niella
08.05.12,09:44
Neviete, čím by som mohla odhrdzaviť starý ale DOBRÝ otvárak na konzervy? Máme ich viac a je mi ľúto ich vyhodiť, zídu sa na chalupe... Ale nejako po domácky, prosím, lebo odhrdzovač nemáme a ani ho kvôli tomu nemienim kupovať. Nepomohlo by namočiť ho do octovej vody? Vďaka za reakcie.
bettylou
08.05.12,07:56
ošmirgľovať, ale neviem či sa dostaneš k vnútorným kolečkám a ako veľmi sú hrdzavé. vodu asi na hrdzu nie
jahoszmsk
08.05.12,08:00
aj citrónová šťava zmiešaná so soľou je dobrý odhrdzovač
arizona
08.05.12,08:08
Znie to možno divne, ale na hrdzu je najlepšie polohrubá múka. Predmet s hrdzou najprv umyte v horúcej jarovej vode, aby nebol mastný. Pripravte si do mištičky polohrubú múku a striedavo namáčajte hubku vo vode, v múke a drhnite príslušnú zhrdzavenú vec. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, je to rozhodne výrazne účinnejšie, ako obdobná procedúra odstránenia hrdze s práškom na riad. Len potom nezabudnite, že ak dotyčný predmet následne nenakonzervujete nejakým tukom, tak bude za deň opäť hrdzavý a s odstránením hrdze môžete začať od začiatku.Ak dáte prednosť predsa len prášku na riad, tak si nachystajte mištičku, kefku a hubku. Do mištičky si nasypte klasický prášok na riad, pridajte trochu vody tak, aby vám vznikla kaša a tú potom naneste na hubku a kefku. Týmto potom zhrdzavené miesta poriadne vyčistite, opláchnite vodou a pokiaľ možno zakonzervujte, z dôvodov uvedených už vyššie.
rady-kutilum http://topremeselnici.sk/odstranenie-hrdze/
buchač
08.05.12,08:16
Neviete, čím by som mohla odhrdzaviť starý ale DOBRÝ otvárak na konzervy? Máme ich viac a je mi ľúto ich vyhodiť, zídu sa na chalupe... Ale nejako po domácky, prosím, lebo odhrdzovač nemáme a ani ho kvôli tomu nemienim kupovať. Nepomohlo by namočiť ho do octovej vody? Vďaka za reakcie.
...odhrdzovač ???...no fajn , len chémiu by som teda na to dal ...to určite !!!
Nejak mi nejde do hlavy ,ako sa hrdza začala vytvárať ...lebo ak po použití otváraka okamžite tento očistím , umyjem , osuším ....neexistuje , že by sa hrdza začala vytvárať ...

bettylou
ošmirgľovať, ale neviem či sa dostaneš k vnútorným kolečkám a ako veľmi sú hrdzavé. vodu asi na hrdzu nie

...ako vieš , že ide o kolieskový ???
...a vodu ???....nie asi , ale určite NIE...

...ozaj ...inak hrdza je celkom " dobré korenie "..........:---

NEMUDRUJ , NEŠETRI a VYDRB do smetí.....
TomasHC
08.05.12,08:20
Do smetí by som ho nehádzal, staré veci fungujú lepšie ako nové a hlavne nás prežijú... Odhrdzovač nestojí milión, tak si ho kúp a máš to za pár minút bez roboty. Ja používam odhrdzovač (aj iné) W5 z Lidlu, sú prekvapivo slušné!
buchač
08.05.12,08:48
Do smetí by som ho nehádzal, staré veci fungujú lepšie ako nové a hlavne nás prežijú... Odhrdzovač nestojí milión, tak si ho kúp a máš to za pár minút bez roboty. Ja používam odhrdzovač (aj iné) W5 z Lidlu, sú prekvapivo slušné!
Tomas ....máš fest pravdu , nie všetko staré je zlé , dokonca opak by som tvrdil ...

