sindus
06.05.12,09:28
Dobry den, ak nahodou nie som v spravnej rubrike, tak hned na uvod prosim o prepacenie.
Neviem ako zapojit stropny ventilator. Vyskusala som uz snad vsetky moznosti. Zo stropu mi idu tri kabliky - modry, cierny a zelenozlty (zem) a z ventilatora ich ide 5 :-( a to cerveny faza pre svetlo, hnedy faza pre motor, modry pracovny vodic (comu vobec nerozumiem) a dva zelenozlte co je uzemnenie. Takto som ich strcila do cokolady, ale teraz ako strcit tie co idu zo stropu.
bodliak
06.05.12,07:50
Svietiť a fúkať budete súčasne ? Vypínač je kde ?
Pracovný vodič je ten, ktorý vedie el.prúd, keď je zariadenie v prevádzke.
sindus
06.05.12,08:04
ano aj nie. Ventilator ma take snurky jednu na svetlo a jednu na fukanie. A vypinac je na stene pri dverach. Aha, takze aj ten modry musi byt zapojeny. Uz som si zacinala mysliet, ze je mozno zbytocny.
Vies mi poradit, kde mam strcit ten cierny, modry a zelenozlty co ide zo stropu? Modry dam oproti modremu do cokolady? A ozaj este jeden zelenozlty kablik je prisroubovany na kryte ventilatora, ktory je umiestneny hned pod stropom. Ten kus co je na fotke v prilohe. A takto vypada ten ventilator cely. vid priloha
bodliak
06.05.12,13:53
Zelenožlté so zelenožltými. Tie spájajú kovové časti, na ktorých by sa nikdy nemalo objaviť napätie.
Modrý spojte s modrým a čierny zo stropu prepojiť na tie dva zvyšné (červený a hnedý).

Pre kontrolu:
Vypínačom na dverách púšťate šťavu do čierneho. Špagátikmi môžete potom zapínať svetlo a ventilátor.
Keďže prúd sa musí niekade aj vrátiť do okruhu, na to máte modrý vodič. Ten bude pod prúdom len vtedy, keď bude niečo pustené.
Zelený nesmie byť pod prúdom nikdy.
sindus
06.05.12,18:53
[QUOTE=bodliak;2055559]Zelenožlté so zelenožltými. Tie spájajú kovové časti, na ktorých by sa nikdy nemalo objaviť napätie.
Modrý spojte s modrým a čierny zo stropu prepojiť na tie dva zvyšné (červený a hnedý).

Pre kontrolu:
Vypínačom na dverách púšťate šťavu do čierneho. Špagátikmi môžete potom zapínať svetlo a ventilátor.
Keďže prúd sa musí niekade aj vrátiť do okruhu, na to máte modrý vodič. Ten bude pod prúdom len vtedy, keď bude niečo pustené.
Zelený nesmie byť pod prúdom nikdy.



Ahaaa, tak uz viem kde je asi chyba. Ja som ten cerveny nemala s nicim prepojeny. Takze k cervenemu a hnedemu dam taky kus ohneteho drotiku do tvaru U a k jednemu (cervenemu alebo hnedemu) strcim ten cierny. Takto by mali byt v kontakte obidva aj cerveny aj hnedy s ciernym. Dobre tomu rozumiem?
bodliak
06.05.12,19:08
Presne tak.
sindus
06.05.12,19:26
Dakujem pekne za pomoc a hlavne trpezlivost.
sindus
11.05.12,18:34
Zelenožlté so zelenožltými. Tie spájajú kovové časti, na ktorých by sa nikdy nemalo objaviť napätie.
Modrý spojte s modrým a čierny zo stropu prepojiť na tie dva zvyšné (červený a hnedý).

Pre kontrolu:
Vypínačom na dverách púšťate šťavu do čierneho. Špagátikmi môžete potom zapínať svetlo a ventilátor.
Keďže prúd sa musí niekade aj vrátiť do okruhu, na to máte modrý vodič. Ten bude pod prúdom len vtedy, keď bude niečo pustené.
Zelený nesmie byť pod prúdom nikdy.



No nie a nie ventilator fungovat, az ked som kabliky zo stropu a to zelenozlty spolu s modrym strcila do jednej dierky v cokoladke a oproti bol modry z ventilatora, tak sa to rozbehlo. No kazdu chvilu som cakala, ze mi nieco vybuchne :-( No hlavne, ze to uz funguje.