo mňa niečo nové. Už som jej zohnala všetky úmrtné listy, podpisy od žijúcich vlastníkov, aj podpisy od pozostalých (čo bol a je veľký problém, pretože niektorých ani nevieme či mali príbuzných alebo nie a kde vôbec bývajú). Stále sa mi právnička vyhovára, že najväčší problém tam je pozemkový fond.
A ešte jeden problém je v tom, že my by sme chceli stavať dom a záhŕňa to aj túto parcelu. Právnička mi povedala, že tam nebudem môcť stavať, aj keď to už bude konečne prepísané všetko na mňa.
Čo mám robiť?
draik
01.05.12,11:22
Ak tú parcelu vyslovene nepotrebujete, získanie do výlučného vlastníctva by som momentálne neriešil (predpokladám, že ste jej podielovým spoluvlastníkom) a plánoval a staval dom na vlastnom. Pri 16 spoluvlastníkoch by ste museli zistiť dedičov, ak by Vám to niektorí spoluvlastníci/dedičia nechceli predať, museli by ste ísť na súd, ak sú tam tzv. neznámi spoluvlastníci, tak ich zastupuje Slovenský pozemkový fond, čo celý proces komplikuje a predlžuje. Aj v ideálnom prípade (dohoda so všetkými) by to trvalo minimálne rok, ak sa to niekde zasekne, tak máte z toho nekonečný príbeh a nepostavíte nič.
OdráškováM
01.05.12,12:04
Práveže ja túto parcelu potrebujem pretože sa kúsok z nej nachádza aj pred domom a kvôli tomu mi nechcel stavebný úrad vydať povolenie na kanalizáciu už k existujúcemu starému domu. Ten starý dom by sme chceli časom buď zbúrať alebo ponechať určitú časť z neho a stavať za. Momentálne tam bývame. ja nie som podielovým spoluvlastníkom, pretože keď sa pozemok prepisoval na mňa, táto parcela nebola nájdemá (to až časom), spoluvlastníkom je (bola) moja stará matka resp. jej svokrovci. dedičov po zomrelých už mám, všetci mi všetko podpísali bez problémov. No teraz to stojí niekde medzi právničkou a notárkou. vraj problémy s pozemkovým fondom. teraz čo, budem mať pozemok len tak, ani stavať ani nič?