TomasHC
10.05.12,19:16
Ahojte, na pár miestach hlavne pri plote mi stále raší baza a vinič - dá sa zničiť totálnym herbicídom (Fondo, Roundup) keď má rastlina dostatok listov, alebo práve tieto dve potvory treba prácne odkopať? Ďakujem za rady.
pablito74
10.05.12,17:57
Vinic sa urcite da, baza myslim tiez. Dajte si pozor aby vam nazavial vietor, a aby ste nezasiahli aj to co nechcete.
hubatá
10.05.12,18:07
Češi majú porekadlo "před bezem smekni!", t.j. vzdaj úctu, zlož klobúk na znak úcty.
Bazu by som nikdy nekynožila, všetko sa dá z nej použiť od kvetu, cez bobule až po drevo. Ak čo len trošku môžeš nechaj ju aspoň pre včely, osy, čmeliaky - naozaj ti tak zavadzia? Tak ju ostrihaj a nechaj jej len tvar stromčeka ale ju nezabi. :mee:
Ale to som celá ja: stromy a kríky som vykopávala až keď sami umreli.....
A vinič? Tiež ti naozaj ten jeden koreň tak zavadzia že musí prísť o život?

Ale nič som nepovedala, to je len môj názor. ....
srska
10.05.12,18:10
Češi majú porekadlo "před bezem smekni!", t.j. vzdaj úctu, zlož klobúk na znak úcty.
Bazu by som nikdy nekynožila, všetko sa dá z nej použiť od kvetu, cez bobule až po drevo. Ak čo len trošku môžeš nechaj ju aspoň pre včely, osy, čmeliaky - naozaj ti tak zavadzia? Tak ju ostrihaj a nechaj jej len tvar stromčeka ale ju nezabi. :mee:
Ale to som celá ja: stromy a kríky som vykopávala až keď sami umreli.....
A vinič? Tiež ti naozaj ten jeden koreň tak zavadzia že musí prísť o život?

Ale nič som nepovedala, to je len môj názor. ....veru, sirupček z bazy je mňamík
hubatá
10.05.12,18:28
Ale ja poznám aj záhorácke "hularové" víno, lekvár......
pablito74
10.05.12,19:50
Sirup je super, my si kazdorocne robime velke zasoby, no ked pride zima, tak ho uz niet. :o

PS: OT, kvitne uz niekde baza ?
asedma
10.05.12,19:55
Sirup je super, my si kazdorocne robime velke zasoby, no ked pride zima, tak ho uz niet. :o

PS: OT, kvitne uz niekde baza ?

..u nas zacala kvitnut
arizona
10.05.12,20:04
Ahojte, na pár miestach hlavne pri plote mi stále raší baza a vinič - dá sa zničiť totálnym herbicídom (Fondo, Roundup) keď má rastlina dostatok listov, alebo práve tieto dve potvory treba prácne odkopať? Ďakujem za rady.
Co si myslis, ze vyriesis,ked ho postriekas jedom? Asi ti uschne,ale aj tak musis pracne vykopat ;)

Ide ma porazit,ked citavam tieto prispevky od "modernych zahradkarov".:mad:
Vsetci len zhanaju informacie o vseliakych jedoch,ktore si chcu vylievat po vlastnej zahrade! To tu zahradu nech radsej zaleju betonom,lebo bez fyzickej prace,motyky,krompaca,hrabli a podobnch osvedcenych "prostriedkov" sa zahrada obrabat neda...;)

Inak, baza je vyborny prilakavac vciel,bez nich sa ti v zahrade nic neurodi.Treba rozmyslat aj do buducnosti,nie len vsetko v prirode klcovat a zalievat jedmi...
srska
10.05.12,20:06
Ahojte, na pár miestach hlavne pri plote mi stále raší baza a vinič - dá sa zničiť totálnym herbicídom (Fondo, Roundup) keď má rastlina dostatok listov, alebo práve tieto dve potvory treba prácne odkopať? Ďakujem za rady.tomino, čo tak využiť vo svoj prospech? http://sk.wikipedia.org/wiki/Baza_%C4%8Dierna
alchstuip
11.05.12,05:24
Ekologicka lobby zautocila :-)

Baza a plany vinic sa snad mechanicky ani zlikvidovat nedaju, vzdy nejake korene ostanu a po roku to rastie znova.
S roundupom ale opatrne, je to fakt silne chemicke svinstvo, vstrebava sa pokozkou, takze minimalne gumove rukavice treba mat.
Najsetrnejsie bude opatrne potriet listy rastlin odsudenych na zanik spravne nariedenym Roundupom, asi po mesiaci potom zlikvidivat definitivne uschnute casti.

