Sliedič
11.05.12,12:37
Dobrý deň, mám suseda, ktorý bol stále veľmi pozitívne na svoj pokročilý vek naladený, vždy vtipkoval a bol veselej nálady. Teraz sa mu akosi všetko otočilo o 180°, okolnosti neviem, ale keď sme sa rozprávali, rozplakal sa a hovoril mi, že už nechce žiť. Ja som nevedel, čo mu mám povedať a dosť ma to mrzí, ale chcel by som mu pomôcť, no neviem ako. Má cez 80 rokov. K lekárovi ho asi ťažko dostanem... S manželkou si tiež nemajú čo povedať a bojím sa, aby nedošlo k najhoršiemu :(
pepsikova
11.05.12,10:59
...myslím, že by bolo dobre pohovoriť s lekárom, ku ktorému starček patrí, možno by sa sám prišiel k nemu pozrieť,ak starký nechce ísť k nemu..a venovať viac pozornosti, v 80-tke si starý človek ponamýšla všeličo,ale ak sa má komu vyžalovať, a ku komu ísť, je to plus v starobe...moja mama kedysi užívala Cavinton, vraj na pamäť,ale to už musí lekár...
Bionda
11.05.12,11:01
No ale bez pomoci lekára mu ťažko pomôcť... aspoň k obvodnému lekárovi by bolo dobré ho dostať , event niektorí obvodní lekári robia aj návštevy pacientov doma, možno keby si zistil obvodného lekára a skúsil ho kontaktovať s tvojím podozrením o zhoršení psychického stavu suseda - sám by šiel svojho pacienta navštíviť a zváži ďalší postup .
Bionda
11.05.12,11:01
pepsi, si ma predbehla...
martuli
11.05.12,14:34
Pozor na takéto reči, aby to neskončilo samovraždou, bol by dobrý kontakt s lekárom. Kým ho však navštívi, je dobre sa s ním porozprávať na tému koníčkov, zaujať ho niečim, aby sa cítil užitočný. Z toho čo píšete to vyzerá na depresiu a s tou sa nehodno zahrávať. Niekedy netreba slov, ale postačí aj telesný kontakt, pohladkanie, objatie /samozrejme podľa toho, ako ste si blízky/.
petermikuláš
14.05.12,09:55
dobre píšete, urobiť akýkoľvek "skutok milosrdenstva" je lepšie ako neurobiť nič. Myslím, že "obvoďákovi" ho dostanete ťažko /ani by zrejme nevedel pomôcť-iba by ho poslal psychiatrovi, čo by starček takmer určite odmietol/, bolo by treba psychologické vyšetrenie, aby sa zistilo čo sa v tej jeho psychike deje. Inak napr. všímavý a starostlivý sused je často v takýchto prípadoch veľmi dôležitý, pretože sa s ním často takýto človek pozhovára oveľa skôr ako s nami /psychológmi, psychiatrami/.
pasuliatko
14.05.12,16:43
žial to patrí k starobe, treba ho nechať odborne vyšetriť psychiatrom, ten by mu mal pomôcť.
buchač
14.05.12,17:01
Dobrý deň, mám suseda, ktorý bol stále veľmi pozitívne na svoj pokročilý vek naladený, vždy vtipkoval a bol veselej nálady. Teraz sa mu akosi všetko otočilo o 180°, okolnosti neviem, ale keď sme sa rozprávali, rozplakal sa a hovoril mi, že už nechce žiť. Ja som nevedel, čo mu mám povedať a dosť ma to mrzí, ale chcel by som mu pomôcť, no neviem ako. Má cez 80 rokov. K lekárovi ho asi ťažko dostanem... S manželkou si tiež nemajú čo povedať a bojím sa, aby nedošlo k najhoršiemu :(

Skúsim tou odľahčenou formou aj napriek vážnosti ....

Tak Ti poviem ...do 80 - ešte mám dosť ...vždy som bol vtipkár , dobre naladený a aj veselý ...( a ešte aj som v medziach možností ...)...
Síce občas zabúdam , hlavne na šeky ...ale senilita to snáď nie je ešte ...:---

No prišla jedna - dve udalosti , rôzne okolnosti sa okolo toho ešte pritrafili ...
...čo myslíš , že kde som bol ???.....že totálne v prdely !!!...už len ten kohútik mi stačilo ...oné ...stlačiť...

8O - ročný si nemá čo s manželkou čo povedať ???...
...he , niekedy ani ja s mojou ;):rolleyes::---:D:D:D , radšej zdrhnem do lona prírody a šum okolitých hôr , lesov - tie ukľudňujúce zvuky nádhernej okolitej prírody a jej obyvateľov ma do kľudu dávajú ...

Postup času , holt , nik nezastaví .........vidím aj na mame a to už len bola vitálny človek ( hlava síce našťastie v poriadku , no telo nevládze ) , no všetko so všetkým súvisí a niet sa potom čomu aj čudovať...
Svokru ani nespomínam ...tá si na staré kolená " zaostarala " dvoch kámošov ;):---...Parkiho a Alzyho ...a to je potom už len tóčo ...:rolleyes: