robertkozich
04.05.12,13:04
Dobry den. Mam jednu otazku. Mam pozemok ktory je o cca 1m polozeny nizsie ako uroven cesty(ulice) moj zamer je taky ze ho zrovnam do roviny a zakladove pasy dam nad teran. postup ten isty ako pri zakladovych pasoch len s tym ze su nad terenom,pouzijem debnenie doka. potom klasicky dam dosku atd...a potom v priebehu stavby by som dosypal zeminu a vyrovnal (zakopal zakladove pasy...vyrovnal cely pozemok) len sa chcem spytat ci to ma vpliv na to ,ci dat do pasov aj armaturu alebo nie...dakujem za rady.. Podla mna to je takto jednoduchsie a lepsie mozem oddizolovat zaklady.
chandler
04.05.12,12:43
nie som si isty ci spravne rozumiem, radsej to naskicuj. ale urcite to rob takto: odstranis cca 30-40cm zeminy, spravis zaklady, na to DT a potom si uz mozes dosypavat ako chces. armaturu do zakladov netreba, do DT hej.
robertkozich
04.05.12,12:52
nie som si isty ci spravne rozumiem, radsej to naskicuj. ale urcite to rob takto: odstranis cca 30-40cm zeminy, spravis zaklady, na to DT a potom si uz mozes dosypavat ako chces. armaturu do zakladov netreba, do DT hej.
No presne tak to aj chcem urobit
220870
04.05.12,17:29
Pokiaľ sa nejadná o zakladanie stavby na kopci tak ok.
robertkozich
05.05.12,09:23
Pokiaľ sa nejadná o zakladanie stavby na kopci tak ok.
nie ,nie je to na kopci je to rovina iba je ten pozemok "utopeny" cca o 1m.. Dam bednenie zalejem , takze cely zakladovy pas bude obnaženy..tak ho aj lahsie zateplym...ale zasa viac lozka budem musiet dat pod platnu ale uz to je asi jedno... ma to vyhody aj nevyhody... ak by som to mal teraz zanasat cele zeminou tak zasa chvilu potrva pokym si to sadne
mendo933
05.05.12,10:17
musis kopat aspon tych 40 cm ako ti pisal chandler
220870
05.05.12,17:17
Zrovnajte terén a musíte ho zhutniť ťažkou cestárskou žabou.
robertkozich
05.05.12,17:50
nechcem mudrovat ale aky ma vyznam kopat 30-40cm??? ked aj tak som uz min. 1m pod terenom.vyrovnam pozemok a zhutnim zeminu pod podorysom dam lozko zhutnim, dam bednenie a mam ... Uz som videl tento postup..ale tykalo sa to zakladov pod energomosty...preto nevidim zmysel aby to nebolo aj pri tomto...podla mna postup ze zaveziem cely pozemok sa mi zda pracnejsi a potom zasa kopat do tej istej hlbky ako som teraz -1m...
Janyke
05.05.12,19:52
Prepac mi potom moju odpoved ale naco si zalozil temu ked aj tak inu radu neberies a chces to spravit tak ako to mas uz skor premyslene a teda podla seba?
robertkozich
05.05.12,20:10
ja len cakam nejaky nazor preco by som to tak nemal robit...zatial som ho nedostal.... a nechcem to robit podla seba.... lebo tento postup som uz robil....ale pisal som ze nie pri zakladoch na RD
mendo933
06.05.12,06:04
Ale toto by si sa mal pitat svojho statika, co ti da stempel do projektu nie na fore. Mal som podobnu situaciu aj tak som musel kopat, kvôli tomu ze na povrchu je zem menej unostla a treba zakladat v rastlom terene, preto tych -40. Ked das dole ornicu to mas hned- 20
robertkozich
06.05.12,08:22
odkopat ornicu ... ..s tym som aj ratal ....,len som to nechcel cele zavazat a zhutnovat a potom vykopavat ....tak este to prekonzultujem s tym statikom, ale aj tak viem z praxe ze aj nazory statikov sa rôznia....
lapejko
06.05.12,20:18
Ešte je jedna alternatíva, sprav na očistenom teréne a na fóliovej izolácii armovanú platňu, na nej domuruješ obvodové DT, doizoluješ XPS a fóliou a máš pivnice a ušetríš zavážanie, taký súkromný CO kryt:).
chandler
09.05.12,06:49
ved preto som pisal aby si dal skicu ako si to predstavujes. tie rady co dostavas su skor vseobecne. naco kopat 40 cm? co chces mat dom zalozeny na travniku? zato ze si videl ako niekto spravil nejaku blbost tak ju budes opakovat?
robertkozich
09.05.12,09:10
robertkozich
09.05.12,09:11
robertkozich
09.05.12,09:19
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=114560&d=1336559162tak moj umysel je ten ze pod osadenim domu zrovnam zeminu na -1,2m urobim zakladove pasy tak ako sa ma akurat ze budu nad zemou. dam 2 rady dt a platna. (zaklad 0,9m+ DT 0,5m + platna 0,15m)zateplim zaklad a potom dodatocne vsetko zasypem zeminou.=takze mal by som byt cca 35cm nad terenom.
chandler
09.05.12,14:40
tak to nie je dobre. najprv vykopes ryhy pre zaklady do zeme. budes musiet ist do hlbky tych 40cm - tam kde uz nebudes mat korene, travu a pod. zalejes to betonom. na to potom budes davat DTcka. a az na koniec budes dosypavat zeminu - v ziadnom pripade nie skor. zaklady aj DT musia byt vodorovne, ale mozes tam mat vyskove skoky.
mendo933
09.05.12,14:45
cize namiesto 2 radov DT (podla nakresu) budes mat 4 rady DT
Ta tvoja veta " zakladove pasy tak ako sa ma akurat ze budu nad zemou" je protirecienie, lebo tak sa to nema
robertkozich
09.05.12,14:55
cize namiesto 2 radov DT (podla nakresu) budes mat 4 rady DT
Ta tvoja veta " zakladove pasy tak ako sa ma akurat ze budu nad zemou" je protirecienie, lebo tak sa to nema
Co je na tom protirecenie: na urovni -1,2 alebo aj tych 1,4 ked odkopem -0,4m dam strkove lozko pod cely podorys ,zhutnim...dam doka debnenie( u zakladovych pasov je zemina ako debnenie) zalejem a postupujem dalej uplne normalne. Ja vychadzam aj z toho ze ak spravim normalne zakladove pasy alebo ak ich uz aj niekto ma a chce ich izolovat tak ich aj tak odkope...tak ? Na viacerych stavbach som videl tento postup ale nie u RD ale u inych stavieb ...Ci len ja som taky blazon? :) ze to tak chcem robit?
chandler
10.05.12,09:46
no mozes to spravit aj tak, len platis za debnenie.
lapejko
13.05.12,20:26
môže byť, už sme tak robili, aj projektant bral do úvahy budúcu výšku terénu.
Blacknigga
01.09.12,06:20
vie mi niekto poradit ako pomocou hadicovej vodovahy zistim ktory bod na zakladoch je najvyssi a ktory najnizsi ?
andiablo
01.09.12,07:50
urči si jeden bol na základovej doske a označ ho 0. Následne od tohto bobu porovnávaj ostatné a dostaneš +- body na doske a následne zistíš kde si na tom ako
Blacknigga
01.09.12,08:28
cize najvyssi bod je ten kde je 80 cm alebo 85 cm ? http://postimage.org/image/na95sgfgt/
andiablo
01.09.12,09:34
to máš rez na základoch?? moc som to nepochopil
andiablo
01.09.12,09:42
ak je to rez alebo bok základov tak v tom prípade máš najnižší bod základov 85 cm. V tomto mieste máš najvyššie základy 85cm.
Blacknigga
01.09.12,13:01
ano je to rez taky hruby nacrt a tiez som si myslel ze to bude tych 85 a dik za radu