1Rado
06.05.12,16:26
Dobrý deň! Potreboval by som poradiť, aké by ste mi odporúčali čerpadlo, či domácu vodáreň do 15m hlbokej studne, v ktorej je 1,5m vody. Chcel by som ho používať iba na závlahu 8 árového pozemku. Zaujímalo by ma, aké by čerpadlo malo mať tlak/koľko litrov má vytlačiť za minútu?Na pozemku mám iba 230V.Ďakujem za každú radu a vaše skúsenosti.
Rado!
Gapo
06.05.12,15:49
http://www.porada.sk/t191404-cerpadlo-do-studne.html

Okrem iného to závisí aj od toho kde chceš mať čerpadlo, ponorné a či na povrchu? Takže podľa toho musíš zadať aj otázku, ale pozri si podobnú tému, možno pomôže.:cool:
bodliak
06.05.12,16:03
Okrem iného to závisí aj od toho kde chceš mať čerpadlo, ponorné a či na povrchu?

Ale Gapo, pri 15m hlbokej studni sa o čerpadle na povrchu vôbec nemusíme baviť.

Mňa skôr zaujíma, či je studňa vŕtaná, kopaná, aký je vnútorný priemer. Výška hladiny (1.5m) mi nič nehovorí o objeme vody.
Ja mám vŕtanú, priemer 200mm, vypumpujem cca 35 litrov vody a čakám... za 10 minút dotečie a môžem vytiahnuť ďalších 20 litrov...

Ale chystám sa prečistiť, prehĺbiť...
Gapo
06.05.12,16:14
No veď tým je položená otázka aj o tom, aká je to studňa. Ja mám narazenú hlbokú 13 m a neviem ako by som sa dostal dolu :D:D:D
Aj narazená či vŕtaná studňa môže mať dobrú výdatosť.
V tvojom prípade bodliak by som som sa nechválil, to nie je studňa, ale pramienok :D ;)
Gapo
06.05.12,16:26
pre prípad že by si pochyboval o väčšej nasávacej hĺbke.http://www.vodoshop.sk/domace-vodarne/vodarne-24-l-nadoba/gude-hww-1200t.html?page_id=6348
KEJKA
06.05.12,17:02
ja mám tiež narážanú, 13 m, v pohode mi čerpadlo vytlačí 20-30 kubíkov - to ked napúšťame bazén, bežne takú spotrebu nepotrebujem. v šachte mám starú klasickú SIGMu, bez spínačov, len pripojenie k elektrine + vypínač.
Čo by som však potrebovala, je niečo ako tlakový spínač? minulý rok som to študovala, prišla som k záveru, že na moje zahradkárske potreby nie je vhodná vodárnička, ale nejaký ten spínač, už som zabudla.
Ide mi o to, aby sa mi čerpadlo vyplo, ak napr. zavriem ventil, na druhej strane, ak cjcem pripojiť solárnu sprchu - tá by mala byť pripojená k vode stále - neviem to vyriešiť.
Zapájam sa, lebo ma to zaujíma a tiež by som rada vyriešila naznačené problémy.
KoxXxo
06.05.12,18:14
KEJKA
06.05.12,18:32
bud som nepochopila /veľmi pravdepodobné/, alebo som zle napísala otázku.
Ja mám narážanú studňu, to zn. že do nej nijako ponorku nedostanem.
voda mi ide priamo do hadice, ktorá je vetvená na cca 4 miesta s kohútmi. Momentálne zapínam tak, že aspoň jeden ventil je otvorený, pri polievaní obieham venily a kontrolujem hadice a prípadne privierma alebo otváram ventily, podľa intenzity polievania. Nemôžem však uzavrieť všetko, lebo predpokladám, že by vyhodilo poistky čii spálilo motor tej SIGMY.

