Lavender :)
07.05.12,14:29
Už sa Vám podarilo vypestovať levandulu v kvetináči? Ja sa totiž o to snažím už dlho a vobec sa mi to nedarí. Neviem v čom je problém..:(
Andy Kralik
07.05.12,12:32
vela svetla, teplo a dobre polievat.
levandula mi v kvetinaci na balkone rastie priam pred ocami - mame balkon obrateny na juh.
pozor, svokre ju lubia zozrat slimaky a vtaky..
lujza.j
07.05.12,14:35
načo zakladáš novú tému mohol si pokračovať tu......http://www.porada.sk/t143494-levandula-preco-nekvitne.html
bjuty smis
08.05.12,07:06
včera som akurát o nej čítal , že s polievaním opatrne..
Andy Kralik
09.05.12,03:25
No vidíš.. ja polievam výdatne. a darí sa jej :) ale je tam cez den dost teplo..
Lavender :)
09.05.12,06:10
načo zakladáš novú tému mohol si pokračovať tu......http://www.porada.sk/t143494-levandula-preco-nekvitne.html


Nieje problem že nekvitne. Problém je, že ona chúďatko mi ani len zo zeme nevyrašila :(
VieraPopluharova
09.05.12,06:29
Najlepšie je si kúpiť sadenicu už v kvetináči, alebo ak známy pestuje od neho si odstrihnúť vetvičku, dať ju do vody, aby pustila korienky a potom posadiť, zo semienka sa veľmi ťažko pestuje, sama som to skúšala, no asi pred troma rokmi som si kúpila sadeničku a teraz už mám asi 6 koreňov a ďalej rozmnožujem.
V kvetináči sa dá pestovať tak isto, len nesmie mať premokrenú pôdu, to znamená slnečné miesto, každý deň buď naliať vodu do podmisky a ona si zoberie koľko potrebuje, alebo ju poliať tak, aby v podmiske neostala voda.Keď sa Ti rozvetví je dobré ju z času na čas rozdeliť a presadiť do novej pôdy, je nenáročná rastlina. Na zimu treba kvetináč obaliť do bublinkovej fólie, a ešte prípadne do jutoviny, aby Ti nezmrzli korene, alebo ju dať do pivnice s dostatkom svetla a zalievať minimálne.
Lavender :)
09.05.12,06:36
Najlepšie je si kúpiť sadenicu už v kvetináči, alebo ak známy pestuje od neho si odstrihnúť vetvičku, dať ju do vody, aby pustila korienky a potom posadiť, zo semienka sa veľmi ťažko pestuje, sama som to skúšala, no asi pred troma rokmi som si kúpila sadeničku a teraz už mám asi 6 koreňov a ďalej rozmnožujem.
V kvetináči sa dá pestovať tak isto, len nesmie mať premokrenú pôdu, to znamená slnečné miesto, každý deň buď naliať vodu do podmisky a ona si zoberie koľko potrebuje, alebo ju poliať tak, aby v podmiske neostala voda.Keď sa Ti rozvetví je dobré ju z času na čas rozdeliť a presadiť do novej pôdy, je nenáročná rastlina. Na zimu treba kvetináč obaliť do bublinkovej fólie, a ešte prípadne do jutoviny, aby Ti nezmrzli korene, alebo ju dať do pivnice s dostatkom svetla a zalievať minimálne.

Ale väčšinou tie sadenice v kvetinači mi už nepridu nejake čisto prirodne. Väčšina z toho je chemicky upravovana a prave preto ma tato alternatíva veľmi neláka. A bohužiaľ nikoho známeho s levandulkami nemam :)
pepsikova
09.05.12,06:36
..joj, Vieroč,až sem mi vonia..milujem levanduľu...ale tiež som po 4 pokusoch rezignovala,,nedopestujem...a to som sa s ňou aj rozprávala:)
korela
09.05.12,13:36
Ako hlboko sa seje levanduľa? Ako petúnie napr.? Len na povrch zeme a mierne zasypať? A prevlhčiť zeminu? (Nie v kvetináči.)
vicktor
15.05.12,14:33
Ale väčšinou tie sadenice v kvetinači mi už nepridu nejake čisto prirodne.

