12matess3
09.05.12,19:52
Ahojte poradaci, chcem sa vas spytat, ci niekto z vas chova doma kraliky na maso???Poviete mi, kedy mozem dat samicu kralika prvy krat naparit, ked ma kolko mesiacov???
:-)
osky
09.05.12,18:02
uz je tu niekde takato tema.
samicka ma mat aspon rok.moj otec i dedko chovali zajace odjakziva.je to kvalitne a ciste mäsko.a dietne.
arizona
09.05.12,18:13
220870
09.05.12,19:01
Ja som raz prepálil termín oddelenia mladých samíc od samcov .Mali cca dva mesiace a všetky samice znásilnili.Množia sa skoro tak rýchlo ako indiáni.
12matess3
01.06.12,19:02
Aha ja som cital v knizke a tam je ze sa moze uz v 6mesiaci, chcem sa spytat, mam kurin a v nom sliepky a potom mam este taky odkladaci priestor pod strechov kurina a dlzka 150cm sirka 90 a vyska od 70 sa zvazuje az do 20cm, mozem tam chovat zajaca, pretoze dedo mi ho da a ma 3mesiace a by som si choval a potom ju dal naparit ked bude mat xmesiacov.Ale nechcem az kvape cez dosky a sliepky moc ako tomu predist poradte prosim???Alebo co s tym nejako to zatesnit alebo proste co???
buchač
01.06.12,19:44
Ahojte poradaci, chcem sa vas spytat, ci niekto z vas chova doma kraliky na maso???Poviete mi, kedy mozem dat samicu kralika prvy krat naparit, ked ma kolko mesiacov???
:-)
mimotemy

...nemôžem si pomôcť ....:---:D......ja som si dodnes myslel , že zvieratká sa pária ...a nie naparujú ...teda okrem niektorých , príkladne páv.......

...alebo aj sa žehličkou sa dá naparovať ....;)
Stanislav 1975
01.06.12,19:50
mimotemy

...nemôžem si pomôcť ....:---:D......ja som si dodnes myslel , že zvieratká sa pária ...a nie naparujú ...teda okrem niektorých , príkladne páv.......

...alebo aj sa žehličkou sa dá naparovať ....;)

u mojej babky na záhorí sa tomu vravelo, že nahoniť...
bettylou
02.06.12,04:16
pripustiť
12matess3
03.06.12,14:42
Zdravim, poradaci doniesol som sikralika domov, kamaratmi povedal ze Iskernik je jedovaty a ze ten mu nemam davat , aku travu vsetko mozem davat zajkovi aby sa nezdul???Davate ich aj na travnik do klietky???Aku travu mam odavat zajkovi??
Peter z Bratislavy
09.06.12,14:20
Skúste rozlišovať medzi zajacom a králikom.

Zajac behá po poli a nestavia si nory ako králik. Malé zajačiky sa rodia osrstene a vida hneď po narodení. Oproti tomu králik si vyhrabe noru v zemi, v ktorej samičky porodí slepé a holé králičatá.

Ide o 2samostatné živočíšne druhy, ktoré sa ani medzi sebou nemôžu krížiť, na rozdiel napr. od koňa a somára.

Takže na 99% všetci chováte doma v králikárni králikov.
osky
09.06.12,18:48
my nedavame zajacom ziadnu zelenu travu-len seno,zrno,repu.obcas supy zo zemiakov,alebo dake jablcko....zaklad je seno,aspon raz za den.
tato strava je dobra pre dva ucely:
mäso je lepsie,ma lepsiu konzistenciu,ako take krmene zelenym.
okrem toho-kralicie mäso viaze velmi vela kyseliny mocovej.
tym ze mu davas suchu stravu,nutis ho vlastne k pitiu-to mäso ocistuje od kyseliny mocovej-zajac pije,zakonite aj moci....
to znamena ze u musis davat aj vodu-my mame misky,zajace dostanu vzdy trochu vody rano, a vecer,v lete aj viacraz za den,ak je velmi teplo.
zsada je aby neblo tej vody nazvys,leby si do nej nacuraju,alebo sa tam namocia...to vsetko je nebezpecne.treba ich nechat napit a vodu im vziat.radsej davat castejsie.
alebo si zadovaz napajadla.
legolas
10.06.12,06:17
...samice králikov pripúšťame keď majú cca 8 mesiacov.., pri zakladaní chovu dbáme na to, aby chovná samica mala aspoň 7 bradaviek, je to potreba pri odchove mláďat.., po 7 dňoch pripúšťanie zopakujeme...
Indeed
10.06.12,18:35
Skúste rozlišovať medzi zajacom a králikom.

