Zita5
03.05.12,12:12
......... zakladám túto tému na výmenu skúsenosti pri Febrilných kŕčoch( záchvatoch) u dieťata a najmä ich možné opakovanie. Záchvaty podobné ako pri epilepsii, teraz som múdra,študujem všetko dostupné ... nemala som s tým skúsenosť nikdy v živote a to mám 3 dospelé deti.

Kto ste takýto záchvat prežili pri svojom dieťati , alebo vnúčati, tak isto viete aké je strašné túto situáciu prežiť najmä ak záchvat príde nečakane a Vy držíte dieťa v náručí s tým že neviete o čo sa jedná, ktorému šklbe tváričkou, má vyvrátené oči a začne modrať a dieťa odchádza do bezvedomia a neviete ako mu pomôcť, keď nezaberá ani umelé dýchanie, a akákoľvek pomoc a máte pocit , že Vám zomiera v náručí.
Ja osoba s hypertenziou ...som si v tom momente neuvedomovala, že tlak mi mohol vystúpiť na XXX , ja osoba ktorá stráca pri takýchto situáciách duchaprítomnosť, som zrazu dostala neskutočnú silu pomôcť...

V skratke popíšem čo som prežila pred pár dňami .Bola som s dcérou sama doma, sedíme za stolom, dcéra merala malému(1,5 roka) teplotu, lebo v ten deň sa objavila zvýšená teplota a zrazu kričím čo sa to s malým deje(on jej sedel na kolenách, tak ja som videla do tváre) .... malinkému vnúčikovi 1,5 ročnému začalo trhať s tváričkou a deformovalo mu ju ,zrazu mu klesla hlavička ...vytrhla som jej ho z ruky a kričala ..volaj rýchlo záchranku ...to bol zlomok sekundy.............dieťa upadlo do bezvedomia, vyvrátilo očká, začalo modrieť .....záchvat trval ( podľa mňa celú večnosť ) cca viac ako 10 minút ...až som začula sirénu záchranky .....malinký začal javiť známky života ...v tom dobehol doktor a keď zazrel očká , že už boli v stave , ktoré javili známky prebratia , tak sa normálne potešil a vydýchol si .Vnúčik aj keď sa prebral z tohto stavu , tak mu kŕč ešte stále držal ústočká a nemohol vyľúdiť ani slovko, začal mrnkať....no už je dobre, vydýchla som si . Po chvíli vyšetrenia dieťaťa lekár uchytil dieťa do náručia a odišli do nemocnice, bolo počuť už len sirénu .... no bolo to hrozné, tá situácia sa nedá ani popísať. Stále mám to dieťa pred očami a neviem sa toho zbaviť, ale viem že to časom poľaví. Proste prijali ho na JIS-ku a bol monitorovaný a nasadili infúzie. Kŕč na tváričke a pusinke povolil až po príjme do nemocnice. Až vtedy sa vnúčikovi podarilo vyľúdiť prvé slovíčko v jeho podaní ......

Síce som sa zmienila už na Porade, že len na doktorov nadávame ..a že im patrí moja vďaka ...áno patrí najmä doktorovi z rýchlej záchrannej pomoci .Ten sa zachoval neskutočne milo, ľudsky a potvrdil to aj záverom, keď sa vrátil v nemocnici za vnukom chytil ho za ručičku a vraví mu : Sebinko drž sa , neboj ..... my dvaja si ešte spolu vypijeme pivo !
A teraz opačne , moja vďaka nemôže patriť jednému nemenovanému lekárovi, ktorý povedal, že takéto prípady na hospitalizáciu nepatria, to nie je životu ohrozujúci stav ! Ale to už je iná vec .....

.......ide mi v tejto téme predovšetkým o to, že ak niekto sa v takejto situácii ocitol, či má poznanie alebo skúsenosť , že sa tieto stavy u ich dieťaťa opakovali , lebo hovoria, že môžu sa opakovať ,ale aj nemusia. Pravdepodobnosť do veku 5-6 rokov tam je .A aké máte skúsenosti s užívaním DIAZEPANU, jeden doktor tvrdí , že ho nasadiť už pri objavení sa zvýšenej teploty a iný zasa že ho nasadiť až keď sa kŕč dostaví (DIAZEPAN rektálna tuba).

Viem...... mamina po prepustení z nemocnice bude postupovať podľa rád detskej doktorky a lekárov z detského oddelenia , ale zaujíma ma Vaša praktická skúsenosť, ak máte také dieťa , ktoré takýto FZ prekonalo raz, alebo viac krát opakovane.
Viem, že nie každý je na takúto situáciu pripravený pri svojom dieťati, ale treba počítať s tým, že môže nastať .Preto by som si priala, aby bola táto téma prínosom pre každú maminu a aj členov rodiny . Mne tento prípad dal školu do môjho ďalšieho života a vlastne aj výstrahu.O mamine malého ani nehovoriac, čo prežívala a prežíva. Najmä strach o svoje dieťatko a obáv z každej vírusovej choroby, alebo z každej teploty.
Stanislav 1975
03.05.12,10:27
Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...

aj som sa potom pýtal našej pediatričky, či ten postup bol OK a povedala presne to isté čo ten lekár- ak dieťa nebolo v bezvedomí, tak nieje nutná hospitalizácia- že to síce strašidelne vyzerá ale nieje je to až tak nebezpečné...-iné by bolo,keby dieťa bolo v bezvedomí...

inak celkom ma na tom zaujalo, že tam je 5 rokov života hraničný čas- údajne po 5 roku života už febrilné krče nehrozia...
KatarinaNR
03.05.12,10:34
Zitka,
fu keď som to čítala mala som zimomriavky po tele. Mám síce už 3,5ročnú ale viem čo si cítila. Moja malá tak raz stratila dych, nadychovala sa, nemohla sa nadýchnuť, volali sme záchranku, ako keby jej niečo zabehlo, ale dala som jej prst do úst a potom bolo dobre, strašne som sa bála, neskutočne, ale pravdepodobne to nebolo to čo ty popisuješ. Záchranka nič nenašla a mala som ju pozorovať.
Raz mi manžela odvádzala záchranka, lebo grcal, triasol sa, a po xx-tý krát grcania už nevládal ani vstať ogrcal sa, nevnímal volala som záchranku. Ale v oboch prípadoch mám s nimi dobrú skúsenosť a odvtedy keď vidím záchranára mám k nim neskutočný rešpekt.
neviem síce poradiť, ale mala som potrebu ti napísať, nech je hlavne malý zdravý....
babi2
03.05.12,10:37
Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...
Stanko asi si veľmi rýchlo čítal, Zitka okrem iného píše:
to bol zlomok sekundy.............dieťa upadlo do bezvedomia, vyvrátilo očká, začalo modrieť .....záchvat trval ( podľa mňa celú večnosť ) cca viac ako 10 minút ...až som začula sirénu záchranky .....malinký začal javiť známky života .
KatarinaNR
03.05.12,10:40
ja som bola vtedy doma s maminou a s malou, jedna kričala na druhú zavolaj záchranku........fakt strašné
Stanislav 1975
03.05.12,10:45
Stanko asi si veľmi rýchlo čítal, Zitka okrem iného píše:
to bol zlomok sekundy.............dieťa upadlo do bezvedomia, vyvrátilo očká, začalo modrieť .....záchvat trval ( podľa mňa celú večnosť ) cca viac ako 10 minút ...až som začula sirénu záchranky .....malinký začal javiť známky života .
ale nebol už v bezvedomí- ale nebudem to tu rozpitvávať, ja niesom lekár a preto nebudem hovoriť-ja som len hovoril čo mi povedali iní lekári- a feb.krče považujú lekári ( akože fakt to vyzerá strašidelne a mal som to načítané, ale aj tak som sa poriadne zlakol) za ľahkú komplikáciu- údajne to nieje nič načo by sa umieralo...
zamestnanec
03.05.12,10:54
Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...

