nej
11.05.12,18:19
dlhodobo hľadám niečo účinné proti rýchlo sa šíriacej burine. Sused si nepokosí záhradku, zo žltej púpavy je biela padáčiková a zanesenú mám celú záhradu potom ja. Aj ked mam nasadené zeleninky, pupava sa objaví kde to len ide. Mimo nej aj také dlho listové bodliaky, čo majú dlhý biely koreň a tiež hnusná ťahavá burina mi robia najväčší problém. potom bežne rastuca dlhá tráva.
Rád by som vedel, čo účinné pomáha vám. Ja zároveň nechcem poškodiť rajčiny, papriky, ani cibuľu, či repu s kukuricou....
Ďakujem za rady.
KEJKA
11.05.12,16:23
motyka
draik
11.05.12,17:24
Zatienenie plotu od suseda, aby ste obmedzili nálet burín.
jb0863
11.05.12,17:43
Nám sa osvedčilo FONDO
pavol54
11.05.12,18:07
dlhodobo hľadám niečo účinné proti rýchlo sa šíriacej burine. Sused si nepokosí záhradku, zo žltej púpavy je biela padáčiková a zanesenú mám celú záhradu potom ja. Aj ked mam nasadené zeleninky, pupava sa objaví kde to len ide. Mimo nej aj také dlho listové bodliaky, čo majú dlhý biely koreň a tiež hnusná ťahavá burina mi robia najväčší problém. potom bežne rastuca dlhá tráva.
Rád by som vedel, čo účinné pomáha vám. Ja zároveň nechcem poškodiť rajčiny, papriky, ani cibuľu, či repu s kukuricou....
Ďakujem za rady.
burina je široký pojem (základné delenie jednoročné, trváce)
trávy tak isto
podľa toho sa volí prostriedok a koľko hektárov tej záhrady máš?
lebo my sme niekedy používali kapazín tým sme mysleli motyku a kopať (potom dal niekto názov postreku neselektívnemu) Potom jedna rastlina neznáša taký postrek čo iná áno ak ošetríš rajčiny tým istým postrekom čo je dobré na cibuľu tak ráno nájdeš len spálené listy paprika uhorky melóny postrek postemergentne nemajú a ešte rádius postreku ti nikdy nedovolí postrekov pri ohrozených rastlinách. Moja stará mať vždy hovorila pre oči je to veľká robota ale ruky to urobia
kamoska1
11.05.12,18:16
Do trávnika by som vedela poradiť BOFIX,ale do záhradky medzi zeleninu,si musíš vyhľadať v ochrane rastlín čo je dobré na čo,lebo ako Pavol54 píše,každá zeleninka znesie niečo iné.Ak toho nemáš kus,tak jedine motyka.
pavol54
11.05.12,19:17
Do trávnika by som vedela poradiť BOFIX,ale do záhradky medzi zeleninu,si musíš vyhľadať v ochrane rastlín čo je dobré na čo,lebo ako Pavol54 píše,každá zeleninka znesie niečo iné.Ak toho nemáš kus,tak jedine motyka.
inak aby som pravdu povedal ani by mi to nechutilo pri predstave že som tam narval toho svinstva čo sa dalo, ale čo človek nespraví pre svoje pohodlie.
hubatá
11.05.12,19:26
Na púpavu, bodliaky a ťahavú burinu zaberá jedine dlhý nôž, aby sa vyrvali aj s koreňom. U vodnatej buriny s plytkými koreňmi pomáha plečkovať, nechať ju na hriadke vyschnúť a spáliť. Vôbec - ak sa dá vypletá burina do hnoja, tak o rok jej bude na hriadke viac a hustejšia.
arizona
11.05.12,19:52
Tiez mame o dva dom dalej zanedbany pozemok, sama pupava tento rok :mad: Hoci mame na plote tieniace siete,moc to nepomaha...
Na travniku pouzivame noz na vyrezanie korenov.
