Herdova
12.02.06,17:17
Som SZČO,pri práci používam traktor s papiermi,už ho neodpisujem.Ak si kúpim traktor bez papierov za sumu 60000,-SK,na náhradne diely môžem si odpísať celú sumu jeden rok,alebo to budem odpisovať.Nie som platca DPH.Ďakujem.
STRELEC
12.02.06,17:56
Som SZČO,pri práci používam traktor s papiermi,už ho neodpisujem.Ak si kúpim traktor bez papierov za sumu 60000,-SK,na náhradne diely môžem si odpísať celú sumu jeden rok,alebo to budem odpisovať.Nie som platca DPH.Ďakujem.
Ak by bolo z dokladov (kúpna zmluva, faktúra ...) jasné, že sa nejedná o plne funkčný a pojazdný traktor (hoci "bez papierov"), ale že sa jedná o tie a tie náhradné diely sice "ešte vcelku", zúčtoval by som to do nákladov jednorázovo.
V bežnom roku nespotrebované náhradné diely by som rozhodne uviedol v inventúre majetku ku 31.12.2005! To by presvedčilo DU, že som ozaj nekupoval traktor, ale náhradné diely.
Herdova
12.02.06,19:05
Ak ho kúpim od fyzickej osoby kupnou zmluvou za cenu 60000,-SK som povinní ho nahlásiť na daňový úrad.Ďakujem.
STRELEC
12.02.06,19:07
Ak ho kúpim od fyzickej osoby kupnou zmluvou za cenu 60000,-SK som povinní ho nahlásiť na daňový úrad.Ďakujem.Nie. Nahlasovanie - hranica od 100 tis. Sk. Ročne.
ANNAP
12.02.06,19:11
Nie. Nahlasovanie sa týka jednak služieb a jednak je tam zvýšená hranica na 100 tis. Sk. Ročne.



Nahlasovanie sa týka len služieb?:confused:
Machulka
12.02.06,19:30
Nie. Nahlasovanie sa týka jednak služieb a jednak je tam zvýšená hranica na 100 tis. Sk. Ročne.

Zákon o správe daní a poplatkov ods. (5) hovorí: Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou (znamená to, že pokiaľ príjmeš peniaze v hotovosti na základe príjmového pokladničného dokladu v úhrne za celý rok viac ako 100.000,- Sk za tovar, alebo službu, si povinný to nahlásiť príslušnému dańovému úradu, pod ktorý patrí dotyčná fyzická osoba do 30.1. nasledujúceho roku.) Nenahlasuješ to len vtedy, ak vyplatíš FO medzibankovým prevodom, alebo na základe bločkov z registračnej pokladne.
STRELEC
12.02.06,19:53
Nie. Nahlasovanie - hranica od 100 tis. Sk. Ročne.Vďaka. Zredukoval som svoj príspevok.:)
Adra
06.03.06,12:30
Zdravím, ešte by som sa chcela dodatočne opýtať:
traktor kúpený na fakt. za 110.000,- Sk, je potrebné nahlásiť na DÚ, ak nebudeme platiť cestnú daň? - zákon 582/2004, §86 ods. 2 písm. e
- ak sa neplatí cestná daň, môže sa traktor odpisovať? - 2 odp. skup.- 6 rokov?
Vďaka