Nezmysel. Febrilne krce su indikacia na hospitalizaciu a neskor na pravidelne sledovanie dietata u neurologa. Dieta ktore prekonalo febrilne krce ma statisticky podstatne vacsiu nachylnost na epilepsiu.
Dat diazepam az ked uz su febrilne krce je uz neskoro. Prave proti nim ma chranit. Je potrebne ho podat (u deti s vyskytom FB) uz ked teplota vystupi orientacne na 38. Problem s FK je ten ze sa objavuju najme v pripadoch ked teplota vystupi nahle (z normalnej teploty na 39 v priebehu 1-3 hodin). Stava sa ze dieta ktore malo predtym bezne teploty 39-40 bez FK, preto lebo teplota stupala pomaly v priebehu dna. A ked inokedy teplota vystupila prudko na 38,5-39 dostalo FK. V pripade potreby ak je obava ze diazepam nestihne zaposobit, je mozne ho podat v cipkoch (posobi rychlejsie)
babi2
03.05.12,10:55
Tento článok som objavila už dávnejšie, sú tam aj rady čo robiť pri febrilných kŕčoch a čoho sa vyvarovať
http://primar.sme.sk/c/4116573/skutocny-pribeh-rodicia-pozor-na-febrilne-krce.html
Ivana Š
03.05.12,11:02
môj Andrejko síce febrilné kŕče nemal, ale mal ako 4-mesačný prvý astmatický záchvat, druhý ako 11-mesačný
vidieť modrajúce bábätko, to je dodnes moja nočná mora
a pri tom druhom záchvate sme leteli rovno do nemocnice, kde ma najprv lekár zvozil, že prečo som nebola najprv na pohotovosti v spáde, odkiaľ nás mali odporučiť na hospitalizáciu :eek: až keď malého videl a popočúval, zhodnotil, dobre že ste prišli hneď sem, a aj sa mi potom ospravedlnil
zhrnutie moje - nie je jedno, na ktorého lekára natrafíš
dogicka
03.05.12,11:16
Ja som ako dieťa mala febrilné kŕče, vtedy ešte poriadne ani nevedeli, čo to je (som ročník 1975). Mame som sa zložila v kúpeľni na zem, cez noc ma nechali v nemocnici, mala som tak 3-4 roky. Mám dve dcérky 8 ročnú a 20 mesačnú, moja detská lekárka, ku ktorej som chodila ešte aj ja (mimochodom si je veľmi vážim a oceňujem ako lekárku aj ako človeka) mi povedala, že v prípade, že jeden z rodičov mal v detstve febrilné kŕče, pravdepodobnosť, že ich dostane naše dieťa je až 95%. Doporučila mi preto už pri teplote 38,5 podať diazepam jednorazovo, a potom len ak teplota dlhodobo neklesá. Počúvla som ju, a dávam si pozor, aby som doma mala vždy diazepam. Staršia dcérka febrilné kŕče nemala, dúfam, že ani tá mladšia ich nedostane.
Tento názor mi potvrdil aj neurológ. Ale zasa iný lekár môže mať iný názor. Ako aj v iných prípadoch, je vždy viac rôznych názorov. Mne pediatrička povedala, že za svojej praxe už videla pár detí, ktoré mali po silných febrilných kŕčoch aj nejaké tie následky. Takže ja by som si netrúfla tvrdiť, že to nič nie je.
Ja osobne mám kamaráta, ktorému najmladšia dcárka dostala FK vo veku cca 2 rokov, a bol to u nej spúšťač epilepsie.
jacekova
03.05.12,11:16
Nakoľko mám aj ja malé dieťa (2,5 roka), čítam si na internete rôzne články a zisťujem informácie, čo robiť ak.... poviem ti narovinu, už len spojenie "febrilné kŕče" mi vždy naháňalo hrôzu, pretože ma na to upozorňovali moje dve sestry (obe sú zdravotné sestry). Našťastie môj Samko nikdy febrilné kŕče nemal, ale zapamätala som si toto:

- FK sa vyskytujú výlučne pri teplote (od 6 mes.do 5 rokov)

- hospitalizácia je potrebná vtedy, ak malo dieťa febrilné kŕče prvýkrát (čo v tomto prípade u Sebinka bolo)

- ak dieťa dostalo feb.kŕče, treba ho položiť na bok, udržiavať dýchanie, prípadne dať umelé dýchanie (ak dieťa omodrieva), vyvetrať, dieťa vyzliecť prípadne dať vlažný zábal

- ak má dieťa feb.kŕče, nesmie sa mu nič dávať do úst, ani sprchovať.

Snáď niekomu aspoň trošku pomôže...
petermikuláš
03.05.12,11:32
febrilné kŕče sú vždy vážna vec pretože dieťa môže behom pár minúť zomrieť, to čo je alebo nie je v bezvedomí je v danú chvíľu irrelevantné pretože ak aj nie je tak za pár sekúnd môže byť. Takže moc by som to nezľahčoval. O tom či má byť prijaté na hospitalizáciu rozhoduje príjmový lekár detského oddelenia a to na základe daného stavu v akom sa dieťa nachádza keď ho privezú do nemocnice. Ako zdravotník Vám jednoznačne odporúčam vždy, podčiarkujem vždy ak dieťa dostane febrilné kŕče volať RZP, pretože pri všej úcte ako laici nikdy nemáte šancu správne vyhodnotiť takýto stav. Pritom platí, že jedna chyba môže sa rovnať strate jedného života. Je to vždy vážna vec. Takže toľko na úvod. A teraz trocha optimistickejšie: to, že dieťa dostane febrilné kŕče neznamená, že ich ešte niekedy dostane znova. Takýto stav sa už nemusí nikdy zopakovať. Takže to si treba tiež uvedomiť. Tiež je pravda, že po pietom roku sa febrilné kŕče už nedostávajú, takže to je akýsi tajomný medzník. /Medicína má skutočne mnoho tajomstiev/. Ale je dobré pôsobiť vždy preventívne, to znamená. Akonáhle má dieťa teploty nad 38 st. sa treba maximálne snažiť ich znížiť /resp. aby som bol presnejší, treba zabráni tomu, aby ich malo nad 39 st., pretože vtedy je riziko opätovných febrilných kŕčov vysoké. To znamená lieky proti teplote, ak nezaberajú, zábaly, alebo sprchy vlažnou vodou a potom len tak zľahka prikryť dieťa plachtou, aby sa neprehrievalo, podchvíľou vyvetrať, po 4 hod. striedať paracetamolové a ibuprofénové lieky od teploty. A ešte k Vašej otázke: citujem" A aké máte skúsenosti s užívaním DIAZEPANU, jeden doktor tvrdí , že ho nasadiť už pri objavení sa zvýšenej teploty a iný zasa že ho nasadiť až keď sa kŕč dostaví (DIAZEPAN rektálna tuba)." Ak dieťa malo už febr. kŕče tak je dobré pri teplotách nad 38 st mu dať aj rektálny diazepam. Ak to spravíte nemusíte sa báť žiadnej návykovosti, a budete kľudnejší. V tomto prípade febr. kŕče určite nedostane, pretože diazepam pôsobí proti kŕčom. Dieťa poistíte a Vy budete kľudnejšia. Dať diazepam až keď už má kŕče to nerobte. Jednak to už patrí do rúk zdravotníkom a jednak by ste to ani v tom ľaku už Vy ani nedokázali.
Žabinka
03.05.12,11:34
Moje tri deti sa pri horúčkach až do takýchto extrémnych situácií našťastie nikdy nedostali, nebývali často choré, ale keď už, tak s poriadnymi horúčkami, a obyčajne aspoň dve súčasne. Ja som mala Diazepan vždy nachystaný, ako náhle im horúčka vystúpila k 39 stupňom, vtedy som ho aj preventívne podala, a hneď som dávala aj hodinu studené zábaly, ktoré stiahli horúčku na prijateľnejšiu teplotu. Len raz som bola v úplnej panike a bezmocnosti, keď synovi napriek zábalom horúčka stúpla nad 40,5, ale kŕče našťastie nedostal, akurát veľmi blúznil, a bil sa so mnou. Dcéra vo vedľajšej izbe ležala tiež s horúčkou. Tú som musela chuderku nechať samu, a celý čas som sa od chlapca nemohla pohnúť, kým neprišiel domov manžel, a pomáhal ako vedel. Až po hodnej chvíli sa syn trochu upokojil, a teplota po dvoch hodinách klesla na 39,5. Bol to hrozný zážitok, ale zvládli sme to.
Vždy som mala na pamäti, čo nám vravela pani doktorka na zdravotke na hodinách pediatrie, že kŕčom je potrebné preventívne predchádzať pri vysokých horúčkach podaním Diazepanu.
A čo sa týka hospitalizácie, pri tak malom dieťati by som ju určite volila, nedá sa predpokladať, ako sa takýto stav vyvinie.
danushka
03.05.12,11:37
Zitka,
moja dcéra v jednom roku tiež dostala febrilné kŕče a z Popradu do Štrby pre ňu letel vrtuľník.
V nemocnici ma na detskom oddelení detská lekárka vykričala, či si uvedomujem, koľko stojí taký zásah! Ja som sa vtedy po šoku, aký som prežila zmohla len na otázku, akú cenu má ľudský život...

Do zhruba 6tich rokov sme boli kontrolovaní detským neurológom a EEG mozgu po takomto záchvate možno ešte tri roky nebolo v poriadku, vyzeralo akoby dieťa trpelo epilepsiou.
Našťastie sa nikdy viac febriné kŕče neopakovali, ale VŽDY, už pri zvýšenej teplote 37,6 C sme podávali DIAZEPAN v tabletke a v prípade kŕčov sme mali pripravený rektálny DIAZEPAN, aby nedošlo k uduseniu.
Musím povedať, že vedomie, že môje dieťa môže kedykoľvek pri teplote takto zareagovať ma v prvom roku od febrilných kŕčov dostalo do tak duševnej nepohody a skľúčenosti, že som myslela, že zošaliem.
Dieťa nielenže v teplote treba chrániť, ale keďže je mozoček citlivý na akékoľvek vnemy, dávali sme pozor, aby napríklad nedochádzalo ku prudkým zmenám svetlo-tma, absolútny zákaz sledovania TV, kreslených rozprávok /náhle striedanie ostrých farieb na obrazovke/, žiadne blikanie, žiadne pozeranie do ohňa atď. Všetko toto sú impulzy, ktoré môžu vyvolať epileptický záchvat a opakované febrilné kŕče vedú k epilepsii.