Medzi zeleninou z casu na cas okopat motykou. Da sa to v pohode zvladnut ;)
Silvernola
12.05.12,04:22
Na taký pupenec nezaberie motyka či nôž:cool:. Keď je to s ním už neúnosné a prestáva ma baviť každý druhý deň sa s ním otravovať, zarobím si BOFIX asi 1:20, pridám kvapku jari, natiahnem rukavice, vezmem hubku a každému pupencu sa pokloním. Za prejavenú úctu sa mi poďakuje tým, že na cca 2 roky viac-menej zmizne. (Žiaľ, natrvalo nie, susedný pozemok je aký je:mee:)
pavol54
12.05.12,12:31
Na púpavu, bodliaky a ťahavú burinu zaberá jedine dlhý nôž, aby sa vyrvali aj s koreňom. U vodnatej buriny s plytkými koreňmi pomáha plečkovať, nechať ju na hriadke vyschnúť a spáliť. Vôbec - ak sa dá vypletá burina do hnoja, tak o rok jej bude na hriadke viac a hustejšia.
nemáš pravdu ak sa raz burina poriadne rozloží, už zmŕtvych nevstane s bodliakom bi som si starosti nerobil ten je neškodný šíri sa zo semena ako jednoročná burina, horšie je to s pichličom roľným to je nezmar ak chceš byť úspešná mechanicky tak treba počkať ešte týždeň (tesne pred kvitnutím ho zobrať útokom a nožíkom alebo čím koľvek hlboko podrezať už sa nespamätá lebo neostanú sily. A ešte niečo v prostriedku leta v dobe sucha hlboko prerýľovať a obracať zem uschne pichliač uschne, to mám od jedného agronóma
pavol54
12.05.12,12:37
Tiez mame o dva dom dalej zanedbany pozemok, sama pupava tento rok :mad: Hoci mame na plote tieniace siete,moc to nepomaha...
Na travniku pouzivame noz na vyrezanie korenov.
Medzi zeleninou z casu na cas okopat motykou. Da sa to v pohode zvladnut ;)
ja by som vymyslel ekologickú pokutu a tvrde by mala ísť obec alebo mesto po takých lajdákoch, keď nechcú mať na svojom pozemku poriadok a iným spôsobujú problémy nech sa pracú naspäť do mesta na balkóne nič nerastie koľko musia v mnohých prípadoch postrekmi zničiť prírodu tí čo burinu nechcú mať a každý deň tam kopať nemôžu. Nech žije SBR (Slovenská burinová republika)
BXLmiami
12.05.12,19:15
ja by som vymyslel ekologickú pokutu a tvrde by mala ísť obec alebo mesto po takých lajdákoch, keď nechcú mať na svojom pozemku poriadok a iným spôsobujú problémy nech sa pracú naspäť do mesta na balkóne nič nerastie koľko musia v mnohých prípadoch postrekmi zničiť prírodu tí čo burinu nechcú mať a každý deň tam kopať nemôžu. Nech žije SBR (Slovenská burinová republika)
Pupava v záhrade sa mi páči.Aj Baza.Dala by som ekologickú pokutu každému,kto ju polieva pesticídmi.Nevidím nič pekné na zelenom trávniku umelo pestovanom na ktorom sa šaškuje každý týžden len aby nemal na sebe nič neplánované a farebné.
A vcul bud mudry.Názor proti názoru.
hubatá
13.05.12,05:38
Myslím že ako v každom "pre" a "proti" platí aj tu zásada zlatej strednej cesty:
Keď som mala záhradu nerobila som si nič z tzv. vodnatej buriny t.j. takej ktorá má v sebe veľa vody. Je jej viacero druhov že ani názvy nepoznám. Ja som si ju v záhrade ponechala práve pre túto jej vlastnosť a ráno keď som prišla do záhrady, mohlo byť akokoľvek sucho, bolo cítiť vlhkosť, lebo aj listami sa rastlina napije. Samozrejme som ju nechávala len tam kde nebránila v raste napr. mladej mrkvičke pri korienkoch, ale bola mimo hriadky. Burina tienila, bránila vetru aby zlomil moje paradajky, lozili po nej chrobáčiky, lienky, ak kvitla tak aj včely, osy a čmeliaky, takže pomáhali roznášať aj na kultúrne rastliny peľ. Moje deti mali pod lopúchom pieskovisko a keď ukazujem foto tak každý sa ma pýta aká je to rastlina. Ja myslím že ak chceš celkom "vyholiť" záhradu od buriny robíš chybu: odstraňuješ tým nielen vlhkosť ale aj živiny v pôde ktoré musíš dodávať chemicky a polievať hadicou. Po čase sa vlastne tá zem vyčerpá a ty jej to musíš vynahradiť stále vyššími a vyššími dávkami chemikálií. Aj keď zarastená záhrada nepôsobí 2 x esteticky, má aj burina svoj význam v ekosystéme a je jeho súčasťou. Ak tam necháš "priměřene" buriny nasťahujú sa ti tam chrobáky, za nimi žaby a vtáci, ježko. Nebudeš mať napr. vošky, slimákov, chrústov, zadarmo ti pohnoja záhradu, preryjú, prevzdušnia, dážď sa dostane ľahšie kku korienkom, ušetríš na vode a elektrike. Ak ti chemikáliami vykape burina, pripravíš bolestivú smrť aj lienkam, včelám, čmeliakom, osám, nasledujú žaby, vtáci, ježkovia.