Zajac behá po poli a nestavia si nory ako králik. Malé zajačiky sa rodia osrstene a vida hneď po narodení. Oproti tomu králik si vyhrabe noru v zemi, v ktorej samičky porodí slepé a holé králičatá.

Ide o 2samostatné živočíšne druhy, ktoré sa ani medzi sebou nemôžu krížiť, na rozdiel napr. od koňa a somára.

Takže na 99% všetci chováte doma v králikárni králikov.


Peter z Bratislavy , daj foto , čo je zajac a čo je králik bo máme v tom zmätok.

Ale mne nevadí, či zajac alebo králik ,

hlavne ,že je to uchate , čím väčšie by to malo byť a aby sa dala s toho koža ľahko stiahnuť.
lujza.j
10.06.12,18:44
Indeed
10.06.12,18:47
Najlepšie sa mi pačilo vysvetlenie, že : "......ide o bylinožravca schopného veľmi rýchleho behu."
Indeed
10.06.12,18:48
Aj by ma zaujimalo, či existuje väčšie králiky ako Belgicky obor.
lujza.j
10.06.12,18:55
Indeed
10.06.12,18:59
nepasuje mi spajat fotky živých králikov z pokrmami z nich
bjuty smis
10.06.12,19:53
Aj by ma zaujimalo, či existuje väčšie králiky ako Belgicky obor.

ked som bol malý, tak za národný mančaft hokejistov chytal jirko králik ....
aký velký je ten tvoj belgický obor ? :))
trisestri
10.06.12,19:55
Kralik chytal vyborne,ale z tych stvornohych je najvätsi belgicky obor
KnR_Luky
11.06.12,16:14
Už sa veľmi neoplatí dávať trávu zajacom :/ padá veľmi kyslý dážď a je veľká pravdepodobnosť, že prídeš o zajkov ;) radšej si kúp granule a chovaj ich tým (moja rada).
KnR_Luky
11.06.12,16:17
Zdravim, poradaci doniesol som sikralika domov, kamaratmi povedal ze Iskernik je jedovaty a ze ten mu nemam davat , aku travu vsetko mozem davat zajkovi aby sa nezdul???Davate ich aj na travnik do klietky???Aku travu mam odavat zajkovi??

Už sa veľmi neoplatí dávať trávu zajacom :/ padá veľmi kyslý dážď a je veľká pravdepodobnosť, že prídeš o zajkov ;) radšej si kúp granule a chovaj ich tým (moja rada).
jahoszmsk
11.06.12,18:55
mimotemy a čo ovce, kozy, kravy? im kde kúpim granule, ak padá kyslý dážď?
Indeed
11.06.12,18:59
BOL, už nie je , chovali sme kraliky pred cca 25 rokmi, najväčší kralik važil po vypitvaní 4,80 kg
bjuty smis
12.06.12,05:41
Už sa veľmi neoplatí dávať trávu zajacom :/ padá veľmi kyslý dážď a je veľká pravdepodobnosť, že prídeš o zajkov ;) radšej si kúp granule a chovaj ich tým (moja rada).
a tie granule vyrábajú z ropy?
alebo lucerku a datelinu na ne pestujú v sklenníkoch ?
KnR_Luky
12.06.12,08:34
ja som len poradil :) netreba hneď kritizovať skús kúpiť králika, alebo nejakého zajaca a skús ho chovať bez vitamínov, že koľko Ti vydrží :)
("môj prípad"). Ja len posúvam veci, ktoré sa už mne osobne stali.
bodliak
12.06.12,08:40
Už sa veľmi neoplatí dávať trávu zajacom :/ padá veľmi kyslý dážď a je veľká pravdepodobnosť, že prídeš o zajkov ;) radšej si kúp granule a chovaj ich tým (moja rada).

