Lubomir1
10.05.12,13:02
Na záhrade mám betónový múrik (dlhý 16m) so starými už hrdzavými stĺpikmi a oplotením. Chcem preto urobiť nové oplotenie, a mám 2 možnosti:

- Do betónového múrika vysekať diery, a do nich zabetónovať nové stĺpiky (dosť pracné).

- Staré stĺpiky len odpíliť a na múrik namontovať platňu pre stĺpik, na ktorú sa nový stĺpik len nasadí (viď ilustračné obrázky).


Máte niekto skúsenosti s platňami pre stĺpik a ich upevnením? Konkrétne sa mi jedná o:

- Ako upevniť platňu na betónový múrik? Je vhodná nejaké chemická kotva napr. Pattex CF850 alebo iná?

- Múrik má mierny sklon cca 3-4 stupne. Ako docieliť, aby platňa bola pripevnená vodorovne - t.j. stĺpik bol kolmo? Niečo pod jeden koniec platne podložiť, alebo na mieste, kde bude platňa, urobiť vodorovný pár milimetrový betónový poter a pod? V prípade pár milimetrového poteru aký výrokom by bol najlepší?

- Nové plotové stĺpiky ZN+PVC majú 2 m, ale ja potrebujem len cca 165 cm (160 cm pletivo). Ak spílim nový ZN+PVC stĺpik dolu, nezačne tam po čase hrdzavieť? Alebo spíliť ho len z vrchu a tam nasadiť nejakú plastovú čapičku?
Martin1310
10.05.12,15:25
Záleží dosť od stavu toho múrika niekedy sú také chatrné že sa do nich už ani nedá nič uchytit,pri sekaní dier by ste ho dosť možné celkom rozbili.Ja by som určiťe použil kotvy do betonu (kuželové).Pokial by nebol beton dosť tvrdý a nedržali by tak až v tom prípade by som použil chemické kotvy (výde to totiž na viac penazí).Na vyrovnanie podkladu pod platničku používame Vusokret,je to vlastne taká malta v mechu a údajne je na to dobrá.
Ako dosiahnuť rovinu to je fakt dosť komplikované ja som zástancom riešenia,prichytit platničky a kolky na ne navariť namieste a vtedy je jedno ako krivo je platnička ,kolok sa dá vždy navariť rovno ale samozrejmä je tu ten zádrhel v hrdzavení ale ono nič nieje na veky,treba to poriadne natrieť a starať sa.Ak ich chcete skracovať tak skrátit hore(ak by ste ich predsa navárali tak dolu) a dať plastovú záslepku ktorá sa nasádza na vonok kolka nie dovnútra pretože cez ne sa voda dostane.Taketo zaslepky predava firma Duran s.r.o. .
Lubomir1
13.05.12,14:26
Na vyrovnanie podkladu pod platničku používame Vusokret.

... ja som zástancom riešenia,prichytit platničky a kolky na ne navariť namieste a vtedy je jedno ako krivo je platnička ,kolok sa dá vždy navariť rovno ale samozrejmä je tu ten zádrhel v hrdzavení.

Asi vyskúšam vyrovnať povrch betónového múrika tým Vusokret. Vyrovnám to len na mieste prichytenia každej platničky + o málo viac, t.j. dĺžka 20 cm. Nevadí, ak bude hrúbka Vusokretu len cca od 3 do 10 mm?

Ak by sa zelený ZN+PVC stĺpik nejak privaril o ZN+PVC platničku, nejestvuje nejaký zelený gumoasfalt, PVC alebo niečo podobné, aby to veľmi dlho nehrdzavelo?

