Letko
02.05.12,09:29
Ahojte,

veľa z vás to už má za sebou, no my čakáme naše prvé bábätko :)

Všade je plno kníh o bábätkách, pôrodoch,... ale niet nad vlastnú skúsenosť.

Podelíte sa?
Letko
02.05.12,07:31
Manželke končí 1. trimester a ustupujú už aj ranné nevoľnosti. Mala problém s pitím vody, prevažne v dopoludňajších hodinách. Jediné, čo nevyvracala bola šumienka :)

Lekár jej povedal, že môže len plávať a chodiť na turistiku. Čo by ste jej z vlastnej skúsenosti ešte odporúčili, aký šport? (teda len tak rekreačne)
DanielaSL
02.05.12,07:52
Ja som chodila na špeciálne cvičenia - tuším profylaxia sa to volalo...ale bolo to pred 33 rokmi. Neviem či sa ešte niečo také v nemocniciach organizuje. Bolo to dobré..jednak sme sa tam veľa o pôrode dozvedeli, naučili sa ako dýchať v jednotlivých fázach pôrodu a jednak sme cvičili, aby sme posilnili svalstvo. Odporúčam......
Letko
02.05.12,07:54
Predpokladám, že to až v tých neskorších fázach. Teraz som myslel skôr niečo v prírode. Môže jazdiť na bicykli po ceste? Alebo už aj tie otrasy na našich cestách by mohli dieťatku ublížiť?
DanielaSL
02.05.12,07:55
Neriskovala by som.... fakt asi len to plávanie a turistiku....
willma
02.05.12,07:58
tehotenstvo nie je choroba, je to len fyziologický stav. Takže ženuška nech robí to čo aj pred tehotenstvom, samozrejme, ak sa na to cíti a všetko s mierou. Ja som bola asi šialenec, lebo som dva týždne pred termínom ešte robila jarný rez stromov:D samozrejme bez rebríka som sa na tie stromiská vyštverala. Sused keď to videl dostal skoro zrádnika a začerstva vynadal mojej mamine, čo mi to dovolila. Poslala som ho obratom do teplých krajín.
maja
02.05.12,08:01
Odporúčam hlavne počúvať lekára ! Dnes sú rôzne cvičenia pre tehotné, len treba pohľadať a vyskúšať. Keď som bola prvý krát tehotná dostali sme byt, všetko sme si robili svojpomocne, behala som jak s vrtuľou v ... Druhé tehotenstvo ( o 5 rokov) bolo úplne iné, odležala som 7 mesiacov.
katkup
02.05.12,08:03
zdravim,
my tiez cakame babatko, sme v 22tt, my sme mali prve 4 mesiace velmi tazke, ale uz konecne sa citim dobre a zacianam si to uzivat :)
Odporucam casopis Mamina, alebo Mama a ja, tie su velmi aktualne a myslim, ze aj lepsie ako hocijaka knizka, bo tie som citala, ked som len v prvych mesiacoch prelezala....dostala som este knizku od Bukovskeho - Anjelik, ale ta si myslim, ze je super inspiracna, az ked sa dietatko prikrmuje...
Ja podla viacerych nazorov neodporucam plavanie, iba ak tak more, bo zena pocas tehotenstva ma silnejsi vytoka a tym padom je viac nachylnejsia na chytenie nejakej mykozy a dalsich zbytocnych komplikacii s tym spojenych.....tak tiez neviem ako leto prezijem bez kupania, ale uz som sa zmierila s tym ;)
maja
02.05.12,08:08
moja babka vravela "tehotná jednou nohou v hrobe " :)
Kvaka
02.05.12,08:09
Predpokladám, že to až v tých neskorších fázach. Teraz som myslel skôr niečo v prírode. Môže jazdiť na bicykli po ceste? Alebo už aj tie otrasy na našich cestách by mohli dieťatku ublížiť?Tak ja vám obom najprv gratulujem, nech ste najmä zdraví. Manželka môže všetko, okrem činností, kde sú otrasy, prípadne hrozia pády. Ak by nehrozil nejaký pád, bicykel by mohol byť, na rovnej ceste. Ja by som volila radšej turistiku. Vyhýbajte sa kinám, divadlám, kde je veľa ľudí, kvôli vírusovým ochoreniam. Vyhýbajte sa aj silnému slnku, do prírody však chodievajte čo najviac a užívajte si to.
Letko
02.05.12,08:12
Ďakujem :)
myara
02.05.12,08:12
Ahojte,

veľa z vás to už má za sebou, no my čakáme naše prvé bábätko :)

Všade je plno kníh o bábätkách, pôrodoch,... ale niet nad vlastnú skúsenosť.


Podelíte sa?

ahoj, tiez cakam svoje prve babatko :)
co sa cvicenia tyka, tak tu je take video http://najmama.aktuality.sk/clanok/228357/video-trenerky-tinky-turner-ako-cvicit-pocas-tehotenstva/
osobne si myslim, ze pre zeny, ktore predtym nejak pravidelne necvicili, je idealna chodza, ale nie dlha, hlavne v tomto teple
ja som sa v sobotu precenila, a celu nedelu som mala opuchnute nohy, takze s mierou
v pripade opuchov noh sa mi osvedcilo mat aspon 1/2 az hodinu vylozene nohy (idealne je lezat v posteli a nohy vylozit na stenu) a treba pit vela cistej vody
plavanie by bolo fajn, akurat ze hrozia rozne mykozy a zapaly, a to by som v tehotenstve neriskovala
a este odporucam naozaj poriadne umyvanie vsetkej zeleniny/ovocia, poriadnu tepelnu upravu masa, a radsej sa vyhybat vsetkym zvieratam, pre hrozbu toxoplazmozy
inkana
02.05.12,08:54
ahoj, v prvom rade blahoželám a prajem všetko dobré, nech má pani manželka krásne tehuľkovanie, ľahký pôrod a krásne, zdravé bábätko.

Pripájam sa aj ja k názoru, že tehotenstvo nie je choroba. A takisto súhlasím s názorom, že si treba dávať pozor pri tepelnej úprave pokrmov - zvlášť mäsa. Ja som pri oboch tehotenstvách mala stále mydlo na linke a zakaždým, čo som robila čokoľvek so surovým mäsom, som si dôkladne umyla ruky a všetky používané nástroje. Možno som bola aj trošku šiši z toho :):):), ale fakt som sa bála tej hnusoby toxoplazmózy.

Pokiaľ je bezproblémové tehotenstvo, netreba sa báť pohybu - ale teda nie otrasy (ako to tu už bolo písané). Mne sa veľmi osvedčilo obyčajné posedkávanie, pohopkávanie sa na fitlopte, krúžila som panvou, alebo opatrne som sa kĺzala zadkom po lopte - zo zadku na chrbát a nazad - ale POZOR - na pád, to som sa vždy držala steny alebo stoličky.

Rozhodne dobre urobia prechádzky. Ja som sa bála chodiť na bicykli, ale poznám maminy, čo sa bicyklovali aj pár dní pred pôrodom.

Pri prvom tehotenstve som este dva dni pred termínom bola v meste na nákupoch, skoro som sa do autobusu nedostala, čo som mala ruksak na chrbte a po dve tašky v rukách:D:D:D, ale bola som nadmieru spokojná. A pri druhom - posledný mesiac som sa nevedela dočkať, kedy odídu murári zo stavby a zametala som, upratovala som ako divá. Tak mi dobre robil pohyb, priam som ho potrebovala. A v pondelok som ešte zašla do mesta zaniesť papiere - doklady na pôžičku zo ŠFRB a v piatok bol malý na svete.

A tehotné by nemali umývať okná:D. Tak toho som sa poctivo držala a vždy si našla otroka, čo to spravil za mňa:D:D:D.

Je veľa "zaručených" rád, čo nemôžu tehuľky robiť a čo práve musia. Ale treba sa v prvom rade držať toho, ako sa žena cíti, čo jej robí dobre a čo nie a takisto aj lekár povie, či je v úplnom poriadku, alebo na aké činnosti si musí dávať pozor, prípadne, ktoré sú momentálne pre nu tabu.

Užívajte si každý deň tehotenstva, je to nádherné obdobie a straaaaašne rýýýýýchlo ujde.

PS: A pokiaľ je manželka v poriadku - netreba sa báť aj "manželských radovánok". Kľudne aj do toho 9. mesiaca. ;););)
inkana
02.05.12,08:58
jejda, ešte som zabudla, tehotná by nemala jesť huby. Aj šampiňóny z konzervy. Ja som mala nepríjemnú skúsenosť - po výbornom nedeľnom obede - prírodné so šampiňónmi som v pondelok vracala, zvýšila sa mi teplota na vyše 38 C a skončili sme na pohotovosti. Našťastie ale bábo bolo v poriadku, ja tiež, tak to uzavreli - že mi nezapasovalo jedlo. A vtedy mi gynekológ povedal, že tehotné nesmú jesť huby ani z konzervy.

a takisto by nemali piť bylinkové čaje, lebo niektoré bylinky môžu plodu uškodiť, napríklad malinové listy sa pijú pred pôrodom, aby sa vyvolal pôrod, alebo tak nejako to je.
misoft
02.05.12,11:02
+ ľahké kondičné cvičenia na posilnenie svalstva panvy
misoft
02.05.12,11:03
Gratulujem tiež a zároveň "ľutujem - kua - prihlasovať potom bábätko ako ďalšieho člena rodiny - poplatky rátajú ako za veľkého.
Gapo
02.05.12,16:49
Prosím, ja za to nemôžem :D
Letko
05.05.12,18:24
Viete mi povedať, do kedy bude mať moja manželka taký citlivý čuch? Bývame v paneláku a tak jej všetko smrdí, výpary od susedov na balkóne, cíti dokonca aj kvety, ktoré dovtedy necítila.
osky
05.05.12,18:33
pokial je zdrava a lekar nic zvlastne nenariadil,moze robit vsetko ako bolo pisane.
ked som cakala svoje prve babo,mala om komplikacie a pytala som sa lekara ci mam lezat.povedal ze nemusim a bola to chyba.polihovala som aj tak,davala som si pozor.potom som to raz nevydrzala a sla som s mamou na malu prechadzku do nedalekeho haja.o par dni som potratila.....
takze treba davat aj pozor.
sisima
05.05.12,18:38
toxoplazmozu prenasaju len macky, preto sa odporuca vyhybat sa mackam.
sisima
05.05.12,18:40
toxokarozu prenasaju aj psy aj macky, ale musi dojst ku kontaktu s vykalmi a naslednym "zjedenim" zrelych vajicok z tych vykalov... takze staci dostatocna hygiena a netreba sa vyhybat ;)
sisima
05.05.12,18:46
tiež čakám prvé bábo, som uz v 23tt a ja by som odporucila fora venovane len tejto problematike, tam sa dozvieš uplne všetko, aj čo nechceš:) napriklad modrykonik atd.
tiež som toho názoru, že tehotenstvo nie je choroba, a netreba sa uplne vyhybať všetkému a izolovať sa... aj gynekolog ti povie, že sa netreba otehotnenim vzdať všetkých svojich koníčkov, či športov... kludne sa moze aj aerobic, ale ako spomínajú ostatní, všetko s mierou :)
ja som bola aj na dovolenke, (let, aj tisíc ludí na letisku som zvládla úplne v pohode, užila som si vymoženosti tehotnej), aj makám v záhrade, ale je pravda, že celý čas ma všetky tehotenské ťažkosti obchádzajú...;)

vyhýbam sa len napríklad surovemu masu, rybám, plesnovým syrom... a tie syry mi fakt chýbajú :)
sisima
05.05.12,18:48
ja som to mala tak od 6tt do cca 12tt...
DanielaSL
05.05.12,18:48
Viete mi povedať, do kedy bude mať moja manželka taký citlivý čuch? Bývame v paneláku a tak jej všetko smrdí, výpary od susedov na balkóne, cíti dokonca aj kvety, ktoré dovtedy necítila.

Mne to už ostalo .....;)
ivuliatko
05.05.12,18:48
sisima
05.05.12,18:48
a nedojde sem pokecat tvoja manzelka? :)
sisima
05.05.12,18:50
to bude asi individuálne, konzervy by nemal jest ani netehotný človek...:)
osky
06.05.12,19:26
zaujimalo by ma,kolko flasiek potrebujete pre jedno babätko.predpokladam ze treba 1-2 na mlieko a jednu na caj,ci vodu.este nieco???
avalik
06.05.12,19:56
zaujimalo by ma,kolko flasiek potrebujete pre jedno babätko.predpokladam ze treba 1-2 na mlieko a jednu na caj,ci vodu.este nieco???

Ak nedojčíte


Min. 8 fliaš s obsahom 250 ml na mlieko

2 fľaše s obsahom 125 ml na vodu alebo čaj

Náhradné cumlíky (všímajte si veľkosť, použitie, prítomnosť ventilčeka a anatomický tvar)

Hrniec na sterilizovanie varom alebo sterilizátor

Kefa na čistenie fliaš

Ohrievač fliaš (nie je nevyhnutný, ale oceníte ho hlavne v noci)

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1277/vybavicka_pre_babatko.html
osky
06.05.12,21:16
az 10 flias???neni to prehnane?no,zatial mi to netreba,ale keby dakedy,dobre vediet.vdaka.
myara
07.05.12,05:11
Ak nedojčíte

Min. 8 fliaš s obsahom 250 ml na mlieko
2 fľaše s obsahom 125 ml na vodu alebo čaj
Náhradné cumlíky (všímajte si veľkosť, použitie, prítomnosť ventilčeka a anatomický tvar)
Hrniec na sterilizovanie varom alebo sterilizátor
Kefa na čistenie fliaš
Ohrievač fliaš (nie je nevyhnutný, ale oceníte ho hlavne v noci)

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1277/vybavicka_pre_babatko.html


ten pocet flias sa mi tiez zda prehnany...
hlavne, ked si predstavim, kolko stoji jedna sklenena flasa
avalik
07.05.12,08:59
ten pocet flias sa mi tiez zda prehnany...
hlavne, ked si predstavim, kolko stoji jedna sklenena flasa

no mne sa nezda, ze by to bolo prehnane - je to pisane ak sa nedojci - teda 8 - 12 x denne pouzivate flasu ... a tu treba mat vzdy pripravenu cistu - vyvarenu ... pri 4 flasiach potrebujete denne 3x vyvarat

ano ako pozeram na nete ceny su rozne - ale zacinaju uz na nejakych 3 eurach
DANAK1
07.05.12,12:35
prečo tak pesimisticky? prečo by mamina nemala dojčiť? vtedy úplne stačí jedna fľaša na čajík.
myara
07.05.12,13:43
no mne sa nezda, ze by to bolo prehnane - je to pisane ak sa nedojci - teda 8 - 12 x denne pouzivate flasu ... a tu treba mat vzdy pripravenu cistu - vyvarenu ... pri 4 flasiach potrebujete denne 3x vyvarat

ano ako pozeram na nete ceny su rozne - ale zacinaju uz na nejakych 3 eurach

za 3 E su akurat flase z Polska
osky
07.05.12,16:18
v Rakusku okolo 6 eur,a to som videla len tu jedinu znacku.vsetko ostatne-plast
sharlota
09.05.12,07:11
Zakladateľovi témy taktiež blahoželám a ja osobne by som odporúčala robiť to, na čo sa manželka cíti. Začať pomaly a opatrne s každým športom, ak je to ok, môže pokračovať. Ak je však veľmi zadýchaná alebo sa necíti úplne v pohode, nechať to tak a skúsiť neskôr, alebo sa tomu úplne vyhnúť. Musí myslieť tiež na to, že už to nie je len jej vlastné pohodlie, ale aj pohodlie drobčeka, čo nosí v brušku. Ale myslím, že obmedzenia sa nedajú vymedziť presne, niektorým ženám vadí niečo, čo zase iným vôbec a naopak. Musíte pomaly a postupne nájsť to, čo vám bude vyhovovať najviac.

