Jusi
02.05.12,08:58
Dobry den,
chcem prerabat kurenie, a chcem si spravit kratky okruh len cez bojler, teda ked budem chciet v lete vykurit len TUV, tak zavriem rucne ventil na hlavny obeh do radiatorov.
Chcem to ale zabezpecit proti prekureniu takym sposobom, ze pri stupnuti teploty kratkeho obehu nad urcitu hodnotu mi automaticky otvori ventil do velkeho obehu. Cidlo s riadiacou jednotkou vymyslim, navrhnem, ale potrebujem poradit nejaky ventil, ktory by som mohol otvarat a zatvarat rucne, ale otvarat by sa dokazal aj elektronicky.

Dakujem
Martin1310
02.05.12,13:08
Sú termostatické ventili,myslím že sa volajú ESBE.Nemusel by byť niako ovládaný,proste je normálne zatvorený a pri dosiahnutí 60-70-80stupnov sa otvorí a nepotrebuje žiadne riadenie ani elektroniku,funguje to asi ako termostat v aute.
Ale pri jeho použiťí by ste ho musel dať do obtoku nejakého normálneho ventilu,pretože inak by vám tu vodu do radiatorov zastavoval aj cez zimu.

Potom sú tu riadené troj- štvorcestné ventili napr Komextherm ktoré majú servopohoni ale je to docela drahé.
Kotol nemá dochladzovač? ludia to väššinou moc neriešia,ustrážia si to aby neprekúrili.
Jusi
03.10.12,06:22
Tak este by som chcel poradit, ako najjednodussie delit vystupnu teplu vodu z kotla do bojlera a radiatorov. V lete nebudem chciet vykurovat radiatory, tak budem chciet pustat vykon kotla len do bojlera (DZ Drazice NTRR 300 - vykon hada 24kW), v zime budem kurit do radiatorov, ale popri tom aj vyhrievat TUV.
Hladam nejake rozumne riesenie ventila, alebo zapojenia, ktorym budem moct regulovat ci pojde voda do jedneho, alebo druheho, alebo oboch... So vsetkymi spojenymi uskaliami.
Co sa da rozumne pouzit?

Dakujem pekne...