Keď sme už u tej buriny: moje obavy že s možnosťou nákupu cudzokrajných kultúrnych rastlín do záhrady sa k nám dosťahuje aj cudzokrajná burina sa zdá že sa napĺňajú. Tak ako cudzokrajné kultúrne rastliny v záhrade (napr. ačokča, všelijaké kvety typu papuliek, orchideí, amerických tráv a kríkov) tak ani cudzokrajná dovezená burina nie sú vhodnou potravou pre naše živočíchy a hmyz: včely, sršne, lienky. Prestali sa pestovať a ubúdajú aj vo voľnej prírode napr. agáty, lipa, baza, divé maky, bodliaky a nahradili ich tuje, boľševník a ešte jedna burina ktorá kvitne na fialovo s veľkými kvetmi (meno neviem). Ja viem že mať nejakú mrazuvzdornú palmu v záhrade je atraktívnejšie ako mať v záhrade agát, ale aj ten agát, bodliak, baza sa dajú tvarovať do modernej podoby.

Neviem si predstaviť že by som napr. náš agát, bazu, lipu našla pri mori v Chorvátsku. Oni majú svoje olivy aj so svojimi cikádami. Tak prečo si my tak nevážime všetko čo je naše, čo inde vo svete nemajú, čo je slovenské a otrávime si to chemikáliami? Myslíte že Chorváti, Taliani používajú na cikády a olivovníky otravy? Nevezmú radšej motyku a tam kde im zavadzia ich jednoducho usmernia tým smerom kde si želajú a olivovník rastie tak ako si majiteľ želá? Myslíte že im nevadí to večné cvrlikanie cikád a tiež vstávajú skoro ráno do roboty. Len si všimnite s akou trpezlivosťou obrábajú tú svoju kamenistú zem a určite sa viac narobia motykou ako my Slováci keď máme kvalitnú pôdu. A tak si ju nevážime!
hubatá
13.05.12,05:45
To je o biznise, nadväzovaní kontaktov a nie o zdravom pohybe na čerstvom vzduchu. Na taký trávnik môže prísť milenka za politikom na ihličkách a nič sa tým ihličkám nestane. Ako by vyzerala keby ju odfotili vo vyčaptaných teniskách z trhoviska?
pavol54
13.05.12,05:48
Pupava v záhrade sa mi páči.Aj Baza.Dala by som ekologickú pokutu každému,kto ju polieva pesticídmi.Nevidím nič pekné na zelenom trávniku umelo pestovanom na ktorom sa šaškuje každý týžden len aby nemal na sebe nič neplánované a farebné.
A vcul bud mudry.Názor proti názoru.