K tým fľašiam, my sme mali 3, keď som už nedojčila a nemali sme problém s tým, že by niektorá nebola umytá, keď sme potrebovali. V jednej bola stále voda na pitie a keď predsa bábo dokŕmim, tak fľašu hneď umyjem nie? Nenechám ju tam 3 hodiny, potom by ju už neumyl nikto. A tá sterilizácia, ja neviem, nám v pôrodnici vraveli, že bohate stačí fľaše sterilizovať 1x za týždeň, inak iba poriadne umyť v horúcej vode s jarou. A tak som to aj robila. Nikdy sme neboli chorí ani nič podobne. Netreba to preháňať, lebo potom vyrastajú deti s alergiami pomaly aj na kyslík ;)
sharlota
09.05.12,07:12
A ešte ma napadlo, odporúčam už odteraz natierať bruško budúcej mamine krémom, aby jej nepopraskala koža a nespravili sa strie. Najlepšia je myslím tmavomodrá Nivea, ak si to dobre pamätám. :)
Letko
09.05.12,07:15
A ešte ma napadlo, odporúčam už odteraz natierať bruško budúcej mamine krémom, aby jej nepopraskala koža a nespravili sa strie. Najlepšia je myslím tmavomodrá Nivea, ak si to dobre pamätám. :)

Výborný nápad s tým krémom, ďakujem aj za blahoželanie :)
myara
09.05.12,08:52
viem, boli sme v babyone, tam maju aj okolo 5 E, ale zase cesta z BA kvoli flaskam sa nam neoplati, nasla som aj tu na nete chicco za 6,9
myara
09.05.12,08:54
A ešte ma napadlo, odporúčam už odteraz natierať bruško budúcej mamine krémom, aby jej nepopraskala koža a nespravili sa strie. Najlepšia je myslím tmavomodrá Nivea, ak si to dobre pamätám. :)

toto tiez nie je 100% pravda, lebo strie mozes mat aj ked sa natieras, a niekto ani krem nevidel a strie nema
avalik
09.05.12,08:57
tak to nechajte na rodinu a priatelov - naznacte im ake darceky chcete :)
BXLmiami
09.05.12,09:25
prečo tak pesimisticky? prečo by mamina nemala dojčiť? vtedy úplne stačí jedna fľaša na čajík.
Na vodu prosím,na vodu.Zabudnite na cukor,dokedy budú mať naše deti najhorší chrup v Europe?
sisima
09.05.12,12:41
zuby sa kazia z čaju? ja som myslela, že z cukru v tom čaji, a to uz dnes asi nikto nedáva, či?
sisima
09.05.12,12:43
ja proti striám používam olej z Weledy, skoro od začiatku tehotenstva, zatiaľ žiadne strie... strie sú dané aj genetikou, ale krémami/prírodnými ojemi sa koži dá pomôcť, kvoli lepšej elasticite...
sisima
09.05.12,12:46
ja proti striám používam olej z Weledy, skoro od začiatku tehotenstva, zatiaľ žiadne strie... http://www.weleda.sk/kozmeticke-pripravky/tehotenske-pripravky.php
strie sú dané aj genetikou, ale krémami/prírodnými olejmi sa koži dá pomôcť, kvoli lepšej elasticite...
v lekárni sa dajú kúpiť rôzne krémy proti striám, ja mám ešte od Bonelly a Elasti-Q, ale až doma som zistila, že obsahujú parabény, takže ich vobec nepoužívam, stavila som na prírodné oleje ;)
sisima
09.05.12,12:49
v značkách sa zatial nevyznám, v kauflande som videla kompletný rad zn Zifco, mali aj sklenené flaše, a úplne všetky drobnosti, ktoré potrebujeme
inkana
09.05.12,19:35
Čo sa týka počtu fliaš, ja som mala jednu na mlieko a jednu na čajík. Obe boli plastové, no keď som sa dočítala o škodlivosti plastových fliaš, hneď leteli do koša a kúpila som sklenené. Stačila mi iba jedna, na mlieko (ja som kojila jedného 16 mesiacov, druhého skoro 8 mesiacov). Po každom použití som ju vyumávala vodou s troškou jari a dôkladne vypláchla horúcou vodou. Raz za čas som ju vysterilizovala vriacou vodou - podľa potreby. Tým, že chlapci boli už starší, keď sme prešli na fľašku, čajík alebo vodu som im dávala z pohárika so sosáčikom a neskôr sa pekne naučili piť z pohárika. Ale keby som mala bábätko, ktoré by som nekojila, tak by som si zaobstarala určite jednu sklenenú (a jednu do zásoby, keby sa prvá robila) a druhú sklenenú menšiu na čajík alebo vodu.

Súhlasím, že to netreba prehánať so sterilizovaním flašiek a cumlíkov, dieťa predsa musí prísť aj do kontaktu s baktériami, nechcem rovno napísať, že so špinou, aby to nevyzeralo, že som nejaká gyzdanica. To nie, ale aj cumlíky som vysterilizovala prvý raz a potom podľa potreby, raz za čas len-tak, preventívne. Ale inak som ho vždy umyla pod tečúcou vodou. A poviem pravdu, stávalo sa, že kým som sa stihla zohnúť po cumlík zo zeme, šikulkovia ho už mali v ústach. A nielen cumlíky zo zeme, ale aj rukami poutierali vonku, čo sa dalo aj nedalo a potom šup-šup rúčky putovali do pusy skôr ako som vôbec stihla zareagovať.

A ešte k tým striám - pri prvom som sa dôkladne ráno aj večer natierala, poctivo, hádam ako ešte nikdy predtým ani potom a strie aj na stehnách aj na bruchu sa mi i napriek tomu vytvorili. Ale u mňa to bolo možno aj tým, že som medzi 4. a 5. mesiacom rýchlo pribrala 4 kg. U druhého som sa už toľko nenatierala a nové strie sa mi nespravili, hoci som tiež tak isto rýchlo pribrala behom mesiaca 4 kg.
inkana
09.05.12,19:43
napadlo mi ešte, je to síce ďaleko, ale mala som po prvom pôrode dosť nepríjemnú skúsenosť so zápalom prsníka. Nevedela som, že prsia treba chrániť pred chladom a vybrala som sa vonku len v svetríku. Na druhý deň sme bežali na pohotovosť - vysoké teploty, bolestivý a zdurený prsník a dostala som na to antibiotika.

Trvalo mi to asi 6 dní, kým som sa z toho dostala, ale najviac mi pomohol manžel, ktorý mi sprchoval prsník čo najhorúcejšou vodou, akú som len zvládla, aj som si zatiaľ masírovala a potom mi on držal odsávačku, odsával a ja som si stále masírovala prsník. No naťahali sme sa ako kone, aj dosť mlieka išlo von a až potom mi klesli teploty a bolo po zápale. Fuuuuj, už nikdy viacej to nechcem zažiť. Ale aby toho nebolo málo, tak som si poctivo odsávala po každom kojení doslova do poslednej kvapky - čo som nemala robiť:mad:, ale tak mi to bolo povedané, žiaľ. A k tomu malý mi pil aj hodinu, čo tiež nebolo dobré, len som nevedela, že sa to tak dlho nesmie kojiť a dopukali mi tým tak bradavky, že som myslela, že prestanem kojiť po prvom mesiaci. S plačom som mu dávala cecek do pusiny a len to, že som vedela, že materské mliečko je to najlepšie pre dieťa, ma držalo nad vodou. Nepomáhali mastičky - ale pomohli mi také silikónové chráničky na bradavky - SUPER VEC. Malý cez ne krásne papal, nemal problém a mne sa bradavky zahojili za pár dní.
inkana
09.05.12,19:46
Letko, normálne tak v dobrom závidím :D. Prvé tehotenstvo bolo moje doposiaľ najkrajšie obdobie v živote a hlavne vtedy, keď som už ostala na materskej, to mi bolo sveta žiť. Už som nemusela chodiť do práce, tešila som sa na bábätko, všetko som si chystala - no prosto supeeer. Už to tak nikdy nezažijem. Také obdobie je pre ženu len raz v živote, hoci môže mať tých tehotenstiev viacej.
Letko
10.05.12,04:29
Letko, normálne tak v dobrom závidím :D. Prvé tehotenstvo bolo moje doposiaľ najkrajšie obdobie v živote a hlavne vtedy, keď som už ostala na materskej, to mi bolo sveta žiť. Už som nemusela chodiť do práce, tešila som sa na bábätko, všetko som si chystala - no prosto supeeer. Už to tak nikdy nezažijem. Také obdobie je pre ženu len raz v živote, hoci môže mať tých tehotenstiev viacej.

Teraz je pre nás každý deň niečim výnimočným :)
myara
10.05.12,04:35
odporucam sa sem zaregistrovat http://www.nivea.sk/Tipy-and-rady/baby-care/Baby%20Care%20Module#/newsletter
kazdy tyzden pride mail, kde su informacie, ako sa babatko vyvija
Zdenka175
12.05.12,11:01
Joj, ja vôbec neviem čo je fľaša, prvého som kojila 2,5 roka a druhé 1,5 r. Fľašu mi nechytili, čaje pili potom z tých hrnčekov do ruky.
Stanislav 1975
12.05.12,12:15
Joj, ja vôbec neviem čo je fľaša, prvého som kojila 2,5 roka a druhé 1,5 r. Fľašu mi nechytili, čaje pili potom z tých hrnčekov do ruky.
však materské mlieko je dobré- mne osobne chutí veľmi...;)
Letko
14.05.12,05:41
Kde kupujete oblečenie na bábätko? Viem, že v UK je to lacné, ale kvôli tomu tam nebudem letieť. Viete mi odporúčiť web stránku na internetový obchod, kde sú tieto nákupy výhodné? (ak neberieme do úvahy eBay)
myara
14.05.12,06:02
Kde kupujete oblečenie na bábätko? Viem, že v UK je to lacné, ale kvôli tomu tam nebudem letieť. Viete mi odporúčiť web stránku na internetový obchod, kde sú tieto nákupy výhodné? (ak neberieme do úvahy eBay)

no, ja som z BA, a tu je plno vselijakych obchodov s vecami pre deti, teraz maju 50% zlavu v Mothercare (ale neviem, ci je taky obchod aj na vychode), a napr. 2 tricka pre novorodenca ma vysli na necelych 7 EUR
alebo v Tescu maju tiez pekne vecicky, a napr. body vyjde aj na 2,50 EUR
Letko
14.05.12,06:11
no, ja som z BA, a tu je plno vselijakych obchodov s vecami pre deti, teraz maju 50% zlavu v Mothercare (ale neviem, ci je taky obchod aj na vychode), a napr. 2 tricka pre novorodenca ma vysli na necelych 7 EUR
alebo v Tescu maju tiez pekne vecicky, a napr. body vyjde aj na 2,50 EUR

Ako sa dostať napr. k takýmto veciam:

http://www.clothingattesco.com/invt/kb239134/
myara
14.05.12,06:18
Ako sa dostať napr. k takýmto veciam:

http://www.clothingattesco.com/invt/kb239134/

no, ved toto je body, a to maju aj u nas, akurat nie v takychto farbach a cenach :)
cisto biele maju v tescu za 2 EUR, a potom s roznymi kreslenymi motivmi od 2,50 EUR
myslim, ze nizsie ceny ako v tescu, u nas nie su nikde
a tychto malinkych veciciek nie je treba vela, staci tak 5 ks + 5 dupaciek a nejake tricka + nohavice
inak skus pozriet mimibazar.sk, tam je vela bab, co objednavaju veci z UK, ale skor z Nextu
Letko
14.05.12,06:23
no, ved toto je body, a to maju aj u nas, akurat nie v takychto farbach a cenach :)
cisto biele maju v tescu za 2 EUR, a potom s roznymi kreslenymi motivmi od 2,50 EUR
myslim, ze nizsie ceny ako v tescu, u nas nie su nikde
a tychto malinkych veciciek nie je treba vela, staci tak 5 ks + 5 dupaciek a nejake tricka + nohavice
inak skus pozriet mimibazar.sk, tam je vela bab, co objednavaju veci z UK, ale skor z Nextu

Takže u nás sú v Tescu za vybrané oblečenie takmer 2x vyššie ceny ako v Tescu UK?
V našom meste Tesco otvárajú až niekedy v lete, tak potom sa tam pôjdeme pozrieť, ďakujem za tipy, pozriem aj minibazar.sk :)
inkana
14.05.12,06:27
ja som oblečenie moc nekupovala, mala som veľa vecí od švagriny, tá sa k prvému bábu dostatočne zásobila, niektoré veci nemal malý ani na sebe, ale tých pár, čo som potrebovala alebo proste chcela (nech má aj moje bábo úplne niečo nové), som kúpila buď v Tescu alebo v jednom malom obchodíku. Tých vecí malé bábo nepotrebuje zase veľa, jednak sa každý deň perie a jednak z nich rýchlo vyrastie.

Dúfam, že nerobím reklamu tomu reťazcu, čo som vyššie spomínala, ale odtiaľ stále kupujem veci, sú cenovo dostupné a najmä s tričkami som veľmi spokojná, neroztiahnu sa pri krku, nevyperú sa, nežmolkujä sa a pekne držia tvar.

A ja som prvé dva-tri týždne balila bábätká tak, ako moja mama kedysi dávno nás. Mala som krásne košielky, čo sa zaväzovali na pliecku, na to také cvernové kabátiky alebo bavlnené kabátiky, košieľky a nožičky som dala do plienky a celé bábo do perinky. Straaaašne sa mi to páčilo a bolo to aj praktické, som tak dieťa "nevytrápila", kým som ho prebalila z dupačiek. No už keď boli viacej pohybliví, tak som dávala dupačky - najmä tie, ktoré mali medzi nôžkami zapínanie.

Do perinky som dávala cca 2mesiace aj cez deň, potom len na noc a spali mi obaja výborne v perinkách.
myara
14.05.12,06:30
Takže u nás sú v Tescu za vybrané oblečenie takmer 2x vyššie ceny ako v Tescu UK?
V našom meste Tesco otvárajú až niekedy v lete, tak potom sa tam pôjdeme pozrieť, ďakujem za tipy, pozriem aj minibazar.sk :)

u nas je vsetko drahsie ako v zahranici, ved platy na to mame, nie? :)
mozno by sa ti oplatilo necakat, a ist do tesca v inom meste, vraj 01.06. byva vypredaj detskych veci
alebo by sa mozno oplatilo ist do Madarska, ale neviem ako daleko to mas
Letko
14.05.12,06:39
u nas je vsetko drahsie ako v zahranici, ved platy na to mame, nie? :)
mozno by sa ti oplatilo necakat, a ist do tesca v inom meste, vraj 01.06. byva vypredaj detskych veci
alebo by sa mozno oplatilo ist do Madarska, ale neviem ako daleko to mas

Tak 1. 6. budeme sledovať Tesco, ďakujem :)

BJ je najbližšie k PL.
myara
14.05.12,06:55
Tak 1. 6. budeme sledovať Tesco, ďakujem :)

BJ je najbližšie k PL.

no Polsko by som osobne vynechala, neverim ich vyrobkom...ale viem, ze vela ludi tam chodi na nakupy, hlavne kociky su u nas popularne, ale ked si pozries stranku SOI, tak medzi nebezpecnymi vyrobkami pre deti, najdes predovsetkym kociky z Polska, ktore maju podla mna dost zavazne vady (dieta si moze pricviknut prsty do medzery a pod.)
ludmilla
14.05.12,08:18
inkana
14.05.12,11:36
Letko - a máš predstavu o kočíku? Aký by ste chceli?

Mne sa veľmi nepáčia tie maličké škrupiny, čo tam také polročné dieťa musíš pomaly pchať obuvakom a už vôbec sa mi nepáčia čierne kočíky. Veď to sa len bábo narodí a už sa vozí v truhle. Ale to je môj názor, isto sa nájdu maminy (ocinovia), ktorí nebudú so mnou súhlasiť.

Keď sa rozhoduješ pre kočík, mal by si v prvom rade myslieť na to, kde bývaš - ak bývaš v paneláku - či sa zmestí do výťahu, prípadne, či je ľahký na to, aby si ho vyniesol po schodoch. Potom kolieska - ja veľmi odporúčam nafukovacie alebo hrubšie kolieska, čo oceníš najmä v zime, keď je kašovitý sneh a nie je ohrnuté.

Ja som takisto veľmi ocenila, že sa na kočíku dala prehodiť jednoducho rúčka - keď svietilo slnko alebo fúkal vietor, otočila som rúčku tak, aby malému nefúkalo alebo nesvietilo priamo do kočíka. Brat má taký kočík, že musí prehodiť vaničku, rúčka sa mu nedá prehodiť.

Takisto som na svojom kočíku mala veľmi rýchlo prehodené na športovú verziu - vytiahla som vaničku a bol športový kočík. Brat musí dať dole vaničku a športovú verziu má samostane.

No a nakoniec - rozhodovala u mňa hlavne veľkosť vaničky - mám pomerne veľkú vaničku, nemala som problém vopchať 8-mesačné dieťa vo fusaku (keď spinkal v kočíku).

A dobré je, keď má kočík aj naspodu košík alebo odkladací priestor na nákup.

Čo sa na môj kočík nedalo - to bola autosedačka - vajíčko. To sa mi zase na bratovom kočíku páči, on na kostru jednoducho pripevní vajíčko. Oni viacej cestujú s malým, takže oni to využijú, ja bývam na dedine - svojich rodičov mám cez záhradu a u svokrovcov som mala erárny kočík, takže my sme nepotrebovali prevážať kočík.

Dúfam, že moc nemudrujem, ale chcel si osobné skúsenosti - tak píšem aj o kočíku;) a koniec koncov - možno ti sem pridajú aj iné maminy (ocinovia) svoje skúsenosti a postrehy s kočíkmi a verím, že Ti to pomôže pri kúpe dobrého kočíka.
Letko
14.05.12,12:35
Ďakujem inkana za vlastné skúsenosti, kočík a postieľku dala manželka na starosť mne :)

Najprv som uvažoval o takom kočíku, ktorý sa používal v polovici minulého storočia, taký nízky pri zemi, ale je asi dosť nepraktický, keď sa chceš k dieťatku nahnuť.
Takže ak nebudem mať na kočíku vajíčko, budem musieť do auta kúpiť ešte aj vajíčkosedačku? Alebo sú detské sedačky napr. od 0 do 6 rokov?
Kolieska by som chcel určite veľké, bývam síce v meste, ale s veľkými sa jazdí ľahšie :) A aj tú prehadzovaciu rúčku. Kolesá určite 4. Dajú sa na kočiaroch zaseknúť kolieska tak, aby, keď ho pustím, mi išiel rovno?
myara
14.05.12,12:39
Letko - a máš predstavu o kočíku? Aký by ste chceli?

Mne sa veľmi nepáčia tie maličké škrupiny, čo tam také polročné dieťa musíš pomaly pchať obuvakom a už vôbec sa mi nepáčia čierne kočíky. Veď to sa len bábo narodí a už sa vozí v truhle. Ale to je môj názor, isto sa nájdu maminy (ocinovia), ktorí nebudú so mnou súhlasiť.

Keď sa rozhoduješ pre kočík, mal by si v prvom rade myslieť na to, kde bývaš - ak bývaš v paneláku - či sa zmestí do výťahu, prípadne, či je ľahký na to, aby si ho vyniesol po schodoch. Potom kolieska - ja veľmi odporúčam nafukovacie alebo hrubšie kolieska, čo oceníš najmä v zime, keď je kašovitý sneh a nie je ohrnuté.

Ja som takisto veľmi ocenila, že sa na kočíku dala prehodiť jednoducho rúčka - keď svietilo slnko alebo fúkal vietor, otočila som rúčku tak, aby malému nefúkalo alebo nesvietilo priamo do kočíka. Brat má taký kočík, že musí prehodiť vaničku, rúčka sa mu nedá prehodiť.