Ano, levandule v obchodnych retazcoch zahranicnych firiem su akesi inaksie.
Ja som kupil levandulku v malom slovenskom zahradkarstve. Nie celkom sa jej dari. Je v polotieni a natahuje sa bokom za slnieckom.
Po case zacala rast aj v skare zamkovej dlazby - asi zo zapadnuteho semena. Vytiahol som ju a zasadil na slnecne miesto. 2 roky zivorila, az potom sa chytila.
A rozsiruje sa aj odnozami - ta povodna.
arizona
15.05.12,14:49
iba nasyp semiacka a vtlac jemne do zeme. Nezasypaj
Samir
16.05.12,05:27
Chápem nechuť kúpiť rastliny z obchodu. Aj v miestnych záhradkárstvach a záhradníctvach kúpite vo väčšine levandulu z Holandska. Slovenských pestovateľov je málo. A neviem prečo, ale aj v tých miestnych obchodoch uprednostia dovezené rastliny pred domácimi. A pritom tie domáce sú kvalitnejšie a často aj lacnejšie. Chápem, že nechcete kupovať tie umelo vyrobené rastliny z holandskej fabriky. Žiaľ mnohí obchodníci si stále myslia, že to čo je z dovozu je "sväté" pardon za výraz.
Levandulu pestujem a z osiva ide v domácich podmienkach naozaj ťažšie. Rýchlejšie je zakoreniť ju odrezkami, ako píše Viera. Avšak mne bez problémov zimujú aj v kvetináčoch. Táto zima bola naozaj tuhá, čakal som, že buď vyschli, alebo vymrzli, ale bez problémov vyrašili a krásne rastú.
sisima
16.05.12,15:08
ja som si kúpila 2 druhy v kulle, a žijú dodnes, sú krásne akurát mi idú kvitnúť.
skúšala som ich pestovať zo semiačka z tých mojich, jednu sa mi podarilo vypestovať, v pohode sa semiačko ujalo a rástlo, len dost pomaly na začiatku. a min. rok som skúsila z odrezkov, celú zimu sa držali (v garáži) ale na jar mi odišli všetky, ostala len jediná. Tento rok opat skúsim z odrezkov, ale na zimu uz nedám do garáže, ale do vnútra. milujem túto rastlinku :)
sisima
16.05.12,15:10
aha a mám ich nasadené v štrkovisku na JZ strane, vraj potrebuje veľa slnka a tepla, a málo vlahy... takze ja ich skoro vobec nepolievam, a vďaka jej voni a es.olejom sa na nich nemá držať žiaden škodca, doteraz odolala všetkému aj slizniakom, aj nosánikom aj tipulám (naši škodci za posledné 3 roky)
Valcake
16.05.12,15:15
...no neviem či je to dobrý nápad ...dať dnu..

Levanduľa - druhy a pestovanie








Začiatkom leta, keď celé Provensálsko zaleje slnko a sfarbia sa lúky do fialova. Vo vzduchu je cítiť nasládlu vôňu levandule. Niekedy máte pocit, že rastie všade. Levanduľa záhŕňa viac ako 30 druhov. Rastie nadivoko, ale hlavne sa pestuje v Stredozemí (Provensálsku, Toskánsku), Španielsku, Bulharsku, Chorvátsku, ale aj v Severnej Afrike, Indii, Austrálii, na Novom Zelande alebo v Amerike.