V trávniku ani v sade mi tiež púpava nevadí, ani ho nemám, ani raz som nenapísal proti normálnemu trávniku ani pol slova ale keď sa pozrieš na niektoré moje príspevky v iných príbuzných témach som tvrdil že pestovaný trávnik je tá najdrahšia sranda a najnezmyselnejšia. menej sa človek narobí ak miesto trávnika si nasadí dva tri riadky hrášku, jarnej zeleniny, vadí mi však púpava v iných kultúrach vysej mrkvičku alebo ešte lepšie petržlen, a kým sa stačia vytlačiť už to púpava zakrýva a teraz raď ako nezničiť to čo si vysiala a tú púpavu odstrániť. Takže kto robí viac zle tomu druhému ten čo nechá púpavu vysemeniť a je kvázi ekológ a pošle tomu druhému po vetre do záhrady tísícky bojovníčkov proti čistým hriadkam zeleniny? Alebo ten kto tú záhradku má a v najhoršom použije chemický postrek lebo si už nevie rady? A vieš že pichliač je medonosná rastlina a vieš ako nádherne vonia? Vieš čo je najhoršie ak ti sused kašle na záhradu pichliač pekne zakvitne po odkvitnutí vidíš ako ti nalietava semiačko a za chvíľu ideš v jeho šľapajách buď ho začneš likvidovať hlbokým kopaním a po určitej dobe dospeješ k disciplíne hod motykou na diaľku, alebo zoberieš postrekovač a ako zlý ekológ ideš na pichliač postrekom ale tento problém tu nemusel byť keby sa susedia starali o svoje záhrady, majitelia polí a svoje polia
pavol54
13.05.12,06:37
Hubatá to mi chceš povedať že buriny dodávajú do pôdy živiny nebuď smiešna tam kde je pichliač pýr a iné zaburinenia mám polovičné výnosy či zemiakov alebo kapustička miesto 2 kíl len sťažka kilová, nepleť si zelené hnojenie po zbere úrody so zelenou hmotou ktorá rastie vedľa pestovanej kultúry. taká dobrá ľudovo povedané loboda čo vyrastie na meter do výšky aj priemeru vytlačí papriku aj rajčiny neviem ako môže byť na osoh. No a práve to priměřene buriny sú sú sídla vošiek skočiek tak si daj vedľa nich taký magnet na vošky kel určite si z neho kelový prívarok nespravíš ak ovšem nie si všežravec a tá šedivá hmota ti nevadí . Tie primerane zaburinené polia ti nevadia tam by si sa mohla vyšantiť len to chleba by bolo drahé ak by si mala oddeľovať zrno od semien burín. Inak taká romantická nostalgia je pekná vec dobre sa číta
arizona
13.05.12,14:40
BXLmiami
14.05.12,10:21
No to je ťažké,ty sa poľnohospodárstvom živíš.Ja mám v susedstve pole a neskutočne mi vadí,že tam lejú jeden postrek za druhým.Je fakt,že to majú s burinou ťažké,nie kvôli mne ale na druhej strane cesty sú voľné lúky bez udržiavania,ale čo je veľa to je moc.Mne tie hnojivové firmy pripadajú ako naše farma firmy,len očkovanie zatiaľ nevymysleli na stromy či plodiny,ale aj to bude.Tlačia ľudom kaleráby do hlavy,len aby zhrabli tie peniaze za chémiu.A nie som ekolog,ked treba tak chemicky zasiahnem.
Gapo
14.05.12,14:04
Netreba zabudnúť na to, že ak by neboli tie rastliny / buriny/ také odolné, už by sme tu mali iba púšť. A na tej by sa asi ťažko niečo urodilo. Kultúrne plodiny nerastú furt.
pavol54
14.05.12,14:43
Netreba zabudnúť na to, že ak by neboli tie rastliny / buriny/ také odolné, už by sme tu mali iba púšť. A na tej by sa asi ťažko niečo urodilo. Kultúrne plodiny nerastú furt.
najintenzívnejšie rastú rastliny teda aj tie nežiadúce a aj hangáre, na najúrodnejších pôdach
pavol54
14.05.12,14:50
No to je ťažké,ty sa poľnohospodárstvom živíš.Ja mám v susedstve pole a neskutočne mi vadí,že tam lejú jeden postrek za druhým.Je fakt,že to majú s burinou ťažké,nie kvôli mne ale na druhej strane cesty sú voľné lúky bez udržiavania,ale čo je veľa to je moc.Mne tie hnojivové firmy pripadajú ako naše farma firmy,len očkovanie zatiaľ nevymysleli na stromy či plodiny,ale aj to bude.Tlačia ľudom kaleráby do hlavy,len aby zhrabli tie peniaze za chémiu.A nie som ekolog,ked treba tak chemicky zasiahnem.
