gagena
07.05.12,10:22
Ahojte. Prosim o radu. Staviame dom. Uz vyse pol roka sa nam taha dokoncenie hrubej stavby, ktoru realizuje stavbar-zivnostnik. Mali sme nanho skvele referencie, nakolko postavil dom viacerym znamym bez akychkolvek problemov..No u nas sa situacia vyrazne zmenila. Neustale nas casovo dotahuje, na stavbe viac nie je ako je (nabral si zrejme viacero stavieb, vyzera to aj na financny problem). Takze v konecnom dosledku nemame peniaze, hruba stavba nie je dotiahnuta tak ako by mala byt podla zmluvy. Samozrejme mu bezia penale z omeskania. Na dohodu nereaguje (vratenie penazi a ukoncenie zmluvy), nestavia a my nemozme donekoncena cakat kedy podotahuje veci. No bez ukoncenia z jeho strany nemozme pokracovat s inymi vecami. Uz sme v stadiu, ze chceme podat tresne oznamenie, sudnu zalobu.. Ale aby ho to nejako vystrasilo nemozem povedat. Bohuzial na stavbe nebol stavebny dozor. Snazili sme sa ho kontrolovat my, ale ci to bolo dostatocne neviem povedat...Preto by sme chceli posudit kvalitu stavby. A az potom by sme pokracovali dalej.. Poradi nam niekto ako postupovat so stavbarom, s posudkom? Srdecna vdaka za akykolvek napad, radu.
KEJKA
07.05.12,08:50
som našťastie vopred neplatila nič, po nekonečných ťahaniciach a naháňačkách bez výsledku som vyhodila ľudí zo stavby, ukončila zmluvu, zavolala znalca, ktorý mi stavbu - základy a múry ohodnotil.
Prišla druhá partia a tí to dokončili. Tam ma zasa "obtiahli" o nejaké peniaze a dosť vecí som si už potom dokončovala sama s inými dodávateľmi, ale to už je dalšia etapa.
takže vrátiť sa z kratšej cesty, to trestné oznámenie určite podať, ja som tiež podala a asi aj na základe toho mi dlžník podpísal NZ o dohode o splátkach s exekučným titulom.
gagena
07.05.12,09:46
dakujem za odpoved...my sme sa snazili, aby bolo co najviac urobene za nase peniaze...preto sa to tak dlho taha..Ale tiez sa bude vyhadzovat, podavat trestne oznamenie...Ak pisete, ze dlznik vam daval splatky..v akom zmysle to bol dlznik?..spominate, ze ste vopred nic neplatili....
ak konkretne akeho znalca by sme mali oslovit koli posudeniu kvality?
220870
07.05.12,16:33
Treba mu písomne poslať výpoveď zmluvy z dôvodu jej hrubého porušenia .Dať 2 týždne na odpoveď a peniaze vyplatené vopred po tomto termíne vymáhať na súde.
gagena
07.05.12,19:06
Vdaka za odpoved..akokolvek vsetci vieme ake je nase sudnictvo :-( otazne je, ci mozeme od neho ziadat aj peniaze za to, ze budeme musiet po nom dorabat kopec zle urobenych veci...ved preco by sme to mali robit na vlastne naklady..podla zmluvy zodpoveda, za pracu podla normy, poskytuje zaruku...
Stanislav 1975
07.05.12,19:36
Vdaka za odpoved..akokolvek vsetci vieme ake je nase sudnictvo :-( otazne je, ci mozeme od neho ziadat aj peniaze za to, ze budeme musiet po nom dorabat kopec zle urobenych veci...ved preco by sme to mali robit na vlastne naklady..podla zmluvy zodpoveda, za pracu podla normy, poskytuje zaruku...
no s tým súdnictvom je to úbohe-to sa može ťahať aj roky- a čo sa týka tých peňazí- ak si nájde dobrého právnika aj z toho ho može vysekať...-výsledok je neistý...
draik
07.05.12,20:01
Všetko závisí od zmluvy, ktorú ste uzavreli, na trestné oznámenie zabudnite. Nájdite si právnika a ak chcete vymáhať aj nejaké škody, tak aj znalca. Budete musieť stavbárovi vytknúť vady, vyzvať na nápravu, upozorniť na možnosť odstúpenia od zmluvy. Až potom môžte žalovať. Vyžiada si to veľa času a nervov.