Ale dnes viem, že málo času a málo vysvteľovania mi venovala detská neurologička.
Jednoznačne tvrdím, že pokiaľ máte doma DIAZEPAN, nemáte sa čoho báť!
Matka pozná svoje dieťa a cíti, keď niečo nie je v poriadku a už mierne zvýšenie teploty odhadne.
Budete kontrolovaní neurológom. Len to obdobie chorôb je dieťatko utmené a doslova zdrogované, veľa spinká, má oslabenú motoriku, pretože má uvoľnené svalstvo a ku kŕčom nedochádza.
Na jedno ale musím obzvlášť z vlastnej skúsenosti upozorniť.
Moja dcérka v útlom veku častu mávala problémy s dýchycími cestami. Raz mala zápal pľúc a zápal pohrudnice. Vysoké horúčky, takže bez DIAZEPANU to nešlo...
Keďže mala aj dráždivý kašeľ, naša pani doktorka jej prepdísala aj DITHIADEN. Tak a tá reakcia bola desivá! Namiesto toho, aby dieťa bolo pokojné, chovalo sa rozrušene, doslova behalo po postieľke a aj v spánku so sebou mätalo a presúvalo sa z jedného rohu do druhého. Takže pozor na kombináciu DIAZEPAN a antihystaminiká.

Ale prosím Zitka, nečítaj tieto slová ako strašiaka. Vyrastie Vám chlapček z toho. Tieto febrilné kŕčiky mávajú zväčša dietky do predškolského veku, ich mozoček ešte nezvláda termoreguláciu a v prípade, že sa dieťa náhle podchladí, alebo mu náhle vybehne vysoká teplota - môže takto zareagovať.
Vy viete čo treba robiť, nasadiť pri zvýšenej teplote DiAZEPAM, ja som v noci stále aspoň malé svetlo mala zapálené a počúvala, ako dieťa dýcha. Žiaden tvrdý spánok, len plytký a kontrolovať počas choroby.

Dnes je dcéra veľká slečna a iné kontroly musia byť ;). Vyrastiete z toho, neboj sa!
petermikuláš
03.05.12,11:43
skvelý výkon, skvelý postup
petermikuláš
03.05.12,11:46
danushka, klobúk dolu, ako vždy neskutočne super reakcia
danushka
03.05.12,11:49
presne ako píšeš Žabinka, dnes už detskí lekári sami v rámci prevencie predpisujú DIazepan a mamičky by nemali podceňvať FK, radšej im predísť, ak teda majú spôsob...
Zita5
03.05.12,13:36
Ďakujem Vám za Vaše príspevky, ani som všetky v kľude nedočítala....práve sme priviezli domov pacienta.Mám kopec info, ak budem mať čas napíšem.Okrem iného snáď len toľko , že bez diazepanu ani na krok ...predpoklad na ďalšie 4 roky..... kdekoľvek sa dieťa pohne , či už bude navštevovať škôlku a podobne .Diazepan tb. a DIAZEPAN tuba musí byť vždy po ruke .Musí byť sledovaný detským neurológom.
majka 62
03.05.12,13:39
Teším sa, že je drobček doma :) . Veľa zdravíčka celej rodinke prajem.
Tweety
03.05.12,13:40
Ďakujem Vám za Vaše príspevky, ani som všetky v kľude nedočítala....práve sme priviezli domov pacienta.Mám kopec info, ak budem mať čas napíšem.Okrem iného snáď len toľko , že bez diazepanu ani na krok ...predpoklad na ďalšie 4 roky..... kdekoľvek sa dieťa pohne , či už bude navštevovať škôlku a podobne .Diazepan tb. a DIAZEPAN tuba musí byť vždy po ruke .Musí byť sledovaný detským neurológom.
Zitka, prajem Vám domka teda veľa šťastia, aby sa to už nezopakovalo, aby ste ten strach nemuseli zažiť nanovo, veľa radostí z malého a zdravého Sebastiána. Cmuky pre vás. Maja
Zita5
03.05.12,14:27
Nezmysel. Febrilne krce su indikacia na hospitalizaciu a neskor na pravidelne sledovanie dietata u neurologa. Dieta ktore prekonalo febrilne krce ma statisticky podstatne vacsiu nachylnost na epilepsiu.
Dat diazepam az ked uz su febrilne krce je uz neskoro. Prave proti nim ma chranit. Je potrebne ho podat (u deti s vyskytom FB) uz ked teplota vystupi orientacne na 38. Problem s FK je ten ze sa objavuju najme v pripadoch ked teplota vystupi nahle (z normalnej teploty na 39 v priebehu 1-3 hodin). Stava sa ze dieta ktore malo predtym bezne teploty 39-40 bez FK, preto lebo teplota stupala pomaly v priebehu dna. A ked inokedy teplota vystupila prudko na 38,5-39 dostalo FK. V pripade potreby ak je obava ze diazepam nestihne zaposobit, je mozne ho podat v cipkoch (posobi rychlejsie)

Presne tak, dostali sme inštrukcie na Diazepan tak, že ak príde teplota 38 st. tak Diazepan užiť každých 12 hodín 2mg.tabletku.Ak by však aj napriek všetkému úsiliu zrážať teplotu(liekmi,zábalmi,sprchou) nastali F.kŕče, nebrať ohľad na užitie Diazepanu, ale hneď použiť Diazepan (tuba) do konečníka.Obvodná to trošku zmenila, nakoľko v nemocnici predpísali 3 x po á 8 hod. jednu tabl.2.mg Diazepan.Povedala, že na 12 kg.dieťa to je silná dávka.Že ona 120 kg.žena..... že už jej telo by malo čo robiť, aby to spracovalo a nieto desať kilové chlapča.
Zita5
03.05.12,14:30
Danka ďakujem.Ja by som tiež bola veľmi rada, aby sa to nevrátilo.To je moje želanie .
danushka
03.05.12,14:44
Inak Zitka, Tvoj vnúčik je ešte maličký, takže sa nezľaknite, keby po užití DIAZEPANU stratil motoriku a pri chôdzi by napríklad padal a tiež by mal problém uchopiť pevne veci do rúk. To svalstvo je tak uvoľnené, že moja dcérka v roku pod DIAZEPANOM ani chodiť nevedela.
danushka
03.05.12,14:45
Už sa nevráti, lebo máte DIAZEPAN a viete predvídať a preventívne zakročiť.
Zita5
03.05.12,14:49
Bohužial, je mi ľúto že toho lekára ohováraš a asi celkom neprávom...

My sme toto zažili a tiež som sa poriadne zlakol-prídem k malému Tomášovi a ruky,nohy vykrútené , oči vyvalené dohora, z úst pena- poriadne som sa zlakol- došla záchranka, vyvetrali( troška nás zjazdili, že ,možme troška sami aj za to, že máme v byte veľké teplo,prekúrené), dali ho do vlažnej vody a po 15 min. bolo OK
lekár sa taktiež vyjadril, že pokial dieťa neupadlo do bezvedomia( to sa občas stane pri feb. krčoch), tak hospitalizácia nieje nutná
takže si myslím, že ten lekár vyhodnotil situáciu ako vyhodnotil a kritizuješ ho neprávom...

aj som sa potom pýtal našej pediatričky, či ten postup bol OK a povedala presne to isté čo ten lekár- ak dieťa nebolo v bezvedomí, tak nieje nutná hospitalizácia- že to síce strašidelne vyzerá ale nieje je to až tak nebezpečné...-iné by bolo,keby dieťa bolo v bezvedomí...

inak celkom ma na tom zaujalo, že tam je 5 rokov života hraničný čas- údajne po 5 roku života už febrilné krče nehrozia...

Stanko , vyjadrím sa aj k Tvojmu príspevku, neprehliadnem príspevok .Ale zopár viet musím ... :

ten pán doktor, ani nebol pri príjme dieťaťa, ani ako záchranár ...ten pán doktor je detský neurológ v Nitre .Tohto pána doktora , ktorý má súkromnú ambulanciu objednala naša f.nemocnica Detské oddelenie(JIS) dňa 1.5.2012 a bol včera neurologicky popoludní vyšetriť malého,prišiel mu poklepkať po kolienkach a vyjadril vyššie mnou napísanú vetu.Aké bolo jeho jednanie, to môžeme posúdiť v prvom rade my.Ty nevieš.

A k tomu pridám....ak si tak háklivý na lekárov .....myslím, že ak príde záchranka s prípadom a lekár povie, že nemôže prijať dieťa, aby ho dali zatiaľ na izbu alebo na JISku, lebo robí príjem ....a záchranár mu 2x zopakuje , že dieťa bolo v bezvedomí a ešte stále je v kŕči tak to už niečo znamená ....ak už lekár záchranár takto niečo výrazným tónom zopakuje viac krát .Ak ten istý lekár príde za personálom službukonajúcim a povie...povedal som Sebovi kamarátovi, že si sním chcem ešte raz dať pivo ! To tiež hovorí za všetko, pri všetkej úcte k lekárom.