Takisto som na svojom kočíku mala veľmi rýchlo prehodené na športovú verziu - vytiahla som vaničku a bol športový kočík. Brat musí dať dole vaničku a športovú verziu má samostane.

No a nakoniec - rozhodovala u mňa hlavne veľkosť vaničky - mám pomerne veľkú vaničku, nemala som problém vopchať 8-mesačné dieťa vo fusaku (keď spinkal v kočíku).

A dobré je, keď má kočík aj naspodu košík alebo odkladací priestor na nákup.

Čo sa na môj kočík nedalo - to bola autosedačka - vajíčko. To sa mi zase na bratovom kočíku páči, on na kostru jednoducho pripevní vajíčko. Oni viacej cestujú s malým, takže oni to využijú, ja bývam na dedine - svojich rodičov mám cez záhradu a u svokrovcov som mala erárny kočík, takže my sme nepotrebovali prevážať kočík.

Dúfam, že moc nemudrujem, ale chcel si osobné skúsenosti - tak píšem aj o kočíku;) a koniec koncov - možno ti sem pridajú aj iné maminy (ocinovia) svoje skúsenosti a postrehy s kočíkmi a verím, že Ti to pomôže pri kúpe dobrého kočíka.

suhlasim, tiez sa mi vobec nepacia take tie ultra moderne kociky, ako je napr. Stokke, jednak cena je zbytocne vysoka a kocik je skor o dizajne ako o pohodli babatka
niekedy mam pocit, ze ludia to kupuju len na to, aby sa ukazali, a na dieta kaslu
my sme vybrali 3-kombinaciu Cam Dinamico, vzhladom na to, ze byvame v panelaku, mame maly vytah a este aj nejake schody treba prekonat, hladala som lahky kocik a samozrejme, aby sa zmestil do vytahu, pritom hlboka vanicka je dost velka, sportova cast sa da otacat, presne ako pise Inkana, a aj vajicko sa da pripevnit na konstrukciu
co sa kolies tyka, tak kamoska co mala kociky aj s nafukovacimi, aj s s tymi malymi kolesami, povedala, ze je to uplne jedno, ked je sneh, vraj nejdu ani jedny dobre, a raz mala defekt a s tym sa uz vobec neda pohnut...takze to je uz na uvahe kazdeho
kazdopadne kocikov je velmi vela, a chvilku trva, kym sa v nich clovek zorientuje, mne to trvalo asi 3-4 mesiace :)
myara
14.05.12,12:46
Ďakujem inkana za vlastné skúsenosti, kočík a postieľku dala manželka na starosť mne :)

Najprv som uvažoval o takom kočíku, ktorý sa používal v polovici minulého storočia, taký nízky pri zemi, ale je asi dosť nepraktický, keď sa chceš k dieťatku nahnuť.
Takže ak nebudem mať na kočíku vajíčko, budem musieť do auta kúpiť ešte aj vajíčkosedačku? Alebo sú detské sedačky napr. od 0 do 6 rokov?
Kolieska by som chcel určite veľké, bývam síce v meste, ale s veľkými sa jazdí ľahšie :) A aj tú prehadzovaciu rúčku. Kolesá určite 4. Dajú sa na kočiaroch zaseknúť kolieska
tak, aby, keď ho pustím, mi išiel rovno?

autosedacky su podla hmotnosti, pre novorodencov je od 0-13 kg, ale su aj od 0 do 18 kg
inak v obchode s kocikmi mi bolo povedane, ze v tej autosedacke (vajicku) by dieta nemalo byt dlhsie ako 2 hodiny, lebo vraj to tlaci na pluca
babo sa da prevazat v aute aj v hlbokej vanicke, ktora je na to urcena, a treba k tomu dokupit taku sadu auto kit, ktorou sa to pripevni na sedadlo, a to je asi vhodnejsie na dhlsie cesty
kocik, ktory sme vybrali ma aj tuto moznost, takze ja uprednostnim hlboku vanicku na prevoz
na tejto stranke je "sprievodca" kocikmi, a pomoze ti vybrat, ked zadat kriteria
http://www.kociky.sk/aky-kocik-vyber
inkana
15.05.12,05:49
Letko - pokiaľ viem, tak sa pohyblivé kolieska dajú "zaseknúť" tak, aby išli rovno. Niekedy je to dobré, keď sú voľné, lepšie sa s kočíkom manipuluje.

Odporúčam Ti vajíčko - autosedačku aj s novorodeneckou vložkou. Na výber je nespočetné množstvo, to Ti isto poradia v predajni, kde budeš kupovať. Píšu síce, že do 13 kg (cca do 18 mesiacov), no moji chlapci tam vydržali tak do roka a potom už sme im dali sedačku od 0-18 kg - v takej dieťa sedí vzpriamene. Vo vajíčku akoby pololežalo polosedelo. Ale aj tú, čo sme mali ako druhú (0-18 kg), tak tá sa dala trošku nakloniť, ale istotne by som do takej novorodenca nedávala. Možno tak polročné, ale to iba z núdze cnosť. A potom, keď vyrástli aj z tej 18 kg, tak mali takú do 36 kg. No a potom podsedáky a kúpila som im aj taký mäkký obal na pás, aby ich na krku netlačil. Ale to je pre Teba ešte ďaleká budúcnosť:)

A viete, že sa podľa "novej módy" bábätká kúpu každý druhý deň? Teda tá nová móda je nová už asi 5 rokov, lebo pri prvom (bude mať 8) som musela kúpať každý deň a v pôrodnici pri druhom povedali, že podľa najnovších výskumov stačí každý druhý deň - kvôli pokožke, aby si zachovala svoju prirodzenú ochranu.

Čo sa týka kúpania - rozmýšľal si nad vaničkou? Odporúčam (ak máš kde skladovať) väčšiu, čo oceníš najmä neskôr, keď bude mať bábo tak pol roka. Ale ja koketujem s myšlienkou, ak sa nám podarí aj tretie bábo, že by som si kúpila vedierko na kúpanie. Spolužiačka ho mala a nevie si ho vynachváliť.

A plienky? Budete na papierových alebo bavlnených? Ja som kdesi čítala, vraj sa v papierových (je jedno, akej značky) sa chlapcom prehrievajú vajka. No ešte nie sú výskumy na to, či to má naozaj vplyv na zníženú plodnosť alebo nie. Ale tým, že sa prehrievajú v plienkach, tak sa "vedci" domnievajú, že by to mohlo mať vplyv na plodnosť muža. Ja som aj preto dávala bavlnené plienky. A vôbec mi to nerobilo problém. Teraz máš kvalitné prášky, ja som ich dala na predpierku, kedy sa vlastne moč z nich vymyl (pokakané som samozrejme predtým vypláchala) a potom na pranie na 60tku alebo 90tku - podľa zašpinenia. Keď sa oprali, dôkladne som každú jednu vytriasla, poskladala na tri alebo na štyri a tak zavesila. Vonku preschli zachvíľu, vnútri troška dlhšie. Žehlila som iba prvý mesiac celé, potom iba tú stranu, na ktorej mali chlapci ritulu a vajka a po 6 týždňoch už nič, iba som ich pekne narovnala, rukou vyhladila a bolo. Žiadne caviky ako vyváranie, žehlenie pol roka, to nieeee.

Papierové som dávala iba na noc alebo keď sme išli niekde na návštevu, aby som nemala starosti s mokrými plienkami. Doma som mala na to super kýbel s vrchnákom, vôbec odtiaľ nepáchlo. A prala som najskôr každý večer, potom stačilo každý druhý a neskôr každý tretí.

Letko, možno sa zdá, že moc mudrujem, ale straaaaaašne sa teším z tejto témy, je to voda na môj mlyn. Fakt super téma.

PS: Necháte sa prekvapiť alebo si dáte dopredu zistiť pohlavie bábätka? Ja som o chlapcoch vedela a teraz, ak sa nám podarí tretie, tak chcem sa nechať prekvapiť.
Letko
15.05.12,06:06
Parádne rady, ďakujem :)

Všetko poctivo preposielam manželke :)

Máme sprchovací kút s hlbokou vaničkou. Mysleli sme, že to využijeme aj pri bábätku. Na spodok sa už dá asi len nejaká podložka. Len neviem, či to bude praktické pre manželku alebo mňa. Prípadne si kúpime vaničku a budeme TO kúpať na stole, malo by to byť pohodlnejšie.
Čo je to vedierko na kúpanie?

Plienky - manželka doniesla od gynekológa leták s látkovými plienkami, len ich je milión rôznych druhov :( Predpokladám, že budeme riešiť tie látkové. A keďže sa narodí v novembri, tak budú musieť schnúť v byte. Pamätám sa, keď mala moja sestra malé, tak tie plienky tak zvláštne páchli keď sa sušili. Dúfam, že teraz nebudú.

Pohlavie dieťatka nám môžu kľudne povedať :) Keď bola manželka na ultrazvuku, videla dieťatko veľké ako hrášok zväčšené na celú obrazovku a sa s doktorom smiali, lebo rukou ako keby mávalo :D Lekár vravel, že je to asi reakcia na ultrazvuk.
KEJKA
15.05.12,06:10
dcéra čaká prvé a rieši práve látkové plienky. Máš pravdu, je ich veľa druhov, ale poctivo si to naštudovala a už priebežne kupuje.
nechcú zostať pri jednom dieťati, takže táto investícia sa im vyplatí. Práca naviac s praním jej vôbec neprekáža.
myara
15.05.12,08:11
Parádne rady, ďakujem :)

Všetko poctivo preposielam manželke :)

Máme sprchovací kút s hlbokou vaničkou. Mysleli sme, že to využijeme aj pri bábätku. Na spodok sa už dá asi len nejaká podložka. Len neviem, či to bude praktické pre manželku alebo mňa. Prípadne si kúpime vaničku a budeme TO kúpať na stole, malo by to byť pohodlnejšie.
Čo je to vedierko na kúpanie?

Plienky - manželka doniesla od gynekológa leták s látkovými plienkami, len ich je milión rôznych druhov :( Predpokladám, že budeme riešiť tie látkové. A keďže sa narodí v novembri, tak budú musieť schnúť v byte. Pamätám sa, keď mala moja sestra malé, tak tie plienky tak zvláštne páchli keď sa sušili. Dúfam, že teraz nebudú.

Pohlavie dieťatka nám môžu kľudne povedať :) Keď bola manželka na ultrazvuku, videla dieťatko veľké ako hrášok zväčšené na celú obrazovku a sa s doktorom smiali, lebo rukou ako keby mávalo :D Lekár vravel, že je to asi reakcia na ultrazvuk.

my sme kupili bambusove plienky cisto biele (su aj vselijake farebne verzie) http://www.mall.sk/latkove-plienky/kikko-bambusove-pleny-70x70cm-3ks-natural
zatial len 9 ks (bezne sa odporuca mat ich 20 ks), ja ich chcem hlavne kvoli baleniu na siroko
cenovo to asi vyjde na rovnako s jednorazovymi, ked si zoberies, spotrebu vody, elektriny a prasku
Letko
15.05.12,11:31
Teraz by som sa ja rád podelil so svojim pátraním :)
Na stránke http://www.clothingattesco.com/invt/kb239134/ som našiel toto a je tam ikonka international delivery so zelenou fajkou a tak som hľadal ďalej, napísal do Tesca a toto odpísali:

I'm happy to say that the delivery charge is the same no matter the size of the order, whether you order 1 t-shirt or 50.

Cena je 4,95 GBP za poštovné a nezáleží, či kupujete jedno alebo 50 tričiek, cena dopravy je rovnaká :)

Nájdete tam aj iné oblečenie aj pre staršie detičky. My to asi tak urobíme, že nakúpime už pre dlhšie časové obdobie :)
sisima
15.05.12,12:52
akurát som dnes prala a zehlila klasické plienky a tiez sa teším, že budem bábo dávať do klas.perinky :) všetci si len tukajú na čelo, že z v ktorom storočí žijem... :))
inkana
16.05.12,05:29
Letko, ďakujem.

Daj si do google "vedierko na kúpanie" a tam Ti vyhodí kadečo. Ja by som asi nekúpala novorodeniatko v sprchovej vaničke, to prídeš o chrbát a kolená, keď budeš (alebo manželka bude) kľačať pri kúpaní. Videla som u sesternici taký stojan, na ktorom bola vanička a nad vaničkou bol prebaľovací pult, teda keď mamina okúpala bábo, jednoducho zaklapla nad vaničku pultík a dieťa si osušila, ošetrila a obliekla. Mne sa to páčilo.

Neviem, ale ja by som nekupovala naraz veľa vecí aj na dlhšie časové obdobie. Nevieš, aké dieťa sa Ti narodí, jednak pohlavie - to je isté až pri pôrode alebo ak má mamina genetické testy. Takisto nevieš, či sa narodí drobčiatko alebo veľké bábätko. Ja by som to riskla maximálne do pol roka a také univerzálne veci - bodyčka, dupačky, papučky, ponožky, košielky, nejaké gaťulky, prip. nejaký kompletík, či niečo také pekné napr. na krst, do poradne.... Jednorazovo síce ušetríš na poštovnom, no nemusíš sa trafiť počtom - niečoho nakúpiš primoc, niečoho primálo a buď veci nevyužiješ alebo budeš musieť dokupovať aj tu. Alebo sa dohodnite viacerí a rozdelte si poštovné a potom môže objednávať hoc aj každé tri mesiace, ak budeš s tovarom spokojný.
Letko
16.05.12,05:36
Teraz som si pozrel video na kúpacie vedierko a mám dojem, že užitočnejšia bude vanička, vo vaničke je zároveň viac miesta a zdá sa mi bezpečnejšia :)
inkana
16.05.12,05:39
my sme kupili bambusove plienky cisto biele (su aj vselijake farebne verzie) http://www.mall.sk/latkove-plienky/kikko-bambusove-pleny-70x70cm-3ks-natural
zatial len 9 ks (bezne sa odporuca mat ich 20 ks), ja ich chcem hlavne kvoli baleniu na siroko
cenovo to asi vyjde na rovnako s jednorazovymi, ked si zoberies, spotrebu vody, elektriny a prasku

myara - už si ich aj niekedy vyskúšala? znie to zaujímavo.

My sme to raz rátali, že koľko vyjdú papierové plienky a koľko bavlnené vrátane prania, žehlenia,... - tak to vyšlo u bavlnených len o pár centov menej, rátali sme priemerné ceny papierových plienok. Nedá sa to podľa mňa úplne presne vyrátať, ale je to zhruba rovnako. No ide tu jednak o zdravie dieťaťa (ako som už písala, že chlapcom sa vajka prehrievajú) a jednak trošku aj o ekológiu. To sú obrovské kvantá plienok, čo spotrebuje hoc len jedno dieťa. Ale priznám sa, že keby som mala dievčatko, tak by som asi viacej využívala papierové, no neprešla by som na ne úplne. Pokiaľ, samozrejme, by s tým dieťa nemalo problémy ako napr. dermatitída a pod.

A ozaj - vraj sa už nemusia deti baliť naširoko:eek:, zase nejaká nová móda. Iba to odporúčajú. Prvé sono kĺbikov sa robí, myslím, v treťom týždni a ak je dobré, tak už nemusia baliť naširoko.
inkana
16.05.12,05:43
Letko - ešte som zabudla, kúp si taký vešiak na prádlo, čo sa zavesí na radiátor a tam zopár plienok posušíš pomerne rýchlo. Ak Ti ostatné prádlo nezapácha, keď sušíš v byte, nemyslím si, že by práve plienky mali zapáchať. Ja som počas zimy sušievala v malej, uzavretej práčovni a nesmrdelo mi ani prádlo, ani plienky. Čo som zistila, tak prádlo zapácha, keď je jednak nedobre prepláchané, že je napr. viacej prádla v práčke a práčka nedobre prepláchne, alebo keď je na vešiaku moc husto navešané prádlo.
myara
16.05.12,05:47
myara - už si ich aj niekedy vyskúšala? znie to zaujímavo.

My sme to raz rátali, že koľko vyjdú papierové plienky a koľko bavlnené vrátane prania, žehlenia,... - tak to vyšlo u bavlnených len o pár centov menej, rátali sme priemerné ceny papierových plienok. Nedá sa to podľa mňa úplne presne vyrátať, ale je to zhruba rovnako. No ide tu jednak o zdravie dieťaťa (ako som už písala, že chlapcom sa vajka prehrievajú) a jednak trošku aj o ekológiu. To sú obrovské kvantá plienok, čo spotrebuje hoc len jedno dieťa. Ale priznám sa, že keby som mala dievčatko, tak by som asi viacej využívala papierové, no neprešla by som na ne úplne. Pokiaľ, samozrejme, by s tým dieťa nemalo problémy ako napr. dermatitída a pod.

