inuvik
06.05.12,15:25
Poradíte mi prosím? Mám 23 ročný el. bojler Tatramat.Nikdy na ňom nebola vykonaná žiadna oprava. Keďže má už vysokú spotrebu-bude tam veľa vodného kameňa.Oplatí sa mi dať ho otvoriť a vyčistiť? Neporuší sa tým niečo? Alebo to nechať ešte chvíľu dožiť.Ďakujem
Gapo
06.05.12,15:05
Demontovať vyhrievacie teleso a zbaviť ho vodného kameňa v octe alebo kyseline citrónovej.
Toto platí pre akumulačný ohrievač
tienik
06.05.12,18:09
23 rocny ohrievac sa zasadne neotvara. To uz nezatesni nikto - kedze zohnat povodne tesnenie len tak nepojde a stare uz bude bez pruznosti.
Vysoka spotreba nie je dana usadenym vodnym kamenom - ale kotlovym nanosom. To je tak 20 -30 cm cerveneho "bahna" na dne nadoby. Tym padom je teplo zo spiraly odvadzane v spodnej casti bojlera ku krajom, takze straty idu hore.

Riesenie je jednoduche:

1) odstavit privod vody
2) demontovat privod studenej vody, kedze vypustaci kohut tam asi nebude. Pripadne vymontovat srdce spetneho ventilu.
3) otvorit hociktory ventil teplej vody na baterii.
4) pockat kym vsetko vytecie.
5) vratit privod studenej vody do povodneho stavu.
6) co najprudsie napustit bojler, staci tak na 1/2 objemu.
7) vratit sa na bod 2), opakovat kym neodtecie vsetok cerveny sajrajt.

Nie je to idealne, ale pre 23 rocny ohrievac na predlzenie zivotnosti staci.
Gapo
07.05.12,06:31
Pokiaľ sa niekto chce pustiť do opravy musí byť manuálne zručný a pre takého nejaké tesnenie na boiler je hračka, samozrejme musí mať prístup k vhodným materiálom a nástrojom.
Neviem ako je to s 23-ročným, ale na 20-ročnom (tuším 200 l ) som osobne vymieňal ohrievacie teleso a žiaden červený bordel v ňom nebol. Samozrejme je potrebné odstrániť kameň aj z termostatu. Ak sa nevymieňala horčíková tyč je pravdepodobnosť korózie vysoká.
Zrejme je to aj od vodovodného zdroja závislé.
Ale každopádne aj to, ak sú tam nánosy, určite pomôže.
A samozrejme všetko závisí od toho v akom je stave a podľa toho posúdiť či sa to vôbec oplatí, pretože niekedy akýkoľvek zásah skráti alebo ukončí jeho životnosť.
Pre prípad dostupnosti náhradných dielov : http://beko.elektrahk.cz/nahradni-dily/bojlery/tatramat/
TomasHC
07.05.12,10:10
Mimo témy: mne sa bojler odtrhol zo steny a vtedy sa dosť vodného kameňa odtrhlo a vypustil som ho von :)