...........
Stanko doplním sa , lebo sa mi prehrial ntb a musela som ho ešte aj reparovať....ale i napriek všetkému Ti ďakujem za príspevok.Ja osobne tu nechcem rozoberať lekárov, ale opačne, chcem aby téma bola prínosom pre naše mamičky a detičky.
danushka
03.05.12,15:02
Nuž tak neviem Stanko, ale zástava dýchanie a bezvedmie asi nebude niečo ľahšie, zanedbateľné, čomu netreba venovať pozornosť... Febrilné kŕče sú nebezpečné, ohrozujúce život dieťaťa a už nejaký čas bez kyslíka môže trvalo poškodiť mozog dieťaťku.
Zita5
03.05.12,16:15
Skvelý príspevok, ďakujem .Ja som pôvodne vyšla s touto témou, jednak som chcela vedieť poznatky a aj dôsledky FK a taktiež nech je táto téma memntom pre všetky mamičky, ktoré ani nevedia čo sú FK.Ďakujem ešte raz .
Zita5
03.05.12,16:17
Veru, aj ja zdielam názor, že takýto stav patrí do rúk zdravotníkom,ďakujem za príspevok.
Zita5
03.05.12,16:20
Ja som si vždy myslela, že Diazepan je len pre dospelých.Nuž hold, ak to má byť ako pomoc detičkám,tak rešpekt.
bv_alexandra
03.05.12,16:59
Pri čítaní tohto kde ide o sekundy ma napadla jedna vec že keby sa to stalo mojmu malému, netušim ako by sa čím skor záchranka dostala ku nám, ked by so bola sama s nim doma, keďže máme vchodové dvere na čip a musim chodiť s čipom púšťať návštevy k nám :( hm
Zita5
03.05.12,17:39
Na tento článok som narazila ako prvý,keď som zháňala info.
Zita5
03.05.12,18:14
febrilné kŕče sú vždy vážna vec pretože dieťa môže behom pár minúť zomrieť, to čo je alebo nie je v bezvedomí je v danú chvíľu irrelevantné pretože ak aj nie je tak za pár sekúnd môže byť. Takže moc by som to nezľahčoval. O tom či má byť prijaté na hospitalizáciu rozhoduje príjmový lekár detského oddelenia a to na základe daného stavu v akom sa dieťa nachádza keď ho privezú do nemocnice. Ako zdravotník Vám jednoznačne odporúčam vždy, podčiarkujem vždy ak dieťa dostane febrilné kŕče volať RZP, pretože pri všej úcte ako laici nikdy nemáte šancu správne vyhodnotiť takýto stav. Pritom platí, že jedna chyba môže sa rovnať strate jedného života. Je to vždy vážna vec. Takže toľko na úvod. A teraz trocha optimistickejšie: to, že dieťa dostane febrilné kŕče neznamená, že ich ešte niekedy dostane znova. Takýto stav sa už nemusí nikdy zopakovať. Takže to si treba tiež uvedomiť. Tiež je pravda, že po pietom roku sa febrilné kŕče už nedostávajú, takže to je akýsi tajomný medzník. /Medicína má skutočne mnoho tajomstiev/. Ale je dobré pôsobiť vždy preventívne, to znamená. Akonáhle má dieťa teploty nad 38 st. sa treba maximálne snažiť ich znížiť /resp. aby som bol presnejší, treba zabráni tomu, aby ich malo nad 39 st., pretože vtedy je riziko opätovných febrilných kŕčov vysoké. To znamená lieky proti teplote, ak nezaberajú, zábaly, alebo sprchy vlažnou vodou a potom len tak zľahka prikryť dieťa plachtou, aby sa neprehrievalo, podchvíľou vyvetrať, po 4 hod. striedať paracetamolové a ibuprofénové lieky od teploty. A ešte k Vašej otázke: citujem" A aké máte skúsenosti s užívaním DIAZEPANU, jeden doktor tvrdí , že ho nasadiť už pri objavení sa zvýšenej teploty a iný zasa že ho nasadiť až keď sa kŕč dostaví (DIAZEPAN rektálna tuba)." Ak dieťa malo už febr. kŕče tak je dobré pri teplotách nad 38 st mu dať aj rektálny diazepam. Ak to spravíte nemusíte sa báť žiadnej návykovosti, a budete kľudnejší. V tomto prípade febr. kŕče určite nedostane, pretože diazepam pôsobí proti kŕčom. Dieťa poistíte a Vy budete kľudnejšia. Dať diazepam až keď už má kŕče to nerobte. Jednak to už patrí do rúk zdravotníkom a jednak by ste to ani v tom ľaku už Vy ani nedokázali.

O tajomstvách medicíny hovoril dnes aj primár ohľadom FK a vyjadril sa , že v každom prípade FK treba volať záchranku , lebo sa nedá jednoznačne stanoviť, že sa jedná o FK a môže byť za tým v pozadí ešte niečo vážnejšie.Takže dcéru takto poučil .

Ešte ma napadol rozhovor a to zasa s doktorkou o teplomeroch, že aké to teplomery vlastne dnes používame .Ak si kúpite 5 teplomerov tak každý meria teplotu inak .To je už o biznise .Bolo nám doporučené, ak máme , tak starý klasický ortuťový teplomer a strážiť si a nikomu ho nedať .
bv_alexandra
03.05.12,18:56
Zitka ja som si dala doviezť z ukrajiny 5 ortuťových pretože digitálne sú katastrofa. aj dnes ortuťovým teplota 37,8 po odpočitani a na digi 37 a to je dosť rozdiel si myslim :(
danushka
03.05.12,19:00
Pri čítaní tohto kde ide o sekundy ma napadla jedna vec že keby sa to stalo mojmu malému, netušim ako by sa čím skor záchranka dostala ku nám, ked by so bola sama s nim doma, keďže máme vchodové dvere na čip a musim chodiť s čipom púšťať návštevy k nám :( hm
Keď po moju dcéru s kŕčami letel vrtuľník, bosá som s ňou utekakala na futbalové ihrisko, bola v bezvedomí...
Bohu ďakujem, že ma osvietil a kázal mi nazrieť do izby kde spala poobede. Našla som ju modrú, so stiahnutými pästičkami, nedýchala...
Moja suseda - zdravotná sestra vtedy bola akurát doma. Trieskala som jej na dvere, že moje dieťa nedýcha. Okamžite začala dcérku oživovať a možno keby nebolo jej, och, ani si to nechcem predstaviť! Triasla som sa ako osika, bezradná, vyplašená a najmä neznalá, nikdy som o niečom takom nepočula. Suseda mi hneď povedala, že určite dostala FK. Volali sme záchranku a napriek tomu, že sa dieťa podarilo rozdýchať, poslali vrtuľník. Pamätám si aj to, že sme nevedeli kam priletí vrtuľník. Pri našej bytovke bolo aj školské, aj futbalové ihrisko. Tak sme len čakali, na ktorú stranu sa so susedou rozbehneme, keď uvidíme, kam sa rozhodne pristáť.

Ďaľšie moje veľké prekvapenie bolo, keď sme pristáli v areáli PP nemocnice. Nik z detského oddelenia na nás nečakal. Lekár - záchranár sa rozčuľoval, ako je to možné!
A ja som so svojim dieťaťom vošla bosá a cupitala som s ňou na detské oddelenie.
Je úplne prirodzené, že keď sa matka ocitne v takejto situácii, panikári a nie je schopná zdravého úsudku.
Uvedomila som si to až potom. Uvedomila som si, že ak by ešte raz niečo podobné prišlo, treba trošku dieťatko oživiť, volať záchranku a pokračovať v oživovaní. Panika nesmie človeu zahmlieť myseľ.
A vedomie, že v budúcnosti vieme mať pod kontrolou aj FK s pomocou tabliet a rektálneho diazepanu ma časom oslobodilo. Hoci minimálne rok po tomto zážitku som bola psychicky úplne pod jeho vplyvom a v noci som ani spať nevedela, aj keď dcérka bola zdravá.

Potom sme raz ročne chodievali na neurológiu na EEG vyšetrenie. Nebudem Vám hovoriť, že pre malé dieťa to je stres a je treba ho udržať v pokoji, aby ten EEG zápis bol dobre čitateľný pre lekára. Už keď bola dcérka trošku staršia a vnímavejšia, tak som jej sľúbila, že jej čokoľvek splním, keď vydrží bez plaču vyšetrenie. Mala 3 rôčky a povedala mi, že nebude plakať, keď je dám potom ryžu s mäskom :). Naozaj to vydržala bez plaču a ja som ju vzala do reštaurácie na sľúbenú ryžu s mäskom a so šťavičkou a takto to fungovalo raz ročne - odmena v reštaurácii a ešte aj potom, keď už nebolo treba behať na neurológiu.

