mogul
08.05.12,13:38
Pekný deň

Chystám sa počas leta svojpomocne zatepliť severnú stenu domu z nepálenej tehly. Po prečítaní rôznych diskusií a názorov na túto tému som sa rozhodol pre odvetranú fasádu. Poprosil by som Vás o názory a pripomienky k postupu ktorý chcem zvoliť :

1.Zvislý rošt / laty 6x4 cm na výšku /, medzi ne Nobasil FKD – 6 cm
2.Vodorovný rošt / laty 6x4 cm na výšku /, medzi ne opäť Nobasil FKD – 6cm
3.Paropriepustná ale vodoodpudivá fólia
4.Na ňu opäť zvislý odvetrávací rošt / laty 5x4 cm /. Laty sa budú uchytávať nie k roštu pod ním / aby nebola valková stena nadmerne namáhaná váhou celého systému a nedošlo k deštrukcii muriva, alebo uvolneniu niektorej časti systému /, ale do dvoch bodov hore a dole. Horný bod uchytenia bude tvoriť „ učko “ uchytené drevo skrutkami do podbitia a dolný bod uchytenia bude tvoriť tiež „ učko “, uchytene tŕňom do betonovej pätky v zemi, tak aby trčal páru cm nad úroveň terénu. Takže celý systém bude niesť nie len stena, ale aj tieto pätky v zemi a v podbití.
5.Na tento odvetrávací rošt príde vonkajší obklad

- viete mi poradiť nejakú inú alternatívu / finančne výhodnú / miesto nobasilu FKD ?
- aká by mala byť minimálna šírka odvetrávacej medzery ?

Ďakujem
lapejko
08.05.12,20:35
systém je vcelku dobrý, do roštu sa dá nastriekať aj Climatizer Plus s prísadou spojiva, zháňaj kontakt v mieste bydliska sú všade.
nusige
24.05.12,07:05
Mogul,
prave sa chystam na velmi podobne cvicenie ako opisujes, tiez na valkovej stene. zaujalo ma kotvenie posledneho latovania-mozes to presnejsie opisat prosim? ucko spodkom uchytis vo valkoch a na konce prichytis latu?
a co bude obklad v tvojom pripade? asi nieco tazsie-novabrik. ci drevo, plast? co sa tyka kotvenia, nad cim uvazujes? 120mm natlkacky sa mi moc neosvedcili pri sadrokartone, tak som uvazoval nad 250mm. zaklad mame kamenny bez horizontalnej izolacie a neviem pokial fasadu odspodu spustit..?
and climatizerom som uvazoval, ale kdesi som sa docital, ze funguje ako pijak. teda, ze odvadza vlhkost z valkov, co v mojom pripade asi nieje moc ziaduce. nobasil vyzera ako jedna z mala moznosti ako z minima vydupat maximum. hrubku izolacie som uvazoval 2x5cm. preco chces davat 12cm prosim? standartne stresne laty su 5x4cm, preto som myslel ze pouzijem 10cm izolacie.
viem, ze moc nepomaham, ale mozno otazkami podnietim k premyslaniu. som z okolia MY, mozno by sme mohli dat rozumy dohromady..aj ja dakujem a pekny den prajem :>
mogul
22.07.12,18:30
Nusige, dlhšie som tu nebol, až dnes som narazil na tvoj príspevok. Je to pre teba ešte aktuálne - rozoberať danú tému ? Ak áno, odpíš a ja zareagujem na tvoj posledný príspevok obsiahlejšie. Zdravím.