A ozaj - vraj sa už nemusia deti baliť naširoko:eek:, zase nejaká nová móda. Iba to odporúčajú. Prvé sono kĺbikov sa robí, myslím, v treťom týždni a ak je dobré, tak už nemusia baliť naširoko.

este som ich neskusala, lebo nam sa babatko narodi az v auguste, to sme len tak dopredu kupili, ked bola akcia
ale co som sa docitala, tak maju lepsiu savost ako bavlnene, a su take jemnejsie, prijemnejsie na dotyk, tak uvidime

o tom, ze sa nemusi balit nasiroko, som uz aj ja pocula, ale ja budem, ved je to len par mesiacov
Letko
16.05.12,05:52
Inkana, taký sušič na radiátor používame už niekoľko rokov, takže budeme aj naďalej a intenzívnejšie :)
KEJKA
16.05.12,12:05
este som ich neskusala, lebo nam sa babatko narodi az v auguste, to sme len tak dopredu kupili, ked bola akcia
ale co som sa docitala, tak maju lepsiu savost ako bavlnene, a su take jemnejsie, prijemnejsie na dotyk, tak uvidime

o tom, ze sa nemusi balit nasiroko, som uz aj ja pocula, ale ja budem, ved je to len par mesiacov
tiež sme zatiaľ bez skúseností, ale dcéra kúpila bambusové - kvôli väčšiemu pohodliu drobca, ak by šli napr. na prechádzku, do poradne, či na návštevu, aj kvôli vlastnému pohodliu, aby nemala starosti. Na doma, ked môže reagovať operatívnejšie, hned prebaliť a dať špinavé na poriadok, bude používať iné, sú látkové všelijaké, vkladačky na výmenu ap.
a s tými klbikmi to vraj je fakt pravda - za našich čias boli ščastejšie problémy, lebo my sme balili do zavinovačky, perinky, takže tam nožičky neboli vo vhodnej polohe. Pri dnešnom spôsobe balenia je to už inak.
inges
16.05.12,12:11
K tomu baleniu naširoko pridám aj ja svoju skúsenosť. Nakoľko som bola pár krát hospitalizovaná so synom na ortopédií a videla koľko detí má problémy aj s kĺbikmi, tak pri svojom ďalšom dieťati by som tak či tak balila naširoko. Ako píšete je to iba na pár mesiacov.
inkana
23.05.12,13:02
Letko - napadlo mi ešte, že či si už počul o odsávačke soplíkov do vysávača? Super vec, odporúčam. (neviem, či som o tom už tu písala:o) Teraz mi to tak napadlo, tak rýchlo píšem:)
KEJKA
23.05.12,14:37
Letko - napadlo mi ešte, že či si už počul o odsávačke soplíkov do vysávača? Super vec, odporúčam. (neviem, či som o tom už tu písala:o) Teraz mi to tak napadlo, tak rýchlo píšem:) tiež som o tom počula - dcéra mi o tom vravela. Akurát si to neviem predstaviť. vytiahnem hocijaký starý vysávač, pripojim k tomu odsávačku a "ideme"? Dcéra sa smiala, ale vraj kvôli tomu nekupuje zatiaľ vysávač, potrebuje zistiť, aký typ treba a chce ho mať na tieto účely nový. Neskôr, až nebude treba odsávačka, tak ho bude používať aj na vysávanie. :)
allgreen
23.05.12,15:07
Pridam sa aj ja, tiez cakame o tyzden by mal bocian priletiet ale samozrejme taska do porodnice je nachystana uz mesiac

citam ze odsavacka do vysavaca ?! prvý raz pocujem :) hned ma napadlo co ak ma niekto ten roboticky co sam vysava? mozno ma privod na hadicu
KEJKA
23.05.12,15:09
....................prvý raz pocujem :) hned ma napadlo co ak ma niekto ten roboticky co sam vysava? mozno ma privod na hadicu
mám robota, nemá prívod na hadicu. Ale mám aj klasický.
allgreen
23.05.12,15:14
mám robota, nemá prívod na hadicu. Ale mám aj klasický.
ten sa moze zísť aspon na povysavanie auta :)
KEJKA
23.05.12,16:09
to áno, aj ho využívame na to. Len mi to pripadá akési nehygienické použiť na odsávačku, či?
Letko
24.05.12,04:21
Letko - napadlo mi ešte, že či si už počul o odsávačke soplíkov do vysávača? Super vec, odporúčam. (neviem, či som o tom už tu písala:o) Teraz mi to tak napadlo, tak rýchlo píšem:)

Myslím, že som o nej počul, len som tomu nevenoval pozornosť. Potom ten vysávač zapínate aj trebárs o tretej ráno?
pepsikova
24.05.12,04:42
..neviem, či akurát sem patrí moja včerajšia skúsenosť..potrebovala som kúpiť dudlík..keďže som to dááávno nekupovala, ,bola som poučená, aký a akú veľkosť treba..no a v obchode mi skoro očky vypadli...4 veľkosti,to podľa veku a silikonové, gumové...no dobre!...bábätká majú podľa chuti!..ešteže ten môj malý, síce nedostal taký, aký má rád, ale uspokojil sa s náhradným-a konštatoval "dobrý je!"...
inkana
24.05.12,05:43
na trhu je už teraz viacero druhov odsávačiek soplíkov. Je to vynález hodný Nobelovej ceny. Krásne za úplne krátky čas vysaje soplík. Akurát, že sa to deťom moc nepáči. Neviem, či si skôr narodené maminy a ocinovia pamätajú takú hadičkovú odsávačku, čo sa odsávalo tak, že jedna hadička sa dala do nosa a druhou sa ústami odsával soplík. Ja som to mala ešte pri prvom - natrápili sme sa obaja, malý vrešťal, ja som išla do mdlôb od nedostatku dychu.

Tiež som sa obávala, že čo je to za hlúposť - že odsávačka do vysávača - no keď mi to moja spolužiačka predviedla na mojom dieťati, keď som bola u nej na návšteve - ešte v ten deň som si ju kúpila.

Soplíky sú odsaté do minútky, možno aj menej. A dobré na tom je to, že to vysaje aj z horných dutín. A pritom to vôbec neťahá silno. Tiež som bola tomu prekvapená. A vždy po odsaní som dala hneď aj kvapky a zároveň som noštek vytrela framikoinom alebo niečim podobným a za pár dní bolo po soplíkoch. U malých detí sú soplíky zlé aj preto, že stekajú do priedušiek a aj do bruška. No a ďalej nepokračujem - každý si domyslí, ako potom malé bábo môže trpieť. Chúďatko.

No a keď boli chlapci väčší a vedeli sa brániť proti odsávaniu, tak som si proste na nich kľakla tak, aby som im kolenami držala ruky, zadkom bruško, jednou rukou hlavu a druhou rýchlo odsala. Až neskôr si dali povedať, že ak sami podržia, tak ich nemusím prisadnúť. Teda, aby mi teraz sociálka nezobrala deti - nesedela som na nich plnou váhou, však by som ich, chúďatká, rozpučila. :o Ale najlepšie je, keď dieťa jeden drží a druhý odsáva.

Aj môj manžel najprv mi nadával, že čo to skúšam na deťoch - ale potom sám zistil, že je to super vec.

No a čo sa týka vysávača - tak by mal byť taký, čo má regulovateľný výkon - na každej odsávačke je napísaný, akým výkonom vysávača sa môže odsávať. Ja už si to nepamätám.

A ešte si spomínam, že jedna mamina, čo sme sa poznali v pôrodnici, mala od narodenia s dcérkou problémy, soplíky jej stekali a mala to troch mesiacov opakované zápaly priedušiek. Potom kúpila odsávačku do vysávača a hneď, ako malá chytila soplíky, tak poctivo odsávali a problémy sa pominuli.
Letko
24.05.12,05:51
Veľmi pekne napísané, už som to preposlal manželke :)
inkana
24.05.12,05:59
..neviem, či akurát sem patrí moja včerajšia skúsenosť..potrebovala som kúpiť dudlík..keďže som to dááávno nekupovala, ,bola som poučená, aký a akú veľkosť treba..no a v obchode mi skoro očky vypadli...4 veľkosti,to podľa veku a silikonové, gumové...no dobre!...bábätká majú podľa chuti!..ešteže ten môj malý, síce nedostal taký, aký má rád, ale uspokojil sa s náhradným-a konštatoval "dobrý je!"...

koľko má malý (mesiacov, rôčkov)?

A keď sme pri cumlíkoch - ja som jednoznačne za cumlíky. Pokiaľ dieťa nejaký chytí. Mala som šťastie, že mi obaja chytili cumlík už pôrodnici, kupovala som silikónové okrúhle a to im stačilo. Vraj, podľa nejakých "nových" štúdií okrúhly skôr pripomína bradavku ako tvarovaný a že pokiaľ dieťa nemá cumlík "do maturity":D, tak by to nemal byť problém ani zo zúbkami. Je lepšie, keď sa dieťa upokojí cumlíkom, ako keby malo cumlať prsty alebo sa upokojovať len na maminom cicíku.

Neterky cumlík nechytili a jedna bola stále nervózna, upokojila sa iba na maminom "cecku" a druhá ide mať 4 roky a stále si cumle palček.

Moji chalani sa odučili od cumlíka celkom bezbolestne - prvému som nechala cumlík dlhšie, keď mal dva roky a 7 mesiacov, narodil sa mu braček, tak som ho nechcela odúčať, aby nemal traumu - bez cumlíka milovaného a ešte k tomu nový "votrelec". No o mesiac v noci zahodil cumlík a mne sa nechcelo ho hľadať, tak som ho uhladkala, ustískala, umojkala a zaspal a ráno som ho vychválila, aký je veľký, že už nemal v noci cumlík. Cez obed mi už v tom čase nespával, nechala som ho asi do desiatej, až kým od únavy nezaspal sám. No a druhý deň sme volali každému, že už máme veľkého chlapa bez cumlíka. Ešte jeden večer som nechala do desiatej, kým od únavy neodkvecol a ďalší deň už zaspal pekne sám, bez cumlíka.

A druhý syn - mal niečo cez rok a pol a začal hrýzť cumlíky, až raz tak jeden rozhrýzol tak, že som sa zhrozila a povedala som mu - pozri, aký je hnusný ten cumlík, fuj, otrasný, bleeee a on povedal, že už taký nechce, otočil sa na bok a zaspal. Viacej cumlík nepýtal.
inkana
24.05.12,06:00
Letko - písala som, že je odsaté do minútky - tak kľudne zapni vysávač aj v noci - to sa ani susedia ani nestihnú zobudiť:D
luckapastvova
24.05.12,22:00
Ahojte!
Odsávačka na vysávač je super vec. My ju tiež používame a môjho drobca musím pochváliť, pretože vždy pekne drží. Má už 2 roky, takže keď som mu vysvetlila prečo mu musím soplíky vysať takýmto spôsobom, chytil si rúčkami očká, a čakal kým budú soplíky preč. Predtým sme s ručnou odsávačkou poriadne bojovali. Trvalo to dlho a moc sme aj tak neodsali a malý bol chúďatko taký utrápený. Teraz keď má nádchu sám si vypýta vysávač, aby sme soplíky vybrali. Takže odporúčame aj by
pepsikova
25.05.12,04:15
..tiež som za cumlík, moji mali aj tri naraz v ruke a vymieňali,len kedysi bol jeden druh...dnes majú detičky veľa výhod oproti ich rodičom...moji sú veru dosť odrastení:)
inkana
25.05.12,10:53
a ja sa priznám, že som odsávačku využila aj inak - mala som na mandliach alebo hlasivkách také hnisavé čudo - niečo ako keď je uhrík (akné) na tvári a u Dr. mi to z tých mandlí vytáčala vatičkou a špachtličkou, no doma som si to tak nevedela dobre vyčistiť, tak som vydezinfikovala odsávačku a odsavala som si aj ten hnis. To bol taký hnisavý čapík, Dr. mi povedala, že to sa niekedy stáva, že sa usadí kúsok z jedla a ten potom hnisá.
inkana
25.05.12,10:57
mali ste pre bábo spací vak alebo ste ho prikrývali paplónikom? Ja som nemala spací vak, ja som prikrývala paplónikom. Brat ma skoro dvojmesačného a volal mi, či to má alebo nemá kúpiť. Tak som mu povedala, že nech kúpi, že mi potom niekedy požičia:D Myslím si, že je to fajn vec, dieťa sa nevykope spod periny, no ale zase si myslím, že keď mu bude teplo, že sa zobudí na to, že mu je teplo a nevie sa ochladiť. Tak neviem. Nemali sme nikdy tak chladno v spálni a často som sa budievala a vždy som odkopané dieťa prikryla - a to vlastne robím stále:)
inkana
25.05.12,11:02
kedysi som mailom dostala veľmi zaujímavú príručku o tom, ako naučiť deti spať. Tak ak mi do SS pošlete mail, tak prepošlem. Škoda, že som ju nedostala skôr, ten starší syn bol veľmi zlé dieťa, veľa plakával, hlavne v noci, no to bol des. Našťastie druhý bol za odmenu, to som ani nevedela, že mám bábätko, ten sa najedol a zaspal kdekoľvek. Dokonca, keď mi zaspal v kuchyni a išla som robiť nejakú hlučnú činnosť - mixovať, vysávať, .... a chcela som ho preniesť do spálne, aby mal kľud, chalan sa za pár minút zobudil a musela som ho znova preniesť do kuchyne a úplne pokojne som mohla vrčať, búchať, trepať - chalan spinkal:D
inkana
25.05.12,11:05
jeeee, napadla mi teraz ešte jedna sranda, keď som spomínala to spanie. Staršieho som musela uspávať buď v kočíku alebo na rukách, tak sprosto sme si ho naučili:mad: a stačilo ho dať do postielky - hneď boli vreskoty. Raz už som si nevedela dať s ním rady, už bol taký unavený, že ani nevládať zaspať, driemal mi na rukách a po uložení do postielky zase mrnčal. Tak som sa nasrdila (slušne povedané) a vyzliekla som si dobre prepotené, po celom horúcom dni, tričko, položila som mu ho do postieľky a malý spal dobré 4 hodiny:D. Potom som ho chodila kontrolovať, či dýcha:o.
Letko
25.05.12,11:17
jeeee, napadla mi teraz ešte jedna sranda, keď som spomínala to spanie. Staršieho som musela uspávať buď v kočíku alebo na rukách, tak sprosto sme si ho naučili:mad: a stačilo ho dať do postielky - hneď boli vreskoty. Raz už som si nevedela dať s ním rady, už bol taký unavený, že ani nevládať zaspať, driemal mi na rukách a po uložení do postielky zase mrnčal. Tak som sa nasrdila (slušne povedané) a vyzliekla som si dobre prepotené, po celom horúcom dni, tričko, položila som mu ho do postieľky a malý spal dobré 4 hodiny:D. Potom som ho chodila kontrolovať, či dýcha:o.

Toto fungovalo len raz alebo viac-krát?
inkana
25.05.12,11:39
:):):) iba raz :):):)
väčšinou som zaspala s ním:D:D:D a cítil ma stále :D:D:D
zena77
29.05.12,04:21
tento komentár mi hovorí z duše,
u nás to bolo také isté ako cez kopír :-)
inkana
08.06.12,06:20
Letko - no ako sa mate? Ako babetko? Uz vies pohlavie?
Letko
08.06.12,06:26
Pohlavie ešte nevieme, no máme prvú fotku robenú po 13. týždni, vyzerá smiešne :)

Manželka má stále čuch "hlídacího psa" a ešte z času na čas vracia a nemôže jesť hocikedy, lebo je jej potom zle.

Ďakujeme za príručky. :)
inkana
08.06.12,19:55
nemáš za čo, nech poslúžia :)
Letko
10.06.12,14:27
Mali ste pre svoje bábätká vymyslené aj nejaké pracovné mená? (meno ešte pred narodením a pred určením pohlavia)
Darina1234
10.06.12,14:48
Nie, ja som od sameho zaciatku pristupovala ku nemu ako ku mojmu dietatku, pohlavie som neriesila, hovorila som mu pekne moje babetko, dietatko. A dnes je to syn Miško.
lavanda
10.06.12,15:45
My sme pohlavie ani jedného dieťaťa vopred nevedeli, tak prvé sme oslovovali "škorček" - a narodila sa škorička, druhé bolo "drobček" - a ten zas mal 4,5 kg! Dodnes im tak občas hovoríme a páči sa im to:).
Helik3
11.06.12,09:25
vložte tú čarovnú príručku sem, nech sa poučíme všetci :)
Helik3
11.06.12,09:34
tá odsávačka do vysávača je ozaj super vec, ja ju poznám už asi 4 roky. priateľova malá sestrička mala veľké problémy so soplíkmi a mandlami a s týmto všetkým a jedine toto čudo pomohlo. hneď ako sa objavia prvé príznaky soplíkov, nasadíme odsávačku na vysávač a vysajeme. nieje to nehygienické, pretože tá odsávačka má samostatnú časť, do ktorej idú tie hlieny nešťastné a zostávajú v nej...
inkana
11.06.12,11:42
ja som ešte nebola tehotná a už som vedela, že budem mať buď Ondrejka alebo Barborku:) (mám Ondrejka) a druhému synovi vybral meno manžel - Sebastián a keby bolo dievča, tak by bola Adriána. Teraz, keby som riešila meno dieťatka, tak by som dala Kristínku a Dávida. Ale manžel by chcel Máriu.