to je subjektívny dojem s tými postrekmi neboj sa tí pestovatelia to nerobia preto že nemajú kam dať peniaze, naopak u nás to ešte nie je tak intenzívne. To máš ako s liekmi lekár predpíše optimálnu dávku, a keď si myslím že je to husto tak ich vysadím a výsledok? Tiež nemôžem tvrdiť že je dílerom liekov. Neviem si predstaviť aby dnes nabehli celé rodiny okopávať a jednotiť repu alebo kukuricu ako to niekedy bývalo veď by rodičov hneď zavreli ak by im mali deti pomáhať (nie raz som mal odkaz po škole príd tam a tam kopeme kukuricu a pod. len potom sme si večer robili úlohy)
pavol54
14.05.12,14:53
Inak s tým očkovaním stromov nemáš pravdu dnes ti rodí už prvoročák strom, len sa postrieka chemickým prípravkom
efka23
15.05.12,18:19
Ale aspoň sme nevedeli, čo je bolesť hlavy, chrbtice a pod. Boli sme deti prírody a tie dnešné poznajú len počítače a televízor...
BXLmiami
16.05.12,05:59
to je subjektívny dojem s tými postrekmi neboj sa tí pestovatelia to nerobia preto že nemajú kam dať peniaze, naopak u nás to ešte nie je tak intenzívne. To máš ako s liekmi lekár predpíše optimálnu dávku, a keď si myslím že je to husto tak ich vysadím a výsledok? Tiež nemôžem tvrdiť že je dílerom liekov. Neviem si predstaviť aby dnes nabehli celé rodiny okopávať a jednotiť repu alebo kukuricu ako to niekedy bývalo veď by rodičov hneď zavreli ak by im mali deti pomáhať (nie raz som mal odkaz po škole príd tam a tam kopeme kukuricu a pod. len potom sme si večer robili úlohy)
Nechcem vrátiť čas a aby ľudia nutili deti okopávať,ale chcem,aby ste rozmýšľali.Robím roky v zdravotníctve a vidím ako farma firmy tlačia lieky,všimni si reklamu.Ked máš chrípku,máš si dať Coldrex a isť...do školy,na koncert,na hokej....podvedomie fixuje a firma to dobre vie.Ale odkedy študujem všetko okolo poľnohospodárstva uvedomujem si,že tu je to to isté.Najprv pôdu vyhnojíš,potom sadíš stromček a dáš Cererit alebo niečo iné,potom striekaš proti všetkým tvorom sveta pričom nečakáš na napadnutie,lebo čo ked a potom dávaš hnojivá aby stromky prežili zimu atd,atd.Okolo poleješ herbicídom aby nič nebralo stromkom živinu...akurát nikto nevie vysvetliť ako je to možné,že stromy to doteraz prežili aj bez toho chemického svinstva.Presne to isté ako u ľudí,jednoducho chémia a ľudia čo z nej žijú boduje a my si ten mozog vymývať necháme.
arizona
16.05.12,10:58
Pridavam nazornu ukazku, ako bojovat postrekom proti burine.:rolleyes:
Burina sice viac nerastie...ale ani uroda.
Asi netreba pridavat komentar,ktory gazda minul najviac penazi na postreky...:---
pavol54
16.05.12,14:59
Pridavam nazornu ukazku, ako bojovat postrekom proti burine.:rolleyes:
Burina sice viac nerastie...ale ani uroda.
Asi netreba pridavat komentar,ktory gazda minul najviac penazi na postreky...:---
presne toto isté som hovoril u nás pred dvoma rokmi o takomto čase lán jačmeňa žltý tiež sme hovorili že to prehnali a treba pohnať niekoho k zodpovednosti atď nakoniec som hovoril s agronómom jedného družstva ten prehlásil v okrese bolo takto zničených asi 2000 hektárov jačmeňa dôvod napadnutie vírusovým onemocnením. Keď spomeniem celé hydinové farmy ako likvidovali len z dôvodu podozrenia na zavlečenie vírusu chrípky. Inak ja som mal po záplavách takmer 5 hektárov takto ošetrených ale trvalé buriny tam za dva roky mali ideálne prostredie ešte dnes sa mi pretláčajú cez vysiatu kultúru a čo mám robiť je iné riešenie? Apropo keď neošetríš proti rozmnožovaniu buriny tak zoberú aj tých biednych 130€ dotácie na ha ale na celú výmeru.
BXLmiami
16.05.12,18:03
presne toto isté som hovoril u nás pred dvoma rokmi o takomto čase lán jačmeňa žltý tiež sme hovorili že to prehnali a treba pohnať niekoho k zodpovednosti atď nakoniec som hovoril s agronómom jedného družstva ten prehlásil v okrese bolo takto zničených asi 2000 hektárov jačmeňa dôvod napadnutie vírusovým onemocnením. Keď spomeniem celé hydinové farmy ako likvidovali len z dôvodu podozrenia na zavlečenie vírusu chrípky. Inak ja som mal po záplavách takmer 5 hektárov takto ošetrených ale trvalé buriny tam za dva roky mali ideálne prostredie ešte dnes sa mi pretláčajú cez vysiatu kultúru a čo mám robiť je iné riešenie? Apropo keď neošetríš proti rozmnožovaniu buriny tak zoberú aj tých biednych 130€ dotácie na ha ale na celú výmeru.
No potrvdil si to,čo som povedala.Dotácie nedávajú do poľnohospodárstva ale na chémiu,na hnojivá.
bjuty smis
16.05.12,18:55
nepotvrdil....
pavol54
16.05.12,21:00
No potrvdil si to,čo som povedala.Dotácie nedávajú do poľnohospodárstva ale na chémiu,na hnojivá.
môžeš aj pokosiť
pavol54
17.05.12,10:41
"Predám väčšie množstvo durmanu obyčajného" zn. Osobne vytrhať zo zemiakov
hubatá
18.05.12,21:05
Budeš v šoku: veru aj osobne som trhala s babkou na záhumienke zo zemiakov burinu a čo? Veď s tým sme počítali keď sme si brali roľu na sadenie zemiakov že tam bude burina. Ty nie?
Franta
24.06.12,18:45
:-)))
Smejem sa, ked citam skoro vsade, ako sa ludia trapia s burinou, ako ju nenavidia, ako proti nej bojuju s pouzitim chemickych zbrani, za ktore musia tvrdo zaplatit a este im aj znicia urodu, v horsom pripade tu chemiu aj sami jedia.
Bolo by uz na case, aby sme si zacali uvedomovat, co vlastne taka burina je, preco rastie tu, ci tam. . . Skuste si nieco nastudovat o Permakulture. . .vyhladajte si cez google. . . alebo taky vyraz sukcesia, co to znamena?
http://www.prirodavzahrade.sk/ekozahrada/prvky-a-postupy/sukcesia/ tu je to pekne napisane. . . . buriny su prvy stupen sukcesie v prirode, maju zabranit vysusanim pody a opravu pody vytazenej vdaka pestovaniu plodin tzv. monokultur (jedna plodina na celej ploche). Buriny nam totizto na povrch pody dodavaju ziviny a vlhko, ci uz samotnymi korenmi (vytahuju ziviny z hlbky), alebo jej nadzemnou castou, ak ju samozrejme nechame zhnyt na povrchu. Skoro vsetci robia obrovsku chybu, ze buriny trhaju, kosia a vyvazaju zo zahrad prec. . . :)

Ak nechcete mat na zahonoch buriny, musite podu upravit tak, aby ste nahradili buriny a to je prave mulcovanim. . .tym ze podu zakryjete, ta sa prestane nadmerne vysusat, pokrivka zacne pomaly hnit a stava sa z nej za pomoci dazdoviek tak potrebny humus. . .
A s cim mulcovat? S tym co mate po ruke, suche seno, pokosena trava, listy zo stromov, seno . . .

Odporucam Vam tuto knihu http://www.ekozahrady.com/kniha_dotazy.htm, je to v podstate prakticky manual, ako si zalozit zahradu, v ktores sa budede citit ako v raji, vypestovane plodiny budu zdrave a plne energie, mineralov a vitaminov, ktore na regaloch v obhchodoch len marne budete hladat a bez pouzitia chemie. . .
V takejto zahrade budete robit cim dalej, tym menej. Jedine co bude potrebne, je na jar vysadit a neskor zberat urodu. . .