PS pre ekobio:
Mame 2 zahrady, 28 a 30 arov.
V prvej je 250 jabloni, 30 marhul, 10 sliviek a nejake dalsie stromy + zemiaky, zelenina a podobne. Aka naivna osoba si mysli, ze toto sa da zvladat bez chemie? (sme zamestnani ludia, na zahradu je cas len po vikendoch.
V druhej je rybnik + stromy + priestor na relax vo vystavbe + male policko na "zasoby" pre chlupu. Myslite, ze sa dal rybnik vykopat ekologicky lopatou? Nie nedal, prisiel tam taky hnusny smradlavy bager a vykopal ho. Rybym je to fuk, ani jeden kapor zatial neprotestoval proti sposobu vzniku svojho vesmiru.
BXLmiami
11.05.12,05:31
Určite nie som ekolog.Ale som toho názoru,že pre deti je podstatne lepší bazový sirup na zvýšenie imunity,ako tie svinstvá čo predpisujeme.A čo berie už pomaly berie každé druhé dieťa.Ryby možno neprotestujú.Zatiaľ.Ale o včelách sa to povedať nedá,tie ak niečo nespravíme skončia.A s nimi aj my.Ak si myslíš,že to svinstvo čo denne vylievame do našich záhrad a potom to konzumujeme nemá vplyv na včely a naše deti,tak sa teda šeredne mýliš.
Hnojivová lobby a lobby farma firiem-čo je v podstate jedno a to isté,čiže chémia-sú zatiaľ podstatne silnejší ako akýkoľvek rozumný hlas z oblasti ekologie.
AlaNR
11.05.12,05:46
ja si bazu pestujem už asi tretí rok, sama vyrástla len tak na záhrade, ale tento rok padla za obeť mojej mame... A pritom dobre vedela, že robievam sirup... šak ho aj pije.. juj... teraz budem musieť zasa čakať...

Horšie je to s mahóniou, tú potrebujem vykynožiť, lebo korene má už cca na 4 m2, to kopať nebudem ani za nič!
Užitočná nie je, iba pichá a zavadzia na záhrade a ťahá nám plot...
alchstuip
11.05.12,05:50
Pisal som niekde o vylievani? O hromadnom kynozeni? Pisal som o velkej opatrnosti! O potreti listov jednej rastliny.
bodliak
11.05.12,06:19
Pýta sa kapor kapra: Veríš na život po Vianociach ?
TomasHC
11.05.12,07:00
Páni a dámy! Vysadil som si živý plot z hrabu, lipu a idem do nevyužitého špicu pozemku nasadiť hloh, trnky, liesku, šípky - tak mi tu láskavo nebrnkajte na city. Idem robiť betónový základ na plot od suseda a čuduj sa svete, práve na terajšom pletive sa plazí planý portugal, kade-tade po záhrade mi raší baza. Sorry, ale nebudem s plotom obchádzať vinič.

PS: na ulici rastie bazy asi za vagón, kľudne si príďte nabrať kvety, plody - čokoľvek, aspoň mi vtáci nebudú všade robiť fialové kakačky ;)
BXLmiami
11.05.12,07:07
Ved ho neobchádzaj,vykop ho,alebo za 5 ečok daj vykopať a zabetonuj,načo tam treba nalievať jedy?
TomasHC
11.05.12,07:32
Ved ho neobchádzaj,vykop ho,alebo za 5 ečok daj vykopať a zabetonuj,načo tam treba nalievať jedy?

Lebo ma čaká 60 metrov plotu, nemám chuť ešte vykopávať aj vinič - ale keď poznáš niekoho kto to za 5€ pôjde vykopať, tak daj vedieť...
pablito74
11.05.12,07:36
Nemate moznost si kvety nazbierat niekde inde ? (pri lese ...)
pablito74
11.05.12,07:42
Ako tak teraz pozeram, tak round up je az nechutne drahy. :)

Ja by som na tvojom mieste, pouzil nejaky konkurencny totalny herbicid, na baze glyfosátu. Inak pozor aj na vypary, ktore ked zasiahnu tvoj zivy plot z hlohu, tak môze oddijst do vecnych lovist.
arizona
11.05.12,07:54
Lebo ma čaká 60 metrov plotu, nemám chuť ešte vykopávať aj vinič - ale keď poznáš niekoho kto to za 5€ pôjde vykopať, tak daj vedieť...

A ako inak ho chces dostat zo zeme? :D
Chokma
11.05.12,09:26
jaky zlaty :)) ale mam pochopenie, s divym vinicom sme aj my mali show. ;-)
TomasHC
11.05.12,09:33
A ako inak ho chces dostat zo zeme? :D

Jasné že ho musím aj vykopať, ale nie asi po celej dĺžke a keď ho herbicíd zničí, tak nebude vadiť ak niekde kúsok zostane v zemi. No a kúpil som Fondo, nie Roundup - účinná zložka je tá istá.
hubatá
11.05.12,18:08
Ekologické nivočenie:
Obstrihať, zrezať až po drevo. Na kmeni urobiť jamku, prsknúť benzínu a založiť táborák. Zbytok čo nezhorí (veľké korene) obkopať, rozvŕtať vŕtačkou, krompáčom, nedať im žiť. Ak tam ale necháš jeden pahýľ tak baza vyraší znova. Musíš asi hneď začať murovať plot.
hubatá
11.05.12,18:10
Aj u nás už začína (Záhorie, Pezinok)
pavol54
11.05.12,18:29
Lebo ma čaká 60 metrov plotu, nemám chuť ešte vykopávať aj vinič - ale keď poznáš niekoho kto to za 5€ pôjde vykopať, tak daj vedieť...
neselektívny herbicíd nie je zmizík ani 98% kyselina aj keď to zničíš tak to budeš musieť vykopať tak či tak
arizona
11.05.12,18:59
Jasné že ho musím aj vykopať, ale nie asi po celej dĺžke a keď ho herbicíd zničí, tak nebude vadiť ak niekde kúsok zostane v zemi. No a kúpil som Fondo, nie Roundup - účinná zložka je tá istá.
Vykopavali sme rucne asi 30 korenov vinica na pozemku. Bez postrekov.Iba sme vykopali,male zbytky urcite zostali v pode.Nerasi nic,zbytky asi pomaly hniju v zemi...Islo to velmi rychlo. Dnes je na tych miestach kvetinvy zahon a travnik.