Pri obidvoch som vedela dopredu pohlavie. A vlastne prvé, čo som videla na mojom prvorodenom, bola ritka a vajcia:D a doktor mi vraví - máte chlapca a ja - však viem:D

No a keby som teraz čakala tretie, tak by som si nedala zistiť dopredu pohlavie...si myslím... neviem, či by som to vydržala:D
sisima
13.06.12,18:41
ja som tiez vzdy vedela meno pre svoje dieta - Tadeáš alebo Sára... a teraz, ked čakáme Tadeáška, tak som sa stretla s niečim, čo som nikdy nečakala a čo ma dosť sklamalo... vela ludí, blízkych mi narovinu povedalo, aké škaredé meno! a podobné kecy... každý kto sa opýtal, tak sa len zamrazil a škaredo okomentoval...
sto krát som uz presla kalendár, ale iné meno si nedokážem predstavit, celé tehotenstvo sa mu takto prihováram, a teraz to mám kvoli nejakým blbým názorom menit?
tie kecy nahlodali aj manzela, a teraz mi vymýšľa, ale dnes nám jeden jeho kamarát povedal, aké pekné meno sme vybrali ( u nich je bežné a viacero detí sa tak uz volá) tak sa manzel trosku uspokojil :)
Helik3
14.06.12,03:38
meno je nezvyčajné, ale pekné, veď predsa nemusia byť všetky deti len Jankovia a Marienky a Zuzky....
zena77
14.06.12,03:58
Ale no tak,
hádam si nedáš pokaziť radosť - keď také meno chcete -také bude, bola chyba - že si to meno prezradila - mala si okolie nechať v očakávaní.... Vy ste rodičia - a dohodnúť sa na mene dieťatka je vyslovene vaša záležitosť. Ja chápem, áno sú plné noviny známych ľudí ktorí prezradia pohlavie, meno ....
ľudia sú z toho zblbnutý - riaď sa vlastnou hlavou a rozumom a na ostatných v tomto prípade kašli - nikdy všetkým aj tak nevyhovieš......
inkana
14.06.12,05:27
sisima - náhodou, Tadeáš je veľmi pekné meno. Čo ťa po hlúpych rečiach. Mne sa páči, keď jedného chalana volajú Tado alebo Tady. Je to veľmi smiešny chalan - teda v dobrom - zabávač, chalan do partie - to mi o ňom brat povedal. Ja ho poznám viac-menej z videnia, ale brat sem-tam vravieval jeho "hlody":):):)

Aj v mojom okolí sa moc nepáčilo meno Sebastián, svokra ho dlho volala Samko a naši - zo začiatku ho volali Sebastiánko, lebo mali pocit, keď mu povedia Sebko, že akoby mu hovorili sebec. A teraz mu povedia aj Buško, Sebík, Bušík, Sebino, ale najviac Sebko.
inkana
14.06.12,05:29
brat rozmýšľal nad menom Tobiáš a dlho, takmer do pôrodu to tak aj bolo. Všetci sme ho volali Tobiáško už pred narodením. No a narodil sa Martinko, v poslednej chvíli si to zmenili, ale ešte predvčerom môj syn povedal .... to kúpili pre Tobiáška.... a sesternica sa díva - že pre koho? A malý - či vlastne pre Martinka:)
sisima
14.06.12,11:07
dakujem za povzbudenie ;)
nabudúce budem múdrejšia, uz nikomu nic neprezradím :)
ale ja som ani netušila, že mi niekto bude do toho hovoriť... a akoze najlepši argument je, že sa mu budu deti smiať... pritom Tadeáš, je normálne v našom kalendári, len sa menej používa, viac ho používajú v čechách...
sesterka má ročného Tobiáša - tiež ho voláme Tobík, ja som nikdy nikomu nic nepovedala na meno, ani mi nenapadlo to nejako riešiť, či vyhovárať... a sesterka mi tiez hovorila, ze jej všetci hundrali na to meno... a teraz si ani nevedia predstaviť, zeby sa mal volat inak...
Takze máme Tobiáša a príde Tadeáš ;)
inkana
14.06.12,12:30
a bude krásna dvojica ... Tady a Tobi....:) parťáci z pieskoviska:):):)
Helik3
21.06.12,09:42
Letko, prečo nás neinformuješ, čo máte nové? ako prebieha Vaše krásne prvé tehotenstvo, nech vieme čo sa deje, a tí, ktorí to ešte tiež nemajú za sebou, aby sme vedeli, čo nás čaká :D
pe84
21.06.12,13:27
jaaaj s tymi menami to je take tazke, chcem vzdy vybrat nejake normalne, jednoduche meno, aby pasovalo k priezvisku, aby mojmu dietatku prinieslo aj nieco dobre do zivota, tak sme sa natrapili s prvym menom - mame lucku a teraz cakame asi druhe dievcatko, a absolutne neviem vybrat meno, take co by sa aj k sestricke hodilo...
myara
21.06.12,14:21
jaaaj s tymi menami to je take tazke, chcem vzdy vybrat nejake normalne, jednoduche meno, aby pasovalo k priezvisku, aby mojmu dietatku prinieslo aj nieco dobre do zivota, tak sme sa natrapili s prvym menom - mame lucku a teraz cakame asi druhe dievcatko, a absolutne neviem vybrat meno, take co by sa aj k sestricke hodilo...

a preco by sa malo hodit meno k sestrinmu?
uz som sa viackrat stretla s tymto, ale naozaj nechapem
pe84
21.06.12,21:21
sama neviem, ako to vysvetlit, jednoducho, aby mali take podobne mena, aby nemala jedna typicke slovenske a druha nejake exoticke, vies, nemyslim to zas tak extremne, ze danka a janka :)
inkana
22.06.12,05:40
Švagrina má Luciu a Karolínu.

Ja mám meniny aj narodeniny v jeden mesiac a k tomu je to december, takže aj Mikuláša a Vianoce - všetko naraz:mee: Ako dieťa som tým dosť trpela. Narodeniny si zvyčajne nevieme vybrať, ani rodičia (teda tí, ak majú šťastie, tak áno), no meniny môžeme vybrať našim deťom tak, aby neboli moc pri sebe. Keď som sa narodila, tak (mama vravela), boli moje meniny niekedy v lete a len v českom kalendári. Potom dali do slovenského kalendára a padli na december.

Bratranec dostal meno po ujovi (jeho maminy brat) a keď sa narodil, toto meno nebolo v kalendári a keď ho neskôr dali do kalendára, tak blbou zhodou náhod mu meniny padli presne na narodeniny. Tak on to má v jeden deň:o.

U mojich chlapcov mam rozdiel medzi meninami a narodeninami - u jedeného presne 3 mesiace a u druhého 2,5 mesiaca.

Keby som mala vyberať meno pre ďalšie dieťa, tak výber mena podľa dátumu narodenia by bolo jedno z kritérií. No ale zase keby sa mi hrooooozne páčilo nejaké meno blízko narodenia, tak neviem, bola by som fakt z toho na palicu, či dať alebo nedať práve to meno:confused:.

Ale koniec-koncov - je to vlastne jedno, aké meno dieťaťu vyberieme, hlavne, aby bábo bolo zdravé, aby sme z neho vychovali dobrého človeka.;)

A je to sranda, ale mená, čo som dala deťom (prípadne aj tie dievčenské, čo som mala pripravené), tak neviem, či by som znova dala:D
Antonia Jendrišáková
22.06.12,07:33
ahoj, tiez cakam svoje prve babatko :)
co sa cvicenia tyka, tak tu je take video http://najmama.aktuality.sk/clanok/228357/video-trenerky-tinky-turner-ako-cvicit-pocas-tehotenstva/
osobne si myslim, ze pre zeny, ktore predtym nejak pravidelne necvicili, je idealna chodza, ale nie dlha, hlavne v tomto teple
ja som sa v sobotu precenila, a celu nedelu som mala opuchnute nohy, takze s mierou
v pripade opuchov noh sa mi osvedcilo mat aspon 1/2 az hodinu vylozene nohy (idealne je lezat v posteli a nohy vylozit na stenu) a treba pit vela cistej vody
plavanie by bolo fajn, akurat ze hrozia rozne mykozy a zapaly, a to by som v tehotenstve neriskovala
a este odporucam naozaj poriadne umyvanie vsetkej zeleniny/ovocia, poriadnu tepelnu upravu masa, a radsej sa vyhybat vsetkym zvieratam, pre hrozbu toxoplazmozy

vyhýbať sa aj ľuďom, prenášajú hrozne veľa chorôb:D
Zdenka175
22.06.12,14:09
Švagrina má Luciu a Karolínu.

Ja mám meniny aj narodeniny v jeden mesiac a k tomu je to december, takže aj Mikuláša a Vianoce - všetko naraz:mee: Ako dieťa som tým dosť trpela. Narodeniny si zvyčajne nevieme vybrať, ani rodičia (teda tí, ak majú šťastie, tak áno), no meniny môžeme vybrať našim deťom tak, aby neboli moc pri sebe. Keď som sa narodila, tak (mama vravela), boli moje meniny niekedy v lete a len v českom kalendári. Potom dali do slovenského kalendára a padli na december.

Bratranec dostal meno po ujovi (jeho maminy brat) a keď sa narodil, toto meno nebolo v kalendári a keď ho neskôr dali do kalendára, tak blbou zhodou náhod mu meniny padli presne na narodeniny. Tak on to má v jeden deň:o.

U mojich chlapcov mam rozdiel medzi meninami a narodeninami - u jedeného presne 3 mesiace a u druhého 2,5 mesiaca.

Keby som mala vyberať meno pre ďalšie dieťa, tak výber mena podľa dátumu narodenia by bolo jedno z kritérií. No ale zase keby sa mi hrooooozne páčilo nejaké meno blízko narodenia, tak neviem, bola by som fakt z toho na palicu, či dať alebo nedať práve to meno:confused:.

Ale koniec-koncov - je to vlastne jedno, aké meno dieťaťu vyberieme, hlavne, aby bábo bolo zdravé, aby sme z neho vychovali dobrého človeka.;)

A je to sranda, ale mená, čo som dala deťom (prípadne aj tie dievčenské, čo som mala pripravené), tak neviem, či by som znova dala:D


Áno , najdôležitejšie je , aby bolo dieťa zdravé.... Môj syn mal minule narodeniny a za 2 týždne má zas meniny.... Už sa pýta a čo dostanem??? A pri druhom synovi sme vyberali meno, aby to nemal tak pri sebe... Meniny má v auguste a narodky v januári.... To sa mi viac páči s takým odstupom...
81janka
23.06.12,22:08
Ono to vyberanie mena pre našu ratoliestku má naozaj veľa sprievodných faktorov. My, keď sme riešili, ako sa bude volať naše dietko – Paťko bol jasný od začiatku, po ňom som vždy veľmi túžila a nikomu som nedovolila sa do toho zastarieť: Ak budem mať syna, bude to Patrik. A dcéra? Chcela som vždy Júliu. Keď však došlo na „lámanie chleba“, môj muž len sucho poznamenal: „No, a ešte k nej aj Rómea, a bude vybavené...“ Pochopila som, že stým nikdy nebude súhlasiť, tak sme hľadali „kompromis“ (on chcel Veroniku a toto meno ja fakt, že nemusím). A že ako sme dospeli k Lucii? Totiž, keď som sa mala narodiť ja, naši mali „dohodu“ – dievčaťu vyberie meno otec, chlapcovi mamina. Mamina chcela mať Luciu, hold, otec mal právo výberu. Ako dieťa som veľmi túžila volať sa tak. Môj muž, keby bol dievčaťom, mal byť tiež Lucia (svokra povedala), no to, pochopiteľne, nebolo možné... Napokon, on sa na Luciu narodil a mňa na Luciu krstili, tak nebolo o čom a naša prvorodená je Lucka. A druhorodený Paťko.
Nuž, a čo sa týka ich narodenín... Lucia (4) je májová a meniny oslavuje s cca dvojtýždňovým odstupom od vianočných sviatkov, čo zasa až tak strašne nevníma. No naša chlapina (2,5) sa na svet poponáhľala o celý mesiac skôr, než mal, a teda svoje narodeniny oslavuje 26.12. Ale za to už my nemôžeme, neviem, čo sa mu v mamine nepáčilo, že zo mňa tak utekal... Našťastie to zatiaľ funguje tak, že darčeky nosí Ježiško a na narodeniny je tým najsuper prekvapením torta. A viac im k šťastiu nechýba...:))
Helik3
25.06.12,04:11
ja som tiez vzdy vedela meno pre svoje dieta - Tadeáš alebo Sára... a teraz, ked čakáme Tadeáška, tak som sa stretla s niečim, čo som nikdy nečakala a čo ma dosť sklamalo... vela ludí, blízkych mi narovinu povedalo, aké škaredé meno! a podobné kecy... každý kto sa opýtal, tak sa len zamrazil a škaredo okomentoval...
sto krát som uz presla kalendár, ale iné meno si nedokážem predstavit, celé tehotenstvo sa mu takto prihováram, a teraz to mám kvoli nejakým blbým názorom menit?
tie kecy nahlodali aj manzela, a teraz mi vymýšľa, ale dnes nám jeden jeho kamarát povedal, aké pekné meno sme vybrali ( u nich je bežné a viacero detí sa tak uz volá) tak sa manzel trosku uspokojil :)


a práve dnes je Tadeáša...
môžete spraviť suchý nácvik osláv menín... :)
Letko
25.06.12,05:37
Ahojte,

tak som s5, boli sme na dovolenke v Turecku a si predstavte, že manželke na dovolenke vôbec nebolo nevoľno, ani raz nevracala, nič jej nesmrdelo a to pri tom všetko ochutnala. Keby si to dala doma, tak by jej určite z toho bolo zle.
evuš
25.06.12,05:45
ja som tiez vzdy vedela meno pre svoje dieta - Tadeáš alebo Sára... a teraz, ked čakáme Tadeáška, tak som sa stretla s niečim, čo som nikdy nečakala a čo ma dosť sklamalo... vela ludí, blízkych mi narovinu povedalo, aké škaredé meno! a podobné kecy... každý kto sa opýtal, tak sa len zamrazil a škaredo okomentoval...
sto krát som uz presla kalendár, ale iné meno si nedokážem predstavit, celé tehotenstvo sa mu takto prihováram, a teraz to mám kvoli nejakým blbým názorom menit?
tie kecy nahlodali aj manzela, a teraz mi vymýšľa, ale dnes nám jeden jeho kamarát povedal, aké pekné meno sme vybrali ( u nich je bežné a viacero detí sa tak uz volá) tak sa manzel trosku uspokojil :)

Sisima, koľko ľudí, toľko chutí - snáď sa nenecháš znechutiť tým, že veľa ľudí Ti povie, že je škaredé... ani jedno meno nie je škaredé, akurát niekomu sa páči, niekomu nie.... ja som si vybrala /a znovu by som si vybrala/ len podľa môjho a manželovho rozhodnutia !!! Takže Tvojmu ešte nenarodenému synčekovi Tadeáškovi želám k dnešným meninkám spokojnú maminku a otecka, veľa lásky v živote..........
Helik3
25.06.12,06:34
Ahojte,

tak som s5, boli sme na dovolenke v Turecku a si predstavte, že manželke na dovolenke vôbec nebolo nevoľno, ani raz nevracala, nič jej nesmrdelo a to pri tom všetko ochutnala. Keby si to dala doma, tak by jej určite z toho bolo zle.

no teda, tak blahožem a teším sa, že ste prežili krásnu bezproblémovú dovolenku vo dvojici! (zrejme poslednú :D)
veď sa mi zdalo, že sa dlho neozývaš!!!:confused:
Letko
25.06.12,11:08
no teda, tak blahožem a teším sa, že ste prežili krásnu bezproblémovú dovolenku vo dvojici! (zrejme poslednú :D)
veď sa mi zdalo, že sa dlho neozývaš!!!:confused:

Boli sme v dva a polovici :) Dnes bola manželka u gynekológa, zobral jej krv, o týždeň budú výsledky (ale neviem čoho výsledky).
Si predstavte, že na pláži sme mali úplne krajné miesto, odkiaľ fúkal vietor a chceli nám ho zobrať dve staršie turistky a keď sme im povedali, že to miesto máme kvôli tomu, aby sme nedýchali cigaretový dym a že manželka je tehotná, hneď začali byť k nám milé a to miesto nám dokonca nechali voľné na druhý deň, keď si prišli obsadiť ešte predo mnou :)
evuš
25.06.12,11:11
Boli sme v dva a polovici :) Dnes bola manželka u gynekológa, zobral jej krv, o týždeň budú výsledky (ale neviem čoho výsledky).
Si predstavte, že na pláži sme mali úplne krajné miesto, odkiaľ fúkal vietor a chceli nám ho zobrať dve staršie turistky a keď sme im povedali, že to miesto máme kvôli tomu, aby sme nedýchali cigaretový dym a že manželka je tehotná, hneď začali byť k nám milé a to miesto nám dokonca nechali voľné na druhý deň, keď si prišli obsadiť ešte predo mnou :)


..tak predsa sa na svete nájdu i slušní a ohľaduplní ľudia...;)
Letko
26.06.12,04:55
Viete mi poradiť, kde sa dajú v KE kúpiť pekné tehotenské šaty a iné tehotenské oblečenie?
myara
26.06.12,05:42
Viete mi poradiť, kde sa dajú v KE kúpiť pekné tehotenské šaty a iné tehotenské oblečenie?

tak pri tomto drzim palce, lebo v BA ani vo Viedni som nic pekne nezohnala, zato uplne bezne som videla teplaky pre tehotne za 50 E, rifle za 100, a naozaj hnusne, ze ani do zahrady by som si ich neobliekla
mozno cez net sa da nieco zohnat, ale ja som to bez skusania nechcela riskovat
Letko
26.06.12,05:44
tak pri tomto drzim palce, lebo v BA ani vo Viedni som nic pekne nezohnala, zato uplne bezne som videla teplaky pre tehotne za 50 E, rifle za 100, a naozaj hnusne, ze ani do zahrady by som si ich neobliekla
mozno cez net sa da nieco zohnat, ale ja som to bez skusania nechcela riskovat

Veď to, tie ceny sú tak prehnané a pritom sú to veci, ktoré sa nosia 5 mesiacov.
myara
26.06.12,05:51
Veď to, tie ceny sú tak prehnané a pritom sú to veci, ktoré sa nosia 5 mesiacov.

tehotenstvo a celkovo vsetko co sa tyka deti je neskutocny biznis, normalne by sa oplatilo zriadit si obchod s tymto oblecenim, a dat ho za prijatelne ceny, lebo ja fakt nechapem, preco stoji nejaka vec, na ktorej je navyse elasticky pas o cca 30 E viac ako bez neho
povedz manzelke, nech si kupi co najmenej tychto veci, ja mam jedny slusne nohavice, ktore som nosila do prace, k tomu 3-4 tricka/bluzky a jedny 3/4 rifle na vikend, a k tomu som mala obycajne tricka len vacsie cislo
inkana
26.06.12,11:35
Letko, myslím, že manželke brali krv na AFP (alfa-feto-proteiny), z toho sa určí, či bábo nemá napr. Downov syndróm - ovšem avšak si to dobre pamätám. Alebo sa tým zisťuje, či bábo nemá vrodené vývojové chyby.

AFP sa berie v presne stanovený týždeň, tuším že je to od 14. do 16. t.t., ale fakt si to presne nepamätám, tak dúfam, že netrepem kraviny.

Ale chcela som tým povedať, že držím palce, aby akékoľvek krvné testy dopadli len dobre.