Človek by neveril, že z obyčajného jedla dokáže urobiť veľkú odmenu, bolestné a výdržné ... A dnes už s úsmevom spomíname aj na takéto zážitky, ktorých nám život naprináša nespočetno.
Zita5
03.05.12,19:31
Dnes Ťa viem chápať a vžiť sa do situácie.JE to ozaj niečo hrozné , radšej ja by som bola v situácii vnúčika , ako sa pozerať na to detské telíčko, ktorého niečo ako FK ničí.
petermikuláš
03.05.12,20:25
máte dobrú pediatričku, súhlasím s jej názorom
petermikuláš
03.05.12,20:29
žiaľ aj takýto sú medzi nami, treba sa im vždy oblúkom vyhnúť a nedať sa odradiť
petermikuláš
03.05.12,20:30
sorry za hrúbku už je dosť hodín ...
petermikuláš
03.05.12,20:38
Pri čítaní tohto kde ide o sekundy ma napadla jedna vec že keby sa to stalo mojmu malému, netušim ako by sa čím skor záchranka dostala ku nám, ked by so bola sama s nim doma, keďže máme vchodové dvere na čip a musim chodiť s čipom púšťať návštevy k nám :( hm

presne na toto podchvíľou upozorňujem mojich rodičov, ktorí si dali na bytovku kde bývajú namontovať tento technologický zázrak, ak by otec potreboval záchranku /je po dvoch infarktoch/ tak neviem neviem, ako by šiel z deviateho poschodia otvoriť
Zita5
04.05.12,05:12
Pediatrička je veľmi zlatý človek s veľkým srdiečkom.To je tiež pediater, ktorý mal v obvode moje deti.A teraz mojich dvoch vnukov.Miluje detičky a najmä sa o ne neskutočne stará.
majka 62
04.05.12,07:10
My tiež máme vchodové dvere na čip a dajú sa nám otvárať z bytu pomocou bytového telefónu. Ešte pred namontovaním sme sa mali možnosť vyjadriť k tomu, či povolíme alebo zablokujeme otváranie zámku z bytových telefónov. Skúste sa informovať, možno sa to dodatočne dá poriešiť.
dogicka
04.05.12,07:12
Ďakujem Vám za Vaše príspevky, ani som všetky v kľude nedočítala....práve sme priviezli domov pacienta.Mám kopec info, ak budem mať čas napíšem.Okrem iného snáď len toľko , že bez diazepanu ani na krok ...predpoklad na ďalšie 4 roky..... kdekoľvek sa dieťa pohne , či už bude navštevovať škôlku a podobne .Diazepan tb. a DIAZEPAN tuba musí byť vždy po ruke .Musí byť sledovaný detským neurológom.

Zitka, neboj, aj ja som musela všade chodiť s diazepamom, pri teplote som ho hneď musela užiť. Ale FB kŕče sa mi už nezopakovali, a to som veru mávala vysoké teploty.
Simonab
04.05.12,07:55
Pridám aj ja čerstvú skúsenosť mojej kamarátky s malou 1,5 ročnou dcérou. Minulý týždeň dostala malá podobný záchvat. Hrala sa v izbe a zrazu z ničoho nič spadla na zem v kŕčoch, prestala dýchať, začala modrieť. Samozrejme mladí rodičia nevedeli čo majú robiť, otecko dával prvú pomoc, kamoška volala záchranku, tá našťastie prišla do 3 minút. Dieťa previezli do nemocnice, kde ich samozrejme lekárka sprdla že ako si to predstavujú, že to nie je nič vážne a tak, ale malá počas hospitalizácie dostala ďalší záchvat, dostala diazepam samozrejme napriek tomu že žiadnu teplotu nemala. Diazepam sa totiž používa nie proti teplote ale na uvoľnenie svalstva. Lekárka skonštatovala že ide v tomto prípade o ľahké epileptické záchvaty. Previezli ich do Bratislavy na Kramáre na vyšetrenia a pozorovanie, kde sa samozrejme nič nezistilo. Nejdem tu rozpisovať ten strach mamičky o dcérku, že celé noci nespala lebo sa bála že nebude počuť kedy malá prestala dýchať. A to nehovorím že ten strach pretrváva. Ale v tomto prípade je to špecifické kvôli tomu že dieťa bolo asi týždeň dva pred týmto záchvatom očkované, ale nikto ich neupozornil na to že ako kontraidikácia sa môžu vyskytnúť tieto záchvaty. Kontraindikácie DTwP a DTaP•
Anafylaktická reakcia

Encephalopathia–do 7 dní po vakcinácii
-progresívne neurologické ochorenie (infantilné
spazmy, nekontrolovaná epilepsia, progresívna
encefalopatia) -neočkovať do stabilizácie stavu !

Opatrnosť:
-hyperpyrexia, febrilné kŕče po predchádzajúcom
očkovaní, hypotonicko–hyporesponzívny
syndróm
-GBS < 6 týždňov po vakcíne proti tetanu
-závažné lokálne reakcie –
preferencia podania DTaP !!!
http://www.mediforum.sk/pdf/ockovanie/2009_smokovec_4.pdf
Samozrejme lekárka toto nebrala do úvahy, vraj to z toho nemôže byť. Odvtedy som prečítala množstvo článkov o rizikách očkovania a veru nie som si istá vyhlásením tej lekárky.
Simonab
04.05.12,08:24
Pridám ešte jeden link, kde som si toho o očkovaní prečítala po tejto skúsenosti hodne. Nechcem byť zlá, myslím si však že tak maličké deti by sa očkovať ani nemali, nehovoriac o tom že tie vakcíny teraz obsahujú dokonca až 8 rôznych očkovacích látok ( napríklad hexavakcína ), pričom lekári odporúčajú kombináciu maximálne troch aj to je už veľa. A tak maličké diaťatko ešte nemá vybudoovaný svoj vlasný imunitný systém. Ešte chcem dať do pozornosti jednu novinku od tohot roka 2012 už nie je povinné očkovanie proti TBC. Toto sa robilo hneď po narodení dieťatka asi 3-4 deň, keďže bolo príliš veľa nežiadúcich účinkov. Ale nie je to samozrejmosť, že vás na to upozornia v každej nemocnici, takže ak nechcete aby vaše dieťa očkovali hneď po narodení, treba sa o tom informovať.
A sľubovaný link:
http://www.slobodavockovani.sk/news/kombinovana-vakcina-mmrv-zvysuje-riziko-febrilnych-zachvatov/
http://www.ockovanie.org/odmietnutie-povinneho-ockovania.html
petermikuláš
04.05.12,08:29
Nuž veru, pravda je taká, že žiaľ žiadne očkovanie nie je nikdy bez rizika. Ak to niekto tvrdí opačne tak vedome klame. Práve preto je tak veľmi dôležité nikdy neočkovať dieťa keď je čo i len nachladnuté, alebo má soplíky tobôž nie keď je vážnejšie choré /viróza a pod./. Každý rodič by si mal uvedomiť, že dieťa má priviesť na zaočkovanie len keď je plne zdravé. V inom prípade treba pani doktorku požiadať o preobjednanie termínu na dobu kedy bude dieťa už plne zdravé.
Zita5
04.05.12,08:30
Ďakujem Vám za príspevky a som veľmi rada, že je to téma slúžiaca pre naše detičky a mamičky.
petermikuláš
04.05.12,08:40
Ešte som si spomenul na jednu "veselú" príhodu, ktorá sa mi stala pred x rokmi, keď som ešte pracoval v štátnej nemocnici. Neviem presne už aký to bol rok, ale viem, že vtedy sme sa museli všetci zdravotníci, ktorí sme pracovali v nemocnici zaočkovať proti chrípke /vakcínu nebudem menovať/. Bol som vtedy dlhšiu dobu taký "na hranici" zdravia a choroby. Ani zdravý, ani chorý, ale cítil som, že nie som plne fit. Ale samozrejme na oddelení ma nemal kto nahradiť a vyšetriť pacientov, tak som chodil do práce. Raz na rannom sedení môj primár zistil, že som sa ešte nezaočkoval a nariadil mi ísť dolu na našu ambulanciu a nechať sa povinne zaočkovať. Tak som tak urobil. O dva dni som dostal takú chrípku, akú som nemal dobrých 10 alebo 15 rokov, tak už som do práce nechodil. Potom som sa mu "poďakoval" a viedli sme dlhšiu debatu o tom očkovaní. Chudák keď sa dozvedel, čo som si prežil aj ľutoval, že ma vtedy poslal /mali sme veľmi dobré vzťahy medzi sebou/, ale bola to moja chyba. Skrátka keď som vedel, že nie som celkom zdravý, mal som odmietnuť.
pepsikova
04.05.12,09:09
..už sa len modliť, aby takých lekárov, čo chcú dodržať slub malému pacientovi, bolo ako húb po daždi...
KatarinaNR
04.05.12,10:10
manžel mal vtedy takú neskutočnú reakciu na Dorsiflex, čo mu dali na seknutý krk, ale nevnímal vtedy svet, tak mu to zareagovalo :-) a bolo to 23.12. viete si predstaviť ako som sa vtedy cítila
KatarinaNR
04.05.12,10:10
:-( malo byť
betka
04.05.12,11:31
Môj syn mal 2,5 roka. Chytilo ho to tesne pred Vianocami.