... no a za pár rokov tie králiky z potravinového reťazca vynecháme a budeme jesť rovno granule.
KnR_Luky
12.06.12,12:06
bodliak, je to veľmi možné, že o pár rokov, si dáš tabletku a budeš najedený :) ... všade sama chémia....
Indeed
12.06.12,12:10
ja som len poradil :) netreba hneď kritizovať skús kúpiť králika, alebo nejakého zajaca a skús ho chovať bez vitamínov, že koľko Ti vydrží :)
("môj prípad"). Ja len posúvam veci, ktoré sa už mne osobne stali.

Neviem ako je to teraz ku dnešnému dátumu,

ale ,

pred cca 5 rokmi si musel očkovať celú populáciu králikov proti moru aby Ti NEVYHYNULI .
bjuty smis
12.06.12,12:51
ja som len poradil :) netreba hneď kritizovať skús kúpiť králika, alebo nejakého zajaca a skús ho chovať bez vitamínov, že koľko Ti vydrží :)
("môj prípad"). Ja len posúvam veci, ktoré sa už mne osobne stali.

ok, ja len že kamarát je predseda družstva a majú linku na tie granule....a na tú datelinu prší presne tak, ako na tú, čo máš doma za humnom.....
ale skoro všetko vyvážajú do talianska...
12matess3
13.06.12,13:23
avim, pocul som ze zajacom sa moze srmovat aj mokra trava je to naozaj???Moze byt aj MOKRA???
Indeed
13.06.12,13:26
može byt aj mokra, kralikom sa nesmie dávat listie z repy,lebo by ich ponadúvalo a potom...
bjuty smis
13.06.12,13:38
pokial viem, tak mokrá s nemôže......známy, čo chovali králiky vo velkom, tak nedávali ani čerstvú datelinu,nie to ešte mokrú... celý rok krmili senom....
jahoszmsk
13.06.12,13:49
hlavne mokrú ďatelinu nesmú jesť zajace, ani dobytok, kvôli nadúvaniu.
tramper
28.12.12,07:14
Ahojte,

chovám bežné plemená králikov uz priblizne dva roky, no rád by som chov doplnil o novú sortu - Belgického obra. Vie mi niekto priblížit čo to o týchto králikoch z praxe? Ide o plemeno, ktoré dosahuje hmotnost aj do 9 kg, cize je urcite pravda, ze to aj niečo zožerie. Tiež je to vraj chulostive na kvalitu krmiva. Čiže rád by som vedel, čím to bežne krmite, kolko to asi zožerie do mesiaca, či je nutnost pravidelného očkovania (respektíve ci maju nejaku inu zdravotnú nachylnost odlišnú od bežne chovaných mensich druhov králikov), alebo ak uz mate skusenost s chovom tohto druhu zajaca je tu nejaká výhodnost zamerat sa na jeho chov ak to porovnáte s chovom menších plemien (nejde mi o chov kvoli výstavám; skor finančná návratnosť)?

Dopredu ďakujem.
Peter z Bratislavy
28.12.12,16:12
Ak chceš chovať králiky kvôli mäsu ( a ešte aj s finančnou návratnosťou) tak na BO rýchlo zabudni. Veľké ťažké (kosti, hlava, koža = odpad), pomaly dospievajúce, takže mäsová výťažnosť menšia ako u mäsových plemien.
V lepšom prípade krížiť Obra s mäsovým plemenom. Po otcovi veľkosť a po matke zmäsilosť u F1 generacie s heteroznym efektom. Na mäso je však najlepšie F1 generácia krížencov 2 čistokrvných mäsových plemien.
A skús si zistiť rozdiel medzi zajacom a králikom, aby si vedel čo vlastne chováš
bettylou
28.12.12,16:17
citlivka
stefanjilly
07.01.13,19:17
ja chovam francuzskych baranov asi 15 rokov a som celkom spokojny.vždy som ich stepil proti moru ale teraz už tretí rok neštepím a ide to v pohode.Robim hlavne zimné odchovy a mam lepšie vysledky ako v lete
mlyn16
11.06.14,11:26
My dávame zajace po odstavení do ohrady, kde majú voľný pohyb za každého počasia. Krásne rastú. Neočkujeme.
bettylou
16.06.14,18:37
My dávame zajace po odstavení do ohrady, kde majú voľný pohyb za každého počasia. Krásne rastú. Neočkujeme.

máte to aj zastrešené a sú vonku aj v noci?