Niekedy AFP vyjdu zle, tak sa potom ide na genetiku - kamoška tak bola, no našťastie všetko jej dopadlo dobre. Lebo niekedy vraj stačí jeden, dva dni hore-dolu, na hranici týždňov a vraj sú testy potom nepresné. Na jednej strane sa mamička zbytočne stresuje, kým prídu výsledky, obáva, no na druhej strane - úľava, že je dieťa v poriadku - je neskutočná.
Letko
26.06.12,11:40
Aha, ďakujem, asi to bude toto.

No aj keby testy dopadli akokoľvek, dieťatku život nevezmeme a budeme ho mať radi :) A na žiadnu genetiku potom aj tak nepôjdeme.

Kámoške sa malo narodiť dieťa s down. syndrómom, lebo genetička jej povedala: vy aj váš manžel máte veľké nosy a vaše dieťa malý, a že to bude downow syndróm je pravdepodobnosť 1 ku 130. Pôjdete na odber nejakej tekutiny (žeby plodovej vody?). On jej povedal, že pravdepodobnosť poškodenia plodu pri odbere tej tekutiny je 1 ku 100. Takže nešli a narodil sa im krásny zdravý chlapček. A tiež, aj keby malo downov syndróm alebo čokoľvek by si ho nechali.
allgreen
26.06.12,12:04
My už máme, dcerku Barborku! asi založím temu "už máme bábatko :)" dali by sa tam meniť skusenosťi ako a prečo, ako dlho a tak podobne. Inak prajem každej mamke hodne sily pri pôrode.
Helik3
27.06.12,09:52
skvelý nápad :)
inkana
27.06.12,10:05
My už máme, dcerku Barborku! asi založím temu "už máme bábatko :)" dali by sa tam meniť skusenosťi ako a prečo, ako dlho a tak podobne. Inak prajem každej mamke hodne sily pri pôrode.

tak teda blahoželám. Kedy sa narodila?

dobrý nápad so založením novej témy, daj vedieť, keď založíš
Letko
03.07.12,07:58
Včera sme sa dozvedeli výsledky zo spomínanej vzorky krvi - všetko je v poriadku :)
myara
08.07.12,07:07
ahojte,
ja sa chcem len pochvalit, ze my uz babatko necakame, uz sa nam narodilo :)
29.06. o 23:15, chlapcek Tomasko
keby mal niekto otazky k porodu a pod., rada napisem
Letko
09.07.12,04:17
ahojte,
ja sa chcem len pochvalit, ze my uz babatko necakame, uz sa nam narodilo :)
29.06. o 23:15, chlapcek Tomasko
keby mal niekto otazky k porodu a pod., rada napisem

Blahoželám :)
myara
09.07.12,04:52
Blahoželám :)

Dakujem :)
Letko
10.07.12,11:03
Môže manželka jesť pikantné jedlá bez obmedzenia? Vplývajú nejak na dieťatko?
sisima
11.07.12,11:07
ahojte,
ja sa chcem len pochvalit, ze my uz babatko necakame, uz sa nam narodilo :)
29.06. o 23:15, chlapcek Tomasko
keby mal niekto otazky k porodu a pod., rada napisem

blahozelám, a kde si rodila? mna to caká 1.9. a z tych troch BA porodníc si neviem vybrat... az natolko, ze ma oslovila porodnica v DS :)
sisima
11.07.12,11:12
Boli sme v dva a polovici :) Dnes bola manželka u gynekológa, zobral jej krv, o týždeň budú výsledky (ale neviem čoho výsledky).
Si predstavte, že na pláži sme mali úplne krajné miesto, odkiaľ fúkal vietor a chceli nám ho zobrať dve staršie turistky a keď sme im povedali, že to miesto máme kvôli tomu, aby sme nedýchali cigaretový dym a že manželka je tehotná, hneď začali byť k nám milé a to miesto nám dokonca nechali voľné na druhý deň, keď si prišli obsadiť ešte predo mnou :)

ale nie na SVK, ja som minule cakala na muza v jednej kaviarni a to brusko sa uz skryt neda, kedze za mesiac a cosi rodim, siroko daleko nebolo nic kde by sa dalo sadnut... a v tej kaviarni všetci fajčili a na mna len kukali jak idioti! hovada su ti fajciari! sedela som napoly von, aby ma ten dym obchádzal, ale aj tak... bezohladnejších tupcov som este nevidela... v zahranici na dovolenke som sa tiez stretavala len s podporou a ohladom ;) u nas nie... u nas este aj oteckovia v čakarni u gynekologa nepustia tehotné sadnúť... vrrr
myara
11.07.12,11:15
Môže manželka jesť pikantné jedlá bez obmedzenia? Vplývajú nejak na dieťatko?
pocas tehotenstva ano, ja som jedla vsetko okrem suroveho masa a tonicu, tak mi to povedala aj moja lekarka, ze len tieto veci by sa nemali
Norushka
11.07.12,11:17
pre vsetky buduce mamicky odporucam knizku Prakticky navod na dojcenie....najväčši uspech pri dojceni a celkovej vychove dosiahnete, ak sa nan vopred a vcas pripravite... vela stastia ! :))
sisima
11.07.12,11:19
ohladne oblecenia, ja som si kupila v H&M tehu nohavice, neboli vobec lacne a ani super kvalitne, a potom som zohnala v Kik super nohavice dlhe na leto s vsitym takym vyssim pasom, ale nie tak velkym ako v H&M a rastu so mnou, mali aj kratasy.
tricka take predlzene na bokoch "nazbierane" ako sa predavaju v tehu obleceni, som kupila normalne v Newyorkeri a vysli na cca 8-9 E/ks, v tehu obchodoch vyjde jedno tričko rovnakého strihu cca 25E.
Pekne tehu veci ma aj bonprix... ale ja nemam skusenosti s objednavanim odtial, nevedela som odhadnut spravnu velkost, a ked som sa uz odhodlala, tak vsetko mali vypredané, ostali len velkosti ze 34-36 a takých tehuliek je naozaj málinko... ale treba to sledovat, doplnaju to...
existuju aj internetové stránky s tehu oblečením a dajú sa nájst aj s dobrými cenami, len mi také momentálne nenapadajú ;)
myara
11.07.12,11:21
blahozelám, a kde si rodila? mna to caká 1.9. a z tych troch BA porodníc si neviem vybrat... az natolko, ze ma oslovila porodnica v DS :)

dakujem :)
rodila som na Kramaroch, ale neviem ci by som ich dalej odporucala, ako co sa tyka lekarov, tak urcite super, tam nie je co vytknut, ale horsie je to s ostatnym personalom, aj ked nie je vsetko cierno-biele :) najdu sa tam ludia mili a ochotni, ale aj ini, ktorych asi nebavi ich praca, a tak sa aj spravaju
a tiez ma sklamal nadstandard, uplne zelene vodovodne baterie, ktore asi nikto v zivote neumyl, sprcha tiez nic extra ciste...lutujem, ze som to neodfotila, lebo sa tomu aj tazko veri :)
posledny den mi maleho doslova vyhodili z postielky, lebo ze ju potrebuju, pritom oddelenie bolo poloprazdne, a tu postielku aj tak nechali na izbe
ale hlavne, ze sme vsetci zdravi :)
Letko
11.07.12,11:21
pocas tehotenstva ano, ja som jedla vsetko okrem suroveho masa a tonicu, tak mi to povedala aj moja lekarka, ze len tieto veci by sa nemali

Manželke povedali, že ani huby a plesnivé syry.
Helik3
11.07.12,11:24
tiež som počula že huby by sa nemali vôbec!
myara
11.07.12,11:24
Manželke povedali, že ani huby a plesnivé syry.

ja som jedla aj huby aj Nivu a vsetko je OK :) ale syry by asi mali prejst tepelnou upravou, aj ked ja som jedla aj bez nej
sisima
11.07.12,11:29
no prave pre toto sa mi tie BA porodnice hnusia...:( v DS je vraj vacsi klud, pekne zrekonstruovane a hlavne mily personal... ;)
sisima
11.07.12,11:29
a ešte surové ryby - sushi a asi aj maso surové ;)
erzet
11.07.12,12:08
KKeď budeš preťahovať budeme mať spoločné narodeniny s Tvojim synom (4.9.)
Letko
12.07.12,08:25
dakujem :)
rodila som na Kramaroch, ale neviem ci by som ich dalej odporucala, ako co sa tyka lekarov, tak urcite super, tam nie je co vytknut, ale horsie je to s ostatnym personalom, aj ked nie je vsetko cierno-biele :) najdu sa tam ludia mili a ochotni, ale aj ini, ktorych asi nebavi ich praca, a tak sa aj spravaju
a tiez ma sklamal nadstandard, uplne zelene vodovodne baterie, ktore asi nikto v zivote neumyl, sprcha tiez nic extra ciste...lutujem, ze som to neodfotila, lebo sa tomu aj tazko veri :)
posledny den mi maleho doslova vyhodili z postielky, lebo ze ju potrebuju, pritom oddelenie bolo poloprazdne, a tu postielku aj tak nechali na izbe
ale hlavne, ze sme vsetci zdravi :)

Našťastie sme z BJ a vraj je tu najlepšie gyn. oddelenie v okolí, tak aspoň toto nemusíme riešiť :)
sisima
12.07.12,10:41
ja milujem plesnivé syry, ale celé tehu sa im vyhýbam, ani kúsok som si nedala, aj ked, s tou tepelnou úpravou by som mozno mohla, no radsej som neriskovala :)
calysto
13.07.12,11:47
My cakame tretie babo, mame uz dve kocky 5 a 2 rocnu. Pri prvych tehu som trpela nevolnostami, no teraz zatial neviem, co to je. Vraj ked su vyrazne nevolnosti, je pravdepodobne, ze budete mat dievcatko, lebo sa znasobuju zenske hormony v tele matky aj o tie, ktore produkuje zenske embryo. Tak mi sa teda tentokrat tesime na chlapca :)
Letko
20.07.12,07:13
Aha:
Nie detský kočiar, ale kočík či detský kočík
Nedávno sme sa z médií dozvedeli o jednom šikovnom domácom majstrovi, ktorý siz detského kočiara urobil kosačku. Táto informácia nás prekvapila, lebo slovom kočiar sa v slovenčine pomenúva ľahké štvorkolesové vozidlo na dopravu osôb, ktoré ťahajú kone a ktoré zvyčajne nazývame koč, no v tomto prípade o nič také nešlo. V informácii sa teda nevhodne použilo slovné spojenie detský kočiar. Namiesto neho sa na pomenovanie vozíka na prevážanie malých detí malo použiť slovné spojenie detský kočík alebo iba jednoducho slovo kočík.

Skopírované z Porady - Na slovíčko, Slováci
inkana
27.07.12,10:35
Letko, ako sa drží manželka? V ktorom týždni už je? Už cíti pohyby?
Letko
27.07.12,10:46
:)

Pobolieva ju chrbtica, tak chodievame na kúpalisko - plávanie jej veľmi prospieva. V práci už budú mať od 1. 8. novú zamestnankyňu namiesto nej, tak to potiahne asi do konca augusta. Myslím, že je asi v 22. týždni (ale nie som si istý), pôrod by mal byť okolo 28. 11.
Boli sme už pozrieť kočík u našej známej (Coneco Toledo), vyzerá zachovalo, tak ho do konca týždňa vezmeme a už máme aj od švagrinej oblečenie po jej dcére.
Ozaj, na ultrazvuku povedali, že na 80% to bude dievča, tak sme zvedaví :)
Na uvoľnenie svalstva berie nejaký liek, myslím že magnesium. Zatiaľ si nie je istá, či dieťatko sa hýbe alebo nie, lebo toto je jej prvé tehotenstvo.
A aby som nezabudol, máme už dohodnutú pediatričku.
ludmilla
27.07.12,11:28
Môže manželka jesť pikantné jedlá bez obmedzenia? Vplývajú nejak na dieťatko?

Manželka ak má chuť a dobre znáša pikantné môže si ho dopriať, bábätku tým neublíži. Na svete je veľa krajín, kde ľudia jedia prevažne len pikantné jedlá a rodia sa tu zdravé deti. Pikantné jedlo by snáď mohlo vyvolať ťažkosti u manželky, pretože zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín a dráždi črevo. Možno pozor na pravidelnú konzumáciu zázvoru, kardamónu, klinčekov, oregána a škorice vo väčších množstvách, tieto obsahujú gáfor a môžu vyvolať sťahy maternice a v extrémnych prípadoch aj predčasný pôrod.
Keď som napísala "vo väčších množstvách" myslím tým veľa a viac krát týždenne, nie občas ale i tak sa je lepšie im vyhnúť hlavne zázvoru, respektíve dopriať si až po tom 38. týždni, kedy je človek rád, keď sa tie sťahy dostavia, ale na vyvolanie sťahov existujú aj príjemnejšie praktiky:)
inkana
30.07.12,06:03
noo, ludmila, :o máš pravdu:D

akurát my sme v 36. tt. boli, keď som po tom myslela, že porodím. No, našťastie to ustálo, upokojilo sa a vynosila som normálne, ale mala som veru strach
inkana
01.08.12,05:44
pochválila som sa už v teme prvý trimester a pochválim sa aj tu:

aj ja čakám bábätko, som v 10 t.t., včera mi to konečne potvrdili na sone.

Calysto - hm, zaujímavý názor, nepočula som taký ešte. Takže podľa toho by som mala mať znova chlapca:) Lebo ani pri tých prvých dvoch mi takmer nič nebolo, akurát pri druhom som pociťovala také slabšie nevoľnosti. Ale kamoška, tá stále vracala, ešte aj vo štvrtom mesiaci a čaká chlapca;)
inkana
01.08.12,05:44
ale nech je, čo je, nech sú naše bábätká zdravé:)
Letko
07.08.12,07:08
Bábätko veselo kope :)
Tweety
07.08.12,07:33
Bábätko veselo kope :)
Kope veselo preto, lebo v maminom brušku. mu je fajn, najsamlepšie. Tak sa teší, teší. Super pocity.:)
inkana
07.08.12,07:42
Super, aj ja sa teším, kedy už bude kopať.

Včera starší syn ležal pri mne v posteli a zrazu - ticho, mama, buď ticho a zatváril sa dôležito a po chvílu vraví - ja ale nepočujem to bábätko:)
Letko
08.08.12,07:10
Máte skúsenosti s "vakmi" na deti? Teda aby sme mohli ísť s bábätkom na prechádzku do prírody bez kočiara? Vedeli by ste niečo odporúčiť?
Helik3
08.08.12,07:14
vaky sú už zrejme pre väčšie bábätko, ale krásne a možno aj praktickejšie sú "šatky", ktoré sú aj lepšou oporou pre hlavičku dieťatka.
Letko
08.08.12,07:19
Hej, v šatkách nosia aj v Ugande :) Ďakujem za tip.

Len tak narýchlo som pozrel net a hádam nemyslia vážne 51€ za šatku.
Helik3
08.08.12,07:23
wow, dokelu to vážne? a keby si na nejakých aukciách kukol šatku, akože obyčajnú, len veľký rozmer.... princíp viazania by mal byť totožný, nie?
Letko
08.08.12,07:27
Ešte popozerám, tá cena 51€ bola prvá, ktorú som našiel.
lujza.j
08.08.12,18:22
Máte skúsenosti s "vakmi" na deti? Teda aby sme mohli ísť s bábätkom na prechádzku do prírody bez kočiara? Vedeli by ste niečo odporúčiť?
ja áno podľa mňa je to super vec, oslobodí od kočíka, ruky voľné....nemala som to síce pred 20r jednoduché... staré babky do mňa držkovali, že ako malej nožky visia a pod. malá tam bola spokojná aj si pospala...pre mňa vtedy do MHD proste úžasné.ked som chcela mala som ju tvárou k sebe,ked som chcela aby si pokukala tak som ju dala naopak.
šatku by som kupovala asi špeciálne určenú iba na tento účel.
Letko
16.08.12,06:35
Máte s nimi skúsenosti? Chceli by sme si kúpiť ale nevieme ktorý druh:
http://www.noseniedeti.sk/e-shop/babysatky-ponuka
lujza.j
16.08.12,15:22
Máte s nimi skúsenosti? Chceli by sme si kúpiť ale nevieme ktorý druh:
http://www.noseniedeti.sk/e-shop/babysatky-ponuka
mne sa skôr páči toto....http://www.noseniedeti.sk/ergonomicke-nosice-ponuka
avalik
16.08.12,15:33
mne sa skôr páči toto....http://www.noseniedeti.sk/ergonomicke-nosice-ponuka

nejaky taky nosic som mala aj ja ... bolo to super, ked som potrebovala niekde vybehnut, mensi nakup alebo na urad

inac aj tie satky sa mi lubia, urcite kupim dcere ked bude mat babo :)
lujza.j
16.08.12,15:40
nejaky taky nosic som mala aj ja ... bolo to super, ked som potrebovala niekde vybehnut, mensi nakup alebo na urad

inac aj tie satky sa mi lubia, urcite kupim dcere ked bude mat babo :)
aj ja....ja by som aj teraz skôr nosič ako šatku ...mne tam príde to bábo moc skrútené....ale to je môj problém;)
avalik
16.08.12,15:41
Máte s nimi skúsenosti? Chceli by sme si kúpiť ale nevieme ktorý druh:
http://www.noseniedeti.sk/e-shop/babysatky-ponuka

skus pozriet aj na tuto stranku, mozno pomoze pri rozhodovani ... http://www.maminka.cz/clanek/zdravi/jak-a-v-cem-nosit-dite-mei-tai
avalik
16.08.12,15:42
aj ja....ja by som aj teraz skôr nosič ako šatku ...mne tam príde to bábo moc skrútené....ale to je môj problém;)

satku by som zvolila kym je malinke babo ... este zvyknute na polohu z bruska ... neskor nosic, nech uz moze vykukavat :D
ludmilla
17.08.12,14:27
Máte s nimi skúsenosti? Chceli by sme si kúpiť ale nevieme ktorý druh:
http://www.noseniedeti.sk/e-shop/babysatky-ponuka

Máme šatku aj nosič, šatky sa netreba báť, našej malej sa v nej veľmi páčilo, vedela sa v nej vždy upokojiť a rada sa v nej nosila, našla si v nej vždy svoju polohu, ale len do 6-tich mesiacov, potom bola už veľmi pohyblivá a nechcela v nej byť, nosič využívame pomenej od 8 mesiacov malá bežká a už sa nechce nosiť vôbec:)
Nosič má aj pršiplášť a vak, stál asi 60 eur.