Môj muž bol vystrašený, nezmohol sa na slovo. Ja s veľkým bruchom (čakala som druhé bábo) som kričala febrilné krče, volať sanitku, otvoriť balkón, von s nim do zimy. Išla som po pohár vody, aby som ho frkala do tváre. Bolo potrebné mu spôsobiť šok, aby sa prebral. Šok šokom.

Podarilo sa nám ho trošku prebrať, kým prišla sanitka. Nezabudnem na ten nepríčetný pohľad. Len ten, kto zažil vie, o čom ostatní hovoria.

Mali sme nasadený diazepam už pri teplote 38. Neuznávam lieky a dávanie za každú cenu, ale bez diazepamu som nešla ani na krok, to bol jediný liek, kt. som mala vždy po ruke.
Chodili sme každé 3 mesiace na EEG a kvapkali sme KONVULEX. Mrzí ma po niekoľkých rokoch, že osobne som ho trošku flákala, až pri štúdiu som zistila, že tých pár kvapiek má byť prevencia proti epilepsii. V 6-rokoch nám ho vysadili z jedálnička. (dík, že ste mi to pripomenuli, idem ho objednať na EEG, pre istotu.)
saskia26
04.05.12,20:04
Zitka, to ste si teda prežili... Muselo to byť hrozné. Som rada, že nakoniec všetko dopadlo dobre a tešíte sa zdraviu.
Mňa hneď napadla súvislosť, keď ste napísali, že má vnúčik 1,5 roka, či ste boli na očkovaní? Ak je to v tejto súvislosti, nahláste to prosím na ŠÚKL.
Zita5
04.05.12,20:16
Môj syn mal 2,5 roka. Chytilo ho to tesne pred Vianocami.

Môj muž bol vystrašený, nezmohol sa na slovo. Ja s veľkým bruchom (čakala som druhé bábo) som kričala febrilné krče, volať sanitku, otvoriť balkón, von s nim do zimy. Išla som po pohár vody, aby som ho frkala do tváre. Bolo potrebné mu spôsobiť šok, aby sa prebral. Šok šokom.

Podarilo sa nám ho trošku prebrať, kým prišla sanitka. Nezabudnem na ten nepríčetný pohľad. Len ten, kto zažil vie, o čom ostatní hovoria.

Mali sme nasadený diazepam už pri teplote 38. Neuznávam lieky a dávanie za každú cenu, ale bez diazepamu som nešla ani na krok, to bol jediný liek, kt. som mala vždy po ruke.
Chodili sme každé 3 mesiace na EEG a kvapkali sme KONVULEX. Mrzí ma po niekoľkých rokoch, že osobne som ho trošku flákala, až pri štúdiu som zistila, že tých pár kvapiek má byť prevencia proti epilepsii. V 6-rokoch nám ho vysadili z jedálnička. (dík, že ste mi to pripomenuli, idem ho objednať na EEG, pre istotu.)

Ten nepríčetný pohľad je boľavý, ako celá záležitosť.Náš nemohol ani rozprávať po záchvate asi 30 min.Keď sa dcéra spýtala sestričky, že prečo ešte nerozpráva, tak detská setrička sa usmiala a povedala, že však on je ešte malý, ešte má na rozprávanie čas....nekomentujem.
Pritom dieťa už hovorí základné slová ako pápa,mama,baba,dede,tik tak(hodiny) dokonca kakao, gumi(gumi macko ),havo atď.
Zita5
04.05.12,20:18
Zitka, to ste si teda prežili... Muselo to byť hrozné. Som rada, že nakoniec všetko dopadlo dobre a tešíte sa zdraviu.
Mňa hneď napadla súvislosť, keď ste napísali, že má vnúčik 1,5 roka, či ste boli na očkovaní? Ak je to v tejto súvislosti, nahláste to prosím na ŠÚKL.

Nebolo to po očkovaní , ale v predchádzajúcich príspevkoch simonab píše o kamarátke, ktorej dieťa malo FK po očkovaní. Možno Váš príspevok ju bude zaujímať.
vostynka
05.05.12,19:39
nasa dcera dostala febrilne krce v 10.mesiaci po ockovani Infanrixom ! dostala ich v noci pri teplote 37,5 co je dost malo na taketo stavy,,,naviac som netusila co to je, som sa prebrala akoby grckala, ale nic, iba stuhnuta bola, rozklepana,,,hned to preslo, do takych 20 sekund...dalsi den v poriadku, poobede v kociku to iste, to uz som videla za bieleho dna, ze neni to OK, zachranka nas zobrala na Kramare,,,tam porobili vysetrenia az v pondelok, lebo cez vikend nikto nerobi, takze sme tam iba vikendovali. Pustili nas domov bez nalezu a dostali sme rektalny diazepam pri zvysenej deplote naviac este diazepam klasicky na utlmenie. Rastli nam zubky, takze jej to zacalo znova, behom mesiaca 3x, to uz bolo nebezpecne, tak jej nasadili Convulex protiepilepticke kvapky. Pri vysadzani liecby jej davky zacali chybat...po troch rokoch dostala klasicky epilepticky zachvat bez teploty,,,zas sme skoncili v nemocnici...diagnoza epilepsia...vsetko z toho posrateho ockovania !!!!!!! takze berieme Convulex znova na dalsie 2 roky vo vyske 13 kvapiek trikrat denne. Pocas dvoch rokov ak nebude zachvat, tak vysadzanie,,,a to iba jedna kvapka za mesiac, cize vysadzovat zas cely rok, takze verime, ze do skoly uz pojde bez kvapiek.
od tychto skusenosti som zanevrela na vsetky ockovania ked som zacala studovat viac a viac ze co su to za svinstva...pozrela som si jednu konferenciu vo svajciarsku o ockovani a poviem vam, ze som bola strasne naivna ked som si myslela ake su VSETKY vakciny zdraviu prospesne ! Drzim palce vnucikovi nech sa z toho dostane. Vela ludi mi vravi, ze v detstve sa to prerastie. My uz to berieme ako samozrejmost a kvapky vsade s nami musia ist.
Zita5
06.05.12,11:25
nasa dcera dostala febrilne krce v 10.mesiaci po ockovani Infanrixom ! dostala ich v noci pri teplote 37,5 co je dost malo na taketo stavy,,,naviac som netusila co to je, som sa prebrala akoby grckala, ale nic, iba stuhnuta bola, rozklepana,,,hned to preslo, do takych 20 sekund...dalsi den v poriadku, poobede v kociku to iste, to uz som videla za bieleho dna, ze neni to OK, zachranka nas zobrala na Kramare,,,tam porobili vysetrenia az v pondelok, lebo cez vikend nikto nerobi, takze sme tam iba vikendovali. Pustili nas domov bez nalezu a dostali sme rektalny diazepam pri zvysenej deplote naviac este diazepam klasicky na utlmenie. Rastli nam zubky, takze jej to zacalo znova, behom mesiaca 3x, to uz bolo nebezpecne, tak jej nasadili Convulex protiepilepticke kvapky. Pri vysadzani liecby jej davky zacali chybat...po troch rokoch dostala klasicky epilepticky zachvat bez teploty,,,zas sme skoncili v nemocnici...diagnoza epilepsia...vsetko z toho posrateho ockovania !!!!!!! takze berieme Convulex znova na dalsie 2 roky vo vyske 13 kvapiek trikrat denne. Pocas dvoch rokov ak nebude zachvat, tak vysadzanie,,,a to iba jedna kvapka za mesiac, cize vysadzovat zas cely rok, takze verime, ze do skoly uz pojde bez kvapiek.
od tychto skusenosti som zanevrela na vsetky ockovania ked som zacala studovat viac a viac ze co su to za svinstva...pozrela som si jednu konferenciu vo svajciarsku o ockovani a poviem vam, ze som bola strasne naivna ked som si myslela ake su VSETKY vakciny zdraviu prospesne ! Drzim palce vnucikovi nech sa z toho dostane. Vela ludi mi vravi, ze v detstve sa to prerastie. My uz to berieme ako samozrejmost a kvapky vsade s nami musia ist.

