Andrej88
10.05.12,10:49
Dobry den, momentalne pracujem uz 2 tyzdne ako dohodar. Podpisal som s jednou nemenovanou firmou dohodu o vykonavani prace. Samozrejme je stavebneho charakteru.
Podla paragrafu 226 a nasl. Z. z. 311/2001 - Zakonnika prace ...

max. 350 hodin. 2eur/hod. + do 100 perc. premie.

Odmena je splatna k 30-temu dnu nasledujuceho mesiaca. Zmluva bola podpisana 23.04.2012.

No a tu by som mal par otazok na vas. Momentalne som chory a cely tento tyzden nerobim. Oznamil som to mojmu nadriadenemu.
Pred uzatvorenim zmluvy ma poslali na lekarsku prehliadku , kde som zaplatil 20 eur a doktorka mi povedala , ze mi to firma preplati.Mam blocik, ale este som to neriesil.
Kedze si myslim, ze nie som zamestnanec tejto firmy (normalny zamestanec), tak mam otazku ci MUSIM ist teraz k lekarovi a poziadat o PNku. Som skutocne chory (chripka) ale neviem ci si lekar o domna zasa nevyziada peniaze, ktorych momentalne moc nemam. Lebo v robote co som zistil , tak sa pisu hodony (dennik) a podla toho budem ohodnoteny. Jeden mi povedal, ze to je len na oko ta dohoda a som plateny 3 eura/hod. .
Stane sa mi nieco ak pridem v pondelok do roboty a nebudem mat peciatku od doktora? Kedze nemam preplatene PNky ani preplacane sviatky , mozno iba cestovne mi platia (alebo mozno aj to mi strhnu z vyplaty potom) oplati sa mi vobec teraz ist za doktorom?
Poslednu sancu budem mat , k nemu ist zajtra v piatok alebo este dnes. Tak by som bol rad za skoru reakciu. Ako to cele vlastne je. Ako vidim , zakony idu bokom. Dakujem za reakcie vopred.

Moc by ste mi pomohli sa v tom zorientovat.
P.S.: Co hovorite na takuto zmluvu? Je v poriadku? Mam narok na nieco?
veronikasad
10.05.12,08:51
Dohodári nie sú nemocensky poistení, nárok na nemocenské ti nevznikne. Oznámil si zamestnávatelovi dôvod neprítomnosti na pracovisku ?

Si evidovaný na Úrade práce ?
Andrej88
10.05.12,09:31
Volali sme spolu, ze som chori. On mi povedal , ze ok, vyliec sa. A musim aj dodat, ze som ochorel , ked sme v piatok v robote betonovali deku a zacalo prsat, betonpumpa uz isla ... ale to je druha vec.
Na urade prace niesom evidovany. A este som si spomenul , ze ta co mi davala podpisat zmluvu (ekonomka) mi povedala , ze ma zahlasia do socialnej. Ale podla tejto zmluvy robim ako keby na cierno ze?

Takze nemusim ist k lekarovi? Ci ako? Staci dobre slovo? Dohoda medzi mnou a majstrom?
szivics
10.05.12,09:46
Prečo by si pracoval na čierno? Pracuješ na dohodu ;-)
K lekárovi nemusíš ísť kvôli zamestnávateľovi, jedine kvôli sebe...
calawen
10.05.12,09:59
Volali sme spolu, ze som chori. On mi povedal , ze ok, vyliec sa. A musim aj dodat, ze som ochorel , ked sme v piatok v robote betonovali deku a zacalo prsat, betonpumpa uz isla ... ale to je druha vec.
Na urade prace niesom evidovany. A este som si spomenul , ze ta co mi davala podpisat zmluvu (ekonomka) mi povedala , ze ma zahlasia do socialnej. Ale podla tejto zmluvy robim ako keby na cierno ze?

Takze nemusim ist k lekarovi? Ci ako? Staci dobre slovo? Dohoda medzi mnou a majstrom?

Ekonómka vravela dobre, na sociálnu poisťovňu ťa musí prihlásiť, pretože na základe dohody za teba zamestnávateľ platí úrazové poistenie a príspevok do garančného fondu. Zmluva vyzerá byť v poriadku, ošetrenie lekára by nemalo byť hradené, iba by si platil prípadný doplatok na lieky.
calawen
10.05.12,10:03
Čo sa týka pracovných pomerov, tak máme pracovné pomery na základe pracovnej zmluvy - hlavný (8 hodín denne), vedľajší (menej) - tam sa platia odvody (zamestnanec aj zamestnávateľ odvádzajú do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne - tu je potom nárok na PN a pod.)
Potom sú dohody -

dohoda o vykonaní práce - viaže sa na nejakú úlohu, max. 350 hodín ročne
dohoda o pracovnej činnosti - tá je na max. 10 hodín týždenne, neviaže sa na nijakú úlohu, týka sa pravidelne sa opakujúcej činnosti.

Avšak čo majú spoločné je, že tu sa neplatia žiadne iné odvody okrem úrazového poistenia a príspevku do garančného fondu - platí zamestnávateľ. Nie je nárok na PN, ošetrovné a pod.
veronikasad
10.05.12,10:06
Volali sme spolu, ze som chori. On mi povedal , ze ok, vyliec sa. A musim aj dodat, ze som ochorel , ked sme v piatok v robote betonovali deku a zacalo prsat, betonpumpa uz isla ... ale to je druha vec.
Na urade prace niesom evidovany. A este som si spomenul , ze ta co mi davala podpisat zmluvu (ekonomka) mi povedala , ze ma zahlasia do socialnej. Ale podla tejto zmluvy robim ako keby na cierno ze?

Takze nemusim ist k lekarovi? Ci ako? Staci dobre slovo? Dohoda medzi mnou a majstrom?
Nerobíš načierno, aj dohodárov zamestnávatel nahlasuje do SP. Len za nich neplatí nem.poistenie, preto nemáš nárok na nemocenské.
Ak nie si evidovaný na UP, nemusíš si dať vystaviť PN-ku. (stačí dohoda medzi majstrom)
ewita888
10.05.12,11:17
Keď nie si evidovaný na úrade práce, si prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ..?
ada159
06.09.12,10:14
Riešim takýto prípad, chceme na dohodu zamestnať pracovníčku na admin.prace na zastupovanie. To znamená, práca bude opakovane, týždenne do 10hod. Ale v niektorých dňoch, respektíve mesiacoch vôbec. Uzavrela by dohodu o prác. Činnosti, dohoda sa uzatvori od januara, v januari ju zamestnavatel prihlasi na soc.poistenie, neodpracuje nic, az v marci. ak je vedená na Úrade prace, dohodu má priniesť v januári alebo v marci?
Mila123
06.09.12,10:19
min. jeden deň pred začatím vykonávania prác......
ada159
06.09.12,10:22
Teda v marci
Mila123
06.09.12,10:27
aký je dôvod vystavovať dohodu už v januári?
ada159
06.09.12,10:30
Je prijatá na zastupovanie, v januári nebolo treba, ale to nikto nevedel že nebude treba.
Mila123
06.09.12,10:32
aha....ja som si myslela, že to len bude......

tak v tomto prípade, by som išla s dohodou už v januári.......
ada159
06.09.12,10:36
Áno, ešte to len bude, len som sa potrebovala uistit, ako by to bolo v tomto prípade pri takomto typu dohody. Dakujem