ciners
07.05.12,20:23
Nedokoncene veci este neznamenaju vady. Tam asi nejaky znalec bude zbytocny.
gagena
07.05.12,20:33
evidujeme nedokoncene veci, ale co je horsie aj vela chyb..takze znalca potrebujeme urcite..no a az po odstraneni chyb mozeme pokracovat dalej...informovali sme na policii a ti sa vyjadrili tak, ze v pripade ak nedojde k dohode, urcite mame podat trestne oznamenie (za to nic nedame)...
gagena
07.05.12,20:38
otazne je, ak sa stavebnik rozhodne vykonat napravu v akej kvalite to opat bude...a za druhe stavebnik je neustale vyzyvany, ci uz k praci, alebo napravam...No, a s tymi nervami.. sme uz fakt na pokraji zrutenia
tienik
07.05.12,21:47
a hlavne ludia nedavajte nikomu zalohu - za ziadnych okolnosti. Ak chce niekto podnikat, musi predsa mat kapital na zabezpecenie vlastnej cinnosti. Kludne pristupte aj na dohodu o fakturacii kazdy 7 dni - aby suma nebola velka, ale v SR zasadne ani € dopredu. Ani v Tescu predsa neplatite za utornajsie rozky uz v pondelok, ale az ked si ich v utorok kupite. Stavba nie je nicim odlisna, kto chce podnikat v stavebnictve, musi vediet kolko penazi potrebuje na to aby mohol zacat, ale svojich, nie vasich.
ciners
07.05.12,21:53
a hlavne ludia nedavajte nikomu zalohu - za ziadnych okolnosti. Ak chce niekto podnikat, musi predsa mat kapital na zabezpecenie vlastnej cinnosti. Kludne pristupte aj na dohodu o fakturacii kazdy 7 dni - aby suma nebola velka, ale v SR zasadne ani € dopredu. Ani v Tescu predsa neplatite za utornajsie rozky uz v pondelok, ale az ked si ich v utorok kupite. Stavba nie je nicim odlisna, kto chce podnikat v stavebnictve, musi vediet kolko penazi potrebuje na to aby mohol zacat, ale svojich, nie vasich.

To sa neda tak brat, lebo ono by si sa cudoval, kolko ludi nakoniec nezaplati a tu firmicku ti zlikviduje. Problem nie je zaloha, problem je, ze sa nemozes v tejto tupokrajine dovolat prava, ci poctivy podnikatel a ci poctivy zakaznik.
lapejko
08.05.12,21:47
U nás v meste funguje stavebná firma s cca 150 zamestnancami v sezóne, stavajú domy kostoly obecné domy a sieť potravinárskych veľkoskladov a peniaze vraj berú vopred, niekedy na celú stavbu a fungujú už pár rokov po celom kraji. Polovážne poškuľujem po zamestnaní v takej firme, lebo ten systém neplatenia ma dosť tlačí k zemi...
lapejko
08.05.12,21:55
a hlavne ludia nedavajte nikomu zalohu - za ziadnych okolnosti. Ak chce niekto podnikat, musi predsa mat kapital na zabezpecenie vlastnej cinnosti. Kludne pristupte aj na dohodu o fakturacii kazdy 7 dni - aby suma nebola velka, ale v SR zasadne ani € dopredu. Ani v Tescu predsa neplatite za utornajsie rozky uz v pondelok, ale az ked si ich v utorok kupite. Stavba nie je nicim odlisna, kto chce podnikat v stavebnictve, musi vediet kolko penazi potrebuje na to aby mohol zacat, ale svojich, nie vasich.
V tvojom fachu sa to možno dá ak si na zákazke pár dní a uzatváraš, my keď s partiou štyroch, piatich ľudí odmakáme 10-15 11-hodinových dní, už len cena práce je pár tisíc a materiál detto, záloha musí byť aj keby som mal kapitál, stačí že si občas špekulant zákazník zmyslí krátiť vyúčtovanie o 10-15% a zisk je v ...