možno si to myslel tak, že musím zohnať tú 1000l nádrž a do nej ponorku a z nej potom riešiť to vetvenie, tak?
ale zasa to nerieši problém čerpadla v šachte, lebo ak sa dopustí tá 1000 l nádrž doplna, čerpadlo v šachte by sa malo vypnúť a zapnúť zasa až využívaním klesne voda v nádrži. A som tam, kde som bola - potrebujem nejaký spínač priamo k tomu motoru v šachte.
bodliak
06.05.12,18:34
Injektor si nechaj pre seba. Serepeticky...
bodliak
06.05.12,18:35
Pramienok, ale je. Nie vsetci sme na poddunajskej nizine, vsakze.
KoxXxo
06.05.12,19:17
Prepáč ale ja odpovedám na zadanú tému.
Gapo
07.05.12,07:43
Pre niekoho serepetičky a pre iného výborná vec, uhol pohľadu
Gapo
07.05.12,07:44
Kdekoľvek na dohľad od Ba je vody ajajaj, iba ju nájsť.
draik
07.05.12,08:31
ja mám tiež narážanú, 13 m, v pohode mi čerpadlo vytlačí 20-30 kubíkov - to ked napúšťame bazén, bežne takú spotrebu nepotrebujem. v šachte mám starú klasickú SIGMu, bez spínačov, len pripojenie k elektrine + vypínač.
Čo by som však potrebovala, je niečo ako tlakový spínač? minulý rok som to študovala, prišla som k záveru, že na moje zahradkárske potreby nie je vhodná vodárnička, ale nejaký ten spínač, už som zabudla.
Ide mi o to, aby sa mi čerpadlo vyplo, ak napr. zavriem ventil, na druhej strane, ak cjcem pripojiť solárnu sprchu - tá by mala byť pripojená k vode stále - neviem to vyriešiť.
Zapájam sa, lebo ma to zaujíma a tiež by som rada vyriešila naznačené problémy.
Volá sa to tlačový spínač (presscontrol). Pracuje na princípe, že po otvorení kohútika (=znížení tlaku v systéme), jednotka spustí čerpadlo (prívod elektriny je do spínača a odtiaľ do čerpadla), po uzavretí kohútika (=nárast tlaku v systéme) jednotka čerpadlo vypne. Napr. http://www.cerpadla-zavlahy.sk/tlakovy-spinac-pm-1-22-bar-grundfos
draik
07.05.12,08:37
Dobrý deň! Potreboval by som poradiť, aké by ste mi odporúčali čerpadlo, či domácu vodáreň do 15m hlbokej studne, v ktorej je 1,5m vody. Chcel by som ho používať iba na závlahu 8 árového pozemku. Zaujímalo by ma, aké by čerpadlo malo mať tlak/koľko litrov má vytlačiť za minútu?Na pozemku mám iba 230V.Ďakujem za každú radu a vaše skúsenosti.
Rado!
Bude automatická závlaha alebo len ručné polievanie? Máte rozvody po pozemku alebo chcete ťahať len hadice od studne? Chcete polievať stromy, trávnik alebo úžitkovú záhradu? Aký je prítok do studne? (ponorka by mala byť 1 m od dna studne)
1Rado
07.05.12,09:11
Zdravím vás!
Ďakujem za reakcie. Dopĺňam info. Takže, studňa je kopaná, priemer je 80cm. Plánujem vodu používať na splachovanie WC a automatickú závlahu. Zatiaľ potrebujem poradiť iba s čerpadlom/ vodárňou. Mal som tu dnes "majstra", ktorý mi odporučil talianské čerpadlo - názov si nepamätám - mala by to byť vodáreň, ktorá bude uložená v šachte cca meter pod zemou, s ochranou pre vypnutie čerpadla v prípade vyčerpania vody/poklesu hladiny. Hadica by mala mať ochranu pred nasatím piesku/nečistôt. Rozprával o tom pekne a potom ma zabil cenou približne 1000 eur. Takže ak by ste mi mohli odporučiť z vašich skúseností také, ktoré by potom utiahlo aj závlah. Čítal som, že by malo dať 60-80 litrov /min, aby bol dostatočný tlak.Sused má podobnú studňu, chcel ju vyčerpať a prehĺbiť, no nepodarilo sa mu ju nikdy vyčerpať, tak predpokladám, že prítok vody bude ok, ale studňa je každá iná a moje skúsenosti sú iba laické a fungujem na základe logiky, čo však nepodporia Murphyho zákony:rolleyes:. teraz si idem pozrieť podobné témy, ktoré ste mi odporučili z vašich linkov. Ďakujem!
bodliak
07.05.12,09:31
No hej, 1000 eur vo vrecku a studňa plná vody, to majstri riešia problémy raz-dva.
bodliak
07.05.12,09:32
Kdekoľvek nie, ale kľudne poučuj ďalej.
1Rado
07.05.12,09:35
Ešte raz. Popozeral som si vaše linky na podobné témy. čo sa týka čerpadiel tak sú v dosť slušných cenách, iba neviem, či by ponorka utiahla závlahu jedna tam bola v cene okolo 80 eur a dá priblibližne 50l/min. Čítal som, že vodárne sú lepšie, lebo majú aj tlakovú nádobu, ktorá vodu tlačí do systému. Závlahu si plánujem časom urobyť sám. V prvom rade bude zateplenie domu, to je však iná téma. Teraz potrebujem iba poradiť s čerpadlom, aby som nezistil, že ak začnem robiť závlahu, nebude stíhať. Polievať plánujem trávnik, pár jabloní a mini záhradku "školské políčko" mojej polovičky.
bodliak
07.05.12,09:50
Vodáreň sa ti hodí na to splachovanie WC, ale na polievanie záhrady ee.
Kolísanie tlaku, neustále zapínanie-vypínanie elektromotora (ak je čerpadlo o niečo výkonnejšie ako spotreba zavlažovania), to nerobí dobrotu.
Gapo
07.05.12,11:20
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

bodliak (http://www.porada.sk/member.php?u=429)

1 Hour Ago #9152 Kdekoľvek nie, ale kľudne poučuj ďalej.

mimotemyNeurážaj sa a nepichaj bodliak :D To nie je poučovanie ale informovanie.
Vŕtali sme studne na Žabom majery, na Kolibe, v Lamači na kopci a dokonca aj na Záhorí, neviem prečo, ale všade sme na vodu narazili. U teba možno o meter hlbšie, alebo dva tri vedľa a možno máš aj ty dostatok. Vyskúšaj virgulu. ;)
bodliak
07.05.12,11:27
A ropu ?
Ropu ste neskúšali ? :rolleyes:

Veď hneď na začiatku som napísal, čo s tým mienim robiť. Vyčistiť a prehĺbiť. Po 10 narážkach mi radíš ísť o meter hlbšie.
Nooo, bez Tvojej pomoci, neviem, či by som na to prišiel...
Gapo
07.05.12,11:35
Pokiaľ si si nevšimol, ty si začal mňa komentovať nie ja teba, Ferdo :)
Gapo
07.05.12,11:51
Gapo
07.05.12,11:55
1Rado
07.05.12,12:21
Takže ísť radšej do ponorky ako do vodárne? Ak teda , tak akú? Tí, ktorí máte závlahu a riešite to podobne ako ja, čo máte v studni?
bodliak
07.05.12,12:28
... lebo cucat 80cm kopanu studnu injektorom je kravina.
1Rado
07.05.12,12:34
TO: Gapo: Vďaka za linky o čerpadlách. Zasa som o niečo múdrejší. Z toho čo som čítal, mi teda vychádza, že lepšia je pri mojej hĺbke studne ponorka so spínačom. Stále mi ostáva otázka ktorá ma zaujíma. Aké používate Vy?Ktorý máte závlahy a používate vodu aj na napr. ako ja plánujem splachovanie?
bodliak
07.05.12,12:58
st-1814

Podmienky prevádzkovania:

max. množstvo mechanických nečistôt v kvapaline 180 g/m3

minimálna veľkosť vrtu DN 110 mm (optimálna 150 mm)

hĺbka ponorenia max. 100 m

prevádzková poloha zvislá, vodorovnú polohu konzultovať

max. kolísanie napätia ± 5% - 230V, 400V

teplota vody 35° C, ( pri min. rýchlosti obtekania vody 0,5 m/s),

prostredie pH 6,5-8

čas zopnutia ochrany menší ako 10s pri 5 x In

maximálny počet zapnutí 30 x za hodinu
pracovná poloha vodorovná alebo vertikálna

vývodný kábel motora 4x2 mm2, dĺžka 1,5 m, resp. 2,5 m od 4 kW, ktorý sa predlžuje na požadovanú dĺžku individuálne, na objednávku.


Materiál:

z antikoróznej ocele - spojka, hriadeľ, kryt kábla, skrutky, podložky, sacie sito, sacie teleso, výtlačné teleso, teleso článku, tanier spätného ventilu - z oteru vzdorných plastov - obežné kolesá, difúzory a držiak ložiska
draik
07.05.12,15:17
Potrebujete ponorku, výkon okolo 50 l/min pri 4,5-5,5 bar (cca od 300 e vyššie). Podľa toho si potom naplánujete jednotlivé sekcie závlahy. Ak chcete zapojiť aj wc a spol. tak by nebola od veci väčšia expanzka, aby čerpadlo necyklovalo a nerobilo rázy.
Gapo
07.05.12,16:19
neviem čo máš za problém, ale je som uviedol ako príklad čerpadlo s injektorom preto, že sa dá čerpať aj z väčších hĺbok, nič viac nič menej, tak prečo ťa to irituje? A to že je kopaná fí 80 cm si sa dozvedel až potom, ako aj ja.
1Rado
09.05.12,06:11
Potrebujete ponorku, výkon okolo 50 l/min pri 4,5-5,5 bar (cca od 300 e vyššie). Podľa toho si potom naplánujete jednotlivé sekcie závlahy. Ak chcete zapojiť aj wc a spol. tak by nebola od veci väčšia expanzka, aby čerpadlo necyklovalo a nerobilo rázy.

Čo znamená väčšia expanzka? 100-200-xy litrov?
Pepe.d
09.05.12,16:36
Aj ja som hladal riesenie do podobnych podmienok ako mas ty, info v teme http://www.porada.sk/t191404-cerpadlo-do-studne.html
Co sa tyka zopnuti tak bezne sa u nas polieva zahrada 7,5á max. hodinu cize zopnutia neriesim a tlak na polievanie je dostacujuci.
Chcel by som do buducnosti na pozemku stavat a tiez by som riesil studnovu vodu do domacnosti na bezne pouzivanie i ked je "tvrda" (WC, sprcha,...) Pitnu vodu mam (mestsky vodovod)
Bud povodne cerpadlo napojit cez expanzku s tlakovym spinacom a napojit aj dom, alebo dalsie riesenie zakupit uz cerpadlo priamo s tlakovym spinacom robi ho aj napr. Gardena s nazvom automatic...
lapejko
13.05.12,07:14
používajú sa od 50-100 l.
mpupak
07.05.18,08:44
Tu je link, kde sa všetko píše o čerpadlách:

https://www.e-cerpadla.cz/
vicktor
07.05.18,09:33
Po 10 rokoch clenstva prvy prispevok na 6 rokov staru otazku... :)
Dal som "uzitocne" !