My sme kupovali:

http://www.e-mama.sk/index.php?id=detail&kat=klokanky&i=9
http://www.e-mama.sk/nahlad.php?kod=02447_5
http://www.bykay.com/products/bykay-baby-carriers/
http://www.youtube.com/bykaycarriers
inkana
06.09.12,11:35
Letko - ako sa máte? Už máte meno?
Letko
07.09.12,04:18
Letko - ako sa máte? Už máte meno?

Ahoooj :)

v stredu bola manželka prvý-krát cvičiť na RÚVZ, veľmi sa jej to páčilo. Doteraz sme ani netušili, že v tehotenstve sa dajú robiť brušáky. Keďže je ešte stále otvorené kúpalisko, chodievame tam na pol hoďku plávať a manželke to prospieva. Od minulého pondelka je na maródke.
Bábätko kope vždy, keď je v kľude, takže niekedy má kvôli tomu problém zaspať (manželka). Budúci týždeň ideme ku gynekológovi na kontrolu, bude robiť aj ultrazvuk, tak sa pôjdem pozrieť.
Mená: dievčenské - Eliška, Zoja, Mia
chlapčenské - Hugo, Adam, Ondrej
A vy ako?
Letko
07.09.12,04:22
Máme šatku aj nosič, šatky sa netreba báť, našej malej sa v nej veľmi páčilo, vedela sa v nej vždy upokojiť a rada sa v nej nosila, našla si v nej vždy svoju polohu, ale len do 6-tich mesiacov, potom bola už veľmi pohyblivá a nechcela v nej byť, nosič využívame pomenej od 8 mesiacov malá bežká a už sa nechce nosiť vôbec:)
Nosič má aj pršiplášť a vak, stál asi 60 eur.

My sme kupovali:

http://www.e-mama.sk/index.php?id=detail&kat=klokanky&i=9
http://www.e-mama.sk/nahlad.php?kod=02447_5
http://www.bykay.com/products/bykay-baby-carriers/
http://www.youtube.com/bykaycarriers

Nosila si bábätko aj na chrbte? V Ugande ich všetci nosia v šatke na chrbte.
inkana
07.09.12,09:10
Ahoooj :)

v stredu bola manželka prvý-krát cvičiť na RÚVZ, veľmi sa jej to páčilo. Doteraz sme ani netušili, že v tehotenstve sa dajú robiť brušáky. Keďže je ešte stále otvorené kúpalisko, chodievame tam na pol hoďku plávať a manželke to prospieva. Od minulého pondelka je na maródke.
Bábätko kope vždy, keď je v kľude, takže niekedy má kvôli tomu problém zaspať (manželka). Budúci týždeň ideme ku gynekológovi na kontrolu, bude robiť aj ultrazvuk, tak sa pôjdem pozrieť.
Mená: dievčenské - Eliška, Zoja, Mia
chlapčenské - Hugo, Adam, Ondrej
A vy ako?

my sme sa zatiaľ zhodli na Kristínke a chlapčenské neviem, mne sa páči Dávid, ale manželovi moc nie. Mladší syn chce Branka, ale to by malo malé naraz aj narodky aj meniny. Tak ešte neviem, nechám sa prekvapiť, čo bude, ak sa teda Dr. neprekecne. Myslím si, že budem mať zase chalana:D.

A mimochodom, Ondrej sa volá môj starší syn;)

No a ja - ešte pohyby necítim, teda neviem, či to, čo sa mi deje v brušku už môžu byť pohyby, som ešte len v 16. t.t., hoci som treťorodička.

Aj som zabudla, že kedy máte termín?
Letko
07.09.12,09:20
Okolo 28. novembra. Máš dvoch chlapcov? Ako vidím, tebe treba ešte pol roka. Ako u vás voláte Kristínu? U nás Tina alebo Kika.
ludmilla
07.09.12,15:07
... na chrbte v šatke ju nosil len tatko
Letko
13.09.12,05:19
Momentálne je manželka vo fáze, že sa zobudí v noci (napr. o 4) a nemôže zaspať, pokiaľ si nedá niečo pod zub. Zatiaľ to rieši jablkom. Ako dlho trvá táto fáza?
Zajtra ideme na ultrazvuk, uvidím to s ňou na živo, teším sa :)
pepsikova
13.09.12,05:51
Momentálne je manželka vo fáze, že sa zobudí v noci (napr. o 4) a nemôže zaspať, pokiaľ si nedá niečo pod zub. Zatiaľ to rieši jablkom. Ako dlho trvá táto fáza?
Zajtra ideme na ultrazvuk, uvidím to s ňou na živo, teším sa :)..

..skromné dievča..ja som fičala na horalkách!..keď som sa zobudila v noci, musela byť polovička horalky -inak som nezaspala...budila som sa pravidelne o pol tretej....táto fáza trvá donekonečna-ak si na to zvykne...ja pri treťom synovi-keď som sa začala budiť, nevstala som...so zázrakom v brušku som hodila reč a vysvetlila, že to nie je zdravé, v noci jesť,ono si z toho figu robilo, ale asi po týždni sme spali celú noc!...
...veľmi ti držím palčoky, nech je tvoje dieťatko zdravé a krásne-aj s maminkou, jasnačka...
Zdenka 0705
13.09.12,07:59
Krásna témička, zahreje pri srdiečku :) Nech vaše dieťatká prídu šťastne na svet, sú zdravé a vám nech prinesú ten najkrajší z najkrajších pocitov - pocit rodičovstva a zodpovednosti za vaše dieťatko.
Mojej neterke sa 6.9. narodila krásna dcérka, dali jej meno Lujza - Lujzička - nádherne to znie, včera prišli domov.
Letko
14.09.12,06:56
Práve som sa vrátil z gyn. Na 99% by to malo byť dievča :) Bolo zaujímavé pozerať na monitor, aj keď som takmer nič nerozoznal, no hlavne, že to rozozná lekár.
Odporúčanie pre budúcich oteckov: "Choďte s manželkami na ultrazvuk". Myslím, že moja manželka bola hrdá, že som s ňou bol (sám chlap v čakárni).
Tweety
14.09.12,06:57
Práve som sa vrátil z gyn. Na 99% by to malo byť dievča :) Bolo zaujímavé pozerať na monitor, aj keď som takmer nič nerozoznal, no hlavne, že to rozozná lekár.
Odporúčanie pre budúcich oteckov: "Choďte s manželkami na ultrazvuk". Myslím, že moja manželka bola hrdá, že som s ňou bol (sám chlap v čakárni).
Tak držím prsty, nech je všetko tak, ako má byť. Dievčatká sú zlatučké, vlastne všetky zdravé deti.
Letko
14.09.12,06:59
Ďakujem :)
Zdenka 0705
14.09.12,07:05
Je to veľmi pekné, ako sa staviaš k otcovstvu, už teraz si hrdý a pyšný otecko :) Ultrazvuk je výborná vec, no moja neterka chcela mať 100%-nú istotu, pohlavie sa dá určiť možno s 99%-nou istotou, a tak radšej volila prekvapenie pri pôrode. Ja osobne by som to asi tiež nevydržala a bola by som zvedavá, oceňujem jej rozhodnutie, že si pôrod vychutná so všetkým, tj. aj s prekvapením.... a bolo to podľa jej slov úžasné!
ps. keď som rodila ja, tak ultrazvuk ešte nebol, takže ten pocit prekvapenia a radosti poznám :)
lenkak
14.09.12,07:26
Práve som sa vrátil z gyn. Na 99% by to malo byť dievča :) Bolo zaujímavé pozerať na monitor, aj keď som takmer nič nerozoznal, no hlavne, že to rozozná lekár.
Odporúčanie pre budúcich oteckov: "Choďte s manželkami na ultrazvuk". Myslím, že moja manželka bola hrdá, že som s ňou bol (sám chlap v čakárni).

aj môj manžel bol so mnou na ultrazvuku, bol úplne nadšený. :) Pri oboch chlapcov sme nevedeli pohlavie, nakoľko starší mal vždy pupočnú šnúru medzi nôžkami a mladší bol otočený zadočkom, ale som veľmi šťastná, že ich mám (všetkých troch).
Nech Ti dlho pretrváva tá eufória okolo otcovstva, jednoduché to nebude. Držte sa všetci traja. :)
myara
14.09.12,07:35
Práve som sa vrátil z gyn. Na 99% by to malo byť dievča :) Bolo zaujímavé pozerať na monitor, aj keď som takmer nič nerozoznal, no hlavne, že to rozozná lekár.
Odporúčanie pre budúcich oteckov: "Choďte s manželkami na ultrazvuk". Myslím, že moja manželka bola hrdá, že som s ňou bol (sám chlap v čakárni).

so mnou chodil partner na kazdu poradnu a ineho muza sme tam stretli len jeden raz, skoda, myslim ze by kazda zena ocenila, keby so sebou mala manzela/partnera
pepsikova
15.09.12,20:32
..no aj takto to bude!..
Katy a R
15.09.12,20:45
Nosila si bábätko aj na chrbte? V Ugande ich všetci nosia v šatke na chrbte.

.. no nielen v Ugande! ;) .... myslím, že aj ja som sa takto nosila - aj keď teda na to nepamätám :D
KEJKA
16.09.12,21:32
Letko
17.09.12,04:32
Tak toto vidím prvý-krát v živote.
inkana
18.09.12,11:01
moja sesternica má tiež Lujzu a jej sa narodila 7.9. :))) (a meniny má 9.7.)
inkana
18.09.12,11:02
a je to jedno nádherné stvorenie - modrooké, blonďaté, kučeravé (má už 3 roky)
inkana
18.09.12,11:03
Práve som sa vrátil z gyn. Na 99% by to malo byť dievča :) Bolo zaujímavé pozerať na monitor, aj keď som takmer nič nerozoznal, no hlavne, že to rozozná lekár.
Odporúčanie pre budúcich oteckov: "Choďte s manželkami na ultrazvuk". Myslím, že moja manželka bola hrdá, že som s ňou bol (sám chlap v čakárni).

blahoželám:)
aj môj manžel bol na prvom ultrazvuku a keď mu povedal Dr., že je to chlapec - tak mu oči iskrili:D
inkana
18.09.12,11:04
ja by som sa tiež chcela nechať prekvapiť, uvidím, či to vydržím
Letko
21.09.12,06:21
Riešime odsávačku soplíkov. Manželke kamarátky hovoria, že tá na vysávač je drastická (podotýkam, že nikdy žiadnu nevyskúšali, len si to myslia), no tu som čítal, že práve tá je lepšia, lebo sa s ňou vysáva kratšie.

Aké je teda vaše odporúčanie?

A ešte sme našli niečo také - http://www.maderna.sk/katalog/product/2285/ - nie je to zbytočnosť?
Tweety
21.09.12,07:02
Riešime odsávačku soplíkov. Manželke kamarátky hovoria, že tá na vysávač je drastická (podotýkam, že nikdy žiadnu nevyskúšali, len si to myslia), no tu som čítal, že práve tá je lepšia, lebo sa s ňou vysáva kratšie.

Aké je teda vaše odporúčanie?

A ešte sme našli niečo také - http://www.maderna.sk/katalog/product/2285/ - nie je to zbytočnosť?
Naším dvom malým vnučkám 2,5, skoro 5, sa odsáva cez vysávač a žiadna trauma, soplíky, hlieny pekne vysaje . Tiež som si myslela, že to bude horor, ale nie, nie je tomu tak.
inkana
21.09.12,11:43
Riešime odsávačku soplíkov. Manželke kamarátky hovoria, že tá na vysávač je drastická (podotýkam, že nikdy žiadnu nevyskúšali, len si to myslia), no tu som čítal, že práve tá je lepšia, lebo sa s ňou vysáva kratšie.

Aké je teda vaše odporúčanie?

A ešte sme našli niečo také - http://www.maderna.sk/katalog/product/2285/ - nie je to zbytočnosť?

tak nech ich manželka v tomto nepočúva. Ako píše Tweety - žiadne horory sa nedejú. Aj ja jej to môžem odprisahať. Len si pozri, na aký výkon vysávača je tá odsávačka vhodná, ja mám vysávač, kde sa dá nastaviť výkon a úplne v pohode som ju používala dovtedy, kým sa chalani nenaučili fúkať nošteky. A teraz si tiež idem zakúpiť novú, nech ju mám k dispozícii hneď, nie až vtedy, keď ju budem potrebovať.

Kúp si radšej plastovú odsávačku, sesterka mala sklenenú a tá sa jej rozbila.

A ešte jedna moja vychytávka, ako vyčistiť potom hadičku - celú odsávačku rozober - oddeľ od časti, čo ide do vysávača aj od časti, čo ide do nošteka aj od tej "fujarky" (tá časť, čo ide do nošteka je akoby obal jedného konca hadičky, ktorá je ukončená takou malou akoby fujarkou, píšťaľkou - tak to mne pripadá;)) - no a potom do tej hadičky nalej tekutý prášok na riad a hrubšou špajlou pomaličky postupne vyčisti hadičku z obidvoch koncov. Ostatné diely sa čistia super, no hadička sa síce vypláchne vodou, no keď ju dlhšie nepoužívaš, tak akokeby bola zájdená alebo tak nejako. A potom to všetko prepláchani horúcou vodou (nie vriacou, neviem, z akého to je materiálu, či by sa to nepoškodilo). Ale myslím, že tá časť, čo ide do nošteka sa môže kľudne aj vo vriacej vode dezinfikovať.
Mirica-LV
21.09.12,12:01
Riešime odsávačku soplíkov. Manželke kamarátky hovoria, že tá na vysávač je drastická (podotýkam, že nikdy žiadnu nevyskúšali, len si to myslia), no tu som čítal, že práve tá je lepšia, lebo sa s ňou vysáva kratšie.

Aké je teda vaše odporúčanie?

A ešte sme našli niečo také - http://www.maderna.sk/katalog/product/2285/ - nie je to zbytočnosť?

odsávačka na vysávač je fantastická vec, krásne vytiahne všetky soplíky,
pochopíš keď budeš mať doma usoplené, urevané dieťa, ktoré nemôže poriadne dýchať,
dcéra bude mať už sedem rokov ale keď si počas choroby nevie úplne vyfúkať nos ešte aj teraz ju naštartujem
myara
21.09.12,12:09
Riešime odsávačku soplíkov. Manželke kamarátky hovoria, že tá na vysávač je drastická (podotýkam, že nikdy žiadnu nevyskúšali, len si to myslia), no tu som čítal, že práve tá je lepšia, lebo sa s ňou vysáva kratšie.

Aké je teda vaše odporúčanie?

A ešte sme našli niečo také - http://www.maderna.sk/katalog/product/2285/ - nie je to zbytočnosť?

aj ja jednoznacne odporucam odsavacku na vysavac, nas maly ma necele 3 mesiace a znasa to dobre, trosku je v soku, aj poplace, ale za chvilku sa uz smeje a je spokojny, samotne odsavanie trva par sekund
my sme kupili tuto v lekarni http://www.babyvac.sk/?utm_adgroup=adgroup_1&utm_campaign=5287382&utm_medium=cpc&utm_source=adwords, stala 15 E
ale v DM maju lacnejsiu cca 12 E
nejaky rozdiel medzi nimi podla mna ani nie je
KEJKA
21.09.12,19:19
inkana
24.09.12,06:01
aj ja jednoznacne odporucam odsavacku na vysavac, nas maly ma necele 3 mesiace a znasa to dobre, trosku je v soku, aj poplace, ale za chvilku sa uz smeje a je spokojny, samotne odsavanie trva par sekund
my sme kupili tuto v lekarni http://www.babyvac.sk/?utm_adgroup=adgroup_1&utm_campaign=5287382&utm_medium=cpc&utm_source=adwords, stala 15 E
ale v DM maju lacnejsiu cca 12 E
nejaky rozdiel medzi nimi podla mna ani nie je

tiež si myslím, že sú iba cenové rozdiely - akurát môže byť rozdiel medzi sklenenou, ako som písala, že sa sesterke rozbila a plastovými. Ale podľa mňa urobia všetky rovnakú službu. Možno drahšie majú nejaké príslušenstvo, napr. kefku na čistenie,... neviem. Ja som kúpila 5 rokov dozadu, vtedy stála, myslím, 350 Sk. A niečo sa mi marí, že som kdesi videla aj za 8 Eur. Ale je toho všade dosť - v drogériách, lekárňach,...
myara
24.09.12,07:12
kupujete pre babätko hraciu deku? a ak áno, podľa čoho vyberáte?
máte s niektorým typom skúsenosti? Pozitívne, či negatívne?
https://www.google.sk/search?q=hracia+deka&hl=sk&safe=off&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=3TpWUKD9J4X74QT60YDYAg&sqi=2&ved=0CEIQsAQ&biw=1024&bih=614#q=hracia+deka&hl=sk&safe=off&sa=X&tbm=isch&prmd=imvns&fp=1&biw=1280&bih=550&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&cad=b&sei=SUVWUPPaB9SO4gTtyYCACA

no, aj my nad tym rozmyslame, ale neviem ci ju vobec kupit
niektore su naozaj dost drahe, stoja aj cez 60 EUR, http://www.mall.sk/hrazdicky-hracie-deky/taftoys-deka-s-hrazdou-zvidalek, co sa mi zda dost, ale nasla som celkom lacnu alternativu v Ikea
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/00195776/
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/70195730/
tak ak by sme sa rozhodli, ze deku chceme, skor asi tieto dve

co sa mi vsak osvedcilo, je kolotoc nad postielku http://www.mothercare.com/Mothercare-Safari-Mobile/455150,default,pd.html
jedina nevyhoda je v tom, ze ho treba rucne stale natahovat, aby hrala melodia
inkana
24.09.12,09:48
ja sa trošku spolieham na to, že "zdedíme" hraciu deku po bratrancovi:o, tiež si však myslím, že je to dobrá vec. Pri chlapcoch som to síce nemala, improvizovali sme tak, že som nad postieľku zavesila na šnúrku rôzne hrkálky. Mala som síce od kamošky hrazdičku, no tá ich až tak moc nezaujala.
osky
24.09.12,19:45
volakedy byvali deti v ohradkach,dnes su na zemi na takychto dekach...mne to pripada zbytocne.
asedma
24.09.12,20:15
volakedy byvali deti v ohradkach,dnes su na zemi na takychto dekach...mne to pripada zbytocne.