A ak by sa stĺpik len nasadil na tú platničku, nebude tam nejaká veľká tolerancia? Nebude sa kývať?
Martin1310
14.05.12,19:44
Ja s týmto spôsobom uchytávania stlpikov (myslím to čo je na obrázku) nemám skúsenosť.
Predstavujem si to tak že sa ten stlpik nasunie na kúsok trubky ktorí trčí z platničky a vôbec netuším či sa tam potom prichytí aj nejakými skrutkami alebo ako.Na spôsob by bolo asi najlepšie sa spýtať výrobcu.Možno sa dá nejak dodatočne centrovať.
Ked vyrovnávam povrch pod platničku z tým Vusokretom tak to robým tak že najskôr si osadím kotvy,potom podtriem plochu pod platničkou Vusokretom a hned ju tam aj položím a len rukou dotiahnem matice tak aby som s nimi platničku vyrovnal.To čo sa vytlačí okolo platničky zahladím alebo jednoducho utriem.Po vytvrdnutí dotiahnem klúčom.Musím dodať že je to docela papračka a ten Vusokret docela rýchlo zatuhne.Tie 3 až 10mm by som dal radšej 5 až 12mm.Keby ste vyrovnali povrch popredu a potom cez to vrtali diery tak neverím tomu že by to nepopraskalo.
Co sa týka toho náteru tak možno by sa dalo použiť niečo na podvozky automobilov (niečo prelakovatelné) Keby ste sa rozhodli pre variantu z naváraním tak najprv treba zohnať zvarača a zistit či vôbec bude schopní niečo také privariť oni sa totiž tie kolky vyrábajú z tragicky tenkého materiálu a na privarenie by musel použiť CO-čko a dobre očistiť kolky od zinku pretože jednak to zvaru moc neprospieva a ešte pri horení zinku vzniká plyn, ktorý nieje moc zdravý.
lapejko
14.05.12,19:53
Dalo by sa aj požičať kombinované kladivo s prielomovým vrtákom takého priemeru ako stĺpik, navŕtať diery mimo pôvodných stĺpikov a osadiť do flex lepidla v diere.
Martin1310
14.05.12,20:09
Ak to ten múrik vydrží,tak super.
Lubomir1
16.05.12,17:10
... z tým Vusokretom tak to robým tak že najskôr si osadím kotvy,potom podtriem plochu pod platničkou Vusokretom a hned ju tam aj položím a len rukou dotiahnem matice tak aby som s nimi platničku vyrovnal.

Uvažujem, že pod platničku dám na pôvodný betón nejaké širšie nehrdzavejúce podložky (cca 1 až 3 ks podľa potreby), a tak urobím rovinu.
A pod i nad podložku nejakú tenkú gumu (napr. samovulkanizačnú pásku), aby podložky boli trochu izolované od vlhkosti z betóna. Už len zistiť, aké podložky najdlhšie odolajú korózii (materiál a povrchová úprava).

Bude to mať tú výhodu, že medzi platničkou a betónom bude prievzdušná pár milimetrová medzera, čo by mohlo znížiť prípadnú koróziu.
buchač
16.05.12,17:38
Na záhrade mám betónový múrik (dlhý 16m) so starými už hrdzavými stĺpikmi a oplotením. Chcem preto urobiť nové oplotenie, a mám 2 možnosti:

- Do betónového múrika vysekať diery, a do nich zabetónovať nové stĺpiky (dosť pracné).

- Staré stĺpiky len odpíliť a na múrik namontovať platňu pre stĺpik, na ktorú sa nový stĺpik len nasadí (viď ilustračné obrázky).


Máte niekto skúsenosti s platňami pre stĺpik a ich upevnením? Konkrétne sa mi jedná o:

- Ako upevniť platňu na betónový múrik? Je vhodná nejaké chemická kotva napr. Pattex CF850 alebo iná?

- Múrik má mierny sklon cca 3-4 stupne. Ako docieliť, aby platňa bola pripevnená vodorovne - t.j. stĺpik bol kolmo? Niečo pod jeden koniec platne podložiť, alebo na mieste, kde bude platňa, urobiť vodorovný pár milimetrový betónový poter a pod? V prípade pár milimetrového poteru aký výrokom by bol najlepší?

- Nové plotové stĺpiky ZN+PVC majú 2 m, ale ja potrebujem len cca 165 cm (160 cm pletivo). Ak spílim nový ZN+PVC stĺpik dolu, nezačne tam po čase hrdzavieť? Alebo spíliť ho len z vrchu a tam nasadiť nejakú plastovú čapičku?

...pri týchto metroch a pri tých vlastnostiach starého múrika by som volil cestu výstavby úplne nového oplotenia ...