LENŽE ...hrdza sa vždy od povrchu do vnútra zažiera ( Tebe nebudem predsa vysvetľovať ...to by bolo o tom hrachu...;)) ...
...odhrdzovače aj hej , no tieto viac - menej používam na služby technického typu a nie do kuchyne ...

To potom aj technologický postup dodržme :

1. očistiť hrubšie nejakým šmirgľom , oceľovou kefou
2. potom odhrdzovač
3. po pôsobení utrieť
4. no a nakoniec nakonzervovať tým WD 40 alebo aj CONCOR 101 je dobrý...
osky
08.05.12,21:10
ja odporucam jednoznacne cisty obycajny ocot.cisti aj hrdzave skrutky ci panty na dverach.
namocit otvarak do neho,na par hodin,podla toho kolko tej hrdze je a potom ho vybrat a namocenou hubkou drhnur,pokial to nezide-chce to len trpezlivot.
samozrejme nie spongiovou,ale tou drsnou stranou hubky.

inak,docitala som sa ze aj eukalyptovy olej velmi dobre odstranuje hrdzu.ak ho zmiesas s trochou octu,vyrobis si takto vyborny ekologicky dezinfekcny cistiaci prostreidok.
osky
08.05.12,21:12
som zabudla napisat ze namocenou hubkou v octe -samozrejme,nie vo vode-a drhnut.namacat a drhnut....potom oplachnut vo vlaznej vode a osusit.
niella
13.05.12,18:14
ja odporucam jednoznacne cisty obycajny ocot.cisti aj hrdzave skrutky ci panty na dverach.
namocit otvarak do neho,na par hodin,podla toho kolko tej hrdze je a potom ho vybrat a namocenou hubkou drhnur,pokial to nezide-chce to len trpezlivot.
samozrejme nie spongiovou,ale tou drsnou stranou hubky.

inak,docitala som sa ze aj eukalyptovy olej velmi dobre odstranuje hrdzu.ak ho zmiesas s trochou octu,vyrobis si takto vyborny ekologicky dezinfekcny cistiaci prostreidok.

Vďaka Osky, použila som tvoju radu a výsledok je vynikajúci -ocot pomohol tak, že otváraky sú ako nové !!!! Týmto ďakujem aj všetkým ostatným, zídu sa aj ostatné rady :)
buchač
13.05.12,18:19
Vďaka Osky, použila som tvoju radu a výsledok je vynikajúci -ocot pomohol tak, že otváraky sú ako nové !!!! Týmto ďakujem aj všetkým ostatným, zídu sa aj ostatné rady :)



...
4. no a nakoniec nakonzervovať tým WD 40 alebo aj CONCOR 101 je dobrý...
mimotemy
...keby že nemáš ....dodám kľudne .......zbehni na Jazero a pýtaj sa na mňa...:---:D:D:D:D
miesto
02.07.13,13:52
Existuje aj dlhodobe riesenie bez odmastovacov a octu. Staci potriet ekologickym prostriedkom Fluid Film a nasledne utriet handrou aby to neostalo na povrchu mastne, zastavi to hrdzu lebo to cez nu penetruje na cisty kov a na povrchu zachova patinu. Ja to pouzivam od nozikov az po garazovu branu - vsade.
buchač
02.07.13,16:23
Sorry za úprimnosť ....
Ale ak máš čo i len jeden nožík hrdzavý , tak potom to je nič moc ...
Nožík ( kvalitný materiál ) proste namá právo na tú hrdzu ...

Ten Fluid je na iné použitie a nie na veci prichádzajúce do kontaktu s potravinami ...
Lenže , keď ja niečo doporučujem , tak to mám aj overené .
Prípad Fluidu po prečítaní medzi doporučenie nepatrí ...

http://www.fluidfilm.sk/fluidfilm-sk/eshop/1-1-Domace-aplikacie