Lavandula angustifolia
Pre komerčné účely sa najviac pestuje Levanduľa úzkolistá (latinský názov Lavandula angustifolia, L. officinalis), tiež sa jej hovorí Anglická levanduľa, pravá levanduľa alebo lekárska.
http://violette-garden.com/pictures/langustifolia3.jpgPopis
Trsovitý ker, vysoký 30-90 cm. Má malé a intenzívne voňajúce fialové kvety (niektoré druhy majú biele, modré, rúžové alebo tmavofialové). L. angustifolia má viac ako 60 kultivarov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami ako farba kvetu, veľkosť, intenzita vône, odolnosťou, využitím, at'd. (napr. Hidcote, Munstead, Blue Scent, Buena Vista, atď). Kvitne od júna do augusta. Listy su úzke, dlhé, ochlpené, šedozelené a veľmi aromatické. Plody su štyri lesklé hnedé až čiernohnedé tvrdky.

Čelaď
Hluchavkovitá (Laminaceae). Levanduľa je veľmi medonosná a robí sa z nej vynikajúci aromatický med.

Pestovanie
Najlahším spôsobom je sadiť kúpené sadenice, čo odporúčam všetkým začínajúcim pestovateľom. Alebo ďalšia varianta je rozmnožiť ju z odrezkov.
Ako posledná varianta je zo semien, ale to mi príde trochu komplikované a výsledok je docela neistý… Na jar z dospelých kríkov odobereme odrezok a zasadíme ho do malého kochlíka.
Keď dosiahne dostatočnú veľkosť, môžeme ho zasadiť do záhrady.Ker levandule dosiahne plnú veľkosť až v treťom roku života a životnosť je cca 20 rokov.

Levandula vyžaduje piesčito-vápenatú a dobre priepustnú pôdu. Nemá rada premočenú až mokrú pôdu, ale ani uplne vyschlú pôdu. Zem by mala mať hodnoty Ph medzi 6 až 7. Veľmi dôležité je vysadiť ju na slnečné miesto. Nemusíte mať obavu, že ostré letné slnko jej ublíži. Skôr naopak. Viac slnka, viac vône a energie...

Dôležité je levandulu každý rok strihať. Niekedy sa strihá 2x do roka. Po odkvete a na jar. Necháva sa 1/3 dĺžky mladého zeleného výhonku. Nezastrihávajte ju do drevnatej časti. Ak strihanie zanedbáte, stane sa z nej rozťahany, nekompaktný krík.
Levandula (druh L. angustifolia) je mrazuvzdorná, nevadí jej menší mráz, avšak ak začne prituhovať,
treba ju prikryť čečinou. Druh L. stoechas má rada teploty nad 0 st. C.
Preto ju na zimu dávajte do studených miestností.

Zber
Zbiera sa predovšetkým kvet, tesne pred úplným rozkvetom počas leta ako postupne rozkvitá. Taktiež sa zbierajú aj výhonky a listy. Z kvitnúcich výhonkov sa parnou destiláciou získava éterický olej. Možný je zber kvetu so stonkou, ktorý sa suší zavesený vo zväzkoch. Sušia sa v tieni a pri teplote cca 25-30 st. C. Stonky sa potom odstránia. Sušením stráca na hmotnosti cca 70 - 80 %. Samotné listy sa sušia rozložené na papieri alebo sitách a tiež su veľmi aromatické. Kvet je nutné strasotlivo skladovať v tme a suchu, najlepšie vo vzduchotesných obaloch.