- urobíš podľa svojho
- nenarobíš sa tak ako pri rekonštrukcii
- nevieš , čo Ťa bude čakať v terajšom stave , keď zapneš príklepku...

...a v konečnom dôsledku to bude aj celistvo a pekne vyzerať....
Lubomir1
16.05.12,17:49
...pri týchto metroch a pri tých vlastnostiach starého múrika by som volil cestu výstavby úplne nového oplotenia ...

Problém je v základoch múrika, betón je do hĺbky cca 40 cm a široký 21 cm. Ak by bol cca 60-80 cm (nezamŕzajúca hĺbka) a s roxormi, tak my som dal naň i nejaké tvárnice. Tiež má múrik i mierny sklon, takže pletivo by bolo asi najvhodnejšie.
buchač
16.05.12,18:02
Na záhrade mám betónový múrik (dlhý 16m) so starými už hrdzavými stĺpikmi a oplotením. Chcem preto urobiť nové oplotenie, a mám 2 možnosti:

- Do betónového múrika vysekať diery, a do nich zabetónovať nové stĺpiky (dosť pracné).
...sám vravíš o práci....jednoduchšie bude proste rozbiť ten pôvodný ...

- Staré stĺpiky len odpíliť a na múrik namontovať platňu pre stĺpik, na ktorú sa nový stĺpik len nasadí (viď ilustračné obrázky).
...ďaľšia práca navyše...


Máte niekto skúsenosti s platňami pre stĺpik a ich upevnením? Konkrétne sa mi jedná o:
...síce nie ....ale predsa ..
- Ako upevniť platňu na betónový múrik? Je vhodná nejaké chemická kotva napr. Pattex CF850 alebo iná?

- Múrik má mierny sklon cca 3-4 stupne. Ako docieliť, aby platňa bola pripevnená vodorovne - t.j. stĺpik bol kolmo? Niečo pod jeden koniec platne podložiť, alebo na mieste, kde bude platňa, urobiť vodorovný pár milimetrový betónový poter a pod? V prípade pár milimetrového poteru aký výrokom by bol najlepší?
...podložiť ,vysekať .....
...kolmo predsa dáš do nového betónu ...
- Nové plotové stĺpiky ZN+PVC majú 2 m, ale ja potrebujem len cca 165 cm (160 cm pletivo). Ak spílim nový ZN+PVC stĺpik dolu, nezačne tam po čase hrdzavieť? Alebo spíliť ho len z vrchu a tam nasadiť nejakú plastovú čapičku?
...nebudeš nič musieť zo stlpikov rezať , keď dáš do zeme ...

Problém je v základoch múrika, betón je do hĺbky cca 40 cm a široký 21 cm. Ak by bol cca 60-80 cm (nezamŕzajúca hĺbka) a s roxormi, tak my som dal naň i nejaké tvárnice. Tiež má múrik i mierny sklon, takže pletivo by bolo asi najvhodnejšie.
...problém to všetko síce je , no keď teraz dáš do novej vizáže , máš na roky pokoj ...


...ešte raz opakujem....

...pri týchto metroch a pri tých vlastnostiach starého múrika by som volil cestu výstavby úplne nového oplotenia ...
Martin1310
16.05.12,19:45
Uvažujem, že pod platničku dám na pôvodný betón nejaké širšie nehrdzavejúce podložky (cca 1 až 3 ks podľa potreby), a tak urobím rovinu.
A pod i nad podložku nejakú tenkú gumu (napr. samovulkanizačnú pásku), aby podložky boli trochu izolované od vlhkosti z betóna. Už len zistiť, aké podložky najdlhšie odolajú korózii (materiál a povrchová úprava).

Bude to mať tú výhodu, že medzi platničkou a betónom bude prievzdušná pár milimetrová medzera, čo by mohlo znížiť prípadnú koróziu.

Ked tam dáš podložky (napríklad nejaké pásiky nastrihané z antykorového plechu) tak hrdze sa nemusíš báť,vydržia tam dlhšie ako ten plot.Tú gumu by som tam nedával bude to pružiť a zle sa bude nadstavovať rovina kolku a časom sa vymačká.