abcd.kates
02.05.12,10:11
Poznáte plynový kotol Vitopend 200 – VIESSMANN ? Je to kondenzačný? Manžel chce kúpiť tento typ, lejbo mu to odporučil predajca v maloobchode. Ževraj je to na 24 kW, a stojí cca 950-1000 €. Ja viem, že patrí medzi lacnejšie čo sa týka nástenných plynových kotlov, no pochybujem že je, podľa mňa ho ten obchodník chcel len nalákať na "obchod" nie? Viete mi v tomto poradiť ? Porovnať napr. s nástennými kotlami ATTACK ?
abcd.kates
03.05.12,08:22
nikto mi neodpovedal?
TomasHC
03.05.12,10:29
Nie neodpovedal, lebo tento kotol môže byť vhdoný do milionárskej vilky s 800m2 a dobre zateplenej, alebo do starého väčšieho nezatepleného domu s deravými oknami. Ale čo je váš prípad nikto netuší. Kotol sa vyberá podľa tepelných strát domu a ostatných požiadaviek. Z brucha odpovedať ÁNO/NIE sa nedá. A ak to niekto povie bez znalosti situácie, je blbec.
filipenkobs
03.05.12,13:30
Ja tiež mám plán kupovať kotol na plyn so 60l zásobníkom WOLF CGW 20/120 , ak mi ho niekto nevybije z hlavy :) . Mám bungalow s obytnou plochou 115 m2, svetlá výška stropu je 2, 35 m , plastové okná dvojsklo, zatial nezateplený ale v buducnosti bude zrejme 10 cm EPS, strop 30 cm knauf. V týchto veciach som úplný lajik tak tiež príjmem akýkolvek názor na plynový kotol , čoho sa mám vyvarovať , podľa čoho vyberať a podobne ... :)
TomasHC
03.05.12,14:05
Aký je momenálne strop? Tade uteká najviac tepla... Ja mám stropy 2,70m a pri 2,34 by som asi dostal klaustrofóbiu.
Indeed
03.05.12,14:10
Nie neodpovedal, lebo tento kotol môže byť vhdoný do milionárskej vilky s 800m2 a dobre zateplenej, alebo do starého väčšieho nezatepleného domu s deravými oknami. Ale čo je váš prípad nikto netuší. Kotol sa vyberá podľa tepelných strát domu a ostatných požiadaviek. Z brucha odpovedať ÁNO/NIE sa nedá. A ak to niekto povie bez znalosti situácie, je blbec.

Može sa použiť aj kotol s mierne predimenzovaným výkonom je to vždy lepšie ako poddimenzovaný kotol,ktorý

musí fungovať celú topnú sezónu "na plné gule",

najdoležitejšia pri kurení kotlom je REGULÁCIA vytápania a samozrejme ochota osadenstva domu vydržať pri 21°C
nemusí byť vždy "trenírkových" 26°C