..veru moj vnuk byval v takejto..aj havovi sa v nej pacilo :D len chvilu..chcela som ju predat, ale vyzera ako nova a mozno sa este zide..
inkana
26.09.12,05:28
ale veď ohrádky sú pre väčšie deti, asi tak od pol roka, keď už malé sedí a aspoň chvíľu sa prehrá s hračkami, alebo možno aj menšie, keď sa už dokáže prevracať z boku na bok a hracie deky sú pre menšie, môj odhad tak 2, 3-mesačné najskôr. A aj tak také malé dieťa dlho nevydrží a kým sa ešte neprevracia, tak ho nemusíš mať na zemi, môžeš ho mať na širokej posteli, aj keď to zase nie je až tak bezpečné, lebo niekedy sa dieťa pretočí, keď to ešte vôbec nečakáme.

Ja som aj za hraciu deku a aj za ohrádku - za tú všetkými 20:D, najmä keď je z bábätka malý prieskumník a súrne ho potrebuješ bezpečne "odložiť":)

S tým starším v ohrádke sedávali aj moje sestry (medzi mojim synom a jednou tetou je 5 rokov rozdiel a medzi tou druhou je 9) a super mi ho zabavili:)

A s mladším zase sedel braček:)

A ešte mi napadlo - myslím si, že hracia deka je asi lepšie riešenie, ako nechať dieťa dlho "sedieť" v lehátku, kde je, chúďa pokrčené, i keď aj samotné lehátko má svoje čaro, dieťa má iný pohľad na svet, nielen z chrbátika. Asi je dobré to striedať, ak sa nemôžeme stále venovať dieťaťu, napr. pri varení alebo učení sa so starším súrodencom,... - a koniec koncov - malý človiečik sa musí naučiť, že nie je na tomto svete sám;) - lebo nie všetky veci sa dajú postíhať, kým drobec spinká
sisima
08.10.12,20:48
Práve som sa vrátil z gyn. Na 99% by to malo byť dievča :) Bolo zaujímavé pozerať na monitor, aj keď som takmer nič nerozoznal, no hlavne, že to rozozná lekár.
Odporúčanie pre budúcich oteckov: "Choďte s manželkami na ultrazvuk". Myslím, že moja manželka bola hrdá, že som s ňou bol (sám chlap v čakárni).

môj manzel sa tiez zucastnoval všetkých mojich poradní, a ultrazvukov... a samozrejme nechybal ani pri porode, od prvej chvíle, a celých 12 hodín, az po chvílu, ked mi museli robit sekciu... takze ako prvý videl naše bábatko ;)
myslím, ze je to velká vymozenost, ze oteckovia uz mozu chodit aj na ultrazvuky, aj sa zucastnovat porodov... aj ked v porodniciach sa k tomu nestavajú moc pozitívne... niektorí...
Topas
08.10.12,21:19
Mne sa veľmi osvedčila hracia deka a hrazdička. Všetko sme zdedili a aj využili. Hracia deka mala hore oblúky, na ktoré som malému vešala plyšové hračky a on ich chytal ručkami. Keď som ho posunula, tak do nich kopal nožkami. Neskôr to bola hrazdička s plastovými hračkami. S tým sa vedel hrať veľmi dlho.
Neskôr som ľutovala, že som nekúpila detské lehátko. To by sme tiež využili.
Každé dieťa je však iné. Sesternicin syn nevyužili ani hraciu deku, ani hrazdičku. Vôbec ho nezaujali.
KEJKA
09.10.12,14:02
len sa posťažujem..............už prenášame 4.deň a v piatok ide dcéra na príjem, ak sa malé neumúdri............:confused:
Tweety
09.10.12,14:05
len sa posťažujem..............už prenášame 4.deň a v piatok ide dcéra na príjem, ak sa malé neumúdri............:confused:
Nesťažuj sa, ono vie, kedy má prísť na svet neboj, v brušku neostane. Želám pokoj a uvdíš, všetko dobre dopadne, držím prsty nech sú zdraví. Aj Ty babka čakateľka, viem, že sa nevieš dočkať, ale musíš počkať.:)
lenkak
09.10.12,15:59
len sa posťažujem..............už prenášame 4.deň a v piatok ide dcéra na príjem, ak sa malé neumúdri............:confused:
na vyvolanie sa chodí okolo 9-10 dňa prenášania ak nie sú žiadne problémy
staršieho som prenášala 8 dní
mladšieho 3 dni
obaja sa sami vypýtali :)
držíme palčeky.
KEJKA
09.10.12,16:24
:):)hm, ak budeme čakať 9-10 dní, možno sa narodí na moje narodeniny - 18.10., to len bude darček. Juuuuj.
Tweety
09.10.12,16:24
:):)hm, ak budeme čakať 9-10 dní, možno sa narodí na moje narodeniny - 18.10., to len bude darček. Juuuuj.
No vidíš, krajší si ani nemôžeš želať.
Ivenka
09.10.12,16:32
Neboj...Kejka bude dobre a zasa keby sa narodil skôr tak by bol maľučký.....tešíme sa na nového členíka, drobčeka...:)
KEJKA
09.10.12,16:57
už pred dvoma týždňami mal 3900g, takže o maličkom sa hovoriť nedá. Skôr myslím na dcéru, malé rastie a rastie, jej bude a je aj teraz ťažšie a ťažšie. Ale berie to zodpovedne, s nadhľadom, úsmevvom, veľmi sa teší. Začala aj s manžeom domov chodiť po schodoch, bez výťahu, .....šesť poschodí, ale je trénovaná, zvláda v pohode a má pocit, že dobre robí.
lenkak
09.10.12,19:56
:):)hm, ak budeme čakať 9-10 dní, možno sa narodí na moje narodeniny - 18.10., to len bude darček.
Juuuuj.
to by ste už dlho prenášali, v podstate 2 týždne - to je moc, ale možno na tvoje narodeniny sa dcérka vráti z pôrodnice.
Helik3
10.10.12,05:08
jééj krásne ste
Letko
10.10.12,10:15
Je pravda, že deti, ktoré sa narodia za pomoci epidurálky, sú nekľudné, nechcú spať a sú uplakané? Napíšte z vlastnej skúsenosti.
willma
10.10.12,10:27
podľa mojej dcéry môžem súdiť, že je to individuálne ako vlastne všetko pri deťoch - nemala som s ňou po epidurálke absolutne žiadne problémy, najedla sa a spala jak dudok. Bola pokojná a zvykla prespať značnú časť noci.
myara
10.10.12,10:38
už pred dvoma týždňami mal 3900g, takže o maličkom sa hovoriť nedá. Skôr myslím na dcéru, malé rastie a rastie, jej bude a je aj teraz ťažšie a ťažšie. Ale berie to zodpovedne, s nadhľadom, úsmevvom, veľmi sa teší. Začala aj s manžeom domov chodiť po schodoch, bez výťahu, .....šesť poschodí, ale je trénovaná, zvláda v pohode a má pocit, že dobre robí.

ten udaj o vahe, by som nebrala velmi do uvahy, lebo ultrazvuky su dost nepresne, mne povedali, ze babo nema ani 2 kg, ze nepribera, a za 3 dni som porodila, a babo malo skoro 2,5 kg, a urcite tolko nepribralo za 3 dni :) skuseni lekari to vedia zhodnotit aj pohladom, moj porodnik ma hned ukludnil, ze babo nebude az tak male, ako tvrdil lekar na ultrazvuku
aldora
10.10.12,11:19
ani ja nemám negatívne skúsenosti s epidurálkou, lekári pri nej majú viac času na samotný úkon pôrodu, ako pri plnej anestezii, preto som ju volila, bolo to lepšie pre malú.
K tej nekľudnosti a nespavosti - v podstate, ako som sa neskôr dozvedela, tým že som malú dávala iba na noc spať do spálne do postieľky, som ju nechtiac naučila rozoznávať kedy je noc a kedy deň. Akonáhle sa ocitla v postieľke spinkala a budila sa iba na papanie.
A ešte jednu radu maminkám - verte svojmu materinskému inštinktu, je to ta najsilnejšia vec na svete a ak budete v pohode, povedie vás správnym smerom, stačí iba počúvať. Verte, viem o čom hovorím a toto bola ta najlepšia rada akú som kedy dostala.
inkana
10.10.12,11:23
už pred dvoma týždňami mal 3900g, takže o maličkom sa hovoriť nedá. Skôr myslím na dcéru, malé rastie a rastie, jej bude a je aj teraz ťažšie a ťažšie. Ale berie to zodpovedne, s nadhľadom, úsmevvom, veľmi sa teší. Začala aj s manžeom domov chodiť po schodoch, bez výťahu, .....šesť poschodí, ale je trénovaná, zvláda v pohode a má pocit, že dobre robí.

mne pri druhom synovi povedali v 36.t.t., že má už 3800 g, tak som počkala, kým skončí ten 36.t.t. a prestala som si dávať pozor - teda poriadne som upratovala na stavbe, chodila opatrne po rebríku, ale nie moc, aby som sa zase nešmykla, úplne v pohode som brala staršieho na ruky... a nič... malý sa sám vypýtal 3 dni po termíne a mal 3430 g;) a jednej zase povedali, že malé bude mať cca 3500 g plus mínu 500g (myslím, že už na pôrodnici jej to povedali) a narodil sa jej valibuk, mal, ak si dobre pamätám, 4250 g:eek:

a vraj okrem schodov na prirodzené vyvolanie pôrodu veľmi dobre pomáha aj kvalité milovanie sa:D:D:D. Či už to je alebo nie je pravda, v každom prípade to neuškodí ;) (pokiaľ samozrejme dcéra nemá žiadne problémy, pokiaľ nemá pohlavný styk počas tehotenstva zakázaný)
inkana
10.10.12,11:25
Je pravda, že deti, ktoré sa narodia za pomoci epidurálky, sú nekľudné, nechcú spať a sú uplakané? Napíšte z vlastnej skúsenosti.

nemám takú skúsenosť, rodila som bez epidurálky oboch. Prvý bol nekľudný, uplakaný, v noci takmer nespal, cca do 16 mesiacov to bola s ním katastrofa. Druhý bol za odmenu, ten spal hneď, ako som ho položila, prespal mi väčšiu časť noci, dokázal sa nadudlať za pár minút, kým ten prvý dudlal aj hodinu a aj tak bol nepokojný.
KEJKA
16.10.12,15:30
už sme sa dočkali:):):---:---
kluk jak buk, valibuk, dnes cisársky o 11,10,
váha 4450g, dlžka 54cm.
obaja sú v poriadku dcéra dostala spinálku, takže vnímala aj malého aj ho videla aj cítila.
Hlavne, že to má za sebou, zať Samka odfotil, aby mali pamiatku a mamička sa mohla potešiť aspoň s fotkami, kým bude na pooperačnom. Zajtra ideme po 15ej za ňou, vlastne za nimi.
Tweety
16.10.12,15:42
už sme sa dočkali:):):---:---
kluk jak buk, valibuk, dnes cisársky o 11,10,
váha 4450g, dlžka 54cm.
obaja sú v poriadku dcéra dostala spinálku, takže vnímala aj malého aj ho videla aj cítila.
Hlavne, že to má za sebou, zať Samka odfotil, aby mali pamiatku a mamička sa mohla potešiť aspoň s fotkami, kým bude na pooperačnom. Zajtra ideme po 15ej za ňou, vlastne za nimi.
Lydka krásna správa, blahoželám mladým k Samkovi, nech je v živote šťastný. Zdravie a šťastie aj pre rodičov. A samozrejme aj Tebe babina , čakajú Ťa krásne chvíle.http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQtowsOInnY0H6a3TRsSgwQuJOmeoWCe eN-hc39fkvXPzgLDHls2Q
Topas
16.10.12,16:08
už sme sa dočkali:):):---:---
kluk jak buk, valibuk, dnes cisársky o 11,10,
váha 4450g, dlžka 54cm.
obaja sú v poriadku dcéra dostala spinálku, takže vnímala aj malého aj ho videla aj cítila.
Hlavne, že to má za sebou, zať Samka odfotil, aby mali pamiatku a mamička sa mohla potešiť aspoň s fotkami, kým bude na pooperačnom. Zajtra ideme po 15ej za ňou, vlastne za nimi.

Ja som mala tiež sekciu s epidurálkou (10 dní po termíne) a bolo to krásne vidieť malého už počas sekcie. Želám Vám hlavne zdravie a veľa trpezlivosti pri výchove.
ela77
16.10.12,18:46
želám zdravíčko obom aj mamule aj maličkému. To si stará mama užije? Veď my pri tom priznajme sa prežívame akoby vlastné materstvo a maličké by sme si najradšej privlastnili celé, či nie?
KEJKA
21.10.12,07:34
dcéru bolí chrbát, malý je ťažký a bude čoraz ťažší. neriešili sme vankúč na dojčenie, ale teraz som si okolo toho študovala a prikláňam sa k tomu, aby ho mala. tak sa pýtam mladých mamičiek /za našich čias to nebolo/, máte dobré skúsenosti s vankúšom na dojčenie? Špeciálne ma zaujímajú názory mamičiek po sekcii, treba chrániť aj bruško, aj poloha sa ťažšie hľadá - musí byť aj dobrá pre bábätko, ale podľa možností aj pre mamičku.
našla som taký, že je pomerne dosť hrubý naplnený guličkami a dlhý 170-200cm, zaväzuje sa na šnúrku.
KEJKA
21.10.12,11:04
KEJKA
22.10.12,14:45
tak sa mi ozvali, a hned som to šla kúpiť. Bola som rpekvapená ochotou, komunikáciou aj vzhľadom. Napokon som nekúpila biely ale farebný s motívom hračiek.
Už len aby mamičke vyhovoval, len ho do nemocnice nechce, že až doma. Počkám a dám vedieť.
Tweety
22.10.12,14:48
tak sa mi ozvali, a hned som to šla kúpiť. Bola som rpekvapená ochotou, komunikáciou aj vzhľadom. Napokon som nekúpila biely ale farebný s motívom hračiek.
Už len aby mamičke vyhovoval, len ho do nemocnice nechce, že až doma. Počkám a dám vedieť.
Je to dobrá vec, bábätko v tom môže len tak ležať aj keď nepapá, ale dlho ho určite nevyužije. Dcéra to mala pri staršej, ale rýchlo ho potom aj predala.
KEJKA
22.10.12,15:14
odloží pre druhé, ale mlieka má dosť, kojiť chce, takže pár mesiacov sa jej zíde.
fem
25.10.12,20:41
zdravím, ja mám taký istý vankúš na kojenie, a využila som ho napr. aj vtedy, keď som učila bábätko sedieť, obložila som ho vankúšom, ak by sa náhodou prekopŕclo... a pri kojení je výborný, podoprie chrbát mamičke a uľaví rukám od váhy bábätka...:)
Letko
26.10.12,04:15
Ešte približne mesiac a dva dni a náš byt sa opäť premení na miesto spred 32 rokov :) Dnes ide manželka na kontrolu ku gyn. a čakajú ju prvé ozvy.
Letko
26.10.12,07:40
Ako riešite bezpečnostný pás v tehotenstve pri riadení auta? Našiel som toto:

http://didymo.albumy.biz/2012/02/07/bezpecnostny-pas-a-tehotenstvo/

ale čo v prípade, že žena šoféruje? Mňa napadlo pripnúť na pás v mieste, kde vchádza do B stĺpika štipec a tak by si ho mohla povoliť a pás by sa jej späť nenavinul.

Ako to riešite vy?
Letko
30.10.12,05:27
V piatok sa manželka dostala v nemocnici do veľmi smiešnej situácie:

Už dlhšie uvažuje nad tým, že si zaplatí konkrétneho pôrodníka, nazvime ho doktor A.
Tak teda bol piatok, gyn. ju poslal do nemocnice na ozvy a prietoky. Čakala v čakárni s ostatnými budúcimi mamičkami, s jednou sa dala do reči a zistila, že vlastne všetky čakajú na doktora A. Keď prišiel, pýtal sa, ktorá z nich ide na prietoky a ostatné moju manželku postrčili, že má ísť. Tak teda išla. Keď sa jej lekár opýtal, ku ktorému gynekológovi chodí, odpovedala: "K Vášmu bratovi". On sa zatváril, že nerozumie a vraví, no k Vášmu bratovi, ste predsa doktor A. On sa zasmial a povedal, že nie. Ona na to: "Keď teda nie ste doktor A, musíte byť doktor B, lebo ste hanblivý ako a aj taký mladý". On jej na to: "Nie som ani doktor B, až taký mladý zas nie som." Potom jej povedal, že sa volá doktor C.

Podotýkam, že manželka nikdy v živote nevidela doktora A, B a pred tým ani doktora C.
osky
30.10.12,15:15
tomuto systemu nerozumiem-myslela som ze pridem do nemocnice,odrodime a hotovo....na co zhanat porodnika a este aj predtym dakoho kto sa postara pocas tehu???
Vysvetli mi to niekto??ß