Využitie
Levanduľa ma široké uplatnenie. Robí sa z nej éterický olej, med, používa sa v aromaterapií, parfémoch, kozmetike, medicíne alebo ako korenie, Môžete ju použiť aj ako dekoráciu, rozvonaniu šatníka, do kúpeľa alebo proti hmyzu. V záhrade veľmi dobre oživí skalky, alebo ako lem chodníkov, či záhon.
Valcake
16.05.12,15:46
..ja si neviem dopestovať rozmarín..
pasuliatko
10.06.12,10:21
Prajem pekný deň, ja som veľký milovník tejto prenádhernej rastlinky milujem jej vôňu. Pred asi 2 rokmi som si kúpila na Flóre v BA levandulu,doteraz nezakvitla dali sme ju preto do záhrady a nič sa nezmenilo.
Asi pred dvoma týždnami som si kúpila levandulu lekársku v kochlíku, je vonku za oknom na slnečnom mieste, je polievaná no napriek tomu mi začala schnúť... poílievaná je tak ako si žiada a len toľko koľko vypije vody...včera som si kúpila ďalšiu rastlinku tak uvidíme...
aglv
10.06.12,11:13
No ani mne nechcela levanduľa rásť v kvetináči. Presadila som ju von a tam sa jej darí.
pasuliatko
10.06.12,15:19
No ani mne nechcela levanduľa rásť v kvetináči. Presadila som ju von a tam sa jej darí.
ja som zasadila a ešte horšie je ako doma za oknom...
lavanda
10.06.12,18:00
Na jar treba ísť na trh a kúpiť si rastlinku od nejakej babky, ktorá nemá peniaze na zbytočné umelé prihnojovanie. Moje prvé levandule som kúpila práve takto a aj teraz, po 32 rokoch, stále krásne a bohato kvitnú:).
osky
11.06.12,04:16
zalezi od zeminy a to polievanie je asi caste.
ja som si kupila pred 2 rokmi jeden kochlik v Kauflande a boli tam 4 korienky.kazdy som zasadila zvlast na zahradu-teda pri cestu pred zivy plot,je tam taka nakvalitna poda,aj kamienky,strk....no a skoro sa onu ani neozrem.polievanie je skoro len dazdom.dari sa jej super,nadherne kvitne,krasne sa rozrastla.levandula ma rada suchsie pody,slniecko a malo polievat.
balaga
03.07.12,11:12
aktualizovany clanok (http://marekbalaz.blog.sme.sk/) o pestovani levandule plus recepty na dezerty mozete najst na http://www.violette-garden.com
halintoa
12.07.12,04:52
Ahojte, susede nedavno nieco rozrylo, resp. povalalo a polamalo novo zasadene levandule. Psa nemaju, neviete, ktore zvery to maju v oblube? Byvame na dedine, kusok od lesa.
balaga
13.07.12,11:07
Pokial mi je znamo, tak levandulu nemaju rady ziadne zvery. Ale ak je to pri lese, tak by to kludne mohol byt diviak alebo nieco ine...
balaga
16.07.12,23:47
mozno v kvetinaci bola v nevhodnej pode (zlozenie, ph) a dolezite je ako ste ju polievali. Ci bola na slnku atd... ako sa prejavovala v kvetinaci?
aladin
31.08.13,17:29
skus nasalevandula.sk tam su dobre tipy na pestovanie levandule
aladin
31.08.13,17:32
zabudni na pestovanie zo semienok, ries to odrezkami to je rychlejsie, istejsie
aladin
31.08.13,17:35
podla toho co vravis asi ti nevyschla ale zhnili korienky od prilis vela vody. Poda nema byt ilovita, ma byt priepustna, Ak ti nezakvitne zastrihaj na jesen /koniec augusta - september/ na vysku cca 20 -25 cm max , nie vsak do zdrevnateneej casti
aladin
31.08.13,17:36
v kvetinaci chce dostatok priestoru.Korene mas az do hlbky 3-4 metre. Ak je v interieri chce veeeeeela svetla
aladin
31.08.13,17:37
alebo skus nasalevandula.sk ale aj ten vyssie uvedeny blok je dobry
aladin
31.08.13,17:47
... mozno sused .... .sorry nedalo mi to
pasuliatko
16.11.13,17:23
Ahojte, náhodou neviete kto predáva sušenú levandulu za dobrú cenu?dakujem.
lujza.j
16.11.13,17:55
čo je to dobra cena?ja kupujem tu: http://www.silikonovysvet.cz/sk/58-vyroba-mydla