Ale je len na kazdom z Vas, ako sa postavi k tomu, ci bude radsej kazdy rok ako zmyslu zbaveny trhat, rylovat, motickovat podu, len aby na nej nemal co i len jednu burinku, alebo zacne konecne k svojmu zahonu pristupovat podla zakonov prirody :))))
arizona
24.06.12,19:59
Temu o permakulture na Porade uz mame 3 roky ;)
http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
Franta
25.06.12,11:13
Temu o permakulture na Porade uz mame 3 roky ;)
http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
A ludia sa stale trapia s burinou :-D
BXLmiami
26.06.12,11:25
Tak môj muž sa s nou určite netrápi.Dôsledne odmieta vyťať veľký rozložitý bodliak pomaly pol metrový s odôvodnením že je to pekná dominanta dvora a jemu sa páči.Ešte dobre že našim susedom nie je Pavol 54,cha cha.
pivko
21.07.12,04:46
Priprávujem si časť záhrady kde chcme pestovať zeleninu na budúci rok.
V zemine ktorú navážam je strašne veľa buriny a trávy. Čim to postriekať aby som o zlikvidoval a na jar mohol sadiť?t
hubatá
21.07.12,05:03
Vyhrabať, nechať na slnku vysušiť a podpáliť. Keď to takto urobíš vždy na jeseň a nedáš burinu do kompostu, nebudeš jej mať toľko v záhrade.
Antea
21.07.12,05:38
Priprávujem si časť záhrady kde chcme pestovať zeleninu na budúci rok.
V zemine ktorú navážam je strašne veľa buriny a trávy. Čim to postriekať aby som o zlikvidoval a na jar mohol sadiť?t
Skús to poprikrývať nejakým starým kobercom, gumolínom, kartónom, ale pozakladaj jedno na druhé aby ti cez škáry nerástla burina. My sme tak zničili burinu, ale nie cielene, mali sme tam "odpad" a dosky keď sme prerábali.
pavol54
21.07.12,05:45
Tak môj muž sa s nou určite netrápi.Dôsledne odmieta vyťať veľký rozložitý bodliak pomaly pol metrový s odôvodnením že je to pekná dominanta dvora a jemu sa páči.Ešte dobre že našim susedom nie je Pavol 54,cha cha.
Ja sa do susedovej záhrady ani dvora nemontujem je to jeho vec pokiaľ nepoškodzuje moje práva, napríklad vysemenením burín na môj pozemok (púpava pichlač) bodliak nemá lietajúce osivo.
pivko
21.07.12,05:56
postrek?
Rumex
24.07.12,19:00
dlhodobo hľadám niečo účinné proti rýchlo sa šíriacej burine. Sused si nepokosí záhradku, zo žltej púpavy je biela padáčiková a zanesenú mám celú záhradu potom ja. Aj ked mam nasadené zeleninky, pupava sa objaví kde to len ide. Mimo nej aj také dlho listové bodliaky, čo majú dlhý biely koreň a tiež hnusná ťahavá burina mi robia najväčší problém. potom bežne rastuca dlhá tráva.
Rád by som vedel, čo účinné pomáha vám. Ja zároveň nechcem poškodiť rajčiny, papriky, ani cibuľu, či repu s kukuricou....
Ďakujem za rady.

ahoj , viacerí ti radili k zelenine radšej motyku, súhlasim s tým, škoda si ničiť doma dopestovanú zeleninku nejakými reziduami chemikálii, skus radšej sadiť na širšie a a dôkladnejšie okopávať a vyplievať burinu, keď existovali triazínove herbicídy môj staručký profesor vravieval "najlepší -zín je motykazín" :)
ale keby si chcel naozaj nejakú "chémiu" tak na glyphosáty sa vykašli, ničia iba nadzemnú hmotu a po čase ti burina vyraší znovu skús niečo systémove čo ide až do koreňov, na tie bary a lobody a pichliače či bodliaky je dobrý LONTREL ... videl som ho už aj v malom balení
z biologických opatrení je dobre odburiňovať husto zasiatou kultúrou vždy si vyčleň nejakú hriadku - úsek políčka a husto prehusto to obsej napríklad hrachom ... dosť rýchlo vzchádza a vytvorí súvislý porast a neumožní potom rasť burinám, po roku môžeš dať trebárs zemiaky alebo sladkú kukuricu, alebo ešte na jeseň zimnú cibuľku dobre ti zareaguje na dostatok dusika po hrachu