Ďakujem za príspevok a držím palce aby všetko bolo v poriadku .Budem rada, ak svoje príbehy napíšu aj ostatné mamičky, ktoré sa s FK stretli.K očkovaniu toľko .....mám na očkovanie svoj názor.
Zita5
22.05.12,05:56
Absolvovali sme EEG , ideme na kontrolu na budúci týždeň. Len toľko chcem napísať, sestrička sa na neurológii vyjadrila, že ako by sa v poslednom období vrece roztrhlo s Febrilnými kŕčami .To tiež o niečom svedčí .
Tweety
22.05.12,05:58
Absolvovali sme EEG , ideme na kontrolu na budúci týždeň. Len toľko chcem napísať, sestrička sa na neurológii vyjadrila, že ako by sa v poslednom období vrece roztrhlo s Febrilnými kŕčami .To tiež o niečom svedčí .
Držím Sebinkovi prstíky, nech je všetko v poriadku, nech už je len zdravučký, šťastnučký. Cmuk od vnučiek pre neho.
1SISKA12
28.05.12,22:58
Tak o tomto maju v nasej rodine najlepsie poznatky moji rodicia. Ako dieta som tieto krce mala viackrat. Nastastie to vždy dopadlo aj napriek tomu, ze ma viackrat resuscitovali. Nastastie neostali ziadne nasledky. Ja pri mojich detoch ako prevenciu pri vysokych teplotach som davala male mnozstvo diazepamu.
Zita5
17.09.12,12:20
.... Ale je dobré pôsobiť vždy preventívne, to znamená. Akonáhle má dieťa teploty nad 38 st. sa treba maximálne snažiť ich znížiť /resp. aby som bol presnejší, treba zabráni tomu, aby ich malo nad 39 st., pretože vtedy je riziko opätovných febrilných kŕčov vysoké. To znamená lieky proti teplote, ak nezaberajú, zábaly, alebo sprchy vlažnou vodou a potom len tak zľahka prikryť dieťa plachtou, aby sa neprehrievalo, podchvíľou vyvetrať, po 4 hod. striedať paracetamolové a ibuprofénové lieky od teploty. A ešte k Vašej otázke: citujem" A aké máte skúsenosti s užívaním DIAZEPANU, jeden doktor tvrdí , že ho nasadiť už pri objavení sa zvýšenej teploty a iný zasa že ho nasadiť až keď sa kŕč dostaví (DIAZEPAN rektálna tuba)." Ak dieťa malo už febr. kŕče tak je dobré pri teplotách nad 38 st mu dať aj rektálny diazepam. Ak to spravíte nemusíte sa báť žiadnej návykovosti, a budete kľudnejší. V tomto prípade febr. kŕče určite nedostane, pretože diazepam pôsobí proti kŕčom. Dieťa poistíte a Vy budete kľudnejšia. Dať diazepam až keď už má kŕče to nerobte. Jednak to už patrí do rúk zdravotníkom a jednak by ste to ani v tom ľaku už Vy ani nedokázali.

Vraciam sa k tejto téme , pretože zasa prežívame pochmúrne dni .Dieťa je v nemocnici, od stredy bojujeme v horúčkami, nepomáhali ani lieky na zrážanie teplôt, ani zábaly , ale od stredy berie diazepan až do toho času ...teploty sa šplhali do 39,7 st. V sobotu keď sa podarilo zábalom znížiť teplotu , tak sme mali 3 hodiny len zvýšenú 37,2 a práve v čase zníženej teploty keď mal 37,2 prišlo to , že dieťaťu začali modrať prstečky ,tvárička,pery a začala triaška, ktorá trvala dlho ,ešte aj na príjme ...proste uchytili sme ho a utekali sme na pohotovosť .....službu konajúca lekárka povedala, že utekajte rýchlo na detský príjem, idú febrilné kŕče ....od soboty je hospitalizovaný .Tie triašky boli opakované od stredy, ale nemodral pri tom , až teda v sobotu .Na príjme povedali, že to neboli FK, ale len triaška s modraním .

Chcem sa Vás však spýtať na ten diazepan ,ktorý už berie 5 dní 3x denne a okrem toho mal aj čípok ....ja som bola dnes zaniesť pre malého vitamíny, lebo nakázal personál nemocnice zakúpiť a ten malinký akoby to nebol on ...dosť čo ho trápia teploty a k tomu aj ten diazepan necháva na ňom svoje stopy.Strašne je v tváričke zmenený.
Môže mať ten diazapan pri 5-6 dňovom užívaní nejaké následky ?Aký vplyv to môže mať na dieťa, ak ho napr.zo dňa na deň vysadia ?

Ja dnes neviem povedať, kedy horúčky prestanú a dokedy ten diazepan bude brať .

Ďakujem Vám za odpoveď .
petermikuláš
17.09.12,12:31
Vraciam sa k tejto téme , pretože zasa prežívame pochmúrne dni .Dieťa je v nemocnici, od stredy bojujeme v horúčkami, nepomáhali ani lieky na zrážanie teplôt, ani zábaly , ale od stredy berie diazepan až do toho času ...teploty sa šplhali do 39,7 st. V sobotu keď sa podarilo zábalom znížiť teplotu , tak sme mali 3 hodiny len zvýšenú 37,2 a práve v čase zníženej teploty keď mal 37,2 prišlo to , že dieťaťu začali modrať prstečky ,tvárička,pery a začala triaška, ktorá trvala dlho ,ešte aj na príjme ...proste uchytili sme ho a utekali sme na pohotovosť .....službu konajúca lekárka povedala, že utekajte rýchlo na detský príjem, idú febrilné kŕče ....od soboty je hospitalizovaný .Tie triašky boli opakované od stredy, ale nemodral pri tom , až teda v sobotu .Na príjme povedali, že to neboli FK, ale len triaška s modraním .

Chcem sa Vás však spýtať na ten diazepan ,ktorý už berie 5 dní 3x denne a okrem toho mal aj čípok ....ja som bola dnes zaniesť pre malého vitamíny, lebo nakázal personál nemocnice zakúpiť a ten malinký akoby to nebol on ...dosť čo ho trápia teploty a k tomu aj ten diazepan necháva na ňom svoje stopy.Strašne je v tváričke zmenený.
Môže mať ten diazapan pri 5-6 dňovom užívaní nejaké následky ?Aký vplyv to môže mať na dieťa, ak ho napr.zo dňa na deň vysadia ?

Ďakujem Vám za odpoveď .

Zitka, nemusíte mať vôbec žiadne obavy. Nevadí keď užíva ten diazepam niekoľko dní, nebude to mať žiadne následky a ani to nebude mať na dieťati žiadny vplyv ak zo dňa na deň vysadia. To, že je teraz v tváričke strašne zmenený ako uvádzate je strašidelné skôr pre Vás ale nie pre to dieťa, a ani objektívne. Diazepam je antikonvolzívum, anitspaspolytikum, anxiolytikum a hypnotikum, to znamená, že na organizmus pôsobí tak, že príliš uvoľňuje a vytvára taký pocit až apatie. Pre Vás vyzerá strašne, lebo vy ho poznáte ako vyzerá normálne keď sa hrá a pod. a on je teraz pod silným uvolňujúcim liekom čo pôsobí ochabnutie svalov na tvári, apatický pohľad a pod. a teda logicky to pre Vás ako príbuznú vyzerá inak, teda hrozne. Ale nebojte, jemu to neškodí, naopak prospieva, pretože ho to ochraňuje od toho aby dostal kŕče. Nebojte teploty pominú a vysadia mu aj diazepam a všetko bude zase oK.
Zrejme dostal nejakú virózu.
Zita5
17.09.12,12:34
Zitka, nemusíte mať vôbec žiadne obavy. Nevadí keď užíva ten diazepam niekoľko dní, nebude to mať žiadne následky a ani to nebude mať na dieťati žiadny vplyv ak zo dňa na deň vysadia. To, že je teraz v tváričke strašne zmenený ako uvádzate je strašidelné skôr pre Vás ale nie pre to dieťa, a ani objektívne. Diazepam je antikonvolzívum, anitspaspolytikum, anxiolytikum a hypnotikum, to znamená, že na organizmus pôsobí tak, že príliš uvoľňuje a vytvára taký pocit až apatie. Pre Vás vyzerá strašne, lebo vy ho poznáte ako vyzerá normálne keď sa hrá a pod. a on je teraz pod silným uvolňujúcim liekom čo pôsobí ochabnutie svalov na tvári, apatický pohľad a pod. a teda logicky to pre Vás ako príbuznú vyzerá inak, teda hrozne. Ale nebojte, jemu to neškodí, naopak prospieva, pretože ho to ochraňuje od toho aby dostal kŕče. Nebojte teploty pominú a vysadia mu aj diazepam a všetko bude zase oK.
Zrejme dostal nejakú virózu.

Ďakujem za Odpoveď . Áno je to hrozný pocit pre nás rodinu, keď Vám behá celeé dni pred očami krásne zlaté chlapča ...a teraz toto .
Dnes už piaty deň je v teplotách , áno ževraj je to viróza.Nie je nádcha,nekašle...len teploty .
Zita5
17.09.12,12:41
Ešte ak môžem sa spýtať,nerozumiem tým opakovaným triaškam a tej poslednej že dieťa nám omodrelo .....v nemocnici som dostala odpoveď , že to z tej triašky .
petermikuláš
17.09.12,13:04
Ešte ak môžem sa spýtať,nerozumiem tým opakovaným triaškam a tej poslednej že dieťa nám omodrelo .....v nemocnici som dostala odpoveď , že to z tej triašky .

Býva to práve pri virózach, preto som tipol hneď virózu. Niektoré vírusy sú veľké svinstvo a pokiaľ daný vírus je pre nás nový, teda nemáme na neho žiadnu imunitu, tak takmer vždy robí teploty nad 39 stupňov, alebo aj štyridsiatky. Takáto teplota je fyziologicky obrovská záťaž na organizmus, a zvyčajne sa dostavujú triašky. To ešte stále nemá nič do činenia s febrilnými kŕčmi. Ale u Vášho dieťaťa sa stalo s veľkou pravdepodobnosťou to, že pri triaškach začal tzv. hyperventilovať /teda dýchal rýchlo a plytko ústami/ čím sa mu začal odkysličovať mozog a takýto stav vyvoláva kŕče. To znamená áno v nemocnici Vám odpovedali správne, že to má z tej triašky. Skrátka z tej triašky začal hyperventilovať a hrozili kŕče. Ale opakujem nemusíte sa báť, že by to znamenalo, že sa Vám vracajú febrilné kŕče. V tomto prípade to bolo zrejme spôsobené naozaj tým, že v tej vysokej teplote dostal triašku a následne z triašky začal hyperventilovať. Keď trošku vyrastie jednoducho ak pri vysokých teplotách dostane triašku, tak mu vysvetlíte /resp. dáte pozor/ na to aby nedýchal počas triašky ústami ale nosom a je po probléme. teda v takomto prípade nebude na základe triašky hyperventilovať a hyperventilácia neprinesie so sebou kŕče, a teda v posledno rade nebude treba diazepam.
Zita5
17.09.12,13:19
Ešte raz veľmi pekne ďakujem. Keby každý lekár mal takúto trpezlivosť vysvetliť pacientovi, alebo mladej matke o čo ide, tak si myslím, že ľudia by boli spokojnejší.
kaivorus
29.09.12,06:27
hľadaj príčinu : baktérie, parazity, vírusy, a plesne....
kaivorus
03.11.12,17:01
súhlasím, stretávam sa s tým,..., llen ešte by som odporučil zistiť príčinu...
kaivorus
03.11.12,21:26
po 5-tom roku života začínajú nové podmienky - stresy a u niektorých detí už v 8-om roku sa začínajú objavovať tiky, alebo iné tyky kŕčového syndrómu, a v najhoršom epileptické prejavy, ..., tieto lieky následne nebudú zaberať, ...
kaivorus
03.11.12,21:28
a vyplavovanie týchto liekov z organizmu nezabezpečuje nikto, následne problémy s pankreasom a žlčníkom,...
kaivorus
03.11.12,21:40
ktorý lekár by v súčasnom období vedel potvrdiť, že človek je úplne zdravý?
kaivorus
03.11.12,21:44
Nuž veru, pravda je taká, že žiaľ žiadne očkovanie nie je nikdy bez rizika. Ak to niekto tvrdí opačne tak vedome klame. Práve preto je tak veľmi dôležité nikdy neočkovať dieťa keď je čo i len nachladnuté, alebo má soplíky tobôž nie keď je vážnejšie choré /viróza a pod./. Každý rodič by si mal uvedomiť, že dieťa má priviesť na zaočkovanie len keď je plne zdravé. V inom prípade treba pani doktorku požiadať o preobjednanie termínu na dobu kedy bude dieťa už plne zdravé.

ktorý lekár mi dokáže prehlásiť v súčasnej dobe, že ten ktorý človek je plne zdravý?

Ten lekár nemôže byť lekár.....

toľko napadnutí streptokokmi, plesňami, staphilococmi, atď, to je zdravie,..., úplné zdravie?
rôzny lekári, sú už proti očkovaniu a rôznym infúziám...., verejne to prehlasujú, nechcem tým ovplyvniť rozhodovanie ľudí, či dať deti očkovať , alebo nie
kaivorus
03.11.12,21:47
blahoželám pán doktor, sú to veľmi cenné slová pre zdravie človeka. súhlasím, súhlasím
kaivorus
03.11.12,22:00
doporučoval by som sa venovať hlavne parazitom,...., a baktériam typu urea, myco toxo, ale aj str. bovis, atď, je ich celá plejáda
kaivorus
03.11.12,22:01
k tomu priradiť herpes virus simplex, cytomegalovírus, adenovírusy, a hlavne nepolepšiteľný staphilococcus
Zuzkaa2
17.04.13,20:03
tiež dávam malému Diazepam a Nurofen akonáhle má viac ako 37,5. Nechcela by som zazit znovu febrilne krce.
mbrnakova
19.04.13,10:21
ahojte, moja skúsenosť z dnešnej noci, resp. včerajšieho večera. Syn Matej (20mes.) mal dva dni teploty tak okolo 38,2st. a včera naraz 39,1. tak som s ním išla k pediatričke, žiadne iné príznaky, že by mal nádchu, alebo kašeľ, nič....ale CRP ukázalo 33, čo sú vysoké hodnoty na jeho vek, ma by mať do hodnoty 30. tak lekárka predpísala antibiotiká, a pokoj, veľa tekutín... ale podvečer, presne o 18,45 keď prišiel manžel z práce, Matej ho furt ťahal do izby hrať sa, išli za sebou, keď v tom sa Matejko otočil a padol tvárou na zem, v momente ho manžel držal v náručí a on sa prehol ako luk, prevrátil očká...pár sekúnd nereagoval, ja som pribehla, hneď poloha na zem, strhla som z neho všetko čo mal oblečené, to už reagoval, začal plakať, bol zelený, a oblial ho studený pot...potom len zíval, ospalý, malátny, vypil veľa vody...volala som pediatričke, šťastie, že má pohotovostný telefón, a ona, že okamžite na Kramáre...tak je s hospitalizovaný, s tým, že podstúpi vyšetrenie EEG a majú podozrenie na febrilný krč so stratou vedomia....uvidíme, čo ďalej...na Kramároch veľmi príjemný personál, starostlivý, so synom ostal tatinko, nakoľko máme doma ešte 6mesačné bábo, stále plne dojčené...Dúfam, že to bolo prvý a zároveň aj posledný krát, čo mi pár sekúnd pripadalo, ako celá večnosť a úplne zmenila plány....ako sa hovorí, človek mieni, Pán Boh mení...
Tweety
19.04.13,10:34
ahojte, moja skúsenosť z dnešnej noci, resp. včerajšieho večera. Syn Matej (20mes.) mal dva dni teploty tak okolo 38,2st. a včera naraz 39,1. tak som s ním išla k pediatričke, žiadne iné príznaky, že by mal nádchu, alebo kašeľ, nič....ale CRP ukázalo 33, čo sú vysoké hodnoty na jeho vek, ma by mať do hodnoty 30. tak lekárka predpísala antibiotiká, a pokoj, veľa tekutín... ale podvečer, presne o 18,45 keď prišiel manžel z práce, Matej ho furt ťahal do izby hrať sa, išli za sebou, keď v tom sa Matejko otočil a padol tvárou na zem, v momente ho manžel držal v náručí a on sa prehol ako luk, prevrátil očká...pár sekúnd nereagoval, ja som pribehla, hneď poloha na zem, strhla som z neho všetko čo mal oblečené, to už reagoval, začal plakať, bol zelený, a oblial ho studený pot...potom len zíval, ospalý, malátny, vypil veľa vody...volala som pediatričke, šťastie, že má pohotovostný telefón, a ona, že okamžite na Kramáre...tak je s hospitalizovaný, s tým, že podstúpi vyšetrenie EEG a majú podozrenie na febrilný krč so stratou vedomia....uvidíme, čo ďalej...na Kramároch veľmi príjemný personál, starostlivý, so synom ostal tatinko, nakoľko máme doma ešte 6mesačné bábo, stále plne dojčené...Dúfam, že to bolo prvý a zároveň aj posledný krát, čo mi pár sekúnd pripadalo, ako celá večnosť a úplne zmenila plány....ako sa hovorí, človek mieni, Pán Boh mení...Držím prsty nech, je malý čím skôr zdravučký a veselý.
kaivorus
31.05.16,14:24
Po troch rokoch odmlčania v tejto téme možno napísať, že uvedený problém sa bude dať riešiť...
Každý problém u každého dieťaťa, je potrebné riešiť individuálne a nie všeobecnými utlmujúcimi liekmi, ktoré len "oblbnú" nervovú sústavu , tak ako to niektorí tu píšete.
Parazity vírusy, baktérie a plesne vedia veľmi kvalitne zasahovať do rovnováhy železa / nemusí sa to však pri odbere krvi prejaviť...
Tieto mikroorganizmy spôsobujú v membránach buniek tela úbytok železa a ľudská membrána buniek /lipopolysacharidová zložka, ktorá viaže železo / týmto spôsobom prestáva pracovať, čo má na tráviacu , nervovú sústavu obrovský nežiadúci dopad.
Vyskytujú sa následne jedy, ktoré ovplyvňujú nervovú sústavu - preto niekedy sa stráce vedomie postihnutého....

Rôznymi utlmujúcimi liekmi len znižujeme rekčnú schopnosť , a následne obranyschopnosť nášho tela na takéto prejavy.

v tomto prípade je riešenie, avšak z dôvodu reklamy , nemôžem tu uverejniť spôsob, ako je možné pristupovať k riešeniu takýchto zdravotných problémov.
Preto som naznačil aspoň príčinu prečo sa to deje vo vysokom percente u malých detí : nízka úroveň imunity v popôrodnom období,
Prepáčte mi , ak sa to niekoho dotkne, príčina je v malej starostlivosti budúcich matiek a otcov o imunitu v prípravnom období pre počatie...
Táto oslabená imunita, sa potom cez krv , ktorou je vyživované dieťa , taktiež nevyvíja správne v plode / genetika zásah do DNA a RNA/ a následne po pôrode...
Je to možné dať u takýchto kjedin com do poriadku...